Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
3. čer 2012

@mochenkaa lezi na kraji, ale z drhe strany je prirazena postylka a privazana k posteli, aby to nemohl odsunout. To, jak mi spadl, to bylo jinak, to lozil po posteli a delal blbosti a do toho druhy kluk a najednou rup a byl na zemi ☹
Jinak postylku jsme meli slozenou brzy u prvniho a perfektne se potom u ni prodychavaly kontrakce 😀 Vzdycky jsem se o ni oprela a myslela na to, jak uz za chvilku bude maly s nama a bude v te postylce spat 😵

mochenkaa
3. čer 2012

@sussanah já už jsem přemýšlela, jak upevnit tu postýlku k naší posteli, ale máme MALM z IKEA a ta má kolem matrace snad 10cm desku, tak čím to vycpat. Ale budu nám fandit, že se pěkně dohodneme a každý budeme ve svém 🙂
A přežil bez úhony?
Tak to je fakt, že ty kontrakce ti musely takto připadat snesitelnější 🙂

sussanah
3. čer 2012

@mochenkaa no on mi pada tak 3x denne na hlavu, protoze je to cvok a porad si ke vsemu stoupa, dela ukroky, pousti se apod. No a ja mu nemuzu byt porad za zadkem, takze potom uz jenom foukam a foukam 😅 Ale z te postele spadl na oblicej, tak mu trochu tekla krev z nosu, ma modrinu na cele, ale jinak nastesti dobry. ALe teda nic moc zazitek, to ti povim.

mochenkaa
3. čer 2012

@sussanah tak podle toho co píšeš je to špatný zážitek pro tebe, ale pro malého očividně ne 😀
Jestli bude malý po tatínkovi (a celé mužské části jeho rodiny) tak se mám taky na co těšit 😒

sussanah
3. čer 2012

@mochenkaa asi to nesu hur jak on, protoze on spadne, pobreci, utesi se a jak hjo polozim na zem, tak uz zase leze k necemu u ceho se postavi a behem 30sec je opet na nohach.. Zatimo pisu, si odlezl do koupelny k vane a uz tam stoji.. jdu chytat 😀

mochenkaa
3. čer 2012

@sussanah 😀 😀 chytlas? Já mám obavu, že malý bude místo chodítka používat kocoura (mainská mývalí, kocour má 10kg a výšku mě po kolena) 😀 a to teprve bude mazec 😀
Jako upřímně jsem ráda, že máme kvůli kočkám zasíťované okna, protože kluci z jejich rodiny mají rádi výšky a parapety na oknech a tak... 🙄 A jaksi spoléhat na to, že malý bude hodný po mě je trošku utopie 😀

sussanah
3. čer 2012

@mochenkaa kocour, to bude opravdu aktivni choditko 😀
Nastesti se odchyt podaril. Ted si nasel par hracek od brachy, ktery je ted u babi, takze ma maly volny kvartyr a plne toho vyuziva 🙂 Ja jsem si rikala, ze by alespon druhe dite mohlo byt klidnejsi, ale nejak to nevyslo, takze mam doma 2 rarachy a bude hur, jak maly trochu povyroste.. Ale hlavne ze se nenudim 🙂

mochenkaa
3. čer 2012

@sussanah Vnitřně se připravuju, že malý poleze brzy a rychle. Přece bude muset dohonit ty plyšáky co mu utíkají, ne? 😀
Tak to je jasné, že si musí malý užít výhody všeho co nabízí absence bratra 🙂

rozarka65
3. čer 2012

@mochenkaa 😀 Množství plínek je závislé na tom,jak často přebaluješ a kolik toho "odchytneš"....😀
A já suším takto... 😉

mochenkaa
3. čer 2012

@rozarka65 😀 tak přece ho nenechám v mokrém, ne? Takže přebalovat podle toho jak budu šikovná s BKM 🙂

