Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

rozarka65
1. čer 2012

@rebelie to znám....😀

lenya79
1. čer 2012

@rozarka65 jenže on ze spaní mrčí a budí ho to, že se mu chce a když ho nedám, tak se ve finále počůrá do plínky a to ho rozbrečí a rozčílí, takže stejně ho pak musím přebalit a probudím ho tak jako tak 😖

lenya79
1. čer 2012

@rebelie myslím, že lepší vydržet chvíli nechápavé pohledy než pak ve městě řešit pokaděný vlňáky 😉 to by pak těch pohledů mohlo být daleko víc + k tomu zacpaný nosy 🙂

rozarka65
1. čer 2012

@lenya79 Tak v tom případě bych určitě bezplenkovala...Elinka to měla taky tak od narození,ale od té doby,co je se mnou v posteli tak nee...

lenya79
1. čer 2012

@rozarka65 no taky bezplenkuju, ale občas je to teda na budku 🙄 a v posteli se mnou spí taky....leda když je v Hacce, tak se nebudí, jenže tam spinká přes den a nechci ho tam dávat ještě i v noci.

mochenkaa
1. čer 2012

@rebelie moc mě bezplenkovka láká, ale určitě to nemíním lámat přes koleno. Tak ještě mám měsíc do TP, takže spíš sbírám informace. Což mi připomnělo, já mám největší obavu z toho, že když si řekne tak já nestihnu reagovat. Budu mít čas ho vysléct? Asi blbá otázka 😅

katyxq
1. čer 2012

@rebelie V noci nám jde bezplenkovka líp jak ve dne 😀, ale bez plínky na noc si teda netroufnu, protože přes den bez plínky čůrá bez varování a po troškách, tak se obávám, že by to dělala i v noci, dávám přes kalhotkovku i v noci jen flísáky, tak se nezapaří.
Za to za den počůrá snad 10 čtvercovek, co se klubou zuby, už to není půl na půl, ale tak 2/3 čůrání do plínky a 1/3 do nočníčku, ale asi se to časem zas zlepší.

katyxq
1. čer 2012

@lenya79 Tak u nás noční čůrání - počítám to zhruba od sedmi do sedmi, ale usne třeba až v devět (včera kolem půlnoci a chrněla do sedmi) je 2-3x, když budu počítat je čůrání od doby, kdy fakt usne - tak čůrá před spaním, pak 1-2x a pak ráno mezi šestou a sedmou, když vstává.

rozarka65
1. čer 2012

@lenya79 chápu,že je to náročné.... 😒 Ale stojí to za to... Jak často kojíš v noci? A v Hacce bych ho taky nenechávala spát v noci...

katyxq
1. čer 2012

@lenya79 A to noční čůrání je vždy před kojením, někdy trochu protestuje hlady (ale už si zvykla, že pak prso dostane), po kojení se jinak počůrala, musela jsem jít přebalit a pak uspat, no vopruz, tohle nám vyhovuje víc.

rebelie
1. čer 2012

@mochenkaa Já myslím, že v klidu. Ono se sice všechny bezplenkové "pomůcky" (návleky, odklapěčky atd.) soustředí na co nejrychlejší vysvlečení miminka, ale podle mojí zkušenosti je to málokdy tak strašně urgentní... je pravda, že už možná usuzuju podle toho, jak to máme teď a že u menšího to možná chtělo větší rychlost, ale stihnout se to dá... ne, že by člověk domyl nádobí, a pak ješt vysvlékal, ale když reaguje hned, tak je na vysvlečení dost času...
@katyxq U nás jsou noci strašně proměnlivý - několikrát se nám stalo, že usnul nahatej, dali jsme ho do postýlky (kde máme nepromok prostěradlo) a od 20h do 24h ani kapička, ale jindy je na 100% mokrej už v 23h... takže to moc neřeším (jednak chci spát a druhak on při nočním nočníkování piští).

rebelie
1. čer 2012

@katyxq U nás jestli vůbec, tak leda po kojení, před kojením by to byl řev, že by se nevzbudil jen Petr, ale i sousedi.

