Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

janinek
16. pro 2012

@alenavy No jde ti to rozhodne lepe nez mne, tak se tim potes 🙂

Ja dneska 2x curani, jednou pri vetrani a podruhe pri krmeni, to teda ais nahoda, nechtela pit a vztekala se ,myslela jsem, ze chce kakat, tak to se nekonalo, ale vycurala se. Akorat predtim uz to stejne do plinky pustila, tak ten pocit vitezstvi byl mensi. Ale jak rikas, jsem rada za vse, co nejde do pliny, v ktere je.

Hodne ji mam nahatou na dece a kolikrat fakt nedela vubec nic a pusti to. Nekdy hulaka a ja to nepoznam, ale jindy je ticho a jakoby nic se zjevi fontanka.

alenavy
16. pro 2012

@janinek Jo, to taky bývá🙂 Mám ji bez plínky, ležím vedle, rentgenuju výrazy, absolutně nic ničemu nenasvědčuje a najednou čururůůůů 🙂 Si říkám, že se tím snad i baví 😀

janinek
16. pro 2012

@alenavy To mi jednu dobu delala na prebalovaku, 5-10 minut s ni saskuji nad umyvadlem a pak polozim a fontanka a jeste se tomu smala!

mochenkaa
16. pro 2012

@alenavy @janinek Mě malý včera počůral komplet. Přijeli jsme z návštěvy, a on už řval, takže já rozeplý kabát, svetr, všechno na sobě. No, a Davísek číííí. Jak jsem uskočila, tak se otočil směrem ke mě, takže kam jsem uhýbala tam čůral 😀

mochenkaa
16. pro 2012

@ssassi Můžu mít dotaz mimo BKM? Jak je to s tím zahousenkováním malého? Stále upřednostňuje mumii. Když jsem ho nechala rozvázaného, že ať usne navolno, tak se hodinu kroutil, mrčel, fňukal... až mi došla trpělivost a zamotala jsem ho, tak usnul do 30 sekund.... Mám ho to odnaučovat, nebo počkat až to nebude chtít sám? A dokáže se to sám odnaučit?

katka_brno
16. pro 2012

@ssassi Ještě jsem nezkoušela, dám vědět.

katschka
16. pro 2012

@alenavy Ty bláho, jsi dobrá. 🙂 Přes noc teda spíme. V těch pár měsících mívala suchou plínu, když se v noci pořádně budila na kojení. Teď kolikrát jen sosne a pak spí dál, tak jí nebudím. Ráno má teda řádně mokrou plínu, ale to se poddá. 🙂 ta rána.. uplně s tebou soucítím. Naše kočka po ránu taky čůrá jak protržená. Taky jsem si několikrát říkala, že už to nemůže být čůrání... hahaha... 🙂 Ale jsi fakt dobrá, že to poznáš. A taky jsi to přesně odhadla s tím rozumem. Neuměla jsem to nějako definovat. Ale máš naprostou pravdu, že jak do toho člověk začne tahat rozum, tak je to v řiti. Celý tenhle týden se mi ani nepočůrala ani nepokadila do plen. Jen teda při spaní. Ale jak jsem si řekla, že už je čas čůrat, nebo že ještě určitě nemůže chtít, tak to byl průser... Paráda, že to takhle poznáš, fakt obdiv. 🙂
@katka_brno Tak já taky peču. Ale je to docela morbidní.. nějakou část k jednomu synátorovi do školky, další část k druhému.. fakt se toho hodně rozdá a pak to péct znova.. šílenost. Ale teď už je hotovo, kluci pomáhali, s mamkou jsme si při tom daly vínko, tak to nakonec bylo i docela příjemný. Jestli to teda příjemný může být. 🙂

alenavy
16. pro 2012

@katschka Já si pořád stejně myslím, že poznám houby, že prostě jen tipuju 😝 A někdy ten tip vyjde, někdy ne. Vtipný taky je, že jak dělám ranní údržbu, kdy mažu tvářičky, ouška a obočí (kojenecká sebor. dermatitida), tak se to malé samozřejmě nelíbí. A já nad ní nerozhodně a taky vytřeštěně stojím a ptám se - beruško, chceš čurat nebo tě vytáčím s tou mastičkou? 😅

