Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jasekd
3. kvě 2011

@mamusia Jeste nezkousela, spechali jsme k te Dr, ted to asi zkusim, pokud se do toho nevzbudi M. Mame latkovky, stridam HD a novosklad, ale mam jich malo, musim dokoupit, uz mam objednane HD pouzite za peknou senu, tak obcas jsem lina a dam papirovku, jenze dochazej, dalsi balik kupovat nechci a potrebuju je setrit k Dr. Ale s Vendy me to fakt nebavi, ta vajecina, ona kaka porad, kdo to ma furt prepirat 😝 Martinek tolik nekakal a brzy mel dokrm Nutrilonem AR, tak nemel vylozene to tekuty, tak to bylo pohodlnejsi, no ale snazim se.Dik za odkaz, mrknu.

jasekd
3. kvě 2011

@mamusia Vetsinu toho dela, akorat Vendy moc dosiroka tu pusu neotevre, at dela co delam, i novorozenecky dudlik je na ni velky, pritom to neni zadny prcek, porodni vaha 3600, ted uz ma cca 3800...

jabrunko
5. kvě 2011

Ahojte dievčatá, chcem vas pozvat na stretnutie bezplienkačov vo Svatom Juri v čajovni Chajori 7.5. o 14tej ... pridte sa podelit so svojimi skusenostami 😉

susuq
6. kvě 2011

@jabrunko Joooj, škoda, už máme program, zvyknete sa stretávať aj inokedy? ☹ hneď by se prišli...

lmm
6. kvě 2011

ahoj po sto letech, byli jsme na cestach, tady se konecne neco vyklubalo, gratulujeme, @jasekd 🙂 . u nas vse stale pri starem, nevim, jak jsem si mohla myslet, ze budem v roce bez plen 😎 .

sussanah
7. kvě 2011

Opet jsme cestovali vsude mozne, ale uz jsme opet zpatky doma 🙂

@jasekd sry, ty si tady vylevas srdce a ja si tu ani neprijdu. Tak jsem doufala, ze ti mala nebude blinkat, rikala jsem si, ze kdyz vase nebude, tak ta nase dvojka taky nebude blinkaci 😅 Zkus fakt vyzkouset jiny dudlik, u nas zabral ze zacatku jen klasicka mala tresnicka, zadne ortodonticke, na ty jsme presli az asi v 3-4m.
A neboj, ono se to nejak utrepe. Ale fakt, ze ditka po roce jsou urco vetsi masi, nasi kluci budou od sebe 2 roky, tak to snad nejak zvladneme 🙂

jasekd
7. kvě 2011

@sussanah Ja jsem se koukla, co jsem psala, no jo, to byla ta depresivni nedele 😀 😝 Vecry jsou desny, to o samote moc nezvladam, celkove se den postupne zhorsuje, dopoledne dobry, po obede vetsinou rvou najednou a prestavam stihat. No a vecer Vendy po hodine vriska. V pondeli jsem byla venku s tatou, v utery jsem se zvladla vypravit s obema na 7,30 s moci, cili rano vykoupat Martina, obema dat jist, oba obliknout, nalozit a dorazit vcas 😀 Jsem si rikala, ze jako pohoda ty dve deti, odpol. na poradnu uz to bylo slabsi, tam mi pomohla sestricka od nas z prace, ve stredu jsem sla s kamoskou ven, ctvrtek jakz takz a patek zas krize, je to jak na houpacce, taky podle toho, jak se vyspim, je to denne 4-5 hodin, tak nic moc, ale treba dneska jsem se vydali do Ces. Raje na celodenni vylet, vyprava desna ale deti snesitelny a zmakli jsme to, zitra jdem na brusle, a Venousek treba ted blinka mene, snazim se dodrzovat vsechny ty zasady kojeni a stridave se dari 🙂 Ja myslim, doufam, ze GER to neni, jen nase urcita nesikovnost a jeji nenazranost 😀 V pondeli ma 3 tydny, nar. se 3,6, zhubla na 3,4 a dnes uz ma 4 kg, proti Martinovi sen 🙂
BKM jde do kopru, stihame jakz takz Martina, ale ji jsem zatim vzdala, ona fakt kaka ve spanku, nebo tesne po probuzeni, ale na mockrat, furt prebaluju, signaly nejak nevidim a pak je akorat vsude kolem prebalovaku nacurano nebo i hur a to fakt nemam zapotrebi, klubicko opet nesnasi, vzpouzi se a rve a v leze na prebalovaku to je akorat bordel a vsechno zadelany, takze ja asi budu casem praktikovat jen to co u Martina. Jak tady rikate, ze novorozenec je ideal na BKM, tak Vendy ne nebo ma blbou matku 😀

