Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

barica
13. črc 2010

To je fakt, prat pokakane plenky mi opravdu nechybi🙂...

katka.carska
13. črc 2010

@rampa ja som sa nejakych speci signalov nedockala doteraz, no napriek tomu sme si nasli svoj system. Drzim vam palce !

nechcete niekto rychloprdky za postovne ? Skusala som strih a velkost a nejak sa nam nakopili - dvoje su z upletu, jedny z flanelu, velkost na cca 6-12(18)mesiacov. Cervene, zlto-zelene a tyrkysove

barica
13. črc 2010

holky, nestudovaly jste toto tema?
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/baby-led...

jde o to, ze se diteti da na talir jidlo, nemixovane, nemackane, ono si samo vybere, na co ma chut a ozdibuje?! z pocatku mi to prislo jako silenost, ale po dnesku si rikam, ze jako doplneni beznych kasi na tom asi neco bude?! podle takoveho toho alternativniho pristupu by ditko melo jist hlavne zeleninovo obilne kase, povarene ovoce, kukurine krupky, takze mi tohle do toho moc nepasuje, ale na druhou stranu, kdyz jsem vcera dala Nelince kukuricne krupky, tak s tim nechtela nic mit, jakmile mela v puse z toho drobek🙂, tak jsem to dnes zkousela jist s ni, jedla jsem to, ona na me koukala a pak to zacala strkat do pusy a kousky uz ji nevadily, no a ve finale mi takhle snedla pulku oloupane merunky?! neuveritelne, najednou ji kousky nevadi?! jen mam z toho trosku vycitky, protoze podle knizky "radost ze zdravych deti" syrove ovoce zatezuje slezinu a tudiz by se melo alespon kratce povarit, no tak pulka merunky ji snad neublizi a zitra ji to trosku podusim, aby se nereklo🙂...

Markusko, z toho sezeni si nic nedelej, vsak to dela sama a to je spravne! Jo a vse nejlepsi k svatku! Jo a jeste jsem si vzpomnela, jak jsi psala, ze jsi snedla plesnivy chleba, tak to tedy fakt nechapu, jak se ti to mohlo podarit, ale do mleka se asi plisen opravdu nedostane🙂, nejake prirodni obranne mechanismy v tele urcite mas🙂!

barica
13. črc 2010

je, holky sorry, to jsem trosku popletla, myslela jsem, ze to pisu do jineho tematu, nejaky sotek, ci co🙂....

johanka.
13. črc 2010

no delfi sa tu pytala, ze ako si uzivame leto, lepsia otazka by bola ze ako sa nam dari prezit leto. Des, to som sa tesila, ze sa mala bude ucit chodit v lete, bude na zahrade, pady nebudu tak bolestive... Miesto toho trcime vnutri v tieni, von ideme na chvilu az podvecer. Tiez pomaly prestavam balit. Proti jednorazovkam sa medziinym hovori, ze je v nich teplo a to je nezdrave, ale zas ked zvrchu strcim prst do puliek, tiez nic moc teda, ako do foliovnika keby som strcila prst. Tak pulky ani nedavam, len na noc, nech neprecika postel. Inak je bud s holym zadkom, alebo ked jej z nejakeho dovodu chcem dat plienku, tak dam stvorec a priviazem ho disanou, podstatne prijemnejsia teplota je vnutri. Nepretecie, nanajvys premokne. Pripadne dam len disanu, ked ju nechcem mat s holym zadkom, napriklad cerstvo pokoseny travnik nie je prave prijemny.

