Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

janakkk
30. čer 2012

@mochenkaa gratuluju 🙂preju hodne stesti s BKM do budoucna, ja zacala az v pul roce a teda zadna slava to neni, lituju, zejsem nezacala hned 🙂 drzim palce s tim kojenim, chce to hlavne klid, zakladem kojeni je podle me psyhika, pak se to srovna, kdyz budes v pohodě. 😉
a kolik plinek spotrebuje?

mochenkaa
30. čer 2012

@janakkk díky. Zjišťuju, že u mě je problém s kojením hlavně v mém jídle. Jím málo a brutálně mi ubývá mléka, takže to musím nějak udělat a jíst.
Z porodnice jsme domů jeli s částí prvního balíku plen, a teď jsme v druhé půlce třetího. Takže za 10 dní má odhadem průměr na den kolem 12kousků

dandelion
30. čer 2012

@mochenkaa držte se s kojením! hlavně si nic nepřipouštěj a prostě si říkej že u vás se bude kojit a basta! a teď hodně pij! mě se to říká, já jsem šťastná že jsem mlíčko neztratila, první dny/týdny doma byly šílený.. tím jak malá byla dřív než jsem se nadála a ještě před tím jsem ležela v nemocnici, tak jsem prostě vážně nejedla, skoro nepila a v jednu chvíli jsem byla před kolapsem.. trochu se zabejčila, začala pít hodně teplýho (caro, čaje, gravimilk) a nějak jsme to ustály. doufala jsem že mi trochu někdo pomůže, navaří a všichni se na mě vyprdli.. všichni třeba tchýně.. :/ no stalo se.. už vím co od ní čekat nebo nečekat.. jinak spotřeba papírovek je brutální.. my byly na týden u našich na pemprskách a padl celý balík dvojek :D teď povezu látkovky.. tam to bude schnout jedna radost 🙂) ;) ;) ;)

dandelion
30. čer 2012

jinak dneska se nám daříííí 🙂)) juchůůů... 🙂) ;) ;) ;)

mochenkaa
30. čer 2012

@dandelion vypiju tak 4-5 litrů tekutin, ale včera jsem snídala v 11 a obědvala ve 20h a jinak nic. Dnes už jsem 4x jedla (sice 3x od 16h, ale aspoň něco), a úplně cítím jak mě pálí prsa a plní se 😵 Mě se párkrát stalo, že jsem u kojení skoro omdlela, naštěstí byl doma M a podržel mě, nevím jak bych to dělala teď, když jsem sama doma.
Tak "tchýni" (v uvozovkách, nejsme manželé) neřeším, ta se k malému skoro nemá a že by pomohla? 😀 😀 Ale moje mamka je skvělá, jsme doma 10 dní a o jídlo jsme se s M starali 3x, jinak vaří mamka a buď doveze nebo se tam stavíme když někam jedeme. Ve středu chce přijet mi pomoct uklidit nebo vyžehlit nebo co budu potřebovat. Jsem šťastná že ji mám 😵
Davísovi jsou velké i Huggies newborn vel 1, má je ještě zahlé v pase 😀

dandelion
30. čer 2012

@mochenkaa :( závidím maminku v bydlišti.. ta moje je 150km daleko a obě to těžce neseme... :/ tchýně je z malý poprděná, ale nepomůže.. a když už jde vozit, tak to je stylem že prostě chce nakrmený, přebalený a uspaný dítě a vrací ho pokakaný a hladový a vřištící.. je to neskutečnej sobec ale ona si to nemyslí.. to je fuk.. :/ tahle diskuze není o tchýních :D :D :D 🙂) ;) no maličkej byl teda maličkej 🙂 naše slečna měla 3140g a 50cm a byla 37+1 ;) 🙂)

mochenkaa
30. čer 2012

@dandelion oba máme rodiče kousek. Autem je to tak 15 min přes město. Moje "tchýně" by si ho ani vozit nevzala 😉
My jsme byli oba malí, takže se menší dítě předpokládalo. A na to, že jsem měla těhotenskou cukrovku je ta jeho míra skvělá

timuss
1. črc 2012

@wilikiki ďakujem za odpoveď, som rozhodnutá to skúsiť, pravda, ešte mám čas, bábo čakám až na január...ale som si povedala, že nič nestratím, keď to pôjde, bude super, keď nie, tak proste svet sa nezrúti...s tým nosením to je tak, moja chrbtica je na tom dosť zle, aj po dcére som 5 týždňov po pôrode zostala ležať a dva dni som sa skoro nemohla pohnúť, dosť som ju vtedy nosila na rukách kvôli refluxu (potom mi poradili, že vôbec nemusím a fakt to fungovalo, škoda, že som sa predtým ešte stihla odrovnať 🙄 , takže nechcem to nosenie dosť riskovať, predsa len budem mať doma 2 malé deti, kto sa o nich postará, keď ja budem mimo 😖

wilikiki
1. črc 2012

@timuss ahojky vravis ze si nosila na rukach, neskusala si nositko? Ja totiz mam tiez problemy s chrbticou, ale manduca je fakt uzasna, tam sa ta hmotnost tak fasa rozlozi ze ma z nej chrbat neboli!

