Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ovanka
27. črc 2010

Ahojte všechny, tak Vojtík si asi řekl, že nebude dělat herečku a přidá se do klubu " letních bojkotářů" 😖 . Také přestal se signály a ani čůrání po probuzení, kterým jsem si vždy zvedla náladu, se velmi často nekoná. Mám teď hodně rozlítané období a nic nestíhám tak mě napadlo, že to vnímá a když se mu tedy nevěnuji pořádně a pravidelně tak ani on nemá snahu a nebaví ho to.....Ale na druhou stranu jsem aspoň zaznamenala pokrok u sebe a když jsme venku tak nemám zábrany ho dávát čůrat, bkm už je součástí našeho života, za to jsem ráda. Ať se nám a našim "Bé Ká eMařům" zase daří 😎

johanka.
27. črc 2010

@lmm to je fakt, ze uz to bol prinos, ze mi par mesiacov v podstate vobec nekakala do plienky, mozno raz za mesiac sa jej podarilo. Sucha nejak extra zas nebyvala, my sme nikdy nejak extra uspesni neboli, mali sme len zopar naozaj dobrych dni. Uz mi cika aj do satky, takze nosit ju viac kvoli bkm nema vyznam, tiez preto, ze sa uz chce dost vela hybat na zemi.

johanka.
27. črc 2010

@sussanah ano, spravna otazka, ze co je to normalne ucenie na nocnik. Ked sa nad tym zamyslim, neda mi nepolozit si otazku, co je to vlastne bkm? Ked obcas zazriem v nejakom clanku nieco o normalnom uceni na nocnik, tak najdem odporucania: vyuzite teple letne pocasie a nechajte dieta nahe, nech vidite ako cika a snazte sa ho vtedy davat na nocnik, napriklad. Ale ved to je presne bkm: nechajte dieta den-dva nahe a pozoruje a potom sa tym nejako riadte. Tiez rozhodne upozornuju, ze nenutit na nocnik. Takze ze by sme sa s bkm od mainstreamu lisili len tym, ze zaciname skor nez v dvoch rokoch? Tak mi to vychadza. Plus este niektore zachytime to skore obdobie prvych par mesiacov, ked je to vcelku lahke. Takze je to mozno jedno, kedy sa zacina, prejdeme tou istou torturou, ide len o to, ze kedy. Aj ked niekedy citam, ako sa niektore mamicky pochvalia, ako svojim dvojrocnym detom vysvetlili, na co je nocnik, a za par dni boli bez plienok... no stale si hovorim, ze to su asi skor vyminky, take pripady. Vacsinou asi to dieta zanovito trva na plienkach. My mame aspon tu vyhodu, je mala vie, na co je nocnik, a nema nejake zabrany sa nan posadit, vie sa don vykakat aj vycikat, akurat ze vacsinou nechce.

johanka.
27. črc 2010

@prsky joj, tak moja uz veselo do plienky kaka, co predtym nerobievala, hoci kakavala niekolkokrat denne. Snad je to stale len zavadzanim prikrmov (ide nam to dost pomaly) a zlepsi sa to. To ja ju mam problem prebalit aj prezliect. Niekedy som z toho uplne frustrovana, ked ju nahanam s plienkou a nie a nie to na nu zapnut, ako sa stale vykruca a vyskakuje na nozicky, hoci rovnovahu este nedrzi. Dnes rano sa dokakala, mala som problem ju umyt, stale sa metala, nedalo sa mi ani v umyvadle, ani vo vani, ani poutierat poleziacky... normalne mi s tym musel pomoct manzel, ja som proste nevladala. V zavere boli od hovienka aj nohavicky aj bodynko aj ponozky. Tentokrat vynimocne moja sukna zahovienkovana nebola. Uz z nej byvam tak vycerpana, a nemam si ani kedy oddychnut, lebo kym ona spi, to trva tak pol hodinu, stiham akurat ist na zachod, najest sa, niekedy jej nechty ostrihat (obcas ju pri tom zobudim, uplne nanic spanok, taky lahky), aspon trochu vycistit nos, prelepit ocko kvoli skuleniu a podobne nevyhnutnosti. Obcas sa dostanem k internetu, ako teraz, aj to stiham napisat, co treba, len vdaka tomu, ze si ju teraz zobral na chvilu manzel, nech aspon nieco stihnem dorobit... Ale to vlastne uz do tejto temy nepatri. No, aspon som sa vyzalovala. Spat k nocniku: davam jej okolo neho hracky, to trochu zabera, obcas sa popri ozuzlavani kacicky vycika, aspon rano sa mi to casto podari. Takze snad az take zle to nie je.

