Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luty
25. říj 2011

@mamusia Koukam, jak jste uspesni🙂)) Drzim pesti, at to tak zustane! Uz bastite mrkvicky?
Je, ted se divam, ze nosis a nosis... Prave vcera na me koukala nevericne jedna maminka asi 2mesicniho spuntika, ze si z ni delam blazna, kdyz jsem vzpominala, jak J. spal jen satku, v postylce a kocarku ani tuk.... Clovek tak rychle zapomina...

majka1981
25. říj 2011

@sussanah co tak schodik k wecku? a knizky tam mate? chodi s Tebou na wecko, aby spoznal miestnost? moj syn je bohovsky na wecku, niekedy mu musim dat metlu do ruky aby sa vytoto 😀
@lennika nie je neskoro, len sa do toho pust a uvidis ako Vam to pojde
🙂
my sme zacali ked bol S. 5 mesacny, ale musim dodat ze on mi kakal skoro len na prebalovaku a uz vtedy som mu hovorila kakaci zvuk... aj ked som o bkm este ani nevedela.

@mamusia jeej super, tak dievcence pocuvaju 😵 😵 . ja sa tesim na druhe babo (este neplanujeme/nesnazilkujeme, to este potrva) ako budeme hned po porode zacinat s bkm, mne bolo mojho strasne luto, ked kakal po leziacky, to som este vobec nevedela o bkm... ale uz vtedy som mala pocit, ze mi daco hovori

sussanah
25. říj 2011

@luty no nas sice nemluvi, ale znakuje, takze se s nama domluvi. A samozrejme nejlepsi chvile na "vykladani" pribehu je napr cisteni zubu atd 😖 Jo a momentalni jeho zabava v knizkach je to, ze nam ukazujepismenka a my je musime rikat. Ma pro pismenka zvlastni zvuk, neco mezi "v" a "b", to rekne, ukaze knizku a uz musime hlaskovat 😀 Takze nam to fakt mozna driv napise, co chce nez rekne 😀

majka1981
25. říj 2011

kocky Vy este stale nosite deti v satke? Ja hej... sme sice aj s kociarom von, inak sa velky nakup spravit neda, to uz tolko neodnesiem

majka1981
25. říj 2011

@sussanah neboj, aj ja som zacala hovorit az ked som mala 2,5 rokov, mama sa o mna bala, ze ci nie som normalna a behala so mnou po doktoroch, nic mi nebolo, proste trvalo to dlhsie a potom som hned zacala hovorit cele vety, velmi rychlo som to dohnala. hovori sa, ze deti co zacinaju neskor hovorit, su velmi inteligentne 😉

sussanah
25. říj 2011

@majka1981 jj mlady se mno chodi od narozeni, protoze proste se ode me nikdy poradne nehnul 🙂 nocnik mame na zachode (mame zachod s koupelnou dohromady), chodime dost casto spolu, ja na zachod, on na nocnik.Takze vsechno zna, nic noveho pro neho, jen proste to ma asi spojene,z e mama a tata na zachod a on na nocnik. Mame i schudku u umyvadla, na ktere si sam vyleze, tak je zkusim dat k zachodu.
Vcera jsem i vytahla jeho prkynko na zachod, ze ho tam spolu dame, at se podiva a tak, ale on se nepriblizil k tomu zachodu ani na metr, ani to prkynko nechtel potom odnest..

luty
25. říj 2011

@majka1981 No, doufam, ze to o te inteligenci neplati i inverzne. Ja jsem v roce a pul mluvila ve vetach ☹
Nosim, nosim, nosim, jelikoz mam nosence a utulence, ktery kocarek bojkotuje (a ja mam pak z jednoho vyletu s kocarkem vredy na zaludku a vysoky tlak 😠 ) a jelikoz si sama noseni dost uzivam 😅 😅 😅

luty
25. říj 2011

@majka1981 Jo, uz se u Vas uklidnila situace se zoubky 9pokud to byly zoubky)?
J. trapi uz tyden, asi posledni 2 spicaky, pres den temer nespi, rano vstava pred ctvrtou s silenym revem, pres den to neni o moc lepsi...

