Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
2. říj 2010

@lmm tak to ja jsem fanaticka matka, latkuju na 100% a BKM uz taky na 100 😀 😀 A do toho znakovani a zalezi mi na tom, aby me dite nejdlo v roce cukrovou vatu, lizatko, frgale, parky atd (dneska jsem byla jednoho takoveho mimca svedkem - a taky zije 😉 No ale taky pravda,z e se na me divaji v ulici trochu jako bych to nemela v hlave v poradku 😀

jo a jako spravna fanaticka, asi brzy presvedcim na BKM jednu maminku s mesicni holcickou (zatim jsem jim jen ukazala latkovky) 😎

sussanah
2. říj 2010

@luvie hezky jsi to popsala, proste prirozena soucast zivota 🙂

luvie
2. říj 2010

@sussanah no, tak já to prostě cítím, občas s mužem vedeme diskuzi, jestli jako ty papírovky by nebyly lepší, když jsem furt tak nevyspalá, nemám na sebe čas, atd. že jako to praní plenek mi zabírá spoustu času, jenže já vím, že by to lepší nebylo - cítila bych se hrozně, vím, že bych byla líná dát ji vyčůrat, případně přebalit... ☹ takže u mě to prostě je už ve mě zakořeněné 😀

sussanah
2. říj 2010

@luvie naprosto chapu, u nas je to tak, ze ja uz je ani nepouzivam i kdyz bych mohla a mam je treba pripravene. Proste mam vzdycky s sebou jednu rezervni, ale nakonec dam radeji latkovku, pokud to jen trochu jde. A o tom bkm, no i kdyz vim,z e proste muze do pliny, tak pokud to jen trochu jde, tak ho proste dam. Prijde mi uz to tak prirozene, jakoze prece nenechas pocurat dite, kdyz vola, ze potrebuje 🙂

luvie
2. říj 2010

@sussanah taky máme doma - už druhý balík papírovek 🙂 dává je hlavně táta v noci, když dojde haipa daipa a nechce se mu skládat s jinou 🙂
a s tím čůráním, když díě potřebuje - to je přece super, jen jsem zvědavá, jak to budeme dělat teď v zimě...
Holky, nějaký nápad?

sussanah
2. říj 2010

@luvie taky uz jsem nad tou zimou premyslela, kdyz je ted kolem tech 15stupnu, tak to jeste jde, ale az bude mrznout tak nevim. Ale vidim to proste na vycurani pred prochazkou, na prochazce plina a vycurani po prochazce. Zkousime to ted, vydrzi tak hodinku. No a zas kdyz bude hodne mrznout, tak asi na 3h prochazky chodit nebudeme. A na takove to rychle svlekani a oblekani jsem poridila ty treninkovky (teda musela jsem je dovycpat, aby pripadne i neco zachytily) a vypadaji, ze funguji, dneska jsem je konecne odzkousela 🙂

luvie
2. říj 2010

@sussanah no, taky ji asi nebudu v mrazech svlékat... teď, když není úplně moc hnusně, tak to ještě pořád jde, i když dnes jsme byli i s taťkou, přišli jsme asi za hodinu, možná dřív. plenka pročůraná úplně durch - taťka zastává názor, že na prochajdy náhradní plenku nebrat... ☹ a mně se nechtělo, já jsem se jen tak jako náhodou přidala...

maeta
2. říj 2010

Tak ja vam maminky preji hoodne stesti a trpelivosti s BKM. Mozna to u druheho ditete zvazim. Na divne pohledy sveho okoli jsem po satkovani, latkovek a hlavne znakovani uz zvykla, takze pridat dalsi "vysinutost" nebude problem.
My se momentalne soustredujem na ten nocnik a dnes se jiz podarilo curnou pred spanim i po jidle 😀

lmm
3. říj 2010

@sussanah, naopak, já si jako fanatička nepřipadám, a to jedu látkovky na 100% (pokud pominu asi 2 za těch osm měsíců, a to pořád cestujeme bez auta), BKM jak to jde, peru ve slizu, lepek dávám od roka, krmím bio jídlem, dělám domácí kosmetiku, třídím i kovy a hadry, odmítám auto atd. Přesto všechno si myslím, že jsem úplně normální ženská s celkem normálními názory. Jen o některých věcech asi přemýšlím trochu jinak. Ovšem jak na mě pohlíží okolí, to je druhá věc 😝 .

