Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
5. zář 2011

@lmm hej,je to parada,ona si uz velakrat sama dala dole plienku,ze som ju nasla na opacnej strane postele a malu na opacnej 😀 ale teraz ked boli tie horucavy,tka sme to vyuzili,bo vtedy velmi malo cikala,skoro vsetko vypotila,tak sa s tym dalo vpohode zacat 🙂

sussanah
5. zář 2011

@mamusia no to ja samozrejme prijdu, pokud vubec nekdy porodim 🙄 Furt drzim, jak slovo bozi.. Posliky kazdy den, v sobotu uz jsem myslela, ze pojedeme a zase to preslo.. Ja holt rodim nekolik tydnu a nosim az do TP 😀 ALe treba to zas budu mit rychle a svizne jako minule (pevne doufam) 🙂 No mam uz jen 8dni do prvniho TP, tak uvidime, snad uz to fakt prijde brzy

sussanah
5. zář 2011

@mamusia a super, ze je uz Zoe bez plinky, nakonec dobry prumer vekovy, ne? 🙂 Od te doby, co jsme mlademu dali novou nepromokavou podlozku do jeho velke postele, tak si v noci uz ani necurnul 😀 Ne ze by mi to bylo lito, ale dobra shoda okolnosti. Davas Zoe do postele jeste nepromokavou podlozku? Ja prave nevim, kdy uz ji mam taky zrusit, naposledy u nas byla nehoda ani nepamatuju. Tusim, ze tak 1,5m zpatky, kdyz byl mlady u sousedky na hlidani a plakal tak, az se pocural.

mamusia
5. zář 2011

@sussanah hej davam,ale ja mam len taku malu,ktora je na tom mieste,kde najviac spava....ale nehody nie su 😅 ale verim,ze este budu,pocitams tym,ze sa moze stat aj do 4 rokov z nejakeho dovodu(presne ako ten plac).Ja sa chystam davat nabuduci rok spavat dievcata spolu v posteli na poobedny spanok,cize podlozka tam asi stale bude,bo to uz Zarka bude dufam bez plienok 😅 A ako sa citis?Este sa nechystas rodit? 😅 neviem ako si na tom s kojenim (myslism skusenosti a tak),ale vrelo odporucam nakomplet prestudovat tuto stranku http://dojcenie.wordpress.com/2011/02/28/ako-by...

mamusia
5. zář 2011

@sussanah aha az teraz citam prvy prispevok 😅 tak sa teda drz,nech vsetko prebehne hladko a bez komplikacii a uz mas malinkeho u seba 😉

sussanah
5. zář 2011

@mamusia taky ma mlady podlozku v podstate jen pod zadkem a okolim, protoze jinak se silene poti. Ja prave uvazuju, ze bych ji nechala jeste pres zimu a pristi jaro/leto uz by spal primo na matraci. Sice se nehoda stat muze, ale to uz se asi proste vydrhne matrace.
JInak kojeni snad bude v pohode, hodne se ted tesim, az zas budu kojit miminko 🙂 Mladeho jsem prestala kojit pred cca 2m, takze nejake male zkusenosti mam 😉 A annag znam, diky za odkaz

mamusia
5. zář 2011

@sussanah inak su aj take chranice na matrac,co neprepustaju vodu a je to ako taka tenka podlozka,prievzdusna,tak ja budem asi to riesit neskor,bo by sa mi neccelo furt menit matrac 😅 a ozaj,epinujes?

sussanah
5. zář 2011

@mamusia jj mam podlozku normalne z PULu, ale porad to neni tak vzdusne jako bavlna 😉 Ale zas mlady je extremne potive ditko, ten se poti, jen kdyz stoji 😒
Jinak jo, epinuju, ale tede uz mam 4dny pauzu, nejak se k tomu nemuzu dokopat. Maleho citim az uplne dole, takze predstava, ze tam dam jeste balonek me fakt nebere 😀 Ale snad se dneska prinutim. Mame totiz vahovy odhad z minuleho tydne cca 3800g s tim, ze mi PA rikala, ze pokud donosim do terminu, at pocitam s minimalne 4kg mimcem 😅

mamusia
5. zář 2011

@sussanah tak to epinuj teda,aj viac ako sa da,ak to bude bez natrihu,tak mas velke + ja som bola teraz tak dostrihana,ze som ani sediet nemohla 😖 lutujem,ze som neepinovala 🙄

