Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

johanka.
22. dub 2011

@mamusia ty este stale prebalujes leziace dieta 😲 ? To ja som uz zabudla ako sa to robi 😢 Postojacky je to sikovnejsie, ked uz vie sama stat. Najlepsie funguje navnadit ju na nejaku zabavu, napriklad na stolicku jej dam knizku, ona pri nej stoji, spolu si ju prezerame a ja ju popritom prebalim.

johanka.
22. dub 2011

@luvie ano, som na tom novom fore, annagin pristup k babatkam mi je velmi sympaticky a do bodky potvrdzuje moje vlastne skusenosti. Mmch tiez by som rada znovu otehotnela, aj kvoli mojmu veku nechcem s druhym babom prilis otalat, ale pri tak intenzivnom dojceni to nie je prave jednoduche, vsak o tom asi tiez nieco vies 😀

Spat k bkm, ja ked sa na to tak spatne pozriem, tak mi to pride, ze bkm nema skoro nic s ucenim na nocnik. Kdesi som citala taky konzervativnejsi clanok, kde spominali aj bkm, a pisali, ze to malinke babatka vydavaju akesi podvedome signaly, cosi ako reflex, kratko pred vylucovanim. A bkm mamicky vlastne zacnu reagovat na tieto signaly. Myslim, ze cosi pravdy na tom je. Aj ked sledujem, ako sa z tohto fora postupne vytracali mamicky, ktorych deti zrazu zacali "bojkotovat". Tie signaly sa po par mesiacoch vytratia, ci na ne reagujeme alebo nie. Bkm akoby bolo len o tych prvych mesiacoch. Potom uz ucis na nocnik, uz pracujes nie s podvedomim ale s vedomim dietata. Posledne som sa zacala zaujimat o montessori pedagogiku, ta je dost zalozena na tzv citlivych obdobiach, a uvadza sa aj citlive obdobie na ucenie na nocnik, vraj je niekde medzi 18 mesiacmi a 3 rokmi veku dietata. V tomto obdobi sa je dieta schopne naucit na nocnik zazracne rychlo a bez namahy. Mnohe pampersacke mamicky to potvrdzuju, ze sa niekedy v tejto dobe pokusili naucit dieta na nocnik, a za par dni bolo odplienkovane. Pripadne im to neslo, tak skusili o mesiac-dva, a zrazu to islo. Dieta sa to moze samozrejme naucit aj v inej dobe ako vo svojom citlivom obdobi, ale je to s ovela vacsou namahou a podstatne dlhsie to trva.

Miska ma uz nejaku dobu take to "nie, nie, nie!" obdobie, cokolvek sa jej opytam, odpoved je nie, dokonca aj ked sa jej nic nepytam, tak hocikedy zacne hlavou vrtiet, ze "nie". Zreme musi pochopit, co to "nie" znamena. Aj vcera som ju vecer rozbalila, ako stala s holym zadkom tak som chytila nocnik a opytala sa jej, ci si skusi nan sadnut a cikat. "Nie, nie, nie!". Tak som nocnik polozila nabok, a Miska si sadla s holym zadkom na koberec, akoze cakala, ze tam ten nocnik bude. Nakoniec sme sa nejako dohodli, sadla si nan a dokonca sa aj vycikala, prevelky to uspech.

Tiez rozmyslam, ci by som robila bkm s dalsim dietatom. Asi ano, ale necakala by som od toho viac nez to, ze prave nepocika/nepokaka plienku. To bolo fajn, ked som nejaku dobu vobec neprepierala pokadene plienky, lebo kakala do nocnika. Jednorazovky ja davam na noc, inak to u nas neslo (teda islo, ale bolo okolo toho privela placu), cez den ma to nejak nelaka. V jednorazovkach bola Miska v porodnici a doniesla som si ju odtial pekne zaparenu. Keby ale druhe dieta nemalo s jednorazovkami problem, tak by som ho v nich mozno nechala aspon v sestonedeli, kym neodpadne pupocny kypet, a dala latkovky az ked ich uz netreba zehlit. Miska bola desny nespavec, ja som bola kruto nevyspata asi styri mesiace po porode, ani najest som sa nestihala, a tych par svetlych chvilok, ked Miska predsalen na par minut zaspala, som ja utekala k zehliacej doske, aby som aspon par plienok ozehlila, kym sa zobudi, namiesto toho, aby som po porode aspon trochu relaxovala.

