Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kveluse
30. zář 2010

tréninkové kalhoty mám od ImseVimse a nosila je už minulý rok přes zimu - to jí bylo cca 6 měsíců. Taky jsou od 11 kg a malá není žádný buclík. Kdybyste chtěly, tak vám je přeměřím.

sussanah
30. zář 2010

@kveluse jee, ja bych prosila pomerit, ty bambino jsou docelavelke, musim mu to vzydcky stahnout bodyckem. I kdyz stejne porad nevim, jak vydrzi, maly je porad nechce otestovat 😀 😎
@maeta no vidis a ja ti pisu do spatne diskuze 😀 No tohle u vas je uz fakt spis klasicke uceni na nocnik. Precejen jak jsem psala, tak mimco kdyz bylo doted zvykle vykonavat potrebu pouze do pliny, tak to bude asi nejakou dobu trvat, nez pochopi, ze primarne by se to melo delat jinam. Ja za sebe bych se asi zamerila na par takovych tech nejjasnejsich situaci, po spanku a po jidle. Az by zacal brat tohle, tak pak bych ho davala casteji. Pokud casto kaka behem jidla, tak s tim moc neporadim, vim ze to delavaji tady holkam mimca u kojeni, to neni problem poresit, ale uz u stolu, to nam maly zkusil jen parkrat. Jidlo jsme prerusili, zasli na nocnik a pak pokracovali. No a priste si to rozmyslel a radeji pockal az po jidle (asi mel strach, aby jeste dostal 😀 Proste bych davala po jidle a pockala, az na to prijde sam. No a rano, to znam, ja se tez vzdycky musim dokopat k tomu, vstat, kdyz vola, ze uz chce 😀 To jsem ti asi moc neporadila, co? 😅
Jinak jak pises, ze prvni 3m byl maly jen v naruci, tak mam z toho tak trochu skodolibou radost, ze jsem v tom nebyla sam 😉 Nas taky furt jen na rukach, jinak hned spustil jekot a nasledovalo bliti (ma reflux) ☹ Takze jsme poradne s BKM zacali az po 3m, do te doby jen kakani (to bylo jednou za 5-6dni a za pomoci) a curat jen kdyz jsem ho prebalovala.

maeta
30. zář 2010

@sussanah Pomohla si mi. Kazda rada dobra. S tim nocnikem se to ted tak snazim delat, jak pises. Uvidim jak se chyti. Snazim ho u toho necim zaujmout aby hned nevyskocil.
Take tva zkusenost s malym mi pomohla do budoucna. Zrejme jsme tomeli s tema ratolestmi dost podobne. Akurat ja zustala u textilek a ty jsi zacala bkm 🙂 Tak priste to zkusim taky.
Jo a jak ti maly volam ze uz chce? Slovem nebo znakem? To ti uz mluvi? Ten nas je skoupi na slova, ale zacina se chytat na znaky.

sussanah
30. zář 2010

@maeta nemluvi ani tuk, resp. ani jednu slabiku (proto se tak s Blkou podporujeme v tom nemluveni a znakovani 😉 Znaky se jen seznamuje. On si rika spis takovym knouranim, ale specifickym.Uz na nem poznam, jeslti knoura proto, ze chce na nocnik, nebo jen fnuka obecne (on je vcelku dost uknourane dite). A taky casovani to u nas jisti, i kdyz ted uz ani moc ne, zacal si prodluzovat pauzy tak na 1-2h, jak kdy. Hodne davam na intuici. Nekde v popisu jsem cetla, ze pokud ma matka pocit, ze by se diteti mohlo chtit, tak je to v 90% pravda a mela by ho dat vycurat. U nas to funguje zarucene. Kdysi stacilo, abych nad tim zacala premyslet a v tu chvili jsem si vsimla, ze uz je maly pocurany 😀 Ono to nejake "spojeni" se casem vytvori (kdyz teda nepocitam bojkoty)

