Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

nesetrilek
28. únor 2010

Na noseni v satku vidim jednu nevyhodu-cely den spi, takze se zacinam bat noci 😒

martinahor
28. únor 2010

nesetrilek: neboj, u nás když malá hezky spí přes den tak pak spí i lépe v noci.

opica
28. únor 2010

nesetrilek...ona povedala mojmu muzovi, ze kvoli tomu, aby sme to chytili...ale preto o 4, ze vtedy mu davam atb, cize aj tak ho musim zobudit, on potom spava do 8,30 asi, cize by sme nestihli odniest ten moc do 7,30, lebo zas sa mi ho budit kvoli tomu druhy raz nechce...

opica
1. bře 2010

tak hlasim nas dober...to bolo o dusu.....o 4 ma zobudil budik na tie atb, dali sme sacok na moc a nic, stale nic, pol hodinu sme sa mordovali, aj som nakojila, aj sme dali nad zachod, ale mlademu panovi sa asi nechcelo.
tak som uz nevedela taka vyexcitovana zaspat, takze som okolo 5,15 sla kuknut, ci nema v tom sacku nacikane (dala som mu ho normalne do plienky). kusok tam bolo a ja som to nechtiac vyliala. tak na novo, nad zachod, pustit vodu a furt nic..tak som vzala novy sacok a zas ho zabalila.
okolo 7 som sla kuknut a zas nic, takze sa potom zobudil, skusali sme, skusali, nakojila som, nakoniec o 7,30 som ho dala zas nad zachod a vycikal sa spravodlivo...hroza a stach...muz utekal spat od lekarky, lebo do 7,30 to tam mal odniest...joj, ale som rada, lebo dalsiu noc by sa mi to nechcelo opakovat 😠
tak sa tesim an dnesny den, kedze som ho, chuda furt budila a ja som hore od tej 4...joooooj, snad nezaspm pri kocikovani 😉

sonice
1. bře 2010

opica, vydrz! 🙂 hlavne nech ste skoro zdravi 🙂

nesetrilek, ty mas maleho v satke len tak? ako to u Teba presne funguje. Ja nech robim, co robim, Jurko je stale zacikany. a to ho prebalujem az co pol hodinu. vzdy sa pekne vycika do lavorku, ale vzdy ma ja mokru plienku ☹ uz neviem, ako dalej, co vymysliet. V noci je to snad este horsie. stale sa budi a pri tom cika. je takmer nemozne, aby bol suchy. naviac, ked som ho dala v noci na lavorik, tak spustil strasny rev, takze teraz to robim tak, ze ho len vyzleciem poleziacky a podrzim nad nim savu vlozku z plienky, aby mi nezacikal vsetko okolo. Zybalim ho a kojime sa. Ale vzdy je pocikany, ked ho rozbalujem. Keby som ho mala prebalovat zakazdym, ked sa zavrti, tak celu noc nespim! :-! Je normalne ,aby 4,5 mesacne dieta tak casto cikalo???? 😕 😕
uz mi idu mokomidy z brany. budem ich pouzivat v noci.

sonice
1. bře 2010

jaaj a naviac hlasi v satke az po!!! 😖

kveluse
1. bře 2010

sonice, neklesej na mysli. já jsem to tu taky řešila, že mi malá čůrá každých snad 5-10 minut (bylo to asi taky tak okolo toho4-5 měsíce). Vydrž, teprve se učí udržet pořádně to čůrání a myslím, že zatím má ještě malou kapacitu močového měchýře, proto tak často. Vydrž, vydrž, vydrž. Já můžu říct, že až teď tak nějak vidím, že vydrží víc a vydrží i chvilku, než zareaguju a dám ji vyčůrat. Jsou to miminka, nemůžeme po nich chtít, aby vydržela půl hodiny 😉 Taky může být trochu nastydlý.