mochenkaa
1. čer 2012

@rebelie tak to jsi mě uklidnila, že se to dá stihnout. 🙂

zlilly
1. čer 2012

@mochenkaa určitě se to stíhat dá. já sem ani žádný speciální oblečení a vychytávky neměla, nechtěla sem nakupovat, dokud nezjistím, jak to pujde. a zjistila sem, že to celkem v pohodě jde i v normálním oblečení a v normálních plínkách.
jo a nepřipadalo mě až tak jako problém vyslíct novorozeně a miminko. daleko horší bylo vyslíct, 12-15m ďábla, kterýho musíš napřed chytit, on zdrhá, vleze pod pohovku a ještě z toho má srandu 😠

lenya79
1. čer 2012

@katyxq tak u nás jak kdy, ale průměrně za noc tak 3x, těch 6 už byl extrém, nevím, kde se to v něm bralo 🙂 A taky nočník výhradně před prsem, opačně to nejde, to už jsem zkoušela. Prso odmítá a dožaduje se nočníku, až je vyčůranej tak se sápe po koze 🙂

mochenkaa
1. čer 2012

@zlilly já chci právě kombinovat s jednorázovkama (na látkovky nejsem schopná udělat prostor v bytě ☹ ) a právě taky nekupovat spešl věci an oblečení dokud nezjistím, že se mi to vyplatí. Ale vyčetla jsem v této diskuzi, že jsou super takové ty tepláčky s ťapkama. Takže těch mám celkem dost a pak se uvidí 🙂

rebelie
1. čer 2012

@mochenkaa V jakém slova smyslu nemáš v bytě prostor na látkovky? Ony zas tolik místa nezaberou, balíky jednorázovek taky nejsou zrovna malé... ale asi myslíš sušení, že? Tepláčky s ťapkama asi budou fajn, mně se osvědčily i ty návleky - prostě mám přístup rovnou k plínce (resp. 2-3 druky od body, a pak plínka).

mochenkaa
1. čer 2012

@rebelie jo, myslela jsem sušení. Sušičku sem nenacpu, jedině by jsme museli rekonstruovat 5 let starou koupelnu. A normální sušák na prádlo mám vedle postele (teda partner na své straně), takže když suším prádlo, tak chodí přes moji půlku postele. A balkon v přízemí nemáme. Snažila jsem se to překombinovat ať to jde, chtěla jsem látkovat, ale asi po 4 měsících vymýšlení jsem to vzdala 😀 Každopádně ta bezplenkovka mě zaujala ještě dřív než látkování

sussanah
1. čer 2012

@mochenkaa Cas na vysleceni je, ale "nejslozitejsi" je prave to rozpoznani signalu. Ale jde to, i s 2 detmi 😉
Co se latkovek tyce, podle me je to lepsi, je to prakrictejsi, lepe poznas, jestli si mimco jen ucurlo nebo jestli je uz v plince cela davka a tudiz nema cenu zkouset nocnik. Ale zase kamaradka BKMkovala s papirovkama a taky to zvladli, bez plenek byla mala v 14m. A nejake specialni vychytavky teda taky nemam. Jedine plinky, ktere se jednoduse nandavaji a sundavaji, ale to se te s papirovkama netyka 🙂

sussanah
2. čer 2012

@ani84 Ahoj, jak jsme se před časem bavily o kalhotkách na BKM, tak už je máme naskladněné. Jsou to v podstatě tréninkovky, ale s vyměnitelnou plenkou, která se připíná do kalhotek, takže to drží pohromadě, když se to pořád sundává a nandává. A jsou stahovací jak normální spoďáry 🙂

ofelieee
2. čer 2012

@sussanah ty kalhotky na BKM mě zaujaly... ty máš nějakej e-shop? Uvažuju zkusit něco pořídit, na léto, na trénink...

