Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

madlisek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dandelion
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rebelie
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ikarkulka
29. kvě 2012

diskusi dočasně zamykám - neustále diskutujete od tématu, následně si příspěvky vzájemně flagujete.

ikarkulka
30. kvě 2012

diskuse je znovu odemčená.

příspěvky jsem promazala, s odůvodněním "neodbočuj od původního tématu", i když to ne vždy 100% vystihuje konkrétní porušené pravidlo. přistoupila jsem k tomu z jediného důvodu, a to, že jsem nechtěla ještě ke všemu přemýšlet, zda je to víc "neurážej" nebo "neodbočuj".
příspěvky jsem smazala podle svého uvážení, na případné stížnosti na oprávněnost nebo důvod smazání předem zapomeňte, nebudu se tím dále zabývat.
některé stránky vypadají tedy šíleně, ale bohužel to jinak nešlo.

doufám, že diskusi budete dále užívat lepším způsobem.

pokud byste se snad chtěly vrátit k promazané debatě, poprosím vás již pouze do interní pošty nebo někde jinde.

katyxq
30. kvě 2012

@ikarkulka Děkujeme a budeme se krotit 🙂.
Teda je to tu jak po výbuchu atomovky, ale jinak to nešlo, to chápu.

ssassi
30. kvě 2012

hurá

ssassi
30. kvě 2012

viki má dneska 10 měsíců. tak jsem si řekla, že je na čase sundat plíny. zatím jenom doma a když je vzhůru. skóre - jedny mokrý tepláčky 😎

rebelie
30. kvě 2012

@ikarkulka Díky.
@ssassi Tý jo, jen jedny? Tak to jste dobrý...
Já jsem teda dneska byla ráda za dvojí odhycené kadění a čůrání jsem až tak neřešila, něco se taky povedlo, ale morkých plen bylo hodně. A vlastně taky počůraná noční košile - na nočníku nic udělat nechtěl, tak jsme si hráli, ležel mi na břiše a že se přisosne, a jak začal sosat, tak taky začal čůrat...

majka1981
30. kvě 2012

caute babule
@ssassi hura, plienky prec 😀 supeeer,ze ?
ja stale skupujem teplacky kde vidim neake lacnejsie, kedze ich potrebujeme dost vela - a stale sa rozculujem ze su mu dlhe alebo velke na pase, tak nosime stale tie iste 😀 dokola 😀
Ked sa Sebastian pocika, tak mu hovorim mas mokre gate, ideme preobliect, na dlazku sa necika a pod docikat na wecko, tak si potom pekne hovori "no no" ze akoze "tam sa necika" a ukazuje si na wecko ze tam sa cika, je strasne podareny 😀 . Naucil sa uz povedat aj nas signal "ciii" ale len az ked sa vycika, nie vopred, tak este si na to pockame. Po nemecky je cikat v detskej reci "lulu", to ja velmi nepouzivam - ale ocko hej, tak uvidime co si skorej vyberie. Dobre by bolo to lulu, kedze pojde na jesen do jasiel a v ziadnom pripade sa nechcem vratit ku plienkam.

ssassi
30. kvě 2012

@rebelie ale dost jsem ho hlídala. musím se víc uvolnit 😎 stále chodí moc často. klidně i po deseti minutách. většinou je to tak 20 minut. dýl vydrží, jen když moc nepije. jenže teď pije opravdu hodně. chtěla bych ho naučit, aby vydržel delší dobu. jenže výsledkem jsou akorát počurané plenky.
ale dneska byl vůbec blbej den. včera jsem šla spát po půlnoci, ještě jsme s manželem dodělávali narozeninový dárek pro mýho tátu... a malej vstával po páté, takže jsem nevyspaná, třeští mně celej den hlava... takže se celkem divím, že byly mokrý jen jedny tepláky 😉
viktor do nočníku taky moc nečurá. nejraději to má nad manželovým sprchovým koutem. pak taky jde umyvadlo. a když už je opravdu zle (když zuby bolí), podržím ho nad vanou :o) má rád střídání míst. ale nejlepší je to samože venku s výhledem 😀

ssassi
30. kvě 2012

@majka1981 no na spaní a na ven ještě plenku mít bude. například poslední tři dny se budí mokrý. už kolik měsíců byl suchý v noci i oba denní spánky! a teď toto. no buď je to tím, že pije jednu flašu za druhou, nebo těma zubama! dvojky nahoře čekám tak za dva dny 😖
partner mluví německy (jestli se můžu zeptat)?

