Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
14. led 2011

@mamusia jake kapsovky budes shanet? Ja jsem ted objednala par z ebay, sice to neni nejake renomovana znacka, ale kvalitou jsem spokojena a vychazi na cca 100Kc, takze pomer cena/vykon je supr. Nema to teda zadne atesty jako renomovane znacky, ale prijde mi to vcelku v pohode. A teda vykonem mi prijdou lepsi, nez co mam fuzzibunz a mommy'stouch
@luty No ja teda maleho stejne driv jak ve 2m nedavala kakat mimo plinku, spis jen vyjimecne, kdyz uz byl rozbaleny, tak potlacil (mimochodem, tak sla jeho smolka, jsem uplne zirala 😀 ), takze s druhym svistem to taky hrotit nebudu.

sussanah
14. led 2011

@zlilly me osobne teda prijde ta sala krajne neprakticka 😅 Radeji bych koupila malemu kuklu zvlast a sobe normos satek. Ja to tak resila, satek jsem si nacpala mezi nas a bylo. Obleceni jsem teda mela mensi problem, ja satkovala jen na doma a asi jen do 5m, potom na ven jsme meli nostiko a to jsem pouzivala rozepinaci mikiny/bundy tak, ze jak to mel rozepnute, tak jsem si ho nasadila a tu zadni cast budny mu prehodila zezadu pres nositko, tak krk zezadu a rukavy mel obliknute, ale nehralo ho to navic na zadech a ne brichu (tam to bylo na krajich) 🙂

misha_
14. led 2011

tak nevim, dneska jsem dala B. papirovku, protoze jsem s ni chtela byt cele odpoledne venku. pak jsem k ni cuchala a vubec mi to nesmrdelo. Mozna v nic nebylo, byla takova lehka a mala v ni byla maximalne dve hodiny v kuse.
@zlilly, @luty snapi salicka je obdelnik z merina, ma to urcity system skladani, ale to uz jsem zapomnela. Myslim, ze by nemel byt problem takovy obdelnik uplest. Na nej se polozi cc a cele se to sepne snapkou. Nikdy jsem ji ale nezkousela, na druhe mimco si ji poridim urcite. Myslim, ze bude fungovat jenom u deti, co se jeste nechaji prebalit. Nas drak si ted plinu sunda driv, nez ji na ni natahnu kalhoty.
Na noseni pouzivam mm bundy. Ma jednu uzasnou strasne teplou zimni, kterou uz nenosi. Mala mela bodycko, puncochace a takovou chlupatou kombinezu, ja triko a bylo nam fajn, i kdyz bylo lehce nad nulou. Ted jak bylo teplo, dala jsem ji body, teplakovku, puncochace, na nohy navic boticky z merina od monymonths, na hlavu ma kuklu. Ja si na krk davam takovy tunel misto saly. Nosila jsem to uz na zakladce 🙂 Salu mi B. taha a vubec mi spis prekazela. Usila jsem si kapsu, ale neodhadla jsem velikost, tak si ji na jare vyrobim znovu 🙂
@mamusia Taky mame dve kapsovky z ebay a jsou dobry. Nevim, kolik toho vydrzi, mam je jenom na paradu k doktorce a na plavani, takze v nich bylo vzdycky jenom jedno curani. Myslim, ze te Zoinka jenom zkousi. Rozhodne se tim nestresuj, at mas pohodove miminko.

