Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luvie
20. lis 2010

Ahoj holky, nestíhám opět všechno číst.
náš drobek je přítulka, nenechá mě ani vařit, teda jo, ale furt se mě přitom drží za sukni... v noci se taky furt tulí. no ale čůrání je teď zas trochu horší, do nočníku nechce, ani jinam, ale pak se hned vyčůrá do plenky nebo do klahot... Kakání je eště horší 😀 pokud se nevykaká ráno, kaká skoro zásadně na procházce, což v praxi znamená, že ji pracně obleču do všech těch zimních vrstev, obuju boty, vyjdeme ven, kačka si nasbírá pár listů nebo větví, ujdeme asi 10m, ona se zastaví, pozoruje ty listy a ... tlačí... takže šupajdíme zase domů :-P no legrace... připadám si někdy jako blázen.

ještě se chci zeptat, nemáte to někdo taky tak? když ji "přistihnu jak tlačí, ale už má lehce nakákano v plence, na nočník už nechce ani za nic. jenže za půl hodiny to dokaká do plenky... Když ji stihnu dát ještě před začátkem kakání, vykyká se většinou celkem v klidu do nočníku... tak nevím, jestli ji mám nechávat dokakat do plenky, jenže já steně nevím, jestli už začala nebo ne 😀

beton
22. lis 2010

ahojte. ma niekto z Vas skusenosti s bezplienkovou metodou pri dvojickach? Je to vobec realne? dakujem.

miskatn
22. lis 2010

dobry vecer, chcela by som sa spytat jednu vec: pouzivste ten isty zvuk/signal aj na cikanie aj na kakanie, alebo to rozlisujete ? dakujem 🙂

miarosa
23. lis 2010

Ahoj holky, já se vám divím že to vydržíte fakt máte zlaté nervy, já už teď přesně vím kdy náš mrňousek kaká, ale někdy se stane že ještě trošku to příjde o hodinu později, ale s tím čůráním je to teda složitý. Když sem si přečetla jak to děláte, tak sem se snažila vychytat čůrání a vždy jem byla počůraná, tak sme se všichni převlíkli teda většinou já a prostě nám to nejde, takže děkuju bohu za jednorázové plenky, že naše věda pokročila ak že tyhle plenky existují 😀

sussanah
23. lis 2010

@miarosa no pokud ti tvuj spunt kaka pravidelne, tak je bezva, muj maly naposledy kakal pravidelne nekdy asi mezi 3-6m, od te doby je to proste jak kdy. Ono to neni o nervech ( i kdyz obcas ano), je to proste dalsi potreba ditete a bkm je prostejen zpusob, jak te potrebe vyhovet. a papirove planky, tak to ja zrovna nepovazuju za vrchol lidske vedy 😝

sussanah
23. lis 2010

@miskatn ahoj, bohuzel neuvedomuju si, ze bych tady videla nekdy nekoho s dvojcatky ☹ Jestli je to realne nebo ne, tezko rict, asi bych to zkusila. Urco bych nezacala hnedka, spis az se doma trochu sladite, kdyz to zacnes zkouset tak neco kolem 2-3m, tak je to jeste v pohode. Taky hoooodne zalezi na diteti, nekterym detem sedne bkm lepe nez jinym, je to hodne individualni. Nebo muzes zkusit jen zjednodusenou formu, jedna moje kamaradka v podstate o bkm ode me vedela, ale nejak se ji to nepozdavalo, ale vzala si z toho to, ze jeji mala (ma ted 9m) kaka mimo plinku, nedrzi ji nad nocnikem, ale jen rozbali a pomaha ji tlacit s nozickama na prebalovacim pultu. Az bude sedet, tak ji chce davat na nocnik, myslim, ze jim to pujde dobre. Za pokus nic nedas, neni to jedina cesta, kazde dite driv nebo pozdeji bez plenek bude a to vcetne dvojcatek 🙂 Kazdopadn pokud do toho pujdes, tak dej urcite potom vedet 😉

mamusia
23. lis 2010

@luvie aj moja mala tak robi,ak ju pristihnem kakat,ze uz pusti boba do plienky,tak potom do nocnika uz nechce nic urobit,no dalsie kakanie len musim stale sledovat,bo ho da potom za par hodin,dost casto ked spi a sa zobudi,ani nepipne,ze uz je hore,az ked si vzdychne,tak letim do izby,no uz je pokakana 😠 😀
Ale ak ju pristihnem este so suchou plienoku,tak sa mi vykaka do nocnika.