sussanah
5. zář 2011

@mamusia verim, ze to pujde bez nastrihu, resp nastrihnout se necham pouze v pripade ohrozeni maleho, jinak proste ne. Nejvic vidim stejne ale v poloze pri porodu, protoze uz ted je mi jasne, ze 4kg na zadech proste nevytlacim bez poraneni ani nahodou. A uz je to u tebe lepsi? To muselo byt docela maso, takove poraneni a k tomu 2 ditka 😢

mamusia
5. zář 2011

@sussanah no Zarka ma strasne malinku fontanelu,tak to pripisujem k tomu,ze sa jej nedala hlavicka tak stisnut,aby som to mohla lahko vytlacit,som len pocula stale ze cvak,cvak,cvak,ako ma strihal,nic som necitila,len furt strihal,ani sitie som necitilakdez to pri ZOinke som fest citila sitie,ale sediet som vpohode mohla,ale pri nej som mala epiduralku a teraz nie.Mm mal dovolenku 2tt a za ten cas sa mi to vyliecilo a ja som sa ako tak zzila s oboma babami,terazje to uuuuplna pohodka ako ZOinka uz skoro vsetko rozumie,keca,sadohodneme,takze Ty to budes mat urcite ok,ak bude krpec este dobrucky,my mame stale problemy s plynatostou so Zarkou a musim ju stale len nosit,cize u nas funguje len satka a Manduca a to je dost unavne,bo v kociku nechce byt 😒 ale ona mi to vynahradi neskor,pride s diskoteky a ja jej tak navalim upratovania 😀 😀 😀 😀

sussanah
5. zář 2011

@mamusia no muselo to byt vesele, jen co je pravda. Ja jsem nedavno mela rozhovor s kockou, co rodila 4,5kg a vcelku bez poraneni, tak mi povidala co a jak, tak me to hodne uklidnilo. Ale minuly tyden, jak jsem se dozvedela odhad, tak me to docela zneklidnilo..
Fil uz je taky velky, sice nemluvi, ale domluvime se i tak naprosto v pohode, pokud ho zrovna nechytne rapl a nezacne delat naschvaly 😀 Ja mam satek pekne vyprany a nachystany, protoze Fil byl sileny rvoun, prvni mesic byl v podstate jen na rukach, navic blil jako sileny, takze se chystam opet na tuto pekelnou kombinaci a budu jen rada prekvapena 🙂

majka1981
5. zář 2011

ahojte baby
ja som bola dnes tu vo Viedni v bkm-skupine, bola som milo prekvapena kolko mamiciek prislo. Bolo nas asi 10 mamiciek + deti 🙂 , rozny vek, tak od 8 tyzdnovych po 16 mesacne 😅 .
Skonstatovali sme, ze najlepsie sa bkm dari, ked vobec nie su plienky 😀 . A jedna baba to riesi teraz tak, ze ked kupuje nove nohavice, tak kupuje hned 2-3 naraz ten isty model a ked niekde ide na navstevu, tak tam oblieka tie iste a nikto si nehodu ani nevsimne 😀 😀 . Bola velmi podarena 😀 .
Inak rozmyslam nad jesenou - zimou. Velmi sa mi to lubi ho nahavat doma bez plienky, fakt je to ovela lepsie - lebo to obliekanie a vyzliekanie mi uz stacilo. Len neviem, co obliect. Rozmyslala som, ze by som usila z fleecu neake nohavicky, ako take tie treningove nohavicky/gatky a na to normalne teplacky. Mate niekto skusenost? Lebo ked je len v nohaviciach, tak sa bojim, aby neprechladol - predsa stale sedi...

@sussanah vies co, ja Ti poviem, ze tie kilecka vobec nemusia byt take ako odhadli, takze neboj sa moja, Ty to zvladnes!! Drzim Ti palce. Moj syn bol celkom v norme - mal 52 cm a 3520 gr, ale on mal velku hlavku - 38 cm !!! Takze som sa strasne natrhla ... Nejdem Ta strasit, Ty to zvladnes 😅 😅

sussanah
5. zář 2011

@majka1981 ja jsem mela na mladeho loni v zime treninkove kalhotky a do toho bmb vkladacku. Malou nehodu to udrzelo a mel to i jako teplejsi spodni pradlo na zimu. Na treninkovky to byly 2 vrstvy bambusu, pul a nahore bavlna a 3 vrstvy bmb vkladacka. Urco by slo pod tu bavlnu dat fleece, bylo by to jeste teplejsi., ale asi bych se bala, ze pokud v tom jen sedi, je to projde hnedka na kalhoty. nekde bych nasla odkaz na ty treninkove, probiraly jsme to s holkama v tematu "sijeme plinky atd.."

