Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
18. zář 2011

@kryska5 my budeme znakovat poklepkanie pod bruskom,tak na boku na znak cikania/kakania. U dcery som robila figu borovu,no nejak sa nechytila a pritom sme normal znakovali,asi je to tazke dost 😝

kryska5
18. zář 2011

@mamusia dík za tip, začala som skúšať figu borovú a vyskúšam aj toto, uvidíme čo sa chytí 😀

sussanah
18. zář 2011

@kryska5 my jsme kolem roku zacali pouzivat znak poklepavani na brisko a mlady se chytl velice rychle a pouziva ho dodnes (jeste nemluvi). Je to jednoduchy znak, nedelalo mu to problem a to jinak znakovani vcelku flaka.

kryska5
18. zář 2011

@sussanah no som fakt zvedavá, ako to pôjde u nás, ja som už dávnejšie skúšala poklepávať na podbruško, keď som sa jej pýtala či chce cikať, ale to sa ešte nechytala vôbec. A sa mi zdá, že v knižke čo mám sa to používa ako znak na prebaľovanie tuším

to all: nemáte prosím niektorá link na slovník kde sú znaky aj na ovocie a zeleninu, prípadne ak viete odporučiť nejakú dobrú knižku, ale ako slovník, dík

ssassi
20. zář 2011

ahojky.
můžu se k vám přidat?
mám sedmitýdenního viktora a s bkm jsem začala ještě dřív, než jsem měla původně v plánu. chtěla jsem počkat po šestinedělí, nevěděla jsem, jak budu vše zvládat. ale on to vyřešil za mě. bezplenkujem vlastně hned od prvního týdne, co jsme z porodnice doma, protože se mu nelíbí čurat do plíny. takže čural většinou, až když jsem ho rozbalila. no a kakání nebylo těžké chytit. nejprve jsem ho nechávala čurat vleže na přebalováku a vodotrysk jsem chytala do látkové pleny. jak začal víc držet hlavičku (a už se nebojím, že ho zlomím 😎 ), dávám ho nad umyvadlo. už víc jaky týden nechce kakat do pleny. kroutí se klidně i docela dlouho a čeká, až ho dám nad umyvadlo. už jsme několikrát čurali v parku "na keříček". je to sranda, jedna paní dokonce zakopla, jak čučela, jak měsíční kojenec zalívá křoví :o))) pokud jsem doma a malý je v pohodě, máme mokré tak maximálně tři plenky. horší to je, když někam jdu, když jsme u našich nebo tak a nemůžu mu věnovat plnou pozornost. i když mi moc vychází vstříc, občas to prostě nezvládnem. blbý třeba je, když se začně probozet a já jsem třebas ve sprše, tak to jaksi bohužel, to nestihnu:o)
jinak moje naivní představa, že bude malý ve čtvercovkách padla okamžitě. nepraktické, protíkalo mi to, zdlouhavé balení. asi kdybych tomu dala nějaký čas navíc, naučila bych se to pořádně. používám pampersky. jelikož jich vyhodím jen docela málo za den, až tak neekologicky si nepřipadám. prostě mi to tak víc vyhovuje:o)
jen mám problém s čínským nočníčkem, víc je vždycky venku jak vevnitř. malý má neskutečný "dostřel" :o)
jen mám trošku problém, předchozí týdny dokázal být v suchu celou noc, počkal, až ho rozbalím. pár dní má ale první část noci plenku mokrou. zajímavé. moc to neřeším, je maličký. jen by mě zajímalo, proč to tak je 😖
jo a půl lidí mě má za blázna, někteří si dokonce myslí, že dítě týrám a nutím ho do divných věcí, další lidi mě zas přehnaně obdivují :o)
jak se na vaše bezplenkování dívá vaše okolí? dokázaly jste "strhnout" i nějaké další maminky?

