Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

katka.carska
16. kvě 2010

Mirax,
Rýchloprdky som na tretí pokus úspešne došila, slúžia super, hlavne netreba nič rozopínať a zapínať.

delfi
16. kvě 2010

holky taky vám ty starší mimča mnohem častějš čůraj? mě malej už asi 2-3 týdny čůrá strašně často - tak co 30-40 minut, ale vždy jen takové učůry, žádný pořádný nálože. ale když ho nedám, tak se mi klidně počůrá. on to prostě držet nebude a nehledě na to, že nesignalizuje, tak ho musím vysazovat kdy si jako vzpomenu že by moh a on většinou něco vytalčí. ale nebaví mě to, předtím čůral co hoďku a půl až 2. a taky ho už nedávám v noci, protože mi při tom brečí, takže to jde do plíny a ani se při tom nemrská. navíc poslední dobou už ani nečeká po probuzení až ho dám, ale prostě to hodí do plíny....chjooo se bojím, aby se na to úplně nevyprd. s takovou nebudem bez plín ani v roce a půl......

kveluse
16. kvě 2010

Ahojky,
luvie, já jsem si jich koupila dva balíky a ještě tu půlku balíku mám. Takže takhle jsme je používali - navíc jen max na hodinu a většinou jsme přišli s plenkou suchou 😉 . Od nás těch pár plenek určitě přírodu moc nezatížilo 😉 . Myslela jsem to právě takhle na sem tam, např, když vím, že pojedeme daleko a po dálnici, tak ji tu plenku do auta dám. Ovšem samosebou u první dcerky jsme se přispěli obrovskou hromadou odpadu.

kveluse
16. kvě 2010

Delfi, možná je to to, o čem jsem tu už psala. Květule taky čůrala dost často, než jsem přišla na to, že ji musím podržet nad nočníkem déle (samosebou, pokud se nevzpírá) a ne hned jak se vyčůrá, tak ji dávat dolu. TAkže teď ji tam držím, dokud mi sama neřekne, že dost. Někdy totiž čůrá na několikrát - myslím, že posiluje svěrače. Takže se vyčůrá, pak chvilku nic a zase se dost vyůčrá. Někdy i na třikrát, pak to vydrží i 2 hodiny nečůrat. Záleží taky na tom, jak pije, ale většinou je to tak, že do cca 10 dopoledne čůrá třeba každých 15 min a pak se ty intervaly prodlužují a odpoledne a k večeru právě vydrží i 2 hoďky.

Nemyslím, že by se na to chtěl vyprdnout, možná opravdu jen trénuje svěrače, zjistil, jak to funguje, tak to zkouší. Určitě se to zase zanedlouho ustálí a bude to v pohodě.

lmm
16. kvě 2010

Máme za sebou víkendové cestování, ve vlaku malá čůrala i kadila. To byl trochu problém, protože vody na záchodě bylo už jen malinko, tak jsem kakanec musela vytřít papírovými utěrkami. Zjistila jsem, že by se mi šikla taková ta skládací miska, četla jsem to tady nebo někde jinde? Musím to omrknout. Jo a když hlídal tatínek, byl stoprocentně úspěšný, o tom já si můžu nechat jenom zdát. Říkal, že malá krásně signalizuje, no tak já jsem asi slepá 🙂.
Kveluše, a jak dlouhé jsou ty mezery mezi jednotlivým učurknutím?

martinahor
16. kvě 2010

tak B.rostou zuby a je to děs běs, má děsnou rýmu a pořád jen kňourá 😢 , ale BKM nám jde teda skvěle 🙂 Už dva dny máme suchou jednu plínu, i přes noc. Prostě je to úžasné 🙂 Tak jsem nás pochválila, snad to nepůjde do háje, ale hlavně ať ty zuby přestanou bolet jináč už asi nikdy nebudu chtít pro B.sourozence 😢

kveluse: trošku jsem Ti šmírovala album a Květka už chodila a jí nebyly ještě ani 9m!!!

kveluse
17. kvě 2010

Pěkný den.