luvie
30. zář 2010

@maeta myslím, že už by mohl trochu chápat, co po něm chceš, zkus mu to vysvětlovat - pochválit, když se mu podaří do nočníku, jeslti poznáš, že tlačí při jídle, já bych ho taky brala na nočník, hlavně bych se snažila přemoc se ráno, jestli je to pravidelné, tam je největší jistota, že to chytnete.
Jinak zabavit na nočníku jsem taky zkoušela, mám pocit, že se to u nás teď zvrtlo na čtenářský kroužek 🙂 kačka sedne na nočník a hned se došahuje po knize 😀 teď má období, kdy do nočníku v podstatě "jen Kaká... Ale noci se nám celkem daří, v noci čůrá do nočníku, pak zbytek pustí až nad ránem do plenky a celé dopoledne ucvrkává - přebaluju každých 15-30 min... Tak zase víc peru 🙂

maeta
30. zář 2010

@luvie Zrejme mas pravdu a budu se muset rano premoct aby pochopil na co ten nocnik valstne mame. Ono to ale nebude lehke, kdyz vstava s tatinkem a ja se jeste mohu na 30 minut natahnout 😵 Hm, zitra zkusim vstat a jestli to odchytim vcas, tak bych jeste mohla zalezt 😉
@sussanah Nic si z toho "mlceni" nedelej. Muj bratranek v podstate do 3 let poradne nepromluvil a uz ho tahali i po doktorech, ale o to vic mlcel. Az jednou spustil v celych vetach a jeste k tomu umel vsechny basnicky a pisnicky, ktere mu mama rikala. Pry nemel do te doby co rict 😀 😀
Nezkusis maleho naucit ukazat znak pro vykonani potreby? Mozna by se na tom mohl rozznakovat, kdyz chape presne o co jde.

sussanah
30. zář 2010

@maeta s tim znakem pro nocnik uz uvazuju, ale znaky co jsem nasla mi moc nesedi. On si nekdy saha mezi nozky, kdyz potrebuje, takze asi zacnu tim. Ale bude to bezva, az budeme nekde venku a ja mu budu predvadet znak 😀 Jinak nase neter byla to same jako tvuj bratranek, taky skoro ve 3 letech a cele basnicky a pisnicky, ta to pry trenovala, az to bude dokonale (coz ji zustalo doted, ma 12roku). Do nocnikovani angazuj tatku, treba jim to pujde, az se budes divit. Ja rano taky kdyz muzu dite predam (teda uz vycurane, nakojene) a vrham se zpatky do perin 😀

lmm
1. říj 2010

@sussanah, to je dobrý nápad, udělat znak ze sahání mezi nožky. Akorát to asi bude většině lidí připadat vulgární, ovšem na to já se můžu vyto, že. A musíme stihnout odplenkovat dříve, než děti objeví slasti, protože pak mají ruku v rozkroku furt 🙂.
@maeta, taky bych zkusila hlavně to ráno. Třeba když si na to zvykne, bude ho schopný obsloužit i tatínek. My jsme u jídla přerušovali, když chtěl malý kadit. Časem se to upravilo a vydržel až po jídle. Syn je už na knížkách na záchodě závislej, stejně jako rodičové. Dcerka asi dopadne stejně 🙂.

lmm
1. říj 2010

@maeta, jo teď jsem si vzpomněla, že u nás bylo nejjistější dávat na nočník po poobědovém spánku. A super věc je zvát na návštěvy děti, co už chodí na nočník. Pak mnohem rychleji pochopí, na co ta věc vlastně je.

haanaa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kveluse
1. říj 2010

Ahoj, sus rozměry kalhotek jsou: 14 cm v pase v klidu, cca 27 cm natažené, délka 19cm, šířka 23cm, průměr průramku na nožičku je 10cm v klidu a 20 natažené.

Já si všimla, že i ve školce učitelky nastavují režim dětem tak, aby se vyčůraly vždy po jídle a když přijdou z venku. Jinak si samosebou říkají, ale tohle je pravidelné venčení 😉 .

Jo s tím příkladem má Imm pravdu, Květule vždy chce na nočník, když chce i Bělinka. Jinak taky hodně dám na intuici a už jsem se naučila nad tím nepřemýšlet (přece se jí nemůže chtít, když byla před chvilkou). na 99% se vyčůrá, když ji dám. Možná se ji ještě ani tak moc nechce, ale poslouchá 😀 .