majka1981
6. zář 2011

@sussanah mne to nevadi, ze gate su mokre... ja ich teraz tiez premienam. Mne vadi, ked je zadkom na studenom ked ma len gate. Dik za tip, kuknem do temy. Ci mas neaky strih ? Ty si tie treningove kupila ci sila?

sussanah
6. zář 2011

@majka1981 no pres leto je to fuk, ale v zime je precejen lepsi, kdyz v tech mokrych kalhotech moc venku neni 😉 nejake jsem koupila (Bambinomio), ale do toho jsem musela dat vkladacku, protoze to bylo jen na ucvrnknuti, pak mi jedna kocka tady usila dle vzoru imse vimse a ja si potom usila dalsi. Kouknu po tom strihu 🙂

evi_
6. zář 2011

Ahojte děvčata,
předem přeji @sussanah pohodový a rychlý porod.
Naše malá má asi týden průjem. Doktorka říkala, že prý to je asi od zoubků, ale mně to přijde už divný 😖 Takových pokakaných a hlavně zapáchajících plínek jsem nepřepírala snad od té doby co jsme se učili bkm.

Chtěla bych se zeptat těch, které nedávají dítkům na noc plínky. Jak dlouho před spaním nedáváte prckům pít, aby vydrželi?
Naše malá měla období, kdy v noci měla suché plínky, teď se zase období, že je máme stále mokré ... tak by mě zajímalo, zda by nešel upravit pitný režim....

sussanah
6. zář 2011

@evi_ diky 🙂
My jsme to meli ve vasem veku podobne, kolem 9me vydrzel i pres neco s jednim curanim, potom zase zacal curat poradne i v noci. Taky jsem to chvili resila, jeslti neupravit pitny rezim, ale pak jsem se na to vykaslala. Sam se potom v noci odplenil v zhruba 17m. Piti vecer neomezujeme, ale on zas neni pijan, vypije pres den tak kolem 1l. Napije se normalne sklenicku k veceri, pak chce vetsinou jeste trochu vody pred spani a pred spanim jde curat 2x, jednou jakoze oficialne a minimalne jednou v ramci "nechce se mi spat" 😀 Ja byt tebou, tak to neresim, noc je to posledni. Kde jsem trochu omezovala bylo odpo spani, takze jsem ho nenechavala pit k obedu treba 3 sklenice vody ale max 1 a davala curat cca 30min pred obedem a pak tesne pred odpo spankem.

majka1981
6. zář 2011

@sussanah to by bolo strasne mile, ked by si mi kukla ten strih 😵 😵

lmm
7. zář 2011

@evi_ jestli ty kakance divně smrdí, tak bych řekla, že to není od zubů. Nepřesvědčíš doktorku, aby malé udělala výtěr? Naše malá bývala na noc suchá kolem půl roku, pak měla období totálně pročůraných nočních plen (ani se nebudila na čůrání), od roka je na noc bez plen, aniž bych upravovala pitný režim. Pije klidně ještě i v postýlce. Přestala jsem jí dávat plíny, když se 14 dní nepočůrala. Výjimečně se v noci probudí a pláče, tak ji dám vyčůrat a hned zase usne. Za těch 6 měsíců se počůrala 2x. Každý den se vyčůrá těsně před spaním a ráno hodí do nočníku snad litr. Jak to vydrží celou noc, netuším 🙂. Když si vezmu, jak jsme celkem neúspěšní přes den, tak v noci je fakt skvělá.
@majka1981 , taky řeším, že malé musí být zima na zadek. Ta plína byla jako polstrovaná židle 🙂. Zrovna dneska jsem přemýšlela, jak to udělat, seděla na betonové zemi v kalhotkách a štramplích. Jinak je teplo, víc ji oblíkat nechci, jedině fakt nějaké kraťounké flísáky.

susuq
9. zář 2011

@sussanah Joooj, ahoj, budem Ti držať palce, môj malý mal 4350 gramov pri pôrode a bola to fuška, tiež som epinovala, ale doktorka asi videla, že ide veľká hlava, tak ma riadne nastrihla, hoci som ju prosila, aby to bolo len v najnutnejšom. Ale rodila som na polohovacom kresle a celkom sa to dalo. Sa mi to teraz tak všetko pripomenulo, keď som čítala, čo píšeš, lebo tiež som mala také odhady hmotnosti bábätka ako ty pred pôrodom. Nech to máš rýchlo za sebou.