Možná změnil hlášení a plakat a chrout se začne až když je mokrý. myslím, že je normální, že máš pocit, že je to na nic, že to nefunguje, já si kolikrát myslela, že kdybych s tím nezačala, mohla sjem být v klidu - ale není to pravda 😉 . Neboj, vylaď se jen na pozorování (hlavně v klidu a bez emocí), přebaluj, převlíkej a samo to přijde, že vám to zase půjde. Aspoň u mě to takhle funguje.

Já myslím, že když mají lehčí spaní, způsobené nějakým problémem (zoubky, rýma, kašel atd.), tak klidně můžou čůrat v noci hodně často. Prostě jako přes den.

sonice
1. bře 2010

kveluse, dakujem. ja ani tak neklesam na mysli 🙂 mozno to tak vyzeralo, skor nechapem, ako moze Nesetrilek s 2,5 mes. miminkem vydrzet na 2 plienkach denne 😲 !!!! Ale ta noc ma vazne berie. ostatne miminka su suche a moje je neustale mokre!
ked som s tymto zacinala, povedala som si, ze keby som len mala chytat stolicu, aby som nemusela predpiet plienky, tak to budem robit a budem velmi rada! (mam atopicky exem, a ked som nutena prat plienky, mam rozozranu kozu na rukach - este teraz sa mi nezahojila a to uz sme nemali MESIAC a POL pokakanu plienku 😵 😵 .
blbe je ale to, ze pred tym som nejak neuvazovala nad castejsim prebalovanim, poste som ho prebalila pred kazdy kojenim, alebo po a bolo. Teraz ho prebalujem aj po kazdom miniciknuti a plinok mam zrazu viacej ako na zaciatku 😠

On nikdy nehlasil cikanie, teraz hlasi, ze je pocikany. Vzteka sa. Uz som bola nervna z toho, ako sa NEUSTALE vzteka, ale to som len potom pochopila, ze on neustale cika, chjo.

ty zuby by mohly byt, ale to si vravim uz od Vianoc! 😝 a tesaky stale nikde 😀

kveluse
1. bře 2010

😉 No, tak zoubky je můžou trápit dost dlouho. A taky můžou růst, trápit a pak vyrůst až za nějakou dobu. Prostě jak se to v té dásničce hýbe, může to bolet. To je dobře, že jsi pozitivní.

my tedy nemáme suché noci, většinou se aspoň jednou připočůrne. 😉

johanka.
1. bře 2010

luvie, mne to tiez niekedy robi, ze sa rozculuje chvilu, kym sa vycika. Neviem, cim to moze byt, mozno ma take obdobia, neviem.

sonice, nezufaj. Ja tiez nechapem, ze nesetrilek ma len dve plienky za den 😲 (jak to robis, nesetrilek? nechapem, nechapem, nechapem!) Mne tiez stale nehlasi, skor sa v poslednej dobe rozculuje, ked ju dam na prebalovak a vyzliekam, Niekedy sa mi zda, ze by sa ta bezplienkovka fakt mala robit bez plienok, nech deticky neotravujeme stale tym vyzliekanim. Noci tiez nemam uplne suche, v poslednej dobe mavame takyto scenar: pospi zo 4 hodiny, cikame do kyblika, kojime, potom este potiahne dve-tri, cikame do kyblika, kojime, a tym sa jej nocny spanok konci, do rana je to uz len krmenie a prezliekanie pocikanych plienok a zopar kakani do kyblika. A ja som stastna, ze sa vdaka tym uvodnym niekolkym hodinam konecne po tri a pol mesiaci trochu vyspim. 😀

Tiez je moja v poslednych dnoch nejaka nervozna. Myslite, ze to moze byt splnom? Sestrine deti (ma ich tri) su vraj vzdy okolo splnu hnevlivejsie 😨 A to este mame ist v stredu na ockovanie, hexa a pneumokok, jooj, drzte nam palce.

