Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jasekd
28. led 2012

@ameliejulliette
@zlilly Obema gratulace k tehotenstvi a zdarny prubeh az do konce prejeme 🙂

opica
28. led 2012

koceny, zas po sto rokoch. trapime sa s prikrmami, vobec mi nic nechce. ale asi som konecne po 3 tyzdnoch nasla cestu a tou su HIPP prikrmy. normalne mi dnes zjedol pol malickej flasky a dokonca aj otvaral usta 😀 a hned sa potom pre istotu aj pokakal do plienky ☹ no ale nevadi, snad sa mu uz kakanie upravi a potom uz budem vediet presne.ved to je aj zmena z kakania raz za tyzden a este furt nemam presny odhad, kedze stale to je tak vselijak. cikanie klasika, ako kedy. no proste toto dieta je presny opak gregora, nespi, neje...snad sa to raz aj zlepsi 😉

majka1981
28. led 2012

@vavrenka skus a uvidis ako vam to pojde 🙂
my sme zacali davat na redukciu na wecko az ked bol syn 5 mesacny, pred tym som o bkm nevedela. s cikou sme zacali az v siedmom mesiaci a fungovalo hned... ale musim aj dodat, ze syn mi kakaval na prebalovaku, daval take silne signaly, ze som ho tam niesla lebo som vedela, ze bude kakat... a vtedy som s nim komunikovala, takze zato sa hned chytil 🙂 . vlastne ma to on naucil, nie ja jeho 😵

ameliejulliette
28. led 2012

@vavrenka Podle mě pozdě není 😉 My měli po všech očkováních BKM rozhozenou tak, že jsme pokaždé začínali nanovo 😉 Opravdu po spaní, po vyndání z nosítka a pocitově, později jsem měla vypozorované intervaly, a fungovalo to krásně 😉 Zkus 😉 U nás to taky nešlo nedělat, syn si to vymohl 😀 Hlavně řval o dost míň, než kdybychom ho nechali čůrat do plenky.
@jasekd Díky, díky 😵 Z Tvých zkušenosti bduu ještě čerpat v sourozenecké diskusi 😉

sussanah
28. led 2012

@ameliejulliette juuuu velika gratulace 🙂

vavrenka
29. led 2012

@ameliejulliette
@majka1981 a mam davat bavlnene plienky, ci mozem zostat pri jednorazovkach? inak, dnes rano prvy pokus- mala bola vyvalena, drzala som ju nad umyvadlom robila som csss cssssss a nic... tak vyskusam, ked jej pojdem menit plienku

majka1981
29. led 2012

@vavrenka radsej by som dala bavlnene plienky, ale priprav sa ze ich budes musiet casto premienat, lepsie kazdu ciku, asi nebude zvyknuta na mokro.

vavrenka
29. led 2012

@majka1981 😝 tak to som sa dala na tazky boj 😀 , ale chcem vyskusat, chceme sa prestahovat do vacsieho bytu, takze idem setrit peniazky 😀 😀

majka1981
29. led 2012

@vavrenka neboj, zvladnes to 😀

mamusia
30. led 2012

@ameliejulliette gratulujem 😵
@sussanah a Vy koncite pri dvoch?Uz nechces dievcatko 😀
@vavrenka skusaj hlavne po spanku,to je najvacsia istota 😉

sussanah
30. led 2012

@mamusia nee, u dvou bych nerada skoncila, chtela bych treti mimco, ale myslim, ze budeme aspirovat na tri prince 😀 nejak ani uz nevim, co bych s tou holkou delala 😉

mamusia
30. led 2012

@sussanah aj ja by som chcela tretie,ale az tak za 5 rokov,ked budu baby uz v skole,moj otec aj mm tiez tvrdia,ze aj tak bude dievca 😀

sussanah
30. led 2012

@mamusia no ja bych idealne chtela trete nekdy tak, aby byl akorat maly ve skolce, takze idealne za 3roky. Nechci aby tam byl zase moc velky rozdil, no uvidime, jak se zadari. jedine me na tom desi to,ze budu jeste na materske primo nekolik let.. 😅