No, nejak som sa rozkecala. Tak drzim palce, nech sa vam (aj nam) dari lepsie a lepsie.

johanka.
22. dub 2011

@misha_ skvele, ale ved to je signal, uplne jasny, ked ta odvedie k zachodu. Signaly typu zaplakanie ci nepokoj davaju len malinke deticky, ktore to inak este nevedia. U takychto vacsich je signalom doniest nocnik, zaviest k nocniku ci na zachod, povedat nejake slovo, ukazat nejaky znak, naznacit stahovanie teplackov atd.

mamusia
22. dub 2011

@johanka. hej,ja stale prebalujem leziace dieta 😅 no trva nam to fest dlho,bo sa kruti a tak,no kakanicu by sa ani inak nedalo prebalit a este ma teraz stale velmi riedku stolicu,bo sa jej tlacia zuby pomalicky a strasne dlho to trva,kym sa prederu...tak dovtedy ma vzdyriedku stolicu... Chcela som si kupit vrchne nohavicky len take natahovacie ako gatky,ze ked sa pocika,tak je to jednoduchsie postojacky prebalit a len ich vytiahnut hore....no teraz uz nic neriesim a nechcem uz nic dokupovat do plienkovej vybavicky,skor zacnem tvrdy rezim casovania a davania na nocnik od utorka(to ide mm uz do prace,tak sa budem snazit malej namaxa venovat). Aj ja s druhou bezplienkujem a sme na papierovych plienkach,na latkove sa chystam prejst,az ked sa druha odplienkuje a vsetky plienky ostanu pre mensiu. Ani by som nemala cas to vsetko zapierat a tak,kedze mala ma od narodenia hnacku,stacia mi plienky co treba prat s velkou slecnou,mala aj tak kaka vacsinu do nocnika a cika do plienky,no je mi takto pohodlnejsie a dobre ich znasa 🙂
Tak nam teda drzim palce,aby sa nase deticky uz rychlo naucili na nocnik 😉

misha_
22. dub 2011

@johanka. s temi signaly jsem to myslela presne tak - doma signalizuje tim svym odchodem na zachod, obcas i placem nebo neklidem, proste zmenou chovani. Ale venku ji je to sumak. Dneska jsem ji pozorovala a nechala ji v pline dyl nez obvykle, nedavala najevo nic a plina byla pokazde mokra. Vsak ono se to nejak vyvrbi.
Souhlasim s tim, (jestli jsem to dobre pochopila), ze bkm je tak do pul roka na bazi reflexu, od pul roka, jak si dite vic uvedomuje, uz se uci, kam se chodi na nocnik. Jako velkou vyhodu vydim v tom, ze dite tak nejak prirozene vi, k cemu je nocnik a je mu lip v suche nez mokre plince. Beatka sice na nocnik nejde vzdycky, ale nema s nim zasadni problem. A kdyz se vzpouzi a nechce si na nej sednou, vim ze to je proto, ze tam fakt nema zrovna co delat. Vidim ted u deti okolo, co jim je kolem dvou let, jak je rodice temer nuti sedet pomerne dlouhou dobu na nocniku. Krmi je tam, ctou pohadky, hraji si, jenom proto, aby tam dite vydrzelo. A pak se divi, ze nic neudela. Pro tyhle deti musi byt uceni na nocnik hrozne narocne. Myslim si, ze pro bkm deti je to proste prirozeny proces. A kdyby byl clovek dusledny, verim, ze i hodne efektivni.

misha_
22. dub 2011

@mamusia Teda, nedovedu si prebalit Beatku v leze, to by musela byt hodne unavena. A kakance resim tak, ze ji svlekam rovnou ve vane. Jsem totiz hrozne nesikovna a urcite by nam to vypadlo nekde cestou a stejne ji pak musim umyt. A fakt te obdivuju, ze mas dve deti tak blizko u sebe. Mne to jedno uplne staci.