prsky
27. črc 2010

@johanka. tak to mas doma zive striebro 😉 nasa mala bola "narocna" tak do roka, kym nezacala chodit, ale ako tak citam, bol to asi len moj subjektivny pocit, resp. bola narocna inak - nevedela ani sekundu niekde na zemi/gauci/stolicke vydrzat sama, stale zavesena na mne. vzdy si vsak nechala so sebou urobit potrebne ukony (problem mame akurat so strihanim nechtov - to musim vystihnut dobru naladu a zasadne striham pri spievankove a umyvanie zubov je ako v bycej arene). az v okolo 14m zacala pri prebalovani vymyslat ale pomohlo, ze som jej vzdy predtym dala vybrat, s cim sa bude zatial hrat (kremik, zubna pasta a pod - hocico bezpecne v kupelni) a to zaberalo (aj zabera zatial).
u nas je to teraz tak, ze mam pocit, ze si uvedomuje, ze cika (kakanie nastastie hlasi predom stale), zvycajne si iba ucvrkne, niekedy sa vypyta, niektore ciky odchytame (pytam sa jej v pravidelnych intervaloch - zvycajne hned vehementne zakyva hlavou, ze nie, ked vaha, viem, ze potrebuje). dnes mame zatial 1 pocikane teplaciky.
v noci som sa odhodlala zistovat frekvenciu cikania pri chladnejsom pocasi a ak je to tak ako tuto noc, tak cika pri prvom prebudeni po uspati, potom celu noc nic (ani pri dojceniach) a potom az rano zas cika. to sa celkom da, skusim to dnes v noci odchytit. problem je, ze v noci odmietla nocnik - sme zvyknute sa iba prehadzovat ked sa zamrvi - dostane didu a spime dalej.
inak moja mama tvrdi, ze sme s braxom boli odplienkovani v roku a pol - tak neviem, ci sme boli take dokonale deti, alebo ako to spravila 😕 😉

mamusia
27. črc 2010

@johanka. ja mam to iste.....v 6 mesiacoch zacala 4nozkovat a zaroven sediet,par dni nato sa postavila a akoby uz nema cas na nic....kakanie nastastie vychytavame vacsinou,bo ako papa prikrmy,tak ma tvrdsie hovienko a tlaci,tak to viem vzdy,no cikanie uz ani neriesim,iba pri papani mliecka a ked sa zobudi,ked sa mi aj mimo chce,tak ju posadim na nocnik,no ona na tonema pproste cas...presne ako aj na spanie,doobeda spi pol hodku a poobede hodku,furt ju iba nahanam a tiez mam veeelky problem jej zapnut plienku,bo sa furt vrti.....no zvykla som si uz tolko.
Mas super,ze mas manzela doma tak skoro,ten moj chodi okolo 6pm a to ja uz doslovne padam na hubu vytedy 😒