rozarka65
3. čer 2012

@mochenkaa joo, to je jasné....já jen reagovala na to,že se s holkama neshodneme na množství...😀 Ale tajně doufám,že se to u nás srazí na minimum...😀

ssassi
4. čer 2012

@mochenkaa na svlékání dítěte je docela dost času:o) zvlášť, když člověk použije mozek a nepoužívá nějaké dupačky s milionem cvočků. já používala tričko a polodupačky. ty byly stažené raz dva. prvně jsem místo triček používala bodýčka, ale ty cancoury se mi pořád někam motaly... takže dost dlouhé triko, aby z kalhot nelezlo.. a je to:o) v zimě není třeba dítě cpát do nějakých složitých kombinéz, prostě kalhoty (opět polodupačky, ale tlusté) a kabátek

ssassi
4. čer 2012

@mochenkaa tě to přejde. uvidíš, že si s mimi vlezeš do postele ani nebudeš vědět jak. žádní nám podobní tvorové (savci) nemají dětský pokoj, chůvičky ani kočárek. děti se mají nosit, mají spát s matkou (já to mám tak, že mám postýlku bez bočnice přiraženou ke své půlce postele. je to fajn, přikulí se nebo odkulí, jak se mu zmehne). dítě by nemělo spát mezi partnery. není to dobré z důvodu zalehnutí chlapem a navíc to neprospívá partnerskému "tulení"

ssassi
4. čer 2012

@mochenkaa k počtu plen: já jedu od narození na papírovkách. první měsíce jme měli téměř 100% úspěšnost. pak se to trochu začlo kazit, jak se začal otáčet a pak lozit... a teď jak kdy. někdy super celý den, jindy třeba i 5 mokrých za den - to když rostou zuby. teď ale plánuju nějaké látkové mini plínky. když má holou zadnici, čurá si kdy a kde chce. a ty pampersky už mi lezou krkem. navíc mi přijde neekologické ji "celou" vyhodit, když je v ní pár kapek...ale znovu mu ji prostě stejně nedám

rozarka65
4. čer 2012

@ssassi já Elinku omotávám do jedné čč a teď jsem ji začala dávát spoďárky,právě aby neměla holou prdelku a nečůrala,kde ji napadne..a lépe se to nandává a sundává.....😀 Ale to jen doma....

mochenkaa
4. čer 2012

@ssassi já těch tepláčků s ťapkama mám celkem dost (inspirovala jsem se tebou, kdysi jsi je tu chválila) a bodyčka, ale počítám s tím, že budou nezapnuté. Stejně mám oblečení do vel 68 a pak budu muset nakupovat. Takže si to aspoň ozkouším 😀
S tou postelí jsem sama zvědavá jak dopadneme. Zatím bych představu měla, jsem zvědavá jestli je stejně scestná jako byla u koček 😀
Jsem ráda, že to jde dobře kombinovat i s jednorázovkama. Já teda nevím jak se upravuje spotřeba plenek v průběhu toho prvního roku dítěte, ale i tak mi 5 plenek přijde dobrých 😉

Největší radost mám, že partner i moje maminka jsou z BKM nadšení a chtějí do toho jít se mnou. Paradoxně mají blbé kecy jen známí, že to vůbec chci zkusit 😕

ssassi
4. čer 2012

@mochenkaa jo, blbé kecy... těch se dočkáš ještě mockrát... bohužel. i viktorova dětská doktorka má jakési pitomé narážky.
moje máti prvně nevěřila. ale pak uviděla a naprosto tomu propadla! nepozná signály, když hlídá (když je u nás a já třeba vařím nebo tak), občas se jí počurá... ale snaží se. a všude o tom vykládá:o) drbna stará:o)))))))))
podpora rodiny je důležitá, ať děláš cokoli.