johanka.
22. dub 2011

@misha_ aha, tak som ta s tymi signalmi zle pochopila, pardon. A vlastne je fakt, to je dobre na bkm, ze dieta dost skoro spozna nocnik a nema potom nejake zabrany, ako u niektorych deti, ze je okolo toho vela placu, kym si sadnu na nocnik. No Miske mokra plienka nejak velmi nevadi, zda sa.
@mamusia kakanice tiez vacsinou riesim vo vani, hlavne ked jej sli zuby. Tiez ju kvoli nim niekolko mesiacov prehanalo, teda stvorky a trojky boli zle, to sa dalo len zaniest do vane, vyzliect dohola a vysprchovat.

jasekd
23. dub 2011

Ahoj, par fotek v albu.
Jinak dotaz, Vendy kaka vetsinou ve spanku, nekdy teda poznam, ze tlaci, jenze ona se pokaka a jeste spinka dal, coz se zejmena az zustanem sami doma, bude hodit kazda minuta, kdy bude aspon jeden spat 😀 Jak to delate, to ty deti vzbudite hned, jak se zda, ze tlacej? Zatim jsme chytli jedno curani, jasnej signal byl, ale to byla vzhuru...

luvie
24. dub 2011

@johanka. mně taky Annag mluví ze srdce, všem ty stránky doporučuju, ale bohužel ne všichni je pročtou... ☹
To je zajívavé, co jsi se dočetla, o něčem takovém jsem právě nedávno uvažovala, jen bych to asi neuměla dát takhle do slov 🙂 TAky jsem teď narazila na "zázračnou metodu bez plenky za tři dny" - je to pro starší děti, ale v podstatě to doporučují vyzkoušet klidně i na rok a půl starém dítěti... jestli se "chytne". U nás ale zatím pořád vše při starém, je fakt, že za víkend, hlavně s tátou, se jí párkrát podařilo něco udělat do nočníku, přemýšlím, jestli nemá stresy hlavně ze mě...

Jinak "nenene" období je u nás už hodně dlouho - naučila se to slůvko říkat celkem brzo (i když jsem se snažila ho moc nepoužívat sama) a teď už moc dobře ví, co znamená... často ji slyším, jak si říká: "Jájá - nenene" (překlad: "To Káťa nemá dělat") a už ji hledám, najdu ji u otevřeného mražáku, s utrženým lístkem z kytky, atd... Anebo když ji rozbaluju už pokakanou - to si taky umí říct, že do plenky se nekaká... 🙂 někdy je to k popukání.

Já jsem od BKM taky nikdy nečekala, že se moje dítě naučí žít bez plenky dřív než ostatní, ale je fakt, že teď mě to občas trochu hryzne - jakto, že to dřív tak hezky šlo a teď zas ne? Kdy už to zase aspoň trochu půjde? atd...

A ohledně jednorázovek - já jsem se snažila je nikdy moc nepoužívat z vícero důvodů. I v porodnici jsem měla látkovky, celkem to tam bylo haló, ale je fakt, že muž mi pomáhal žehlit, někdy mi uvařil na týden, takže toho spousta pro mě odpadla. ani v noci mi to nepřijde tak hrozné, byly doby, kdy vydržela suchá až do rána, vyčůrala se do nočníku, takže za týden jsem prala třeba jen jednu noční plenku. Teď jsou tak dvě za noc - budí se v noci celkem často, ne vždy se počůrá, někdy ano, to hned přebalím. a pak ráno, kol. 6 se mi přicucne na prso, vím, že bude čůrat, ale samozřejmě že na nočník nechce, vydrží se mi tetelit na prsu i dvě hodiny, někdy usne, ale ta plenka je někdy totálně durch, jednou to prošlo i přes kalhotky a pyžamo... tak nevím, co se jí honí hlavinkou.