No mame dost tazke obdobie,ako som zacinala s bkm,tak som si vrvela,ze ako je to mozne,ze nic neodchytavate?No a my to mame tak 1-2 odchyty denne - co sa tyka cikania,kakanie je tiez dost tazke odchytit,ako pise @sussanah tak kaka hocikedy,nie v presne tu istu dobu..... No jedno,co sme postupili je,ze ked je pocikana,tak ukazuje na nocnik,stalo sa nam 2x,ze si ukazala a bola sucha,ako sme ju tam dali,tak sa krasne hned vycikala,no teraz si ukazuje uz len mokra,no som rada,ze si to aspon uvedomuje,ze to urobila....... Stale dufam v to,ze dokym sa narodi druhe mimi,tak my to zvladneme byt bez plienok (aspon doma 😉 ).
Inak som bola u rodicov a tam spi mala so mnou v izbe a som zisitila,ze vydrzi celu noc sucha a az rano cika celu davku naraz - cize ked sme doma,ja chodim uz vzdy neskoro,ked je to uz v plienke.

mamusia
23. lis 2010

@sussanah a ako ste na tom Vy? Uz je maly iba na slipkoch?

mamusia
23. lis 2010

A este som zabudla,ze hlavne ak vel apije,tak cika dost casto - vsak naco to bude drzat,nie? 😀 ale bezne mi cika tak raz za hodku a ked pije vela,tak raz za pol hodku,co je na tak velke dieta dost casto si myslim 😒

sussanah
23. lis 2010

@mamusia no podle me, pokud pije hodne, tak to zas tak casto neni. A tak velke dite taky jeste neni 😉 Maly jeste pred 2-3tydny mel taky interval max hodku. Jinak uz je jen ve slipech, na cestovani pouzivam treninkove kalhotky, ale ty mi nepocural ani nepamatuju, venku snad ani jednou, vzdycky si pekne zavola/ukaze (znakujeme). Na prvni cast noci mu davam jeste plinku, do privniho vycurani (coz byva kolem 11-12), vetsinou je sucha, naposledy byla pocurana nekdy pred 7-10dny? 😕 Nevim 😀 Odpo spanek je taky ve slipech, sem tam se mu podari ten odpo spanek si ucurnout, ale to jen kdyz dela pred spanim tyatry a treba mu trva pul hodiny, nez usne, tak to potom po probuzeni pusti driv nez zavola, ale vzdycky jen cast a ceka. Obcas pres den jeste nehody jsou, ale uz to nechavam hodne na nem, i kdyz vidim, ze uz potrebuje, ale sam nevola, tak ho necham si radeji trosku curnout do slipu, ta pak uz utika na zachod sam. Ted po nemoci, kdy mel intervaly hoodne dlouhe (temer nepil, takze cural co 2-3h), tak se mu intervaly prodlouzili (1-2h) i kdyz uz zase pije vic. Ale on celkove tomu piti moc neda, pres den tak max 500ml + kojo rano, odpo a vecer/v noci. Dej jeste male cas, ono kolem toho roku je fakt siiileny posun, sama sem cumela jak puk 😕 V jeho 10m jsem si rikala, ze pokud do vanoc bude bez plen, tak si budu gratulovat a pak si to najednou zacal hrozne moc uvedomovat a bylo. Ale nam fakt hodne pomohla ta dovolena na krete, kdyz mel akorat pres 11m, proste ho to nakoplo a od te doby se drzi 🙂

