Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

betelgeuzz
17. únor 2010

Sonice, jak píšeš o tom mačkání močovýho měchýře, tak já jsem si toho všimla, když jsem dělala malé masáž bříška kvůli bolení. Mně ukazovala PA, že nejdřív kroužit podle hodinových ručiček a potom mirným tlakem od pupíku dolů. A přitom pohybu se téměř vždy počurala. Tak pokud ji rozbalím a má suchou plenku a do nočníku nechce, tak udělám tuto masáž.

kofinek
17. únor 2010

Teda, ked tak citam diskusiu, tak Vam tak zavidim, ze ste na BKM prisli tak skoro, ja som na ot prisla, ked mal maly 7 mesiacov, ale odvtedy sa snazime. Ale teda to u nas vobec neni o signaloch, len casovanie a intuicia. (teda kakose poznam vzdy, to pride za mnou) Ide to celkom fajn, ale uz si hovorim, ze by mohol byt vo veku, ked mi to viacej znat. Ale snazim sa to brat pozitivne, som rada za kazdu suchu plienku a tiez, ze sa vobec neboji nocniku a v podstate vie, co sa tam ma robit. Co ked vidim okolo seba, plno chlapcov 2rocnich a vyssie a to voooobec nehrozi, ze by si sadali na nocnik. A dnes sme behali cele dopo po uradoch a uplne bol suchy, som ho pravidelne davala na nocnik a krasne to vsetko vydrzal. ALe uz aby som mala druhe mimco, aby som si to vyskusala od narodenia 😀
A inak my tiez spavame vsetci spolu, zacalo to vtedy, ked proste nezaspaval a ja rano som musela vstavat dio skoly, takze jedina moznost vyspat sa, bolo ze sme spali spolu. Keby ma poculi prof z pediatrie... 😝 Ale teraz mame prirazenu postielku bezx bocnice k nasej a v npoci sa tak presuva, zaspava vo svojej a potom putuje ku mne. 😉 a raa mam najradsej, to sa krasne nuchnime... Ak mu netreba hned kakosit, to ma ja bucha nocnikom do hlavy, hehe...

johanka.
17. únor 2010

barbarka, myslim ze kveluse je uplne bez plienok, ale inac sme asi vsetky s plienkami. Podla mna su najlepsie klasicke stvorce, lebo s nimi ma babo hned spatnu vazbu o svojej potrebe. Tie specialne latkove tvarovane, ktore su akoze vyborne save, v podstate imituju jednorazovky, ze nech ich nemusis menit po kazdom ciknuti, vsaju to do seba a dieta je v pohode, nevadi mu to.

sonice, fakt, akurat som si spomenula, ze ked som este na zaciatku vytierala pupok liehom, skoro vzdy sa pri tom vycikala - vlastne to bola tiez taka masaz bruska.

johanka.
17. únor 2010

kofinek: ja som zas bkm vobec neplanovala, aj ked som o nej vedela, prislo mi to prilis strestene. Ale ked mi mala zacala pravidelne cikat na prebalovaku, tak mi to zacalo vrtat v hlave. A kedze ju mam takmer nonstop na rukach (ach tie neodlozitelne deti, vyzadujuce si neskutocne mnozstvo pozornosti), tak mi to ani neprislo ako nejak vela prace navyse, skor prijemne spestrenie spolocnych chvil.

opica
17. únor 2010

sonice...on je obleceny klasicky, ja to vtedy nejak intenzivne neriesim...vravim,ze nie som uplne ortodoxna 😀 ....ale vo vnutornom prostredi poctivo praktikujeme...ked uz bude teplo, tak bude bez plienok a ked sa pocika, tak prezlecieme, tak som sa teda rozhodla 😉

nesetrilek
17. únor 2010

johanka: koupeme zatim kazdy den, kvuli prikum-krasne se tam uvolnii a prohreje se mu brisko(koupeme v kybliku), ale vetsinou jen v ciste vode. Postupne chci koupat mene casto, kdyby ho netrapily ty prdiky, tak koupu taky jen parkrat do tydne🙂

nesetrilek
17. únor 2010

kofinek: ja jsem BKM taky neplanovala, cetla jsem o tom v tehotenstvi clanek v casopise, tak jsem se o tom dozvedela a prislo mi to celkem nerealne. No, ale pak mi to nedalo a zkusila jsem to uz v porodnici a bylo to 😀

ludmilabb
17. únor 2010

my sme zacali s poriadnym rezimom cca 2 mesiace dozadu, predtym to bola katastrofa, ukladala som ju aj 4x denne, ona je dieta ktore spava len polhodinky az teraz zacala spavat viac...ja som do polroka rezim velmi neriesila ale uz to zacinalo byt fakt divoke

dnes som bola v Kauflande a cudovala som sa ako ta miska na slahanie vyzera, vsak to som si cinak z brany nemusela objednavat ked som si ho mohla v supermarkete kupit 😅
ja latkujem a kombinujem s Alanami, nieco mam nafotene aj v albume
my sme uz tri tyzdne nemali zakakanu plienku 😵 😵 😵 predtym sa jej raz podarilo vykakat vecer, co nezvykne ale cely den bola zla a BKm nefungovalo vobec

martinahor
18. únor 2010

barbarka: mám pár kalhotovek, ale to spíš jen na okrasu, vlhko v nich cítí taky, ale nejvíc používám klasické plínky, skládám stále novorozenecký sklad (malá má něco málo přes 6kg)nebo ji to tam frknu na rovno.