luvie
27. črc 2010

Tak se zase hlásím po nějaké době... Byly jsme s kačkou u babičky, dařilo se nám lépe než doma - první dva dny... pak zase stejně střídavě oblačno. Ale mám pocit, že celkově začíná zase trochu pozitivnější období, Kačka se snaží trochu víc jíst, když se jí chce, vyčůrá se někdy i do nočníku, dokonce mám pocit, že jsem objevila nějaký její signál, který ale nefunguje vždy - jakoby tlačí a vydává u toho takový zvuk. Ale jak jsem řekla, ne vždy to znamená, že bude čůrat, tak nevím, jestli si to jen nenamlouvám... No ale začala teď chodit (s oporou - drží se mě), talky chvililinku vydrží stát ama, přivezla si od sestřenky novou hračku, která je hrozně objevitelská, takže myslím, že bude mít zase spoustu věcí na učení... a na nočník, žádný čas. A jinak to máme podobně jako @johanka. - spaní přes den veškéré žádné, oblékání či svlékání čehokoli je otrava naprosto největší, které se brání jak jen může... Tak Johanko, hlavu vzhůru.
@lmm ta historka je super 🙂

johanka.
27. črc 2010

@mamusia manzel ma dovolenku, preto je doma. Vacsinou je sice v pivnici a nieco si tam majstruje, ale obcas mi daruje par minut volna, ako napriklad dnes, co je na jednej strane super. Na druhej strane musim trochu lepsie varit, nie hocijake slichty, s ktorymi sa ja uspokojim, hlavne ze sa zaplni zaludok 😅 No, a uz to mi dobre urobi, ked vidim, ze v takej situacii nie som sama, este je tu okrem nas aj luvie 😀
@prsky moja na mne v poslednej dobe tiez stale visi, musim si ju so sebou nosit aj na zachod, ak teda nechcem zvonka pocuvat ten priserny narek, ze "mama, preco si ma opustila". Potom sa pri mne na zachode chechce, dviha sa za moje nohavicky a ja ju potom jednou rukou pridrzam, lebo sa bojim, ze spadne a buchne sa o zarubnu, a druhou rukou sa obriadujem a obliekam.

A ako som si tu pofrflala na bkm, tak dnes sa mi dvakrat (!) vycikala do nocnika. Ani jedno z tych cikani nebolo prve ranne, to sa mi dnes nezadarilo, takze o to viac sa to ceni. Nevidany uspech na to, ako to v poslednej dobe vyzera. Asi je to naozaj o casovani, ako pisu aj prsky a ovanka. U nas to so signalmi vlastne nikdy nebolo prilis slavne.

luvie
27. črc 2010

holky, tak jsem ještě přemýšlela o těch vašich posledních příspěvcích... neřešíme my to moc? myslím, že BKM není o tom, že se máma rozhodne, že dítě bude v roce bez plenky, že dítě jí bude čůrat na povel. Je to přece o komunikaci, když dítě nechce, nenutit a nechat. Je přece důležitější, že ono je spokojené, i když zrovna v mokré plence... Taky mi to někdy nejde pochopit, prč ta moje holka zrovna dneska nechce kakat do záchodu, ale jen co ji zabalím, už má v plence hovínko... Ale když to tak zrovna chce... musít to s ní chtít asi i já 😀
Držím pěsti, ať se nám všem daří, nemyslím tím jen odchytávat do nočníku, ale hlavně chápat to naše dítko, mít s ním trpělivost a spoustu radosti 😀

luvie
27. črc 2010

@johanka. hehe Johanko, taky se mnou chodí na záchod, to snad není možné 🙂 Někdy i do vany, teda já se potřebuju osprchovat, v ohrádce nevydrží, hned řve, tak si ji vezmu sebou, postaví se k vaně, opře se a kouká, jak se sprchuju... celkem je už jistá v nožičkách, tak se tolik nebojím, i když dnes se jí podařila dobrá boule na čele... 🙂

johanka.
27. črc 2010

@luvie asi mas pravdu, prilis to riesim momentalne. Len mi tak prislo luto, ze spociatku sa ako-tak darilo, a zrazu to ide cele do haja. Ale stale si vravim, ze uz to je dobre, ze uz nocnik pozna, vie na co to je a nema v sebe ziadne zabrany vykonat don potrebu. Akurat nechce. Tak ked nechce, nebudem nutit. Cas od casu ju skusim posadit a ak sa nahodou zadari, pochvalim, viac asi urobit nemozem. Asi take predsavzatia, ze mat dieta do roka ci roka a pol bez plienky, vsetko len zhorsia, lebo vnasaju do toho spustu nervozity. Je to o tom, riesit veci teraz k co najlepsej spokojnosti oboch stran. Vdaka baby za trpezlivost s mojimi preslovmi, uz som kludnejsia.