mamusia
23. lis 2010

@sussanah tak to super,to som rada,ze sa Vam tak dari a beriem si velky priklad,bo tak za 2 mesiace (co bude rozdiel mojich deti 15 mesiacov),to mozno zvladnete uz uplne super. Ja teraz vidim aky postup v nej nastal,co sa tyka vnimania,tak verim,ze to zvladneme tiez 😉
Inak nepije az tak extremne vela,no doteraz odmietala vobec pit (okrem mliecka),no musim jej davat hroznovy cukor,bo nesladke nevypije 😒 tak asi tak 150-200ml toho cajiku cez den vypije a 250 ml mliecka rano aj vecer. No niekedy ten cajik pije rano,ze do hodiny ho ma cely vypity a potom uz nechce,tak to furt cika.....

Ale som pozitivne naladena,bo viem,ze si to uplne uvedomuje,ze nieco sa deje,ze cika/kaka 🙂

sussanah
23. lis 2010

@mamusia ja myslim,z e to je prave nejdulezitejsi, ze nejde ani tak o to mit cely den sucho ale o to, ze dite vi, ze se neco deje a ze to pravdepodobne patri jinak nez do plinky. Taky bychom mohli byt uplne bez nehod, kdybych ho davala preventivne, ale to prave nechci, chci aby se to naucil rozeznavat sam ten spravny hranicni okamzit, takze to holt nekdy nevyjde a ma kolecko na slipech. Ale ze by hodil do kalhot plnou davku, to opravdu ne. Ja myslim,z e jeste mate chvilku cas, verim, ze to pujde 🙂 Ja je jinak tobe? Zvladas to vsechno i s briskem? Ja uz bych taky tak moc chtela dalsi, ale nedari se 😒

johanka.
23. lis 2010

@beton skusenost nemam, ale knizka o bezplienkovke, ktoru mam, uvadza aj nejake pribehy zien, co bezplienkovali, a jeden je s dvojickami. Urcite je to narocnejsie, ako vsetko pri dvojickach, a nestiha sa to tak, ako pri jednom, ale zda sa, ze to ide. Spominam si, ze bolo zaujimave, ako dvojicky rozne komunikovali. Ak mas zaujem, mozem napriklad tych par stran o dvojickach odfotit a poslat ti.

johanka.
23. lis 2010

@miarosa ono to prave nie je o nervoch. Da sa to zvladat, hlavne s vytrvalo bojkotujucim dietatom prave vtedy, ked sa do toho prilis nevzivas, ale beries to ako prirodzenu sucast zivota, ako ked napriklad ja musim ist na zachod, proste sa nad tym nijakym sposobom nerozcitujem. Pocurana plienka je len pocurana plienka, a nie "neuspech".

johanka.
23. lis 2010

@mamusia presne ako ty, tiez som sa na zaciatku trochu divila, akoze so strasimi detmi sa nic neodchytava? Teraz uz chapem, dnes napriklad je nocnik cely den suchy, ani len to ranne cikanie tam neslo. A inak to je sikovna, ze hlasi uz pocikanie, mne to zacala robit len nedavno, aj to len obcas. Casto mi nocnik donesie a nic, ani docikana, ani cikat nechce, len mi zacne utekat, ked ju nan chcem posadit, a strasne sa z toho zabava. Asi sa s nou musim viacej hrat na nahanacku, nech na to nezneuzia nocnik 😀

sussanah
23. lis 2010

@johanka. Me jeste delaval maly to, ze utikal na nocnik a potom, co si sedl, tak si hnedka ukazoval auticko co ma na slipech a hotovo. Proste nechtel curat, alejen se podivat na auticko na slipech 😀 Taky mi dneska, kdyz jsem sedela na zachode ja, tak mi prinesl svou zachodovou knizecku, kterou ma pri curani u nocniku, asi aby mi toslo lepe 😀 😀

