Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
13. zář 2012

@ssassi nerob si z toho stres, ze davas zase plienku. hlavna vec je, ze komunikujete dalej napriek tomu ze ma plienku ako poistku. tie treningove plienky su fajn, aj ja som ich davala - hlavne ked sa vobec nechcel dat obliect, tak je to dobre obliect po stojacky 🙂 . ja uvazujem nad tym, ze moznoze mu v zime na dlhsie prechadzky von - ked bude mrznut - dam zase aj plienku, lebo ak to pusti do gati a ja ho budem musiet preobliekat von, tak to je neprijemne, kedze on sa vobec nechce dat preobliect. je to fuska 😀 , pobehuje si, vyzlecie si aj to co som akurat obliekla, chce to akoze "sam" urobit, ma z toho velku srandu 😀 . vcera sme isli von s 2 roznymi ponozkami, lebo jednu si vyzliekol a nemohla som ju najst, tak som obliekla inu 😀 . sporim obliekanie kde sa da 😀

mamusia
13. zář 2012

@majka1981 hej,davala som ju aj nad cinak s prsom v puse,no ked zacal odpor,tak sa len prehynala a revala......teraz som to neriesila,hlavne ak je milionkrat hore,ani mnne sa nechce vstavat 😝 ale uz chcem Nova nabehnut ju skusat davat cikat,uvidime,bola by som rasa,keby si uz sama povie,ze chce v noci tiez 😅

zlilly
13. zář 2012

nevím jestli to patří tak úplně sem, ale starší je definitivně z plínek i na noc. už hodně dlouho měl noční plínku jen jako pojistku, vlastně od května jsem pořád přemýšlela, že mu ji vezmu, ale jak byly horka, tak víc pil a tak 1x za 14dní se počural. čili jsme se pořád nějak nemohli odhodlat až se to nakoenc vyřešilo za nás. měl hroznou vyrážku, tak sme ho patlali na noc mastičkama a plínku sme nedali, aby se nzničila. a bylo. je to tak 4 noci a zatím fajn.

maskaa
13. zář 2012

baby, pomoooc, mame brutalny vzdor, mala zacala stvornozkovat a stavat sa na nozky ov velkom a dnes nebolo skoro nic v nocniku co sa tyka curania, proste nema cas, dam ju na nocnik, ona v momentez neho zide a o chvilku sa pocura na podlahu... uz bola uplne bez plienky, len na vonku som jej davala a teraz sa asi opat vratime krok naspat 😠 😠 😠

ssassi
14. zář 2012

@maskaa ve větší či menší míře známe všichni.
mně se osvědčilo dítě uklidnit mazlením, chováním, zaujmout, dát mu do ruky něco zajímavého (účtenka, papírové kapesníky...), pomalu na něj mluvit, vysadit na nočník (v těchto fázích dávám nočník zase mezi umyvadla a dítě jakoby držím nad ním(na něm) v klubíčku. pomáhá přítmí a pustit vodu... musí se prostě uklidnit, uvolnit... je to dřina, ale jde to nakonec i v takovýchto obdobích :o))
pevné nervy!

maskaa
14. zář 2012

@ssassi tak ano, to praktizujeme, lebo keby som ju nezaujala niecim, tak snad mi na ten nocnik ani nesadne... my mame ten problem, ze ona v klbku velmi nechce curat, jedine vonku ked ju dam, tak to sa po chvilke vycura, ale doma iba do nocnika, aj ked sa snazim striedat, aby to nemala take rovnake, lenze najlepsie jej asi vyhovuje ten nocnik.... tak sa snazime k nej rozpravat a ukazovat rozne nove veci, ale aj tak, bude sediet hodnu chvilku na nocniku, ja jej nieco vysvetlujem, ukazujem, ona pocuva a aj tak sa nevycura, potom zide z nocnika a asi o pol minuty je curkanica na podlahe... ach jaaaj, asi nas caka pocurkavajuce sa obdobie.... a to uz krasne ukazovala na brusko, ze chce curkat a teraz sa radsej skryje za gauc a tam uz len pocujeme ako curka 😠 😠

ssassi
14. zář 2012

@maskaa to néééé, nám takovýhle stavy trvaly vždycky max 3 dny 😎

maskaa
14. zář 2012

@ssassi no, my to mame od vcera tak brutal, ze nereaguje na nic, tak som zvedava na aky dlhy cas to bude, snad je to pravda a ako hovoris, bude opat svita na lepsie casy 🙂