A ako sa tu spominalo, ze je problem prejst z drzania v klbku na normalne sedenie - tak u nas to vyzera byt v pohode. Drzala som ju nad nocnikom stale nizsie a nizsie, az som ju v podstate posadila, taky plynuly prechod. Stale ju pridrzam, lebo ten nocnik je dost velky, tak nech sa don nezabori 😀 ale o taky mesiac-dva bude uz dost velka a bude moct na nom sediet sama.

delfi
27. črc 2010

Holky tak jak vás tady čtu tak bkm žádná sláva a v létě kvetou bojkoty. jinak můj mates kolem 8. měsíce taky dost drsně bojkotoval asi měsíc nebo 2, nechtěl se oblíkat, plínku navlíct ani náhodou apod. teď už je to celkem v poho. akorát mu k nočníku vždy musím dát hračku a sedět za ním jako když jsem ho dávala na číňák, jo a občas taky dudlíka - on se uklidní a pak čůrá. jinak u nás frekvence čůrání 2-4 hodiny!!! ale zato se mi už 2x pokakal do plínky. to jsme ale nebyli doma ale ve městě a neměl prostě dost klidu na kakání. ale že by si říkal že chce to ani náhodou, prostě ho dám když si mslím že by už měl chtít.
všem držím palce a hlavně pevné nervy!

opica
28. črc 2010

caute...moja verzia do konca leta v zasade bez plienok asi uspesna nebude 😉 gregor tiez na mna z vysoka kasle. ak sa mi ho podari 2-3 krat denne presvedcit, ze nocnik na vykonanie potreby je to spravne, tak si gratulujem. on proste vobec na take somariny nema cas. este tak po zobudeni. uz aj kakat zacal naspat do plienky. obcas sa sice pyta sam, ale mam pocit, ze je to cim dalej zriedkavejsie. ach jo. sa nezabijem. obcas sa tak vzpiera, ze nehrozi, aby sa mi ho nan vobec podarilo posadit. a zo zasady robi to, ze ked ho dam na nocnik, tak do 3 minut sa vycika mimo neho.
takze bojujeme s vami 😎

prsky
28. črc 2010

myslim, ze vsetky deti chodia s mamami na zachod (u nas sa chodi aj s tatinom) 😉
@luvie ja to zas nejak extra neriesim, ale aj keby moje dieta strasne odmietalo, riesit by som musela, pretoze jej dlhsi pobyt v cikanici nerobi dobre na zadocek (co je sranda, lebo donedavna, ked som v noci neprebalovala, mala ritku v pohode a posledny mesiac, ked ju necham v noci jedno kojo neprebalenu, tak ma hned cervenu ritu - cez den plienky nema, tak je to v pohode). a komunikacia - no u nas nedava bud ziadny signal, alebo vzdy iny, alebo sa niekde po ceste stane chyba a ja nedesifrujem 😀 ale ako pisem, treba, ak nedavaju jednoznacne signaly ako moja, davat na nocnik (pri starsich pytat sa) v pravidelnych intervaloch (urcit si podla odpozorovanej frekvencie cikania) - ono ked potrebuju, tak si to nad tym nocnikom uvedomia (starsie uz pri opytani) a najdu si ten cas na vycikanie a neprotestuju. tak to mam aspon vypozorovane u nasej.