luty
15. led 2011

@zlilly Ja bych to nenazvala skvele, ze davam latkovky - ja proste vzdycky zapomenu na to, ze mam doma tech par eko-papirovek... Ani nevim, kolik bych jich tam mela s sebou brat, jak casto je menit, a navic vubec v nich nepoznam takove to male ucurknuti. Takze u me je to spise lenost 😉
Moc gratujuju, ze se Vam s Honzikem satkovani libi! Ja bych bez satku asi neprezila. Jak napadl snih na zacatku prosince a byla vsude po chodnicich ledovka, bala jsem se, ze sebou nekde oba se satkem svihneme a ublizim malemu. Proto jsem satkovala jen doma, na ven jsem tlacila kocar snehem. A po asi mesici jsem z to zacinala mit deprese, ze se s kocarkem nikam nedostanu, ze se mi v nem maly budi (a to pak vi cele okoli, ze uz je vzhuru 😀 😀 😀 ) Pripadala jsem si tak nejak jako matka-otrok na materske - porad presne planovat, kdy pujdeme ven, aby mi spal, ale zase jsem to nesmela presvihnout, nejlepe ani na minutu nezastavit, MHD s kocarkem je na masli... Takze jsem spokojena jako zelvicka, ze snih trochu stal a my muzeme satkovat i venku. Nejsem nepritel kocarku, chodime ven kazdy den i v satku i v kocarku, ale J. neni uplne kocarkove dite a satek si uzivame oba 🙂
Jo a obleceni jsem resila na podzim, kdy jsem si chtela objednat nekterou z nosicich bund... Nicmene vybirala jsem tak dlouho, az byla zima a bez bundy to neslo, tak jsem ho hodila pod svou zimni bundu (vyndala jsem z ni zimni vlozku a vejdeme se tam krasne) a tak nosim porad. Osvedcila se mi funkcni tricka, jelikoz maly je desne topitko. Jinak mu davam dupajdy, nebo teplacky a puncochacky a mikinu s kapuci, cepici, ktera neprofoukne a na nozky upletene navleky. Nosila jsem tak teda jen, kdyz bylo nad nulou, ale stacilo to. Nejlepsi je to asi zkusit - oblikni maleho a jdete na 20 min a uvidis🙂 No a ty akce: ven-dovnitr-ven-dovnitr jsem resila prave rozepnuti/sundanim me bundy, sundanim kapucky a cepicky, event. navleku. Byl asi vic obleceny nez by byl domav satku, tak jsem se nezdrzovala moc dlouho, ale slo to! Uvidis, ze na jare to bude parada 🙂 🙂 🙂

lmm
15. led 2011

@zlilly, za papírovky se nemusíš až tak nenávidět, když je používáš jen občas, tak se nic neděje. Hlavně v nich malého nenechávej dlouho, zahřívají se v nich varlátka. Já jsem to u syna nevěděla, dostával papírovku na noc a teď z toho mám špatné svědomí, protože to bylo vlastně skoro 12 hodin denně ☹. V té době jsem ještě nevěděla, že jsou papírovky i zdravotní problém, látkovala jsem kvůli ekologii. Teď u dcery už použiju tak jednu papírovku za měsíc.
Já nosím malou v bundě ušité na míru, je špičková. Akorát je zatím spíš na šátek, v manduce je malá moc nízko a na zádech se v té kapse utápí. Počítám, že se to zlepší tak za dva měsíce. Takže kombinuju šátek a manducu. V té bundě se nosí fakt skvěle, je super, že můžu na dlouhé procházky brát malou na záda, vepředu už jsem dost trpěla. Byla jsem původně rozhodnutá koupit nosící bundu v obchodě, ale měly krátké rukávy. Vůbec jsem měla pocit, že od S do XL se jen rozšiřují, já jsem docela hubená, tak jsem v tom plavala a rukávy po lokte. Za těch pět tisíc to rozhodně nestálo.

luty
15. led 2011

@sussanah Presne, jak rikas - nejlepsi je to nehrotit, nejak se to utrepe 🙂 Jinak u nas to bylo spise kakani, co jsem chytali, ale J. nikdy nejak zvlast nerozlisoval kakani a curani. On teda nesignalizuje nijak vyrazne - prestane si hrat a ma takovy mlhavy pohled kamsi do dalky. Neni to tak, ze by me volal, jako pisou nekteri 😒 Takze jsem ho dala curat a on se nad umyvadlem zacne vzdycky malinko kroutit a to uz vim, ze chysta nejakou "vetsi akci". Kdyz ho pak podrzim dele, tak se i vykaka (u nas i zavedeni prikrmu nekolikrat denne).
Taky jsem zjistila, ze stolici umi zadrzet na dost dlouho. Obcas mival takova mala zlutava kolecka na plince (vzdycky mival hodne tekutou stolici), asi proste trosku uteklo,kdyz si prdnul. Kdyz jsem ho rozbalila, tak uz jsem vedela, ze se mu chce. Nekdy ale nebylo kde ho dat, tak to vydrzel az domu. Rano poprobuzeni je zvykly se vykakat, ale pocka na to, ze ho dam. Obcas ho nakojim a jeste si snim treba 20 min hraju v posteli a on to vydrzi a vykaka se hned, kdyz ho dam. Takze z toho usuzuji, ze to dela opravdu vedome!!! 🙂 A soucasne doufam, ze ty bojkoty jsou zcela nevedome 😀 😀 😀