Inak dneska som vyvalovala oci, mali sme prvu suchu noc, akoze vobec necikala, az rano. Ulozila som ju asi o osmej, rano o pol piatej mala stale suchu plienku a o pol siedmej bola uz docikana, ale len trochu a tak cerstvo. Do nocnika uz neslo nic. A to sa pritom normalne casto budila, zakazdym si cucla mlieka, ale asi len tak trochu na uspatie, poriadne sa napila az rano. Chvilu sa salela na posteli, potom sa zacala hrabat smerom k nocniku (to inak nezvykne), tak som ju tam dala a pekne sa vycikala a vykakala. V nasledujucich dvoch hodinach docikala este asi tri plienky, takze dehydraciou to nebolo, ze v noci bola sucha. Cumim 😲 Je mi jasne, ze je to len prva lastovicka, ktora leto nerobi, no ale aj tak...

prsky
13. črc 2010

@johanka. takto som sa aj ja tesila suchym nocnym plienkam, ale ked sa ochladilo, situacia sa zas zhorsila - ono totiz nasa mala viac vypotila, takze nebolo co cikat 😉 ale inak sa tomu tiez tesim, len keby to vydrzalo aj po ochladeni 😉

luvie
13. črc 2010

holky nestíhám 🙂 ale čtu
dnes jsme byly vlakem v Ostravě, celodenní výlet, přivezly jsme zpět 3 počůrané plenky - celkem dobré... na náš momentální "nadprůměr". ale celkově se to zase snad trošičku zlepšilo, do nočníku čůrá aspon po ránu, přes den jen někdy venku, jinak doma na podlahu nebo do plenky, když se mi podaří jí ji nenápadně nasadit. Teď totiž trénuje dřepy: postaví se o něco opřená, a dělá dřepy, případně zkouší se dostat zpět na zem do sedu aniž by žuchla - asi zjistila, že když nemá plenku bolí to míň, když sleze, ne spadne 🙂

@lmm hehe, to je tak, když si po sobě nepřečtu, jak jsem co napsala 🙂 Ale nakonec, ono to tak vlastně je - jsem líná se s ní pořád prát, jestli tam tu ruku strčí nebo ne a jestli si tu plenku nechá zapnout nebo ne. ale je vedro, je malá, tak at si nahotu užívá 🙂 jak já jí někdy závidím 😀 a jinak, neg. reakce na způsob krmení či oblékání či plenkování či šátkování, atd. - nic si z toho nedělám - snažím se mít vždy připraven nějaký protiargument a většinou zabírá - protivníkům nakonec argumenty dojdou 😀

@barica my jsme ted měly po dlouhé době pár pokakošených plenek a není to jen plenka - je to i pokaděné dítě... hrůza!!! 😀 tak vytrvej

sussanah
13. črc 2010

doporucuju pro pobaveni, obzvlaste pak diskuzi http://deti.centrum.cz/batole/2010/7/12/clanky/...
😀 😀 😀

lmm
14. črc 2010

Tak my jsme po pár dnech, kdy mi dcerka připomněla, že si ještě něco z BKM pamatuje, opět na nule. Pravidelně se počůrá ihned, co ji sundám z kyblíku. Nad umyvadlem se na sebe kření a má jiné starosti než čůrat. A už i venku se spíš rozhlíží jak z trůnu, přitom dřív to venku byla skoro jistota. Nevěděla jsem, že BKM je jeden dlouhý bojkot přerušovaný občasným dárečkem pro maminku 🙂.
Ženské, Frejkova peřinka v těch vedrech je lahůdka 🙄 . Skoro ji nedávám a mám výčitky svědomí, ale přece malou neuvařím. V manduce se vzteká, je jí horko, tak těm kyčlím fakt moc nedáme.

lmm
14. črc 2010

sussanah, já zírám, že v článku je zmínka o BKM.

misha_
14. črc 2010

Precetla jsem ten clanek a jsem z nej trochu zmatena. Mozna jsem to pochopila spatne, ale nerikaji tam nahodou, ze se maji deti davat na nocnik od 18 mesicu? V tom pripade mam asi predcasne vyspele dite, kdyz je ve ctyrech mesicich schopna zahlasit a kdyz nemuze hned, tak i pocka. (Rikam ji "vydrz" a mam pocit, ze uz tomu rozumi, jednou signalizovala snad pul hodiny a pak to taky byla pekna naloz). A v noci taky vydrzi tak na 90%. Vim, ze to nedela vedome, ale aspon trochu musi vedet, o co jde. Asi mi zacinaji vadit clanky, kde se z chozeni na nocnik dela veda hodna vysoke skoly. To by pak deti mohly byt v pline do desiti, abysme je nestresovali.

