Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ludmilabb
10. zář 2010

jaj zienky, tema nosenie, nocne kojenie a celkovo kojenie
aj mne v porodnici povedali ze babatko musi vydrzat dve hodiny bez kojenia, ze ked reve mam ju nejako zabavit, ze ked jejj dam skor tak jej predosle mlieko nestravi a place preto ze ju boli brusko, dcerka mala do stvrteho mesiaca koliky, kojila som aj tak castejsie, dcerka stale plakala, bol to bludny kruh. V noci aj kazdu hodinu alebo dve hore, myslela som ze to nebude mat konca ale nejako postupne sa to upravilo, dcerka je v noci hore 2-3x ale kojim ju len raz nad ranom a to ju beriem k sebe do postele, pre mna je kojenie nieco vynimocne, take to puto medzi matkou a dietatom a stastny smiech ked dcerka vidi ze ide na prsnik a pri kojeni ma hladka po tvari je super 😵 aj ked niekedy musim napisat ma vie fajne pokvakat, postipat ale to hlavne pri noseni
a ked som vravela inym mamickamm ze sme casto v noci hore, odpoved bola typu jaaaj ale ked kojis sa necuduj, alebo este, hze to mas dan za kojenie 🤐
a na BKM nevysiel cas 😝

mamusia
10. zář 2010

Caute baby.

No my mame extremny bojkot. Mala kaka do plienky,cika asi kazdych 15 minut - je to normalne,aby 8,5 mesacne baby cikalo tak casto???A pritom nepije vela,ciz\e sa jej to vobec nechce drzat a si ucvrkuje iba asi....proste des. A najhorsie je to,ze ci je pokakana,alebo pocikana,tak jej je to uplne jedno a vobec ani nehlasi,ze ma plnu plienku 😒 Ach jaj.

marcik2
10. zář 2010

@mamusia A nemuze byt treba trosku nachlazena? I kdyz mne tohle mala delala v dobach nejvetsiho bojkotu taky.... Chvilemi mi pripadalo, ze to snad dela schvalne 🙂

marcik2
10. zář 2010

U nas byl taky fakt brutalni bojkot, byly dny, kdy jsem stezi odchytila 2-3 curani, nekdy vubec nic, uz jsem z toho byla uplne nestastna, jen jsem vymenovala a prala plinky, Sofinka vubec nechtela byt na nocniku. No a pak jsme parkrat byli nekde pryc, na vylete, na vikendu na horach, u nasich, tam BKM jakztakz fungovala no a asi pred mesicem ze dne na den VELKY TRESK a zacala krasne hlasit a curat do nocniku, umyvadla - i na navstevach, do cinaku, i venku, ale to jeste musime trenovat, protoze se vzpina.
Takze ted ma plinku jen na noc, to se ne vzdy vzbudim, a jinak pres den jen kalhotky - to je tak krasny pocit, ten zadecek bez plinky 🙂 Mame v pruneru 1-3 nehody denne, ted tu byla na navsteve moje mamka na par dni a krasne ji odchytavani slo, tak jsme mely i dva dny na 100% v suchu, jak jsme na to byly dve, tak jsme malou mohly vic hlidat 😀
V koutku duse jsem hrozne stastna, ale zustavam realisticka a vim, ze se kdykoliv zase nejaky ten krasny bojkot muze dostavit, jak to tu tak ctu...
Zitra mame takovy rodinny vylet, jedeme lodi

marcik2
10. zář 2010

z Vidne do Bratislavy, tak jsem zvedava, jak budeme odchytavat - sorry, nejak se mi to odkliklo driv 😎

mamusia
10. zář 2010

@marcik2 waw,tak to super. Ja mam zasa termin,ze do porodu chcem,aby bola bez plienok,tak dufam,ze sa mi to podari 😲 A ako Tvoja mala hlasi?Uz si vie povedat,ci iba signalmi nejakymi?

marcik2
10. zář 2010

@mamusia No, to je dost ruzny, kdyz ji drzim, tak se zacne vzpinat a neni k utiseni, kdyz si hraje, tak se po mne zacne sapat, kdyz ji, tak prestane jist, v kocare se zacne vzpinat a mrcet, ale ona je celkove takova mrcna - po mne 😎 - takze kolikrat to je i plany poplach no a soubezne s tim jedu i casovani, jenom na signaly se spolehnout nemuzu. To, ze sem vubec neco takoveho muzu napsat, je pro me skoro zazrak, vubec sem v to uz nedoufala, myslela jsem si, ze Sofinka proste neni vhodne BKM miminko, protoze ji vadi dost veci, oblekani, nechce byt ani chvilicku sama, atd...
Ja myslim, ze tvuj cil je celkem realny, urcite se to u vas zase obrati!