timuss
1. črc 2012

@wilikiki skúšala som šatku, pravda, to už neskôr, vtedy som nosila ešte na rukách, stále totiž grckala a do šatky som ju teda nevedela dať, resp. nemalo to zmysel, lebo by som ju mala hneď ovracanú 😀 netvrdím, že vôbec to dieťa neponosím, ale určite nie celý deň a tak...chcela som vlastne len vedieť, či sa to dá aj bez nosenia...ale teraz už chápem, prečo to je jednoduchšie, keď sa dieťa nosí...aj keď zas na druhej strane, rýchlo vybrať také mimčo z pevne uviazanej šatky tiež nie je sranda asi 😀

wilikiki
1. črc 2012

@timuss ja som nosila v satke asi do 3m a potom som objavila zazrak zvany manduca 😀 V satke som si znicila chrbat, manduca mi nan vobec nevadi! A ked je dieta starsie da sa nosit aj vzadu na chrbate ako ruksak. Tak sa nosime teraz (obidvoch). No ved uvidis, ja teraz nositkujem tak 1x denne mozno 30 minut zhruba, takze nie vela. V nakupaku a tak. Myslim, ze sa da krasne bkmovat aj bez nositka.

dandelion
1. črc 2012

Nooo to by me zajimalo holky, jak u vas funguje rychlovybaleni ze satku nebo manduci.. Doma to vyjimecne stihnu, ale venku??? Kam se satkem? Ja mam 5,3m a nikdy nevim kam s nim kdyz malou vymotavam 😀

wilikiki
1. črc 2012

@dandelion jako kam, vsak dieta vyberes, nie? Ved to neni tak zlozite dieta vybrat zo satku a satek nechat na sebe? Asi to zalezi aj od uvazu, ktory pouzivas. Ja som viazala kriz s kapsou vonku a normalne som vyberala 😕

dandelion
1. črc 2012

@wilikiki proto pisu, ze mam dlouhy satek, couram ho po zemi.. No musim to vymyslet.. Ja vazu jen kriz s kapsou uvnitr..

katyxq
2. črc 2012

Tak hlásím, že jsme parádně bezplenkovali v letadle 🙂 - z Londýna do New Yorku jen jedna počůraná plínka.

rozarka65
2. črc 2012

Ahojky..tak když jsme venku,tak je to téměř bez nehody...buď si řekne a když si dlouho neřekne,tak ji zkusím dát vyčůrat...ale doma to tak dobře nefunguje...začala hodně protestovat - ať nočník nebo klubíčko...nevím co s tím...přijde mi to jako hrozná škoda,když si umí říct...A když je nahatá,tak to taky neřeší..resp. sedne na bobeček a říká,že čůrá...ale už neřeší místo...

radun
3. črc 2012

taky máte dnes taková nespokojená dítka? Ten můj spal snad 2x1/2 h max. teď na pátý pokus uspávám na noc, ani šátek nezabírá... Zato bezplenkoval suprově, mimo nočník čůral tak 2x-3x, nejsem si jistá. Dokonce se nevyčůral za celou 1,5h procházku a to byl celou dobu vzhůru.

miracle
4. črc 2012

Ahojte, s dovolenim pridem k vam po rozumy. Mam skoro rocneho syna a takmer od narodenenia na jeho vlastny popud praktizujeme BKM. Islo mu to celkom krasne, ako novorodenec ma prehanal pred kazdym cvrknutim. Asi od 7 mesiacov vsade lozi a bezplienkovanie ma na "haku". Jediny cas, ked mi ukazoval, ze potrebuje bolo tesne pred spanim. Posledne asi dva tyzdne si kludne cika a kaka do plienky a ked sa snazim udrzat na/nad nocnikom/zachodom a pod. sa ide rozpucit od zlosti a nevydrzi. Svetlou vinimkou bolo, ked sme boli cely den mimo domu, za cely cas pouzil len jednu plienku.
Suchy vydrzi dost dlho a vascinou ked je mokry, tak je nervozny a musim ho hned prebalit. Mam mu dat na cas pauzu, alebo sa na BKM uplne vykaslat. Dakujem