majka1981
30. kvě 2012

@ssassi ano, manzel hovori po nemecky (ja tiez, ale s malym sa rozpravam asi tak na 90 % po slovensky)

ahojkyy
30. kvě 2012

@ssassi vidím, že sa darí a držím palečky! My sme naopak dnes nemali žiadnu nehodu a mrňous konečne začal hovoriť ee a mamam tesne pred čúraním. Som rada, aj keď som jeho inštinkty v zmysle bkm zanedbala, že sa darí a je z neho za dnešok hrdý chlap. Aj vám s bkm sa to určite raz podarí 😉

ssassi
30. kvě 2012

@majka1981 bilingvální výchova. super:o) hezký se té slovenštiny drž! zajímavý kontrast - měkká a melodická slovenština a k tomu rázná němčina. velmi praktické, mít dva rodné jazyky.
dřív se soudilo, že dvojjazyčná výchova způsobuje koktavost a já nevím co ještě, ale to je blbost.

ahojkyy
30. kvě 2012

@majka1981 je super, ked dieta počuje viac jazykov v priebehu detstva, palec hore za to! zhruba v 5 rokoch života to dokáže vyselektovať a ovláda hneď viac jazykov, Perfekter Grund im Leben, in heutiger Zeit 😉
aj ja sa snazim malému vsúvať ale anglické slovíčka, pomalicky potichučky 🙂

ahojkyy
30. kvě 2012

@rebelie trochu vam to dnes nevyslo, nevadi, to su len tie vcera spominane nehody 🙂 hlavne, ze je miminko ciste dla bkm

majka1981
30. kvě 2012

@ssassi @ahojkyy
slovencinu ma uz dobre v uchu, no akonahle pride do jasiel tak bude nemcina cislo jedno a ostane to aj tak. zato sa snazim co najviac hovorit po slovensky, ale je jasne ked sme s ockom spolu, tak hovorim po nemecky, aby nas rozumel 🙂 . Aj na ihrisku a v obchodoch, ked nas pocuju ludia, tak hovorim po nemecky.

ahojkyy
30. kvě 2012

@majka1981 ak som pochopila, zijete v Nemecku.. takze tento jazyk je prenho dolezity. Nevidim vsak dovod, preco by sa nemohol naucit slovensky a hlavne - pre cudzincov myslim neslovanov je slovencina skutocne tazky jazyk, takze len mu to pomoze. A hlavne myslim aj babickam a rodine z Tvojej strany, ako by sa inak dohodli 🙂
z ktorej casti SVK si? aj ked je to mimo temu, no

majka1981
30. kvě 2012

@ahojkyy zijeme v Rakusku. po slovensky sa uci, ved s nim hovorim 😉 . Babicky su tiez tu, takze by sa dohodli aj po nemecky, ale slovencina je ta krajsia rec tak ako pisala @ssassi je mäkka... da sa ovela krajsie nieco opisat.