katschka
17. pro 2012

@alenavy koukám, že si taky užíváš s nemocí, co? Já teda moc nevím, o co jde, ale všechno, co souvisí s horším zdravím těch dětí je na pytel. Si říkám, že lidi, co mají uplně zdravé děti, vůbec netuší, co mají. Toho je tolik, co se dá podělat.. 😔
Ale když ty tipy vycházejí, tak to je super. 🙂

ssassi
17. pro 2012

@alenavy no to je ale přece normálka. proč by někdo měl něco signalizovat, když je bez plínky? signalizuje se, když je co počurat. takhle signalizovat nemusí. jakože počurá prostěradlo, matraci a strop sousedům, to už takhle malé dítě nedomyslí :o))))
k údržbě: údržbu čehokoli dělám vteřinu po vyčurání s neústupným výrazem a pozitivní větou: "čuš harante, seš vyčuranej, tak neštvi a drž" 😀

@mochenkaa no nevím, jestli jsem odborník na zavinování, ale pokud mu to dělá dobře, tak buď ráda, že víš o něčem, co mu dělá dobře a co funguje. a co funguje, je príma a netřeba to rušit. kvalitně vyspané dítě je nade všechno zlato světa 😀

ssassi
17. pro 2012

@alenavy tuhle knížku neznám. ale moje zkušenost celkově s knížkama pro děti - osahat, prohlídnout, pročíst pár básniček. by jeden nevěřil, jaké debiloviny s knusnými obrázky jdou do tisku 😀
rači si zajdi někam na nějaký znakovací kurz nebo si přečti něco obecně o znakování. pak si můžeš sama vymýšlet svoje znaky.

je ale třeba dodržovat několik zásad. mně se třeba nelíbí ve znakovaní pro mimina znak pro žábu nebo rybu. žába je vyplazovaní jazyka a ryba je otvírání pusy (napodobování kapra). což je jaksi v rozporu s tím, co já očekávám od znaků pro malé děti - a to rozvoj řeči. jak má děcko říct žába, když vyplazuje jazyk? navíc znak pro rybu (dlaň na stojáka a simulujeme vlnivý pohyb ryby ve vodě, znak začíná u boku a pokračuje křížem před tělo - prostě ruka plave ) je podle mě krásný a snadno proveditelný.
další věc je: počet slabik ve slově by měl odpovídat počtu pohybů znaku. znak pro kočku - fousky - spojíme ukazováky a palce, ty přiložíme pod nos a pohybem do stran (dejme tomu 20cm) ukazujeme fousky. koč-ka = fousky ukážeme dvakrát.

alenavy
17. pro 2012

@katschka Naštěstí to je prý docela běžná vyrážka miminek, prý mazat, mazat, mazat a zmizí to.

alenavy
17. pro 2012

@ssassi Koukám, že jsem se dozvěděla zase dobrý tipy 😝 Mně to třeba vůbec nenapadlo, že je dobrý vybodnout se na znaky pusou 😅

Mimochodem, jak se tady tvoří to, že odpovím dvěma lidem v jedné zprávě?

janistr
17. pro 2012

@mochenkaa Kamarádčin chlapeček taky dlouho neusnul jinak, než v zavince (pak už mu z ní lezly nohy). Myslím, že dokonce skoro do roka, všechny pokusy o odnaučení selhávaly, tak to nechali být a přestal to vyžadovat ze dne na den a teď spí normálně pod peřinou. Takže bych to nehrotila, do puberty tak určitě spát nebude... 🙂

alenavy
17. pro 2012

@mochenkaa A tak i kdyby se chtěl housenkovat i v pubertě, tak hlavně že je mu dobře 🙂

ssassi
17. pro 2012

@alenavy píšeš, píšeš a pak dáš odpovědět dalšímu, odskočí ti odstavec a vrzne se tam další jméno
@alenavy
@alenavy
@alenavy
takhle hezky pod sebe:o) neboj, nesmaže se to a neotevře se nové okno. nebo můžeš napsat @ a za to alenavy - vznikne @alenavy. ale kliknout na odpovědět je rychlejší 😉

třeba někdo se mnou nebude souhlasit, ale já jako logoped si to myslím 😎

alenavy
17. pro 2012

@ssassi Tak já zkouším....
@ssassi Jééééé, funguje to 😀

Děkujuuuuuuuuuuuuuu!