majka1981
20. zář 2011

@ssassi ahoj, gratulujem Ti ze tak dobre bkm-jete 🙂 🙂 . Super, ja som nezacala hned od porodu, az v piatom mesiaci...
mozes pouzivat hociake plienky ktore chces, ale moze byt, ze ked zacne byt mobilnejsi a nebude uz non stop pri Tebe, tak nezbadas "nehodu" a nebudes moct ako reagovat (aj vtedy je nutna komunikacia z tvojej strany). takze pokial Ti to vyhovuje, tak mozes davat pampersky, ak nie tak poriesis nieco ine. ja som bola dlho spokojna so stvorcami na doma + flip pulky + babylegsy. teraz ho uz nahavam bez plienky (cez den doma).
co sa tyka noci, tak babätka si to casto menia, my sme mali tiez noci co uz bol suchy az do rana a zrazu zase nie, takze neboj, pokial Ti cika a kaka dost casto, tak nie je dehydrovany. a ako som pisala, to sa este zmeni 🙂 . jedine co je blbe je, ze nemas ako "ocakavat" ci bude cikat alebo nie, musis sa spolahnut na intuiciu alebo fakt signal.
co sa tyka okolia, tak je to velmi rozne. mne to trvalo strasne dlho, kym som o tom otvorene mohla hovorit... vsetci na mna kukaju ako na muchu puk 😕 😕 ze o com to hovorim. "strhnut" dalsie maminky som skusila, ale neuspesne, nepodarilo sa im to praktizovat resp. nemali na to nervy alebo uz boli pohodlne ... ale pre mna je to definitivne vyhra, ze som zacala ja 🙂 teda my 😵 😵

droby
20. zář 2011

jeeej tu sa stratim a nebudem za blazna 😀
ahojte, bkm praktizujeme od 3t, maly sa proste rozhodol a maminka si to musela nastudovat, kupit nocnik a travit cele dni cikanim a kakanim s drobcom, ale tak co uz snim mojim eko-dietatom ako ho volaju 😀
cele leto kropime a hnojime kricky vonku 😀 nazory ludi su rozne... preboha ty ho davas na nocnik? alebo ked som mu sepla slovicko a on sa vycikal z terasy na travicku dole, tak zasli ze to ako vie co ma robit...

noci su u nas tiez rozne, niekedy sa po celej noci(prespi cca8-9hod) zobudi suchy inokedy je premoceny a musim v noci prebalovat, zalezi ako spinka, ked sa moc prevaluje tak bude pocikany, to mam odsledovane.
dni su vselijake, niekedy 100percentna uspesnost inokedy nehody, dnesom bol zas extrem ani jedno kaknutie do nocnika, ani sygnal - ale ma trocha hnacku, idu mu zubky tak asi preto.
navstevy su sranda, u babiek ma svoj nocnicek inde chodi do umyvadla, na zachod

sussanah
20. zář 2011

Holky, je to divne, jedno bkm ditko uz mam doma a stejne nevim, jak poradne zacit s tim nasim druhorozenym 😀 On sice obcas kaka a cura na prebalovaku, my poctive pridavame k tomu signaly, ale jinak nechce. Spis kdyz vidim, ze tlaci a rozbalim ho, at se mu tlaci lip, tak toho proste necha a pocka si zase na plinku. Tak uz to uplne vidim, jedno dite v roce bez plinek a druhe je bude nosit do 3 let 😎

jasekd
20. zář 2011

@sussanah Tohle presne mi delala Vendy, tak sjem to nejak rychle zabalila 😝 Ale ani M. neni poradne BKM dite, zato ty mas zkusenosti dost, urcite na to prijdete 😉 Vendy jasne tlacila, rozbalila jsem ji, drzela nad cinakem, ona se tlemila, trunila si, ale ani tuk do nocnicku 😅

sussanah
21. zář 2011

@jasekd no ja tomu asi necham jeste cas, u mladeho jsme jen davali na umyvadlo a kolem mesice zacal tak nejak sam. A kakani jsme vubec neresili, dokud nezacal kakat jednou za 5 dni, to uz prehlednout fakt neslo 😀 Ale bude u nas asi veselo, vypada to, ze kluci budou uplne jini, maly zatim vypada na klidne a NEREFLUXOVE miminko, zatimco mlady to je nerizene torpedo. A navic mlady je arijsky blondacek a maly je tmavovlasy a celkove tmavy kluk. A me ted ceka vysvetlovani, ze ty kluky mam fakt jen s jednim muzem 😀