mamusia
23. lis 2010

@sussanah 😀 😀 😀 jaky zlaty 😀 a islo TI to urcite hned lepsie 😀
Ja sa citim zatial ok,nemam nejak cas ani preizivat teraz toto tehotenstvo,lebo pri malej ani nie je cas na to vsetko mysliet - preto este ani necitim pohyby ☹ no dnes som bola na gynde a pocula srdiecko,ze bije a este mi aj vynadala,ze uz ich musim citit 😠 no verim tomu,ze narozdiel od Zoe to bude maly pokladik,ktory bude stale spinkat,tak preto ich necitim 🙂 A Ty sa tym vsetkym mozno velmi stresujes,tak preto sa teraz nedari,nam sa podarilo na 2x teraz otehotniet,ale prvykrat sme sa snazili az 9 mesiacov 😒 treba si odchytit,popripade testovat ovulku a vtedy "pracovat: silno 😉 Drzim palce 🙂

@sussanah @johanka ja som velmi rada,ze si to uvedomuje a ukaze si zakazdim na nocnik,ked ma mokro a ja to nezauvazim,bo vacsinou chodi cikat pod stol,to je take jej miestecko ako zachod 😀 presla som s no na 100% na latkove plienky,som sa proste zaprela,ze papierovky sa uz pouzivat nebudu - a funguje to zatial celkom fajn. Uvidime,ako sa bude vyvyjat situacia po Vianociach,bo 01.01.2011 ma rocik a tak by bolo mile,keby sedi pri torte iba v nohavickach - ale to si len tak ja snivam 🙂 😀

sussanah
23. lis 2010

@mamusia tak to je jasnacka, budes mit klidne a spave miminko 😉 Ja pohyby u maleho citila hrozne brzy, uz v 17tt, dr mi to nechtela verit 🙄 Je to podle me hodne individualni, hlavne ze je mimi v pohode, vsak tech kopancu si jeste v pristich tydnech uzijes az az 😀 Jinak mi prosi te rekni, kde chodis na ty jmena, precejen typicky slovenske to nejsou 😉 Ale moc hezke 🙂
No s tim stresovani, ja vim, kdy mam ovu a i pozctive pracujeme, jen to proste nevychazi. No ze bych to nejak prozivala, to si nemyslim, ale stresy to mam. Tenhle mesic to urco nebude, maly mel anginu a 40horecky, takze stres byl kvalitni 😒 Ale co, zatim mame cas, materskou mam na 2 roky 😀

sussanah
23. lis 2010

@mamusia jee, ted koukam, ona je narozena 1.1. 🙂 To je super datum, manzel je taky narozeny na Novy rok a rika, ze je to bezva, u kazdych narozenin ma i ohnostroj zadarmo 😀

liduska.zap
23. lis 2010

@johanka. @mamusia Nevím, jestli dobře chápu vaši debatu - to jako, že vaše děti mají nějakou BKM krizi - bojkotují? A když byly menší tak to šlo lépe? Jak jste mi psaly, že začátky jsou dobré ...
Koukám, že je vás tu plno, co máte dětičky okolo 1 roku, tak jste už v jiném stadiu než my.
Malé teď bylo 6 týdnů, docela se nám daří chytat kakání - skoro po každém kojení, připadá mi, že nechce do plenky vůbec kakat, včera jsme byly u doktorky a jak tam byla rozbalená, tak jsem na ní viděla, že se jí chce, typicky se kroutila a měla malinko uprdnuto, ale vykakala se pořádně až doma nad nočníkem. Myslíte, že je to možný, aby to takhle malý mimčo dokázalo cca půl hodiny zadržovat?
Čtu Koncept kontinua, je to fakt hodně zajímavý, včera jsem si u toho docela pobrečela, když jsem četla popis toho, co zažívá "civilizované" miminko, jak musí celé hodiny plakat v postýlce, aniž by ho někdo vzal do náruče, nějak jsem se do toho vcítila, asi proto, že na mě moje mamka v dobrém přesvědčení taky některé tyto metody uplatňovala - krmení přesně po 3 hod., nechávání křičet v postýlce...
Malá mi v posledních dnech taky dost pláče, mám z toho výčitky, že dělám něco špatně, jenže nevím, co. ☹ Ta autorka Konceptu kontinua tvrdí, že ty indiánské děti skoro nepláčou a netrpí na koliky a pod. a že ty koliky jsou důsledkem stresu z nedostatku pohybu, podnětů a tělesné blízkosti.
Taky mi malá teď několikrát brečela v šátku, i když předtím se jí tam líbilo. Zrovna včera řvala, když jsem jí dala do šátku, jako bych ji mučila, už jsem fakt nevěděla , co dělat, nic nepomáhalo, ani chování, zpívání, jen kojení, ale to bych ji musela mít u prsa neustále - někde jsem četla, že to taky není dobré, že to potom nestihnou strávit a bříško je bolí o to víc.