ssassi
17. pro 2012

@alenavy 😀 😀 😀

alenavy
17. pro 2012

Jůůůů, hovňous v misce🙂 Ale netušila jsem, že to bude hovňous, zamračila se, tak jsem si říkala, buď chce čurat nebo spát, zkusím první čurání a on hovňous...

ssassi
17. pro 2012

@alenavy to jsou ty zásadní životní radosti 😀

svět se smrskne na hovno v nočníku. doktorát už nejspíš nedodělám, svoji skvělou práci nedopíšu, zapomněla jsem základní klasifikace a vrchol byl, když jsem si onehdá v pekařství nevzpomněla na slovo frgál. úspěšný je ten den, který jsme oba s dítětem přežili ve zdraví. dny jsou jeden jako druhý, rozptýlení ve formě kroužků a výletů do obchoďáků se brzy slijí do stejného stereotypu. a že budou vánoce vím jen díky tomu, že to omílají v upoutávkách na filmy, které neuvidím, protože za 16 měsíců jsem neviděla vcelku ani jeden.

katka_brno
18. pro 2012

@ssassi tak máme odzkoušeno, už chápu, proč sis je vybrala na bkm, okamžit poznáš počůráli se, ovšem, při hře je mi to naprd, páč hned hlásí že je mokrá a chce přebalit 😀 stejně jako u látkovek, což u BL nedělá, nevím proč a ani do nich nechce čůrat, ty od tebe používáme od včera a už jsme na půlce 😅 ale super, dvojky jí jsou, ale na knop ....jo a s ou radostí nad bobkem do nočníku, máš recht, obzvláště když už to není tekutý ale regulerní smradlavý bobek, neboli šíša 😀 😀 😀 já mám takovou radost 😀

ssassi
18. pro 2012

@katka_brno divné. ony ty pampersky mají fakt rychlý odvod. takže by to teoreticky cítit neměla. když jsem někdy rozbalila vteřinu po vyčurání, bylo to sice teplé, na dotek ale suché. zato babylove je i po několika minutách taková jakási vlhká. ale zas ta pamperska začne smrdět. což zas babylove mi přijde, že nesmrdí (tolik). nebo jak je to těsné, tak cítí, jak to "bobtná" 😀 ty děti si dycky něco usmyslí..... viktor už například zase nechce čurat na stojáka do záchodu, teď zas frčí nočník postavený mezi umyvadly.

ale zavedla jsem řádný dril, řekla jsem děcku, že když mám dva jezevčíky, nějaké lidské mládě mě nemůže rozházet. cvičím přivolání jak kdyby byl pes a ono to skvěle funguje 😎 . dneska jsme byli ve městě s kámoškou, to její dítě (jen o pár dní mladší jak viktor) stále někam odcházelo, prchalo, nešlo kam mělo a naopak šlo kam nemělo... tak jsem pyšná jakého mám šikovného chlapečka, který hezky funguje i ve městě a může být vypuštěn i v obchodech.
vím, že musím být důsledná ve všech aspektech denního bytí a žití. ale na všechno mi už opravdu nezbývají síly. jsou chvíle, kdy bezmocně a vyčerpaně sleduju tu spoušť, co je schopný doma za pár minut udělat... 😝

janinek
18. pro 2012

@alenavy Gratuluji k uspechu zase 🙂

U nas je to ted vselijak, ale dneska si asi 2x vykricela curani, myslela jsem, ze krici jen kvuli kakani, ale to se neukonalo a misto toho curala. Jako jednou plinka byla mokra a jednou ne, ale dost mozna jsem to proste jen nechytla vcas. A pokakana dnes jen jednou, za coz nemohla, byly jsme ve meste a probudila se a nebylo tam bohuzel zazemi a jest eji mel manzel.