luty
15. led 2011

@lmm Muzu se zeptat, kdo Ti bundu sil? Ja zatim porad nosim vepredu, vyhovuje mi kontakt s prckem. On je navic drobek, takze to neni takova namaha jako u 10kg deti. Na zadech asi zacnu nosit na jare a v lete, tak bych to mohla bez bundy nejak dokoulet. Na druhou stranu si rikam, ze nebudeme mit jen jedno, takze bych mozna bundu uzila a nemusela ted nad tim tolik premyslet.

lmm
15. led 2011

@luty , poslala jsem Ti interní poštu, ať tady nedělám reklamu. Dělala jsem to poprvé, tak snad to došlo 🙂.

zlilly
15. led 2011

@luty funkci tricko! diky za pripomenuti, to me ani nenapadlo. porad resim venkovni vrstvy a na tricko sem zapomnela.
letos uz to asi nebudu nejak hrotit, doufam, ze bude brzo jaro 😀 pristi zimu uz bude prcek aspon trochu tapat, takze uz to zase bude jiny. vyhledove premyslim spis o nejake kapse, tak abysme ji kdyztak mohli pouzit oba i s mm, ale je to fakt jen takova hodne vzdalena vize. leda bych byla podruhe tehotna na zimu - pak bych si asi nejakou tu nosici bundu prala, desne se me libi.
¨no nic. musim prestat plkat a zacit neco delat. malej je s tatou venku abych mela klid na praci a ja sem jeste nic neudelala.

misha_
15. led 2011

@lmm Doufam, ze s temi papirovkami je to trochu prehnane. Jinak budem mit tisice neplodnych chlapecku a to by bylo moc smutne. Kdyz si vezmu, ze u nas je vetsina deti v papirovkach do dvou let. Posles mi, prosim, taky do IP kontakt na tu bundu? Dekuju.
@zlilly funkcnich tricek mame obe nekolik, ale vzdycky na ne zapomenu, kdyz se oblekama. A s tou praci doma to mame stejne. Mala ted spi, mm sel na pivo a ja se flakam u tv s pocitacem 🙂

lmm
16. led 2011

@misha_ to, že se varlátka v papírovkách zahřívají a že tím pádem ztrácejí svou funkci (ochlazovat), je prokázáno. Zatím ale asi není studie na to, jestli to opravdu způsobuje neplodnost. Myslím, že bude taky pekelně těžké ji provést, jednak na tohle těžko někdo uvolní peníze, a taky jak přesvědčit maminky pod tlakem výčitek svědomí, že způsobily neplodnost svých synů, aby přiznaly, že používaly papírovky...taky se bude muset ještě pár let počkat, protože tihle kluci teprve začínají být v tatínkovském věku (u nás ani to ne).

sussanah
16. led 2011

@lmm @misha_ no ono bude obecne tezke rict, jeslti ta neplodnost byla nakonec zpusobena papirovkama nebo celkove stylem zivota (tj sedave zametnani, upnute rifle, ktere nevetraji, male mnozstvi pohybu, strava atd). To by musely byt dalekosahle experimenty, kde by se vyloucily ostatni vlivy atd. Kazdopadne super podpora plodnosti to asi nebude 😅

luvie
16. led 2011

@luty zavazovací mám na noc taky, ale s tím naším šídlem jsem si radši před nedávnem pořídila víc těch HD 🙂 Jinak do HD můžeš taky strčit v příp. potřeby vložku, vydrží víc.

