Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

booklover
26. únor 2011

@lmm dakujem za privitanie 🙂 a drzim palce! @ameliejulliette aj u nas je to raz fajn, inokedy horsie. ale je zaujimave, ze "tlacit" sa dcere do plienky nechce, pocka si na nocnik. takze s tym som spokojna. a v noci je skoro vzdy sucha, kruti sa nepokojne, kym ju nedame na nocnik.. s tym postojom na tom nieco bude: ja sa obcas pristihnem, ze som nervozna, ale hned to stopnem. zda sa mi, ze ak "tlacim na pilu", robi to zlu atmosferu a to predsa nechcem.. manzelik byva obcas tiez taky, tak sa snazim vysvetlit, ze to robime pre dceru, nie pre seba. hlavne ide o jej dobry pocit. ale clovek sa musi stale vychovavat...

sussanah
26. únor 2011

@booklover jj maly taky vzdycky vycitil, kdyz jsem zacala na neho tlacit a hned to bylo vsechno v pline 🙂

booklover
26. únor 2011

@sussanah tie drobce su take citlive... ked mala nasa dcera 2 tyzdne a ja som mala vysoke horucky, bola som v takom stave, ze ani na WC sa mi nechcelo ist... a ona cele dni preplakala.. chudatko, plakala so mnou, citila, ze sa trapim, ale v tej chvili mi to pripadalo ako provokacia.. tak je to obcas aj s BKM, jednoducho vsetko citi.
u nas zvykne pomoct aj dalsia vrstva oblecenia, asi citi tepelnu nepohodu.. :-/

sussanah
26. únor 2011

@booklover jsou to barometry, ale u nas to bylo opacne. Kdyz mel maly 3m, byla jsem na akutnim slepaku a pak nesmela maleho nosit (no mela jsem co delat dojit si na zachod, pustili me 3 dny po operaci) a maly, i kdyz byl jindy urvany a vyzadoval noseni, tak jakoby vycitil, ze je neco zle a stacilo mu vedle me jen lezet. Ale za 14dni bylo vse pri starem 😀

booklover
27. únor 2011

@sussanah tie deti su male zazraky 🙂

lmm
27. únor 2011

a jsme na nule.

mamusia
28. únor 2011

@lmm jak to? 😲 nasa Zoinka sa na podiv vykakala aj vycikala 1x u mojich rodicov do nocnika (samozrejme,my sme pri tom neboli,kedze bola 1x bez nas),no zatial stale hlasi,no necika do nocnika,uvidim,ze ako to pojde,kedze u nich bola cele 4 dni na papierovkach 😅 😠 ale od vcera vecera uz je pekne v latkovke znova 😉

lmm
1. bře 2011

@mamusia, netuším. včera zase jen dvě počůrané plíny, dneska zatím půl na půl. Očividně jak se jí chce. Rozpadávají se mi svrchňáky, doufala jsem, že už nebudu muset kupovat další. Ale netroufám si ji dávat bez plíny, když některý den totálně bojkotuje. Zoinka už se z jednorázovek otřepala? 🙂

mamusia
1. bře 2011

@lmm jasnacka,ani to moc nepocitovala inak,ze nema latkovku,ale vcera sa mi vycikala aj vykakal do nocnika,tak som chodila happy,ze aspon nieco 😀 Moc sa uz tesim na leto,bo verim,ze vtedy sa to zlepsi,hlavne ked pride aj druha mala,urcite bude obkukavat 😵 uz len mesiac vpodstate a sme 4-ria 😵

jitka_
1. bře 2011

Holky, já si k vám jdu postěžovat. Jak jsem tu posledně psala, že se mi malá dvakrát pokakala, tak to pokračuje!!! 😖 Pokaká se minimálně každý druhý den! Je to fakt hrůza. Včera a dneska se mi dokonce pokakala při večeři v jídelní židličce a poznali jsme to s manželem až podle čuchu!! A v sobotu usínala, ale měla před jídlem, tak jsem ji vzbudila, protože by pak večer nemohla usnout a je pak otravná, a ona byla zase pokaděná a vůbec jí to nevadilo, klidně by v tom usnula. Čurání jsem už přestala řešit, ale z tohohle jsem už bezradná. Nevím, jestli to může být z jídla, zkoušela jsem jí dávat kupované přesnídávky s tvarohem a jogurtem, tak z toho se vzbudila i v noci, ale vydržela to a vykakala se do nočníčku, tak jsem jí je přestala dávat, ale zase zkouším nové Hami maso-zeleninové, ať má změnu, tak jestli je to po tom Hami??? Doufám, že to nebude pokračovat a neskončíme jenom na plínách 😖 Tak jsem si pochvalovala, že se mi od tří týdnů pokakala jenom třikrát a najednou za jeden měsíc už to raději ani nepočítám...