katka.carska
18. únor 2010

Dakujem vsetkym za rady - a celkom sa nam aj dari, az som prekvapena, ako to funguje.
Ondrik zacal "spolupracovat" cca za tyzden, niekedy to na nom vidim, inokedy nie.No hlavne, ze Matusko sa na tom naramne zabava a stale sa pyta:"A co robi Ondrik?"
Mam este otazocku, hoci sem nepatri: Tie co nosite deticky cely den v satke, ako vam spinkaju v noci ? Nie je to problem ked sa zrazu nehupu a nepohybuju ?

johanka.
18. únor 2010

katka, super, ze sa vam zacalo darit, a myslim ze to je podstatne, mat z toho zabavu 🙂
Moja spi cez den iba v satke, uspim ju chodzou a spievanim. V noci ju mam pri sebe, uspavam prsnikom, a je to ok. Tak tri-styrikrat sa zobudi, to mi pride v pohode zvladnutelne.

Inak aj tie noci akoby sa jej malicko menili teraz v tych prelomovych troch mesiacoch. Na zaciatku potiahne tri-styri hodiny, potom sa preberie, ale nechce cikat, len prso. Cika az o dalsie dve hodiny. Tak som ju tuto noc ani neskusala dat na nocnik pri prvom prebudeni. Akurat, ze hoci som s nou sla do postele o pol deviatej, zaspat sa mi podarilo az o pol druhej 😝, zobudila som sa o pol hodinu, ze sa mece, a uz bola tak zufalo docikana, ze som ju musela komplet prezliect 🙄 Snad tuto noc to vyjde.

kveluse
18. únor 2010

Ahojky,

my stále v noci vstáváme nejdéle po 2 hodinách na čůrání. Někdy se hlásí i po hodině. Mám ty holky nějak učůrané, Bělinka je také schopná se za noc 4x vyčůrat a to už jí budou 3. Takže já vyskakuju pokaždé, když sebou začně v postýlce házet. Mám takový dojem, že to je i příčina toho, proč přes den nevydrží dlouho spát - spí většinou tak 20 - 30 minut.

ludmilabb
18. únor 2010

ja uspavam malu cez den v satke ale vzdy ju prelozim do postele, vecer zaspava po kojeni, v noci sa budi 3-5x 🙄 dnes do rana bola kazde dve hodiny hore

barbarka
18. únor 2010

ahojte. my sme dnes tiez boli par hodin bez plienok 😵 je to celkom mila uchylka, sledovat ci uz alebo este stiham 😅 ale maly je sikovny.
kveluse vy ste uplne bez plienok?

sonice
18. únor 2010

katka, gratulujem

tak sme dnes mali prvy raz po zavedeni BKM pokadenu plienku. neviem co sa mu robi, ci nema hnacku, lebo sa pokakal bez varovania a potom vzdy pri kazdom cikani troska,.. snad to bude zajtra dobre. Lebo sa budem bat.

my sa stkujeme celkom uspesne. Chcela som sa vas opytat. je vhodne - mozne nosit uz 4 mesacne babo na chrbte? potrebujem volne ruky na robotu

sonice
18. únor 2010

barbarka, ale sa Ti to rychlo zapacilo 🙂

kveluse
19. únor 2010

barbarko, jsme. Akorát když jedeme někam po nákupech tak dávám natahovací jednorázovku nebo bavlněnou s kalhotkama - podle toho na jak dlouho to vidím v obchodě. Na ven teď většinou dávám bavlněné trénovací kalhotky.

opica
19. únor 2010

sonice...nie je to vhodne,az od roka, pokial sa dobre pamatam.

u nas nosenie v satke nie je zaspavacim manevrom, gregor zaspava zasadne sam, bud v kociku (doobedu) alebo v postielke (poobede a vecer). uz je velky, takze ked ideme na nakup a tak a mam ho v satke, zvacsa si vsetko obzera. zaspi zvacsa az po takej pol hodine na nejaku hodku maximalne 😉
uz je aj tazky, tak si nevem predstavit ho tak uspavat. ale ked bol mensi (to som uz pisala) a bolo teplo, tak sme vzdy chodili vecer na prechadzku v satke a tam zaspal hned.