misha_
10. zář 2010

Vcera jsme byly u doktorky a uplne jsme ohromily jednu maminku v cekarne. Mela kocarek pred zachodem, takze jsem ji musela rict, at nam uhne a samozrejme koukala, jak Beatka (naprosto vzorove) cura do zachodu. Tak jsem ji hned povykladala o BKM. Priste se ji musim zeptat, jestli to vyzkouseli.
A mame dalsi novinku - Beatka dostala k pulrocninam nocnicek. S malou oporou uz sedi, ale musela jsem ji chytit i za nozicky, aby se vycurala. Mate nejaky osvedceny postup, jak mimco naucit curat/kakat v sede? Nad umyvadlem se mi porad vzpira, takze ji asi klubicko uz nevyhovuje.
Jeste k porodnici - nerekli mi temer nic, protoze meli vsichni moc prace. Takze jsem kojila, jak zacala Beatka knourat. Vychazelo to prave na ty dve hodiny. A krasne jsme mohly byt BKM uz v porodnici, protoze co prebalovani, to pokakana podlozka 🙂

luvie
10. zář 2010

@mamusia myslím, že to normální je 🙂 ještě před nedávnem, třeba minulý týden, si taky hověla v pokaděné plence a nijak ji to neobtěžovalo. čurá hlavně dopoledne hodně, vyčůrá do nočníku moře a za 15 min. už je zase durch...

@misha_ já jsem malou dávala sedět postupně, když teda chtěla sama, teď je to už malá zvědavka, takže u nočníku je vždy aspoň jedna kniha, hračka nebo něco jiného, co ji může zabavit. čteme knihy, schováváme hračky do punčošek a tak... Ale ne vždy se jí chce sedět, nenutím, i když vím, že za chvilku nejspíš udělá někde louži 🙂

johanka.
10. zář 2010

@misha_ super uspech v bkm, ja som to nikdy verejne nepredvadzala, u nas bkm nikdy nesla nejak vzorovo. K tomu sedeniu na nocniku, ja som to robila tak, ze som ju nad nim najprv drzala v klbku, stale nizsie a nizsie a stale to bolo podobnejsie sedu, az nakoniec sedela. Slo to uplne bez problemov, takto preucit.

Kojenie - nocne aj denne - ja teda nic neriesim. Kojim den-noc, stale na poziadanie. Zda sa mi, ze cim dalej tym castejsie 😝 Ludia okolo nechapu, tvaria sa, akoby to nebolo normalne, ze by uz mala prespat noc a papat inu stravu. Aj dnes, vraj mam asi slabe mlieko, ked musi Miska tak casto pit. Hahaha, pritom pribera a rastie viac nez ukazkovo. A ze pije aj v noci - je to pre mna podstatne jednoduchsie, nez keby som ju mala uspavat v noci nosenim, cucne si a zaspi naspat, neriesim. Budi sa casto - no a co, vsak ona sa nauci spat aj dlhsie, ked na to dozrie. Celkovo som prisla na to, ze mnohych problemov sa clovek zbavi tak, ze ich prestane povazovat za problem.

luvie
10. zář 2010

@johanka. jéé, jak já s tebou souhlasím s tím kojením!!! máme to moc podobné

jonas17
10. zář 2010

@misha_ moja Emka kaká a pišká do obyčajného nočníka od troch mesiacov, ja som ju tam len pod pazuškami podržala, kým si urobila potrebu . Teraz , od necelého piateho mesiaca sedí, tak už ju dávam aj na detskú dosku na záchod.A ráno krásne kaká, cez deň pišká. A vonku do trávičky.

Ja som sa tu včera vyznávala , aké je úžasné kojenie, hlavne v noci a moje dieťa mi to pekne vrátilo 😀 .Budila sa každú hodinu od ôsmej a od pol dvanástej do štvrtej bola hore 😀 .Holt, skúška! 😀 Tak snád táto noc bude lepšia, ale pospali sme cez deň, síce s cickou v ústach, ale nevadí, obe. 😀

ludmilabb
10. zář 2010

@johanka. ja tiez nechapem tie tvrdenia ze polrocne dieta ma prespat celu noc 😨 u nas to presne tak fungovalo ako pises sice sme boli 5x v noci hore ale to som len prsnik dala, mala zaspala a ja s nou tiez , do cca 11 tich mesiacov ale neskor to uz malo iny priebeh, po kojeni nezaspala ale zacala vymyslat, sadat si, lozit po posteli, mravcat, ukladat sa na mne a nechcela inak spat len na mne, od polnoci do rana mat dieta na hrudniku ktore sa presuva a mliaga vam brucho, krk nic prijemne, nevyspate sme boli obidve, to obdobie spolocneho spania prestalo byt jednoduchsie, skor sa stalo komplikovanejsim, teraz spi so mnou len nadranom cca tri hodinky, to sa este da vydrzat