chroustinka
23. lis 2010

@sussanah tak presne takhle jsem zacinala ucit ondraska na nocnik ja 🙂 mel prvni tri mesice prdiky tak jsme neustale na pracce rozbaleni masirovali a u toho jsem mu rikala kakej 🙂 nad nocnickem jsem no nejak nedokazala podrzet a on ani nechtel, tak jsem to obcas zkusila a porad nechtel, az po zacatku prikrmu po ukoncenem patem mesici jsem ho zkusila na nocnicek a od te doby uz kakame jenom na nocnik. To uceni curani mi prijde slozitejsi protoze cura dost casto ☹ obcas se mi dari to curani po probuzeni nebo po jidle.

suik
23. lis 2010

@liduska.zap taky to mám někdy podobně, koncept kontinua jsem taky četla a zrovna u toho civilizovanýho miminka mi taky bylo ouzko....a už vůbec nechápu, že jejich děti nebrečí. Taky se cítím hodně provinile, když malá pláče, ale než přijdu na to co ji trápí, tak se pořádně zapotim. Třeba vždycky ječí po koupání po masáži, pasení, když jí balím do plíny a oblíkám....pak jde spinkat a to už pak nepláče většinou.

s tím bolením bříška, taky mi přijde, že nedostatek pohybu bříšku nesvědčí, tak jsme vlasntě začali bezplenkovku, v noci, po delším ležení jí nešlo kakat, tak jsme začali chodit nad záchod. Od té doby bříško moc nebolí, někdy kníká nad záchodem - občas to špatně odhadnu a má ještě hlad a chce nášup, ale často prostě se potřebuje pořádně vykakat a taky jo. To co pak z ní vyletí, stojí za to.
Dospělej taky jde na velkou až když se po ránu chvilku pohybuje.

jo a v šátku občas taky pláče, i když ho má jinak ráda 😒

johanka.
23. lis 2010

@liduska.zap dobre chapes, ked su babatka male, tak bkm ide dobre, neskor spravidla zacnu "bojkotovat", niektore len z casu na cas zopar dni a niektore brutalne, ako keby nikdy o bkm nepoculi a ani nemali zaujem pocut 😀 U nas to teda nikdy nebolo nijak skvele, ukazkove dni by som zratala na prstoch jednej ruky, ale aj tak to bolo prve mesiace o dost lepsie nez teraz.

@liduska.zap @suik Koncept kontinua treba podla mna brat trochu s rezervou, su tam prilis kategoricke tvrdenia a mne casto prisli byt viac autorkinym nazorom nez objektivnym faktom. Ja tak viem, ze vsade na svete deti placu, a to, ze kolkokrat zaplacu, to je uplne vsade rovnake, akurat mnohe zapadne deti placu viac, lebo ich matky menej utesuju, lebo su presvedcene, ze ich nemaju rozmaznavat. Ak si dobre spominam, tak spravidla okolo toho druheho mesiaca vrcholi plakanie, potom sa to uz zlepsuje. A (otrepana pravda) kazde dieta je ine, niektore place viac, niektore menej. Miska v prvych tyzdnoch tiez strasne vela plakala a ja som nevedela, ako ju utisit, bola som stastna, ked sa mi to niekedy aspon na chvilu podarilo. No postupne z toho vyrastla, nikdy som ju nenechavala plakat, vzdy som sa jej snazila pomoct, a podla mna aj vdaka tomu dnes place velmi malo, proste sa nenaucila vyplakavat. Ale bolo to naozaj tazke, tie prve tyzdne, strasny napor na psychiku, som rada, ze to mam uz za sebou. Jedine chvile, ked som si vydychla, bolo kojenie, vtedy neplakala, a aj si pri prsku podriemala. Dnes si hovorim, ze keby som mala tie prve tyzdne zazit znova, skusila by som si uviazat satku tak, nech moze byt pricucnuta, kolko chce, ak by jej grckanie nerobilo prilis problem, dnes sa mi to tak zda byt uplne prirodzene. Drzim palce, baby, nebojte, kazdy den mate to najhorsie uz za sebou.

