Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
19. srp 2012

jinak všechny zdravím po nějakém tom týdnu.
u nás se udály za tu dobu zajímavé věci. dítě udělalo několik samostatných prvních krůčků (za ruku už maže docela dlouho). ale co je ještě zajímavější, je způsob čurání. milostpán čurá ve stoje. asi tři dny řevu a pár počuraných tepláčků, než jsme na to přišli :o))))
brno je horké, rekonstrukce ulice pod okny pokračuje, takže se asi na chatičku zase brzy odebereme. je tam božsky. dítě hází rybám v rybníku granule, hraje si na svém fungl novém pískovišti, hraje si s psama, trajdá si po mokré trávě. a hlavně - spí tam skoro do osmi!!!! tam se spí parádně. potok pod okny.... tak se taky kolikrát stane, že zaspím, když se mu chce v noci čurat. tak mu tam dávám plínku. je to málem hřích se po roce konečně vyspat. když si vzpomenu na ještě nedávné budíčky v 5:13 :o))))

mochenkaa
22. srp 2012

Holky, já jsem už zoufalá. My tu bezplenkovku asi nedáme 😒 Nosím malého na sobě v manduce, že mu to bude blbé a řekne si. No, neřekne. Spí a bez jakéhokoliv zavrtění či zamrčení se ozve rána do plínky. Jak na něj? Povedlo se nám to asi 3x celkem a to jen když jsem ho vysadila po spaní...

lensam
22. srp 2012

s touto metodou som sa prvykrat stretla na montesori kurze, kde chodila jedna maminka asi s rocnou dcerkou a to ze chodi mala bez plienky som si uvedomila az ked sa tam raz vycurala na lavicku 🙂
spomenula som si na to ked som nahodne narazila na tuto temu
teraz mam doma 3 tyzdnoveho syna a on sa vacsinou vycura ked ho rozbalim. lepsie povedane v momente ked mu podkladam novu plienku a to znamena, ze zaspinime jednu navyse.
z toho dovodu som skusila ci sa po rozbaleni nevycura do umyvadla a zabralo to hned na prvykrat. skusame to iba od dnes a z piatich pokusov sa 4x vycural a 3x aj vykakal 🙂
vacsinou tu pisete, ze pouzivate nejake specialne plienky, preco nie jednorazovky? a co su to za plienky co pouzivate?
bude tato metoda prospesna aj ked to budem pouzivat ako doplnok k jednorazovkam? teda aspon zatial, kym sa nezacne nejako pytat. nemam chut mat vsetko furt ocikane. staci, ze kazdu chvilu niekde grcne 🙂
signaly, ze sa mu chce som zatial zaregistrovala iba nepokoj, ktory si neviem inak vysvetlit (uz ma vsetky potreby uspokojene) a jedenkrat pred kakanim bolo tlacenie, ako keby sa uz pokakal

katka_brno
23. srp 2012

@lensam nevím jaké speciální myslíš, řekla bych, že většina používá látkové plíny, ale můžeš dělat bkm i s jednorázovkama, jen nevím jak ti to půjde později, páč je vlastně pořád v suchu a s tm signalizováním si myslím, že na tak malé mimčo ten neklid stačí, ale my začínali až ve 3m

maskaa
23. srp 2012

@lensam vacsina, alebo takmer vsetky z BKM mamiciek davaju svojim detickam latkove plienky.... je to vyhoda, lebo dietatko v nich nie je tak v suchu ako u jednorazovych a tym padom je nekludne a vadi mu to...
my bezplienkujeme, alebo sa o to snazime od 4. tyzdnov a malinka ma teraz 8 mesiacov a vychytame takmer vsetko, teda kakanie vsetko a pri piskani nechytim iba vtedy, ked varim, upratujem a pod., teda si nevsimnem, ze mala signalizuje... so signalmi mi zacala az asi pred mesiacom, mozno ani nie... predtym tak ako vravis ty jediny signal pre mna bol neklud.... no a davala som po spani, papani, ked sme prisli z vonku a pod. noc som neriesila, ale teraz uz davame aj v noci, kedze som si vsimla, ze malinka bola v noci velmi nekludna, odkedy ju davame aj v noci, tak nemame pocurane plienky ani na noc, proste sa vycura raz, pripadne 2x v noci a potom rano po prebudeni, tym padom je v suchu celu noc a spinka mi ovela lepsie ako predtym 🙂
ja sa teraz obavam tej zimy, pretoze teraz sme doma bez plienky a mame len pancusky alebo nic a to pekne siganlizuje, chyti sa pod bruskom a prestane robit akukolvek cinnost, ale som zvedava ako to bude v zime, ked bude chladnejsie 🙂
ale tak uvidime...
no, prajem vela sil 😉