Taky jsem se rozkecala, ale snad, jako tvoje příspěvky, i ten můj tě trochu "uklidní" že máme děti normální a skvělé 🙂

jitka_
24. dub 2011

@johanka. Super příspěvek, úplně stejně to vidím i já, i s těma plínama v šestinedělí. 😉
My teď máme asi týden změnu. Přečetla jsem si příspěvek od sussanah, jak se najednou rozhodla, že nebude číňák ale normální nočník. Tak jsem to zkusila, protože malá se na číňáku pořád strašně vzpouzela. Na normálním zase chtěla vstávat, tak jsem se ji snažila zabavit, ale to zase nic neudělala. Tak jsem udělala změnu. Dám ji na normální nočník v ložnici, kde ji běžně přebaluju a kde ji běžně dávám na číňák. Ale.... dám ji tak, aby nedosáhla na nic kolem, nechám ji tam a odejdu. Za chvilku se vrátím a kouknu, jestli v nočníčku něco je, když je, tak ji pochválím a když ne, zase na chvilku odejdu. Je to fakt jenom chvilka, jdu se třeba napít, nebo si sama odskočím na záchod a hned se vracím. No a pak už ji zabalím, i když v nočníčku nic není, protože pak se jí evidentně nechtělo, ale to se stává málokdy, většinou je v nočníku načuráno a někdy i nakakáno. Zatím velké ŤUK ŤUK ŤUK do dřeva, zatím to funguje. Na číňák ji dávám ráno, když je rozespalá a chci, aby ještě po jídle usnula. Jinak ale stále každý den uklízím nějakou tu pokakanou plenku a počuraných plno, stále peru každý druhý den plnou pračku. Ale aspoň se mi nevzpouzí a nemusím ji dlouho držet nad číňákem. Tak jsem zvědavá na zítra, když jsem ji teď tak pochválila 😀 A venku čuráme hravě a bez problémů na travičku a na návštěvě bez problémů na záchodě do číňáku 😀 zatím.... 😀

johanka.
24. dub 2011

@luvie ano, myslim, ze mame skvele a uplne normalne deti. Cim viac skusenosti naberam, tym castejsie mam dojem, ze ak je s dietatom nejaky problem, tak je to v skutocnosti problem s mamickou, ktora nieco prilis riesi 😀

Katka sa ti teraz vela budieva? Miska prave naopak konecne zacala pekne spavat, budi sa uz len tak tri-styrikrat za noc. Je fakt, ze tym padom aj menej v noci pije a menej cika. V lete zrejme zas skusim na noc latkovky, ale s tym, ze neprebalovat. Mne zacala pri nocnom prebalovani strasne jacat, tak som to po case nechala, spanok je prednejsi. Davala som jej nejaku dobu viacero plienok na noc, poriadne velky zadocek mala, no i tak to vzdy zufalo precikala, casto az na postel. Tak som presla na jednorazovky, aj to precikavala, tak som jej davala o cislo vacsie, to uz spravidla stacilo.

Ja som pravdupovediac tajne dufala, ze sa Miska vdaka bkm skorej odplienkuje, ze snad tak do roka a pol. A stale sa nic nedeje. Momentalne mam taku predstavu, ze toto leto to pride 😀 Najlepsie by bolo vzdat sa akychkolvek predstav, viem, ale ked nejak mi to neda...