mamusia
21. zář 2011

@sussanah my zas mame s druhou lepsie,nez s prvou 😀 Uz ste sa ako tak zzili?Ako zvladas dve dietka a co ten Tvoj porod? 😅 Som zvedava 😝

jasekd
21. zář 2011

@sussanah No tak my to mame snad uplne stejny 😀 Ja se z tebe zjevim... Protoze Martin GER, Vendy ne. Moc bych ti to prala. No a k tem barevnym detem, nas Martin je hodne tmavej, oci mel skoro cerne, ted tmave hnede, vypadal jak opalenej uz od narozeni, baba jedna mi vynadala, ze ho opalujem. mazu ho 50kou, na slunci moc neni kvuli tem ATB a je z nas nejcernejsi... Vendy je bila a zrzava a MODROOKA 😕 V zivote by me nenapadlo, ze ja budu mit takove dite, oba mame oci hnede. Ale nase matky modre, cili to technicky mozne bylo, celych 25%, coz neni tak malo, ale ja si to neumela predstavit. Taky je mam s jednim chlapem, a nevypada to ani trochu 😀 Zkusim vystarat fotku pro srovnani.
@mamusia Tobe zkusim najit fotku Vendy na nocnicku, ja desne zeru ty fotky tvoji Zarky na nocnicku, a my mame taky pekne. I kdyz do nocniku jeste v zivote ani neprdla 😀

jasekd
21. zář 2011

Tak kdyz chci dat fotku, tak mi to spadne... Tak jindy.

mamusia
21. zář 2011

@jasekd 😀 😀 😀 jasnacka,najdi a daj sem 😉 mozno sa to neskor zmeni a bude sa jej chciet kakat/cikat do nocnika 🙂 a davas ju kazdy den?Nekaka Ti vzdy rovnako?

jasekd
21. zář 2011

@mamusia Kaka pokazdy jindy, a znameni nedava.... Kdyz sem chci tu fotku dat, spadne mi celej konik, resp. celej net, snad nam nejde do kelu pocitac. Al ena tohle musim pockat na muze. Pak ji sem dam 🙂

mamusia
21. zář 2011

@jasekd ok. A ani nepritahuje nozky k telu?Moja tak vzdy ide kakat,ze zacne prdiet fest a pritahuje nozky k telu

crysmile
21. zář 2011

ahojte, aj ja sa ku vam pridavam.. sice len poslabsie, ale snazim sa odpozorovat signaly.. zatial to nejde uplne ok, ale viem ze po zobudeni hned nakaka, tak to ho hned davam.. uz som aj kojila tak ze bol na miske, ale vtedy nenakakal.. inak kaka stale, takze je to tazke odhadnut.. to pritahovanie noziciek si musim vsimnut, toto par krat urobil..
inak som pozerala ci necika ked cmula pasticku, ale necikal.. cika tak v 20min. intervaloch, ale nacikat do nocnicka sa nam podarilo len raz.. inak prebalujem stvorcovku hned ked nacika, to sa zacne mrvit.. viem, kedy cikal, lebo on vtedy stichne.. ale ako to vymaknut, aby som ho dala predtym cikat? lebo on stichne az ked to uz robi..

prsky
21. zář 2011

@crysmile ja necakam na signaly, podrzim nad umyvadlom/cinakom v cca pravidelnych intervaloch a funguje to aj tentokrat ako to fungovalo aj u dcerky - naucili sa, ze ked pockaju, dockaju sa..maly mava uz v plienke len cvrknute a kaka iba do serbla 😉

crysmile
21. zář 2011

@prsky a ako to robis ked nieco napr. robis (varis a pod.), sledujes cas?

prsky
21. zář 2011

@crysmile sak pisem, ze v cca pravidelnych intervaloch, nie je to presne na sekundu...podla pocitu, ale zvycajne tak okolo kazde 2h sa snazim ho dat cikat..nestriela sa za to 😉

crysmile
21. zář 2011

@prsky hehe, no to veru sa nestriela.. no on ma cca 20 min. intervaly, takze to budem musiet vychytat..