zlilly
23. srp 2012

@lensam bylo tu pár holek, který dělaly BKM s papírovýma plínkama, třeba se ozvou. Já moc nechápu, jak to dělaly, já sem teď měla malýho 3dny v papírovkách a moc nám to nefungovalo, vlastně jen po spaní. navíc sem neměla úplně silnou motivaci, když sem věděla, že mám prcka v papíru.
jestli chceš nějak jednoduše začít a nechce se ti hned něco kupovat, tak sežeň pár obyčejných klasických látkových plen, co se používaly když sme byly malý a dítko do toho zabal a polož na fleesovou deku a pozoruj. dítě bude vědět, že se vyčuralo, protože bude v mokrém, ty budeš hned vidět, jestli se počuralo nebo ne a přitom ta plínka zabrání rozsáhlým škodám.
jinak souhlas s tím, že u takhle malýho dítěte bude nedůležitější signál náhlý neklid. když se zničeho nic začne mlet, mrčet nebo vztekat, tak neutěšuj, ale dej vyčurat. bideš překvapená o kolok klidnější dítě bude.

majka1981
23. srp 2012

@mochenkaa co vsetko si uz skusala? po kojeni? po zobudeni? ma cumel (ten moze vadit...).

majka1981
23. srp 2012

@lensam je lespie dat latkovu plienku, lebo v nej zbadas aj malu ciku, dieta citi mokro a lepsie signalizuje, ked su dni ze sa super dari, tak vecer by si jednorazovku zahodila lebo by uz nelepila a latkovu plienku nezahodis...
najlespie na bkm kovanie su klasicke bavlnene plienky a na to neake vrchne nohavicky, podla veku dietata PUL-ky alebo neskor aj vlniaciky.

mochenkaa
23. srp 2012

@majka1981 cumel má, ale žádná sláva. Občas ho cumlá, ale většinou se tváří, jak kdybych mu na něj dala cyankáli 😀
Před kojením, po kojení a po spaní + pokaždé když přebaluju (ale je dost potvora a kolikrát to pustí až zas leží na přebalováku - ještě nezabalený).
On jednorázovky má, ale už jsme mu říkali, že signalizuje krásně, ale příště má hlásit PŘED a ne až PO, to hlásí velmi rychle. Vadí mu ta mokrá plínka i papírovka

majka1981
23. srp 2012

@mochenkaa takze sa vtedy nevycika a vycika sa len ked ho polozis na prebalovak? tak to nie je take zle... ved nemusi cikat v klbku, moze aj po leziacky, ked mu je tak lepsie.

mochenkaa
23. srp 2012

@majka1981 a jak to mám chytat? 😕 Už si načůral do oka, o mě, a zemi se ani nebavím, to snad každý den

majka1981
23. srp 2012

@mochenkaa mozes ho rozbalit a dat na prebalovak, pod zadok a trosku prikryt plienkou/uterakom co mas pri ruke 😉 .

my sme vlastne takto fungovali, az na to ze ja som dlho nevedela ze je aj ten sposob je bkm a na plno sme nabiehali az ked mal 6-7-8 mesiacov (postupne...). do vtedy mi kakaval a cikaval na prebalovaku, dala som tam uterak a trosku ho prikryla aby neobcural celu kupelnu

mochenkaa
23. srp 2012

@majka1981 to jsem nevěděla, že se i toto řadí do BKM 😕 🙂

majka1981
23. srp 2012

@mochenkaa ale ved komunikujes s dietatom, nie? 🙂

mochenkaa
23. srp 2012

@majka1981 to jo, ale myslela jsem, že má vykonávat potřebu jinak než vleža. A je zajímavé, že to dělá jen mě, pokud přebaluje partner, tak drží a nepustí

majka1981
23. srp 2012

@mochenkaa vsak ano, bolo by lepsie ked by to nebolo po leziacky, no ale co uz ked inak potrebu nespravi? chces preto prestat komunikovat? a ked ho partner prebaluje tak mu hovori signal ci nie?

mochenkaa
23. srp 2012

@majka1981 říká mu "hlavně nečůrej, to můžeš jenom po mamince" 😀 😠 😀
A myslíš, že se to naučí časem v jiné poloze?

majka1981
23. srp 2012

@mochenkaa s istotou 🙂

evi_
24. srp 2012

Zdravím 🙂

Musím vám říct, že jsem z toho BKM zcela nadšená 🙂 ....když občas poslouchám rozhovory, jak známých dítě mělo plínky (pouze na kakání) do 5ti let, tak mi jde mráz po zádech. Chlapeček měl v sobě blok a nedokázal se vykakat jinam, než do plínky.