ahojkyy
30. kvě 2012

@majka1981 ano znie krasne. Ja osobne mam problem napr. ked sa vyjadrujem cesky, znie mi to tak - koktavo,neprirodzene, to ř.. slovencina je nadherna a raz ti tvoj drobcek bude za to vdacny 😉 uz k teme 🙂

ssassi
30. kvě 2012

@majka1981 tam je rozhodující první rok. to, co si naposlouchal, už nikdy nezapomene. od známých syn žije v německu. vzal si němku a mají syna. on není moc doma, takže dítě je hlavně v německém prostředí. už začal chodit do školky. tam z něho byly učitelky na mrtvici, posílaly ho na různá vyšetření, myslely, že je divnej... až pak se přišlo na to, že není divnej, ale že mluví česky - babička s dědou mu posílají dvd s českýma pohádkama a večerníčkama 😀

ahojkyy
30. kvě 2012

@ssassi to co napocuval je urcite dolezite, ale je to pasivna slovna zasoba. Z didaktickeho hladiska vieme, ked sme sa ucili jazyk, ze ak jazyk nepouzivame, zanika nam.. takze urcite @majka1981 opakovat a opakovat a nech keca tak i tak, je to super. Az zavidim 😀

ssassi
30. kvě 2012

@ahojkyy nemyslím pasivní slovní zásobu. myslím prozodické faktory - melodii, rytmus... jazyka. dětský mozek dokáže rozlišit a naučit se takové nuance, které v dospělosti ani nezaznamenáme. a to se děje do šestého měsíce.

bilingvální výchova je vyrůstání dítěte v dvojjazyčném prostředí - jeden rodič mluví tak, druhý onak. dítě tak má dva rodné jazyky. není to tak, že by se ten druhý "učilo". vývoje řeči končí zhruba v sedmi letech. pokud se sedm let bude dítě takto s oběma jazyky setkávat, bude jimi plynně hovořit do konce života.

@majka1981 dohromady s BKM super vybavené dítě 😀

ahojkyy
30. kvě 2012

@ssassi hm, tak to som ta nepochopila, myslela som, ze jej tvrdis, ze ten prvy rok staci a nic viac, viac to nepotrebuje, velmi prevelmi sa ti ospravedlnujem! 😀
@majka1981 dohromady s odplienkovanim este vybavenejsie dieta 😉 Inak s tymi teplackami ako si pisala je to "o drzku" jak som skusila dat malemu plienky dole na von, tak som uz pomaly nemala co obliect 😒 aj ked doma je v pohode. Este na to nie je pripraveny, no.. vsetko ma svoj cas, ale zvierace uz by mali byt ok, tak verim, ze aj v mozgu to prepne a pochopi, ze aj vonku sa proste necika do plienocky 🙂

wilikiki
30. kvě 2012

@ahojkyy CAute, ty si jazyky studovala? Rozpravas o nich celkom fundovane. My sme tiez bilingvisti, manzel je Anglican. Ale byvame na Slovensku. Predtym sme boli v Cechach a to uz asi bolo moc.......3 jazyky. Nemyslim moc, ze by to Wili nezvladol, citala som ze sa da zvladnut 7 jazykov ked sa ucia od mala spravnym sposobom. Ale ze si to doteraz neulozil v hlavicke. DOteraz nerozprava. Potrebuje svoj cas, ale rozumie vsetkemu.

U Kristinky trva hnacka ☹ Takze kadime kade chodime 🙄

ssassi
30. kvě 2012

@ahojkyy mně se omlouvat nemusíš. omluv se ale konsonantě Ř! 😀 taková nádherná vibranta! i když je slovenština měkký a melodický jazyk, mně se víc líbí čeština. právě proto, že dokáže být tvrdší.

majka1981
30. kvě 2012

@ahojkyy pravda, treba na to cas...
my mame tak okolo 10 nohavic a tie tocime dokola, s kratkymi nohavicami je to teraz viacej. k tomu sa ale musi pripocitat ze obcura istotne aj ponozky 😀 , niekedy aj papuce 😔 😀 , takze papuc mame dvojo 🙂

majka1981
30. kvě 2012

@wilikiki chudinka mala, urcite ma aj cervenu ritku, vsak?

ahojkyy
30. kvě 2012

@wilikiki nemyslim si, ze 3 jazyky je moc, dieta potrebuje isty vek, podla mojho nazoru teda, aby to vyselektovalo. Neviem, ake stare deti mas, som leniva mrkat do profilu 😀 co sa tyka tvojej otazky, k didaktike mam blizko ale PhD mam z inej oblasti 😉