prsky
21. zář 2011

@crysmile ee, nedavaj ho tak casto ako cika..zmysel tohto postupu je v tom, ze si dieta uvedomi, ze "musi" pockat. ono sa mu kazdym dnom zlepsuje travenie, rastie, zvacsuje sa obsah mechura, takze do 2-3m mu budu tie kazde 2h stacit a hlavne sa nauci pockat 😉

crysmile
21. zář 2011

@prsky aha, no a to ho mam nechat pocikat? asi to cele nechapem..

prsky
21. zář 2011

@crysmile heh...no hej, ked nevies rozoznat signal, ako som nevedela ja pri dcere a vdaka tomu som zacala davat jednoducho kazde 2h na serblik, tak ti nic ine neostava. u nas to oba razy fungovalo takto: po zobudeni a pred spanim dam nad cinak/umyvadlo..maly si aspon cvrkne a vyprdi sa 😀 a medzi spanim ho tak podla pocitu davam cikat. zo zaciatku byvali pocikane pleny, aj kako, ale po cca mesiaci (zacala som pri malom od prichodu z porodky) uz kakal iba do serbla (neratam vlhke prdy, plnu davku ale nedaval do plienky) a cikanie sa uz tiez snazi...niekedy je sice plienka pocikana, ale aj tak ked ho podrzim, tak tlaci a cvrkne aspon par kvapiek.
inak moj syn dava signal, ze cika, ale dava ho sekundu predtym, ako pusti, takze to nie je pouzitelne

crysmile
21. zář 2011

@prsky jasne, tak skusim, dakujem ti za radu.. 🙂 je to pre mna nove, teda skusam to uz dlhsie ale stale je to vela pokus-omyl..

mamusia
21. zář 2011

@crysmile moja ked mala mesiac tak davala take signaly,ze sa hrala s niecom,pozerala na nieco a zrazu sa zacala rozculovat,tak som ju podrzala nad cinakom a hned sa vzdy vycikala.Daj si ho na nepremokav podlozku a skus ho vkuse aspon hodku kukat,ze ci sa nieco nezmeni,moze byt aj tak,ze ostane nehybny v isty moment a ked si myslis,ze to by mohol byt ten signal,tak ho skus podrzat v klbku.

majka1981
21. zář 2011

@crysmile a nosis maleho v satke/v manduce? vtedy by si urcite rozoznala signal 🙂

Baby mne sa to trosku nezda, ale moj maly uz mava velke intervaly, vela krat uz aj 2-3 hodiny. Je to normalne? Ci sa to este zase zmeni? je este kojeny, jedine po kojeni tak tri stvrte hodinku/hodinku neskor cika.

majka1981
21. zář 2011

@droby ahoj, nie si tu blazon 😀
som sa zasmiala ze "eko dieta" 😀

luty
21. zář 2011

@prsky Ja mam teda syna 15m a porad cura tak co 45min. A to je ta lepsi varianta. Kdyz se zrovna rozhodne vic pit, tak klidne co 20 min. Kdyz jsme na ceste domu, vi, ze za par minutek jsme doma, tak si casto pocka, ale pak musi na nocnik jeste nez mu sundam boty🙂)) Zkousela jsem prodluzovat intervaly, ale vede to jen k plne pracce plinek. Kdyz byl malinky, tak cural co 15-20 min. Interval 2h nedosahneme snad ani ve 2 letech...

prsky
21. zář 2011

@luty kazde dieta je ine 😉 na zmenu vsak potrebuju drobci minimalne mesiac, takze ked ma zvyk cikat raz za hodinu a vyhovuje mu to, nebude to menit ani v 3 rokoch..proste ked sa budes chciet zbavit plienok, budes veeeela prat .. kamaratkina mala pri oducani od plienok cikala hadam kazdych 20 min, i ked ciastocne to bola aj sranda pre nu, lebo bolo leto a bavilo ju ocikavat travicku