Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

adel22
18. dub 2013

Babule, tak my uz mame prve cikanie vonku za sebou🙂 Bolo 23stupnov, tak sme to vyuzili a podarilo sa🙂 Sice sa na nas divali niektori, ze co tam so 4mesacnou nacvicujem, ale mam na haku🙂 Uz aby tu bolo to leto. 😎

karkuliak
19. dub 2013

@baluka na zadocek pouzivame plienky 😉 prvych par mesiacov sme boli na stvorcovych plienkach a mame tiez par kapsovych a SIO plienok. teraz minieme tak 0-5 ´plienok' denne, ako kedy. takze uz stvorce nepouzivam, iba nohavickove. kedze doma je zvacsa bez plienky, tak tych pocikanych vonku je fakt malo. obcas pocikame nejake to body s teplackami (ratam ako plienku, prat to treba 🙂)
zacinali sme od asi 2-3. tyzdna po narodeni a na zaciatku sa mi tocilo cca 50 stvorcov vkuse, prali sme kazdy den, potom kazdy druhy, treti… zalezi ako sa vam bude darit, na konci sestonedelia sme minuli asi 5-6 plienok denne.

@ingeborgnicol s casovanim je to uplne inac s kazdym dietatom, takze sa to neda zhrnut do lahkej odpovede. a este sa to meni, rano po zobudeni cika dieta najcastejsie, potom sa stabilizuje na nejaky interval a vecer sa to predlzuje, i ked nemusi.
su deti co cikaju kazdych 15 min, niektore kazdu polhodinu az hodinu. najlepsie ako si zistis casovanie tvojej krasky je, ze ju budes aspon jeden den pozorovat. lepsie je viac ako menej 😉 (tj. vybalis ju z plienky a budes si pisat ako casto ste cikali. takze uvidis kedy ste presne pocikali podlozku alebo teplacky ak ste nezvladli cikat do nocnika)
ja viem kedy bude mala cikat i na zaklade toho kolko vycikala naposledy. napr: rano po preduseni ked da fakt vela - snazi sa a i potlaci, tak dalsie cikanie bude o 20 min. ak vycika menej, tak viem, ze bude cikat o 10 min. rozdiel v mnozstve je skoro dvojnasobok. preto je dolezite pozorovat nie len cas ale i kolko, teda u nas to funguje (no zistis to, ked cikas do nocnika, inac neviem ci ano) ale ako som vravela, kazde dietatko moze byt uplne ine. 😀

mozem ti napisat ako cikame teraz, tak nam to funguje uz asi 3 mesiace len s malymi zmenami.

rano po prebudeni cikame, potom este 2x interval 10 min (obcas len raz za 20 ak vycika vela) potom cikame este 2x po 20min. to uz je hodinu hore a cikanie sa natahuje na 30 min az hodinu. zalezi ci sme vonku alebo ako je teplo. potom po spani cikame zasa po prebudeni, ak necika hned, cikame do 15 min po prebudeni. potom o 30 min a potom sa to zasa natahuje na 30-60min. potom obedny spanok. cikame po prebudeni. potom kazdych 30 min. po poobednom spanku cikame kazdych 30-90 minut.

rano po prebudeni i kakame - vtedy ju pri prvom cikani nechavam este chvilu na nocniku, a ona sa zvycajne po vycikani do 2 minut i vykaka. a kakame i pred spanim vecer. tot vsjo.
snad ti to pomoze 🙂 🙂 🙂

baluka
21. dub 2013

@karkuliak Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂, toto som si zhruba potrebovala potvrdit, aj ten pocet stvorcov. Fuuu, zatial si to neviem predstavit, najma ked mam doma uz jednu skoro 3 rocnou opicu, ale velmi su mi myslienky bkm sympaticke. Prve dieta bolo na jednorazovkach a postupne mi dochadzalo, ze je to v mnohych ohladoch cele divne a doteraz sa trapime s urcitymi problemami, ktore tomu pripisujem... Takze obivujem vsetky bkm-maminy a hltam kazdy tip na pohodove a uspesne bezplienkovanie 🙂.