rebelie
4. čer 2012

@ssassi Tak u nás spí dítě mezi - že ho chlap zalehne se fakt nebojím, stejně jako věřím, že ho nezalehnu já, věřím, že ani on, a nechat dítě na kraji, tak se asi nevyspím strachem, zda dítko nežuchne z postele... mimčo spící uprostřed taky umožňuje tu variantu, že o něj bude pečovat tatínek, když bych ho měla vedle sebe, bude to všechno na mě... Partnerské tulení se taky nějak zmákne... 😉

ssassi
4. čer 2012

@mochenkaa jo a připrav se, že bude dítě brakovat kočičí misky. jen jak k nim bude umět dolézt! to je teprve sranda. u nás se brakují misky psí:o))) žere granule, vodu rozlívá všude okolo a děsně se tomu chechtá...

fakt máš mainskou mývalí? a to ji máš jen doma? já jsem jednu dobu přemýšlela o kočce, nechtěli mi dovolit psa. a mainská mývalí byla favoritka. chtěla jsem kocoura. to už pak není ani tak kočka jako tygr - velikostí:o))))

ssassi
4. čer 2012

@rebelie no u nás by zalehnutí tatínkem hrozilo. představ si slona, kterej je sice v komatu, ale háže sebou jak kdyby hupsal čtverylku :o))) zcela nevhodné držet takovou věc v blízkosti miminka 😀

mochenkaa
4. čer 2012

@ssassi mamky jsem se právě dost bála, že bude mít kecy, ale je z toho fakt nadšená a těší se na to. A partner? Ten se taky těší, prý mu mám říct, co má dělat a on to udělá 😀 Ale beztak to bude zkoušet sám. M mamku neřeším, ta bude mít milion keců, ale vzhledem k tomu, že se doteď nesmířila s tím, že bude babička a řeší jak si nechá říkat (babička né), tak mi může víš co 😀
Bože, i doktorka? 😕 Je mi jasné, že blbé kecy jsou jedna z nejhorších věcí na BKM. Ale to je jejich boj, ne můj

mochenkaa
4. čer 2012

@ssassi vzhledem k tomu, že kocour stěhuje misky po půl kuchyně a jí rukou (skutečně si nabere suchar do packy a pak ho dá do pusy) mě vybrakovaná miska nerozhází 😀
Jo, fakt mám mainku. A dokonce 2 (kočka a kocour) + jednu klasickou kočku, vše v 2kk bez balkonu 😀 (váhy jsou cca 3,5kg, 6,5kg a 10kg - je ti jasné kdo je kdo). Taky jsem četla, že mainky potřebují hodně prostoru a hlavně aktivit. No, je to asi stejně pravdivé, jako že kočka je hloupá a tichá 😀 90% dne prospí, kocour vstane z postele, dojde do obýváku (cca 3m) a lehne 😎
A tvůj muž spí podobně jako můj přítel 😀 Kočky už s námi odmítli spát, maximálně tak na mé půlce postele

ssassi
4. čer 2012

@mochenkaa myslím, že jsem ty váhy přiřadila:o)
no mně nevadí, že jsou granule všude. spíš mám obavu, aby děcku nějaká nezaskočila, aby se třeba nezačal dusit. pak jsem byla zvyklá na zem házet odřezky od masa, zbytky atd... psi to požrali. ale při tom, jak je teď to děcko rychlé, kolikrát ten kus masa chytne rychleji :o)))) nejsem nějak úzkostlivá, děcko normálně leze na chatě po zemi, ohlodává klacky a pampelišky... psi ho olizují, on zas žere jejich chlupy... ale syrový játra přecejen nejsou to pravé ořechové pro 10 měsíční dítě 😀

jo, některý tchyně jsou ještě víc bezva jak ty ostatní 😀 ale třeba, až prcka uvidí, roztaje 😉

ssassi
4. čer 2012

@mochenkaa já o mainské mývalí přemýšlela, když jsme se přestěhovali za brno "na dědinu" :o))) (mám ráda všechno velké:o))) ) ale pak jsem zjistila, že jsem na kočky alergická a bylo:o)))) teď už jsem zase zpátky v centru brna a už mě unavuje každodenní korzování s kočárem a psama po parku. to je zas ta kočka v bytě lepší, s tou se nemusí na procházky