luty
16. led 2011

@lmm Verila bych, ze teplota bude vyssi v plastovych plinkach, nez v latkovce, ktera aspon malinko vetra. Nekde jsem to i cetla, ale nebyla to zadna podlozena studie. A i kdyby byla, tak si nemyslim, ze to bude natolik padny argument, aby presvedcil rodice k pouzivani latkovek. Nicmene, tezko se asi bude urcovat, nakolik je porucha plodnosti u muzu zpusobena zvysenou teplotou ve skrotu zrovna z plen. Tezko se odfiltruji ostatni vlivy na muzskou plodnost. Kazdopadne je super, ze muzu diky BKM obcas maleho nechat dele bez plenky (kdyz vim, ze zrovna ted byl curat a asi dalsi pulhodinku nebude), at "vetra" a "ochlazuje". A dokonce to pak nekdy i nepusti 🙂
Dekuju za zpravu, odpoved mas v poste.

luty
16. led 2011

@luvie Jo jo, taky ji tam obcas strcim. S tou zavazovajdou je to nekdy trosku bojovka. Dokud se J. jen otacel, tak jsem jeste byla schopna udelat maslicku dostatecne rychle, ale jak zacal lezt, tak jsou snurky zavazovacky super hracka na tahani s sebou (nejlepe, kdyz uz mam nachystany cely ten sendvic se separackou, vkladackou, zavazovackou a PULkami) 😲

lmm
16. led 2011

@luty, asi jsme četly to samé, byli to nějací Němci, tuším. Já jsem s tím metodologicky neměla problém, prostě jen měřili teplotu u varlátek, tam není co zkazit. Souhlasím ale, že určit, jestli je neplodnost způsobená právě touhle proměnnou, je těžké. Já už bych to ale neriskovala 🙂. Máš psaní.
Jinak u nás BKM vždycky pár dní jde a pár dní vůbec. Teď jedem na týden pryč, to se většinou daří, tak uvidíme.

misha_
16. led 2011

Je fakt, ze ja bych do latkovych plen nikdy nesla, nebyt bkm. Mala od narozeni kaka xkrat za den. Dneska treba petkrat - vetsina deti v jejim veku jednou, co vim. Ze zacatku jsme meli michanici co dve hodiny a nekdy i castejs. Vubec by me nenapadlo to prat, pripadalo mi jednodussi to vyhodit a dat cistou plinu. Proste jsem to neresila. Ted naopak nechapu, proc nekdo dava mimcu jenom papirovky a vubec ho nezkousi vysazovat na nocnik - kdyz je to tak vyhodne. B. je doma ve 90% v puncochacich, dokonce i babicka ji nechava bez pliny a myslim, ze to vyhovuje vsem. Dneska udelala krasnou louzi. A poprve jsem byla rada, ze mame krivou podlahu, protoze se trefila presne do doliku 🙂 Hlavne jsem si hned uvedomila, ze poradne hlasila, jenom jsme si to nikdo neuvedomil, protoze jsme zrovna obedvali. A kdo by se zvedal od jidla, ze.
Kdyz se vratim jeste k latkovkam, obcas projizdim e-obchody. Ty pliny jsou krasne a svrchnaky jeste hezci. Ale kdyz vidim ty ceny, neverim, ze kdo jenom latkuje, muze oproti papirovkam usetrit. Nebo muze mit treba 1,5 roku stare dite pul dne jednu latkovou plinu? Papirovka to nasaje, nevite nekdo jak latkovka? Jak casto se musi ty pliny menit, resp. kolik za den se jich bezne sporebuje. Vim, ze tohle neni ta spravna diskuze, ale treba se nekdo orientujete.