ludmilabb
10. zář 2010

joj a zabudla som napisat o nasom dnesnom BKM
odchyt bohuzial neprebehol, dcerka sa vykakala do vane pri kupani 😅 , mna ide z toho porazit a predtym som ju davala na nocnik a nic, uz mi to spravila druhykrat tak len dufam , ze si na to nezvykne, vam sa to tiez stalo?

luvie
10. zář 2010

@ludmilabb mně se to ještě nestalo, ale zrovna jse mčetla nějaké hlasování na toto téma:
29% vypustit vanu, začít koupání znovu
67% vypustit vanu, vydrhnout ji, začít koupání znovu
4% předstírat, že se nic nestalo.
ale nebylo to u BKM dětí 😀

misha_
11. zář 2010

@ludmilabb U koupani doma zatim zadna viditelna nehoda neprobehla. Ale vykadila se nam v lete do bazenu. Cast jsme hned odchytali sitkou a zbytek sel do filtrace. Hovinka jsou pry sterilni 🙂
@jonas17 nebyla jsem si jista, jestli ji uz muzu posazovat, kdyz uplne sama nesedi. Ale uz se tak i trochu vycurala, tak to snad bude dobry. Na detskym prkynku bych se bala, ze mi propadne do zachodu.

jonas17
11. zář 2010

@misha_ jéj, my máme rovnako staré deti!
detská doska je tak fantasticky robená, že tam sa ti neprepadne, ešte má aj protišmykový povrch.ja si pamätám pohyblivé, šmyklavé dosky, ešte z mojich destkých čias 😀 .
no, je sranda, že moja Emka kaká stále ráno. Dúfam, že jej to ostane . 🙂 číže my sme v lete boli v bazéne, ale v našom, naholo,

lmm
11. zář 2010

Holky, mně je myšlenka kojení, kdy dítě chce, sympatická, přes den to tak samozřejmě děláme, ale řekněte mi, jak pak fungujete, když několik měsíců nespíte víc než hodinu v kuse a víc než 6 hodin za noc? Já jsem před dětma potřebovala devět hodin jako minimum, abych normálně fungovala v práci, teď potřebuju aspoň 7 a půl. Jsem extrémní spáč, asi jsem si neměla pořizovat děti 🙂. Spát spolu s malou v posteli nám nejde, navzájem se budíme, protože se obě hodně vrtíme, mám strach, že ji zalehnu. Kolikrát jsem partnera kopla nebo vyliskala ve spánku. Takže vždycky nakojím, dám malou vyčůrat, půlhodinku to zabije, pak si ještě chvíli povídá v postýlce, no a za chvíli vstávat znova...

BKM doma - jsme na nule. Už automaticky peru každý den jedny vlňáky a vzpomínám na doby, kdy šlo všechno do nočníku. Zato ven nemusím ani brát náhradní plíny, pokud mám malou v manduce. Včera jsme byli osm hodin v lese, šestkrát čůrala, domů jsme se vraceli se stejnou plínou. Ale doma ani v manduce nehlásí. Podezřívám ji, že ji baví to vzrůšo kolem přebalování 🙂. My teda v roce bez plín asi nebudem.

jitka_
11. zář 2010

@lmm To mně je to taky sympatické, dát dítěti najíst, když si řekne. Jenže jak se to pozná, že chce jíst?? Jsem divná, že to nepoznám? 😖 Naše malá dva měsíce v kuse řvala, jenom v noci spala 4-5 hodin. Řvala furt dokonce ihned po krmení, i když vypila málo, i když vypila hodně, furt řvala. Já jsem taky spáč, těžko se budím a dlouho mi trvá, než jsem po probuzení funkční. Ty dva měsíce jsem byla jak mátoha, nedovedu si představit, že by se malá měla na krmení v noci zase budit. Ale pokud se jenom nají a zase usne, tak se to zvádnout dá, jen aby nezačala zase tak plakat. Teď je to fajn, vyspíme se obě dvě, já jsem v pohodě, malá to nejspíš cítí a je taky v pohodě, až na malé vyjímky, kdy ji bolí bříško, se pořád směje.