rebelie
5. črc 2012

Příští týden budou v Tchibu věci pro psy a spolu s nimi silikonová skládací miska o průměru 18cm s víkem za 250Kč - http://www.tchibo.cz/Cestovni-miska-na-krmivo-s... - přijde mi to jako docela zajímavá nabídka, i to víko by se občas hodilo.
@miracle Já bych na to asi nekašlala... Zkusila bych dál vytrvat v ty časy, kdy se to daří - třeba večer, nabízet mu možnost vyčůrat se na nočník, ale nestresovat se, když je plína počůraná či pokaděná... prostě bych asi netlačila na pilu ani nerezignovala a zkusila bych něco mezitím.
@katyxq To je dost dobrý... a co letušky, jak na vás reagovaly? Nebo jste chodily na WC?
@dandelion V KSK uvnitř to moc nejde... asi bych to zatím tolik neřešila a později vyzkoušela dvojitý kříž, ze kterého jde vyndat skvěle, i je vzdušnější, ale přeci jen neposkytuje takovou oporu jako KSK. Nebo zkus KSK venku, ten zůstává uvázaný na těle... ale nejde dotáhnout tak pěkně jako KSK uvnitř... A rozhodně je dobrý dávat důsledně před navázáním do šátku a vyndání z něj, minimalizuješ tak pravděpodobnost, že se jí bude chtít, když je v šátku.
@wilikiki Já si teda záda ničím s Manducou a šátek velebím, kudy chodím... jen tedy na nošení na zádech mi ta Manduca přijde přeci jen praktičtější... ale nosím výrazně víc než vy, tak minimálně 2h denně, kočárek defakto nepoužíváme, autem nejezdíme, takže veškeré přesuny probíhají v šátku, a to jsme na cestách fakt denně.

miracle
5. črc 2012

@rebelie
Dakujem, uvidime, co na to povie a potom zreferujem. Dufam, ze sa polepsi, odvykla som si prat pokakane plienky 😠

rozarka65
5. črc 2012

@rebelie díky za tip...🙂

rebelie
5. črc 2012

@miracle Mně to povídej, taky jsem odvykla pokaděným plenám, teď jsme jich pár měli a fakt bych nechtěla mít něco takového denně, natož několikrát.

katyxq
7. črc 2012

@rebelie Chodily jsme na WC 😉, teď po motelech taky dávám většinou na záchod, už to máme natrénované, v autě dávám nad skládací misku, čůrání vysaju Anavy ubrouskem, hodím ho do PUL pytle k plínkám a je to 🙂.

ameliejulliette
7. črc 2012

@miracle Hlavně buď Ty v klidu 😉 Jak píše @rebelie asi bych zvolila něco mezi tím, dávala ho tehdy, když je velká šance, že se vzpírat až tak nebude - u nás to bylo především v noci a před koupáním nebo po návratu z venku. Přeju, ať dopadnete líp než my 😅 (už několik měsíců prakticky nic, často nehlásí ani počůranou plenku - jak začaly v 10 měsících zuby, byl to boj, a pak od roka chodí a to šla bkm až na pár vlaštovek zatím zcela k ledu... třeba se chytne, až začneme bkm s miminkem 😉 ). Pevné nervy 😉

majka1981
7. črc 2012

caute babule, boli sme na dovolenke v Chorvatsku, tak sa hlasime az teraz spät 🙂 .
bkm bola super, nehody samozrejme boli, ale uplne super moznoze jeden krat za den. bol skoro vzdy bez gatiek, iba ked sme boli na prechadzke/vecerat atd, tak vtedy mal gate. takto si sam rohodol kedy sa kde vycura 😀 . pred tym ako sme odisli som uvazovala, ci mu dam plienku do auta, ale nakoniec som si povedala nie, dokazeme to a tak aj bolo, v aute hlasi uplne super. zato dnes rano (prisli sme v noci), asi som bola este nevyspata alebo co, tak hned rano kaka v gatkach 😒. no nevadi, moznoze bol vzruseny ze sme zase doma, hral sa cele doobedie tichucko, uplne spokojny, vsetky hracky ho zaujimali
🙂
kukam ze @mochenkaa uz uspesne bezplienkuje, gratulujem ze vam to tak fajn ide 🙂 . co sa tyka kojenia, varenia a jedenia, ja ta uplne chapem - ja som tie prve tyzdne tiez nestihala nic. po case som si na to navykla, kedy proste musim jest, ja som bola stale hladna - zaviedla som aj druhe ranajky okolo desiatej, kedze moj Sebastian bol ranostaj uz o piatej hore. velmi mi pomahali polievky - tie som jedla aj dva tri dni 🙂 . a ako so spanim? ako spite? spolu? ci osobitne v postielke?
@miracle treba taketo obdobie vydrzat. ponukaj nadalej cikanie, nezlosti sa ked to nevyde. nam sa tiez bkm nedarilo okolo roka/trvalo to dost dlho neako do 14-15 mesiacov, mohla som robit co som chcela, proste boli dni kedy sme mali aj 7-8 pocuranych plienok... nejdu nahodov zuby? a ako motoricky vyvoj? uz chodi? ako sa vam dari von v prirode? vtedy je to trosku lepsie, nie?
rozhodne sa na to nevykasli. a ako je to ked ho da vycikat niekto iny - babka alebo otec? je to vtedy lepsie? porozmyslaj aj na neakej novej pozicii - u nas zabera na balkone do vedra 😀 .