mamusia
26. říj 2011

@luty hej uz papaka aj prikrmy,ja prikrmujem baby led weaning,takze moc toho nespapka,ale ja to zas nesurim 🙂 no ja som si malinku naucila aj tak uz,ze ked zaspi,tak ju prelozim do nasej postele z Manducy,no to pspi len taku pol hodku vzdy,ale apson si mozem trosku oddychnut 🙂
@majka1981 no ja som s prvou od 3och mesiacoch,bo som nahodne nasla tuto temu 😀 ale som za to velmi rada a milujem BKM 😝 zato mm neznassa davat na nocnik,hovori mi to hadam denne 😀
@sussanah a nebude to tym znakovanim nahodou?Ja som so ZOinkou tiez znakovala,ale len tak volne a par veci,ktore som poterbovala a uznala za vhodne 😅 mam kamaratku,ktorej sesternica tiez znakovala a mala nehcela hovorit nic,len znaky pouzivat....ale zas mlady zacne cele vetu naraz urcite 😉
@majka1981 ja ani nijak inak nechodim,len s Manducou ci satkou,no zas velke nakupy robime spolu s mm cez vikend 🙂
@sussanah a co keby sa "nahodou" s nocnikom niecco stalo? 😕 😀 zeby sa stratil,to by na neho nefungovalo? 🙂

sussanah
26. říj 2011

@mamusia nemyslim,z e to nemluveni je znakovanim. Od kamaradky kluk je o 4m starsi a je popredu asi tak o 4 slova 😀 Takze jsem v klidu. Navic my az tak aktivne neznakujeme. V nejlepsim obdobi mel cca 50znaku, ted pouziva aktivne tak 20. Ale jde na nem opravdu videt, ze by uz chtel mluvit, ze mu znaky nestaci, kdyz namchce neco rict. No vsak to jednou prijde.
Nocnik mu schovavat zase nechci, precejen se jeste muze nekde hodit, spis mi jde o to, aby se treba naucil curat na navsteve do nocniku (nechce se mi tahat dva 😝 ). Navic on pri kakani si rad potruni, klidne i 15min si cte a kaka a to si nejsem jista, ze by pohodlne mohl i na velkem zachode, tam se nebude moct oprit zadama. Te jsme ve fazi lakani na toaletni papir, tak uvidime,jeslti to zabere 🙂

jasekd
26. říj 2011

@sussanah Ahoj, nas zas porad nechodi, na 19 mesicich 😖 Ale jestli se vyjadruje znakovanim, tak je vse OK a na mluveni si trochu pockate, ne? Ja nevim, co znamena nemluvi, kolik slovicek treba zvladne? Nas M. umi slovicek dost, v tom je snad v pohode, ale ta motorika ajajaj 😝 Snad je OK, ale v okoli je zarucene nejvetsi brzda, doktor rika, ze je zdravy a treba vyckat, tak teda cekam a moje zada se mnou 😠
@mamusia Ona ta fotka neni tak videt, ale M. je hodne tmavej a V. je svetloucka jako porcelanova panenka, a tvoje sousedka skutecne nejsem 😀 Ja ani nemam na Slovensku pribuzne, jen moje teta (manzelka tatovyho brachy) je ze Slovenska a ma asi 5 bratru, takze moje sestrenice ma asi tak 20 slovenskych sestrenic a bratrancu. Nekde u Spisske Bele... Ja byla na Slovensku jen jednou v Senci a Bratislave 😉