ludmilabb
1. bře 2010

ahojte tak ja mam zase uplne iny problem...mala si mi zacala ked je na lavoriku ruckou chytat zadocek a somariny vymysla, furt jej len ruku napravam 😠 a vspiera sa niekedy statocne, predtym som aj pockala ci sa este nieco nepodari ale teraz akonahle sa zacne sponovat a mravcat tak ju davam dole, nebudem s nou bojovat....kakame teraz rozne, uz to vobec nie je taka pravidelnost ako predtym ale odchytim takze je to ok, aj ked sme mali hadam 3 pokakane plienky za mesiac a za posledne tri mesiace mozno desat dokopy, neviem mala by som zacat ratat na motivaciu alebo demotivaciu? 😝 😀 😀 😀

sonice ako ti hlasi v satke ze je uz po? a pekne sa drzite s tym kakanim 😵

johanka niektore deticky ozaj akoby reagovali na spln horsie, mam kamaratky s malymi detickami a vzdy pri splne maju prebdene noci no a my tiez ale my mame take noci aj castejsie 🙄

opica
1. bře 2010

ludmilabb...🙂 gregor si furt obchytkava pipik 😀 tiez mu furt musim ruku vyberat z nocnika..najlepsi je, ked ho ideme kupat, moj muz mu uz len hovori, aby si riadne chytil vajcia, aby mu ich nik neukradol...hold, deti skusaju, co kde maju...netreba ich nutit.

ja uz som chora z tych atb, kaka aj 6-krat denne. dnes bol kaput po tej noci, tak sa mi pri poobednajsom spanku pokakal do plienky. hrozne ho boli brusko, strasne prdka, ale musime vydrzat, uz len tri dni a bude po atb, probiotika moc nepomahaju,ale bez nich by to bolo asi este horsie 😀 😒

luvie
1. bře 2010

Holky,
Tak mám poslední dobou pocit, že těch plenek zas peru víc, že se nám nedaří, že Kačka mi skoro vůbec nesignalizuje, že ji to nebaví... Pořád se nám daří odchytit toho celkem hodně, ale je to většinou jen během kojení - to nejvíc vnímám, že se jí chce. Taky už mě mnohokrát počůrala i pokakala při kojení (často "machruju" a nedám jí plenku, protože to věčné rozbalování nás obě dost obtěžuje, navíc se mi líbí, že mi tato metoda umožňuje kojit břicho na břicho), ale je to i moje vina - bavím se s taťkou nebo usnu 😀
Taky teď poslední 3 dny kaká asi 10x za den... pokakaných plenek tím pádem nějak přibylo ☹

Ale: včera jsme byli u kamarádů, mají skoro dvouletou holku. Pomalu ji učí na nočník (moc se jí nechce). Nosí papírové plenky a když jsem včera viděla, jak jí sundali plenku, posadili na nočník, pak zase nandali tu samou, už myslím lehce počůranou, neudělalo se mi moc dobře... Kačku přebaluju hned jak zjistím, že si ucvrkla, což je hlavně dopoledne skoro každých 10 min., takže plenky peru zase furt...

Když už mám někdy chuť to vzdát, připomínám si proč jsem s tím začala a proč chci pokračovat. Dovolte mi prosím, abych se to tu pokusila sepsat.

BKM
Kačence pomáhá být v suchu, nekonat svou potřebu tam, kde jí to bude vadit.
pomáhá proti opruzeninám (Kačka měla náběh, teď má prdelku v pohodě) tím pádem používáme krémy na prdelku jen minimálně
já vím, kolik toho za den vyčůrá, takže mi to zároveň pomáhá s kojením - vím, že mám dost mléka
když se mi odtrhne od prsa, vím, že to nemusí znamenat jen to, že má dost
trávím s ní mnohem více času (nemyslím jen pozorování, jestli už se jí chce)
uvědomuju si lépe její potřeby (např. začínám odlišovat, kdy potřebuje kakat a kdy jen brknout)
nemusím jí dávat na noc (ani přes den) objemnou plenku
už teď se učíme "hovořit" s ní o lidských potřebách (těším se, až přijde na sex 😀)
nemusíme ji po každém kakání mýt, stačí otřít
sezení s ní na WC mě baví víc než přebalování
můžu si ji brát nahatou do postele a do šátku bez plenky (nehody se stávají i tak, ale už se jich nebojím)
tatínek se může podílet ještě víc na péči
lidi kolem to zajímá, jsou překvapení (zvláště taťka se chlubí)