maskaa
14. zář 2012

@ssassi ono najhorsie na tom je, ze iod pondelka nastupujem este k tomu vsetkemu do prace, tak mam aj ja z toho stres, mozno aj kvoli tomu to tak mala vnima, asi sa musim troska upokojit aj ja 🙂

ssassi
14. zář 2012

@maskaa děti jsou neskutečně vnímavé. já jsem ráda, že do žádné práce nemusím. i když mi "intelektuální klima" poněkud chybí, myslím, že udělá dobře mně i malému, když s ním budu v klidu doma. vím, že bych v práci trpěla jak kůň. kariéra, další tituly... to pro mě všechno má ve srovnáním s děckem zanedbatelnou důležitost

katka_brno
14. zář 2012

@ssassi děti jo, já jsem dneska jak praštěná palicí a Bera to ví, tak má docela výdrž, na mě i výská, máme dvě počůraný plíny a kdyby mi u nandavání další nevynadala tak máme i pokaděnou, je skvělá, jen mě trochu štve že chodíme i kvůli prdíkům a učůrkům

maskaa
14. zář 2012

@ssassi mas pravdu, budem trpiet ako kon, vystihla si to presne :( ale tak nemam velmi na vyber, hori podo mnou miesto :( ale nechcem ani na to mysliet, lebo si to len zhorsujem :(

ssassi
14. zář 2012

@maskaa nezávidím. ale určitě to nějak zvládnete. já jsem vděčná za tu situaci, ve které jsem. jsem šťastná, že mám na výběr.
@katka_brno u nás je praštěné palicí dítě. vstal o půl šesté a je děsně unavený. což je u chlapa (i když tak prťavého) masakr :o))))

majka1981
14. zář 2012

@maskaa u nas zaberalo mojkanie, satkovanie a nove veci (krajcirsky meter, pokazena papuca s dierou, zubna pasta a podobne). tak brutal ako to mate teraz netrva dlho, maximalne par dni a potom sa to urcite polepsi.
a na lko hodin ides pracovat? ja pracujem na polovicny uvezok a dobre sme to zvladali, syn bol sice viacej na mne nalepeny ale aj to preslo .
zvladnete to obidvaja 😉

maskaa
15. zář 2012

@majka1981 tak mozem povedat, ze som sa dnes velmi divila, boli sme u nasich a potom sme isli k mojej babke a tam bola rodinna oslava a neskutocne vela ludi... no a malinka sa ani raz nepocurala 🙂 za cely den mala iba jednu pocuranu plienocku a to ked ju moja sesternica kocikovala asi 2 hodinky, inac bolo vsetko v nocniku, tak som tomu nechapala, co sa to stalo, lebo za posledne 3 dni to bola hroza, tak neviem, uvidime ako to bude zajtra, ale dufam, ze ten brutal ako si to nazvala uz presiel 🙂... no a ja nastupujem na plny uvazok, inac sa to nedalo, :( tak snad to nejako zvladneme 🙂 ja jej verim, je to moja malinka sikulka 🙂

majka1981
15. zář 2012

@maskaa tak gratulujem 🙂 . na plny uvezok je fakt vela, ale zvladnete to, neboj. treba sa vykaslat na domacnost, vela sa venovat dietatu, dalej kojit, nosit a laskat sa a tesit sa z kazdej minuty, podakovat sa vecer za krasny den a tesit sa na novy 😅 .

maskaa
15. zář 2012

@majka1981 presne tak, super si to vystihla, tesit sa z kazdej minuty, ja sa tak vytesujem, ze s nou mozem travit svoj cas, domacnost ide stael bokom odkedy ju mam, proste sa rodbia iba nutne veci, nic navyse, cim by som zbytocne stracala cas 🙂 no a viem, ze to je na vela, ale tak sef mi vysiel v ustrety a budem chodit od 6 rana do 14.00 a tak to nie je az take hrozne, lebo rano este spinkusa a potom cez obed mozem ostat aj dlhsie, lebo to mam na to pravo zo zakona a poobede do druhej to uz zbehne rychlo, teda aspon ja sa tak utesujem a aj mozem kedykolvek odbehnut domov keby nieco, kedze mam pracu iba 3min. od bytu 🙂 tak snad to pojde 🙂 a hlavne, doverujem nasim rodicom, fakt babky su zlate a velmi sa snazia, nic nerobia napriek a vychadzaju nam vo vsetkom v ustrety a respektuju nase poziadavky 🙂