alenk
1. bře 2011

@jitka_ my mame teraz podobny problem. este donedavna som prcka mohla chvalit, ze tri mesiace kaka vyhradne do nocnika a potom sa rozkakal do plienky. na zaciatku bol z toho aspon nervozny, no teraz prave naopak, dnes predobedom dokonca aj na hlad zabudol, ako mu bolo dobre v tej pokakanej plienke 😉 ja som napriklad zistila, ze ak mu dam pohanku dva dni po sebe, tak potom dva dni kadi do plienky. takze som to upravila, ze pohanku len v jeden den a potom aspon tri dni pauzu. je dobre davat domacu stravu, oproti kupovanej, lebo vies presn e co papa a skor objavis tu problemovu potravinu.
no, uz len tu krizu prekonat 🙂

jitka_
1. bře 2011

@alenk Takže to bude fakt z jídla, no hlavně to zastavit, aby si na to nezvykla. Doma mám pro ni uvařené jídlo pěkně namražené a různě namíchané, ale když jedu k našim, tak má pro ni moje máma koupené přesnídávky. No ale budu jí jídlo vozit z domu, tohle se fakt nedá. A dneska před koupáním se pokadila podruhé!!!!!! 😖 A úplně to bylo cítit, že je to z té přesnídávky a ještě v tom byly kousky, fuj. Jen by mě zajímalo, jestli s tím Hami má problém víc lidí, naší malé to vyloženě nesedí, ať je to od nich jakákoliv přesnídávka masová nebo ovocná.

alenk
1. bře 2011

@jitka_ no ja osobne som z hami presnidaviek sklamana (a nielen hami), vcera som zhanala malemu nieco ovocne s marhulami a nieco zeleninove s telacinou, chcela som mu to domace spestrit.
tak napriklad hami zelenina s telacim, vhodna vraj od ukonceneho 6teho mesiaca. ma v sebe rajcinovy pretlak(?), stavu z hrozna(?), susenu majoranku, por(?), kukuricnu muku.... myslim si ze zbytocne vela toho a hlavne veci, ktore sa napriklad od ukonceneho 6teho mesiaca nemozu.
a ovocny prikrm s marhulami a bananom, tiez ze od 6teho mesiaca, ma hroznovy koncentrat, sipkove pyre, psenicny skrob, kukuricny skrob.... detto
no, ale to patri do inej temy 🙂

jitka_
1. bře 2011

@alenk Přesně to jsem se taky dočetla a dokonce v hami borůvkové přesnídávce je ještě k té hroznové šťávě přidaná šťáva z černého bezu! Po téhle se mi malá dokonce celá v postýlce poblinkala. Já DEBIL jsem si to samozřejmě přečetla, až měla malá z toho nějaký problém, jinak jsem jim věřila, že je to vhodné pro miminka. Furt nás cpou reklamou a od doktorky jsem dostala různé letáčky a v nich dokonce píšou, že pokud máme obavu z doma vařené stravy, jestli obsahuje všechny živiny, ať dáváme miminkům hami 😠

dueliola
1. bře 2011

Ahoj, zdravím všechny čůrající a kakající mimina a maminy, které se to snaží chytat. Můžu se přidat? Jak to stíháte vy, co máte víc dětí? Mě to nějak nejde skloubit pětiletého, čtyřletou a devítiměsíční, která "potřebuje" každou chvilku, zrovna, když potřebujou něco ti starší.

lmm
2. bře 2011

@jitka_ ,@alenk, jídlo jim může dělat trochu binec v kakání, ale to, že kakají do plínky, je podle mě spíš o nich. Skoro všechny děti tady si prošly tímhle obdobím. Moje malá měla tak do 8-9 měsíce snad 3 pokaděné plíny, ovšem potom to začala dohánět. Pak to bylo zase dobré a teď se mi do plíny zase klidně vykadí. Tak nezbývá než vám držet pěsti, aby to brzo přešlo 🙂.
@dueliola, vítej mezi námi. Mám jen dvě, stíhám to v pohodě, syn prostě počká, vysvětlila jsem mu to na jeho kakání-čůrání, když se mu chce, tak to má taky přednost před vším ostatním.

jitka_
2. bře 2011

@lmm Malá má 9,5 měsíců. A dneska ráno se pokadila zase!!!! ☹ A to máme v neděli oslavu, táta slaví šedesát a jdeme na oběd do restaurace, tak vůbec nevím, jak zvládneme ☹

lmm
2. bře 2011

@jitka_ klid, přinejhorším dopadnete jako úplně běžná maminka s dítětem - s plínou 😀 .

jitka_
2. bře 2011

@lmm no to nééé, to je vždycky hrůza, když ji rozbalím a má to úplně všude. Zkusím ji sledovat a zavedu zpátky ty naše patnáctiminutové intervaly, jestli to bude co k čemu. Ale je mi jasné, že jestli se zabejčí, tak s ní nic nezmůžu.