@opica mne by na nocniku neposedela ani sekundu, resp. si zo srandy nanho sadala po vycikani alebo len tak - brala ho ako kresielko. takze som to zrusila a chodime bud tak ako doteraz do kupelky na cinak (tam sa najlepsie vykaka) alebo na WC (tam je zas velka motivacia - utieranie susulky - to sa jej teraz paci, lebo si moze sama)

gedren
28. črc 2010

Ahoj holky, luvie me sem pozvala, at jako hardcorova domoroda matka s pochcanou domacnosti ;) vam prijdu poskytnout nejakou tu oporu 🙂 Bohuzel teda nevim, co stihnu docist, tak muzete shrnout svoje BKM traumatka a ja vam je rychle rozmetam...

Legendarni Bora tvrdila, ze poradne zvladla bkm az pri tretim diteti, a ja mam teprva druhy, tak me berte s rezervou 🙂

Kazdopadne pri Helci jsem to desne resila. Hlavne teda jsem si neuspechy brala osobne. Jsem takovej task-oriented clovek, takze tohle byl dalsi "ukol", a pripadala jsem si menecenna, kdyz se nedarilo. Mokra plina = osobni selhani 🙂. Proste brala jsem to desne analyticky a vztahovala to na sebe. Nez se narodila Ladenka, rekla jsem si "ted uz na to fakt ale seru, zacnu s tim nejdriv ve trech mesicich" 🙂. No a jak jsem byla takhle inicialne zrelaxovana, tak mi curala do nocniku snad druhej den po porodu. Taky to na me obcas prijde, ta mokra plina = ach ja loser, jdu se sprovodit ze sveta, ale je to cim dal min ;)

Ten vylucovaci proces uz se snazim brat jako neco, co nemuzu ovlivnit, do ceho jen setrne vstupuju. Je to jeji rozhodnuti, jestli chce bejt v mokrym, nebo ne, a moje uloha je, paklize v mokrym bejt nechce a da to najevo *evidentne*, tak abych ji pomohla. Pokud nevidim signal, tak proste neni signal, ne ze jsem slepa, blba, nemozna 🙂

Pak mely obe moje holky takovy, ja tomu rikam, "obdobi stydliveho srani" ;), bylo to nejakejch par mesicu v lezoucim obdobi. To proste prestaly kakat do nocniku, i kdyz do ty doby bez problemu, no a misto toho si vlezly nekam pod stul, do skrine, do krabice 🙂, a tam vyloucily (do pliny, pripadne do ty skrine/koberce/krabice, pokud byly bez 🙂). To jsem ale uz u Helenky nahlidla, ze proste to dite postupne zacina tyhle veci vykonavat vedome, a chce u toho proste bejt samo. A holt kdyz ji bavi se rozpatlat v hovnech a az pak se s revem nechat omejt, tak proc ne, do skoly to snad pretrvavat nebude ;). U obou holek to teda bylo nekonecny a bala jsem se s nima kamkoli ven 🙂, ale pak z toho vyrostly.

No a treti faze je odplenovani 🙂 Moje zkusenost - at to udelate v jakemkoli veku, budete mit pochcanou domacnost 🙂 Proste tomu se nevyhnete, to dite si musi zvyknout, jak to z nej tece a leze ;). Takze u Ladenky jsem na to zase uz byla pripravena, schovala jsem pliny a vytahala misto toho ze skrine haldu rozstrihanych starych rucniku za ucelem vytirani, no a vytirame 🙂. Je sranda, ze se odplenila sama, proste jak prisly ty vedra, to ji byl asi rok a pet mesicu, strhala ze sebe pliny a nikoho se neptala na nazor 🙂. Zaroven zacla bojkotovat cinak a sama si sedat na sedaci nocnik, na kterej ji nikdy nikdo neucil 🙂 (Helenka uz chodi na velkej zachod.) Paradoxne je to pro moji psychiku lepsi, obcas vytrit, nez se kazdy dve minuty koukat, jestli nema nahodou mokrou plinu. Tak si rikam, ze uz konecne zacinam chapat, vo cem ze je ta true bkm. Ale Ladenka na ten nocnik tak ze 2/3 dojde a zbytek vycura na koberec, u mimina by se to muselo vic hlidat 🙂