jasekd
7. kvě 2011

@sussanah Je a gratulace k UZ, ze je vse OK 🙂 Ja jsem na jednu stranu rada, ze uz to mam za sebou, to tehot. bylo narocne, konec i kvuli tem nemocem, prenaseni atd hroznej, porod narocnej, ale zazitek nakonec krasnej, mne je fakt lito, ze to bylo naposled 😅 Teda nejspis (prace mi nedovoli), aasi si necham dat Mirenu a za tech 5 let se uvidi (spis neuvidi, ale nechci to definitivne zavrhnout, ja bych jeste jedno, asi chlapecka, brala 🙂 )

jasekd
7. kvě 2011

@lmm Diky. No jak ty sis myslela, ze budete mit v roce pokoj od plen, tak ja zas myslela, ze M. bude na roce aspon sedet, dokonce jsme resili, zda kupovat souroz. kocar, zda neresit ten prechod jednim kocarem a nosenim, chacha, naivita nejvetsi, malej ani sam nesedi a kocarek nesnasi, protoze nejde dat do lehu, natoz aby se snazil chodit 😝

sussanah
7. kvě 2011

@jasekd na bkm se vykasli nez abys prisla o nervy 😉 Dostala jsem tip na tenhle clanek o refluxu a kojeni, je tam par tipu, co bych priste taky zkusila, pokud na to dojde http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

A teda musim rict, ze jste fakt ucestovana rodinka, se potom ani nediv, ze to pak na tebe dolehne 🙂
Jinak ja uz jsem taaaaak rada, ze uz jsme zase vsichni doma. Muz se mi vratil ze sluzebky a snad uz ted nikam moc jezdit nebude. Od zacatku roku byl takovy 60-70% casu nekde v tahu, uz mi to fakt lezlo na mozek. Navic mi nebyva zrovna nejlepe a s tim nasim torpedem to fakt samotna nedavam. A to je jen jeden 😀 To ze M. ti jeste nechodi, no ma to i sve vyhody, ja teda fakt nevim, jak toho mojeho udrzet na uzde, protoze ten ma snad v brichu atomovy reaktor. energie ma na rozdavani, vsude lita, porad v pohybu a sedne si akorat tak k jidlu a i u toho poklepava nohou 😀 😝

A abychom byli zase trochu k tematu, tak musim rici, ze jsme uz slavnostne odlozili plinky i na noc 😵 Uz dele jsme je meli jen tak ze sportu, ale uz na to kaslem. Pokud se ma jednou za tyden pocurat do postele, tak mu radeji vymenim povleceni 🙂 Takze plinky sbalene a cekaji na dvojku. Dokonce jsme je ted uklizeli a ja se ho ptam, pro koho nechame plinecky a on ukazal, ze pro mimi, tak me to celou rozneznilo, skoro jsem musela slzu zatlacit 😀

lumarque
8. kvě 2011

@sussanah
Zlatucky. To je super, ze uz mate od plienok pokoj. A pouzivate este aj treningovky alebo uz len slipy?