Nema niekto este nejake tipy na znacky (plienok, oblecenia,...) alebo internetove obchody, kde nakupuje? VDAKA!

kocanda2009
21. dub 2013

Ahoj @baluka a všechny ostatní BKM maminky. Máme doma 3,5 letého synka, kterého jsme látkovali a zhruba do 3 měsíců jsem u něj pozorovala signály, kdy bude potřebovat. Nějak jsem ale neměla odvahu to s ním zkusit, až když jsem v knihovně zjistila, že mají už knihu Bez plenky tak jsem si ji vypůjčila, přečetla ale zjistila jsem, že už došel do fáze, kdy mu mokro vůbec nevadí a jelikož byl hodně akční tak jsme raději dále látkovali.
Teď máme 3měsíční miminko a BKM zkoušíme od 14ti dnů. Taky jsem se bála, že to nebudeme stíhat kvůli staršímu synovi - on tedy chodí do školky a musím říct, že právě díky tomu, že miminko mi dopoledne čůrá někdy co 10 minut tak naopak většinou vychytáme všechno až odpoledne, když je starší syn doma. Ze začátku jsme nad nočníčkem kojili, protože prcka dost bolelo bříško, v noci to teda bylo dost náročné ale zato pak pěkně spinkal a ten jeho spokojený úsměv stojí za to a v podstatě jsme neměli téměř žádnou pokakanou plínečku. Používáme plínky kalhotkové po starším synovi, které jsem ale přes den vyměnila za Pop - In - AIO plínečky, kde peru hlavně ty vnitřky, připínají se na patentky, nakoupila jsem bazarové, protože jsme doma měli 3 kusy a osvědčily se. Jejich výhoda je pro mně v tom, že jsou na suchý zip. Takže je rychle rozepnu. JInak na spinkání po vyčůrání mu dávám ty kalhotkovky a většinou peru jen vkládačku, když to nevychytáme. Momentálně mně zaujal i systém Bambolik (jsou tam dvě o v názvu) plenek - kde je základní plenka podobná té Pop-In. Mění se vnitřky takže pro ty naše nehody by byly ideální. Uvidíme jeslti jich ještě budeme potřebovat více. A co ještě doporučuju mít po ruce látkové přebalovací podložky. Nechávám prcka doma bez plíneček. Co se týče oblečení tak využíváme overalky, které se zapínají dole a ne přes celé tělíčko, klasická bodyčka. Kakání u nás teď taky většinou probíhá ráno po probuzení, pár dní teda skončilo v plínce ale pak jsem se teda už donutila vstát, když se začal kroutit a krásně si ulevuje.

alenavy
21. dub 2013

@baluka Ahoj, karkuliak ti to krásně popsala, my to s tím čuráním máme hodně podobné. Tedy naše děti 😀 Já začala až po šestinedělí, taky se čtvercema, prala jsem zpočátku po dvou, později po třech dnech. A měla jsem 20 kvalitnějších a 30 obyčejnějších čtverců. Svrchňáky jsem měla čtvery, stačily by bohatě dvoje, klidně i s jedněma by se dalo. Jo a z obyč čtverců jsem dělala novosklad, tu lepší dovnitř. Ven a na noc ale dávám papírovku. Mám k tomu ještě 12 plenek AIO, do každé jednu vkladačku. Teď používám jen ty, čtverce jsem opustila. A těch 12 vkladaček mi vystačí na týden až 10 dní, zbytek plenky i déle, neb to počurané odchytneme většinou těsně po, takže to nepropustí na tu plenku. Jinak ty AIO mám nějaké bezejmené, neznačkové. A ty lepší čtverce jsou Kikko lux, nebo tak nějak, vysokogramážní, 70x70 cm.

karkuliak
21. dub 2013

@baluka ja mam klasicke stvorce bavlnene 80x80 a potom mam barebne kikko bambusove70x70. pouzivala som novosklad. ale pozor, tie bambusove od kikko sa mozu prat max na 40. pocas sestonedelia som ich davala na 60 stupnov a postupne sa mi zrazili na obdlzniky a dost male 😠 niektore co sa asi castejsie tocili sa mi zrazili mozno na 30x50 cm 😀

co uz 😔 budem ich pouzivat uz len ako vkladacky do AIO nohaviciek. nastastie ich uz nepotrebujem, az pri dalsom drobcovi.

katyxq
21. dub 2013

@baluka my jedeme převážně 40 čtvercovek Kikko lux a dvoje Anavy flísáky (a jako záložní mám Anavy PULky), na noc místo čtvercovky dávám kalhotkovku Anavy (neb když to nevychytáme, tak v noci pouští větší dǎvky čůrání). Flísáčky používáme cca od třech měsíců, předtím vy sice seděly, ale byly dlst objemné, tak jsme používaly PULky Haipa-Daipa. K tomu jsme používali doma šlehací misku a na cestách skládací silikonovou misku Anavy (viz album s látkovkama), teď už jedeme nočník, podržení nad WC, trávníkem, kanálem.
Přes látkovky doporučuju body Carter's - jsou užší a delší, nebo jakákoliv jiná body s extendorem, k tomu ze začátku polodupačky (ty bývají přes prdelku obvykle dostatečně prostorné, snadno se stahují) a později návleky (doporučuju BabyLegs, sice drahé, ale kvalitní, navíc mají horní a spodní gumičku různou, takže na stehýnkách neškrtí a přes kotníky dolů nepadají) a ponožky s držáky ponožek sock ons.