Jestli máte ještě další pro, přidejte!!!

Tak jsem to dala přečíst taťkovi a celkem se u toho pobavil, prej:
"Já se chlubím? A co ty, jak někdo projeví sebemenší zájem, hned dáváš přednášku" 🙂

sonice
1. bře 2010

joanka, drzim palec, my sme boli na ockovani uz 2x, ku tomu som mu este kupila rotarix. cely tyzden po tom bol protivny jak stur - po obidva razy. inaksie s tym splnom je to iste aj u nas!aj mne aj muzovi vadi svit mesiaca, najma, ked je jasno! ked mi v noci svieti priamo do obliceje (do oci to zie cudne - svieti mi mesiac do oci 😀) som nervozna aj ja. Kamaradka to mala s detmi tiez. minule sa nam skombilovalo ockovanie so splnom - no uzas! 😠

ludka, moj maly objavil, ze sa da lavorik chytit a pritiahnut. niekedy mi stavaju vlasy dupkom (a to mam velmi dlhe, si to vies predstavit 😀) majma, ak sa vykakal. vzdy to zachyytim len v poslednej chvilke. Mne maly hlasi ked je zacikany tak, ze se puci a vzteka. Prvy tydzen som si myslela, ze mam naozaj ublacane babo, ale potom som prisla na to, ze sa chudiatko len stazuje 🙂 som hrozna matka 🤐

sonice
1. bře 2010

luvie, keby mojmu dietatku nenarastol dole pipik s vajcami, ta by som si myslela, ze mas doma moje dieta 😀, tiez periem stale viac a viac plienok, len davam stale tensie a tensie, takze nastastie objemovo je to stale ok 🙂

spisala si to velmi pekne 🙂 ja by som tam pripisala
- lenivost prat pokakane plienky 😀 - to za seba
- stastne suche dieta

skoda, ze tu dnes nieje nesetrilek, aby nam vysvetlila svoj 2 plienkovy denny pridel 😀 abysme mohli dalej krutit hlavami 😀

mmchd ja som bolaminule u kamaratov a ich 3 rocna (viac) cera kakala do plienky - inaksie nevedela. mohli ju nechat aj hodiny na nocniku, ona radsej drzala - vraj aj niekolko dni!! smutne 😒

sonice
1. bře 2010

luvie, MM sa tiez chvalil, ale ja som mu to zatrhla, lebo tu v rezervacii na mna hladeli dost cudne, bala som sa, ze zavolaju socialku 😀
Tu niektore veci prosto nevysvetlis, je to strata casu a energie a tiez stratis vsetok respekt a uctu pac si povazovana za magora.

kveluse
1. bře 2010

Holky, vy máte ta miminka ještě maličká, uvidíte, že se to časem všechno bude rovnat.
Já tedy nepočítám s tím, že když je to teď nějak, že zítra nemůže být jinak, z toho už jsem od první dcerky vyléčená. Ale s věkem dítěte roste i sebevědomí maminky 😉 . Tedy u mě to aspoň tak funguje a věci, které mě dřív rozlaďovaly teď řeším s větším klidem 😉