lumarque
8. kvě 2011

Ahojte,
ozyvam sa po dlhsom case , lebo mam teaz doma dost fofry.. a podla toho vyzera aj nasa bkm. NIekedy sama mlacka🙂 ale musim pridat jednu skusenost. Maleho som mala jeden den v jednorazovkach, ktore som menila tak raz za dve hodiny, lebo sme boli na cestach a totalne sa zaparil, ale po dni v latkovych plienkach a nohavickach rychloprdkach ;) je to zase ok. Takze asi to cele ma nejaky zmysel.
Inak by som si z netu chcela objednat treningovky, vacsie balenie( 24ks a tolko ich snad nebudeme potrebovat), tak ak by sa nejaka baba zo Slovenka chcela pár kuskov, mozme objednat spolocne. http://www.dhgate.com/nissen-baby-boys-girls-wa...

sussanah
8. kvě 2011

@lumarque jeste jsem mu jedny vetsi treninkovky usila, ale uz je mam asi 3 tydny a mel je na sobe jen jednou a to jen proto, ze byla zima a on sedel na houpacce, takze to spis suplovalo teple spodni pradlo 🙂 Ale jinak mu dam do autosedacky radeji frote rucnik a pod to malou nepromokavou podlozku, protoze i v tech treninkovkach s PULem se mi maly hodne zaparuje.
Jinak ty treninkovky vypadaji docela zajimave, potom poreferuj 😉

mamusia
9. kvě 2011

Ahojte,

tak po dlhsej dobe sa tiez ozyvam 😝 mala ma stale vodnatu stolicu,no sa mi zda,ze je to uz trosku lepsie,sme boli aj na sono bruska,nic tam nezistili a este malej robili vyter a dnes bol mm zaniest vzorky stolice (zlata BKM,keby nie je,tak neviema,ako by som tam dala vzorku,ked vsetko vsaje plienka,take to je riedke 😒 ),no u nas to je zas naopak ako u @jasekd ,s malou ide BKM perfektne,ani nekaka do plienky,iba cika,obcas ma malu smuhu,ale to z prdikov.... a u velkej taka katastrofa,ze sa mi az zaparila - 1x v zivote,bo ma uz asi 2 mesiace riiedku stolicu zo zubov a teraz to vzdy tak vychadzalo,ze som akurat kojila malu a ona sa mi v tom case pokakala,tak v tom musela byt aj pol hodku....tak sme sa s mm rozhodli v piatok,ze od soboty nastupuje tvrdy rezim a skusime to oducanie d plienok za 3 dni..... no tak od soboty chodi hola od pasa dole,obcas sa aj vycika,alebo vykaka,hlasi vzdy predtym,nez sa jej chce,no ma taky bojkot,ze nechce na tom nocniku sediet,ale je to omnoho lepsie,nez ked je v plienke. Dnes mame 3 -ti den,vycikala sa rano do nocnika a potom vypila 250ml caju,skoro na ex a 2hodiny drzala,ako nechcela ist na nocnik,potom trosku pustila na zem a znova nechcela ist,iba mi stale znakovala a hovorila,ze chce ist spinkat,tak som ju nakoniec teda dala - este spi,no stavim sa,ze ako som jej dala plienku (bo na spanok dostava),tak sa hned pocikala a pokakala,no uvidime. Dnes je krasne vonku,tak chcemist aj skusit na prechadzku bez plienky (bo plienka s moze iba na spanie davat),tak uvidime,ze ci to vydrzi,popripade povie 😅 no velmi mi to vyhovuje,ze nema plienku,fakt tu mlacku mi je lahsie utriet ako prebalit ju. Iba vymenime ponozky a je 😉
@sussanah tak Vy uz ste iny machri,ze uz aj na noc je plienka fuc,to je fakt super,gratulujem k takemu krasne vysledku,dufam,ze s druhou budeme mat aj my taky 😀 😉
Este som sa chcela spytat @jasekd ze ked balis do novoskladu,tak co davas navrch na tu plienku? Bo ak ostane s malou dole bez na doma,tak prejdem s druhou na latkovky,kedze aj tak tam len cika a nebudem musiet zapierat a trapit sa kakou...a este ze do kolko mesiacov sa bali na novosklad,alebo preco je novosklad lepsi?