Bělinka kaká s knížkou, Květule už si začíná taky brát knížku na nočník. Ale je pravda, že Bělinku jsem pomocí knížky na nočníku udržovala a Květule sedne a vyčůrá, pak ji zase pomocí hraček zvedám z nočníku 😉 .

kveluse
1. říj 2010

@sussanah
nacvič si pár kroků Jacksona a budeš při předvádění znaku vypadat zajímavě 😀 .

maeta
1. říj 2010

Ahoj holky, tak ranni nadilku jsem bohuzel propasla, ze jsem zaspala po krusne noci kdy se maly porad budil a ja uz byla z toho kantare.
Jinak na nocnik davam vzdy po spani a pred prochazkou, tak jeste pridam i po jidle. Zatim bez uspechu. Jak dlouho drzite deticky na nocniku? Logicky, pokud tam neco nevyprodukuji 😀 , ale to nase jeste nedela, takze ja ho tam drzim tak 2 knizky 😀 cca 2-3minuty a pak ho sundavam. Jinak by tam sedel i pul dne.
@sussanah nekde jsem zahledla znak pro curani sahani sina brisko (jakoze je plne) a na kakani sahani si na zadecek. Ten zadecek by jeste sel, to brisko my mame jakoze to bylo chutne a jsem plny, takze to ne a nevyhody sahani do rozkroku jste popsali, takze az na to pride tak jsem vymyslela znak hladeni si podbriska ze strany na stranu. Kdyz to dite bude delat niz nebo vis, tak na to nesejde, ale ty budes na verejnosti bez ostychu 😉

sussanah
1. říj 2010

@maeta no ja maleho na nocniku uz nedrzim, on bud chce nebo ne. Kdyz opravdu vim, ze to tak je, tak se ho snazim presvedcit, ale dele nez 2-3min ( a to je fakt maximum) jsem ho nikdy nedrzela, podle me to nema moc cenu. Sice vim, ze nekteri to tak delaji, proste nechaji sedet, dokud neco neprijde.
Ono s tim znakem, taky bych byla radeji pro ruku na brisku, ale zas kdyz s tim zacal sam, tak si rikam, pros to nevyuzit. Ale asi budu zbabela a budu ten znak ukazovat jen na nem jeho ruckou 😅
@kveluse diky za zmereni, jeste mereni provedu ja a uvidim. Jeste slibuje Anavy, ze budou nejake treninkovky i pro bkm, tak jsem zvedava, s cim prijde. Jinak nas je taky docela ctive dite, ale posledni dobou uz ho cteni na nocniku nebavi, asi se nemuze soustredit (on vzdycky tak usilovne tlaci, ze si musi strict do pusy miimalne celou pest 😀
@lmm tak to ja uz nestihnu, maly jak byl ze zacatku casto nahaty, tak si taha za pindika, kdykoliv ma prilezost (jak rikal kdysi jeden muj kamarad, ono je to nejlepsi hracka pro chlapa a navic je to porad po ruce 😀 No a samozrejme to byla prvni cast tela, kterou si dokazal najit. Ale uz jsem ho jeste naucila kde ma jazyk, usi a nozicky, at nejsme jako uplni uchylaci u Dr na rocni prohlidce 🙂

sussanah
1. říj 2010

no bezva, tak se tady vykecavam a maly se mi pocural 😖 ale aspon zavolal, ze je hotovo. Nase prvni pocurani asi za posledni 3 dny, tak jsem nasadila treninkovky, pokud bude dalsi, at to konecne odzkousim 😅

jitka_
1. říj 2010

Tak u nás dobrý (abych to zase nezakřikla!), přes den nějaká ta nehoda, ale víc toho chytáme do nočníčku a do umyvadla. A pěkně to střídám, když tuším, že bude kakat, tak ji dám nad nočníček, jinak chodíme do umyvadla. Ona se na mě do zrcadla tak krásně směje a pak kouká dolů, líbí se jí asi, když pak pustím vodu z kohoutku 🙂 Byli jsme včera na tom očkování, tak ji hlídám, jestli nemá teplotu. Jinak dneska celej den spí!! Nají se po třech hodinách a spí! Ale v noci teda čuráme do plínek, to bude dlooouho trvat, dneska jsem vyskočila, hned jak jsem slyšela, že je vzhůru, ale ona už je počuraná a určitě to má počurané na víckrát. Pořád se peru s myšlenkou, že ji dám mezi 23-24 v noci vyčurat, ona se pravidelně v tuto dobu lehce probouzí a půl hodiny si cumlá paleček, a pak zase usne bez nakojení.

