Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majenka
4. zář 2009

Kubaka, musím souhlasit s Johandou 😉 . Bezplenkujeme od Aničky 5. týdne a metoda opravdu funguje...pleny už také máme několik měsíců ve skříni... 😉 . A nic nezdravého jsem na tom nezaznamenala....oni i pediatři jsou jenom obyčejní lidé a jejich výroky by neměly být považovány "za svaté". Člověk se musí seznámit s názory zastánců i odpůrců, aby si vytvořil svůj vlastní názor....a pak když to vyzkoušíš a vidíš na vlastní oči, že to funguje 😵

kacena00
5. zář 2009

jé holky sem tu nová..dobu sem přemýšlela jestli se do diskuze mám zapojit nebo nemám, jestli nebudu tak trochu za cvoka a naivku, ale moc mě povzbudilo k sepsání příspěvku - což bude vlastně taková prosba o vaše rady - to co na předchozí straně napsala ivka000

mám půlročního chlapečka, od začátku jedu na látkových plenkách, s tím, že když někam vyrazíme mu dávám jednorázovky

úplně jasně jsem viděla souvislost s jeho čůráním po rozbalení - zpočátku se vyčůral hned po rozbalení, ať uiž měl látkovku nebo papírovku - samosebou bych řekla, že to bylo hlavně díky používání látkovek, protože za nějaký čas už bylo jasný, že čůra po rozbalení z látkovky ale u papírovky nemá tu potřebu - komfort komfort v papírovce přinesl svoje ovoce a chlapeček si čůral a čůral a neřešil, že by bylo lepší se vyčůrat až po rozbalení, aby nemusel ležet ve vlhku

tak nějak šel čas ajá sem došla k tomu, že bych chtěla začít s BKM... prostě jsem k tomu musela dospět.mrzí mě, že klukovi bude už 7 měsíců, takže se spoustou věcí budeme muset začít znovu... např. mu dřív děsně vadilo, když se pokakal do plenky a řval jak tygr hned v první minutě - teď, nevím, jestli je to dané i příkrmy a jinou konzistencí stoličky, o tom ani nevím, on nezakřičí, tlačení a prdění není slyšet, kolikrát je to otázka vteřin a je to tam...

navíc sem teď měla trochu rozlítáno, a tak jsme jeli v papírovkách a vidím, že už není pravidlem - já rozbalím, on čůrá

přemýšlela jsem o tom všem, mluvila jsem s kamarádkou, která má skoro 2letou ratolest na látkovkách, ale přesně jak já, když někam vyrazí, dítě je v jednorázovkách a tak řeší vykonávání potřeby mimo plenku jen občas, v podstatě spíš vyjímečně..

to všechno mě donutilo moc a moc přemýšlet a teď si nadávám za to, že jsem prošvihla báječnou příležitost začít tak nějak přirozeně s využitím potenciálu, který má dítě po narození - omluvou mi budiž jen to, že byl první 3 měsíce furt nemocnej, jedl po 1,5 hod. intervalech jak přes den, tak v noci a měl těžkej problém s usínáním
takže sem byla vyfluslá a neměla sem chuť jít do nějakých dalších ...promiňte mi ten výraz..experimentů..

teď už nějakou dobu žiju se svým dítětem, znám jeho projevy, sem si víc jistá v kramflecích a mám prostě chuť to ještě zkusit a dát malýmu šanci na čistější a sušší plenky a sobě na menší stresy s 2-3 leťákem

a teď bych chtěla poprosit o váš názor..snad jsem to nenapsala úplně zmateně ale je z toho pochopitelný, že mám opravdu zájem bkm zkusit

myslíte že ještě má cenu zkusit to?
pokud ano, má cenu si pořizovat čínskej nočník? (jestli se nehodí spíš pro novorozeneckou prdelku a na mojeho 7 kiláčka bude úzkej)
máte nějakou radu pro úplnej začátek?

měla bych ještě říct, že malýho sice nechávám přes den v plenkách, ale větrá si prdelku vždycky ráno - když byl mladší, tak si to vyloženě vyřvával, byl najedenej, vyspalej, ale prostě jediný co chtěl - rozbalit a větrat se (och, jak sem byla blbá, teď mě to mrzí, když byl tak šikovnej..)
přes den když ho přebaluju, tak se větrá menší dobu, ale větrá a pak večer před koupáním je velká "větračka" číslo dva

takže bych řekla, že trochu znám jeho výraz předčůrací a čůrací

možná by to mohlo být o to snazší...

co myslíte? mám do toho jít?

kacena00
5. zář 2009

omlouvám se za to, že můj příspěvek je tak obrovskej...