rampa
14. črc 2010

@misha_ ahoj misha - kedze mas, ako sa mi zda, jedno z mala naozaj signalizujucich deti - akym sposobom ti signalizuje? si ju to naucila, alebo si to vymyslela sama? a kedy ste zacali s BKM?

sussanah
14. črc 2010

@misha_ jj mame proste genialni a predcasne vyspele deti 😀 😀 Jinak "vydrz vydrz" u nas funguje pomerne spolehlive, kdyz zacne lasit v autosedacce, tak i vydrzi, nez najdeme misto k zastaveni. Taky jsem zjistila, ze maly nejlepe spolupracuje prave v autosedacce, v kocarku nebo nekde na navsteve, asi vi, ze by si nacural pod sebe a to asi neni tak uplne ono. Kdyz lita nahatu u bazenku, tak na hlaseni prdi 🙂

juliakocka
14. črc 2010

ahojte....tak ja som tu už niekedy písala, že to chcem skúsiť a vydržalo mi to 1 deň ani nie celý 😒 hnevám sa na seba....chcem sa ale spýtať, nie je ešte neskoro s tým začať? malá má 5 mesiacov........nestratila už ten reflex, že má dať signál, kedy čúra? dakujem, rada by som to teraz skusila, lebo sú horúčavy tak može byť bez plienky ....diky

prsky
14. črc 2010

@juliakocka nikdy nie je neskoro 😉 nasa nedavala nikdy signal (alebo som ho nerozoznala) - davam ju podla pocitu resp. sa snazim v pravidelnych intervaloch

juliakocka
14. črc 2010

@prsky a o aké intervaly ide? lebo ja nemám potuchy či každých 5, 10, alebo koľko minút

ludmilabb
14. črc 2010

@katka.carska este mas tie rychloprdky?
@johanka. mali ste peknu suchu noc, my sme tiez na tom kadejako, doma mi beha aj s holou ritusou ale mlacky sa vyskytuju pravidelne lebo niekedy nocnik odmieta ale to je kvoli mojmu zlemu nacasovaniu ked uz je plienka pocikana 😝 niekedy som na nu taka hrda ako pekne cika a vcera som napriklad objavila bobcek v plienke sice po dlhej dobe ale aj tak veselo si v nom sedkala kebyze nezacitim tak ani neviem
@sussanah to je teda uzasny clanok sice som ho len zbezne presla ale za viac mi ani nestoji

prsky
14. črc 2010

@juliakocka zalezi od dietata...moja cika cca kazdu cca 1,5 - 2 hodky, kamoskina zas kazdu pol hodku. nechaj dcerku rozbalenu, sleduj ju jeden den, pripadne si zapisuj a vas interval spoznas 😉 babo sa potom nauci, ze ju v tom intervale cca davas na nocnicek a bude moc zadrziavat - pripadne si trochu cvrkne to, co ju bude prilis tlacit a s ostatnym pocka na nocnik (tak to robi nasa). ale pozor, tie intervaly sa casom posuvaju (ked doslednejsie BKMkujes, tak sa predlzuju), ale ovplyvnuje ich aj mnozstvo vypitych tekutin (ked pije viac, treba davat castejsie), ked je teplo, tak zas viac vypoti a nezvykne tak casto cikat

johanka.
14. črc 2010

tak dalsia sucha noc za nami, tentokrat som dokonca odchytila prve ranne cikanie. Ale ten moc bol pekne husty, takze asi to bude naozaj teplom, ako vravi prsky. Pritom sa ju snazim dojcit co najviac v tychto vedrach. Aj vramci prikrmu jej davam v podstate akurat zeleninovy vyvar, samu tekutinu. Pred mesiacom som sa pytala u pediatra, ci nevadi, ked v horucavach cika menej, ci nie je dehydrovana, tak vravel, ze to je normalne, ze v takom pocasi tie telicka zacnu inak hospodarit s vodou. Tak je to snad ok. Tak som to dnes vecer riskla a ulozila som ju tiez bez vrchnych nohaviciek, namiesto nich som priviazala plienku disanou. Ved aj tak k nej vstavam kazdu hodinu-dve, a za dve hodiny sa mi prilis neprecika, tak to snad v noci bez ujmy vybavim, keby nieco.