misha_
1. říj 2010

BKM se nam opravdu nedari. Ted se mala probudila po hodine spanku. Jako zodpovedna matka jsem ji dala hned na zachod a samozrejme spustila sileny rev. Tak jsem ji dala zpatky s plinkou do postylky, aby se jeste dospala. Spani nic, za to rev jeste vetsi. Ocicka si zmoulala. Pak si prdla (poradne uz smrdi 🙂 ) a vypadalo to, ze dobry. Pro jistotu jsem zkontrolovala plinku a jak jinak - byla mokra. A to jsem si pod vlivem tehle diskuze rekla, ze ji zkusim dam spinkat bez pliny. Nakonec jsem ji ukojila a uz zas spi. Uf, neni to s detmi jednoduche.
@kveluse ty jsi nechavala Kvetu od pul roka bez plinek? Prave resim, jak bezplenkovat v zime, aby ji v parku neumrz zadecek. A jeste jeden dotaz - jak jsi zrusila nocni kojeni? Premyslim o tom od konce prazdnin, mame za sebou nekolik marnych pokusu a kojim v noci porad dal - i kdyz trochu min.
Do nocniho odplenkovani zatim nejdu. Je to fakt velka vyzva, hlavne kdyz slysim, ze je to mozne i v nasich podminach. Jenze B. spi pomerne velkou cast noci u nas v posteli ...
Ke znakovanim mam tyhle stranky http://www.aslpro.com/cgi-bin/aslpro/aslpro.cgi - heslo toilet (viz diskuze o spoustu stranek dal). Libi se mi, ze tenhle znak muzu pouzit i kdyz Beatku druhou rukou drzim.

maeta
1. říj 2010

@misha_ Dik za znak, ale moc jsme ho nepochopila k cemu by se to melo vztahovat, co by to mnelo jako znazornovat. Neva. Mozna to nekomu pomuze. My zustaneme u podbriska 🙂

maeta
1. říj 2010

Jak jsem sem zacala prispivat, tak porad myslim na to vase usili a musim priznat, ze si to s nekolika mesicnim mimi nedovedu predstavit. Svlekat kazdych 20minut, nechat curnout, oblect ...atd. Jak stihate ten zbytek? Jste zrejme moooc dobre. Nocni bezplenkovani je pak uplne obetovani se. Pro mne je spanek neco tak vzacneho, ze to bych uz nezvladla ani nahodou. Take si myslim, ze sjem pro malehu vic platna vyspala nez mrzuta.
Neodssuzuji vas, jenom nad tim porad dumam. Mam brouka v hlave jestli sjme neco nezanedbala, ze jsem nesla touto cestou, ale myslim si, ze proto je ta moznost volby, aby si kazdy mohol dorazit do cile jak mu to nejlepe vyhovuje. Latkujeme, kojila jsem do roku (pak nemel zajem), hlidam jidelnicek, hracky, obleceni, drogerii, ale zrejme na vic nemam silu. Jste dobre, kdyz to zvladate. Ja budu rada, kdyz se nam podari to nocnikovani. Zatim porad nic a i ja si musim zvykat na to myslet.