sussanah
26. říj 2011

@jasekd no nemluvi znamena to, ze nema ani jedno jedine smysluplne slovo 😀 Obcas uz teda rika mama, ale to jespis v kriku maaaamaaaa, kdyz mu nekdo "ublizuje" nebo "didi" coz znamena deda, tata nebo v podstate cokoliv 🙂 Pak rika "brrrrm" jako auto, "dzziiii" je ovecka atd. Spis jen takove skreky, umi udelat lva a kravicku, ale to je v podstate vse. Proste opravdu nemluvi. Ale toprijde, ja jsem zacala taky az nekdy po 2roce, takze jsem v klidu. Nase dr to taky vi, vubec to neresi, rika, ze pokud slysi, rozumi a domluvime se, tsakje to v pohode a nemluveni zacneme resit az po 3.roce 🙂

sussanah
26. říj 2011

@jasekd a jak jde rehabilitace s Martou?

jasekd
26. říj 2011

@sussanah Tak to je proti nemu Martin ukecanej jak domovnice. Kdyby to dali dohromady, tak by byli strasne sikovny, tvuj by odvezl naseho a nas by to tam vyridil 😀 My nerehabilitujeme, pac jsme normalni 😀 Vazne nas nikam neposlal (on ten Dr tu rehabku vlastni a presto rekl, ze my ji nepotrebujem, tak snad jo), nase Dr. si s tim neurologem obcas kvuli M. vola, tak jsme pod kontrolou. Znam jednu holcicku , ke ktere mel stejny rpistup a nazor, a ta uz chodi, zacla na roce a pul, takze my uz o mesic vic a stale nechodi, treba vydrzet, momentalne mam vetsi starosti skrz ledviny, ceka nas dalsi vys. Pisu jak prase, haranti spinkaji a ja uklizim , momentalne meju okna a mezi sundavanim zaclon tu oddychuju 😀

slunicko_e
26. říj 2011

Hezký den, mám prosbu. S dceruškou (14M) se snažím již pátý měsíc o BKM. Venku se nám to daří téměř 100%, doma je to trochu horší, ale už jsme taky měly zcela suché dny. Teď jak se ale blíží zima tak mám takovou starost. Někdy čůráme venku a zatím s tím nebyl problém. Chci malé koupit zimní kombinézu, ale všude mají poze tu v jednom kuse, aby byli kalhoty a bunda zvlášť je pouze ve velkých velikostech. Dávat znova plenu odmítám, ale přece ji v případném mraze nebudu svlékat celou. Nemáte někdo, prosím, nějaký typ co s tím? Navíc, obléci ji méně a strčit ji do zimního pytle a do kočárku moc nejde, protože většinu času už na procházce chodí a odmítá si sednout

sussanah
26. říj 2011

@slunicko_e tchibo maji kalhoty a bundu zvlast nebo zkus www.nepromokneme.cz
Mlady mel taky v loni v zime prave kvuli curani jen kalhoty a bundu, protoze chtel v podstate porad chodit 🙂

slunicko_e
26. říj 2011

sussanah - děkuji!

slunicko_e
26. říj 2011

@sussanah Děkuji!

luty
26. říj 2011

@sussanah Taky si nemyslim, ze casne/pozdni mluveni a znakovani ma neco spolecneho. Podle me jde o nahodu. Nekolik pediatru me upozornovalo, ze J. bude mit problemy s mluveni, kdyz budu znakovat. Dokonce i kamaradky pedatricky, kdyz videli, jak znakujeme a tak se domluvime, mi to rozmlouvaly. Myslim, ze je to jen tim, ze vidi jen ty pripady, kdy deti mluvi pozdeji a soucasne rodice s nimi znakovali.
My jsme zacali okolo 8m, nejake vetsi odezva byla az okolo 12m. Ve 14m zacal opakovat nektera slova, ted pusu nezavre a da se mu slusne rozumet. Kdyz zacal povidat, okamzite prestal pouzivat znaky pro slova, ktera umel rict.
Nicmene, myslim, ze Vas sikula bude hned cist a psat🙂))

luty
26. říj 2011

@slunicko_e Ahoj, no to jste mooc sikovni🙂))) Ja jsem nakonec taky koupila bundicku a oteplovaky. U nas teda maji od Wolfa vicemene ve vsech velikostech. Ja jsem obesla sekace a koupila za par kacek jednu bundu od Wolfa a jednu Coccodrillo, suprovni, nepromokave. Oteplovaky taky. Tak zkus jeste kouknout kolem. Jo, ted vpominam, ze na mimibazaru je vyber obrovsky, ceny prijatelne.