majka1981
16. zář 2012

@maskaa urcite to zvladnete dobre, do druhej pracovat a byt hned doma je fakt vyhoda, mate pred sebou este cele poobedie az do vecera. 🙂

maskaa
16. zář 2012

@majka1981 aj ja si to myslim, prave preto sa stale utesujem, ze bude dobre, ved vlastne malinka sa prave budi po spanku a je az do vecera hore, tak sa mozeme potom salkovat my dve 🙂

mochenkaa
16. zář 2012

Ahoj holky, denně máme tak 5 zásahů. Není toho moc, ale jsem ráda i za to. Akorát mám problém to poznat a spíš časuju. Jenže někdy mi u toho začně hrozně plakat a jindy se mi směje do obličeje a nic 😀 a počůrá se ve chvíli, kdy mu zapínám plínku 😠

dandelion
16. zář 2012

tak co mi dneska ta naše vochechule udělala :D byli jsme nakoupit a pak na procházce cca 1,5hod, spinkala v šátku, probudila se, došli jsme domů a chtěla jsem jí dát na nočníček, protože měla suchou plenku.. a dávala jsem jí třikrát.. pak si cucla, pustila se a počtvrté.. vždy se vztekala, propínala nohy, ale nevyčůrala se.. tak jsem to vzdala a jelikož léčíme plíseň z jednorázovek, tak jí nechávám doma větrat na dece a přebal. podložce.. A položila jsem jí, otočila se na bříško a v tu ránu čůrala a pěknou dávku, že na podložce byla louže.. no myslela jsem že jí zakousnu :D 🙂

katka_brno
16. zář 2012

@dandelion plíseň? chuděrka...

mochenkaa
16. zář 2012

@dandelion tý jo, plíseň? Fů, to mě děsíš 😕

dandelion
16. zář 2012

@katka_brno nikdy nebyla ani opruzená.. :/ a jelikož jsem nevzala jednou dost látkovek a sáhla po jednorázovkách, tak malé naskákaly rudé fleky a začalo jí to mokvat.. mažem imazolem a sesychá to.. ale obrečela jsem to.. jsem na to cíťa.. :/

dandelion
16. zář 2012

@mochenkaa bavila jsem se s dr o tom a prý je to často u změny plenek.. a to jsem malý dala Babylove natur.. no mám tu jeden balík a nevím jestli ho načnu :/

miracle
16. zář 2012

Po dlhej dobe viac menej totalnej ignoracie som sa prisla pochvalit. Drobec si vysiel do kupelne, snazil sa posadil na nocnik. Tak som ho vyzliekla a on sa krasne vycikal. Ja s neho nemozem...
Tvrdohlavec jeden, ked sam chce a vyhovuje mu to, tak vie, co ma robit...ked chcem ja, tak strajkuje

mochenkaa
16. zář 2012

@dandelion já používám jednorázovky a střídám značky. To je taky z toho nebo vadí střídat látkovky a jednorázovky?
Hlavně ať to malé brzy přejde 😵

dandelion
16. zář 2012

@mochenkaa třeba malý nebude citlivý.. dr mluvila o značkách a pak jsem vyčetla, že vadí, když je mimčo zvyklé na látku, tak pak reaguje na jednorázovku a naopak..

mochenkaa
16. zář 2012

@dandelion no já používám: bílé a zelenožluté pampersky, DM, zelené tesco, a huggies "bavlněné" s miminem na obalu. Zatím se nic neděje. Oprudil se mi jen jednou a to bylo hrozné horko, jinak nic. A mám dobrou zkušenost ondřejovou mastí na předpis

ssassi
17. zář 2012

uéééé, tak už máme tréninkáče i na doma. milostpán si přestal říkat. takže pouze a jen časuju a sleduju. a když to nechytnu, v klídku se počurá. když si vzpomenu, jak se v pár měsících dožadoval, abych ho dala vyčurat... ďábel! ale snad je to zas jen nějaké "období" 😒