kubaka
5. zář 2009

já hlavně nechápu, jak to děláte, když to mimino spí - čůrá i ve spaní, v noci spí a je pročůrané - děti nemají rády, když se s nimi pořád manipuluje, svlíkají a oblíkají, mají rádi svůj klid a teplíčko a kojenec čůrá několikrát za hodinu a i ve spaní? To nechápu - plínu mít přeci musí, dyť by byl poscaný i skrz postýlku - v jednom kuse 😅 ne,? Nebo jak?

kubaka
5. zář 2009

jo a zrovna nejsem z těch, co ctí slovo jakéhokoliv doktora jako slovo boží - jsem dost skeptická a ověřuji si informace, diskutuji a neposlouchám. 😅

Jde o to ušetřit plenky?. Papírovky se vynalezli od toho, aby se rodič nemusel stresovat nepřetržitým pozorováním potomka, zda se mu "chce". Náš ani nepípne - jen ztuhne a už to teče. Nikdy nevydali ani jeden hlásek, že se něco chystá.
Nevycházela tahle metoda spíš z nutnosti? - pochybuji, že naše babi považovali za tak důležité empatii s dítětem a porozumění. Byla to doba chladného odstupu k dětem. Nebyla to spíš potřeba ušetřit si práci?.Co je v té metodě tak přitažlivé, aby bylo tak zajímavé ji zavádět u nás? když bkm vyvěrá právě z nedostatku plen a holé nutnosti? My máme suché plíny, koberce, čalouněné nábytky, drahé oblečky z Nextu, - to babičky ani domorodci v Africe nemají. Tam je jedno, když to prostě nestihne na vyhrazené místo.
Takže se spíš u těhle výstřelků ptám: k čemu to je dobré?? Komu to prospívá? Není to jen zbytečný stres, další zbytečná starost i v tak dost hektickém způsobu života, který vedeme?

johanda
5. zář 2009

O ušetření plen nejde též. Tedy ve smyslu peněz vynaložených na papírovky či nutnosti zapínat pračku u látkovek. Samozřejmě, že jednorázové plíny většina bkm matek nepoužívá. Mají na to různé důvody, já kupříkladu dávám přednost věcem na vícero použití a v případě "kontaktních" výrobků volím, pokud to jde, přírodní materiál. Domácnost mám přiměřeně čistou🙂, ve srovnání s první dcerou, která vyrůstala na látkových plínách jsem nezaznamenala nějak více nehod mimo vyhrazené místo🙂. Oblečky nijak zvlášť neřeším, stejně mám holky prasata od doby, co začly lozit, next nenext🙂 a počůrání či pokakání rozhodně nepatřilo mezi hlavní znečišťující procesy.🙂

Hektický život nevedu, kdybych vedla, asi bych mluvila jinak, ale já ani nevím, co to je🙂. (zcela pracovat jsem přestala tak na 3, 4 měsíce a doma taky imrvére nesedím....možná mám posunuté vnímání stresu🙂

A poslední věc - tato metoda se u nás nezavádí, už je zavedena, sice mimo mainstreem, ale je tu. Nemyslím, že aspiruje na plošné používání, je to alternativa...ale je fajn, že se o ní mamky mohou dozvědět, počíst si o ní a rozhodnout se, jestli jako jo nebo ne🙂

johanda
5. zář 2009

kruci, ztratil se mi začátek 🙂..tak hezky jsem to sumírovala :(

Jo - stres... dítě netrpí, kontak tělo na tělo s maminkou, schoulené v klubíčku - to mu jistě není nepříjemné, maminka stresovaná být může, pokud je příliš úzkostlivá a zaměřená na výkon...ale taková si důvod ke stresu najde vždy. Mě osobně velmi těšilo postupné porozumění fyziologii a režimu vylučování mého miminka, konečně v prvních měsících se matka svému dítěti učí porozumět hlavně na té fyzické bázi, krmí je, mazlí se s ním utěšuje...mám osobní zkušenost s pozitivním blivem bkm na tišení kolik.