alenavy
19. pro 2012

@janinek Jů, vám to ale taky jde! Já nějak přestala vychytávat dopoledne. Jak čurá často a já odbíhám dělat si snídani, a taky svou ranní údržbu a malé ranní údržbu, tak signály často přehlídnu. Nebo se mi stává, že si s malou povídám a pak si nejsem jistá, jestli ten zasněný výraz nebo zamračení je předzvěst čurání nebo reakce na mé vypravěčské schopnosti. Většinou to otočím - když ji vysvlíknu, tak mi vynadá, že se jí nechce. Když čekám a čekám, tak najdu mokrou plínu...

Když se probudím dřív a tu snídani mám v sobě dřív,než malá otevře kukadla, tak odchytávám líp 😀

ssassi
19. pro 2012

u nás bouchl plyn. aspoň to je verze pro paní ze sociálky, kdyby náhodou přišla. dopoledne i odpoledne trávíme s vikim všude možně a v těch pár chvílích, kdy jsme doma, já řeším rychlovky jako vaření, malování řasiček a hledání botiček. a v těchto chvílích, kdy se malýmu prostě věnovat nemůžu, udělal z bytu kůlničku na dříví. kdybych nebyla takovej cynik, asi bych už aji brečela.

ale zas mám radost - malej krásně funguje - když jsme venku, po obchodech, na návštěvách, způsobně čurá do záchodu případně na strom. moje malé zlaté děťátko, asi mu i něco koupím pod stromeček 😀 😀 😀

raduga
19. pro 2012

ahojte žienky. úspešne kakáme do umývadla, niekedy sa podarí aj cikanie. Chcela by som sa ale spýtať, že tie čo máte chlapcov ako robíte, aby vás pri tom neocikal? Ja mám permanentne mokré tričko 😒

janakkk
19. pro 2012

@ssassi teda, to je výcvik 😉 za chvíli začne viky štěkat 😀 😀 nee, super, jsi dobrá, máš moc šikovné dítě.... 🙂

u nás stále trvá období "vůbec na mě nesahej nebo spustím hysterák!!" takže úspěchů je momentálně míň.....ale zuby už se po mnoha týdnech snad proklubou, tak věřím, že pak bude líp.....

majka1981
19. pro 2012

@raduga treba trochu prstom jednou rukou smerovat 😀
neboj, nebudes vzdy mokra, naucite sa to 😀

ssassi
19. pro 2012

@janakkk taky bylo krušno, když se ty zuby klubaly. a pak pohoda klídek. vydrž, bude dobře. obrň se trpělivostí, dej si na nervy čokoládu a brzy budeš mít zase hodné dítě 😉

no já jsem relativně klidný člověk, který se nestresuje a nevyvádí, takže on to tak nějak kopíruje. nejspíš teda. ale určitě je to povahou. zatím to vypadá, že bude spíš opatrný, ale zvídavý. motoricky je šikovný, ale nikam se nevrhá po hlavě. což jsem ráda :o) teď ho zajímají knížky, knížky, knížky.... obrázkové. statek, auto, traktor, parník, leporela všeho druhu. už mi to leze na mozek:o) ale krásně začíná povídat. už jsme se pohli z místa.

akorát dneska u nás byla moje máti, to je vždycky načuráno v plínce 😒 ona ho nedá a já jim nechci "kazit hru". já to čurání umím zakomponovat do činností, ale jí to nevysvětlím 😠

a jedna aktuální: dořekla jsem synáčkovi pohádku na dobrou noc (o klukovi s barevnými vlásky). ptám se, jestli se mu líbila. otočil se, chytl mě za tváře a dal mi velkou pusu. tak se ptám, jestli už bude spinkat. řekl "hm", překulil se zpátky, pořádně se přitiskl a za 10 vteřin byl tuhej 😀

katschka
19. pro 2012

@raduga my máme holčičku a taky jsem neustále mokrá. 😀