mamusia
30. led 2012

@sussanah no ja by som sa preto chcela tak na 2-3roky vratit do prace,je mi jasne,ze posledne uz bude jedinacik,no co uz,aspon budem mat vela casu na neho a budem si ho moct poriadne vychutnat - uz len mm presvedcit 😀

sussanah
30. led 2012

@mamusia to ja se poradne ani nemam kam vratit, takze proto chci deti sfouknout pri jednom a potom uz zase jen makat a makat. Nastesti u nas jsme tretatku nakloneni oba s muzem 🙂

jasekd
30. led 2012

@sussanah
@mamusia ja bych taky chtela treti, za 5-6 let, ale za prvy to asi nepujde kvuli praci, za druhy pri tech jejich nemocech uz nebude na treti asi odvaha, aby to nebylo jeste horsi 😔

mamusia
30. led 2012

@sussanah to je super,ja mam este 5 rokov na prehovaranie,cize casu dost 😀 ja sa mam kam vratit,ale moc sa tam ani nechcem,chcela by som nieco nove a hlavne na pol uvazok dokym nepojdu do skoly baby.
@jasekd a co mas za choroby 😔 ?

sussanah
30. led 2012

@mamusia no ja jsem delala pomerne casove narocnou praci a s dvema malymi detmi by bud nesla delat ta prace anebo bych deti nevidela, takze proste slepa ulicka. Ale snad se mi podari neco sveho rozjet.

jasekd
30. led 2012

@mamusia no M. ma tu VVV ledvin, dilatace, megaureter, reflux IV.stupne, pujde s tim do pul roku na operaci, bere ATB od 4 mesicu, aby nedostal zanet ledvin. S veny jsme ted zacli jezdit do Motola kvuli nozicce (ma ji tlustsi a s koznim krvacenim), no a jedna se o jakousi rustovou vadu, nozicka tlustsi, delsi, a je to bohuzel jeden ze syndromu spojenych s vyssim rizikem onemocneni Wilmsovym tumorem, coz je malignita ledvin 😔 Zatim nic nema, ale ceka nas jeste spousta vysetreni a dlouholeta sledovacka na onkologii (kazde 3 mesice tam musime jezdit), plus ortopedicka lecba a ja nevim co jeste. Ted nejdriv se bude delat genetika, co presne to jako ma, my to totiz zatim ani nevime, nevime, jak bude vypadat za 2,5, 10 let...docela soda. Takze pokud jsme si mysleli, ze je Martin dost nemocnej (mel i GER, navic ta motorika opozdena), tak jen dokud se neobjevilo tohle u holky, takze na treti dite nebudem mit asi odvahu, pokud tam bude geneticka zatez, tak urcite ne.

zlilly
31. led 2012

@jasekd ani nevim, co na tohle rict. ale snad bude vsechno aspon v relativnim poradku, medicina uz dneska dokaze zazraky.

mamusia
31. led 2012

@sussanah tak drzim palce,aby Ti to vyslo 😉
@jasekd mmmm,tak dufajme,ze s Vendy to nebude take zle a bude ok 😔 ako Martinek uz chodi sam? No ale zas 3tie dieta uz nemusi byt tak geneticky,kazde je jedinecne 😉

jasekd
31. led 2012

@mamusia Jj, chodi, ale zatim nejiste a kdyz specha, tak stale leze, a venku mu to taky nejde, nebo on nechce, mame tu spoustu snehu, klouze to atd. Ale to uz je jen otazka casu, akorat musi na ortopedii (vyvoj do ploche nohy) ale to az po 2.roce. Takze na ortopedii budou muset oba. Z Martinka uz mam radost, je to sranda, jak chodi 🙂 Akorat je toho ted na nas moc a malej se zacal asi po 100 letech pakakavat do plinky 😝 Teda do nocniku stale prevazuje, ale obcas nad ranem nevydrzi.
@zlilly no snad nam ta genetika rekne vic, co se tyka te vady nozicky, tak zatim asi jen korekce delky nejakou vlozkou/podpatkem apod, operace az prestane rust, bojim se, jak bude vypadat treba v 10 letech, videla jsem osklive obrazky 😔 Ten nador, pokud prezijem ve zdravi treba do 10 let, tak snad budem za vodou, maji to jen deti, dospeli jen velmi velmi vyjimecne