baluka
22. dub 2013

@kocanda2009, @alenavy , @karkuliak , @katyxq Dakujem moc, zienky 🙂 , ste super. Este taka kratka kontrolna otazocka, tie stvorce netreba zehlit? Viem, ze moderne nohavickove a vkladacky sa nezehlia, ale klasicke stvorce neviem ako... Mam doma nejake, ktore som pouzivala pre prve dieta na ine ucely, a tie boli po vyprani vzdy akesi neforemne a pomerne tuhe (mame aj dost tvrdu vodu). Navyse neznasam zehlenie... Ako to mate vyriesene?

katyxq
22. dub 2013

@baluka žehlit se nemusí, já je cca dva týdny žehlila, ale jen tak letem světem, aby se vyrovnala látka, líp se mi pak sklǎdal novosklad, ale jak jsem ho natrénovala, tak jsem žehlit přestala, na co si přidělávat práci 😉, ono plínka skládáním změkne, pohledově to být dokonalé nemusí, stejně je to pod svrchňákama

karkuliak
23. dub 2013

@baluka nie nezehlila.nebolo kedy.
Az ked uz boli strasne zhuzvane a malu by tlacili na chrbat. To bolo po par mesiacoch.
Pri vesani ich manzel vzdy vyrovnal a to stacilo

alenavy
23. dub 2013

@baluka Já žehlila do dvou měsíců, pak jsem se na to vybodla. A takový tip - vyndáš z pračky, pořádně protřepneš, přeložíš napůl a pověsíš. Za prvý se jich tak vejde na sušák víc, za druhý už máš pak trošku předsloženo😀

katyxq
23. dub 2013

@alenavy jojo, hlavně nevěšet čtvercovky kolíčkama za rohy, stačí to udělat jednou a prověsí se, nejspíš už se to nikdy nesrovná, prala jsem je poté několikrát, snažila se je vytahat zase do čtvercova a nic

milmic
23. dub 2013

Ahoj. 🙂
Chtěla jsem se optat, jestli se vám taky stávalo, že miminko mělo dny, kdy nesignalizovalo a odmítalo podržení nad nočníčkem? I když před tím třebas mělo kolik dnů prakticky suchou plínku a o každý čůrání si řeklo? 😕

itbielizen
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kocanda2009
23. dub 2013

@milmic taky to tak občas máme, když je zrovna zaneprázdněn a objevuje svět tak několikrát nic a pak na mně zase huláká....

verib
23. dub 2013

@milmic To se mi stalo zrovna dnes. 😒 Jen co jsem ho donesla nad umyvadlo, tak řev a pláč. Chtěla jsem dnes vyzkoušet čůrání nad miskou a to teda vůbec nešlo... Snad se to spraví...

milmic
23. dub 2013

@kocanda2009 Když objevuje svět, tak taky zapomene říct, hraje si bez jakéhokoliv signálu či úšklebku a najednou čůrá. 🙂 Spíš se mi už několikrát stalo, že prsotě jeden, dva dny bojkot a pak zase v pohodě. 😕
@verib Mě se někde vztekne nad miskou, ale nad umyvadlem v pohodě. Anebo se prostě vztekne obecně, že ted nechce a jakmile ho zabalím tak je látkovka mokrá.

kocanda2009
24. dub 2013

@milmic mozna si to vztekani spatne vysvetlujes.ten nas nekdy hrozne krici jakoby si tim pomahal zatlacit a kdyz ho chci polozit tak krici jeste vic a za chvilku se vycura. Ale kdyz nas nekdo vidi tak se divi jak ho chudacka trapim..

milmic
24. dub 2013

@kocanda2009 V tom máš pravdu, to už jsem si taky všimla. Někdy se vztekne jakoby jinak než vztekem a za chvilku čůrá. Obvykle zkouším chvilku dýl vydržet, kdyžtak ho dám pryč.