sussanah
9. kvě 2011

@mamusia ja myslim, ze jste se rozhodli spravne, Zoe uz moc dobre vi, ze to muze pustit, kdyz ma plinku. A uvidite, jak dal. Proste pokud do 1-2 tydnu nebude markantni pokrok, tak bych asi dala plinku znovu, at se zbytecne nestrresujes. Nebo co vis, treba to odkouka od Zary a bude 😉
Ad novosklad je hlavne lepsi z toho duvodu, ze neutika vajecina. Pokud ale chytas vsechno do nocniku, tak bych klidne davala plinku narovno. Ja u maleho jela v podstate v vv narovno od zacatku a taky jsme to prezili 🙂

lmm
9. kvě 2011

@jasekd, jestli máš mezi známýma rehabilitační sestru, je pár fajn jednoduchých cviků Vojty, které by mohly hodně pomoct, aspoň u nás to tak bylo, byl to neuvěřitelný skok. Můj syn se sám posadil až v patnácti měsících, ale díky cvičení byl v pohodě v kočárku i v židličce už dlouho předtím. Držím pěsti, ať to zvládáš, mám čerstvě na paměti, jaký je to s dvěma dětma záhul, a to mi obě krásně spaly a vůbec nebrečely.

lmm
9. kvě 2011

@mamusia, jejda, já jsem úplně zapomněla, že se během toho našeho cestování mělo narodit ještě jedno miminko, tak dodatečně gratuluju! S tím bojkotem na nočník to znám, ale přišla jsem na jednu věc - máme zásobu nočníků (sháněli jsme co nejmenší a zapojili se všichni známí, takže se nám jich sešlo pět) - mám tři různé nočníky na třech místech a dávám čůrat tam, kde zrovna jsme (v ložnici, v herně, v obýváku). Jakmile se začne vzpouzet, že nechce na nočník, vytáhnu jeden neokoukaný z těch zbylých dvou, a ejhle, ona si sedne. A za pár dní zase vytáhnu ten původní, na který už zapomněla, to je radosti, že ho vidí, a hned ho jde vyzkoušet 🙂. Nevím teda, co budem dělat s pěti nočníkama potom, ale teď se nám fakt hodí.
Jinak já přemýšlím, že zase zkusíme zrušit noční plínu, malá se počůrá tak jednou za týden, tak do toho asi půjdu.

lmm
9. kvě 2011

jo a čč jsme taky jeli od začátku narovno, protože kakance šly všechny do kyblíku.

mamusia
9. kvě 2011

@sussanah @lmm tak mala sa zobudila prekvapujuco sucha 😲 potom sa vycikala a neskor vykakala do nocnika,krasne sa potesila,boli sme splachnut a asi 10 minut nato,ako sa vycikala sa pocikala na zem,ked som sla dat Zarke dudlik,iba kricala mama a bola ticho - proste nechapem,ze preco sa 1x nevycikala uplne,ale len cast... 😠
@lmm my mame 2 nocniky,teraz beha len po chodbe a kuchyni,kedze inde su koberce a aby som ju teraz mohla lepsie odsledovat.To jeden je v kuchyni,druhy na chodbe.

mamusia
9. kvě 2011

@lmm a Vy ste ako na tom cez den?