kubaka
6. zář 2009

aha 🙂 🙂 🙂
To u mě schoulení a nošení v klubíčku moc nehrozilo - oba císařem, z porodnice jsme odcházeli s váhou téměř 5 kilo, první měsíc jsem je doslova sotva unesla a pak už měli 6 kilo a víc. Teď jsem chovala měsíční miminko se 3 kily, nosila jsem ji v klubíčku, tulila a jako bych nic neměla v ruce - to se tom pak bezplenkuje 😀

johanda
6. zář 2009

kubaka - no jo, ta váha bývá někdy trochu problém. Vím o čem mluvíš, Johanka taky nebyla tintítko, já naopak tintítkoidní jsem 🙂- hehe v albu mám její foto ze 4 m, pěkný sumeček to byl...ale jak jednou člověk s bkm začne, nějak už nemůže zpěr 😅...místní mamky jistě potvrdí 🙂

lenkicka
6. zář 2009

Kaci00: tvůj čas dozrál teprve teď,ale je to super, že jsi o tom začala uvažovat. Taky jsme začali až v 6 měsících a dneska máme 9 měsíců a vyloženě si to užíváme. Spostu věcí už jsi správně vypozorovala, tak teď už jen do toho. Zkus nejdřív nosit do vany či na záchod a říkat při tom nějaký zvuk (my používáme ččččč a eee...můj Šimi to asi za 14 dní pochopil, a pak už jsme jen trénovali a trénovali 😀 ). Ještě jsme mu na začátku pouštěli vodu...chytrá pomůcka, vyzkoušej 😀 😀 😀
Neboj se, že někdy to nepůjde...taky mme období, kdy je vše v plíně, a pak zas přijde čas, kdy za den 1 plínka...ale už se těším, že za pár měsíců bude bez plín. Už dneska spíme v noci téměř bez nehod bez plíny, protože právě v noci začal zase hlasit sám od sebe 😀 😀 😀

lenkicka
6. zář 2009

Kubaka: jak jsem už psala, bezplenkuji 3 měsíce a jsem si jistá, že s dalším mimi začnu už od narození. Měla jsem možnost to chvilku zkusit s 10 denním mimi a byla to nádhera, jak spolupracovalo.

Mimi už od narození je schopno ovládat své svěrače a vylučování zadržet. Pokud má správnou motivaci (ví, že ho dá někdo vyčůrat, či vykadit) oddaluje to, a tím si svaly trénuje. Nikdo, ani zvířátka, nekonají potřebu pod sebe, a pak v tom setrvávají. Možná se jednorázovka tváří, že je suchá, ale nikdy skutečně není a o chemii, kterou obsahuje a která přijde do styku s pokožkou, na tak citlivém místě, ani nemluvě. Ale určitě to ulehčuje rozhodování dítěti zadržet ,či nikoli,, takže ho posilovat své svalstvo nenutí....ve třech letech je už určitě čas na studium jiných věcí okolo než na učení bez plín. Mimochodem jsi se nezmínila, či tvé druhé dítko ještě plíny nosí ?

K tomu spaní...protože můj syn už má svaly posílené a pochopil, že je mu příjemněji, když je suchý (jednorázovky jsem přestala používat v 6 měsících, takže i s nimi mám velké zkušenosti...nyní jen látkuji), v noci se budí na čúrání 2-3x a ráno je postýlka suchá. Po večerní kaši sice plínu dám, ale do 2 hodin se poloprubudí, začne kňourat (zahlásí). Odnesu ho vyčůrat, pak ho už bez plíny položím a spí ještě, nejčastěji na jedno vyčůrání nad ránem, až do rána. Po probuzení ho zase okamžitě odnesu vyčůrat. Postýlku jsem tomu uspůsobila...chránič na madraci, na něm 2 froté ručníky a na nich fleece deka, která by čůrání pustila na ručníky,ale ne zpět, takže při případné nehodě bude pořád v suchu. Ručníky a deku můžu vyprat. Nevěřím, že se mu v plíně líbí, protože to na něm vidím...mi by se to taky nelíbilo...a rozhodně balík mezi nohama nemá.

Stres ani jeden při této metodě nezaznamenáváme. Když to jde, tak to jde, když se zadaří do plíny, tak se tomu zasmějeme a řekneme si, že příště do záchodu. Někdy to nestíhám já...spousta domácí práce...tak peru plíny. Ale už pochopil, co po něm chci a věřím, že přechod na nočník a záchod tak nějak vyplyne sám...a už brzy.
Jinak u nás bezplenkuje skoro celá rodina...kromě mě i tatínek, babička a chůva, jen dědeček nechce....prostě Ti, kdo s ním přicházejí do kontaktu často i beze mě....studuji, tak s ním taky nejsem pořád...

K té starší generaci, nevím, jak ty, ale moje matka mě měla naučenou na nočník v jednom roce...vlastně bezplenkovala, aniž by věděla, že to dělá....netvrdím, že na 100%. A jak jsem se kdy ptala okolo, tak to bývalo hodně podobné.