majka1981
26. říj 2011

@luty nie to urcite neplati aj v opacnom 😉
co sa tyka zubov, tak ukludnilo sa to, uz mame konecne dobre noci za sebou, takze som vyspata. a uz v noci ani nekaka a nie je hore, iba na kojenie a prebalenie a spime dalej.
@mamusia tvoj manzel neznasa nocnikovanie? takze na obidve kocky si takmer sama? to ako ja... aj mm akoze sa do toho nema, on proste signal nevidi alebo ho nechce vidiet
@slunicko_e jeej to sa vam tak pekne dari, super 🙂
ja sa tiez na to tesim, ked uz bude chodit, lebo teraz sme obmedzeni na prechadzke, kedze v kociku uz vela nesedi a chce objavovat svet ale je chladno a lozit ho uz nenahavam

Baby ja hlasim, ze syn mi posledne dni bojkotuje cikanie 😢 😢 . uz som z toho trochu zufala. aj dnes po prechadzke plienka sucha, hodinku von, pred vychadzkou kojeny, prideme domov som si ista ze musi, ponukam wecko dole nic, nocnik nic, wecko hore nic, klbko nad vanou nic, dam gate hore a idem cikat ja a on to pusti do gati ☹ ☹ . A to uz par dni. Ani po spanku to uz nie je iste. Dnes som mu zase zobrala plienky, neviem ci si na ne zase nezvykol kedze som mu ich dala, ked bol chory. Dufam, ze sa to zlepsi.

slunicko_e
26. říj 2011

@luty Děkuji za typ (a pochvalu🙂 podívám se na to, snad něco najdu

slunicko_e
26. říj 2011

@majka1981 Nezoufej, naše malá měla takový vzdor asi cca 14dní. Nad nočníkem začala najednou dělat prkno, jen venku si nechala říct, asi se nechtěla venku převlékat když se ochladilo ;) Už jsem začala taky zvažovat, že se vrátíme k plenám (na noc ji ještě máme), ale říkala jsem si, že jestli mě k tomu donutí tak pak bude zkoušet v čem jí ještě ustoupím. Začala tak trošku vzdorovat i v jiných věcech, ale pak to zase přešlo a je to v normálu a dokonce se to i lepší. Po 3týdnech od dnů vzdoru začínáme mít dny úplně suché a sem tam i noc. Takže jesli smím dle zkušenosti poradit, tak je nutné se obrnit trpělivostí. Ještě občas pomohlo, že jsem ji dala vyčůrat na zachodě. Už jsem si skoro začala myslet, že už chce tńočník přeskočit, ale nakonec i tady zkoušela vzdorovat

mamusia
27. říj 2011

@majka1981 starsia je uz dlho bez plienok,takze to sa uz nerata,no on nato frfle furt,bo rano hovzdy vyhanam,nehc ju da na nocnik 😀 ale zakazdym,ked mu poviem ju da,sam nereaguje,no vie,ze ked sa zobudi,ide dole z nosica....ze treba ju dat a ked mu poviem aj mimo,tak ju da.Pri starsej som to az prislis riesila,tak preto to tak neznasa,no teraz pri drobcurovi je to velmi volne 🙂

