Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
19. pro 2010

@vafle no s tou praci u bkm to je asi tak, jako s praci navic u latkovych plinek. Protoze rozhodne je to vice "starosti" nez s papirovkama, ktere proste jednou za 3h prebalis a vyhodis. Ale to je jako se vsim kole ditete. Nekomu prijde navic zbytecnost treba satek 😉
Me taky ze zacatku uplne fascinovalo, jak to funguje, ze maly byl treba po 3h spanku suchy, no cumela jsme jako puk 😀 Rodice se nam furt smali, dokud to nevideli na vlastni oci a ted uz mi rikaji, ze co ja vlastne muzu rikat jake je to dite v plinach, kdyz jsem dite v plinach poradne ani nemela a pokakane plinky si temer nepamatuju 😀
S tim hlasenim, ono je to jak ktere ditko, nektere hlasi poctive vsechno, nektere jen neco a nektere ani tuk, takze bud rada, ze vis kdy kaka 🙂 Maly mi taky hlasil, ze potrebuje kakat a pak tlacil a nic. Ale to ma teda jeste nekdy i ted. Jakoze uz ho to tam tlaci a nedokaze odhadnout, jestli uz to pujde nebo ne. Jednu dobu mi dokonce hlasil i to, kdyz si chtel jen prdnout, proste nedokazal rozlisit, jenom ho to tlacilo, tak preventivne sel na nocik 😀 A uplne stejne s vlastnim nocnickem, ten vozim vsude s sebou. Kdyz ma krizi, tak je ochoten se vycurat i do jineho nocniku, ale treba do umyvadla uz ani omylem (precejen je uz to kus chlapa 🙂 ) , do zachodu taky nechce. Jedine ven na travicku nema problem, ale to mu zase ted mrzne zadek 😀 Pri prestehovani muze byt chvilku problem (my se stehovali v maleho 5m), ale spravilo se to behem par dnu.

zlilly
19. pro 2010

@hamma teda malej je sikovnej, cura i v restauraci. ja se priznam, ze su zatim srab a kdyz nekam jdeme, tak se o bkm ani nepokousim, ve stredu sme si k doktorovi, a to sem mu dokonce strcila papirovku. precejen toho mam porad jeste az nad hlavu, kdyz nejsme zrovna doma, no snad budu casem odvaznejsi. jinak dneska to byla bida, tatinek mel za ukol hlidat malyho, takze byl pocuranej vecne.

lmm
19. pro 2010

@misha_ ale teď už bys počůranou papírovku poznala lehce, ne? Většina látkujících maminek říká, že to pekelně smrdí (přidávám se k nim) 🙂.

lmm
19. pro 2010

@zlilly, časem se otrkáš a bude Ti jedno, že na Tebe lidi čumí 🙂.

avila
19. pro 2010

Baby, davate drobcov na nocnik i v noci? Maly sa strasne rozcural v noci, teda aj rozpapal.

misha_
19. pro 2010

@lmm mam porad rymu, takze mam docela otupely cich,takze toho moc necitim 🙂 Papirovky obcas pouzivame porad, ale mame takove jine, jestli nekdo znate firmu Spalovsky, a fakt mi nesmrdi. Za to pampersky mi smrdely i nepouzite.
@vafle My jsme taky museli vsude nosit misku. Mala hlasila jak o zivot, drzeli jsme ji snad pet minut a stejne si radsi pockala, nez jsme ji prinesli jeji misticku z auta.Ted uz je to v pohode, chodime rovnou na zachod a vetsinou to jde hned. Preci jenom kouka na tu sklapeci desku a ta je vetsinou stejna.
Zacali jsme doma opravdu bezplenkovat - dneska jsme meli prvni vecer bez nehody. Byla to teda jenom hodina a pul. Davali jsme ji na zachod castejc nez obvykle, ale tim jak nemela plinku to bylo hned - skoro vzdycky mi pri oblekani utika, ted si ani nestihla vsimnout, ze ma puncochace natazene.
@avila My ji v noci na zachod davat musime, jinak neusne. Vetsinou to vychazi kolem pulnoci, v tri a v sest. Aspon je celou noc v suchu. Ale funguje to az v posledni dobe. Driv bylo lepsi ji dat vetsi plinu a jenom kojit a hned dat spinkat. Jinak byl hrozny rev.

avila
19. pro 2010

@misha_ Ved to, ze nas M. ma 4,5 mesiaca... On by sa neprebral nejak, asi by bolo dobre ho na to navykat. Len v noci neviem, kedy cika, asi po zobudeni? Joooj, ale ako sa vyhrabem z postele...

sussanah
19. pro 2010

@avila ja taky stejne jako misha davala poradnou plinku, o pulnoci prebalila a jen kojila. Kdyz jsem ho chtela dat vycurat, byl rev, nevycural se a navic se uplne probudil. Na nocnik v noci zacal chodit az mezi 9-10m, to se zacal budit kolem pulnoci, dame vycurat a spi suchy az do rana. Ja osobne bych ty noci radeji nechala byt, pokud ti jakz takz spi, tak to je podle me spis dulezitejsi, aby se naucil v klidu pekne spat, zbytecne bych ho bkm v noci nezatezovala. Ono jak to bude postupovat ve dne, tak se k te noci dopracuje sam, uvidis 😉

sussanah
19. pro 2010

@misha_ jinak teda koukam, vam to jde perfekte ta bkm, je tak dal a v roku uz bude mala litat taky jen v kalhotkach 🙂

avila
19. pro 2010

@sussanah Hm... Co rozumiete po dporiadnou plienkou? Ja davam BBH s origos vkladkami a prefold (BI) ale nestaci. Kojim 4 krat za noc cca.

sussanah
19. pro 2010

@avila nektere deti jsou vice curajici, takze bude asi potrebovat v pulce noci prebalit. Ja davala bud anavy se orig vkladackama, to vydrzelo do pulnoci (bylo ale durch), do rana potom stacil BL organic, vv + rucnik ikea (sice mega balik, ale drzel). Muj ale vice cural az tak po 6m, do te doby spal celou noc, takze jsem nekojila a to mu stacilo vv + bmb vkladacka.

lmm
20. pro 2010

Mně se teda malá budila na čůrání v noci sama, i když jsme nekojili. Teď už zase iks měsíců v noci kojíme, čůrat dávám až po kojení, jinak je šílený řev a nulový výsledek. Vždycky jsme byli mnohem úspěšnější v noci než ve dne. Do půl roku vydržela malá s jedním čůráním celou noc (protože nechtěla kojit), teď se kojí i čůrá cca co tři hodiny. A vstávat se mi stráááášně nechce. Ale když mě lenost přemůže a nedám ji na záchod, tak pak slyším, jak se vrtí v posteli a vím, že bude spát v mokré plínce 😖.
@misha_ já mám taky furt rýmu, už mě to nebaví. Nemáš nějaký nápad? 🙂

misha_
20. pro 2010

@sussanah Bkm nam jde fakt suprove. Mala rano zas byla pres hodinu bez pliny a dobry. Pak jsem ji do pliny oblikla, protoze sla spat. Na to odvahu nemam. Porad se vrtela, tak jsem ji radsi sla dat jeste na zachod - a byla pokadena 😲 . Ale fakt huste. A to jsem ji davala na zachod asi 15 minut predtim. Drzela jsem v ruce tu plinu a vazne jsem premyslela, ze ji rovnou vyhodim.
@lmm Vubec nevim, vyzkousela jsem vsechno mozne. Mam rymu uz roky od podzimu do jara. A zatim nic nepomohlo. Asi mam alergii na zimu.
@avila Ja jsem nejvic daval cc a rucnik z ikei. A i to mi prislo hrozne velke. Stejne jsem ji vzdycky v noci prebalila, nechela jsem ji nechat v mokru.A kdyz jsem nechtela v noci prebalovat, dala jsem ji papirovku. Tam se toho vejde hodne a vsechno se vcucne. Jednou jsem do ni nalila pul litru vody a porad byla na dotek sucha.

lmm
20. pro 2010

@misha_ já mám spíš alergii na ty pet flašky plněné starým olejem, kterýma každý druhý na vesnici ☹. Fandím vám, že vám BKM tak jde, holt nás předběhnete v odplenkování 🙂. My chytneme čůrání v noci, kakanec přes den, ale všechno bez signálů, jen podle časování. Malá krásně znakuje, ale BKM znak ignoruje.

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
johanka.
20. pro 2010

@avila ja som spociatku davala na nocnik hlavne v noci, to sa nam darilo podstatne lepsie nez cez den. Vzdy po zobudeni na nocnik, potom nakojit a spat a bola sucha do dalsieho zobudenia o dve-tri hodiny. Potom ju zacal nocnik v noci rozculovat, tak som ju len prebalovala. Potom ju zacalo rozculovat aj to (hrozny rev a utekanie po posteli), tak som ju nahrubo balila, nech jej to vydrzi do rana. Ale ked kojim kazdu hodinu az dve, castejsie je to po tej hodine, tak to pretecie vsetko. Nakoniec som latku na noc vzdala, davam papierovku, aj to mi niekedy do rana precika. Radsej by som ju aj v noci davala do latky, mne nocne prebalovanie nevadi, no u nej bol spanok vzdy biedny, takze ten riesit je pre mna prvorade.

mamusia
20. pro 2010

@johanka. a ako Vam ide cikanie a kakanie cez den? Bo ja mam pocit,ze ta moja si to uplne uvedomuje,no mi robi naschvaly,dnes som jej menila plienku,bo sa pocikala a utekala odmna prec a zdialky sa na mna pozera a pustila prudom ako chlapcek na koberec a potom sa cely cas nato prkvapene pozerala 😠 nam sa vydari odchytit asi tak 2-3 ciky denne a to je tak vsetko,ale chcem ododnes skusit jej dat po 17-tej nohavicky iba,lebo to cika vecer velmi malo,tak 1-2x do spania co ide o 8 spat.....tak ak aj bude nehoda,to neva,bo to nie je kazdu chvilku,mozno sa jej zapaci bez plienky,alebo ak sa pocika,tak si to viac uvedomi,ked bude mat cele gatky mokre.....
Musim aj ja zacat znakovat cikanie - bo ine veci znakuje(najma pit a jest),no cikanie som s nou nikdy nerobila....tak skusim,uvidim,ci zaberie 😅

jonki
20. pro 2010

hlasim prvu usmevnu bezplienkarsku prihodu 😵
nasi dnes boli u nas na navsteve...E bola zjavne v nalade na prebalenie tak som ju vybalila a uplne prirodzene podlozila pod nu misku....(v tom na mna mamina kuka ako na majku z gurunu a nechapavo sa pyta co robim 😀 ) a ja som povedala curu curu a E sa vycurala...a potom som povedala kaka kaka a E pustila davku prazenice 😀 😵
vyzeralo to akoby sme bezplienkovali hodnu chvilku....takto pekne sa nam to este nikdy nepodarilo....normalne nase E robi osvetu aj v konzervativnych kruhoch 😵

sussanah
20. pro 2010

@jonki super, asi chtela mala sokovat prarodice 😀 At se dal dari 🙂
@mamusia ja kdyz davala malemu slipy,t ak jsem se drzela 3x a dost, proste maximalne jsem ho nechala 3x denne pocurat, pak sel zpatky do plinky. Taky jsem mu do slipu davala malou vkladacku, aby to curani neslo az na zem, ale jen na teplaky, takze mokry byl, prevlikat se muselo vsechno, ale nemusela jsem vytirat 😀

johanka.
20. pro 2010

@mamusia momentalne je to premenlive. Cele mesiace bol bojkot, akoze co je to nocnik. Teraz niektore dni idu fajn, ze pocika len dve plienky, zvysok ide do nocnika, a niektore dni nocnik zasadne nechce. Ale aj ked sa dari, tak je to tym, ze ja ju posadzujem na nocnik, ked myslim, ze by uz mohla cikat, zriedka sa vypyta. Podstatne viac je tych slabych dni. Mne znakuje iba "mlieko", a to s velkou radostou, takze kojim stale prvu ligu. Nocnik neznakuje, aj ked jej to ukazujem, ale asi na tom velmi nezalezi, lebo ona sa vie vypytat aj bez toho: donesie nocnik, polozi ho predo mna na zem a ukaze nan, to sa neda nepochopit. To znakovanie moze byt uzitocne, ked nebude nocnik po ruke, ale este predtym sa musi sama zacat chciet pytat. Podla mna to potom aj zaznakuje, podla mna si to pamata.

Aj ja si myslim, ze si to tie deti dobre uvedomuju, uz podla toho, ze su dni, ked len cumim, ako sa dari. A potom pridu dni, ked do nocnika ani za svet. Aj si tam kludne posedi, pobavi sa, ale nic neurobi. Podla mna je to uz len o tom, kedy sa ona sama rozhodne, ze nebude uz cikat kakat do plienky ale do nocnika.

johanka.
20. pro 2010

@jonki gratulujem k takemu predstaveniu. A jeeej, take male babo, to si ani predstavit neviem. U nas sa vtedy jacalo, o bkm som ani neuvazovala, nestihala som sa najest, vyspat, stale v slzach, manzel na mna vrcal, nech sa uz dam dohromady, ach to boli casy, esteze to uz mam za sebou 😀

sussanah
21. pro 2010

@johanka. uplne presny popis meho 6-tinedeli, az na to, ze uz nas maly jeste mezi jecenim zvracel a manzel byl misty taky v slzach zoufalstvi 😀

jonki
21. pro 2010

@johanka. o tak zase poplakala som si uz aj ja 😉 ....takato genialna je len pri navstevach 😀 😵 boli chvile ked som jej plac jednoducho nezvladla a strcila ju do ruk mm so slovami ze ja dalej nevladzem...a ostala plakat na posteli 😒 ...dost ju trapi to co sa prejavuje ako bolest bruska...ci su to koliky, nezrelost alebo cokolvek...vtedy je to fakt bezutesny plac
mam jedno stastie, ze aj ked je mm vo vseobecnosti netrpezlivy....pri E to je uplne naopak 😵

chcela som sa ta este opytat...v our babies ourselves...ako vysvetluju tie "koliky"? viem ze tam bol odsek ci kolika vobec existuje ale zabudla som to vysvetlenie...tych placov

mamusia
21. pro 2010

@sussanah tak bola vcera v treningovych gatkach a 1x nehoda,no to sla za stol a ked som n=ju volala nechcela prist a ako som prisla po nu,uz bolo po.......a druhe treningovky ostali suche,sa vycikala pred kupkanim do nocnicka 😵 tak to tak budem skusat,ze po 5pmm budu iba nohavicky,tak uvidime,no je to uplne super,taka jednoducha manipulacia oprotiplienke 😝 by som si rychlo zvykla 😀
@johanka. aj ja si myslim,ze sa oni sami musia rozhodnut,ze uz je cas na nocnik,nie na plienku,tak ale inak to mate celkom fajn,ked len 2 plienky denne,dufam,ze aj my tam budeme za mesiac a pol 😉

jitka_
21. pro 2010

Tak já se hlásím až teď, odešel mi počítač a zítra budu mít nový, tak snad už něco vydrží.
U nás teda nic moc, jako dobrý, ale představovala jsem si, že se to bude lepšit. Kakání naštěstí chytáme stále všechno, čurání taky kupodivu chytáme hodně, ale stejně je pořád počuraná. Po kojení se vyčurá a nevydrží kolikrát ani deset minut v suchu!!! A to jsem si stěžovala, že čurá co 15 minut. Přestala jsem to už delší dobu řešit, že si třeba uvědomí, že je v mokru a bude volat, tak jsem se vyprdla na časování a dávám jenom na signály a na intuici a ono houby! Je pořád počuraná, nevím, jestli nesignalizuje, nebo ty signály nevidím. Přes noc je počuraná totálně, i když se před spaním několikrát vyčurá, o půlnoci je ještě suchá a ráno je durch. Ona teda spí od osmi do sedmi, takže fakt celou noc. A i když se trochu vzbudí, tak zase usne. Já už kojím jenom ráno a večer, protože to mlíko se mi fakt už nedělá a vidím na ní, že po něm má hlad. Jinak dávám už i přesnídávku ovoce s piškoty, oběd maso se zeleninou a přílohou, večer rýžovou kaši a jednou umělý mlíko. Takže jak jsem psala o tom opruzení, tak je od té doby opruzená pořád. Přes den se jí to trochu spraví, ale ráno to má zase hrozný. Už jsem koupila velkou pixlu sudocremu, ten jí trošku pomůže. Co ty separačky, nepomohlo by to třeba, že by neměla tu morkou plínu nalepenou na sobě? Máte nějaké vyzkoušené, že jsou dobré? Teď jsem se pustila do cukroví, tak to dodělám, když už to mám nachystané a začnu si to její čurání zase hlídat víc.

kveluse
21. pro 2010

Ahoj, měla byste některá zájem o trénovací kalhotky ImseVimse, 11-14 kg. Já je používala na miminko jen minulý rok - párkrát jsme je měly venku přes zimu, ale prané jsou jen asi 3x. Kdyžtak mi napište SZ.

U nás už nic neřešíme. Noci už jsou suché víc jak půl roku a přes den už si dojde i sama na nočník. Někdy se počůrá, to se ví, ale asi tak jako normální dítě - i ta starší se sem tam přičůrne. Tak držím palce, aby vám to také tak pěkně vyšlo.

johanka.
21. pro 2010

@mamusia no to by bolo fajn, keby to bolo pravidlo, tie dve plienky. No to su len vymimocne dni, bolo ich doteraz len zopar, tak na prstoch jednej ruky sa daju zratat. Dnes napriklad nocnik ostal suchy 🙄

johanka.
21. pro 2010

@jonki praveze tie koliky az tak velmi nevysvetluju. Niektore deti placu menej, ine viac, a ked je toho placu fakt vela, tak sa to nazve "kolika", dokonca je tam aj presny popis, ze kedy sa to uz povazuje podla niektorych doktorov za koliku. No vraj za tym spravidla nie je ziaden fyziologicky problem. Sice sa hovori, ze boli brusko, a hlada sa pricina bud ze UM nesadlo alebo ak je babo na MM, tak ze matka nieco nevhodne pojedla, ale vraj to nevyzera byt pravda. Deti proste placu a vraj najlepsie, co sa s tym da robit, je nosit dieta. Zatial to sice mozno tak nevyzera, aspon u nas to tak bolo, ze plakala, ci som ju drzala na rukach alebo polozila, ale vraj to ma skutocne meratelny efekt pre neskorsie tyzdne a mesiace: deti, ktore boli viac nosene, neskor menej placu a lahsie sa utisia. Zda sa, ze deti potrebuju viac fyzickeho kontaktu nez sme my na zapade zvyknuti. Plac vraj vrcholi v priemere okolo siesteho az osmeho tyzdna, potom sa to uz zepsuje, pricom u nosenych deti sa to zvykne zacat zlepsovat skor.

misha_
21. pro 2010

@jonki Zkus si sehnat knizku Nejstastnejsi miminko v okoli. Synovecek taky hodne plakal a pry jim dost pomohla. Co si pamatuju, nejlip na nej pusobilo hopsani na mici, pak koupili hacku a v te uklidni a usina dobre dodnes. Jinak pry ne. My jsme nastesti nic takoveho resit nemuseli. Tesim se, ze si to vybereme napodruhe.
Souhlasim s @mamusia. Dite bezplenky je fakt uzasna vec. Dat malou na zachod trva tak deset sekund a je to bez boju. My jsme dneska meli jenom jednu nehodu, kdyz jsem se sla rano umyt a tatinek se nekde zapomnel. Zkousim ji mit doma porad bez pliny, jenom do postylky ne. Ma ted objevitelske obdobi a navic zkousi stat, takze ji mam porad na ocich a vetsinou i u ruky a to se pak krasne reaguje. Je fakt, ze ji davam na nocnik dvakrat vic nez je potreba. Vylozene se nam nedari venku, ale za to muzu ja. Uz se tesim na jarni oblevu.

sussanah
21. pro 2010

@jonki ta knizka nejstastnejsi miminko v okoli je pry fakt dobra. Ja mam koupene nejstastnejsi batole v okoli a musim rict, ze je to opravdu zajimave cteni, docela me to inspirovalo (spolu s jinyma knizkama) a hodne se to u nas vsechno zklidnilo 🙂 Taky si ale pamatuju na chvile prvni 2m, kdy jsem cekala, az mm prijde z prace, maleho polozila na postel, mrskla plinkou na zem a rekla jsem ze odchazim do koupelny, at si dela co chce a hodinu jsem nevylezla z vany 😅 ono je to fakt nekdy silene, ale ver, ze to bude lepsi, jen vydrzet 😉