A závěrem...ptala ses, komu to prospívá...jednoznačně dítěti....protože pokud se v pozdějším věku zaměřuje teprve na své primární potřeby, tak se mu narušuje kontinita duševního vývoje....ale o tom se nemluví...nehodí se to do plánu výrobcům jednorázových plenek.

kubaka
6. zář 2009

jo, ale pardon, proč by se měla narušovat kontinuita duševního vývoje? 🙄 Kdo to kdy napsal? A odkdy umí novorozenec ovládat svěrače? To odporuje lékařským výzkumům. Kojenec se rodí tak nezralý, že neovládá ani svoje ruce a nohy, oči, mimiku, natož tuhle jemnou neurosvalovou motoriku.
Můj muž taky uměl na nočník v roce a něco, děsně se to propagovalo, děti se přivazovaly na nočník, sotva seděly - fotr na něj vzal proutek a švihal ho, kdykoliv se počůral - byla to běžná metoda. Dodnes si to pamatuje a má z toho problém.
Johanda to napsala mírněji , je to alternativní přístup - vadí mi, když se z čehokoliv, kdo co objeví začne, dělat dogma a rádoby vědecky se dokazuje, jak je to nejlepší a co to všechno podporuje. Stejná blbina jako antličtina pro tříměsíční mimina.

Fajn, když mi někdo řekne: občas ho rozbal a podrž nad vanou, smáčkne se mu bříško a uleví se mu, tak to budu zkoušet a určitě to bude mít úspěch a bude to pro mimi úleva. Ale dělat z takovéto pomocné šikovné praktiky metodu a dokazovat, jak je zdravá pro "kontinuitu duševního vývoje" , tak to neberu ani z legrace. 😉

johanda
6. zář 2009

Leknička - bkm děti se zpravidla kolem 10 m odplenkují v noci, to je zkušenost mnoha mamek🙂. Noční odplenění předchází dennímu na rozdíl od plínkových mrňat. Bude to asi kombinací učení, antidiuretického hormonu a klidu bez "rušivých" aktivit, v důsledku nichž děcko zapomene, že se mu "chce".

Co se týče vylučování novorozenců a malých kojenců, btw i přírodní národy používají pleny a s nácvikem začínají někdy až kolem 3. měsíce, tam jde nejspíš o podmíněný reflex - proto se doporučuje čůrací zvuk nebo znak. Dítě si spojí specifický zvuk/znak s vylučovánám a to mu pomůže uvolnit patřičné svalstvo. Číňani třeba pískají a kdesi jsem četla, že jistí čínští studenti měli problémy v USA při tělovýchovných aktivitách, kdy trenér popiskoval, a oni se málem potento🙂) Takže ten vtisk je fakt festovní, pozor na volbu čůracího zvuku🙂)

lenkicka
6. zář 2009

Johanda: v tom s Tebou souhlasím...přesně...v noci začal konečně hlásit...přes den je spousta úúúúžasných věcí ke studiu, tak jsou pak výsledky různé 😀
A nevím, jak je to s tím hlízdáním...ale dříve se nám běžně stávalo, že když slyšel vodu, už čůral...ale dneska jak, kdy...tak nevím 😀
A s tou volbou zvuku...určitě pozor...ale nebojím se třeba záměny vody (čččč) a kočky (čičí)...jsou to různé zvuky, hlavně s různou intonací...možná u menšího by k záměně dojít mohlo,ale větší mimi (od 6 měsíců) už rozeznává i různou intonaci řeči, tak pak už se to zaměnit nedá....mám to vypozorované na synovi...poslouchá různé jazyky...pohybuji se mezi cizinci...a všimla jsem si, že třeba ruština je svou intonací podobná češtině (byl v pohodě), ale když slyšel korejštinu byl hodně mrzutý a bylo vidět, že se z nejistoty bojí 😀

A tomu, co vlastně umí mimi, když se narodí....to, že není schopno ovládat své svalstvo, ještě neznamená, že nepoužívá mozek .Kdyby bylo skutečně tak neschopné, jak se nám snaží namluvit, neučilo by se tak rychle. Do 3 let se dítě naučí vše, co potřebuje a pak už své znalosti a schopnosti pouze zdokonaluje...do šesti let, pak už schopnost učit se s věkem rychle klesá. Tudíž mi samotné se učení na nočník ve 3 letech připadá hodně pozdě, pokud to s velkým úspěchem může umět už v jednom roce. A ten čas věnovaný tomuto učení věnovat třeba právě studiu jazyku....
I když je mému synovi terpve 9 měsíců, kolem sebe vidím "různé" děti a nemám problém si zjistit, jak se jim rodiče věnují. Děti se srovnávat nemají...Ale nikdy jsem nevěřila, že děti se rodí hloupé...pouze potenciál jejich rodičů jim dovolí, či nedovolí, se rozvinout do určité úrovně...pak z nich pouze cítíte, kam by se mohly dostat...Jsem pedagog a už mi rukama "prošlo", když to počítám asi 600 dětí různého věku od 7-11...tak si dovolím už dělat i vlastní názor.
A bezpenkovka právě díky úzkému napojení na potřeby dítěte a vůbec na dítě samé je pro mě jeden ze způsobů kvalitní výchovy...respektuji potřeby svého dítěte a v tom hodlám pokračovat i pozdějším věku, protože dítě se už rodí jako osobnost.
Dál se už k tomuto tématu teoreticky vyjadřovat nebudu. Toto téma beru jako diskuzi maminek, které BKM praktikují a vyměňují si zkušenosti nebo prosí o radu. Ráda zde budu o svých zkušenostech psát...třeba někomu pomůžou, protože i já jsem začala právě díky MK a radám v tomto tématu. 😀