A jinak jeste uplne finalni vysledky u velkyho ditete: Helenka byla bez plin a pres den v zasade bez nehod kolem druhyho roku, ale na nocni spani, tam jsme to museli desne hlidat, kolik toho vecer pije, protoze se proste nebyla schopna v noci probudit na curani. Takze budto to udrzela, pac toho bylo malo, nebo ne (nebo jsem ji pripadne polospici dala vycurat ja, ale pak uz to neslo, protoze jsem spala s Ladenkou, a Helencino hlemejzdeni jsem neslysela). Zacla se sama budit az ve 3.5letech, a od ty doby uz se budi spolehlive. To jsem samozrejme taky desne resila, co delam spatne, jak to vyresit, jestli regres ze sourozence etc., ale ted uz vim, ze ta noc potrebuje proste CAS, ze to je zas, pro to detsky telicko, uplne jinej ukol, nez dojit si na zachod za plnyho vedomi.

sussanah
28. črc 2010

@gedren ahoj, hezky popsano, docela jsem se pobavila 🙂 V necem to mame stejne, taky jsem ze zacatku povazovala kazdou pocuranou plenku za svuj neuspech, ted uz jen tupe prebaluju a hotovo. uz jsem taky dosla k tomu, ze to proste nema cenu hrotit. Jsem rada, ze kakani funguje, taky je to temere jistota po spanku, jidle a po prochazce. Sem tam si zavola i mezitim, ale to spis vyjimecne. Takze to nehrotim, uspech 50:50 je taky slusny, takze se toho drzim. Jen bych si prala, aby byl bez plenek tak alespon v roce a pul, precejen jsem lina od prirody 😀

luvie
28. črc 2010

ha holky, jak jsem vás tu včera chtěla povzbudit... Dnes se nám snad poprvě za celou dobu nepodařilo chytit nic, NIC... Teda vlastně kromě jednoho čůrání venku, kdy Kačka neprotestovala, ale jinak mokrých plenek asi milion, každý pokus směrem k nočníku či záchodu provázen řevem a zběsilou snahou vymanit se mi ze spárů... Tož su zvědavá, jak to bude pokračovat dále, po dnešku mám dost, i když jsem pak už "jen" přebalovala, což je taky výkon hodný chvály 😀
Ale zase nějak lépe spí... 🙂

annie003
29. črc 2010

Zdravím všechny, co sem chodíte,
na BKM jsem natrefila a docela mne ta myšlenka nadchla...
Zatím jsem tu občas nakoukla, abych zjistila, jak se to dá zvládat apod. A protože už to pro mě tak začíná být aktuální téma, ráda bych látkovala a pomalu začínám uvažovat o tom, jakou výbavičku nakoupit, přišla jsem vás poprosit o jakékoliv rady a postřehy. Na téma látková výbavička je na internetu spousta diskuzí, ale předpokládám, že u BKM se nejspíš bude lišit, zajímalo by mne, jaké plenky a svrchňáčky byste při BKM doporučily, co se vám osvědčilo, jak u novorozenců, tak u větších, na den, noc...
Zatím mám asi 60 čč, jinak nic. V té spoustě plenek (materiálů, velikostí,...) a svrchňáčků se nějak nemůžu zorientovat. Zatím jsem nakloněna hlavně čč s něčím na to a pak nejspíš tak po 3 plenkách vše v 1, kdyby hlídal tatínek, aby to měl jednodušší... V tom, kolik hodlám investovat, zatím nemám jasno - ráda bych samozřejmě plenky pořídila co nejlevněji, ale zase předpokládám, že bych je využila i na další dítě (děti), takže hlavně mi jde asi o funkčnost a pohodlnost pro dítě.
Na internetu jsem objevila i:
http://www.pejashop.cz/svrchni-kalhotky/moko-mi...
http://www.pejashop.cz/svrchni-kalhotky/moko-mi...
http://www.pejashop.cz/svrchni-kalhotky/moko-mi... Máte s nimi nějaké zkušenosti?
Taky vůbec netuším, kolik toho všeho nakupovat... Budu opravdu moc vděčná za jakékoliv rady.