sussanah
16. led 2011

@misha_ no ono hoodne zalezi, jaky mas k prebalovani pristup. Urcite se usetrit na latkovkach da, zalezi na tom, jak moc clovek zacne ujizdet a taky jesti uci na nocnik nebo ne. U starsiho ditka je rozhodne problem kapacita pliny, takze co vim, tak kamaradka prebaluje tak po 2h. Ja treba za sebe muzu rict, ze ja bych na papirovkach urcite utratila majlant, protoze maly je fakt citlivka, casto se mi osype jeste ted, po papirovce to bylo casto (zkousela jsem asi 5 druhu, pak skoncila u babylove, tu vydrzel mit bez osypani cele 2 noci, pak opet osypani). Navic kdyz vezmu v uvahu to, ze jsem ho prvni 2m prebalovala fakt asi 10-12denne, tak to jsem si prave k latkovkam gratuloval (maly taky praveze kakal snad porad). Me osobne teda v zadnem pripade neprijde v poradku mit dite v jakekoliv plence pul dne (nepocitam nocni spani). Kdyz jsem pocitala latkovky versus papirovky, tak mi vyslo, ze jsem mela latkovou vybavu zaplacenou cca po 10m pouzivani (vcetne pracich cyklu), pak uz jen do plusu. No a dalsi mimco je uz utraceni precejen mensi 😀 Samoze bez bkm je urcite vice prani, o tom zadna, zale zas se pouzivaji papirovky dele, napr do 2-3let, tak to uz se ti potom nasbira. A taky u maleho mimca se da vcelku rozumne udelat latkova vybava z vv nebo cc + kalhotky, poradne drazsi pliny jsou potreba az tak od tech 5-6m, kdy uz to obych cc kapacitne vetsinou nedava.

jasekd
17. led 2011

@misha_ Latkovou plinu na pul dne fakt ne. JInak kdyz se moc nerozsoupnes a nekupujes pliny na krasu, tak fakt usetris. Ja v te vybave mam ted do 10 tisic. Uz nebudu prikupovat nic, deti se podeli, a kdyz prikoupim, tak jen Ikea rucniky a 5 Kc jako vkladacky 😉 Ale nemam predstavu, kolik me stoji jedno prani, chtela jsem po manzelovi, aby to spocital, ja se nevyznam v te spotrebe vody a el., ale jeste to nespocital. Ale ja do toho nesla kvuli prachum, ale na prvnim miste bylo eko (odpady).

lmm
17. led 2011

@misha_ mě yvšly látkovky zatím na 9.800,- plus praní, zatím na jedno a půl dítěte. Počítám, že ještě tak za 1.500 střelím některé plíny. Mám převážně čč, protože přebaluju furt a malou dávku čč pojmou, na noc pár supersavých plen, pak ještě pár obyč kalhotkových a dvě krásné AIO na parádu. Pár svrchňáků a doteď tři role separaček (vyhazovala jsem je jen u syna, dcera kadí skoro furt jen do kyblíku a popolinovské separačky snesou praní pořád dál). Píšu si to jen pro zajímavost, abych měla podklady pro nevěřící Tomáše, mně je to celkem putna, jde mi hlavně o ekologii.

mamusia
17. led 2011

@misha_ tak to ak Ti ta papierovka nesmrdela,tak to urcite nic v nej nebolo,bo uz male ucvrknutie smrdi jak des 😝 😀

Ja som si teraz objednala swaddlebees vrchne gatky a gro baby (to bude aspon aj pre druhu uz) a mam jedny pull-ky na teraz,jedny uz malea jedny AIO na noc a von, 2x twofold a 50 stvorcoviek a separacky z Ikea deky a to je asi tak vsetko,takze moja latkova vybava bola velmi lacna 🙂 Ale ja sa na zaciatku chystam pouzivat papierove pleinky,dokym sa nedostaneme do nejake systemu,moc sa mi nechce riedke kaky prat 😀