Pro studium: Ingrid Bauerová: Bez plenky (Laskavá moudrost přirozené hygieny nemluvňat)

kubaka
6. zář 2009

johanda - 😀 😀 pískání mě pobavilo - takže bacha, neučit čůrat při zpěvu árií z opery 😀 Vlastně my když učili čůrat, tak se říká "číííííííí" to je taky zpouštěcí zvuk...
tobě rozumím a přijímám to,

lenkičko, možná jsi pedagog, ale o psychologii a zralosti novorozence moc nevíš - nic ve zlém-tvá dikce - trochu nemoc z povolání,co?. My se rodíme velmi nezralí - to neznamená, že hloupí (to s tím nesouvisí) a neznamená to, že když jsem nepraktikovala bkm, nechodila na Helen Doron, s kojencem cvičit a plavat a do MC, že jsem se mu nevěnovala a nerozvíjela jeho citový, rozumový i sociální život. Nebo dokonce neměla s dětmi spojení. Kvalitní výchova se neodvíjí od toho, co na dětech praktikuji za metody, ale jak s nimi žiju a prožívám -navzdory všem metodám 🙂 🙂 🙂 .
Ten tvůj lehký fanatismus mě lehce dráždí - sorry, mě dráždí každý fanatismu, ať se jmenuje jak chce 😀 😀

marta.k
7. zář 2009

Tuhle tému sleduji delší dobu i když se do psaní zdarů a nezdarů aktivně nazapojuji, ale teď mi to nedá nereagovat
KUBAKA proč jsi v tématu o BKM, když o ni evidentně nic nevíš a ani o ni nemáš zájem? Každá si vychovávame dítě podle svého přesvědčení. Tady jsou maminy které si navzájem radí a pomahají a společně se radují z každého úspěchu a vždy se najde nejaká ... co do toho začne rýpat a rýpat a rýpat. PROČ? Kdo jsi, že si myslíš že jen tvé názory jsou ty pravé a jen to co dělaš ty je pro dítě to nejlepší? Proč máš potřebu se tady veřejně prezentovat? Proč se snažíš lidi krmit vědeckými poznatky o tom že novorozenec neovladá své svěrače? Koho by to zajímalo tak si založí tému vědeckých poznatcích a bude to rozebírat tam. Ale ty evidentně chceš rýpat a proto jsi tady. Takže to shrnu. Pokud nemáš zájem o BKM, tak se aspoň nesnaž ostatné maminy přesvědčovat, že je to blbost, protože není.

kubaka
7. zář 2009

😀 😀 😀 😀 😀 koho zajímají vědecké poznatky, když má svou pravdu, jo, souhlasím a nemám co dodat - jen, přesně tohle jsem čekala. Vím dost na to, abych se ptala, k čemu je to dobré a dozvím se tohle.
Inteligentně se tu vyjádřila akorát Johanda. Od té jsem se aspoň něco dozvěděla. 😝
chtělo by to trochu humoru 😅

kubaka
7. zář 2009

johando - viděla jsem tvou holčičku - to je něco 😀 se nedivím, žes jsi taky měla problém. Moji nebyli takoví sumisti, ale těžcí byli už od narození. A hlavně takový pevní - nedali se vůbec schoulit, vzpírali se. Žádný typ hadrové panenky, měli sílu. Jsem sice fortelná, ale zase po císaři, takže to bylo o to horší s nimi manipulovat. Slůňata 😀

radushka
7. zář 2009

Mě se třeba líbí, že kubaka chce něco zjistit.Chápu i tu skepsi a nedůvěru, ale myslím, že už bylo vysvětleno dost a pokud to nestačí, tak je třeba si jít nastudovat příslušnou literaturu.Tady je to spíš o sdělování zkušeností, zdarů, nezdarů a vlastních názorů, než tlumočení moudrých knih. Jo a mimo jiné, kdyby dítě nemělo vyvinuté svěrače, tak by z něj moč odkapávala neustále, jak z nedovřeného kohoutku, nemám pravdu?

