Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
15. srp 2011

@luty, domácí šťáva. Moje děti nepijou nic jiného, bohužel. Takže ji vozíme i na dovolenou, jinak by prostě nepily. Je to závislost jako vyšitá. A ta bezová jim chutná nejvíc, takže to nestíhám dolívat. Každopádně strach, že pojedem do nemocnice na kapáky, znám velice dobře. Snad už je to za námi. Vydrž ještě pár měsíců, snad dostane žízeň. Většina dětí dostane, znám jen jedno, které žízeň opravdu nezná.

lmm
15. srp 2011

@luty, jo a děkuju za povzbuzení. Dneska půl na půl, ale neřekla si ani jednou. Nebo si řekne, ale odmítne se vyčůrat. Za minutu to hodí někam na koberec. Tak uvidíme, jak to půjde. Snažím se to brát zlehka, jen jí řeknu, že se čůrá do nočníčku a že prasátku (má teď oblíbené kalhotky s prasátkem Pepinou) je to líto, že je počůrané.

ameliejulliette
15. srp 2011

@sulky Přeju hodně zdaru, my taky bezplenkujeme proto, že si o to mladý pán vyloženě řekl (zařval 😀 ) a kakání mimo plenku jsem ocenila už mnohokrát, je to čistá práce 😉 😀 Rozhodnutí koupit klasický číňák podporuju, nám zvedl komfort o 200% 😉

majka1981
16. srp 2011

@evi @luty a co tak skusit ovocie co ma vela vody, na priklad melon? nechuti im ? ja po melone strasne vela curom ...
@luty neboj, ten den zvladnu dobre, babicky upozorni na pitie. Inak moj syn si sam ukaze, ze chce pit, jednoducho sa zacne natahovat za poharom alebo sa velmi tesi, ked vidi PET flasku (von mu ponukam vodu z PET flasky, lebo flasky s dudlikem a pod. nepozna - on to len hryzie a nepije ...

luty
17. srp 2011

@lmm Chtela bych tak nekdy po Vanocich uplne skoncit s kojenim, tak snad se do te doby rozpije. Mezitim to musime nejak koulet s kojenim a neustalym nabizenim vody. Nechci mu davat pit sladke, to radeji jednou navic nakojim. Jen je mi zahadou, jak to zvladne jeden den s babickama, z tech asi nic nekapne...
Nicmene dneska jsem zkousela i mene redene dzusy a vubec ho to nevzalo (no, mozna si srknul o trochu vic nez jindy, ale myslim, ze to bylo spise ze zvedavosti)

luty
17. srp 2011

@majka1981 Jarecek se tay natahuje za pitim. Kdyz ho nema blizko, tak znakuje. Problem je, ze si pokazde jen cucne a nenapije se poradne. Za cely den pocucavani dame dohromady tak 2dcl.
Ovoce funguje, to basti po kvantech. Kdyby mohl, tak by byl asi ziv jen z bileho jogurtu a ovoce🙂)) Takze mu davam casto meloun, broskve, letni jablicka. Prijme dost vody v takove podobe. Spise me rapil pres vikend, kdy nepil temer vubec, cural hodne malo, celkem koncentrovanou moc. Snad to brzy prejde🙂

luty
17. srp 2011

@lmm Obdobi, kdy si Jarinek rekne a pak se neda ani na nocnik posadit, taky znam🙂 Nebo se posadi, nevycedi ani kapku a za par vterin je to na koberci... Cekam, kdy dalsi takove prijde opet k nam🙂
Prejde to, neboj🙂))

dueliola
17. srp 2011

Zdravím, mám dotaz, dcera 14 měsíců si sedá oblečená do různých nádob (lavorek, vozíček, koš na prádlo...), nebo si hraje s nočníkem, stoupá si do něho, různě si tam dřepá, snaží se tam sednout, vím, že má čurání, ale když jí chci pomoct svléct tepláky a posadit, strašně se vzteká a křičí. "Nočník" zná od 3 měsíců. Teď se rozhodla, že bude chodit sama, ale jaksi se u toho nechce svlíknout. Asi ji budu muset nechávat bez kalhot, jen v ponožkách. Vím, že jsou i návleky, ale nevím jestli by jí to nevadilo na těch jejích tlustých nožkách. 😉
Co byste dělaly?

sussanah
17. srp 2011

@dueliola videla bych taky donaha, dokud jerelativne teplo 😉

dueliola
17. srp 2011

No, tak asi bude s holou prdelkou, máme dlažbu, nechci jí tu aktivitu znechutit, ale aby jí nebyla zima.
Ještě dotaz od věci, jak se dávají do pasu informace o věku dětí, nějak to nemůžu najít...počítačový "talent" 😒

majka1981
17. srp 2011

@dueliola ahoj, ja by som jej obliekla navleky ked je chladnejsie a ked je tak ako teraz tak bez nohavic alebo len suknicku 🙂
@luty ja vlastne ani neviem, kolko vypije za den... lebo pije z pohara a fakt to neviem.

