Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

zlilly
19. led 2012

@hhranolka Jednoduche 🙂 Nejdřív v pohodě poroď a dejte se s maličkým dohromady. a až se na to budeš cítit, tak si vem mimčo do klubíčka - zádičkama opřít o sebe, držet pod nožičkama, tak aby mu visel zadeček. podrž ho nad vhodnou nádobou a říkej mu nějaký "čurací zvuk". spolehlivý časy kdy to zkoušet: po probuzení, po jídle, kdykoliv tě napadne, že se mu chce. v 80% to bude pravda. no a to by mělo pro začátek stačit. raduj se z každýho úspěchu, nečekej zázraky a buď v klidu. nic víc. 😉

sussanah
19. led 2012

@hhranolka naprosty souhlas s @zlilly a navi posilam 2 fotky, at vis, jak uchop vypada. Tady je nas malinky v necelych 3 tydnech.

radun
20. led 2012

@zlilly Přesně tahkle chceme začít my, tak to jsem ráda, že to takhle skutečně funguje... sussanah - díky za fotky! a @hhranolka : jak píše zlilly - nejprve se dejte do kupy a slaďte kojení, kojení je určitě priorita! Myslím, že nejdůležitější je nestresovat se a věřit si 🙂

radun
20. led 2012

Ještě mě napadá jeden dotaz: jaký používáte ten čůrací zvuk? Já si nejdřív říkala, že takové to normální "šššš", jenže mi pak došlo, že půlka rodiny tím uklidňuje děti a asi to není úplně nejvhodnější, nechci mít pořád počůranou babičku 🙂

diviska
20. led 2012

@radun my říkáme čůry čůry kaky kaky 🙂 a funguje to docela dobře

zlilly
20. led 2012

@radun mas pravdu. my sme zavedli ššššš, protoze me pripadalo, ze to to čurani dobre vystihuje, ale všichni maji sklony tak dite uklidnovat a to pak nezabira. zas se to ale naucil rychle rikat. priste zkusim eeeeeee

romcovaklarka
20. led 2012

@radun No tak přesně proto jsem zavrhla ššššššš - pak ho někdo bude chtít uklidnit a on ho počůrá 😀 Oni se naučí podle mě na cokoli, já mu říkám čuri čuri a naučil se to rychle 🙂

Jinak já furt nepoznám skoro žádné signály, jako to je tak 3% případů, kdy na něm něco poznám, jinak jedu stále jen na rozumné intervaly plus po probuzení a tak 😒 Teda dneska mi přišlo, že když chtěl kakat, tak říkal eee, ale možná to byla náhoda 😕

romcovaklarka
20. led 2012

@sussanah Roztomilý fotky, s druhým (jestli bude) začnu taky brzo. Dneska už si nebudu myslet, že to je zas jeden z těch "moderních výmyslů" 😅

sussanah
20. led 2012

@radun mame taky curucuru a kakikaki 🙂

majka1981
20. led 2012

@radun ja som dlho pouzivala "ciii" a "kakas?". teraz uz staci povedat "ideme cikat" a "ideme kakat", on sam zacina hovorit "kkk", tak neako ako tlacit, ja som zacala s "ciiii" zato, ze mi to hovorila mamina ked som bola mala, takze to vo mne ostalo.

zlilly
21. led 2012

náš čurací bezplenkový bojkot dospěl do tak zoufalé fáze, že sem vytáhla rok uskladněné vkládačky a savé pleny, protože čč už zjevně naprosto nestačí a milé batolátko pročurá kdeco. 😖 kdy už tomu bude konec????? chtěla sem si užít pár měsíců bez plínek, než budu mít druhý.

majka1981
21. led 2012

@zlilly fiha, nestras ma, ja som dufala ze s plienkami bude na jar / v lete koniec.
jedine co ma napada je, ze to asi bude posledny bojkot a uz bude odplienkovany, no nie?