johanda
7. zář 2009

Též nemám dojem, že tu přišla Kubaka prvoplánově prudit. Já, když jsem se o bkm cca před 5 lety dověděla, považovala jsem to za pořádnou ouchylárnu, to se teda přiznám🙂. Pak se mi to nějak rozleželo v hlavě a řekla jsem si, což si o tom zjistit něco víc. Otěhotněla jsem, což mě přimělo objednat si Diaper free /koukám, že už to konečně vyšlo v ČJ) a nějak se mi to začalo líbit, fajn experiment, řekla jsem si, třeba to fakt funguje. Po čase, už s miminem, jsem objevila tudlenctu diskuzi, která byla akorát "v záběhu"...kvalita prudičů se tedy s Kubakou nedala srovnat...už jen v tom, že nepokládali otázky a pokud ano, nečekali odpověď, alébrž si sami briskně odpověděli. Přijde mi, že se Kubaka docela slušně zeptala a na základě odpovědí i lehce přehodnotila svůj názor, že bkm je totál hovězina. 😉

Lenki, máš pravdu v tom, že současný trend nezatěžovat a nestresovat děcka něčím takovým čůrání mimo plenu s tím, že do školy určitě s plínou nepůjdou, je přinejmenším nehygienické, ale spíše úplně zcestné. Jakmile je děcko schopno pochopit, že plína je pro mimina (pokud není bkm, samozřejmě), což lehce koreluje se schopností vyjít schody🙂)tj. obdobím mezi 1,5 - 2 roky, je dobré s nácvikem začít...samozřejmě ne s provazy u nočníku a bičem v ruce.

Bezplenkovka je skvělý prvek kontaktního rodičovsví, já si ji užila maximálně se vším všudy a trošku mě mrzí, že v plenkovém věku starší dcery jsem o ní neměla páru. Každopádně beru vztah matka- dítě jako velmi komplexní a složitý systém a bkm chápu jako prvek tohoto systému. Prvek (bkm) samozřejmě ovlivňuje chování celého systému (tj. vztahu), ale i systém ovlivňuje chování a funkce svých prvků a živý systém je schopen nefunkční prvek nahradit jiným. Samozřejmě jsou základní nebo existenční prvky, které nahradit nelze (např. fyzický kontakt), ale bkm mi přijde spíše jako jeden z podmnožiny prvků volitelných a nahraditelných. Prostě si nemyslím, že na bkm stojí štěstí mimina i jeho maminky, ačkoli za sebe tvrdím - je to skvělá praxe, která neskutečně prohloubila mé porozumění dítku i sobě🙂 a vřele ji doporučuju🙂

Raduschko ad to odkapávání, jj, četla jsem článek MUdr. Almássyové (na koníku Sage), napsala to velmi logicky, ale dr. mi zase tvrdila, že odkapávání moči je patologické i u miminek, že mimina po naplnění močového měchýře a impulsu k močení nejsou (já bych řekla, že přece je drobátko jsou) schopna tu moč zadržet, což zní taky logicky 😅 Tož tak nevím.

radushka
7. zář 2009

Johanda: chápu, že nejsou schopna moč zadržet po naplnění měchýře,ale před úplným naplněním to přece zvládají ne? Já to taky neudržím, pokud je úplně plný 😀 😀 😀
No každopádně pokud toho nejsou schopné, tak co zatím vím o BKM, tak se to jsou schopné docela rychle naučit (teda aspoň ze začátku na chviličku a pak se ta doba prodlužuje 😉 . A to je myslím právě to super. 😀

kacena00
9. zář 2009

ahoj, tak jsem moc ráda, že nejsem jediná, která začíná v půl roce, tak uvidíme jak nám to půjde.

zatím máme jen pár dílčích úspěchů, ale to se asi taky počítá 😀 😉

delfi
10. zář 2009

ahoj, musím říct, že jsem se o bezplenkovce dozvěděla už před porodem a řekla jsem si, že to zkusím. chodíme na číňák asi od 3 týdnů (kdy jsem postupně zavedla látkovky místo papírovek) a musím říct, že malej je opravdu schopnej už teď to čůrání zadržet než ho dám na záchod. prostě nejdřív hlásil brečením a rozčilováním a než jsem zjistila že chce a záchod určitě to tak minutu trvalo (bo brečel kvůli všemu, tak jsem nejdřív zkoušela jestli nemá hlad, pak jestli si nepotřebuje odříhnout, pak jestli nechce dudlíka nebo do náruče no a po tom všem jsem ho dala na nočník - ještě jsem ho teda musela svlíknout a rozbalit že.....) a vydržel to, takže mimča opravdu umí zadržet moč, ale je potřeba to opravdu trénovat.
holky jak jste to dělali v noci? já na noc dávám ještě papírovky, protože mi min. 1-2 kojení při kojení usne, odříhne si a spí dál - tak ho nechci budit svlíkáním a čůráním a pak oblíkáním. plíny mít musíme kvůli kyčlím....