Inak kakame do nocnika,cikanie hlasi obcas,obcas uz kej je pocikana,alebo vobec,no urobila som si radost peknymi plienkovymi gatkami,tak to neriesim 😀

zlilly
17. led 2011

@misha_ no ja su celkem lakoma 😀 takze mam obrovskou spoustu plin z druhe ruky, zaplatila jsem za ne tak odhadem 4000. nejaky jsem jeste ani nepouzila, protoze jsou velky a asi bude potreba vyhledove jeste dokoupit, ale zatim do staci. Peru ve slizu, cena slizu je 1Kc za jedno prani. no a pracka je na 6kg, takze kdyz nemam pokakany plenky, tak to peru s ostatnim detskym pradlem, cili to neni "prani navic" ale prala bych tak jako tak. takze ja tim usetrim opravdu dost. kdyz si predstavim, ze papirovka stoji asi 3,50, potřebuješ řekněme 10 denně, tak to je 35 denně, asi tisícovka za měsíc. koukám, že už to mám skoro zpátky 😀 at to bude jeste aspon jedno detatko 😀

dugyna
17. led 2011

ahojte kocky,dlho som tu nbolo..
nejak som stihla sak sviatky adt, my s mm sme boli chory..a tak
idem k vam po rady..mala nam krasne kakavala uz teda 90% hlasila...a asi jej zacinaju zubky..nejak sa nam to pokazilo..kaka aj ked nehlasi..alebo lespie povedane zasadne potom ako ju dam kakat ci cikat ..a ona nic nespravi..polozim ju teda na zem kde sa hrame...a ked na nu co le chvilinku nekukam tak vtedy sa vycika..alebo ked odbehnem do kuche ..tak vtedy pokaka. neviem co s tym obcas sa vycura aj vykaka pekne ako predtym...ale viac to robi tak ze tesne potom ako ju dame curat ci kakat tak to urobi ale do gati... ☹

luty
17. led 2011

@sussanah Jen jeste k te latkove vybave a moznosti usetrit, nebo ne. Ja mam nakoupeno asi 40 cc Kikka lux (saji o neco lip nez klasicky cc), par Kikko cc bambusovych, jen minimalne kalhotkovych plen (nejake HD, par bambusek), pak jednu AIO (na paradu). Svrchnaky IV, pak Bambinexy jednovelikostni (chtela jsem zkusit jednovelikostni gate a kupodivu jsou super) a "vypreparovavam" i svrchni cast AIO, upletene vlnaky (zatim jsem je moc nepouzila), pak par vkladacek, rucnku z Ikey, zavazovacek a separajdy pouzivam jen na noc, ale i tak je nejlepsi deka z Ikey. Presnou castku uz asi nespocitam, ale pres 4000,- to moc urcite neslo. Asi budu muset jeste neco dokoupit, az maly povyroste, ale zatim nam to bohate staci (7mesicu). Preru ve slizu spolecne s dupackami apod., takze bych musela prat tak jako tak (zasobu detskeho obleceni na 2 tydny nemam..). Tudiz naklady na prani bych tolik neresila.
V porodnici jsem za 4 dny spotrebovala cely balik jednorazovek (asi 50ks), takze to bude (pri levnych plenkach) okolo tisicovky za mesic. Nicmene, stejne bych latkovala, i kdyby to vyslo vylej-nalej🙂

lumarque
17. led 2011

@misha_
My mame lacne kapsove plienky Babylucy a 6 z Ebay, nejake komunisticke cc este po nas,s vlniakmi ma to vyslo nieco cez 200 euro. Sliz vyjde jedno vedro asi 1 euro. A pranie na nasej pracke A asi menej ako 1O SK. Ked teraz periem kazdy druhy den, vyjde ma pranie mesacne asi 6 eur. Mam to tak spocitane, aby som manzelovi mohla ukazat ako straasne setrim, ked nieco nechce kupit ; )

luty
17. led 2011

@lmm Drzim pesti, at se dari! Kdyz jsem procitala diskuze a Tve prispevky, porad jsem cekala, kdyz prijdes s tim, ze najednou nastav zvrat a slape to jako masle🙂 Tak snad.. 😉
U nas je to ted jakesi celkove umrcene. Jarinek zacal asi pred 2 tydny lezt, pred 2,5 tydny jsem zacala s prikrmy (uz byl fakt hladovy) a asi se mu tlaci dalsi zuby. Takze podtrzeno, secteno: zhroutil se nam kompletne cely spaci rezim (pokud se to jeho spani pres den dalo nazvat rezimem) a obcas ho pres den neuspim ani v satku. Pak je cely den desne mrzuty a kdo ma poznat v tom vriskotu (ne, opravdu to neni plac, obcas fakt vresti...) nejake signaly, nad umyvadlem se mi krouti a obcas dava i velmi hlasite najevo, ze nechce. Takze se nam vetsinou dari dopoledne, odpoledne spise nic nez moc. Beru to tak, ze je toho na jednoho maleho clovicka trosku moc a casem se to vstreba... A nebrte mi iluze, prosim🙂