sussanah
27. říj 2011

juva holky, tak to ja mam zlateho muze, ten me v nocnikkovani zacal hnedka podporovat, sam hezky vidi signaly. resp u mladeho se je naucil hezky poznavat, u Simiho zatim jeste trochu vaha, precejen s nim travi vyrazne mene casu nez byl s mladym kdyz byl mimco. Ale Simi pomerne hezky dava najevo, kdyz potrebuje, takze ho bez reci sam od sebe rozbali a da vycurat 🙂 No a mlady si sam rika, takze ten ho proste donuti. Navic se mu nejak zalibiklo chodit na zachod jen s tatou, takze kdyz je doma muz, tak s nim musi na zachod jen on 😀 Jo a jeste se pochlubim, dokonce vstava i k mlademu v noci on. Rozdelili jsme si deti a on si ho proste v noci hlida sam 😵 Dneska v noci se mlady vubec nevzbudil, takze muz mohl spat, ale rano mi rikal, ze ani nevi proc, ale ze se v noci vzbudil a sel automaticky za nim a az v pokojiku zjistil, ze je mlady naprosto tuhy a ze vlastne ani nevi, cotam dela 😀

majka1981
27. říj 2011

@slunicko_e dakujem, si zlata ze ma povzbudzujes. urcite sa to napravi, mam pocit ze ked je mm doma tak vtedy to proste nefunguje tak ako ked sme len dvaja doma. jeej tak Vy to mate uz fakt super, ze mate sa sebou dni uplne bez nehod, to aj my uz sem tam sme mali, tak sa tesim ze by to uz mohlo byt castejsie. Stale si nahovaram, ze to je urcite zato ze este nechodi a urcite sa nieco uci, tak sa to polepsi. Dnes rano to uz bolo lepsie, aj na vychadzke pockal az domov a vycikal sa v klbku, co uz velmi davno nie.
@mamusia ja mojho nevyhaniam z postele, ale mohla by som, dobry napad 😀
@sussanah tak to mas fakt zlateho muza 😅 ked Ti takto pomaha

mamusia
27. říj 2011

@sussanah my Zoinku uz nedavame cikat v noci,sama zacala odmietat a vydrzi uz do rana,tiez mm chodi pre nu,on ako pride domov,tak jej da veceru,okupe ju a bud ju on polozi spat(ale aj ja,bo vacsinou robi sceny,bo ho dlho nevidi a chce byt s nim a potom za nim place) a rano tak isto vstava k nej a da jej ranajky 🙂
@majka1981 no my sme si tak zvykli,ze mi tak pomaha,ja vstavam celu noc k malej milionkrat a on ju rano dava na nocnik 🙂 a ked ide neskoro spat,tak potom sa rano rozculuje,ze hlupy nocnik,ze ho neznasa,ale pokakat by ju nenechal 😀

sussanah
27. říj 2011

@mamusia nammlady taky v noci uz necura asi 4m, ale ted posledni dny seho snazime naucit vecer usinat samotneho, protoze kdyz u neho lezime, tak to trva i hodinu a pul a nikam to nevede. Jenze kdyz ho nechame v posteli, tak porad utika za nama do pokoje a ma z toho hroznou srandu. No a jak tak beha a potom asi po hodine usne, tak se v noci pocura 😢 No ze 4 noci, co usnul sam se 3x pocural, takze jsem ho ted zacala davat znovu curat kdyz jdeme spat. Ale snad az se nauci v pohode vecer usinat, tak to nocni pocuravani skonci. Ale on se stejne v noci budi od porodu, asi se potrebuje ujistit, ze tu jsme neboja nevim.. I kdyz tuhle noc se ani nevzbudil 🙂
@majka1981 jj je uzasny, ale zas ja mu vzdycky rikam, ze jsme chteli deti oba dva, tak at si taky chlapec makne 😉

luty
27. říj 2011

@mamusia Ahoj, prosim Te, co to je: "baby lead feeding"? Myslim, ze jsem neco podobneho praktikovala (alespon bych to tak nazvala), ale netusila jsem, ze neco takoveho ma i oficialni nazev... 😉

mamusia
27. říj 2011

@luty vpis si tu do fora baby led weaning,to je typ prikrmovania,kde babatko sa krmi samo a papa cele kusky vsetkeho,nemixovane 🙂