xxxjaninkaxxx
10. zář 2009

Ahoj. Je možný, že se mi malej naučil dřív kakat do nočníčku než čůrat? Na "ee" reaguje svým "ee" , pěkně zatlačí a je to venku 🙂 . Akorát to čůrání nám nějak nejde......Včera jsme byli venku asi hodinku, měl plínku suchou a pak se vyčůral hezky do nočníku, ale to se nám stalo poprvé a zatím další úspěchy nejsou.....Ale je mu teprve 7 týdnů, asi bych toho po něm chtěla moc 🙂

nikollette
10. zář 2009

Od 3 týždnov na nočník 😕 tak to som ešte nepočula 😅
to ako tam držíte to bábatko???
Však ono ešte ani nevníma kam kaká alebo ciká...

kubaka
10. zář 2009

radushko - zdravím - to, jak je to s těmi svěrači a čůráním asi zjistíš hned 20. února, až se vám poklad narodí 😅 😅 😅 Já řikala dětem "průtokový ohřívač vody" - jsou schopni být mokří několikrát do hodiny. 😅 Ukáknou si při každém prdínku.
Takže i proto se mi zdá rozumné ta hranice 3 měsíců, kdy se jim zažívání mění a ztrácí se novorozenecké reflexi.

jahanda mě odhadla - 🙂 taky jsem si říkala, co je to za hovězinu, ale teď připouštím, že jsou to užitečné techniky: kdyby mi někdo poradil při bolení bříška ho takto párkrát za den podržet, tak by se těm mrňatům nejspíš ulevilo. Asi bych neaspirovala hned na bezplenkování, na to nemám nervy, ale něco bych použila.
To já zas chci nejdřív pochopit a vědět, než něco zavrhnu, 😉

malý pořád plínu 😒a odmítá jakoukoliv diskusi, ale do klubíčka ho teda rozhodně nezkroutím ani omylem - 😀 (15 kilo) První syn byl bez plen ve 20. měsících ze dne na den. Každý drobek je jiný...

matilko
10. zář 2009

nikol, samozrejme začína sa s BKM od narodenia, ja som začala behom 4. mesiaca, podľa mňa pozde 😖 bábätko sa drží v klbôčku, krásne sa vyprdká, zmierňuje to koliky, nejde o to, že vníma kam kaká a ciká, ale ide o to, že nekaká do plienky, dieťatko to skutočne raz dva pochopí, nikto z nás nechce byť vo svojich výkaloch...

kubaka
10. zář 2009

... no a proto ho taky každou chvíli přebalujeme, že 😝 Johanda jasně psala, že i ti oslavovaní 😝 domorodci začínají až někdy ve 3 měsíci a používají něco jako plenky.