Dufam, ze nasou debatou neodradzame mamicky mensich babatiek 😅

mamusia
25. dub 2011

Ahojte,

tak vobec nestiham nejak tu byt,tak aspon tak v skratke,ci nahodou nemate nejake rady pre mna 😅 Zajtra akurat mm odchadza uz do rpace,takze budem s babami sama,tak sa chcem zobrat za vacsiu slecnu a pritvrdit a ze nejak by sme cez ten bojkot mohli prejst..... ona aj krici kaka,no do nocnika nechce vobec nic urobit,neviem,ci ma z toho stres,ci taky odpor k tomu..... no nechce tam nic urobit a potom sa pokaka,alebo pocika....... no hroza a uz je taka velka 😀
A ta nasa najmensia...tak ta ma zas taku riedku stolicu,ze som z toho uz uplne zufala,stale len caka na ten nocnik,ze ju dam,skoro vobec sa nepokaka do plienky,len obcas nejaky zlty obsuch 😀 ,ale mam pocit,ze sa to este zhorsilo,ma uz minimum prazenice a skoro vsetko je len voda...pisala som aj annag na tu stranku a mi vravela,ze pravdepodobne si taha len predne mlieko a k zadnemu sa neostane.....tak uz asi tyzden praktizujeme,ze sa snazim,aby zjedla vsetko,ze aj to zadne mlieko,mam pocit,ze taha vsetko,no ta stolica je furt vodnata......Dr.povedala,ze ak to neprejde,tak pojdeme na chirurgiu na sono,co moc nechcem a ked jej tam aj nieco najdu,co mozu robit?Supnu jej hned umele,alebo zahustovanie?No som z toho rposte zufala ☹ keby mi nahodou viete poradit,ze co to moze byt.....dakujem 🙂

jasekd
25. dub 2011

@mamusia Je, a rikala nejaky podezreni, cim by to jinak bylo? Jinak kdyz te tam posle, jdi, vsak je to jen sono a uklidnis se, ze ji nic neni. My byli na sono furt, gastro, nefro, nic to neni, mimco to snasi dobre. Radu pro tebe bohuzel nemam 😖 Ja jsem zitra uz taky sama, bude to fakt sranda 😀

mamusia
26. dub 2011

@jasekd Tak uz bacujem sama 😅 ale mala kupodivu spi sama v postielke,co u nej nie je zvykom,bo cez den sa vacsinou len nosime v satke doma,ak nespi vonku v kociku..... No ja som si myslela,ze to ma z toho,ze som dostavala antibitika proti streptokokovi pri porode,no to uz je asi moc dlho nato,ze by to bol ten efekt...... Na sono nechcem ist preto,bo dieta tam musi byt nalacno(asi tak 3 hodky nic nejest),oni objednaju na cas a aj tak sa tam caka asi take 2 hodky este...takze deti tam len vrieskaju od hladu a je to des teda..a ked kojim,tak samozrejme,ze nemozem ist dnu,tak tam bude musiet byt manzel s nou...... a co by jej aj tak dali,ak nieco zistia?Urcite nejake zahustenie mlieka,alebo tak...a to ja nechcem,chcem kojit iba..... ale mozno pojdem k laktacnej poradkyni,ze ju mozno nejak zle kojim a tym to je sposobene....

mamusia
26. dub 2011

@luvie a co to je ta zazracna metoda bez plienky za 3 dni?Ako to funguje?

mamusia
26. dub 2011

@johanka. ze "len 3-4x" je hore 😀 asi ju stale kojis,co?Bo ja si neviem predstavit,ze by som k starsej vstavala tolko..ona mi prespi celu noc uz veeeelmi dlho a ta najmensia sa zatial budi 1-2x za noc 😅

prsky
26. dub 2011

@mamusia http://www.babycenter.com/0_potty-training-in-t... ide pri tej 3dnovej metode o to, ze dieta vlastne pochopi, na co je nocnik/zachod, nie, ze spolahlivo nevykona potrebu do gati .. odporucaju tuto metodu pre deti od 18m do 28m

jasekd
26. dub 2011

@mamusia Prosim te, proc bys jako kojici nemohla na sono? Jo, nalacno, to znam, my chodili s refluxem na gastro a musel bejt nalacno a vypit cajik, coz samo neexistovalo, takze ho museli zasondovat, to byl taky rev, ale co se da delat. Ja mela "vyhodu" nezraveho a spaveho ditete,tudiz mu to nalacno az tak nevadilo, aspon jsem ho neotravovala s kojenim 😅 Co by vamzjistili, to nevim. Nam zjistili tenreflux, nix se s tim nedelao , jen doporucili dokrm AR UM. Ale zkontrolovalo se, ze nema nikde stenozu, coz by byl prusvih. Me hranicni hodnotu pyloru, ale na opakovanych kontrolach uz bylo videt, ze se to rustem dostava do normalu. Takze spis vyloucit problem. Ale cim by mohla bejt ridka stolice, nevim. Jinak na nefrologii chodim taky vzdy snim, at jsem kojila nebo ne, tak se taky dela sono. Akorat byl manzel na mikcni cystouretrografii s nama, to je rtg s kontrastem, a ja uz byla tehotna. Jinak ja nakonecjeste nebudu, manzel ma starou dovolenou, kterou musi do konce dubna vybrat. Sel tam jen na skok a jeste se nevraci 😠 Tak aby tam tu dovolenou nestravil a nemakal zadarmo... Tak se drz. Jinak ATB jsem mela behem porodu taky a nikdo nerikal, ze by mel bejt problem, akorat nas monitorovali, mne teplotu a Vendy jeste saturaci, a vse OK.

mamusia
26. dub 2011

@prsky dakujem,asi to skusime,tam je v tom clanku pisane,ze od 15-tich mesiacov...vsak za pokus nic nedame 😅

prsky
26. dub 2011

@jasekd no len zahustovanie sa pri refluxe moc neodporuca, i ked u nas to lekari predpisuju .. citujem clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...
Jeho účinok je diskutabilný, dokonca môže reflux zhoršovať. Zahustené jedlo zostáva v žalúdku dlhšie a spôsobuje častejšie refluxné príhody. Zahustením síce grckanie eliminujeme, no tichý reflex – pálenie záhy sa ešte viac zhorší. U nás sa na zahustenie využíva komerčne vyrábaný Nutriton, ktorý však okrem vlákniny zo svätojánskeho chleba obsahuje i veľa cukru. Veľa detí naň reaguje ďalšími tráviacimi problémami i zápchou či hnačkou. V zahraničí sa zahusťuje i škrobom, najmä ryžovým. Zahusťovanie je spojené s potravinovými alergiami a zvýšeným rizikom cukrovky a obezity v neskoršom veku. Zahusťovaním sa môže znižovať celkový objem vypitého mliečka a tým sa zníži i prísun potrebných živín. Zároveň sa znižuje počet dojčení, laktácia sa nekontrolovateľne tlmí. Preto by zahusťovanie malo prichádzať do úvahy až vtedy, keď bábätko skutočne neprospieva a vďaka úpornému vracaniu trpí podvýživou. Mamičky namiesto toho, aby prikladali bábätko k prsníku pri prvých známkach hladu, musia do detí nasilu pchať rozrobené zahusťovadlo. Deti ho samozrejme vypľúvajú, začnú plakať, na prsníku pijú nepokojne . Niektoré mamičky to vzdajú a zahusťovadlo podávajú fľašou. Práve nezmyslené zahusťovanie je často prvou príčinou, kedy sa bábätko stretáva po prvý krát s fľašou. A odtiaľ je už iba krôčik k predčasnému odstaveniu.

susuq
26. dub 2011

@mamusia Ahoj, neviem, ale my sme boli na sono v Blave na Kramaroch (dokonca dvakrat, raz kvoli refluxu a raz kvoli tomu, že vykakal trošku krvi) a normalne som s nim bola dnu ja, aj keď kojím, len na rontgen nemozu kojace matky, tesne predtým v čakárni som ho nakojila, nikto mi nevravel, že by nemal 3 hodky jesť a bábätká tam brali podľa veku. My sme tam boli asi keď mal mesiac, v čakárni bolo plno ľudí, ale brali nás hneď dnu, lebo sme boli najmladší, veľké deti nechávali čakať a nikto sa, chvalabohu, nesťažoval. A nemôže to byť alergia na niečo, čo ješ Ty? Zahusťujú pri refluxe, ale Vy máte hnačku. Možno by si mohla skúsiť nejakú diétu bez tých najhlavnejších alergénov (napríklad na BKM, vraj aj v chlebe je srvátka niekedy).. ja, viem,sa to ľahko povie..... ☹ držím palce