prsky
1. říj 2010

@misha_ preco chces s nocnym kojenim seknut tak skoro? my sa kojime dodnes aj v noci. nie je to lahke s tym prestat, hlavne, ak je dietatko na prsnik velmi naviazane (ako moja). ak nechces ist vyplakavacou metodou (ktoru ja z duse nenavidim), tak treba pockat kym 1. dietatko psychicky dozreje (okolo 1,5-2rokov) a potom 2. vysvetlovat, ze je noc, spinka sa - tiez sa to zvycajne ale nezaobide bez placu (len je rozdiel v tom, ze ti uz rozumie a si pri nom). este sa da aj tak, ale to je na dlhsie odvykanie, ze sa postupne obmedzuju denne dojcenia tempom, ake dietatu vyhovuje a tym sa prirodzene odburavaju aj nocne - lenze to je vo veku tvojej dcerky este vazne velmi skoro.
inak deti po zobudeni su velmi citlive, treba dat prsicko, a odchytit ciku do lavorika pri dojceni, alebo sa na to vyprdnut a nechat ju ciknut si do plienky - ona si uz urci, kedy jej to zacne vyhovovat.
a este jedna vec - moja dcerka uz je bez plienok, aj ked nehody sa este stavaju (cvrkne a az potom zahlasi, hlavne, ked sa sustredi na hru), ale akonahle jej dam plienku (som zbabela jej dat len nohavicky na cestach autobusom 😅 ), tak vtedy nehlasi cikanie vobec - cize (minimalne moje dieta) rozlisuje, kedy sa pocikat "moze" a kedy nie. mat stolicu v gatiach/plienke jej nevyhovovalo od cca 6 mesiacov, takze to si vzdy pocka, resp. teraz uz hlasi, ze jej treba ist na velku.
znak pre potrebu (ani malu ani velku) som nepouzivala.

sussanah
1. říj 2010

@misha_ byt tebou, tak nocni bkm vuuubec neresim, ja ho zacala v noci davat az tak kolem 10m, do te doby by mu to tak nabouralo spanek, ze uz by neusl a tim padem ani ja. Takze proste dostal mega vycpanou plinu a bylo. Kdyz jsme v noci kojila, jen jsem rpebalila. Jak se bkm potom, lepsila pres den, zacal se sam od sebe lepsit i v noci. Asi od 8-9mcura jen prvni polovinu noci (tak max do 2) potom jsem dala cistou plinku nakojila a uz do rana byl suchy i kdyz jsem kojila jeste kolem 5-6. Ad nocni kojeni, ja bych taky jeste nechala ak male mimco, at si da. Vim jake to je, taky jsem kojivala nekdy snad co hodinu, bylo to na mrtvici. Zacala jsem ho usmernovat cca kolem 8m, ze kojeni je jedno po pulnoci, potom jedno az aspon za 2-3h atd. Potom jsem zacla posouvat no nocni kolem 10m (mela jsem ho u sebe v posteli a kdyz chtel, tak jsem mu nedala a vysvetlovala a on vzdycky tak 2-3min poplakal, pak se pritulil a spal. Dneska ho kojim nejdriv kolem 4 a pak az kdyz vstaneme (nekdy ani to ne a nekdy uz v 7, proste jak kdy). Dospela jsem k nazoru, ze kdyz spi se mnou, tk je mi to vlaastne jedno, treba dneska ani nevim, jeslti jsem ho nad ranem kojila 2x nebo 1 😉

@maeta to je hezke, ze mas o nas tak vysoke mineni 😀 Ale ono kdyz se s tim zacne tak brzy, tak se to proste stane soucasti dne a ani nad tim clovek nepremysli. Svliknout, dat ho vycurat a obliknout mi zabere cca 3min (dobra kdysi 5min) vcetne vyliti nocniku. A teda nevim jak ostatni, ale ja mela minimalne interval 30min. Ted uz tak hodka a to se ty 3-5min docela ztrati. Zvlast kdyz u toho maji i lekci cteni, tak je to vlastne soucast hry 😉 Opravdu se cela nase domacnost netoci kolem nocniku a curani maleho (teda alepson moje ne). A nejake zanedbavani bych vuuuuubec neresila, je to presne jak pises, nakonec dospejeme vsichni ke stejnemu vysledku a to dite bez plenek, akorat kazdy jinou cestou 🙂

@prsky naprosto souhlasim, nas uz se zacina vztekat, kdyz ma dostat plinku na venek, radeji obdivuje obrazky na svych slipech. I nekolikrat behem dne si stahuje teplaky, aby se podival, jesgtli tam to auticko na slipech jeste porad je. Kdyz mu dam plinu, tak si ji hned sundava, kdezto slipy jen ocheckuje a necha byt 🙂

luvie
1. říj 2010

@misha_ u nás to se spánkem bylo podobné. Pak sjem zjistila, že se Kačka budí po půlhodině, něčůrá, ale je unavená, po mé intervenci si ale do plenky čůrne, po přebalení už nezabere. Zkusila jsem znovu rychle uspat, neřešit plenku, čůrání nic - ono to zabralo! Teď dokonce spí už i déle - tak hodinu - i když pořád často u prsa 😀 V noci mi teď spí u prsa skoro furt...