prsky
15. črc 2010

@johanka. my sme mali dnes tiez suchu noc v plienke, zato postel je cela premocena od potu, takze niet divu, ze necvrkla do plienky...dnes v noci sa asi odvazim plenu nedat 🙂

labutka
15. črc 2010

hm tusim som tu uplne aktualne... My uz mozno 3-4 mesiace tiez mavame suche noci, maly sa vycura rano do serblika, lenze obcas mame plienku mokru. A to vzdy, ked si poviem, ze este dnes plienka, zajtra skusime na holo, tak je rano pocurany. :-/
Teraz beha po zahrade holy, ale cez den uplne odmieta sediet na serbliku, a kakat s nim musim v klbku do travy. A to sme este pred vyse mesiacom kazde rano kakali do serblika. Teraz sa to da, lenze co na jesen alebo v zime? Obcas zacina protestovat aj cez den, ked ho drzim v klbku, vtedy chce chodit a zachvilu sa vycura hocikam. Obcas aj na uterak... :-/ Nemate nejake tipy co s tym...?

misha_
15. črc 2010

@rampa zacaly jsmetesne po dvou mesicich - hledala jsem info o latkovkach a nasla jsem bezplenkovku 🙂 Beatka zacala knourat, tak jsem to sla spis z legrace zkusit - a fungovalo to 😀 byla to zavislost od prvni chvile. Vetsinou se zacne kroutit, jakoby vykrikovat a kdyz uz je hodne zle, propina cele telo. Nastesti skoro nebreci, takze vetsinou je to prave kvuli tomu. Taky casujeme. Zacne knourat, podivam se na hodiny a vidim, ze je to presne hodina, co byla naposled. Nekdy ji dam po te hodine i bez signalu a vetsinou si da rict. Ale zrovna vcera se moc nedarilo. Byly jsme u bazenu a nevim proc, normalne na zachod nesla, ale jak jsem ji dala nad vodu, hned se vycurala. A na zaver me dvakrat pokadila - abslutne bez signalu 😠

misha_
15. črc 2010

@sussanah Vidim, ze to mame hodne obdobne - u bazenu bezplenkovani neexistuje. A to je zrovna uplne bez plen.
Na navstevach to mame trochu slozitejsi. Do plen nechce a na cizi umyvadlo taky ne, takze sebou porad vozime misku. Uz si na ni pockala snad deset minut, nez jsme ji prinesli z auta. Celou dobu byla nad umyvadlem a ani kapka.

misha_
15. črc 2010

@juliakocka sestra zacala s Vojtiskem prave v peti mesicich. Hlavne kvuli hovinkam, pokazde je mel az na zadech. Ze zacatku taky vubec nesignalizoval, ted aspon nekdy. Pry rano chodi po 15 minutach, pres den mi prislo, ze ho dava "kazdou chvili", odhadem po pul hodine. Rikala, ze kadeni do pliny uz u nich neexistuje. Nedavno semu podarilo pokadit do postele a byl z toho chudak cely nestastny (ma necelych sedm mesicu), takze uz si tu situaci asi uvedomuje.

misha_
15. črc 2010

Tak tu ctu, jak nechavate deti na noc bez plen. Davate pod ne nejakou podlozku? Bez ni bych se bala o matraci, s ni se bude mimco hrozne potit, preci jenom je to igelit. Zatim davame na noc papirovku, ale radsi bych, kdyby mela jenom latkovou plenu bez niceho.

labutka
15. črc 2010

@misha_ scan quilt robi nepremokave podlozky do postele, je to z PUL materialu, obalene v bavlne. Krpaty sa na tom nejak specialne nepoti.