lmm
11. zář 2010

@jitka_ tak to u mojí malé poznám spolehlivě. má otevřenou pusu, rychle dýchá a sápe se po prsu. u syna to tak jednoduše poznat nešlo. tam jsem taky tápala. ale ten spal v podstatě od narození celou noc, takže pohoda. byl ideální dítě na zaučení být matkou 🙂. ani u růstu zoubků nebrečel, byl pohodovej.

misha_
11. zář 2010

@jonas17 Byl to urodny tyden. Znam asi 5 deti +- tyden stare. 🙂
Od pristiho tydne chodime plavat. Jsem zvedava jak budeme BKM v bazenu. Plavky uz mame nachystane, ale pripadaji mi na ni dost male a hlavne si nedokazu predstavit, jak zadrzuji tu Beatcinu michanici. Rikam si, jak to delaji s "normalnimi" detmi?
Pritel dosel k rozhodnuti, ze v noci Beatka nepotrebuje pit, ale jenom dudat dudlik. tak ji ho statecne dava - nez usne (pritel). Pak uz kojime 😉 Vcera jsme dokonce zkouseli spat v obyvaku, kdyby nahodou Beatka pochopila, ze je sama a tudiz neni odkud brat. V pul jedne (o hodinu dyl nez normalne) jsem sla krmit a pak uz jsme mely s Beatkou na zbytek noci celou postel pro sebe - aspon jsem nemusela vstavat.

jitka_
12. zář 2010

Tak my dneska nic 😖 Od rána jenom přebaluju, každejch 15 minut počuraná, když usne tak 30 minut. Myslela jsem, že budu prát až zítra, protože jsem prala včera, ale vypadá to, že budu muset prát už dneska.

jonas17
12. zář 2010

@misha_ do bazéna, aspoň v Košiciach, ťa bez nepremokavej plienky nepustia.to by vyzeralo, keby si tam detičky pustili.to by potom museli bazén vypúšťať.tie plienky dostať normálne v obchode, u nás v DM-drogérií.

lmm
12. zář 2010

@jonas17 ono je to v každém bazénu jinak, já jsem chodila s prckem plavat, přišla s jednorázovýma plavkama a řekli mi, že příště mám přijít s látkovýma, že ty jednorázy nasáknou vodou a táhne to dítě ke dnu. pak jsem šla do jiného, tam nás zase nepustili s látkovýma. ale stejně, když je to vaječinka, vyplave to tak jako tak, když je to bobek, zůstane v obou typech plavek, ne? 🙂

lmm
12. zář 2010

@jitka_ my jsme taky na nule, ale já už jsem zvyklá. máme BKM jen venku. už ani v noci se nedaří.

jitka_
12. zář 2010

@lmm Nám se v noci nedaří vůbec, nemám sílu vstávat. I když se večer dvakrát vyčurá, stejně je ráno durch. Jenže když ji kolikrát přes den chytím zrovna počuranou, tak si říkám, že v noci to nechytnu stejně, že se vrtí, až už je počuraná. No stejně ale aspoň párkrát bych se mohla přemoct a zkusit to...

marcik2
12. zář 2010

Ahoj, tak vcerejsi vylet do Bratislavy dopadl dobre, mala byla hrozne hodna, za cely den jsem nechytla jen jedno curani po probuzeni - pozde jsem zmercila, ze je vzhuru, no a jinak krasne vsude curala a kakala, na lodi v captains lounge - manzel pak cinak vylival pres palubu do Dunaje 😀 , ale kakani teda ne 😎 , ve meste, na zpatecni ceste ve vlaku, fakt parada.

marcik2
12. zář 2010

@jitka_ V noci bych BKM nejak neresila jako vetsina holek tu, nam se darilo ze zacatku, kdyz byla uplne malinka, pak dloooouho ne, vubec nechtela byt na nocniku, no a az ted v posledni dobe se v noci budi a ochotne se necha nad nocnikem podrzet a spinka dal. Ale ne vzdy ji vymaknu, nekdy jsem taky ko a proste nevstanu. Uvidis, muzes to zkusit, jak ti bude mala reagovat, za pokus to stoji 😉

lmm
12. zář 2010

no já bych nevstávala ani náhodou, berem to při kojení 🙂. ale posledních pár dní se prohýbá a nechce se vyčůrat, i když má suchou plínu. takže to pak hodí při usínání do ní a spí v mokru.

jitka_
12. zář 2010

@lmm Tak jak jsem tu fňukala, že dneska nic, tak od těch dvanácti jsme na suché plíně 😉 Ještě se před spaním dvakrát vyčurala do nočníčku a v osm usnula. Takže prát se bude až zítra 😉