@maeta myslím, že bkm či NEbkm není ani o zanedbání, ani o obětování se 🙂 je to rpostě o tom, co ti vyhovuje. Mně vyhovovalo, to že jsem nemusela prát plenky a mít pokaděný zadek- třeba 5x denně, a to jsme začali až když Kačce byly 2,5 m. Pak je to taky o praní, o ekologii, o vztahu mezi tebou a dítětem, ale tím opět nechci říst, že je někdo horší matka, když bkm nedělá - pro spoustu z nás je to tu styl života 🙂

maeta
1. říj 2010

@luvie No ja se rozhodla pro textilky prave z duvodu ekologie. A spousta dalsich veci delam z presvedceni sveho zivotniho stylu, kt si myslim moc nevybocuje, ale neni ani strednim proudem dnesni doby. Dokonce ani ma kamoska, zatrpkla vegetarianka a velka ekolozka BMK nedela, takze to nevylucuje, ze nemame stejny zivotni styl 😉

Nas dnesni uspech je pouze curnuti do nocniku pred koupanim, coz diky tekouci vody nikdy nezklame. Maly byl ovsem chvalen i tainkem, tak doufam, ze si co nevidet uvedomi, co se po nem chce.

jitka_
1. říj 2010

maeta My jsme začali bkm už ve třech týdnech. Byli jsme dva týdny v nemocnici a po týdnu doma začala pořád plakat. Tak jsem ji zkusila dát nad nočníček (předtím jsem měla přečtenou knížku i něco na netu) a ona se okamžitě vyčurala a vykakala. A od té doby prostě nejde přestat. Je to opravdu tak, že jak se jednou začne bkm, prostě nejde skončit. Malá dva měsíce jenom řvala, ani v náručí se neuklidnila, tak jsem stejně neměla na nic náladu. Tak jsem k ní každou chvilku chodila a zkoušela dávat na nočník. A musím říct, že jsem toho chytla víc než teď, kdy už nebrečí skoro vůbec. Stejně jsem se s každým prcnutím do plínek koukala, jestli není pokakaná, takže mi to vyslíkání ani nepřišlo. A plínku máme za ty téměř už tři měsíce našeho bkm pokakanou jenom jednou, a to bylo teď, když jsem jí dala moje mlíko z mražáku a bylo mnohem tučnější, než mám teď, tak to bylo tím, že ji to prohnalo. Ten pokakanej zadeček mi krajně nevyhovoval, tak jsem strašně ráda, že se nám daří všechno kakání chytat. Jenom se bojím bojkotu, že budu prát pokaděný plíny. A teď je to bkm, kdy má malá 4,5 měsíce fajn, chodíme do koupelny do umyvadla, malá se na mě do zrcadla směje jako sluníčko, povídáme si u toho, ona se směje a je to paráda. A moje máma se to už taky naučila a hned mi hlásí, jak jsou šikovný, že se vyčuraly. A pro mě je to spojení s miminkem, víc se snažím přemýšlet, co miminko chce a je opravdu lepší komunikace.