Jedna příhoda, která se stala před pár dny. Byly jsme s holčičkama na zahradě, dávala jsem vyčurat mimi a při tom na mě volala starší, že potřebuje taky čurat (což se stává často, že když vidí mladší, tak jí to nutí také). Takže v jedné ruce jsem měla v klubíčku mladší, druhou rukou jsem držela tepláčky, aby si je nepočurala starší. Na signál "čí" se vyčuraly obě na ráz. 😀

dandelion
24. srp 2012

@evi_ :D teď jsem si tu situaci živě představila :D jste prostě holky šikovný 🙂)) škoda že seš tu inkognito 🙂)

katka_brno
25. srp 2012

holky malá nám signalizuje každej prd (myslím opravdu prd, dojdeme na záchod a ona si prdne a je hotovo), asi si myslí že bude kadit...jde to nějak "odnaučit" ?

janakkk
25. srp 2012

@katka_brno jeee, já bych byla ráda za nějakej signál 😀 máš šikovnou holčičku 🙂 promiň, neporadím... 😒

Malej nesignalizuje nic (ale začali jsme až v pul roce), až když už čůrá, tak se podívá dolů (jakože co to tam teče) a udělá "aaaaach", ale musím se pochlubit, byli jsme na víkend u tchýně a za v sobotu jsme měli 2 nehody (z toho jedna když hlídala teta) a v neděli asi 3 nehody, přes noc teda nepřebaluju, tak to nepočítám...
Od té doby to stojí ulně za prd, věčně mokrá plínka, navíc má trochu průjem, tak ani to kakání moc nechytám....ale ten víkend mě docela nabil, když to šlo jednou, pujde to zase 😉 😉

majka1981
25. srp 2012

@janakkk aj u nas to byvalo tak, ze na chalupe uplne super a po navrate domov - ako keby vymenene dieta a nedarilo sa. netreba sa stresovat, ja si myslim ze cesta a zmena prostredia su na deti dost vela, tak potrebuju svoj cas na regeneraciu doma. a nejdu mu nahodov zuby?
@katka brno neviem, neporadim. moj syn sice niekedy tiez ukaze ze chce kakat a postavi sa jednou nohou na nocnik a po vypukani nic, ale neako casto to tiez nie je, tak som to doteraz neriesila.

katka_brno
25. srp 2012

@janakkk no já jí ho naučila ten signál, tak ho to taky nauč, ať ti ukáže že se mu chce, stejně se má znakovat začít až v 8.měsíci, třeba to pomůže, nauč (vmysli si) dva znaky, jeden pro čůrání a jeden pro kakání

janakkk
25. srp 2012

@katka_brno jo, znak ukazuju pokaždé, ale zatím mi nesignalizuje.... 🙂

dandelion
25. srp 2012

@katka_brno asi si to tu psala, ale jak ti malá signalizuje? 🙂

janakkk
25. srp 2012

@majka1981 já se nestresuju, naopak, mám radost, když se zadaří, vím, že jsme začali pozdě,tak to nejde tak snadno, jako s malým miminkem, ale snažím se pořád 🙂 zuby jo, zuby mu rostou prakticky pořád...s každým zubem se trápí i 2 týdny, pak je pár dnů klid a začíná to nanovo....

katka_brno
26. srp 2012

@dandelion teď už znakuje, máme na to ukazováček spojený s palcem do O a zbytek prstů volně natažený, docela jí to jde, jinak signalizovala a občas ještě to dělá, že vystrkuje jazýček a když už i máchá rukama bývá zpravidla pozdě 😀

maria613
26. srp 2012

BABY ja si vas tu tak citam rozmyslam ze do toho pojdem ked sa maly narodi... ale nechapem o akom znakovani to hovorite a naco je to dobre? Pouziva sa to len,pri bkm alebo tak,celkovo? 🙂

dandelion
26. srp 2012

@katka_brno jak ste to dokázaly? ty jo.. kdy si začala se znakem? mě malá po čůrání vždycky škubne nohama :D a to taky vím že už je pozdě.. ale nevím jak vysledovat přes den čůrání.. nejlépe nám to jde v souvislosti s kojením, když se pustí, tak jí vysadím a ona se vyčůrá a někdy vykaká.. ale jinak to moc nepoznám.. ani když je v kočárku, ani v šátku.. ona si vesele čůrá kdy chce..