Inak baby dnes v noci som zrazu bola hore, nevedela preco, manzel aj syn spali a nie a nie spat dalej. O chvilocku neskor sa mi syn zacal mrvit, inak dychat a tak som ho vyzliekla a posadila na wecko, tam sa vykakal 😅 , polozila ho do postele a okamzite spal dalej 😵 . Takze toto bola intuicia/moj instinkt 😅 .

majka1981
17. srp 2011

@dueliola choj na nastavenia a tam na tehotenstvo a rodina. tam by to malo byt...

dueliola
17. srp 2011

n

dueliola
17. srp 2011

To je překlep, musím to ukončit

luty
17. srp 2011

@majka1981 Pekna historka🙂
Taky mam jednu nocnikovou z dneska: J. se dnes celou dobu, co jsme byli v kuchyni, motal okolo jakesi zavrene krabice s nakupem, kterou jsem jeste nestihla vybalit. Prislo mi divne, ze se bavi tak dlouho tim, ze se snazi na ni vylezt a nejde mu to, jelikoz byla prilis mekka. Pak se jeste pekne bavil tim, ze tahal po predsini nocnik a snazil se na nej vsemozne stoupat, klekat, sedat. Nemelo to vubec nic spolecneho s curanim, pochopila jsem az pozdeji odpoledne🙂 Nakonec ho napadlo pritahnout si vedle one krabice nocnik a stoupnout si na nej. Cele to usili bylo kvuli tomu, aby dosahnul na jablicko na mise s ovocem na stole v kuchyni🙂)) Samotnou akci jsem propasla, ale doslo mi to, kdyz za mnou prisel s vitezoslavnym vyrazem a daval mi kousnout do jablicka🙂 Toz na takove veci mame u nas nocnik🙂)))

luty
17. srp 2011

@dueliola To je super, vyuzij toho! Je teplo, muze doma behat klido nahata. Ja bych ji dala asi jen suknicku, nebo saticky, pokud saty pouzivate. Nebo treba rozepnute bodycko. Ja bodycka doma taky nezapinam, protoze chodime curat furt. Dlazba nebude studit, kdyz si sedne. Akorat pozor na tu zadni cast bodycka - ja ji vetsinou vymacham v tom, co J. k me radosti udela do nocniku.. takze pak prevlikam 😝

dueliola
17. srp 2011

Sofika je pevně rozhodnutá dělat si to po svém. Měla jen tričko a ponožky, dřepla si do nočníku (málem přitom spadla) a vyčurala se. Samozřejmě na nohy. Někdy se jí povede si tam i sednout, třeba z boku, ale s nožkama venku. Když vidím jak se tam snaží naštelovat a chci ji posadit, protestuje, dost razantně. Asi to chce jiný nočník, na který si bude umět sednout líp.
V nastavení mám děti napsané, jen to chtělo změnit soukromí.
Omlouvám se za zmatené zprávy výše, nebyl čas to dopsat.

majka1981
17. srp 2011

@luty zlata historka 😅 sikovny je tvoj syn.
moj ma teraz obdobie, ze nechce cikat do nocnika, ked tak iba na wecko. a pride urcite zase faza, ze nebude chciet na wecko iba do nocnika. A dnes sa mi zdalo, ze velmi malo cikal, bude to asi z pocasia...

majka1981
17. srp 2011

@dueliola skus aj iny nocnik, volade tu som citala, ze v jednej domacnosti ma dieta 5 nocnikov kvoli bojkotom 😀

dueliola
17. srp 2011

@luty Ahoj, malá taky tak nacvičuje s nočníkem, různě na něj stoupá, šplhá na tu zadní zvýšenou část, párkrát už z něj přitom spadla, ale dělá to, když chce čurat. Nechce ode mě pomoct a já jí to nechci znechutit, tak mi zbývá se bavit tím, jak se snaží. 🙂 Stylem jak se vyčurala ve dřepu by bylo mokré body, šatičky i návleky 😵
Tvůj malej je šikula, že si takhle umí pomoct. Budeš mít brzo co hlídat až si bude přisunovat židle.

lmm
18. srp 2011

@majka1981, to jsme my, a kolikrát je nám to prd platné 🙂. Máme na nich nalepená zvířátka a dcera říká, které chce "použít". Ovšem momentálně spíš říká nééééééééé!