zlilly
21. led 2012

@majka1981 TO je moje posledni naděje. Jednak, ze to mu pomuze pocasi a jednak ze je to posledni bojkot.
i kdyz pravda je, ze ja mu asi taky moc nepomaham, protze je pro mě už namahavy ho chytit, vyslict, vysadit, bavit, sundat, chytit, navlict plinku, znovu chytit a dooblict. spoliham, ze az bude lepsi pocasi, ze aspon to oblikani bude snazsi a ze teda budu lip rychleji a casteji reagovat.
I kdyz abych neodradila novacky - byly i lepsi obdobi, dlouhe mesice sme nemeli pokakanou plinku. stoji to za to i tak. nauci vas to to dite daleko lip vnimat. semtam to vidim u matek deti s papirovyma plinkama - jak strasne malo vnimavy ony jsou k tomu, jestli to dite potrebuje prebalit nebo ne.

majka1981
22. led 2012

@zlilly verim Ti, ze Ti je to uz tazke... nechcel by uz cikat po stojacky? sem tam moj syn uz cika po stojacky, na priklad do vane alebo par krat sa podarilo aj von cikat po stojacky. na jar to bude urcite lepsie.
pri poslednom bojkote som nad tym uvazovala, ze by som sebe a synovi dala pauzu 1-2-3 dni a dala mu jednorazovku, len preto aby som sa ja ukludnila. ale potom som to nerealizovala, neako som sa prehryzla, uvolnila a bolo lepsie. Mna najviac na bojkote boli to, ze kaka do plienky. to fakt nemusi byt...

co sa tyka inych matiek s papierovkami, tak ja to tiez pozorujem, kolko malo vedia o dietati. minule som zazila situaciu na ihrisku - kde sa jedna matka pytala druhej matky, ci by nemohla ovonat zadok jej dcery, lebo ze ona ma nadchu a nevonia, ci sa pokakala. 😕 😕 to ju fakt nenapadlo ine - ako pozriet do plienky, spytat sa dietata (uz bolo velke... asi 2,5 rokov...), nahmatat... nie - to ma ina mama ovonat 😝 😝 😝 . Alebo vcera som bola s kamaratkou na ihrisku a jej syn kakal do plienky, ona nemala ani jednu so sebou ☹ ☹ , tak on musel cakat kym isli domov (takze asi tak pol hodinku) v obkakanej plienke. ponukla som nasu - mensiu plienku, tu nechcela, lebo ze by bola mala... akoze nechapem, ved by ju nemusela zapnut a nebola by na 100 % super na zadku... radsej naha v obkakanej kym idu domov.

zlilly
23. led 2012

@majka1981 prave. kdyby do te plinky aspon nekakal, tak mu dam vv narovno nebo neco takovyho a to mu dokazu dat i ve stoje nebo za behu. jenze on se sem tam i pokaka a ja prakticky denne lanolinuju nejaky pokakany vlnaky.
ve stoje zatim curat moc nechce. umi to, ale jenom na podlahu 🙂 a vykaka se jedina na hrnecku s kachnou, takze je potreba davat ho tam.

majka1981
27. led 2012

Babule prisla som sa trosku postazovat. BKM teraz velmi nefunguje, neviem ci to je na mne alebo na synovi - lebo pri babicke su celkom uspesni... momentalne neodchytavame vela, iba tak maximalne po spanku, kaku a mozno jednu ciku denne. 😒 . Von sa vobec nedari, lebo teraz len chodi a ak spoznam signal tak som neskoro, neviem preco nevie teraz udrzat. Po kojeni ho skusim po pol- tri stvrte hodinke dat na redukciu, posedi si a nevycika, o par minut je to väcsinou v plienke. ked ho dam az po hodinke, tak samozrejme je uz mokra plienka. fakt neviem. takto to je uz par dni, mozno aj 2 tyzdne. dokonca aj v manduce ked sme von, tak neudrzi, ak spoznam signal, tak to by muselo byt strasne rychle vyzliekanie, aby sme to stihli a nehovorim este o tom ze najst miesto, kde mozem dat cikat.
jedine preco to moze byt je, ze idu stolicky a je strasne umrncany, velmi si zelam aby uz boli tu tie 2 dolne, ktore sa tlacia.