mochenkaa
4. čer 2012

@ssassi náš kocour má problém s trávením, takže u nás se jede jen na sucharech. Ale živě tu situaci u vás vidím 😀
Ale to už jsme dost OT 😅

ssassi
4. čer 2012

jinak jsme měli velmi zajímavý víkend. vylezl další zub a další je už už na krajíčku... takže jsem tři noci nespala.
navíc nám tady pěkně prší a představa, jak po obědě uspávám dítě doma, je fakt lákavá 😠 ovšem předtím budeme muset všichni jít zmoknout do parku s psama. uááááá. ten barák se zahradou má svoje kouzlo, vykopnou se psi ze dveří, děcko se dá s kočárem na terasu... ale myslím, že by to nešlo. nevím, jestli by se dřív z mé matky zbláznil manžel nebo bych ji já dřív zapíchla hodně dlouhým nožem 😀

mochenkaa
4. čer 2012

@ssassi tu touhu "vše velké" mám taky. Tvrdím, že je to Napoleonský komplex (měřím 150cm) 😀
Mainka je povahou kočkopes a hlavně, jsi alergik na normální kočky, ne? To já taky (mám alergii jen na tu nejmenší obyčejnou), ale mainky mají jinou strukturu srsti a nic pohoda.
My Půa (kocour) bráváme sem tam na výlety, ale nepředstavuj si velké tůry, většinou po návštěvách, kde si lehne na gauč a je obdivován 😀

ssassi
4. čer 2012

@mochenkaa náhodou, domácí mazlíčci s BKM docela souvisí. zrovna nedávno za mě psi "utřeli" viktorovu loužičku. poněkud nechutné, uznávám... takže kromě podlahy jsem umývala ještě psí čumáky 😀

mochenkaa
4. čer 2012

@ssassi Jako je fakt, že já se pro BKM rozhodla na základě koček. Mám s nima takovou zvláštní komunikaci a tak, tak mě to přesvědčilo, že bych to mohla využít u malého na BKM 😀 A tak tiše doufám, že kladné vzory fungují (Pů když jde na záchod tak mňouká) 😀 že by to mohl Davča pojat jako vzor 😎 😀

majka1981
4. čer 2012

aj my spavame tak, ze dieta je vedla mna (je na bolu postielka bez bocnice, funguje ako ochrana, nespava v nej, potrebuje stale moj kontakt 😀 ). ked ho nahodou naham spat v prostriedku, tak sa nebojim ze ho manzel stisne, pretoze je to instinkt ze to rodic neurobi (pokial neberie neake tabletky...).

Inak baby nam sa celkom fajn dari, ale je to vela na mne - syn nehlasi vzdy a ked to prehliadnem, tak kludne cura do gati. Jediny pokrok je, ze ked nechce ist cikat tak mu poviem do gati sa nevycikaj, pod radsej cikat na wecko, a vela krat ide 🙂 . A minule nalozil taku kopu do gati 😕 , prehliadla som lebo som sa chcela najest a on odisiel na chvilku do inej miestnosti. Tak som ho este posadila na wecko, tam uz nechcel, tak som umyla a nahala bez gati pokial som vycistila spinave obkakane gate. A on potom prisiel, chcel si este raz sadnut na wecko, tak som ho tam dala, este kakal, tak som ho pochvalila ze prisiel lebo ze do gati sa nekaka, tak si sam hovoril ze "no no" do gati sa nekaka. A kuknem do izby, kym som riadila obkakane oblecko, tak on nalozil velikansku kopu na koberec a vtedy zistil, ze to nemal a prisiel dokakat na wecko. Ach jo. Ale aj tam treba vidiet pozitivne - prisiel za mnou a sam si hovoril ze "no no" to sa nekaka do gati ale na wecko.