Imm, právě,že takové, že bych někdy i řekla, že už se jí nechce. Já to neumím moc odhadnout. Není to minuta, to ne, ale třeba 20-30 vteřin.

martino, jde vám to krásně, zozbky jsou prevít, snad brzy přebolí.
Květule začala chodit, když jí odbylo 8 měsíců. Je to rychlík, v zoo jsme na mašince museli ukázat občanku, nechtěli nám věřt, že jí neni rok.

malineta
17. kvě 2010

Ahoj holky, četla jsem si pár informací o BKM ještě v těhu, ale přiznám se, že jsem ji nezačala realizovat 😢 Nějak jsem neměla sílu, používám látkové plenky, přebaluji ho dost často, tak mám "výmluvu", že prdelku má v suchu a zároveň mu nedávám "hnusky". Ale přeci jen bych s BKM ráda začala, malému je 10 a 1/2 měsíce, za 3 týdny dělám státnice, tak si říkám, že po nich se do toho pustím. Není už moc pozdě? Je ještě nějaká šance, že se to malý naučí? A jaké dávají děti signálky? Já poznám jen, že se počůral, oklepe se. Co jim dáváte na sebe, abyste je při signálku stačili svléknout? Náš malý má plenku, svrchňáčky, punčošky a kolikrát i tepláčky... Jinak ještě neumí sedět, cvičila jsem s ním vojtovku, takže se naučil být na bříšku, cokoli chce, tak si k tomu klekne, chodí kolem nábytku i pár krůčků se mnou, ale sám si ještě nesedl a já ho do sedu nedávám. Díky moc

mirax
17. kvě 2010

delfi...náš Tobík taky čůral v tuto dobu hodně často a vlastně i teď, když dost pije, chodí na nočník opravdu co půl hod. a vždycky je toho tam dost. Nějak to neumí udržet na plnou nálož🙂 Pro bezplenkovku je to asi obtížné.

Bětule po ránu taky čůrá co půl hoďky, to nemám šanci všechno stíhat, musela bych jen stát u ní..zvládám první ranní čůrání a pak to zkouším co půl hod. a když nic, nechám ji čůrnout do plíny a hned vyměním.

malineta: my zkoušíme taky pár dní a je to fajn..Bětuška moc signálky nedává (spíš poznám takový zvuk, který vydává, když už je počůraná. Při čůrání i kakání, tak najednou utichne a nehýbe se...to poznám okamžitě, že už je pozdě🙂), mám spíš vypozorováno...po probuzení ji beru z postýlky co nejdříve hned na nočník..tvždy čůrá a někdy kaká, pak to zkouším po 30 min až 45 min (záleží jak dlouho po kojení je), ale jde to.
Tobík mi taky dlouho neseděl, už chodil kolem nábytku, ale neseděl..ty pády pak stály za to..vždy rána šílená přímo na hlavu☹ ..takže budeš muset držet syna nad nočníkem v klubíčku a to nevím, jak bude spolupracovat, je už přeci jen větší. Ale myslím, že to má cenu dítě s nočníkem seznámit 🙂

ludmilabb
17. kvě 2010

delfi presne ako pise kveluse aj mne mala cika doobeda viac a poobede dlhsie vydrzi
vcera nalozila do plienky, teda som akurat prisla domov so psom a mm na mna krici ze Sofia tlaci tak som ju rychlo rozbalila no a zvysok islo do serblika, mm sa BKM paci ale este ani raz neprilozil ruku k dielu, jednoducho on to robit nebude lebo ja to viem lepsie

mirax
19. kvě 2010

ahoj holky, včera nikde nikdo🙂

už budeme mít i rychloprdky🙂
http://vesely-skritek.cz/produkty/bezplenkovka.htm

taky přišle čínský nočníček, který jsem objednala ..hmmm..mohla jsem si vzít z balkónu květináč 😀 No, al edruhý nočník jsem potřebovali, občas se mi scházeli oba nad jedním 😉
Dnes je tak hnusně, ani nepůjdeme ven ☹

lmm
19. kvě 2010

Mirax, budeš dávat malé rychloprdky? To jsi dobrá. Mám stejně starou holčičku a BKM je den se dne horší. Mám pocit, že čůrání do nočníku už je u nás jenom náhoda, že ji zrovna rozbalím ☹.