greenline
10. zář 2009

Kubaka:
Ja praktikujem BKM od synových troch týždňov. niečo pred jeho piatym mesiacom zvládol byť cez deň bez plienky, nepocikaný.
Tie "výskumy" o ktorých píšeš nie sú také jednoznačné. Skúšala si si o nich niečo zistiť? 🙂 robil ich pán doktor, (ktorý mimochodom neskôr pracoval aj pre firmu vyrábajúcu pampersky) Vyslovil predpoklad, že deti nemajú vyvinuté zvieracie svaly pri narodení, že tie sa im vyvíjajú niečo medzi 16 až 24 mesiacom. aby potvrdil svoju hypotézu, zostavil skupinu rodičov a detí, ktoré nezačali učiť svoje deti na nočník skôr ako v 16 tom mesici. priemer naučenia sa na nočník týchto detí bol niekde okolo 21. mesiaca. takže ak si myslíš že bol tým deťom robený nejaký screaning mozgu alebo čo aby sa zistilo kedy im dozrieva nejaké wc-kové centrum, tak si na omyle 🙂 samozrejme že sa nemohli naučiť na nočník skôr, keď ich k tomu nikto neviedol. Dieťatko už pri narodení ovláda zvieracie svaly - a to v tom zmysle, že ich si uvedomuje ich povolenie. zo začiatku nedokáže zadržať moč, takže mu treba poskytovať možnosť vyprázdniť sa dostatočne často. táto schopnosť zadržať zvierače sa dá vytvoriť jedine trénovaním - rovnako ako sa dieťa naučí trénovaním držať hlavičku, dvíhať na brušku, stavať na nohy. alebo si myslíš že aj chodiť sa naučí tak, že mu dozrie nejaké centrum v mozgu a zrazu sa postaví na nohy a začne chodiť? 😉 lebo aj zvierače sú iba obyčajné svalstvo. keď si svoje vylučovanie dokáže uvedomovať malé šteniatko, ktoré si donesieme domov a za pár týždňov sa naučí špiniť iba vonku, prečo by si to nemali uvedomovať ľudské mláďatá?
a teraz - čo sa deje s deťmi, ktoré používajú plienky do dvoch, troch rokov. To je totiž už vek, kedy dieťa vníma aj také veci, že tatko a mama plienky nenosia ale chodia na záchod. dieťa ich chce vo všetkom napodobovať, samozrejme aj v tomto. musí sa však nanovo naučiť svoje zvierače UVOLNiť. narozdiel od bezplienkového bábetka, ktoré nikdy túto schopnosť nestratilo. nemusím ti už potom snáď ani hovoriť o problémoch ako sú zápchy, pomočovanie sa vo vyššom veku a zahanbenie s tým spojené, ktoré pociťujú staršie deti.
Myslím, že žiadna z nás, ktoré bezplienkujeme, neprivezuje svoje deti k nočníku 😉 na to ich máme príliš radi. dávame im iba možnosť špiniť mimo svojho intímneho priestoru. popri inom im tým uľahčujeme proces vyprázdňovania, deti netrpia kolikami, znižuje sa riziko infekcie močových ciest, nie je problém s opruzeninami a začiatok chodenia na záchod za presúva z veku, kedy dieťa začína s obdobím vzdoru,uvedomuje si už svoju individualitu a prípadné nehody môžu znižovať jeho sebahodnotu. no a ako bonus šetríme životné prostredie 😉
každý nech koná podľa svojho svedomia a vedomia. ja si BKM neviem vynachváliť a neviem prečo by som mala pchať niekomu peniaze do vrecka za taký "vynález" ako jednorázové plienky, keď sa o vylučovanie svojho dieťaťa viem postarať hygienicky, jednoducho, nám obom príjemným spôsobom a zadarmo 😉

kubaka
11. zář 2009

greenline - neklaď sugestivní otázky a neměj mě za debila - Když mluvím o "výzkumech" tak myslím z lékařských, antropologických a psychiatrickým závěrů, ne z tzv. "pseudovýzkumech" kterými se ohánějí v reklamách - to říkám jednou pro vždy. Studovala jsem vědu 🙄 takže dokážu odlišit, co je seriozni výzkum a co bezduchá a účelová reklama 🙄

to, že lidské mládě se rodí vzhledem ke zvířecím mláďatům extrémně nezralé s nevyvinutým kde čím už píší čeští psychologové před 25 la více ety, kdy se tady o papírových plenách jen zdálo a všichni měli látkové pleny. Takže srovnávat štěne s miminem je míchání hrušek s jablkama: když si přineseš štěně, tak běhá a je schopno se samo nakrmit - je soběstačně. To novorozenec není. Kdyby se děti měly rodit se stejnou vyspělostí jako je tomu v přírodě, rodily by se někdy tuším v 8 měsících života.
To, že se naučí chodit je zráním - celkovým a má to svůj čas a my mu do toho nezasahujeme ani ho to neučíme. k lezení, chození po čtyřech, vzpřimování a chůzi dítě drozrává samo od sebe zrovna jako ty svěrače.
V 18 měs. už má svěřače vyvinuté a umí je ovládat , zadržení a puštění. Akorát musí akceptovat, kde to má udělat 😀 Dozraje mu neurosvalový systém. Je schopno to i pochopit. Ovšem je-li to paličák jako můj maličký 😀 tak to možná bude ignorovat dělat jinam než do plenky.

První syn se naučil na nočník ze dne na den, sedl udělal potřebu a měl ohromnou radost. Během týdne byl suchý i přes noc a to ve 20 měsících. Takže je to o přirozeném dozrání.
Ani jeden nebyl opruzený, neměl záněty ani netrpěli nízkým sebevědomým.
To ty tvoje argumenty jsou poskládané účelově - mohla bych zase já namítnout, že někdo, kdo prosazoval bmk prostě sepsal všechno, co tuto metodu obhajuje a co se mu hodí do krámu.

obávám se, že právě tento typ propagandy a účelových argumentů bkm devalvuje v úlet. Johanda psala seriozně, že je to alternativa a pomáhá dobře při kolikách. S tím mohu jen souhlasit a lituju, že jsem to nevěděla dřív.