Chtela jsem se zeptat, jake mate zkusenosti s vysazovanim po jidle. Po kojeni to slo temer okamzite, to byla jistota. Pak po cca 15min a pak uz se to nejak dalo uhlidat (nebo taky ne, ze 😒 ) Nicmene ted jsem zacala Jarecka krmit a nemuzu prijit na to, kdy po jidle cura. Parkrat se mi kroutil u jidla tak, ze jsem ho zkusila dat a vykadil pul nocniku, parkrat se mi vycural po jidle, ale spise to byla nahoda. Jak se to u vas zmenilo po zavedeni prikrmu?

lmm
17. led 2011

@luty, píšeš, neberte mi iluze, tak já mlčím 😀 .
K tomu vysazování po jídle, u nás to nějak vůbec nesouvisí s čůráním, mám pocit. Ale u nás to šlo do kytek už dlouho před zavedením příkrmů (začala mi jíst vlastně až v 9 měsících), tak asi nejsem ten správný rádce.

jasekd
17. led 2011

@luty Stejna zkusenost, dokud byl na tekute strave, at uz kojeni nebo UM, cural spolehlive hned po jidle. Pak jeste nejakou dobu na prikrmech taky, ted ne. Mam problem i odebrat moc, kdyz nesem na kontrolu. Zacal navic tak ucvrnkavat, necura plne davky najednou, ale to asi souvisi s tema jeho problemama. Najednou mam problem, aby nacural ty dve zkumavky, co potrebujem. Kolikrat nic, zabalim ho, a behem chvilky mokra plina. Ja jsem se ted omezila fakt jen na chytani kakani.

misha_
17. led 2011

Holky, s tou plinkovou vybavickou jste me potesily. Z diskuze na latkovkach jsem mela pocit, ze kazdy musi mit ty nejkrasnejsi pliny 🙂 Asi taky spocitam, kolik me stala moje vybavicka. Moc toho nebude, protoze mam jenom jednu plinu BBH, troje svrchnaky, 2 AIO a jinak jenom cc a Ikea rucniky. Ze same radosti jsem koupila jeste jednu AIO na ebay. A mate pravdu, ze prani se neda moc pocitat, odhaduju, ze diky plinam mam tak o dve pracky za tyden vic, jenze bych stejne musela prat detske obleceni v poloprazdne pracce. Sliz mam taky v planu, pry je uzasny na rucniky.
@luty Ja myslim, ze mas pravdu. Maly je rozhozeny, ma moc velkych zmen na jednou. B. je taky hrozne ucurana, kdyz je unavena. Jestli mu roste ten zoubek, aspon to budete mit vsechno pri jednom a bude klid. A kdyz jsme my zacinali s prikrmy, mala taky dost neplanovane kakala. Vysvetlovala jsem si to tak, ze sama nevi, co se ji v brisku deje a proto na to nedokaze reagovat. B. taky ze zacatku kakala uprostred jidla, ted uz to moc vliv nema. Jediny rozdil je, ze po jidle vic cura, protoze u toho docela dost pije. Ale taky neodhadnu, kdy to bude.

luty
17. led 2011

@lmm Ja jsem s prikrmy cekela, az bude J. opravdu hladovy a zacne se zajimat o jidlo. To bylo tesne pred 7 mesici, kojila jsem pak uz co 1,5h. No a hnedka mi zblajznul temer 15dkg mrkve (uz mel chudak asi dost hlad) a ted se sape po vsem, co jime my. Prislo mi logicke, ze po jidle bude chtit curat, ale on to jeste nejak nepochopil☹ 😀 Uvidime, az se to u nas malinko usadi.