Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

madlisek
29. kvě 2012

@katyxq Jej, to mě moc mrzí ☹

ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
wilikiki
29. kvě 2012

@ssassi vies to fakt krasne napisat. Ale kto nieco pochopit nechce, tak to proste nepochopi. A dakujem za predposledny odstavec. Je to presne tak....... nezalezi na tom, kto tu ma ake skoly (ja mam titul a 33 rokov k tomu a neskusena ani naivna si nepripadam), ale ze necha prirodzenosti mimina volny priebeh a netlaci ho do pampersiek.
Priroda to nezariadila tak, ze dieta sa ma narodit do plienkoveho sveta. Keby to tak bolo, zariadila by aj nejake plienky, aby sme ich nemuseli kupovat 😀

wilikiki
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
majka1981
29. kvě 2012

@lyongirl myslim, ze Ti este nikto neodpovedal, lebo sa tu teraz obhajuje celkove bkm-kovanie, takze ti napisem co by mohlo pomoct aby ste sa zbavili co najskor plienok.
kedze ide leto, tak by si mohla nahat co najviac bez plienky, neprechladne ti.

ak dieta este nie je velmi aktivne (nechodi, nestvornozkuje) a trochu obsedi, tak skus posadit na nocnik hlavne po kojeni, po spanku, po jedle, skus pozorovat ako casto cika (nebud prekvapena, ak je to aj po 20 minutach...). ked vidis ze pusta akurat ciku, tak mozes skusit hovorit signal (u nas je to "ciiii"), ked kaka tak isto hovorit signal, moznoze si to dieta este spoji a uvedomi si to. treba vela trpezlivosti.
zober dieta co najviac s tebou na wecko, aby sa ho nebalo, aby si uvedomovalo co sa to tam robi. moj syn so mnou sedel aj na wecku ked som mala ja potrebu (vyzadoval vela teloveho kontaktu, takze niekedy to bola jedina moznost sa uvolnit a ist na svoju potrebu). citil ako ja tlacim alebo uvolnujem, je to pre neho nieco samozrejme. nehovorim, ze to mas tiez tak robit, ale proste neseparovat sa na wecko bez dietata ale spravit z toho nieco bezne.
ak ma este nieco napadne, tak ti napisem.

zlilly
29. kvě 2012

@ahojkyy ok, řekněme, že po čichu poznáš. ale takovýto hodně řídký kakání, prakticky vodový, to se ti do papírovky vsákne, takže množství nemáš šanci poznat. navíc se ti všechno bude zdát tužší, na povrchu plínky zůstanou jen pevné části, takže taky konzistence nic.... doktor se ptal, jestli to bylo pěnový - bylo. to bych v žádné plínce nepoznala... (omlouvám se za detailní příspěvěk 😀 ale konec konců je to tu o tom) zkrátka v mističce to vidíš daleko daleko líp.
a nemám pocit, že by ho to zatěžovalo. naopak byl rád, že ho dávám čurat.
a taky to není o tom, že ho pořád nepřetržitě sleduju. fakt ne. on dá najevo sám. musím byt samozřejmě rozumně blízko - např ve stejné místnosti, abych slyšela. ale teď už je velkej, tak si sám přijde, zatahá mě, sám na sebe upozorní.

madlisek
29. kvě 2012

@ahojkyy No ale vždyť to už jsme si tu vysvětlily. Kdybych s BKM po narození nezačla, tak by se na nějaké náznaky moje dcera taky vykašlala a vylučovala by (spokojeně?) do plíny. Nevím, nakolik má dozrátý CNS, nevím, jakým způsobem ovládá svěrače, jen vím, že dnes měla za celý den jen jednu počůranou látkovku a jinak šlo všechno do nočníku nebo do umyvadla.

katyxq
29. kvě 2012

Zdá se mi to, nebo obvykle nejvíc tvrdí, že něco nefunguje, ti, co to ani nezkusili?
Tak, mimčo je vyčůrané 🙂 (nevyčůraná neusne), nakojené a spící, jdu ji položit.

lyongirl
29. kvě 2012

@rebelie ďakujem veľmi pekne za pomoc a nevieš náhodou aký je znak pre cikanie? Či môžem si aj vymyslieť asi 🙂. Pozriem ešte jedno DVD, možno tam znak cikanie bude...ale veľká vďaka!

ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ssassi
29. kvě 2012

@katyxq nezdá

ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zlilly
29. kvě 2012

@lyongirl a jestli nosíš v šátku, tak nos. a když se začne mlet, tak vyndat, zkusit dat vyčurat, se signálem......
hlavně nepropadej beznaději, ze začátku to asi bude drsný, nahatý dítko to budu ucvrkávat všude, jen aby zjistilo, co to udělá. až zjistí, tak přestane.

katyxq
29. kvě 2012

@madlisek Nojo, malá zdědila dispozice k alergiím velké, tak by byl skoro zázrak, kdyby nic neměla, tahle má aspoň tendence vymizet do pár let. Teď jen musím přemýšlet, kam píšu 😀, zkratka BKM se hodí sem i do diskuze o ekzému a aBKM 😉.

ahojkyy
29. kvě 2012

@zlilly tak to je super, ze ti takto da najavo. A tu vyhodu beriem, to ano, to v plienke nemas sancu spoznat. AK ju teda v tom prujme stihnes zabalit, maly sme nieco take ked mal maly siestu nemoc..

rebelie
29. kvě 2012

@katyxq @dai Holky, já chápu, že se vám to všechno zdá těžko uvěřitelné, však já to vnímala podobně, dokud jsem s tím nezískala vlastní zkušenost. Mrzí mě, že na některé věci, které my tady zažíváme dnes a denně reagujete slovy, že to není možné a že se asi mýlíme - popíráte tím naší zkušenost a na to není jak reagovat, není co na to víc říct. U nás to bylo tak, že zpočátku Barnabáš signalizoval skoro 100% - v podstatě jakákoliv nespokojenost mimo čas jídla značila potřebu čůrat... nestěžoval si, když byl mokrý, to už mu bylo jedno a klidně by v tom byl další hodinu, stěžoval si předem... Teď siganlizuje méně, nebo změnil signál a já neumím přesně říct, jak signalizuje teď (typické signály jsou kroucení, zasněný pohled, pláč, mručení apod.), ale nějak nám to funguje intuitivně. Syn se otáčí, pomalu se začíná plazit a vše nasvědčuje tomu, že i začne brzy lézt, samozřejmně i schopnost soustředěného hraní je větší. Jak jsem psala, já to nedělám proto, abych trhala nějaké rekordy, nebo něco někomu dokazovala, a prostě počítám s tím, že budou období, kdy to tak dobře nepůjde (jak už jsem psala, dočasné zhoršení úspěšnosti v době nemoci, rlstu zubů, nebo velkých vývojových skoků je běžné, takže o tom vím a počítám s tím). Jinak to není tak, že na synka 24h denně soustředěně hleděla a byla nastartovaná honem, honem sundavat plenku. Žiju normálně - chodíme ven, doma vařím, uklízím apod. a podobně jako ho při tom všem nějak přirozeně nakojím, když je třeba, tak ho stejně tak dám vyčůrat či vykakat. Když to nechytnu, nevadí, má plenku, tak ji vyměním a jede se dál. Některá jste zmiňovala polohu v klubíčku - je to zajímavé, ale když synka nosím v klubíčku s plenkou na zadečku, nepokadí se, do nočníku ano - s plenkou i méně prdí, do nočníku naopak hodně. Vědecké vysvětlení neznám, prostě to tak je. BKM jsme praktikovali i v zimě - v mrazu jsem opravdu takhle malé miminko nad kanálem, nedržela, ale pořídila jsem si za tím účelem malou skládací misku, do které se vyčůrá - je to celkem diskrétní (nočník pak na záchodě vyleju, vymeju a jede se dál). Nevím, co víc k tomu říct - obávám se, že by to chtělo, abyste měly možnost někoho, kdo praktikuje BKM pozorovat (a ne jednou, ale třeba 2,3 dny někde společně být), abyste mohly pochopit a udělat si vlastním, leč už erudovaný názor. Pokud budete mít zájem se skutečně o BKM něco dozvědět, ráda vám odpovím, ale pokud budete chtít jen nadále shazovat a negovat to, co tady řada z nás opravdu denně na vlastní kůži zakouší, tak se naše cesty rozcházejí a nemá to smysl.

ahojkyy
29. kvě 2012

@madlisek no ok, mozno mas pravdu. ALe mne to silne pripomina princip ucenia na nocnik z cias nasich mam s tym rozdielom ze v klbicku je setreny viac chrbatik..

ahojkyy
29. kvě 2012

@katyxq nevycurana neusne.. vies, deti maju radi stereotypy, tie ich ukludnuju.. moj maly neusne ked ho neokupem, proste kupel, mliecko, pusa, pesnicka a haji 😉

katyxq
29. kvě 2012

@rebelie Hehe, to asi nebylo úplně pro mě 😉, já věřím - Šárka umí dobře přesvědčovat, že bezplenkovka je to pravé pro ni 😀 (všaks ji slyšela, jak nahlas to umí).

madlisek
29. kvě 2012

@ahojkyy myslím, že ve věku tvého synka už je prostě trochu pozdě řešit BKM. Vy teď řešíte definitivní odplenění, k tomu jsou určitě další témata tady na koníkovy, kam přispívají i maminky, které BKM nepraktikovaly. Tady je to těžké, když většina maminek se tu od narození dětí snažila zjistit, jak a kdy děti vylučují. Máme potom zcela odlišné výchozí pozice.