sussanah
9. kvě 2011

@mamusia po tak dlouhe dobe necurani to je vcelku normalni. To chodim i ja na etapy 😀 Maly mi to taky dela, pokud dlouho necura, tak je schopen potom chodim i 3x po 15min. Musi ji to taky docvaknout, ze kdyz ted byla, ze si muze zavolat znovu za 15min. Ale super pokrok 😵 Premyslim, jak najit cesky ekvivalent pro "tesim sa s vami" a na zadny nemuzu prijit 😀

jasekd
9. kvě 2011

@mamusia ja mam jen PULky HD, flisaky mam taky, ale nevyhovuji, hrozne nam provlhaji. novosklad pro me lepsi neni, ale nemam tolik HD kalhotkovek, proto obcas davam 😀 pri zehleni si to rovnou predskladam a pak to takovej vopruz neni, ale HDdavam radsi.
@sussanah gratulace k odplenkovani! clanek jsem precetla, no snazim se to podle toho delat, ale jde to ztuha nekdy, ted bylo pekelny dopoledne, teda rano OK, manzel pomohl, nez odesel, pak jsme sli do DM a ven, pohodicka, no a pak plakali oba, teda spis vriskali, nevim, koho driv krmit, prebalovat atd. Ted spinkaji, ale V. nejak narika. Podle toho clanku Martin mel fakt reflux, u Vendy spis bojujem s technikou a tim, ze na ni nemam tolik klidu a casu 😢 Proste se s ni nemuzu tak mazat, kojit vleze by nam asi Martinek nepovolil, otravoval by, satek neovladam a zas bych si nemohla hrat s nim... Bejt Vendy prvni dite, asi bysme to zvladaly jen spolu lip. Ale zas bych nemela tu zkusenost... Clanek me pobavil, ze si my matky deti s refluxem zasluhujem obdiv a uctu, pokud jsme to prezily se zdravym rozumem 😀 Jo a jeste slovo "pazerak" jsem fakt neznala, a to jsem se Slovakama studovala, fakt dobry slovo 😀 Martin nemel spatnej prechod jicen zaludek, ale hranicni pylorus (zaludek tenke strevo), nastesti se to upravilo 🙂

jasekd
9. kvě 2011

@sussanah tesim sa s vami... mam z vas radost? treba. Ja uz jsem se te mozna ptala, ale nejsi puvodne Slovenka? Protoze obcas jsem u tebe zachytila takovej vyraz, co by na to ukazoval, nebo treba jeden z rodicu je Slovak nebo manzel... Me tak napadlo, kdyztak neodpovidej 😉

lmm
9. kvě 2011

@mamusia, střídavě oblačno. Máme dny s jednou plínkou, máme dny s deseti plínkama (ty jsou o dost častější). Malá hlásí těsně před nebo vůbec. Ale já ji teď moc nestíhám sledovat, tak je možné, že hlásí častěji a já ji neslyším. Kakanec hlásí spolehlivě, čůrání je jí celkem jedno. Asi by taky šlo zkusit to bez plen, ale počkám ještě měsíc, až bude opravdu teplo a najedem na šatičky a holou dupku.
@jasekd, teď mi došlo, že máš děti rok od sebe. To jsi opravdu supermatka. I kdyby nebylo refluxu. Drž se.

lmm
9. kvě 2011

@mamusia, koukám, že ty jsi taky supermatka. Jste fakt dobré, ženské. Děti po roce, v látkovkách a ještě BKM...

sussanah
9. kvě 2011

@jasekd no prave ze "mam z vas radost" neni uplne to prave, zni to skoro jako z povyseneho pohledu, typu zkusenejsi radi mene zkusenym, kdezto "tesim sa s vami" je proste sdileni jejich radosti 😀 A tatka je Slovak, navic jsem puvodem z Ostravy, coz taky dela dost 😉
S tim refluxem, to my jsme meli nastesti jen ten zaludek-jicen. Asi i proto je Martin vydatnejsi blijavec nez ten nas kluk. No ale stejne mas muj neskonaly obdiv nejen kvuli tomu refluxu, ale musi to byt fakt zabiracka s tema dvema. Ja uz ted resim, jak budu uspavat, az se narodi dvojka. Maly totiz porad nechce usinat sam. Teda obcas jo, ale vetsinou chce nasi pritomnost. Navic ted to uspavani je cim dal veselejsi, trochu se bojim, ze mi kolem 2 let prestane spat, akorat kdyz bude maly na svete a to me teda asi odvezou 😅