jasekd
26. dub 2011

@prsky To asi bylo pro @mamusia ? Ja ted s malou zadnej problem nemam, ten GER byl u prvniho mimca a tam jsem skutecne mela problem, ze vubec nepribejval, takze dokrm nutny byl, a nam to AR pomohlo, s Nutritonem zkusenost nemam. Vsechno, co pises, zni logicky, jenze malej fakt zvracel obloukem a nepribejval 😅 Skrytej reflux nemel, jak se dal ten Nutrilon, byl fakt spokojeny dite a ja kojila aspon to malo, co jsem mela, v klidu 🙂 Ale ze hodne lidi nadava na Nutriton, to je pravda...
@mamusia Jinak my meli vcera nejakou krizi s kojenim , splaskly mi totalne prsa, mala byla unavena a nechtela tahat, odsat neslo... A taky kakala skoro vodu, takze asi fakt jen predni mliko. Dokrmila jsem ji strikackou, co jsem mela jeste odsate od predtim a nutila ji obe prsa, i kdyz je mam dost zniceny, a nejak se nastartovala, v noci se budila a chtela jist a rano zas dobry, uz jsme na porodni vaze 🙂 Pro me zazrak, po zazitcich s Martinem, ktery se na porodni vahu hrabal pres tri tydny a dokrmovali jsme strikackou. Moc drzim palce, at se to srovna.
Jinak jeste na upresneni, ani sono ani klasicky rtg na kojeni nevadi. Co vadi, je nejake izotopove vysetreni, vysetreni s kontrastem apod, proste kdyz se do tela vpravi radioakt. latka. Klasicky rtg je jen zareni, ktery projde telem a neuklada se.

susuq
26. dub 2011

@mamusia a ešte mi napadlo, že ja by som si asi na Tvojom mieste kupila nejake dobre probiotika (pre seba) a na 2 - 3 dni si naordinovala normalka protihnačkovú diétu (ryža, mrkva, banany, čučoriedky a pod.), dlhšie nie, aby si mala dosť energie a potom prípadne vyskúšala vynechať alergény, ak by sa to neupravilo. :-/

mamusia
26. dub 2011

@susuq akurat ododnes vynechavam mlieko (mliecne vyrobky),tak uvidim,ze ci sa to nezlepsi. Probiotika som uz vyjedla pred tyzdnom asi a ziadna zmena,az nato,ze kakala vodu+ trocha prazenice a teraz tam uz ani ta prazenica nie je 😒 No vsak zachvilku mame prvu poradnu,tak uvidim,ci nas posle na tu chirurgiu a na sono bruska teda..... Aj my sme boli uz na sono s malou asi v 3 mesiacoch ked mala a tiez musela prist nalacno a to bolo sono vajecnikov.......a boli sme tam najmladsi (na Kramaroch) a cakali sme asi tak 2 hodky,furt tam niekto chodil z nemocnice,cakalo sa aj dlho na doktora ci koho....no hroza! Inak co sa tyka takej protihnackovej diety,taku ked si urobim,to nepojdem na zachod 2tt potom 😅 a moc sa mi ani nechce dietovat,kedze som dost unavena este a potrebujem energiu 😝
@jasekd a nie je to nahodou len to,ze sa Ti ustalilo mlieko a tvori sa len tolko,kolko mala vytiahne?Aj mne tak asi po tyzdni splasli prsia (a to som v porodnici mala velky problem s nadprodukciou) a som si tiez skusala minule odsat a ani 20ml neodsajem,to mlieko potom uz asi ide tazsie von,ako ked sa nafucia prsia nazaciatku...no mala sa nestazuje,napapa sa a ked ma malo,dam aj druhe prso (bo v pravom mam viac mlieka,lebo v lavom mam pridavnu prsnu zlazu pod pazuchou a tam sa mi tvori menej mlieka),ale starsiu som nekojila,iba mesiac aj s odsavanim a teraz moc chcem kojit. A Ty uz maleho nekojis? Myslela som,ze tahas na dve strany 😀 😉