sussanah
1. říj 2010

@maeta jenom takova rada, bacha na tu pustenou vodu. At mu tim nevypestujes reflex a potom, kdyz mu pujdes myt ruce, tak se ti pocura automaticky. Zkus treba spis nedavat curat pred koupanim, ale az po nem. Pred koupanim to u nas nefungovalo, maly uz se strasne tesil do vany, ale prave ta voda to v nem trochu pripravila, takze kdyz nabidneme nocnik po koupani, tak je to temer jistota 😉
@jitka_ vidim prinosy bkm uplne stejne, co se pokakanych plinek tyce 🙂 Ja mela od maleho 2m jen par nehod. 2x kdyz mel prujem a asi 3x kdyz mel kakaci bojkot. A teda povim vam, ten prujem, to me dostalo, protoze najednou jsem mela pokakane dite, jeho obleceni, on rval jak sileny, samotnemu mu to vadilo a ja nevedela, jak se vlastne s tak pokakanym ditetem zachazi 😀 😀 Takze sel do vany, tam jsem ho teprve svlekla a celeho umyla. No a pak jsem jen dekovala za BKM 😎

sussanah
1. říj 2010

@jitka_ jo a tchyne je taky vzdycky nadsena, kdyz se ji maly vycura, je na neho hrozne pysna uz od prvnich uspechu 🙂

maeta
1. říj 2010

My mame rodice na obe strany hoodne daleko (nekolik set km) a skoro kazdy vikend nekam jezdime do prirody, tak na tech cestach si BKM neumim prestavit, hlavne kdyz je dite jeste malinke a potrebuje curat casteji. Nicmene vam fandim.
@sussanah s tou vodu to znam a nehodlam to praktikovat casto, jenom jsem potrebovala nejaky uspech a taky aby maly vedel co se od neho vlastne na tom nocniku ocekava 😉

sussanah
1. říj 2010

@maeta no ono prave paradoxne na tech cestach to je nejjednodussi 😉 Ty mimca to nejak vyciti, ze jsou mimo domov a dle nasi teori "mama beztak zapomnela ciste plenky" proste curaji na povel a cekaji nezvykle dlouho. My jsme prave nejvetsi zlom zazili na Krete, kdy cestou na Kretu to bylo jak na povel. Cural doma, pred letistem, na letisti, v letadle, na letisti a pak az na miste samem.. No sama jsem byla v soku 🙂

lmm
2. říj 2010

@maeta, na cestách je to opravdu nejjednodušší. Aspoň u nás to tak funguje. Mám dítě pořád blízko sebe, neodbíhám k prádlu, vaření atd., takže ho vnímám intenzivněji a kontinuálně. Mně malá čůrala na začátku skutečně co 15 minut, ale rozepnout bodyčko a svrchňáky zabere pár sekund, čůrání a kadění taky, rozhodně míň než praní plínek jednou za tři dny. O tom teď něco vím - do zhruba pěti měsíců jsme byli bez pokaděné plíny, počůrané tak dvě za den - teď jsme na dvou nočních učůrnutích, takže žádná BKM. Jak tu někdo psal, že nejde přestat - tak my jsme asi přestali 🙂.
Tys možná spíš než BKM radu potřebovala radu, jak naučit na nočník, ale u BKM dětí je to asi trošku jiné než u dětí plenkovaných. Odmalička mají na výběr a mnohem dříve si uvědomují svou potřebu.
BKM matky jsou možná brané jako fanatičky, ale myslím, že žádná z nás netráví celé dny pozorováním dítěte, jestli nechce čůrat, zatímco zbytek domácnosti jde do kytek 🙂. Každá jsme si našla polohu, která nám vyhovuje, někdo bezplenkuje jen přes den, někdo jen po probuzení atd. Je to jako s látkovkama, však to znáš - dá se na ně jet stoprocentně, což přináší určitá omezení např. na dovolené nebo při častém vyjíždění ven, ale když připustíš, že nemusíš látkovat stoprocentně, tak se látkuje krásně. A já to tak mám i s BKM.

luvie
2. říj 2010

@maeta já jsem to nemyslela tak, že když jsi ekolog, musíš nutně dělat BKM 🙂 spíš že u spousty holek, co tu jsme, je to už jaksi přirozenou součástí života 😀 ještě před porodem jsem o nějaké BKM nechtěla ani slyšet, začala jsem až posléze, když jsem se k tomu náhodou znovu dostala, zjistila si víc informací, znala už trochu svoje dítě. Takhle dělám spoustu věcí, intuitivně, pak natrefím na něco, co se velmi blíží tomu, co dělám já, tak to třeba už jen zdokonalím 🙂