ssassi
29. kvě 2012

@ahojkyy píšeme ti to pořád dokola. dítě se rodí kontinentní - tzn uvědomuje si svoje svěrače a umí s nimi pracovat. tys ZABILA prvotní reflexy svýho dítěte. představ si, že se narodíš s očima. ale zavřou tě do tmy. no tak za nějaký měsíc ty oči už ani neotevřeš, že? stejně je to s čuráním. donutilas vlastní dítě, aby ignorovalo vlastní potřeby. on nepozná, že se mu chce. ale úspěšně docílilas toho, že se cítí zahanbený, když už mu to teče do nohavice.
BKM je o uvolnění, o komunikaci, o pochvale, o lásce a porozumění.
"tradiční učení na nočník" je o zákazech, trestech, nutnosti vydržet, o pláči a zklamání na všech stranách.

literatura je plná omylů...... zvlášť, když ji píšou chlapi, kteří dítě neviděli ani z ponorky

ahojkyy
29. kvě 2012

@wilikiki a k tym zvieracom - ano, tvrdili ste, ze dieta je schopne pockat, kym najdete vhodne miesto.. neviem, kto to presne napisal, takze ano, podla vas ovlada zvierace. ALebo cim podla teba dieta nasledne udrzi? 😕

zlilly
29. kvě 2012

jo a jeste: doteď jsme se bavili hlavně o té Bezplenkové části. ona je tam i to Komunikační. a to je to důležité. to je skvěle vidět třeba na tom, jak bezplenkuje s malým manžel. normálně mu to šlo o poznání hůř než mě, víc nehod. je to pochopitelné, je s ním míň. ale na dovolené se na něj pokaždé fantasticky naladí a nehod významně ubyde. kolikrát sme se na sebe na dovolené zničehonic oba podívali a řekli zaráz Potřebuje čurat. potřeboval.

rebelie
29. kvě 2012

@ahojkyy S tím tvým dítkem - on není v žádném případě nějak hloupější nebo nešikovnější než naše děti, ale je tam velký rozdíl - on potlačil svůj prvotní instinkt nedělat si do hnízda a zvykl si dělat do plenek, a Ty ho to teď odnaučuješ, proto je to tak těžké. Navíc naše miminka s těmi svěrači pracují trochu jinak - v podstatě se nesnaží nic zadržet (nebo jen opravdu výjimečně), ale spíš se naučí nad nočníčkem uvolnit, i když třeba měchýř ještě není úplně plný... Tvůj synek tohle povolení neumí, nechá měchýř naplnit hodně, a pak se najednou po něm chce, aby to zadržel než se někam doběhne, vysvlékne a podobně... a to je těžké a svěrače prostě povolí... je to takhle srozumitelné? Chápeš ten rozdíl? Myslíš, že i z hlediska fungování CNS by to tak nějak mohlo být?

katyxq
29. kvě 2012

@ahojkyy Houbec stereotyp, ona to tak má už od porodu, já se to naučila od ní, že ji musím dát vyčůrat (než jsme začli bezplenkovat, tak přebalit, ale později jsem pochopila).

wilikiki
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dai
29. kvě 2012

Neviem dievata ja mam teda relativne cerstvu skusenost s novorodencom a nepamaetam si zeby plakal kvoli vylucovaniu - on bol take to babo co pekne spinka a budi sa len na papanie - znamena to ze on tu potrebu nemal? Pritom prve tyzdne bol bez plienky kedze lezal na jis a merali mu mnozstvo vylucenych a prijatych tekutin...
Ano, aj moj syn sa vycika ked vyjdeme z bazenu a rozbalim ho - predpokladam ze mu je zima.... doma som ho teda prebalovala velmi casto ale mozno len raz sa vycikal ked bol rozbaleny, vykakal sa vzdy do plienky kedze kakal zasadne len pri kojeni...
Ci som to vyskusala? No nie, lebo som zatial nepocula argument ktory by ma presvedcil ze dietatu to nieco da - okrem tych hnaciek - ale tak moja dcera mala zatial2x v jej pomaly 5tich rokoch hnacku a syn vdaka bohu ani raz zatial... pride mi to zeby sa mi cely zivot tocil len okolo plienok a nie okolo malych keby to mam aplikovat... ja mam doma spokojne dietatko ktore nemrnci, vykaka sa v sede znovu pri papani, hned potom ho prebalim cize v nicom nevylihuje...
Polohu klbko beriem ze je fajn ale nielen v tomto prevedeni - ked babo nosim je predsa tiez v klbicku a pekne sa uvolni...

katyxq
29. kvě 2012

@ssassi Ty to umíš vždycky tak hezky napsat 🙂, radost číst, jś jsem prd spisovatel, slohovky jsem sice zvládála často za jedna, ale bylo to pro mě utrpení 😀.

ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz