Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
6. led 2011

@antlen no uprimne s dvojcaty si to neumim predstavit ani ja 😅

sussanah
6. led 2011

@jasekd ajo, ja jsem to cetla trochu ve spechu, maly se po me plazil 😀 Ale asi jo, ze doktori se boji vic. To je jak moje mamka, je fyzioterapeut a porad si maleho hlida a jak jen udela jeden pohyb jinak, nez by mel, tak hned vysiluje a testuje a posila k neurologovi 😉

jitka_
6. led 2011

@sussanah @antlen tak tak, jestli ta moje reakce se zdála prudší, omlouvám se. 😔 Já jsem teda byla hooooodně uřvané a vzteklé dítě. Ještě teď mi to rodiče připomínají a vyprávějí "hrůzné" zážitky se mnou. Naše malá je teď strašně hodná a oni mi říkají, že si takové hodné miminko nezasloužím 😨 Tak jim teď říkám, že si za to můžou sami, že mě měli dávat na nočník a neřvala bych 😝 😀 😀 😀

sussanah
6. led 2011

@jitka_ tak to u nas se rvani fakt podedilo, ja byla rvoun (na nocnik me davali, kdyz jsem sedela a v roce jsem byla taky bez plen) a maly je holt po me. Tvrdohlavy, uvztekany.. Ale zas, kdyz mam cas a venuju se mu, tak je opravdu milionovy, ale holt kdyz se neco musi udelat, tak to zacne vzteky dupat a pusti slzy 😀

radushka
6. led 2011

holky moc dík za reakce, jsem fakt ráda, že nejsem jediná taková poloviční BKM.Látkovky jsem si dokonce i nakoupila, ale nedostala jsem se k jejich používání 😅 .Furt jsem to odkládala, no a teď si říkám, že to možná zkusím s látkovkama u druhého 😉 .Ale z kakání na nočník jsem nadšená.Malá nesignalizuje, ale když ji posadím, tak aktivně tlačí.Dokonce začala tlačit i v autě (30min od domova) - bez možnosti zastavení a doma v plínce nebylo nic a vykakala to až do nočníku.Fakt jsem byla nadšená a hrdá matka 😉 😀

lulukn79
6. led 2011

@barborkach aj na SK koniku je diskusia o latkovkach kde ti mamicky poradia ak napises napr. vybavu, ktoru chces nakupit tak ti ju ohodnotia, okomentuju. Mamicky maju aj vyborne fotoblogy, ktore ti tiez pomozu.
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/latkove-pl...

na to cestovanie su dobre plienocky so sty dry vrstvou, v ktorej deticky vlhko necitia 😉

barborkach
6. led 2011

@lulukn79 dakujem nalistujem a pocitam 😉

sussanah
7. led 2011

@radushka jj to je takove to "predtlacovani", to mi taky delal maly nez se naucil si ukazat. Vedel, ze to je signal, ktery neprehledneme a dame ho na nocnik. Nekdy to ale vypadalo fakt realisticky, az jsem se divila, ze to vzdycky jen hral 🙂

radushka
7. led 2011

@sussanah myslíš, že to hrála? si spíš myslím, že když to nešlo ven - v autosedačce a v plínce, tak se jí to zastavilo a pak to pustila až doma v pohodlí.My to přece taky umíme zadržet 😉

sussanah
7. led 2011

@radushka no u nas to bylo tak, ze on to tlaceni pouzival jako signal, ale ve skutecnosti netlacil. Jakoze o tom zadna, ze to proste zadrzela, ale u nas to fakt bylo "jakoze tlaci" a to znamenalo, ze ho mam dat 🙂

radushka
7. led 2011

@sussanah aha, tak to myslím, že naše princezna není tak prudce inteligentní 😀 😀 😀 Ale stačí to na to, že to vydržela až domů 😉

sussanah
7. led 2011

@radushka no je ji 11m, ja teda spis sazim na to, ze to signalizovala 😉

radushka
7. led 2011

@sussanah signalizovala 😨 kdoo jí to naučíl 😨 😀 😀 😀 .To jako fakt mohla signalizovat i když to nikdy nedělala? vysazuju jí často, takže možná neměla důvod signal. na kakání.Hm, zajímavé.Možná fakt máme geniální dítě 😀 😀 😀

sussanah
7. led 2011

@radushka hele, ony deti jsou fakt pomerne bystre a hodne odkoukaji. A pokud jsi ji vysazovala, kdyz jsi videla ze doopravdy tlaci, tak si to treba spojila 😉 Ale jen filosofuju 😀

radushka
7. led 2011

@sussanah právě, že ani ne.Dávám ji často, takže zatím neměla důvod tlačit neplánovaně.Jednou tlačila doma, tak jsem ji šoupla na nočník, ale nevím teda jestli si to už jako hned spojila.Nechci ji podceňovat, ale myslím, že spíš ne 😉 .každoádně ji budu teď víc sledovat 🙂

sussanah
7. led 2011

@radushka hele, hlavni je, ze to nebylo v pline, no ne 😉 😀

Jinak snad se dostavame zpatky do formy, dneska opet bez nehody a to vypil snad litr vody pres den + kojeni 😕 😎

radushka
7. led 2011

@sussanah jasně, je to šikulka 😉 .A vy jste teda super přeborníci.Moc gratuluju, jen tak dál 🙂

johanka.
7. led 2011

@luvie jeeej, ahoj, to je ako stretnutie starych znamych po case, vsak 🙂 Tu sa to tak rozbehlo, ze keby si ta nenajdem v odkazoch, tak tvoj prispevok aj prehliadnem, nejak to uz nestiham uplne podrobne citat. No bezplienkovka u nas... nic moc. Ja si vlastne ani nie som ista, ci sem este mozem prispievat, ked u nas to vyzera ako vytrvaly bojkot s obcasnymi svetlymi chvilkami, tak raz za mesiac sa mozno trochu dari. Uz mi zacala bojkotovat aj ranne cikanie, tak ja neviem... mam dojem, ze moje dieta je exemplarnym pripadom, ked bkm proste nefunguje ci co. Uz sa parkrat aj sama vypytala na nocnik, vramci tych svetlych chvil, ale celkovo je to bieda, ja neviem, kde robim chybu. Akoze jak sa tu bavite, ze neviete niektore, ako obriadit pokakane dieta, tak mne kaka zasadne do plienky. Navyse nielen tak hocijako, ked jej liezli stvorky zuby, tak asi dva mesiace hnackovala, takze kazdy den bola aj dvakrat vo vani po riadnej nalozi. Teraz jej lezu trojky, dolne su uz-uz pred prerezanim, kvoli nim ale nastastie hnackuje zatial (len) asi tyzden. Zasadne do plienky, aj ked par minut predtym sedela na nocniku. Ja to teda vsetko pripisujem tym zubom, nuz na nieco sa musim vyhovorit a nechce sa mi vyhovarat na vlastnu neschopnost. Takze asi tak. Ved ja sa este urcite ozvem, ked sa to obrati na dobre, len sa bojim, ze to sa tu dovtedy aj dvakrat vymeni osadenstvo 😀

zlilly
9. led 2011

@antlen ja sem treb byla BKM taky ze zacatku skepticka. rikala sem si moc prace, a vubec je to divny.... pak se malej narodil a kdyz sem videla, ze se vycura nebo vykaka mimo plinku kdykoliv ma sanci a jak strasne vriska hned pote, co se pokaka a nechce v tom byt ani chvilinku jak je mu to neprijemny, no tak sem ho proste zkusila parkrat dat vycurat nad misticku, ono se povedlo a bylo to. nejsem nijak ortodoxni, plinku normalne ma, davam ho curat po probuzeni, po krmeni a nez nekam jdem.... no nejak se to tak vyvrbilo samo. pokud jde o prinos, tak jednoznacne to, ze je maximum doby v suche plince....

xaverov
9. led 2011

@jitka_ tak to jsem rada, ze to pises. Ja mam doma taky ted vzteklou, coby miminko ukricenou holcicku. Jsem potesena, ze jsi v dospelosti normalni a dokonce si te nekdo vzal 😀 Sranda, nezlob se, ale to vis, mit doma ukriceny dite je fakt strasne narocny, takze parkrat uz jsem se sama sebe taky ptala, co jsem komu udelala 😀 Rika se, ze ukriceny miminka jsou chytry, tak doufam, ze jsi prudce inteligentni. Mala je (zatim) bystra a napred dost, takze jsem si to v momentech nejzoufalejsich vysvetlovala takhle. 😅
Jinak ja taky "bezplenkuju", proto sem obcas nakouknu,ale samozrejme jako mnohe z vas, pleny mladsi ma, ale vysazuju temer kazdou hodinu na cinak. Myslim, ze hodne diky tomu chodila dcera v 17 mesicu na zachod, tzn.doma bez pleny, ve 2 letech uplne bez plen pres den a na noc od 2,5. Takze bezplenkovani zdar! Je to uzasnej nastroj.

misha_
9. led 2011

Tak jsem vas konecne docetla. Nejak se to tu rozjelo. Nemuzu si odpustit poznamku k "prudicum" - vubec se nedivim, ze jim pripada, ze deti trapime, nutime je na nocnik proti jejich vuli a ony nam to bojkotuji. Vzdyt kdo tady v posledni dobe krome sussanah psal, ze se mu dari. Ja jsem to udelala naposled v rijnu a hned byla pokadena plina 🙂
Ted se to u nas malicko zlepsilo, pripada mi, ze si mala zase meni rezim ve spani. Tak se tesim, ze az ji pochopim, budeme pak i vic vychytavat curani.
Ctu knizku od Matejcka - pise, ze deti by se meli ucit na nocnik mezi 12-15 mesicem. Ani driv a ani pozdejs. Docela dost kritizuje hlavne to drivejsi vysazovani, ale nevysvetluje proc, jenom ze deti na to jeste nejsou dost zrale. Ala fakt je, ze co tady pisete, odplenkovani probiha prave v tehle dobe. Mne to pripada, ze do roka "curaji" za deti rodice a pak jak si to vic vedome uvedomuji, uz to zvladnou samy. Je to tak?
A jeste jsem si vzpomnela jak tu nekdo psal o cestovani autem. Jak ted mala moc nesignalizuje, v aute to do pliny nepusti. To vydrzi kricet pul hodiny. Nebo pusti a pak vola, protoze ma mokro. V kazdem pripade musime vzdycky nejpozdejs po hodine zastavit.

sussanah
9. led 2011

@misha_ o ja nevim, ale teda maly mi rozhodne vedome drzel a kakal hodne pred 12m. Je fakt, ze curani jsme zacali mit dobre pod kontrolou az po tom 11m, do te doby to bylo asi vic na me, ale zas ja si nedokazu predstavit nechat dite normos v plenkach a poprve ho dat na nocnik ve 12m a cekat do 3m zazraky. To bych rekla, ze bude spis vyjimka nez pravidlo, aby dite v tomhle veku si zvyklu v podstate z plinek na nocnik uplne plynule 😕 V tomhle veku ja jsem treba zaregistrovala zmenu v tom, ze nechtel curat jen tak nekam, proste jen na travicku nebo do sveho "kvetinace", jinak jen v pripade krajni nouze.

Jinak hlasim dalsi dilci uspech, konecne jsme koupili poradny nocnik, mame chicco (je pro kluky uplne super) a teda jsem byla prekvapena, ale maly je s nim uplne v pohode kamarad. Teda na kvetinaci u me se vycural asi rychleji, kdyz se mu moc nechtelo, ale musel (pred spanim nebo pred vychazkou), ale i tak to jde. Takze kvetinac si nechavam jen na noc u postylky 🙂

misha_
9. led 2011

@sussanah Mala taky kakani drzi, curani spis jenom hlasi -tak neco ve smyslu - budu curat, pozor na to. A kdyz to nestihnem plynule pokracuje v duchu - ted mam mokro a za to muzete vy. Ono to bude stejne jako s tim chozenim, jak jsme se bavily driv. Kazde dite ma svoje tempo a tvuj syn je v tomhle obzvlast sikovny. Taky si nedokazu predstavit, ze bych dite mela do roka jenom v plenach. Uz ted mi pripada divne, ze ma tak velky zadecek. Myslim si, ze ji to musi vadit, jak se snazi chodit. Ale zas je to dobre, kdyz pada. Stejne bych ji uz nejradsi mela bez plinek. Spis me Matejcek prekvapil, jak je razantne proti drivejsimu uceni na nocnik. A jak jsi psala, ze se maly procural pres vkladacku, nam se predevcirem stalo to same. A to byla v postylce jenom dve hodiny.

sussanah
9. led 2011

@misha_ je fakt, ze mi bylo maleho misty lito, kdyz padal doma na zadek, kdyz se ucil chodit a mel uz jen slipy 😅 Dokonce jsem fakt uvazovala, ze bych mu mozna nejakou plinku malou davala, nez se nauci chodit, ale mm me teda usmernil a maly to nakonec prezil bez jedine modriny na zadku 🙂 Zato teda ted ma modrin plne kolena, jak furt lita a pak zamerne pristava na kolenou 😀
Ja si fakt myslim, ze je to proste indivindi s tim nocnikem. A jaky typ ditete mas doma, to nezjistis dokud mu nedas moznost to vyzkouset 😉 Me treba je uprimne zahadou, jak se to dela se starsim ditkem v latkovkach, protoze to uz fakt asi musis mit poradne pliny aby se dalo prebalovat po 2-3h. Protoze maly teda ma na noc balik (je ted nachlazeny a ja v noci nevim, kdyz se budi na curani a kdy jen proto, ze nemuze dychat) a neumim si predstavit, ze by v tom pres den chodil 😕 Ale asi to nejak urcite jde, jen jsem to nemela zatim moznost vyzkouset 😀

jankasramka
10. led 2011

ahojte ja som tu vo vasej teme dlhsie nebola. cez sviatky som bola na slovensku, no uz sme zasa v mexiku.
ja som na tom v podstate zlilly .
tiez normalne davam plienku ale ked ho dam nad zachod a poviem cccccccccccccccccccccccccccc tak sa vycika aj vykaka ak mu je treba takze to chape uplne uzasne.
vlastne som sa vam aj chcela podakovat za rady a povzbudenia ked som ho to ucila- velmi mi to pomohlo.
v podstate takto mi to vyhovuje lebo on mi nejake znamenia nedava ale ked ho dam cikat tak vzdy vytlaci aspon par kvapiek a zostane dlhsie so suchou plienkou.

fakt skvele uzasne perfektne. som z tejto BKM nadsena aj ked som si ju vlastne trosku modifikovala 😝

sussanah
10. led 2011

@jankasramka ja myslim, ze skoro kazda z nas ma nejakou jinou podobu bkm, ale o tom nejde jet nejak ortodoxne podle knih a prirucek, ale spis jde o to, co vyhovuje ktere mamce a mimcu 🙂 Je fajn, ze se vam dari a ze jste nasli svuj zpusob, myslim, ze kazda chvile, kdy je mimco navic v suche plince a kazde jedno curani do nocnicku je pro dite alepson nejakym malym prinosem 🙂

jasekd
10. led 2011

Ahoj, dneska jsme byli ve spitale na nefrologii na kontrole. Pan doktor byl spokojeny, nalez na ledvine se zlepsuje, Sice nas jeste cekaji vysetreni a operace pravdepodobne casem taky (Martin ma toho kolem ledvin a curani vic), ale ledvina samotna neni poskozena a naopak se lepsi 🙂
No a pak jsem malyho krmila ve spitale, abychom mohli ven, kdyz je tak krasne, a tam jsem ho teda kakat nenechala, na tech WC, kam chodi kde kdo a nase metoda na prebalovaku mi prisla v cekarne blba 😅 Tlacil sice, ale fakt nebylo kde. Takze po jidle mel tu plinu, co dostal pred jidlem, pak jsme byli pres hodinu venku, jasme, ze byl pocuranej, ale jak jsem ho doma rozbalila, hned se vykakal 🙂 A to jsem si myslela, jak to nova Imse Vimse Zoo na paradu k doktorovi zase schyta 😀 Takze dneska mame uspesny den 🙂

radushka
10. led 2011

@sussanah ten nočník chicco máme taky a je super.Jsem ráda, že jsem se hned napoprvé strefila 😉.Ještě musíme koupit jeden k babičc 😉

lmm
10. led 2011

@jasekd, tak to je fajn, to vám moc přeju, že se to zlepšuje 🙂.
Já jsem dneska naopak BKM odpískala. Malá na to prdí už poměrně dlouho, ale když dneska na záchodě zaznakovala hotovo (udělá to vždycky okamžitě, jakmile s ní zasednu) a za minutu vyhodila hovínko z červené řepy do nejlepší AIO plíny, řekla jsem si dost. Mám prostě děcko v látkových plínách a o tom, že kdysi chodila téměř výhradně na nočník, se mi asi jen zdálo.
S tím Matějčkem se to podle mě má tak, jak psala @sussanah, on nezažil BKM děti, při sledování vycházel z plínkových dětí, a tam to podle mě platí, že ten 15. je tak plus mínus akorát.
A kdybyste viděli, jak se na mě pasou maminky, kterým leželo v žaludku, že s malou dělám BKM. "Nesnažila vy jste se posledně s malou chodit na záchod? Nejde vám to, že? No, já jsem vám to říkala, že je na to moc brzo..." Uf.

mamusia
10. led 2011

@lmm ja som za,aby ste skusili ist na nohavicky (kalhotky),ako sme sli aj my,mame 2 teplaciky na den,ktore vzdy striedam na radiatori,ak sa pocika,inak ma iba nohavicky a malu latku,aby to nepreslo na zem,zacala hovorit kaka,ked sa jej da ist cikat,no ak mame navstevu (ci uz babka,alebo hocikto),tak sa nevie sustredit a nechce sa jej sediet na nocniku (preto som sa rozhodla,ze ked bude niekto u nas a bude ruch,tak budeme chodit na zachod),inak kakame vacsinou do nocnika (iba teraz jej idu 3 zuby naraz,tak sa stalo,ze mala redsiu naloz v plienke po spani 😀 ),no a cikanie si tiez pekne uvedomuje a vela cikame do nocnika,narozdiel od casov,ked mala plienky.Aj ked sme mali len stvorce,tak to asi dobre vpili,ze si nepovie,ze je mokra,no v gatkach to citi hned,ja urcite odporucujem nakupit vela kalhotek a tie prat miesto plienok 😉