luvie
15. črc 2010

tak hlásím, že naše dítě se naprosto osamostatňuje - sama rozhoduje co bude jíst (nejradši prsíko), sama si to prso bere, sama se obléká (nejradši do ničeho), sama si lozí kam chce (všude), sama si chce sedat na nočník... Přileze k němu, začne si s ním jakoby hrát, když ji na něj dám, začne se vztekat, tak ji položím na zem a ona se během chvilky počůrá... Takže myslím, že signál je teď to, že přileze k nočníku, ale bude se na něj muset naučit ještě sama sednout, jinak úspěch nezaručen 😀
No ale neberu to nijak tragicky, občas se nám podaří neudělat tu loužičku na zemi nebo do plenky, tak je to pozitivní 🙂

nesetrilek
15. črc 2010

Po dlouhe dobe se opet hlasim 🙂 Naposledy jsem tu resila bojkot, ktery mozna nakonec ani bojkotem v pravem slova smyslu nebyl, proste bych to nazvala jako trvale zhorseni z nedostatku casu 😎. Nekdy se dari pekne a nekdy to nejde skoro vubec, ale nam to nevadi, i presto mam Jenika ted skoro porad bez pliny-prece se v ni nebude parit 😝. Tento tyden jsme jeli i trolejbusem v satku bez pliny, vlastne byl uplne nahy 😀.

@luvie: Me taky jenik leze k nocniku a uz me taky napado, jestli mi tim nedava najevo, ze "musi", protoze v zapeti je vzdy pocurany, ale mame to stejny, vetsinou nad nocnikem nechce byt...
A jak jsi uz pred nekolika mesici psala, ze Kacka kaka v poloze na brisku, tak v te dobe by Jenik neudelal bobek do kalhot ani za nic. A ani nevim jak se to prehouplo do toho, ze ted kaka prevazne v poloze na brisku, tak doufam, ze ho to zase prejde 😉

johanka.
15. črc 2010

@prsky tak to mas uz asi jedno, ci postel zacikana alebo prepotena, vsak 😀 No drzim palce k suchej noci. Mne dnes plienku v noci docikala, ale az nadranom, na postel to nepremoklo. Takze pokracujem v baleni bez vrchnych nohaviciek. V knizke, co mam, dost povzbudzuju k nociam bez plienok, vraj ked sa k tomu matky odhodlaju, tak to byva prekvapivo uspesne. Ze len treba dietatu vysvetlit, ze je bez plienky, a ze ked bude potrebvat cikat, ma kludne zobudit mamu... no ja si to pri nasom momentalnom brutal bojkote netrufam vyskusat.

@misha_ , @labutka ja davam plienku, len na nu uz nic nepremokave nedavam. Nejak sa o matrac nebojim, lebo tak ci tak sa s nou budim dost casto v noci, takze zakazdym skontrolujem stav plienky. Ten pul-mterial, nebude to len o trochu lepsie ako igelit? Lebo mne sa zdalo byt v pulkach dost teplo, skoro ako v igelite, prave preto som ich v tychto vedrach zrusila. Inak vraj sikovne je davat pod dieta na noc vlnenu podlozku, to dycha, dobre to saje vlhkost a vraj aj nejak antibaktrialne posobi, nezosmradne od mocu. A na vlnenu podlozku pripadne este flisovu deku, aby ked sa dieta nahodou docika, nebolo rusene tym mokrom ale kludne spalo dalej. Ja mam len taku malu vlnenu podlozku, upletenu z merino vlny, to pod nu suchnem, ked ju v noci prebalujem, a ked sa nahodou vtedy vycikala, naozaj to ten moc zachytilo. Ale som ju nalanolinovala, pre istotu.

johanka.
15. črc 2010

@luvie neuveris, s tym nocnikom som mala dnes podobny zazitok. Vzdy, ked sa vycika niekde na zem, tak popri upratovani tej galiby jej vysvetlujem a ukazujem, ze nabuduce do nocnika. Tak dnes priliezla k nocniku a vycikala sa vedla neho 😀 Ale asi to bola len nahoda, ze vedla boli prave zaujimave hracky 😀 Ved uvidime, ak v dalsich dnoch zacne castejsie cikat vedla nocnika, povazujem ju spolovice za odplienkovanu 😀 😀 😀