verib
24. dub 2013

jj to taky dělává. Ale včera se malý úplně rozbrečel ☹ Naštěstí ho to dnes přešlo a vše při starém, pěkně čůrá zas nad umyvadlem... Uf

alenavy
26. dub 2013

Jooooo, tak i já se dočkala a malá konečně čurala venku do trávy 😀 Já se na to celou zimu tak těšila, hihi 😝

karkuliak
26. dub 2013

@alenavy gratulujem. my sme dnes tiez v prezidentskom parku mali malu cikpauzu, nastastie som mala so sebou nocnik, inac by tam po nas zostala nielen mlacka, ale i celkom slusna hromadka 😉
chichichi
a mala si potom odcestovala na travu a sklbkala si ju rucickami, az som potom mala problem ju zabalit do plienky bez tej travy, co jej mala plne rucicky a nechcela ju pustit.
a vramci obeda sa zakusla do pupavy 😀

alenavy
27. dub 2013

@karkuliak Jé, to muselo být vtipný 😀 Naše prďolka škubala jabloň a třešeň, jsem jí říkala - ty kvítky necháme, ať vyrostou třešničky, tak na mě uraženě koukla a lehce mne seřvala, co si to dovoluju ji odnášet pryč (drzá služebná, nenechá mne dělat ty zajímavý věci!)

raduga
27. dub 2013

@karkuliak @alenavy mne dnes malý začal vrieskať v kočíku, takže vyskúšame pišať. Tak dal pekný prúd na trávičku. Potom sme si urobili taký menší piknik na tráve v tieni a tiež by len trávičku šklbal, tak som mu hovorila, že to sa chrobáčiky potešia, keď im ju všetku vytrháš 😀

lynks
29. dub 2013

Ahoj dievčatá. Prosím o názor
.
S malým sme praktikovali BKM od 6 týždňov, bolo to super, cez deň sa vydržal nepočurať , ale čo sa týka noci, tak doteraz má plienku - má už skoro 3 roky. Prestal spolupracovat v noci keď začal chodiť, cca 15mesiacov,nechcel sa nechat zobudit a bránil sa vyzliekať. Doteraz dáva signály, vždy viem, že sa vrtí, že ciká do plienky, ale nič s tým nenarobím. Trošku som si to predstavovala inak, že bude komplet aj na noc bez plienky hned, kedže sme robili BKM.

Ako to máte vy maminky starších detí?

majka1981
29. dub 2013

@lynks moj sa tiez zacne vrtit, fuci ... bud sa spytam, ci sa ideme vycikat alebo mi sam povie "cikat" a ideme. u nas je to ale aj tak, ze najprv ho kojim a az potom sa ide cikat.

malaletajicimyska
29. dub 2013

Ahoj damy,
jdu si k Vam pro radu. Tusim, ze v lednu jsem sem psala. Koli dostal tehda prujem, volal ale vetsinou jiz pozde trvalo ale dlouho, nez se mu brisku uklidnilo a do te doby prestal volat uplne. Rekla jsem si neva, parkrat ho pridrzim a on si vzpomene, bohuzel bez uspechu, zacal jecet, vzpirat se,.....nechala jsem to tedy byt a ted kdyz se oteplilo, uvazuji, ze to zkusim znovu. Ma s tim nekdo zkusenost? Myslite si, ze to ma cenu nebo se tvarit jako by nikdy nebezplenkoval a zacit az bude vetsi? Kolimu je ted 13mesicu. Diky

majka1981
29. dub 2013

@malaletajicimyska kamaratka riesi podobnu situaciu: dcera bola ako miminko velmi narocna, mali svoje starosti s kojenim a s bolestami bruska, neriesila bkm... teraz ma Melissa 14 mesiacov a skusila, maju fixne cikacie situacie (po spanku, po kojeni) a ide to 🙂 . takze skus a uvidis, samozrejme potrebujes vela trpezlivosti 🙂 bez plienok Melissa nie je, povedala by som ze neak 3-4 cikania cez den zvladnu. Zvysok ide do pampersky.

ssassi
29. dub 2013

tak se hlásím po delší době. moje dítě je už regulérně fakt bez plínek. na písku, v kroužku, na nákupech, u kamarádek, doma... dneska se stala teda jedna nehoda, ale to hlídal tatínek... a to asi ještě bude chvilku trvat, než budou i spolu 100% na sucho.
ale potřebuju, abyste mi napsaly: "nebuď srab a seber mu plínku na spaní". 😉 pořád mu ji pro jistotu dávám, i když noční nehoda je vzácnost.

ssassi
29. dub 2013

@malaletajicimyska párkrát přidržím? zkus to na stojáka. předpokládám, že už stojí :o) je krásně. my čuráme na kytku, na brouka... to je aspoň zábava.
@lynks můj viki se začne kolem půlnoci vrtět, já ho v přítmí jemně vysleču, spícího dám v klubku nad sprcháč, zašeptám mu do ucha čurací slovo, on se poloprobudí a s velkým výdechem se vyčurá. když ho kladu na přebalovák k oblékání, už zase chrní jak zabitej. nebudím ho, rožínám si jen malou bludičku, abych nenavlíkala gatě na hlavu.... je na to zvyklej od mala.