mamusia
31. led 2012

@jasekd ja mam zas Zoinku choru a odkedy je chora(asi uz 5 dni),tak sa mi 3x pocikala v spanku,no ona chyti strasne revy vtedy,uplne je z toho hotova,nevie chodit v mokrom... 😅 ale to urcite z tej choroby,bo inak sa pekne stale pyta,no matrac uz vyzera teda....furt len periem a to mam aj podlozku,ochranu matracu...a vsetko prcika,alebo sa vycika uplne mimo - ako napr.dnes v noci,do paplona 😀

sussanah
31. led 2012

@jasekd tak to je maso s Vendy.. drzim palce!

majka1981
1. únor 2012

Baby tak u nas sa situacia ukludnila, syn zacal zase lepsie hlasit a sme viacej uspesni 🙂 .

Chcela som sa Vas spytat, ako to bolo u vas s bkm po ockovani ? Zmenilo sa nieco, nehlasili deti alebo podobne? O par tyzdnov by sme mali ist ockovat, ja som celkove dost negativna co sa tyka ockovania, nedala som ho vsetko ockovat a v zime uz vobec, takze na jar pojdeme poslednu davku co som sa rozhodla ho dat ockovat.

evi_
2. únor 2012

@majka1981 u nás očkování vždy ok. nikdy se nic nepokazilo..ani nemělo co, protože malá nikdy nesignalizovala. Ale to jsi asi nepotřebovala slyšet 🙂

S naší malou jsem začala praktikovat doma bez plínky - buď úplně holou prdelku, když jsme v obýváku, kde máme krb anebo jen tepláčky. První úspěchy - už si několikrát řekla "e-e" na kakání. čurání zatím zvládáme do tepláčků nebo na podlahu. ...no, půjdu jí radši zkontrolovat, zda nemá hovínko v tepláčkách, když jí tady tak chválím.

susuq
2. únor 2012

Ahojte baby, dlho som tu nebola, gratulujem tehulkam. Idem si ale sebercky po radu. Neviete, kde sa daju zohnat rychloprdky? maly sa mi uz dvakrat sam krasne vycikal do nocnika, ale cez nohavice ☹. Na Pejashope uz nie su a inde sa mi nezadarilo zohnat, za ich vyrobca prestal sit.... nemate nejaký tip? dakujem papa

luty
2. únor 2012

@majka1981 Ahoj, ja take nejsem uplne nadsena z ockovani, davam ockovat jen povinna ockovani a u druheho budu asi uvazovat jeste o vynechani nekereho z ockovani. Kazdopadne musim rict, ze nam ockovani zamavalo se spanim, s rezimem, s bkm.... Markantni zmena - ze dne na den presne po ockovani! Neverila bych tomu, kdybych to nezazila! Ted jsem precetla knizku prof. Strunecke Doba jedova a v podstate mi potvrdila, ze ockovani neni jen zasah do imunitniho systemu, ale do celeho organismu (nejsem odpurce povinneho ockovani, ale myslim, ze bychom meli u ockovani hodne premyslet ve smyslu risk-benefit).
Neboj, upravi se to🙂

rozarka65
6. únor 2012

Ahojky, tak nevím...bojkot nočníku pokračuje...třeba před chvilkou....dala jsem nad nočník, vzpírala se, dala jsem na zem...zaujala polohu - poloklek,polodřep a během vteřiny ohromná kaluž...než jsem to uklidila a zapnula pračku,tak bylo na zemi i hovínko a hlásila mi "ee"... Holky, nemám zkusit už normální nočník...?Není to ještě brzo? Malé je 7 měsíců, sedí sama...

majka1981
6. únor 2012

@rozarka65 kludne skus nocnik, alebo rovno aj redukciu nad wecko (je to velka pomoc necistit nocnik, ked si si ista ze chce kakat, tak kludne daj na redukciu). ked bol moj syn este maly, tak som sedela za nim, ked sedel na nocniku a on sa opieral o mna, to uz tiez vedel sediet ale sameho som ho este nenechala si tam sediet (teraz uz aj odidem par krokov a vratim sa).