mamusia
9. kvě 2011

@lmm tak to je super,dufam,ze aj my uz coskoro pokrocime a ak nie skor,tak na leto uz plienky nechcem mat 😠 😀
@sussanah mam z Vas radost by tiez bolo ok 😀 no ideme zachvilku von bez plienky,tak som zvedava,ze ako to dopadne,bo nemozeme ani nohavicky ani nic ine mat podla tamtej metody a vecer,ked pride mm z prace ideme este najmensiu nahlasit do poistovne,tak tam tiez len tak "naostro" 😀

mamusia
9. kvě 2011

@sussanah inak Tebe sa to tiez pomalicky krati,ani sa nenazdas a budes mat tiez 2 deticcky 😉 neboj nic,vsetko pride tak automaticky samo,ze to budes vpohodke zvladat,hlavne Ty uz mas velkeho chlapceka,takze Ti bude pekne pomahat 😵
@jasekd inak ako Martin vnima Vendy? Nasa Zoe velmi lubi svoju sestricku,stale by ju len pusinkovala a hladkala 😀 a co je super,vobecc neziarli

jasekd
9. kvě 2011

@lmm O diky 🙂 Ale jak rika moje matka a moje Dr., jsem spis lekar, co nezna antikoncepci 😀 😀 😀 Moje rodice, manzela i sebe jsem tim brzkym tehotenstvim vydesila, moji doktorku veeelmi pobavila. Ta holka je mladsi nez ja, tykame si a mela ze me ohromnou srandu 😝 Na porodnici se za mnou stavovala, a hned ve dverich hlasila, jak se musime po 6tinedeli domluvit na antiko. NO ma pravdu holka, ted uz si to musim sakra posichrovat 😀
@sussanah Hm, ja to tak necitim, tak mam za vas radost? Nevim, proste bych rekla, ze super a jen tak dal 😀 Nebo to rikej slovensky. Tak to jsem te odhalila, Sherlock Holmes hadr 🙂 Nas mladej mel usinaci krizi tusim kolem 7. mesice a pak po nemoci asi v 10 mesicich a to bylo peklo, vriskot, hysterie, uspavali jsme pohadkou, ale jako ne cist a dite poslouchat, ale malej rval a pres nej hulakal manzel, bylo to kdo s koho a manzel treba po pul hodine kluka prerval a ten z vycerpani odpadl 😀 Ja na to rvani nemam, tak jsem monotonnim hlasem cetla Formana Sejtrocka a dite rvalo a rvalo, nez odpadlo. Bylo nam blby nechat ho samotnyho, navic on vydrzel jednou, kdy jsme se rozhodli bejt tvrdy, jecet pres hodinu, coz je v panelaku blbe... Ze prestane spat, to je bohuzel dost mozny, ale kamoska ma dite pres dva roky uz dost a stale spi i dve hodky po obede. Uvidis. POdle me mit deti po roce neni zas tak zly, mozna lepsi nez o ty dva... No jak v cem.

jasekd
9. kvě 2011

@mamusia Nekdy ignoruje, nekdy se ji smeje, kdyz ona treba kejcha, nekdy se ji snazi ukrast ponozku treba, nekdy ji "pusinkuje", nekdy by ji prastil... Nevim, zda chape, ze je to miminko,dalsi clovek, nekdy ji bere jako hracku, ocuchava ji a zkouma, no a nekdy na ni zarli, hlavne kdyz je u manzela, on neni mamanek, ale spis na tatu kdyz uz. No a vic se vzteka, ale to bude i vekem, nejen miminem, proste uz neni tousmevave miminko, co ma vsechny rado (on takovej fakt byl...).