lmm
3. říj 2010

No a čůrání venku mě začíná taky děsit, obě děti mají už tři týdny rýmu, tak nechci riskovat, ale zase venku jsme měli většinou úspěch, tak teď už mi fakt nic nezbude, jen to noční čůrání - myslíte, že to stačí, aby to malá nezapomněla?

sussanah
3. říj 2010

@lmm ono je to prave vzdycky o tom, jak se na to divaji ostatni "normalni vetsina" 😉 Taky ve spouste veci vybocujeme, ale na bojkot auta, to si nedokazu predstavit. Rodice 200km a mm dojizdi denne 30km do prace, takze auta si zatim jeste nechame 🙂

misha_
4. říj 2010

Tak uz jsem vyresila problem nocniho kojeni a nocnikovani. Beatku na zachod v noci davat musim, protoze jinak breci. Do nedavna ji stacilo mezi patou a sestou, ted si pridala jeste jedno kolem pulnoci. Takze jsem rozdelila povinnosti a rano - kdy nejsem schopna vubec niceho, ji na zachod dava tatinek. Ja se tak muzu vic vyspat a klidne v polospanku kojit 🙂 Dneska jsme treba vstavali az v pul devaty.
Po dlouhe dobe se nam objevil problem plinek. Skoro nam dosly papirovky, tak jsme chteli koupit nove, ale pripadaly mi vsechny dost drahy. Tak premyslim, jestli nejit na 100% do latkovek. Nebyt uz takova zima, tak to snad zkusim. Jenze to bych jich musela docela dost koupit, protoze to ted vubec neschne. I kdyz neco koupit budu muset ...

lmm
4. říj 2010

@misha_ na BKM bohatě stačí čtvercovky. ty uschnou za pár hodin.

sussanah
4. říj 2010

@misha_ no a co takhle super eko varianta na doma - ikea rucnik do PUL kalhotek? U nas je to plino No 1. Vydrzi jednu mega davku v poho, tak stejne vzdycky prebaluju, takze na kombinaci s BKM je to znacka ideal. No a jeden kus stoji 5Kc a schnou perfektne rychle. Mam ho poskladany na pul a pak opacne na 1/4, takze dohromady na 1/8 asi 😅 Ale kakani by to asi moc nezachytilo, zalezi, jak vam jde BKM 😉

misha_
4. říj 2010

@lmm ,@sussanah Na doma to resim prave tak. Dokonce jsem s cc vyrazila i odpoledne na vychazku. Krasne curala do travicky pri kazdem pokusu, ale stejne byly pliny mokre. Musim koupit i nove PULky, protoze ze starych vyrostla. Nejvic ted resim, co ji dat na noc. Jeden cc nestaci a dva ji delaji obrovsky balik na zadecku. To ji nemuze byt vubec pohodlne. A taky se mi moc nelibi, ze ma mokrou plinu primo na zadecku. Proto jsem ji na noc davala ty papirovy - jsou suchy, i kdyz jsou mokry 😝

sussanah
4. říj 2010

@misha_ na noc mival nas taky velky balik, ale nikdy si nestezoval, vetsinou spal 😉 Davala jsem mu vv + ikea rucnik, to cele v cc zavazane na draka. Zadek jako vcelka ale drzelo to. A jako separacka deka Irma, ta je opravdu sucha sucha, i kdyz je mokra 😀

misha_
4. říj 2010

@sussanah Irmu tu mam pripravenou snad dva mesice - jenom rozstrihat. Chtela jsem si i par plinek usit. Zatim mam jednu - funguje, ale je takova divna, proste prvni. A vyzkousela jsem i fleesove svrchnacky - asi jsem je nemela delat podle strihu na plenku. Nenapadlo me, ze se ta plina musi dovnitr schovat 🙂 . No, zatim to pouzivam vsechno, ale potvurka mrnava mi z toho zacina vyrustat. Asi se do toho o vikendu pustim. Ty papirovky se mi opravdu nechce kupovat.
A jeste jeden dotaz, snad nebude uplne mimo tema. Jake mate PULky? Mam vyzkousene IV organic, jsou fajn, ale co starsi deti a suche zipy? Nesundavaji si je?