mirax
19. kvě 2010

lmm...no, já jsem vypozorovala jistý systém...takový vylučovací vzorec 😀 Bětuška moc zvuky k čůrání a kakání nevydává, takž e u nás je to určo náhoda,ale propočítaná a docela mi to vychází. Do kaťat jí dám nějakou tenkou vkládačku, na ven i plínu, ale jde to rychle vytáhnout a nemusím ji celou svlíkat a nechávat polonahatou, když jsme venku.

delfi
20. kvě 2010

kveluse: dík za tip, taky jsem už na to myslela, že prostě čůrá na etapy, ale já ho nad nočníkem nebo wc vždy nechávám dokud se sám nezačne čílit. možná že se čílí že se už nudí a ne proto že by už nechtěl....jenže nad wc ho nemám jak zabavit (on všechno vyhazuje a lovit to ze záchodu 😝 ) a nad nočníkem ho to taky už moc neba. ale vcelku nám to pořád jde že je tak 3-5 nehod za den, což celkem jde si myslím.

sussanah
20. kvě 2010

Tak dneska jsem uplne koukala, ale nas maly jak dostava rozum, tak si opravdu uz obcas zacina rikat.. Dneska jsem ho mela na kline a mrzel a koukal se mi do oci, jako ze mi chce neco rict a nic ho nezabavilo a porad tak jako "mamko, sakra, ty mi nerozumis?" Az me to trklo, dala jsem ho nad nocnik a on spustil proud jak hrom 🙂 Takze ted uz se asi tyden drzime na 2 plinach denne max 😎 No ono to asi fakt uplne funguje 😀 No proste jsem si rekla, ze Vas musim nejak povzbudit, at to rozhodne nevzdavate. A to my jsme zacali poradne az tak ve 3-4mesicich 😉

mirax
21. kvě 2010

sussanah - to zní super 🙂 Nám se taky daří...dnes jsem zvládla i všechna ranní čůrání..taky už to naní nějak poznám 😉
Jsem moc zvědavá na ty BKM kaťata, snad přijdou brzy🙂

delfi
21. kvě 2010

holky mám z vás deprese - všem se tak daří...a my jsme se nějak zasekli

marcik2
21. kvě 2010

Neboj delfi, zase bude lip 😉 BKM je proste jako na houpacce, nektery den se nam dari krasne, tak jsem pysna no a druhy den zas jen menim plenky. Zase na druhou stranu si rikam, ze i kdyby to bylo jen to kakani a par curani denne, tak furt to stoji za to!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A v neposledni rade na BKM ocenuji take hygienicnost, ze nase miminka jsou porad v suchu 😉

Mirax a sussanah - 😉 parada, ze vam to tak jde, gratuluju!!!!

johanka.
21. kvě 2010

sussanah, akurat mi dobre padlo to povzbudenie. U nas sa v poslednej dobe akosi nedari. Nie tak, ze nad nocnikom nic a potom ze by pustila do plienky. Nie, ked ju rozbalim, ma cvrknute do plienky a do nocnika neda nic. Ale tolko mocu urcite vie urdzat. Akoby naschval pustila skor. No co, tak si vravim, ze tie deticky objavuju, ze su bytostami schopnymi vlastneho rozhodovania, tak si to teraz trenuju. Tak nech trenuju, ved silna vola je tiez dobra vec do zivota, no nie 😅

delfi
21. kvě 2010

marcik: no kéž by, ale to nedaření se už trvá nějak dlouho - zhruba od 8. měsíce. ne že by to byl jen dlouhotrvající bojkot, to bych se alespoň utěšovala, že skončí, ale on už takhle čůrá stabilně - teď už je to cca 5 nehod za den + v noci ho moc nedávám - to bych nedělala v noci nic jinýho....takže čůrání chytám tak na 50%. a to jsem si říkala, že v roce bude úplně bez plenky haha 🙄

lmm
22. kvě 2010

delfi, nic si z toho nedělej, nám se někdy zadaří třeba jen jednou za den 😖 . hlavně dopoledne, kdy nestíhám a malá čůrá co čtvrt hodiny, to nedávám vůbec, jen měním plíny. když už horkotěžko vychytám nějaký signál, zítra už neplatí. vzdala jsem se myšlenky, že bych prala míň plen nebo s nima dřív skončila, protože to bych měla chuť s tím seknout. a to po narození jsme neměli třeba žádnou plínu, byly suché noci...o tom si teď můžu nechat jenom zdát 🙂 .