mochenkaa
7. črc 2012

@majka1981 ještě nebezplenkujeme. Zatím chytám signály a on je vždy rychlejší 😠 😀 Davís je spáč, celé dopoledne prospí, ale za to jsme vzhůru do 1-2 hod 😒 Vařit mi vaří stále mamka, včetně polívek, ale v tom horku se to ani nedá jíst. Jelikož Davču furt bolí bříško, tak dnes dělám pokus a jím jen suché rohlíky a čistou vodu. Pokud ho i s tímto bude bolet, tak budu vědět, že to není moje chyba. Ale jeho, že se pokaždé přejí 😀

A spaní? Vyhrály jste všechny 😀 M zahlásil, že když ho chuďátko bolí bříško, tak bude spát mezi náma. Za 2 týdny co jsme z porodnice doma, spí s náma víc jak půlku nocí.On pochopitelně moře místa a Davís byl na mé půlce. Předevčírem jsem se naštvala a řekla, že tudy cesta nevede (Davídka jsem položila podél mě a vzbudil se kolmo 😕 ). Takže je přestěhovaná postýlka a nacpaná k mojí matraci. Přesně jak jste říkaly 😀

miracle
7. črc 2012

@ameliejulliette
@majka1981
Dakujem dievcata, ja som vcelku v klude, periem aj tak kazdy den niekolko krat, aspon vyuzijem kapacitu pracky na maximum. Vcera sa sam vypytal na zachod, bol ochotny tam zotrval a vycikal sa...kebyze mozem, tak si otvorim sampanske 😀 Dnes nula bodov, ale lietali sme cely den.
Motoricky je na tom dost dobre, uz par mesiacov stvornozkuje, hned na to sa sam postavil, pochoduje okolo nabytku, sem tam sam stoji. Zuby mu idu stale, ma 8 prednych. Je velmi aktivny, takze predpokladam, ze ho to nudilo a zdrzovalo...
Sem tam sa mu paci chodit cikat na zahradu, ale ked sa zatne, nepomoze nic.
M ignoruje rovnako ako mna, nikto iny tu momentalne s nami nie je.

miracle
7. črc 2012

@mochenkaa
12 kuskov na den, nasi boli taki ucurani a absolutne nezniesli mokru plienku...manzel zo zartu raz odbalil a zabalil znova, ihned to reklamovali. U nas padol balik a pol za vikend. Neratala som presne, ale sporteba cez 20 denne...takze latkovky a BM boli priam nevyhnutne

majka1981
7. črc 2012

@mochenkaa 🙂 som rada, ze spi s vami v posteli 😉 . tak sa vyspi cela rodina 😉 . postielku budes riesit neskor...
aj chytanie signalov je bkm 🙂
@miracle ked este nechodi a idu stale zuby, tak to je urcite preto. u nas to tak bolo - az ked sa poriadne rozchodil, tak bkm zase bola v poriadku. treba to jednoducho predychat a vydrzat. aj ked ja viem, ze sa to lahko hovori, ked je kaka v plienke a uz na to nie si zvyknuta...

majka1981
7. črc 2012

baby trosicku mimo bkm: Sebastian si furt natahuje pipika, stahuje si sam predkozku, kedze teraz bol cely cas bez gatiek, tak to robil cely cas, aj dnes doma sa s nim vela krat hra. uz ho upozornujeme na to, ze sa to nerobi ked sa ludia divaju - lebo na plazi to niekedy bolo dost trapne ako si stahoval predkozku a daval tam svoj prst dnu. dnes som ho pristihla ze si ho dal do vysavacu, zaujimaju ho aj vsetky dierky, no strasna sranda 😀 . asi bude nosit stale gatky 😀 skoda lebo bez gatiek je to velmi prakticke, nic nestahovat, ak sa pocika tak len utriet podlahu a dalej.