melio
18. srp 2011

nu, nočník zeje prázdnotou. A když se počůrá, má poněkud vítězný výraz v očích. Tak nevím, zda to patří k tomu faktu, že se vůbec vyčůral, nebo k bojkotu. Ale stále věřím, že v deseti měsících nemá na to, aby zosnoval spiknutí. Spíš mu asi přisuzuju vlastnosti a myšlenky dospělých.Už aby to bylo za námi, vyčerpává mě to. Jak si udržet stále nadhled?

k_a_j_k_a
18. srp 2011

Ahojte, neviem, ci som spravne, ale obcas Vas zo zvedavosti citam, tak snad mi poradite 🙂 Mladsia ma 13 mesiacov, pouzivame latkove plienky. Asi tyzden dozadu sa zacala z nich vyzliekat, tak som povedala, ze skusime plienky nedat a dat gatky, ked sme doma. Na spanok a na von plienky davam. Denna bilancia je max. dvakrat cika do nocnika, patkrat do gatiek. Zbytok, ked ma plienky. S nocnikom este nie je kamaratka, ked ju davam nanho tak sa vzpiera, ked ju drzim v klbku, nepaci sa jej. Ako-tak sedi na zachode, no tam sa este nevycikala. A zase ked jej chcem dat plienku, tak sa vzpiera tiez a dost jaci. Cize ani nocnik, ani plienky. Ked sa ale pocika do gatiek, tak pride cela nestastna a ukazuje mi, ze je pocikana. Neviete mi poradit, co s nou?

majka1981
18. srp 2011

@k_a_j_k_a urcite pokracovat dalej... skus ju dat hned po spanku na nocnik alebo wecko, vtedy deti väcsinou cikaju. A este aj hned po jedeni, skus aj spoznat jej rytmus (ale si aj uvedom, ze dieta cika viacej ked je chladnejsie ako ked je horuce pocasie). A hlasi Ti ze ide cikat a nestiha alebo jednoducho pocika? Ja si osobne myslim, ze si na dobrej ceste, lebo mala sa rozhodla sama a nase maminy to s nami tiez tak robili- bolo leto tak sme behali bez plienok...
@lmm hm takze nemusim uvazovat o novej kupe? 😀 😀

k_a_j_k_a
18. srp 2011

@majka1981 davam ju po papani, po spanku cikat. Je na nocniku alebo na wc min. kazdu pol hodinku. Problem je ten, ze sa jej nemozem 100% venovat, kedze mame aj 2,8r. slecnu. A mladsia sa mi pocika vzdy, ked na nu nepozeram. Ked sa jej chce, tak sa mi zda, ze zacne byt trochu nervozna a pisti a ked ju dam cikat, tak protestuje viacej ako inokedy 🙂 ma to nejako naopak. ale rozhpdla som sa, ze ked je teplo, tak vydzime a snad sa podari 🙂

majka1981
18. srp 2011

@k_a_j_k_a urcite ste na dobrej ceste 🙂 a ako pises, je leto, takze mozete kludne pokracovat. Ked je chladno, tak je to vsetko tazsie...

majka1981
18. srp 2011

Baby ja hlasim, ze kakanie funguje super do wecka/na nocnik, ale cikanie teraz ked je teplo, tak neako nestihame. Lebo nie je tolko prilezitosti... malemu ponukam casto, ked si myslim, ze hlasi, ale on odmieta a potom po 10. raze zrazu pochopim, ze on hlasil ale ja som myslela ze zase nebude nic, nejdem ho trapit 😝 . zato sa vytesujem, ze dnes mi sam sa zastvornozkoval na wecko (dvere nechavam otvorene) a ja som sla za nim ze co tam robi, on sa na mna usmial ze som pochopila a posadila ho tam, on vykakal a hral sa dalej. 😵 😵 😵 Velmi som ho chvalila, ako to vie hlasit, tak sa na mna usmieval od ucha k uchu 😵

zlilly
18. srp 2011

teda, vy mate uspechy, gratuluju🙂
zato u nas des bes. na hrnecky byt nechce, kdyz ho zkusim posadit, tak scena. kdyz mu zkusim dat plenku, scena. mezitimvsim se mocne cura do plinek. dneska se snad vycural do nocniku dvakrat. ach jo. pocurany plinky vem cert, ale vazne bych rada, kdyby se to obeslo bez tech scen a kriku. 😖

sulky
18. srp 2011

@ameliejulliette , a kde si ho kupila?

ameliejulliette
18. srp 2011

@majka1981 To je supeer 😉 Nádhera!
@sulky Já jsem ho odchytila mezi posledními kusy na prodejně ditevsatku - teď už tam mají jiný, http://www.ditevsatku.cz/shop/odplenkovavaci-ob... Paní mi říkala, že s klasickým číňákem u nás bude problém, že tuším prý nemají nějaký potřebný atest nebo co...