johanka.
24. kvě 2010

inak noci su u nas uz nejaku dobu uplne biedne, co sa bkm tyka. A to sa mi na zaciatku darili hlavne noci, odchytavala som takmer vsetko. No teraz sa uz budieva castejsie, to by som ju musela davat na nocnik v noci kazdu hodinu, to si neviem predstavit. Jednak strasne protestuje a jednak mi to pride prilis casto, radsej ju este taku neprebratu uspim naspat.

delfi, drzim palce, nech je to u vas zaverecny bojkot pred definitivnym odplienkovanim 😀 Kludne to v tom roku bez plienky este mozte stihnut.

lmm
25. kvě 2010

Tak my můžem kyblík umýt a schovat 😨 . Může být bojkot i po očkování? No vlastně, ono to u nás má sestupnou tendenci už přes měsíc a od včerejška jsme na nule ☹.

opica
25. kvě 2010

caute kocky,
ja zas pridem na skok, kus precitam a padim. ako som zacala chodit do roboty, tak nejak nestiham.
musim sa ale pochvalit, ze sa nam celkom dari...klop klop...
kakanie v zasade odchytim vzdy. len obcas sa stane, ze nist. dokonca uz mam pocit, ze g caka aj s cikanim, niekedy aj 3 hodky nie je pocikana plienka a potom ho dam na nocnik a hned cika. keby to tak chcelo ostat 😉
len tie noci, ked tu pisete. ked ja nemam to srdce ho budit. on uz proste spi celu noc a rano ma plienka asi kilo 😉
aj ked bol teraz chory a davala som mu v noci paralen, tak ani kojit sa nechcel. proste v noci sa uz len spi a basta..co ma zas na druhej strane tesi.
a nasu satku vyztriedali krosna a zatial sa mu tam celkom paci.
to je vsetko, zas sa niekedy ozvem. kocky, drzte sa a nevzdavajte to ani ked to nejde chvilku 😎

johanka.
25. kvě 2010

opica, ja by som asi noci tiez neriesila, keby sa mi sama nebudila, spanok je spanok, to je vacsia priorita v tomto veku. Akurat kym sa budievala len tak dva-trikrat za noc, tak som zakazdym dala aj na nocnik. Teraz sa budi casejsie, tak mi je luto ju zakazdym rozoberat. Povedala som si, ze dam dvakrat za noc, inak ju budem len uspavat, kym je este prispata. Ale strasne zacala protestovat v poslednej dobe v noci. A furt je neskutocne precikana.

sussanah
25. kvě 2010

Ja taky noci neresim. Sice se mi v noci dost vrti a ja myslim, ze prave vola, ze chce, ale bohuzel to u nas znamena, ze se uplne vzbudi. A to je potom rev a potom se teda vycura (nekdy), ale hlavne chce potom kojit a pak se horko tezko uspava. Takze ja jsem to po nedobrych zkusenostech vzdala v noci, jen mu dam dudla nebo pohladim a on hned zas zabere. A kdyz vyjimecne spusti sirenu v postylce, tak jen prebalim, nakojim a hned spat, zadne zdrzovani a rozptylovani. Ale dny funguji bezvadne, takze to asi nema vetsi vliv 🙂
Jeste vam musim rict, jakou jsem nedavno zazila zkusenost. Mame novou sousedku a to byl teda sok.. Ja latkarka, praktikujici BKM, aby byl mlady zdravy a v pohodli a v suchu a ona na jednorazovkach (to by jeste nevadilo, kazdeho vec) ale ten pocet.. Normalne ona male nechava tu jednorazovku asi 8h!!!! Proste spotreba 2-3 plinky denne se slovy "ona je v tom stejne v suchu ne jak v latce.." Mne te holcicky bylo vylozene lito ☹