inak ako sa mate ?

jop
27. led 2012

ahoj holky, náhodou jsem narazila na toto téma, trochu mě děsí vaše pomlouvání matek s papírovýma plenkama... to je trochu odvážné tvrzení, že matky s papírovýma plenkama ví málo o svém dítěti 😠 Sama jsem si ještě před porodem zakoupila knihu Bezplenková komunikační metoda, ale měla jsem vždy jen částečné úspěchy - byly lepší období, pak horší.. nevím, dospěla jsem k závěru, že je lepší neřešit bojkoty, vyslékání a oblékání atd., ale je lepší počkat, až dítě má trochu rozumu, protože pak to čurání a kakání na nočník pochopí za týden a nikdo není stresovaný úspěchy či neuspěchy BKM. Já sama jsem používala převážně látkové pleny, z jednorázovek se mi malý osypával. Můj syn se naučil na nočník během týdne cca ve dvou letech, bez problémů.
Nemyslím si, že byste byly lepší matky jenom proto, že se snažíte s různými úspěchy a neúspěchy o BKM.

jasekd
27. led 2012

@sussanah
@diviska nahodou nakukuju a musim pochvalit, miluju tyhle fotky 😵 Taky mame, a krasny, i kdyz BKM s Venynou uplne naprd 😅
@jop to je trochu zbytecny se nad tim poburovat, ne 😉 Holky proste popsaly situaci, kterou videly. I ja videla hodne deti s papirovkou az u kolen (to ti latkovka proste nedovoli, protece), a co, kdyz drzi, nechame 😝 Maji dve pliny na den. Mela jsem na navsteve znamou a ona na x hodin nevzala diteti nahradni plinu! Jasne, taky mi u vody plenky dosly a obihala jsem cizi matky a kupovala papirovku, ale kdyz jsem ji nabidla nasi (mam par papirovek do rezervy), tak rekla ne, diky, vsak to jeste vydrzi 😅 Nerikam, ze kazda je takova, ale nekdo ano, tak se hoky nad tim pozastavily, nic vic, nic min (prolitla jsem tedy jen posledni stranku...), jako se v jine diskusi pozastavi nad tim, jak je divna BKM 😉

zlilly
28. led 2012

@jop netvrdila sem, ze su lepsi nez matky s papirovkou. tvrdila sem, ze BKM, at už funguje lip nebo hur, tak mi pomaha dite chapat, rozumet mu a reagovat na jeho potreby. mj prebalit ho tehdy kdy potrebuje. NEKTERY matky s papirovkama (a mluvim skutecne o tom, co sem videla na vlastni oci) dite prebaluji podle hodin. proste ho prebali pred polednem. a kdyz je pokakany od pul jedenacte, tak ma proste smulu. bud to vubec nezaregistruji, nebo to ignoruji.

nikahzv
28. led 2012

Ahojte.Ja mam uz skoro polrocnu dcerku.Pouzivame sice len latkove plienocky,este ani sediet nevieme ale chcela by som vyskusat PKM.Myslite ze uz nie neskoro v tomto veku zacinat?Ludia z mojho okolia sa na mna pozeraju ako keby som chcela strasne tyrat svoju dcerku tymto 🙂 Poradte,ako mam zacat.... Dakujem 🙂

diviska
28. led 2012

@nikahzv Pozdě není nikdy, já začala taky pozdě - chvilku před pátým měsícem, ale malá se to naučila rychle..děti jsou šikulky..taky mi pár maminek řeklo, že jí trápím brzo, ale ona to má jako zábavu, vždycky je hrozně důležitá jak tam tak dřepí a tlačí 🙂 směle do toho, je to super