no a vcera sa aj mne raz pokakal, chudtako, bola to moja cyhba. sa zobudil a ja som nestihala, ze este ho chvilku necham v postielke, tak to skoncilo tak,ze sa trosku pokakal, asi to uz neudrzal, lebo toho bolo fakt len trosku, poobede uz pekne do nocnika 😉

barbarka
19. únor 2010

sonice no ja som vas uz par dni citavala co ma to zaujalo a zo srandy som kupila tu misku, a maly sa do nej vykakal - dobra motivacia tak skusam dalej.
kveluse mas moj obdiv, a to od narodenia je bez plienok?

kveluse
19. únor 2010

Nám se někdy stane, že Květuška říká, že chce kakat a já ji svlíknu kalhoty, posadím si ji na klín a teprve potom sahám pro nočník a někdy je to tak akutní, že tam ten nočník nestihnu ani dát, to je střelba 😀

Já už nosím Květušku jen když mi nic jiného nezbývá. Už ji nějak neunesu, nemám na to sílu a hned mě bolí záda.

Na den je bez plínky od měsíce a na noc od dvou. Já sice nepřebaluju a neperu plínky, ale zase převlékám a peru kalhoty a spoďárky. Ale jsem tak spokojená, hned to vidím, že je počůraná.

Teď na tím tak uvažuju, když vidím, jak často čůrá. A když čůrá třeba jen každou hodinu, tak když si představím, že mají dítka plínku a maminky jim to mění až když v té plínce něco je na pohmat cítit - to znamená min 2-3 počůrání, tak vidím, jak jsou zbytečně hodiny v mokru, ikdyž vůbec nečůrají.

ludmilabb
19. únor 2010

kveluse ty jej davas obycko gatky? fakt to mas premakane 😀 😀 😀 ja si neviem predstavit akoby sme dopadli uplne naostro 😝

barbarka
19. únor 2010

kveluse a ako vies ze chce kvetka cikat? vtedy ked sa hra alebo tak. a kolko krat denne sa ti pocika?

delfi
19. únor 2010

holky to teda koukám, že náš malej je se spaním ještě v klidu. poslední týden se mi budí cca 3x za noc, z toho 2x čůrá a 2x kojíme. a včera světe div se se probudil jen ve 2 (kojení+čůrání po velkém přemlouvání) a v 5.30 (kojení+ čůrání) !!!! fakt jsem se celkem vyspala.
kvelusi tiše obdivuju, že má malý obě bez plínky. já doma ho nechám často jen tak v bodyčku, ale na ven teď v zimě mám alany. ale celkem mě udivuje, že i když má tu papírovku tak je většinou suchý a čůrá do nočníku.

katka.carska
19. únor 2010

Sonice, na chrbte sme nosili od roku, ale v tom navode co mam ku satke je "odkedy si drzi hlavicku".

johanka.
19. únor 2010

aha, zjavilo sa tu nove info:
http://www.noseniedeti.sk/popis_guatemalskych_s...
ako pise katka, na chrbat aj na bok sa da viazat, ked uz babo drzi hlavicku. Asi zacnem nacvicovat. Bude to kumst dostat malu na chrbat.

opica
19. únor 2010

neviem, ja by som to neriskla s tym chrbtom, podla mna aj ked si dieta drzi hlavicku (co u nas bolo dost vyrazne uz v mesiaci), tak fyziologicky nie je jeho telicko pripravene na nosenie na chrbate a nemas ani taku kontrolu nad nim...ja som citala od toho roku, takaze tak... 😝

katkabg
19. únor 2010

je to mozne aby 2 mesacne babatko teda moja mala uz vedela drzat hlavku ked lezi na brusku a ona skoro vobec nece lezat ale sediet..samozrejme opreta bud o mna alebo o vankus???

opica
19. únor 2010

ano, je to v pohode, ale nedavaj ju sadat, znicis jej chrbticu. dieta nie je pripravene na to si sadnut, pokial sa samo neposadi bud z lahu alebo z lozenia. a dalsia vec, ked ju das do tej polohy, jasneze ju chce, ved ma lepsi rozhlad (samozrejme este nie dostatocny, kedze este poriadne nevidi) a potom sa ti kludne moze stat, ze ti zacne ovela neskor sediet, lozit a tak, odporucam dat si na to pozor 😎
idealne je davat na zem na nejaky koberec alebo podlozku, nech si cvici telicko.
vraj sa neodporuca ani lekahtko, resp. autosedacka, kedze to robi to iste, sice nenici chrbticu, ale moze ti z toho dieta "zleniviet". 😝

jiy
19. únor 2010

Ahojky,

holky, pár dní jsem neplenkovala, protože jsem byla po...., měli jste vidět tu spotřebu plenek, to co máme na tyden, tak během tří dnu pryč.

sonice
19. únor 2010

Ahojte, no tak teraz neviem, ako je tos tym nosenim na chrbte .... ze kde asi bude pravda 🙂

opica, ked vravis o tom leniveni, tak to by si tam musela podla mna zaradit aj satku?! 😕 😕