marcik2
25. kvě 2010

Sussanah: tak to je teda hruza, chudak miminko. Jezis a co kdyz je pokakana? To ji v tom snad taky necha? Co to je proboha za zenskou, ona snad taky ma jednu vlozku cely den a citi se v tom v suchu? Prominte to nechutne prirovnani. Bohuzel tohle asi nebude ojedinely pripad, maminky proste podle me setri...

Noci neresim ze stejneho duvodu - protoze mala se proste "moc" vzbudi. Jinak u nas momentalne zase nic moc, chytnu tak 4 curani denne a jeste k tomu musim v leze, proste dam ji cinak pod zadecek, v klubicku se mi vzpouzi. Myslim, ze signalizuje, ale proste na nocnik ne a ne. A co mi taky dela, ze kdyz pres den spinka a vzbudi se, tak se vubec neozve, vycura se a az pak ji slysim. Driv hned zamrcela, tak jsem to krasne stihala. Ted furt jak blbec smiruju klicovou dirkou, jestli se vrti 🙂 No obcas to stihnu, ale je to fakt nervak 🙂 Jak to delate vy?

lmm: Ja te uplne chapu, ze je to deprimujici, kdyz clovek nic neodchytne. Ale nevzdavej to, vzdyt vam to tak krasne slo, jeste nedavno jsi tu psala, jak jste behem jizdy autem 3x staveli a davali malou curat. A ona ti nesignalizuje nebo vylozene bojkotuje a pak se vycura do pliny?
Ja vzdycky, kdyz nam to nejde, tak se uklidnuju aspon tim, ze to kakani nam jde...

sussanah
25. kvě 2010

@lmm fakt to nevzdavej, jste dobri, my ve vasem veku teprve kupovali nocnik-kvetinac a koukej na nas ted 😉

@marcik2 no taky me to s tema vlozkama napadlo, ale popravde jsem se bala zeptat.. S tim kakanim rikala, ze prave ze kaka po obede, takze vlastne pocka az se pokaka a pak ji tu plinu od rana prebali... No holcicka ma stesti, ze nekaka az vecer pred spanim.. 😢

sussanah
25. kvě 2010

@marcik2 jeste k tomu curani po dennim spanku, nam maly ceka, takze u nas je to v poho. Ale jestli mas latkovky, tak muzes zkusit zrusit separacky. Uz je dost velka, treba si to zacne vice uvedomovat. Ja ted davam separacku jen na noc nebo na dlouhou cestu autem, jinak ho nechavat "potrapit". A teda musim rict, ze u nas zruseni separacek dost pomohlo 😀

lmm
25. kvě 2010

Díky za povzbuzení 🙂. Marcik, myslím, že obojí, na signály kašle a můj timing ignoruje - nad nočníkem se chechtá a vyčůrá se, jakmile ji položím na přebalovák - tak místo vylívání nočníku měníme plíny rozprostředné na přebalováku. Nebo se počůrá těsně po zabalení. Ale jak píšeš, aspoň že to kakání jde, ona teda kaká tak jednou za týden, ale to až na výjimky fakt pustí do kyblíku. Ovšem moje odvaha jít s ní mezi lidi tím spíš klesá - pokusy nechci vzdávat, ale lidi na mě čumí jak na debila, když ji dám několikrát za sebou vyčůrat a ona nic.
Bohužel znám ve svém okolí taky jednu maminku, která plínu přebalí až tehdy, když pod tíhou nálože povolí lepítka. Ale mám pocit, že to ty děti přežijí bez nějakých větších následků, naštěstí 🙂.
A máte nějaký nápad, jaké zázračné svrchňáky vrazit pod tu "peřinku" na kyčle, aby se mi malá nezapařila? Dneska nebylo zas až tak vedro a ona měla úplně propocenou separačku. Co teprve až přijdou vedra.