sussanah
2. čer 2012

@ofelieee jj mam, nejen eshop, ale vlastni znacku. Nechci tady primo davat odkaz, podivej se do meho profilu 🙂

ani84
2. čer 2012

@sussanah Děkuji za upozornění, vypadají moc dobře, určitě aspoň jedny objednám 🙂 V Brně by se asi osobně vyzvednout nedaly?

sussanah
2. čer 2012

@ani84 daly 🙂 Jsem z Brna, takze se urcite domluvime, pokud budes mit zajem 🙂

ani84
2. čer 2012

@sussanah Super 🙂 Jen přemýšlím, jestli k nim koupit ty krátké nebo batolecí vkládačky. BKM se nám teď daří tak střídavě, občas se do plíny přece jen pořádně vyčůrá.

rebelie
2. čer 2012

@mochenkaa BKM s papírovkama taky jde, ne že ne. Mně by asi na tom trochu štvalo, že člověk má někdy paradoxně s BKM větší spotřebu plínek (protože to mimčo prostě v čůránkách nikdy nenecháváš), takže u jednorázovek by mi asi bylo líto peněz... Napadá mě - nemáte takovej ten šprušlovej radiátor v koupelně? že bys třeba měla jen pár vkládaček, který se vejdou na ten radiátor a do 1 dne tam uschnou a měla to aspoň na doma...
@sussanah Tréningáče vypadaj zajímavě, jen mě napadlo, jestli nejsou v tom fleesovém provedení zbytečně objemné... A zajímá mě, zda fakt seděj už od 9kg? Já se teda musím dokopat a ušít si odklápěčky podle caramilly, když už jsem si koupila střih, ale i tak mě to zajímá...

mochenkaa
2. čer 2012

@rebelie v koupelně bohužel. Jedině nechat vlastně neustále sušák v ložnici. Dnes partner přišel s tím, jestli by to nešlo kombinovat na noc a cesty jednorázovky, a na doma čtvercovky (mám 20ks na všechno možné. Kupovala jsem kikko s nejvyšší gramáží a je z nich nadšený 😀 ). Jaká je asi tak spotřeba látkovek na den?

sussanah
2. čer 2012

@ani84 kratka je tak na mensi davku nebo ucurnuti. Batoleci vydrzi fakt hodne, opravdu velkou davku nebo 2 stredni. Zalezi na tom, kolik obecne cura. Ja davam nasemu vetsinou batoleci, ale on cura fakt hodne (obyc cc lux mu nestaci). Malou mu davam treba odpoledne nebo vecer, kdy cura mene.
Nebo si vem od kazde 1ks a vyzkousej. Do Brna jezdim pravidelne, takze kdyz tam ti potom muzu dovezt dalsi, kdyz budes vedet, co malemu vyhovuje.

rozarka65
2. čer 2012

@mochenkaa jak máte veliký byt...? Já mám šňůry v obýváku na zdi... 😀 Nevypadá to sice ideálně, ale je to jen na čas... 😉

sussanah
2. čer 2012

@rebelie No flis samoze objemnejsi je, ale teda musim rict, ze je mi vyrazne prijemnesi nez PUL. Budou se sit ale i PULove, precejen jsou maminky, co porad flisu neveri 😉
Me ten flis vyhovuje i proto, ze na leto vice dycha. SIce je to paradox, davat v lete flis, ale maly je vcelku citlivka a ve flisu se teda zaparuje mene nez v PULu. A taky je to s tim flisem fakt prijemne, hezky se to prizpusobi na telo a tak.
Od tech 9kg to uz sedi. Maly ma ted akorat 9kg, ale uz je nosi asi mesic. Ma je samoze vyssi, nez sedi treba synovi kolegyne (1,5r), ale svuj ucel splni. Ono asi i hodne zalezi na proporcich, pokud je Basek vylozene hubenour ale dlouhan, tak mozna bude mit lehce volne, ale spis si myslim,z e sednou. Ono tim, ze maji patentky na upravu v pase a kolem nozek, tak maji takovy docela velky rozptyl v kg. DOkonce jsem je oblikla i na FIla (17kg a 2,5r). Sice ho uz tlacily kolem nozicek, ale do tech 14kg urco sednou.