sussanah
4. říj 2010

@misha_ Irmu jak vyzkousis, tak po papirovkach jen kvuli suchu ani nevzdechnes 😉 Pulky mam na suchac a asi tak od 8-9m vesele rozepina, musi byt pres to bodycko nebo teplaky, jinak jsou v mziku dole. Mame bambinex. Patentkove jsou fajn, thirsties nebo blueberry. Kdyz tak koukni na diskuzi latkove pleny, holky ti vic poradi, ja pouzivala jen ty bambinexy a thirsties.

misha_
4. říj 2010

@sussanah Hned rano jdu strihat 🙂
Nasla jsem zajimavy inzerat https://www.modrykonik.cz/bazar/kojenecke-potre... vubec jsem netusila, ze takovehle veci existuji.

sussanah
4. říj 2010

@misha_ jj uz jsem o tom slysela, kdyz je potreba vysetreni, tak to z tech pampersek nedostanes 😉 jj Diky za BKM 😎

lmm
5. říj 2010

@sussanah, to my jsme se nasackovali 🙂. radovala jsem se, ze u dcerky to nebude potreba, protoze mi nacura do lahvicky, ale chyba lavky. uz dva dny jsme na nule vcetne noci. vsechno jde do plinek.

luvie
6. říj 2010

tak hlásím dvě ranní plenky pokakány - po celkem dlouhé době, ráno to bývala jistota... Ani nevím, kdy. Buď přestala hlásit, nebo jsem mrtvá, nebo tak líná. možná kombinace všeho 😀
No, ještěže měla aspoň separačku, která něco zachytila, jak se mrví, nedrží to úplně ideálně 🙂

@lmm nejsi se svými názory sama 🙂 viz třeba https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/ochrana-...

@misha_ u nás je taky spousta čč, na noc máme nejoblíbenější haipu daipu ve vlňáčcích - mám dvoje pletené od babičky. Přes den mám jedny fleecové na cvoky a jedny ImseVimse na suchý zip, který už taky začíná dost mohutně rozepínat, to nám většinou stačí, zvlášť když ji fakt přebalím hned jak je mokrá, někdy ani nevětrám, občas jak si vzpomenu peru 🙂 Pak mám od sestry půjčené nějaké další, ale ty moc nevyhovují, takže používám zřídka. Na BKM toho fakt moc nepotřebuješ. Vem si příklad z kveluse, u nich plenky nemají od mala 😀 a máš ušetřeno 😀

misha_
6. říj 2010

Zahajila jsem tyden latkovych plen a nikdo zatim neprotestuje. Dokonce i Beatka lip spolupracuje - vcera tri pliny. Mozna to souvisi s tim, ze se zacala pretacet, doslova vali sudy. Nemuzu ji nechat chvilku o samote, protoze hned zahuci pod gauc 🙂 Takze ani nemame takovou spotrebu plinek a vsechno stiham v klidu prat a susit. Ted jsem ji na noc dala cc, ikeacky rucnik a vlnacky. Doufam, ze ji to neutece nekde bokem, protoze ma vlnacky trochu vetsi a odstavaji. Snad se vsechno vsakne.
@luvie z ceho mate pletene vlnacky? Shanela jsem vlnu, ale vsude se na me divali divne, ze chci 100%, kdyz kouse - tudiz ji neprodavaji. A Kveluse fakt nema plinky od zacatku? Tomu neverim 😲

miarosa
6. říj 2010

Ahoj, asi mam hloupej dotaz, ani sem nečetla všechny příspěvky, ale zajímalo by mě, když dáte chlapečka do klubíčka jak on zvládne vykonat potřebu, myslím i třeba obě dvě najednou. Víte jak to myslim, kluci míčí kam se jim zachce 🙂))