susuq
9. zář 2011

@majka1981 Ahoj, ja malého nechávam bez plienky od 4 mesiacov a doteraz to celkom dobre fungovalo, dokonca ročný už krásne znakoval, že chce cikať, tri týždne spoľahlivo, nemali sme nehody ani nič a teraz mu začali ísť stoličky a je to celé v keli. Čurá kade chodí, vôbec mu to nevadí, znak ako keby úplne zabudol. Dokonca keď viem, že mu treba a chcem ho dať, tak reve, ako keby som ho mučila a o dve sekundy hodí dávku do gatí.... Normálne som mu zase začala dávať plienky a on si v tom kľudne chodí a nič.... ☹((

majka1981
9. zář 2011

Caute baby, kupila som 4x treningove nohavicky od imse vimse a planujem usit z fleecu zo par na doma, ak sa mi to podari... Som zvedava, ako to bude fungovat.
V jasliach neakceptuju, ze latkujeme, tak musia byt jednorazovky - ja dufam, ze "nezabudne"... Mate niekto skusenosti - ked pouzivate plienky, tak latkovky ci jednorazovky? My sme teraz pouzivali tak na 95 % latkovky a jednorazovky len ked sme boli dlhsie mimo domu, aby som nenosila plny kosik plienok aj naspät...

@susuq 3 tyzdne bez nehody ? to je krasa 😵 😵 😵
zuby to fakt vedia pokazit, moj syn mal par krat horucky a vtedy to tiez vobec nefungovalo - vtedy som mu davala jednorazovky, aby som ho nerusila este aj s prebalovanim - lebo v latkovke by som ho dlho nenahala (doma pouzivame ked tak stvorce, teraz sme bez 🙂 ).

susuq
10. zář 2011

@majka1981 No jo, bola to krása, ale už sa mi ani nezdá, že to bola pravda, také je to teraz nanič. My jednorazovky nepoužívame vôbec. To je blbé, že v jasliach to neakceptujú a musíte kupovať jednorazovky. Tiež som na to myslela, že asi to neakceptujú a vraj hovoria, že nemajú čas deti učiť na nočník. Je to pravda?

majka1981
10. zář 2011

@susuq neakceptuju preto lebo nesmu z hygienickych dovodov 😕 😕 , zevraj nesmu obcikane alebo obkakane plienky davat do vaku 😝 . Ved uvidime...
Este som im nepovedala, ze bezplienkujeme, ale co som videla, tak deti take väcsie 2 rocne davaju na nocnik/na wecko. Ja im to urcite poviem, ale este na to nebola vhodna prilezitost.

susuq
11. zář 2011

@majka1981 jasne 🙂, mňa to len tak zaujímalo, lebo mi jedna mamička (normálne používajúca jednorazovky a nerobí BKM) vravela, že "na to nemajú čas". 🙂

majka1981
12. zář 2011

@susuq co ja viem je, ze oni pred tym ako je dieta 2 rocne, u chlapcov 2,5 r. nezacnu, iba ak rodic zacne a povie, ze si mysli, ze by to uz mohlo byt... Ja som premyslala tak, ze na jar, to uz bude okolo 16-18 mesacny urcite skusim odplienkovat a naham ho bez plienky aj v skolke... Budu sice vyvalovat oci na mna, ze co, ale ja si myslim ze tym ze robime BKM, tak by to mohlo byt skorej ako tych 2-2,5r. Jedine co ma este trosku trapi je, ze on je vychovany dvojjazycne a tieto deti zvyknu neskorsie hovorit, takze ako 18 mesacny sa nebude vediet vyjadrit...

mamusia
12. zář 2011

@majka1981 my sme tiez dvojjazycny a mala sa vie uz dlho velmi pekne vyjadrit slovckom "kaka" a teraz zacala pouzivat aj normalne,ze "cikat".Tam ide skor o cele vety,ze neskor hovoria ako slovicka....

mamusia
12. zář 2011

@sussanah ale co to vidim,krpcek,je uz tu??Gratulujem velmi,dufam,ze si to zvladla ok a prajem vela sil do "noveho" zivota 🙂 ked budes mat cas,tak sa stav a opis porod a vsetko okolo,ako sa Vam dari 😉

sussanah
12. zář 2011

@mamusia dekujeme 🙂 Dari se nam dobre, Simon je teda trochu zavislak na dudlani, ale to se snad casem spravi. musi mittotiz porad v puse bud prso nebo malicek, dudlik nechce. Mozna, az se mi poradne rozjede mliko, tak zkusime jiny tvar nebo typ dudliku, ale zatim to resit nebudeme.
porodi pribeh uz mam sepsany (dokud to mam pekne v hlave), ale jeste uplne nevim, kam ho dat 🙂