jasekd
2. bře 2011

@jitka_ Nesmis se tim tak stresovat 😕 Uprimne ja si nedovedu predstavit v restauraci co 15 min litat nekam na WC s miminem. Ale zas na druhou stranu te chapu. Ja mam sice kluka, ale s vrozenou vadou ledviny, na kryci lecbe ATB, je ohrozenej infekci moc. cest vic nez zdrave deti, tudiz kazda pokadena plina je u nas stres, aby se mu to nedostalo na pindu a neco nechytil, nastesti nikdy se to nestalo a tuk tuk, infekci nemel a kontrolni moc vzdy cista. Navic ted miva po obede prujem, tak se snazim fakt chytat. Ovsem s pokr. tehot. to jde cim dal hur, nejak nezvladam vsechno, ale to kakani se snazim poctive a uz dlouho se nepokakal do pliny (takze urcite ted to udela 😀 ). Ted cekam holcicku a z te mam hruzu, presne jak rikas, jak to maji vsude, tam je to riziko inf. daleko vetsi nez u kluka. Nastesti to vypada dle UZ, ze vada neni v rodine, holka vypada naprosto zdrava 🙂 Ale mely bysme si uvedomit, ze vetsina deti skutecne funguje jen na plinach a taky neumrely, navic mame tu vyhodu, ze to snad prece jen lepe pozname a muzem prebalit kdyz tak hned, i kdyz nekdy to fakt utaji, nic nepoznam, necejtim, a pak se divim 😝 U nas vubec spis funguje to casovani, ze vim, kdy bude, nez ze by to az tak daval najevo.

luculele
2. bře 2011

Caute, no tak ja sa k vam chtiac nechtiac pridavam, teda bola som neveriaci tomas este pred porodom, ale pravda je, ze malinka sa mi uz tri krat vycikala a dva krat vykakala do kyblika, takze nieco na tom bude 😀 Zatial nam to ide iba rano. Vecer nas tlaci brusko a nie a nie sa vykakat 😒

luty
2. bře 2011

@jitka_ Neres to!!!! Ja vim, ze to stve, ale temer vsechna miminka kakaji do 2 let do plinek! Pust to za hlavu! Ona si vzpomene, az zase bude chtit!!! My jsme nemeli pokakanou plinku temer pul roku, pred 3 tydny bojkot (jak ja zavidela tem z Vas, ktere resily treninkove klahotky apod..), zacalo to curanim, v poslednim tydnu asi 4-5 dni, kdy J. kakal jen a vyhradne do plinky. Klido se pokakal asi 2 min po neuspesnem pokus do nocniku, kdyz jsem ho mela v satku!!! Taky jsem hudrala, ale moc to neresila, on ted nema na nic cas, porad chce jen stat a pomalinku uz i chodit... Navic miva ridkou stolici, takze je to uplne vsude. Dokonce mi jeden den pokakal vsechny 3 svrchnaky, tudiz musel jednou do jednorazovky (mela jsem jen malou velikost do 6kg, ale nejak jsem mu to umaslila nez uschly aspon jedny svrchnacky) - potupa jako blazen 😠 😠 😠 😉 No a posledni 4 dny jsme vhytli vsechno kakani a dokonce i nejake to curani, ale zase ukazkove - jaksi jsem najednou vedela, ze chce, tak jsme sli nad nocnik a do 2 vterin se vycural, usmal a cekal pochvalu 😀 Sice chytame jen tak 3-4 za den, ale i to je uspech po totalnim bojkotu. Koukala jsem na to nevericne a s rozzarenyma ocima hlasila manzelovi, ze nezapomnel a vycural se do nocniku 😀
Kazdopadne si nemyslim, ze je to z jidla. Dieta mu muze ovlivnovat strevni cinnost, ale ne to, jestli to pusti do pliny, ci jestli ji ta pokakana plina bude vadit.
Co se tyka kupovane stravy - cetla jsem slozeni a nektere (od 6m) mivaji i syr, sul, bily pepr, tvaroh, smetanu... Takze pokud nekam jedeme na 1-2 dny, tak ukuchtim doma a pak ohrivam. Jednou za cas jim to ledviny neodrovna, ale verila bych spise tomu, co sama umicham🙂 Kukuricny skrob neni problem, taky obcas zahustim kukur. moukou, ale horsi je, ze ve sklenicce "dusena mrkev" je tak max. 60% mrkve.
Narozeminy a oslavu bych se snazila si uzit. Kdyz budes mit pocit, ze mala opravdu chce, taksi vezmi vycurat, ale jinak bych se s tim nestresovala. No boze, tak ji prebalis 😉 Stejne bude putovat z rukou na ruce, tak zapoj teticky a babicky, at si ji uziji se vsim vsudy 😝 😀

luty
2. bře 2011

@dueliola Ahoj a vitej 🙂 🙂 🙂 Ja mam jen jednoho raubire, sama si nedovedu predstavit peci o 2-3 deti v praxi. Ale co, zivot me nauci🙂 Drzim pesti, at se Vam dari! Nejen curani🙂))

luty
2. bře 2011

@luculele Ahojky! Dalsi "vzdelane miminko" 🙂
Jak to myslis "chtic-nechtic"? Nerikej, ze Te rmouti fakt, ze Ti drobecek nekaka do plinky 😲
Tes se z kazdeho chyceneho curani a kakani, casem toho bude pribyvat a nejak se s tim szijete. Akorat musim upozornit, ze je to tezce navykove! Pak uz se toho nezbavis... V nejhorsim budete v roce bez plinek, no.. I s tim se da zit 😀 😀 😀

jitka_
2. bře 2011

@luty Díky moc za povzbuzení. 😉 Tvůj malý má 8,5 měsíce a už stojí a chce chodit?? To je šikula!! Naše malá je teda velká čiperka, má 9,5 měsíce, ale ještě se neumí ani sama posadit, akorát leze, no spíš se plazí, v postýlce se houpe na kolínkách a od včera už se drží za okraj postýlky a klečí. Já to zkusím neřešit a brát to tak, jak to je a hlavně jak se malé bude chtít. 😉

luculele
2. bře 2011

@luty chtiac nechtiac preto, lebo som to sice planovala realizovat, ale po porode toho bolo aj je tolko, ze som nemyslela, ze sa do toho pustim. Ale ked som malinku vydela ako tlaci, tak som si povedala, ze preco nie 🙂

to by bolo super do roka bez plienok :D

luty
2. bře 2011

@jitka_ Sikulka???Aktivec jeden aktivni! Nejhorsi je, ze uz nechce ani lezt, jen stat a stat a pritom padat a padat a padat... Takze nemam sanci ho nechat ani vterinu samotneho, i kdyz je za v kuchyni se mnou, tak behem zlomku vteriny se do neceho prasti, spadne, bouchne... Uzivej si plazeni a lezeni 😀 😀 😀
Opravdu si s tim nedej hlavu! Ji to do hlavy nevtluces. Az zase bude chtit, pujde to🙂 Drzim pesti!
Uvidis, jak se po par dnech ci tydnech bojkotu budes radovat z jednoho chyceneho curani🙂)) Aspon mne to dneska dodalo tolik energie.. jen to vedomi, ze nezapomnel🙂

dueliola
3. bře 2011

Ahoj, díky za přivítání. Malá má 9 měsíců a taky už tak dva týdny umí stát a trochu se posunuje podél zábradlí v ohrádce,když má prostor, leze jak mravenec. Od asi dvou měsíců jsem jí říkala nad nočníkem a-a. Teď, nevím jestli si příliš nefandíme, ale někdy, když se počurá, řekne to taky. U syna tímto začalo odplenkování, že nahlásil po akci. Před tím, než se malé chce se kroutí a je nevrlá, ale žádný specifický signál nikdy nedávala, snažím se po spaní, po jídle a když se hemží ji dát vyčurat, no, moc to nestíhám, ale neřeším. My nejsme asi moc příklad bezplenkovky, spíš učení na nočník dřív, než ve dvou letech. Chybí mi důslednost. Starší děti byly v plínkách tak do roka a třičtvrtě, takže nic moc. Na nočník chodily, ale plínku měly a používaly ☹ dlouho. Kdy tak se odplenkujou BKM děti? Máma říkla, že jsme byli v roce ve dne bez plenek.
Mějte hezký den, ať se daří. 😉

zlilly
3. bře 2011

Tak u nas je to taky ted spis horsi. Malej zase resi nejaky interni problemy, asi druhej zub a koordinaci rucicek nebo co, takze pocuranejch plinek hromady a skoro denne i kakanec. 😒 co nadelam. obcas je to teda moje chyba, zpetne si uvedomim, ze signalizoval, ale ja sem mu holt napoctvrte behem jedne hodiny neverila. jako treba zrovna vcera. mela sem ho nahatyho, hrali sme si na posteli a najednou me napadne ze chce kakat. pak si rikam, jo pche, davala sem ho, je to par minut, zase udela scenu, tka sem ho nechala. a co byste rekly? 😠 Ano, správně, pokakal mi postel. a jak je sikovnej, tka se samozrejmne trefil mimo neprocuratelnou podlozku. haha. byl se sebou pak uhromne spokojenej.

evi_
3. bře 2011

@zlilly Jste měli včera teda veselo 😉 ..jak je starej prďolka?