sussanah
6. říj 2010

@miarosa no to je docela prakticky dotaz 😉 Zakladem je velky "nocnicek" My mame kvetinac idealni velikosti, tak akorat na zadek (klasicky cinsky nocnikec je po par mesicich pro kluka podle me nepouzitelny). No a pak kdy ho dam do klubicka, ta mu jedni prstem mirim pindikem dolu. Stejne tak ho nechavam cuart na holku i venku, gate mu pridrzuju rukama a malickem prave ruky mu zase mirim dolu. Chce to ale trosku cviku, potom co mi dvakrat pocural kalhoty venku ze spodu, uz jsem zacala davat vetsi pozor 😀

miarosa
6. říj 2010

🙂 no tak to věřim, tak a teď mě napadá další otázka. Některé děti nejsou zrovna žádná pírka a mi k tomu máme ještě pěkný šídlo a pořád sebou mele. Takže to je takhle v klubíčku držíte celou dobu dokud nevykonaj potřebu? Protože to musí bejt možná časem makačka na ruce a pak co když se u toho kroutí a melou? A existuje ještě něaká jiná poloha, asi když už sedí tak je to pohoda, ale já sem četla, že děti do roku neví co se po nich chce, A až od roku má cenu učit děti na nočník, v této situaci je jistě mnohem snadnější. 😉

sussanah
6. říj 2010

@miarosa ale bkm neni uceni na nocnik, to je mozna ten zakladni rozdil 😉 Nas je taky sidlo (rikame mu akcni hrdina), takze kdyz ho zacnu brat do polohy a on nechce, tak se mi sprajcne a nic s nim nehne. Takze to ani nezkousim. Kdyz potrebuje, tak se necha dat do klubicka, vykona co potrebuje a vstane. Ted uz vlastne nemame zadny cekaci cas (kdyz nepocitam cca 10-15sec nez zjisti, kde ze to ma tlacit 🙂 Ze zacatku jsem ho treba chvilku podrzela, aby pochopil, co vlastne chci, ale to pochopil docela rychle. Nikdy jsem ho nedrzel vic jak 2-3min. Zhruba od tech 6m bud chce a necha se vysadit nebo nechce a velmi hlasite mi to da najevo. Obcas se sice sprajcuje, ale ja vim ze musi, takze ho trochu preperu a podplatim knizkou, ale to je spis vyjimka. Jinak nas jeste porad nesedi na klasickem nocniku (nejak se mu nelibi), takze ho stale drzim (trochu si opiram ruce) a to ma 10,5kg

miarosa
6. říj 2010

My docela hodně trpíme na prdíky a dřív hodně tlačil než se vykakal, držela a cvičila sem mu s nožičkama aby to měl lehčí než se vykaká. Někydy to trva třeba i půl hodinky a pořád plakal a hodně tlačil, takže si neumím představit když má někdo takové problémy a ještě s baculatějším dítkem, jak ho drží v klubíčku celou dobu. Navíc některé maminky jsou po porodu hodně sesláblé, takže jak to řeší.

sussanah
6. říj 2010

@miarosa my jsme to taky tak mivali tak do toho 3m, to jsem ho nechavala kakat na prebalovaku, potom uz jsme sli do klubicka nad nocnik a mam pocit, ze mu to docela pomaha. Prave ze se i poradne vyprdi a tak. Sice ze zacatku mu trvalo, nez rozeznal prdiky a opravdove kakani, takze me kolikrat volal, ze musi a kdyz jsem ho vysadila, tak si parkrat prdl a hotovo 😀 A zeslabnuti po porodu, no my jsme treba zacali poradne, az kdyz malemu bylo 3,5m. Pred tim jsem ho jen davala pri pravidelnem prebalovani vycurat do umyvadla, to asi od cca 3tydnu. A to uz jsem byla docela fit 🙂 Ono se nemusi zacinat hned dalsi den po porodu, obecne se rika, ze by se melo zacit nejpozdeji mezi 2-3m, aby mimcu jeste zustaly ty reflexy, ze chce konat potrebu jinam.

miarosa
6. říj 2010

Tak to je super ze te takhle krasne vola kdy se mu chce, cekala sem ze je to vic problematicky, ale stejne se priznam, ze se bojim ze bych ten okamzik nepoznala a ve finale by to bylo vsude. Pouzivame pemprsky a taky poznam, kdy je v pline, ale az uz je v te pline 😀 tak ho hned prebalim. Na takovehle akce asi jeste nemam trpelivost 😒