suik
23. lis 2010

@johanka. u nás byly první týdny klidný, pak to bylo horší,vyžadovala neustále pozornost, často plakala, pak nějakej ten špurtík a teď, nechci to zakřiknout, je to celkem dobrý, už se umí i sama zabavit, hodně se směje, brouká, povídá 😉

ta knížka je hodně zvláštní, mě se některý pasáže špatně četly, nemám ráda takové rozvláčné filosofování, ale některé myšlenky jsou zajímavé.

sussanah
23. lis 2010

@liduska.zap naprosty souhlas s @johanka. , to ze dite place jeste neznamena, ze delas zakonite neco spatne. Muj byl opravdovy krikloun, ale je to o tom, jestli si na to zvyknes a nechas ho byt nebo jestli se budes snazit s tim neco udelat. Ja treba prvni mesic prosedela v mojem kojicim kresle, protoze bud jsem kojila nebo mi maly spal naruci nebo imrvere blil.. Druhy mesic byl lepsi v tom, ze jsem uz i chodila po byte, ale jinak scenar byl stejny, bud spal v naruci/satku/kocarku venku nebo jsem kojila nebo blil a rval. Ale ono to fakt prejde. U nas to teda preslo az pozdeji, kolem 4-5m, ale preslo (alespon castecne). Osobne ja treba nepovazuju prvnich 6m mimca za neco, na co rada vzpominam, jsem rada ze je to za mnou a ze je malemu uz rok. A mela jsem podobne heslo jako Johanka, poradila mi ho moje svagrova, co ma 3 deti (posledni byl mega rvoun) a to "kazdy den je o neco lepsi nez ten predchozi a kazdym dnem dite roste do rozumu" Opakovala jsem si to snad 100x denne a prezila 😀

miarosa
23. lis 2010

@sussanah Já jo papírové plenky a myčka nádobí je pro mě neskutečná pomoc 😀

miarosa
23. lis 2010

@sussanah Tak to máš pravu já to měla asi stejné,pořád jen nosila, houpala, kojila, pak už sem měla 3 písničky. když hráli tak sem s ním chodila po bytě a houpala ho a on usnul, neuvěřitelnou náhodou sem na ně něak trefila a oni na něj zabírali, jinak taky křeslo. Od 5 měsíců už mi to příjde všechno mnohem radostnější.

miarosa
23. lis 2010

@johanka. To já to ani tak neberu, ja sem právě hodně trpělivá a beru to z nadhledem, vždyť je to takvý malí sladký stvořeníčko 🙂

sussanah
23. lis 2010

@miarosa no mycka nadobi pomoc rozhodne je, na tu nedam dopustit, ale v cem pomahaji papirovky, na to jsem nejak behem meho kratkeho materstvi zatim neprisla 😉 Nadobi neumyjou a samy se taky neprebali 😀

johanka.
23. lis 2010

@sussanah hej, celkom farbisto popisane 😀 Spomenula som si: ja som sa tak hanbila vzdy, ked som isla niekde k doktorovi (inde som si netrufla), k pediatrovi, ci k ortopedovi, ked moja len hukala a hukala tym svojim hlasiskom zvucnym, a ine babatka na chodbe pekne lezkali v sedackach a spinkali.... Ale po tych 4 mesiacoch to uz bolo o dost lepsie, pamatam, ze v tej dobe som si uvedomila, ze konecne nepadam na hubu od nevyspatia, a snad mesiac skor som sa uz stihala cez den aj najest.