Já radši jen naznačím, že u nás dobré a to se týká obou holčiček. A radši mi na to ani neodepisujte 😉 😉 😉

luvie
1. bře 2010

Sonice, děti jsou si asi v lecčems podobní. To s tou leností prát pokakané plenky je dobrý důvod, na ten jsem zapomněla 🙂 Máme štěstí, že bydlíme "v civilazici", takže naše bezplenkování a jiné alternativy nevyvolávají tolik negativního údivu. Ale taky se občas setkám s nevěřícným kroucením hlavou, naštěstí jen výjimečně...
To s tou tříletou holčičkou je fakt smutné... Máme kamarády, když slyšeli, co provozujeme, říkali, že taky ví, kdy jejich roční dcerka kaká, ale že by to na záchod s ní nestihli... myslím, že jsou to jen výmluvy. Nestihli by to asi párkrát, ale malá by se to aspoň naučila. Ale je to jejich rozhodnutí... Stejně jako papírové plenky, přikrmování a jiné ☹

Holky, je to divné, ale kromě svojí sestry neznám v okolí nikoho, kdo by aspoň zkusil látkovat. A osobně neznám nikoho, kdo bezplenkuje, kromě vás tady 🙂 Ještě že vás mám 😀

nesetrilek
1. bře 2010

sonice: vcera jsme byli 3 hod bez plenky, v satku byl jen v bodycku a na nohou mel navleky, cekala jsem pohromu a dobry, ale bylo to o prsa 😀, zacal se vrtet, tak jsem ho dala nad nocnik a okamzite cural a pustil i poradnou naloz kakani 😀 Kdyz je v satku, tak je to super, krasne poznam, kdy musi.
Nam malej taky do dvou az tri do rana taky cura podezrele casto, ale my jsme o dost mladsi, tak nevim, jinak ty dve plinky denne jsou kdyz se dari, nekdy mame taky horsi den, kdyz malyho trapej prdiky(jako dneska), tak moc nedokazu rozlisovat signaly-dneska byly pliny 4 nebo mozna i 5?, ted uz ani nevim, kazdopadne jsme schytali poradnou naloz kakani do plinky 😝 (hned po tom, co jsem ho zabalila), vedela jsem, ze potrebuje, ale nejak mu to neslo, tak jsem to chtela zkusit za chvili a nejak uz na to nedoslo...to mam za to vychloubani 😀

luvie: ty s Kackou na WC sedis? jinak super seznam, si ho budu cist, az budu potrebovat povzbudit, ale ja teda reakce z okoli mam spis takove, jako ze ho trapim, ze miminko ma curat do plinek 😖

luvie
1. bře 2010

Kveluse, neboj, my to nevzdáme, výhody jsou jasné. Taky si uvědomuju, že i kdyby to měla být jediná plenka denně, kterou nepočůrá, ale naopak si uleví na WC, je to s tak malým miminkem úspěch veliký. A my těch "ušetřených" plenek máme víc. Taky vím, že ona mi často dává signál, jen já ho nevidím, takže min. polovina toho, co nechytneme, je vina nás, rodičů 😝

luvie
1. bře 2010

Nesetrilek, je to nejpohodlnější co znám. Sednu si jakoby naopak, čelem k poklopu, ale úplně na kraj, Kačku si dám před sebou, opřenou o sebe. Mám pocit, že i jí se to tak nejvíc líbí, ale WC je někdy moc daleko 🙂 Každopádně to máme aspoň vyřešené na návštěvách, nemusíme tahat nočník.

nesetrilek
1. bře 2010

holky, mam na vas dotaz: dneska mi dosli mokomidi(vlnene), tak bych je chtela nalanolinovat-jen nevim, jak se to dela a taky jaky lanolin na to potrebuju, nejaky specialni? Mam doma jeden na koberce-to asi nebude ono a navic je uz asi prosly, tak potrebuju vedet, kde koupim ten spravny. predem diky za rady

luvie
1. bře 2010

a z těch reakcí okolí si nic nedělej, ty jsi máma a víš, co tvoje dítě potřebuje a co mu dělá dobře 🙂

nesetrilek
1. bře 2010

luvie: na tom WC to zkusime taky, jen nevim, jestli nebude pocurane vse okolo, s kluci curaji trochu jinak, ale kdyztak bude sranda 😀

luvie
1. bře 2010

Nesetrilek: Kačka taky čůrá celkem do výšky, první pokusy byly zábavné, ale teď už to zvládáme skvěle.
A jinak, vlňáčky peru v lanolinu od DISANY, dostali jsme jej od babičky, která nám taky upletla většinu vlňáčků, co máme. Objednala to někde na netu. Vlňáčky se vyperou (já peru ve slizu), vymáchají - pozor na teplotu vody, měla by být stejná, aby se ti nesrazily. Asi lžíci lanolínu dám do lavorů, zaleju horkou vodou, počkám až to vychladne, namočím vlňáčky, lehce vyždímám, dosuším v ručníku, nechám uschnout na ručníku. Snad to bude stejné pro mokomidi 🙂

kofinek
1. bře 2010

Holky, pozerajte na toto, dnes som hladala nocnik pre babiky, aby sme curali spolu, vsimla som si, ze maly posadzoval babiku na nocnik, tak som ho rychlo strcila a bol to signal-vycural sa juchuuu, doteraz sme vacsinou casovali. Aby som sa vratila, vyskocil mi tento odkaz, tak som to sem musela dat, fakt sialene....

Jak naučit dítě na nočník za jeden den
Vystavil Irena v 21:35 středa, 29. dubna 2009 Štítky: batolata , vývoj dítěte
Základní informace o učení na nočník najdete v článku na stránkách Maminkám.cz. Tento článek je určen rodičům, kteří mají rádi konkrétní návody.

Tento návod vychází z knihy Jak naučit dítě na nočník za méně než jeden den amerických psychologů Nathana H. Azrina and Richarda M. Foxxe (dá se koupit např. na Amazonu). Knihu nemám, ani jsem ji nečetla, návod jsem přeložila z druhé ruky ze stránek www.parentingscience.com. Metoda byla původně vytvořena pro děti s postižením, později byla prokázána její úspěšnost i u dětí zdravých. Samotná kniha má přes 180 stran. Zde uvedený popis obsahuje pouze hlavní body a pomíjí mnoho detailů, které mohou být pro úspěch důležité.

Pro jaký věk je metoda určena?

Pro úspěch metody je důležité správné načasování. Dítě by mělo splňovat následující kritéria:

- umět se samo posadit,
- umět chodit,
- zůstat suché až několik hodin,
- napodobovat činnosti,
- poznat plný močový měchýř,
- ukázat na část těla, kterou označíte jménem,
- umět splnit jednoduché úkoly, např. „posaď panenku na nočník“,
- umět si svléknout a obléknout volné kalhotky,
- nemělo by být nemocné nebo nespolupracující,
- nemělo by mít zácpu.

Metoda tedy vyžaduje u dítěte dosti velkou mentální vyspělost, podle autorů je vhodný věk pro její použití u děvčat 2 až 2 a ½ roku a u chlapců až 3 roky, minimální věk pak 20 měsíců u obou pohlaví.

Postup učení

Rozhodněte se, který den učení věnujete. Předem si připravte nočník, panenku se sundavací plenkou, odměny (sladkosti, oblíbené ovoce) a pití pro dítě. Místnost, ve které bude učení probíhat by měla mít podlahu, která se snadno čistí, a být dostatečně velká na hraní s dítětem (autoři navrhují kuchyň). Vhodná je podle autorů speciální panenka, která umí pít a čůrat, ale obejdete se i bez ní, jen musíte trochu více kouzlit s vodou.

Učení trvá zhruba 4 až 6 hodin. V tuto dobu by vás neměl nikdo rušit, ani sourozenci a další členové rodiny. Dítěti oblékněte volné kalhotky a mějte připravené alespoň jedny náhradní. Během učení dávejte dítěti hodně napít, aby se mu chtělo často čůrat.

1. fáze
V 1. fázi demonstrujete proces učení na nočník na panence. Dejte panence napít. Pak řekněte dítěti, že panenka potřebuje čůrat. Ukažte dítěti, jak sundáváte panence plenku, posazujete ji na nočník, počkáte až se vyčůrá a odměníte ji za to (sladkostí, ovocem). Potom společně vylijte obsah nočníku do záchodu, spláchněte a umyjte panence ruce. Po chvíli zkontrolujte panence plenku. Pokud je suchá, dostane panenka další odměnu. Pokud je mokrá, vysvětlíte jí, že velké děti nečůrají do kalhotek. Znovu s panenkou zopakujte celý proces (svlékání, posazování na nočník, čůrání, odměna, spláchnutí, mytí rukou). Zapojte do učení panenky také dítě. Proces opakujte až do doby, kdy mu dítě porozumí. Podle autorů by to mělo trvat maximálně hodinu.

2. fáze
V druhé fázi zopakujete celý proces s dítětem. Kroky, které jste předtím dělali s panenkou, budete teď dělat s dítětem. Metoda je kombinací odměn v případě úspěchu a opakování v případě neúspěchu. Proces učení by měl dítě bavit, pokud tomu tak není, je lepší učení ukončit, aby u dítěte nevznikl naopak odpor k používání nočníku.

Na stránkách Amazonu je několik stovek komentářů k této knize, přičemž převažují kladná hodnocení. Někteří rodiče však upozorňují na to, že metoda není vhodná pro úzkostlivé, bojácné děti, pro které může být učení příliš stresující.

Zaujaly mě položky, které si zákazníci kupují k této knize. Vypadá to, že když chce americká rodina naučit své dítě chodit na nočník, koupí si k tomu několik odborných příruček, instruktážní DVD pro rodiče a instruktážní DVD pro dítě.

sonice
2. bře 2010

clovece, este zabudli pripisat, ze dieta musi mat vysokoskolsky diplom 😀 no mozno maturita 😀 ja sa pominiem

nesetrilek
2. bře 2010

no, opravdu zajimave, zachvili se bude doporucovat uceni na nocnik az v puberte 😝

nesetrilek
2. bře 2010

sonice, johanka: jeste jsem chtela vysvetlit, jak to mame s temi 2 plenkami: signaly rozpoznavam celkem slusne, pocurana plena byva za prochazku a jinak spis z me nepozornosti nebo kdyz nestiham (chci uvarit), obcas jsem z toho na nervy, zvlast, kdyz vim, ze neco bude, ale cekam treba pul hodiny, nez to vymackne. Moc toho pres den neudelam, snidam, obedvam, varim, uklizim v "mezicuracich pauzach" a nedejboze, kdyz se nemuze vykakat. Ale uspesne zapojujeme tatku, to mi hodne pomaha, jinak bych to mozna uz vzdala. Zrovna dneska mam uplne vybite baterky, noc byla silena, prcek usnul az po pulnoci, za noc nekolikrat vzhuru. Posledni dobou je v noci dost neklidny, ale ted jsme poridili probioticke kapky, tak doufame ve zmenu k lepsimu 🙂

ale dneska zase drzime skore 2 plenky, doufam ze udrzime, btw nam se prozmenu plni pytel s plinama pres noc 😠 malymu jsem dala poprve mokomidi a dobry-super rychle svlekani a oblekani (ale stejne mi ted spi na kline bez pliny 😀), zatim nejsou vyzkousene, zda protekaji(jeste jsem je nestihla na lanolinovat), tak uvidim

sonice
2. bře 2010

nesetrilek, no ja toho o vela viec ako ty nestihnem, ale ani zdaleka nemame takove uspechy ako ty. ale ja zasa nemusim cakat, lebo o cika stale 😀