jasekd
26. dub 2011

@mamusia JO, ja vim, ze splasknout musely a diky bohu za to, ty sutry pekne bolely. A Vendy asi jak ji to malo teklo, tak se nechtela snazit a potrebovala povzbudit. Ne, malyho nekojim. Kojila jsem plne cca 5 tydnu a pak do 4 mesicu s tim Nutrilonem, pak jsem uz byla tehotna a mliko zmizlo uplne. Uprimne neumim si predstavit ted kojit jeste kluka. Dala jsem mu trochu odstrikanyho do UM. MOc se netvaril. Nedavno jsem mu jen takpro zajimavost zkusila strcit prso, a vubec nevi, na co to je, aspon se nedozaduje taky. Ja mam taky levou stranu naprd, mam fibrozni mastopatii a vlevo vic, takze taky, vic boli a malo mlika. U nas ve spitale v poradnach jdeme vzdy na radu temer na cas, jsem za to moc rada. Akorat kdyz na nefrologii dorazi docent z Prahy, co je tam jen jednou za cas, tak ten toho ma moc a to teda cekame, ale jsem rada, ze sem vubec jezdi a nemusime nekam do Prahy, to si radsi pockam.

susuq
26. dub 2011

@mamusia Ja viem, sa mi to ľahko hovorí... ☹ budem silno držať palce, aby sa to čím skôr zlepšilo.

mamusia
26. dub 2011

@jasekd Aj ja som malej skusala davat,sa tesila,chcelano ako okostovala,tak sa len zaksichtila a uz nechcela viac 😀 Tak aj Ty si teda taky novacik v kojeni ako ja 😀 Ale tentokrat chcem do toho 6-teho mesiaca potiahnut 😉

sussanah
26. dub 2011

@jasekd Ahoj, nejak jsme s malym cestovali, takze se dostavam k netu az ted a moooooooc gratuluju 🙂 Teprve budu docitat, ale doufam, ze to budou jen same pozitivni popisy 😉
@mamusia Ahoj, tak jakpak s 2 holkama doma?

luvie
26. dub 2011

@johanka. no, ona se začala asi víc budit ještě než jdu spát já - někdy ji musím i 2x uspávat, budí se tak co půlhodina, V noci ani nevím, někdy mám pocit, že se vzbudí tak 8x, jindy třeba jen 2x, ale nedokážu říct přesně, protože se snažím spát, jen se natočím, dám prso a spíme dál 🙂 Ale zato přes den teď poslední asi 2-3 týdny spí krásně, vydrží i dvě hodiny, já meziím i stihnu něco udělat, protože spí v ložnici na zemi, usne u prsa, pak se mi většinou podaří vyklouznout a nebudí se jako dřív hned. A jinak při nočním přebalování se taky dost ošívá, ale myslím, že už začíná vnímat, že je to pro její dobro, že to bude rychlé a pak prso dostane. Ale je fakt, že ji na nočník už v noci ani nedávám, prostě jen počkám až se počurá do plenky a přebalím.

S tím, že maminka něco moc řeší, se setkávám pořád. Někdy mám pocit, že když tu moji malou nechám "růst jako dříví v lese" má to větší výchovný efekt, než když se snažíím ji něco naučit, ale to některým maminkám asi nevysvětlím... I s bezplenkováním, mám období, kdy to fakt chci řešit a je to jen horší, pak ji nechám a ono to najednou začne jakžtakž zase fungovat. Ale jsem vždy ráda aspoň za těch pár plenek, které nebyly pokakané, to že bez plenek nebude dřív mi ani tolik nevadí. Uvědonuju si, že na ni nechci klást mnoho nároků, i když kladu 😀 ale na Léto bez plenek se už taky těším, bude běhat naholo🙂

A jestli naši debatu čte nějaká maminka malého miminka, té se určitě daří, tak doufám, že se odradit nenechá 🙂 malým miminkům to přece tak krásně jde 🙂

luvie
26. dub 2011

@mamusia jestli umíš anglicky, zde
http://www.babycenter.com/0_potty-training-in-t...
proletěla jsem to jen velmi rychle...