romcovaklarka
28. led 2012

@nikahzv Ahoj, já bych asi začala vysazovat po spinkání - ráno i přes den, hned po probuzení, pokud teda není moc rozespalá a nevrlá. Jak uslyšíš, že je vzhůru, tak něžně vyndat, sundat plínku a šup nad nočníček. Po spinkání se ti na 90% vyčůrá (pokud to nestihla dřív, než jsi ji vyndala z postýlky). A když se jí to povede, tak u toho dělej signál, který si vymyslíš na čůrání, a pak projev patřičné nadšení 🙂 a myslím, že to pochopí rychle 😵

ameliejulliette
28. led 2012

@zlilly 😀 Že ve stoje jen na podlahu 😀 Tak to známe taky 😉 U nás minimální posun, jinak furt bojkot, kadění fakt schválně do plenky, neřeším, i když kolikrát když jdeme kolem číňáku a nebo jdu umýt číňák apod., tak Ben dělá signál pro kadění 😝 Takže ví 😉 Ale venku nekaká, to tak měl prakticky od začátku, hovínka pěkně děláme doma 😀 No a s čůráním jsme rádi, když se nechá párkrát za den, furt spíš v noci, ale někdy i po procházce (na ven dáváme teď v zimě jednorázovku), má jen učůrnuto a drží, než ho dám doma na wc... Ale vypadá to fakt na ty zuby, jako u @majka1981 , 4 stoličky... Tak prostě musíme jen čekat, až to zas přejde 😉

nikahzv
28. led 2012

@romcovaklarka Zatial sme to vyskusali len parkrat aj len po papani,vtedy viem ze sa mi vycika.Z 10 pokusov asi 6 uspesnych.Vyskusame aj po spinkani,len neviem ako je to pri kakani.My totizto kakame tak raz za 2-3 dni 🙂

nikahzv
28. led 2012

@diviska No o tom trapeni a tyrani pocuvam casto.Ze naco predbieham prirodzeny vyvin a naco jej kezim chrbatik,pritom ju nedavam sediet na nocnik a pod. ...🙂

zlilly
28. led 2012

jee vy budete mit taky miminko! a děti rok a pul od sebe. no to je krasny 😵

majka1981
28. led 2012

@jop myslim ze nikto nedaval vsetky maminky co pouzivaju papierovky do jedneho hrnca!
co som pisala boli situacie, kedy sa o pokakanu plienku alebo obcikanu plienku nestaraju tak, ako by mali. to je moja mienka.
alebo ich ani nenapadne, ze mrncanie dietata (3 mesacne babo...) by mohla byt preplnena plienka.
ved vsak kazda mamina sa rozhodne pre tu najlepsiu cestu, a Ty si sa rozhodla BKM nepraktikovat dalej. Mne sa neda ignorovat daco, co mi dieta hovori. prepac, to nezvladnem. a nasu tazsiu situaciu posledne 2 tyzdne pripisujem stolickam.
gratulujem, ze sa Ti syn odplienkoval v krasnom veku a ze vam to slo tak rychlo. asi na tom malo predsa aj to ciastocne bkm svoj podiel...

vavrenka
28. led 2012

kocky, poradite mi ako zacat s dcerkou? ma 7m. nie je to neskoro? popr. mi odporucte nejaku knizku. dakujem

majka1981
28. led 2012

@vavrenka skus davat po spanku, po kojeni vycikat a hovor jej cikaci signal. Kaku skus tiez, ak vies situacie ( u nas tiez vzdy po zobudeni alebo po jedle) alebo ked vidis ze tlaci, tak skus posadit na nocnik alebo zobrat do klbka a hovor kakaci signal.
literatura je napriklad Bez plenky - Ingrid Bauerová

vavrenka
28. led 2012

@majka1981 a bude to fungovat, aj ked je uz mala na to "stara"? som si precitala,ze signaly na vylucovanie u babatka zanikaju v 4.mesiaci.