johanka.
29. črc 2010

@gedren super popis, vyborne sa to citalo. Dufam, ze tiez coskoro budem mat tvoj nadhlad nad vecou 🙂 Ale vlastne ma to utvrdilo v tom, ze ta bkm, ktoru clovek obcas zazrie propagovanu v nejakych clankoch a videach, to je presne o tych prvych mesiacoch, vtedy deticky pekne spolupracuju. Potom pridu bojkoty ("obdobi stydliveho srani", doba temna, nech si to kazdy nazve ako chce) a potom proste ucenie na nocnik. A prospech tej ranej bkm pri odpienkovavani je v tom, ze dietatko uz nocnik pozna a nema problem sa nan posadit. Vie, ze potreba sa da vykonat aj inde ako do plienky a ze je to dokonca vitane. Tak to zatial vidim ja. Ako si pisala, ze pri odplienkovavani treba cakat obcuranu domacnost, tak som si spomenula, ako sem raz tusim kofinek hodila link na nejaku knizku (nie ze by ju propagovala, len pre zaujimavost), kde radili rodicom, ako deti naucit na nocnik. Bolo to o tom, ze kupit nocnik a cikaciu babiku, zavriet sa s dietatom do izby a s tymito pomockami mu to vysvetlit a nacvicit to s nim. Vraj dobre ohlasy na tu knihu. Znelo to, akoby to slo, naucit tieda na nocnik bez mohutnych nehod. Asi je to blbost, ze.

johanka.
29. črc 2010

@annie003 tych stvorcov ti staci, uz len treba dokupit nejake pul nohavicky. Pri novorodencovi som ine ani nepouzivala. Vlastne kupila som aj rolku separaciek, takych tych celulozovych, na zaciatku som niekolko aj spotrebovala, lebo ja som bkm neplanovala a nepraktizovala od zaciatku, tak to mi trochu usetrilo robotu pri odpierani hovienok. Tatku by som nerozmaznavala nejakymi AIO plienkami, u nas sa pekne naucil novosklad, to nam vydrzalo zopar mesiacov, teraz skladam obdlznik inspirovany viacvrstvovkami, a to mam predskladane na kope, takze na to treba uz len natiahnut pulky. AIO mozno vyuzijes na cesty, ak chces balit vyhradne do latky, ja na take prilezitosti davam jednorazovku. Z kazdej velkosti kupime po jednom baliku, aj tak nam vzdy polovica zvysi. Kupila som aj par viacvrstvoviek, ale nevyuzivam ich, zbytocna kupa to bola, a tiez nejake disany, tie som vyuzila az teraz, ked boli horucavy, bud namiesto vrchnych nohaviciek (strcila som malej prst do puliek a zdesila som sa tej teploty) alebo ako spodne pradlo 😅 V noci som spociatku tiez davala na nocnik, bolo to v pohode, potom zacala nocne cikanie bojkotovat, asi sa jej vyvijal nocny spanok a prilis ju to rusilo, dokonca odmietala aj nechat sa prebalit. Tak som isty cas balila na noc dost mohutne, aby sa do rana neprecikala na postel, a zaviedla som aj flisove separacky. Teraz som naspat na obycajnom stvorci na noc plus flisova separacka a v noci zase prebalujem. Mam zopar konopnych zavazovaciek, tie som davala na noc v horucavach vypchate stvorcom, bez vrchnych nohaviciek, aby sa zbytocne nepotila, docikala to az nadranom, pripadne vobec. Teraz by som chcela vyskusat este vlnene vrchne nohavicky na noc, ze do toho zavazovacku so stvorcom, ale tie vlniaky si upletiem sama, sa mi to zda dost drahe, kupovat ich, ked ani neviem, ci sa mi to osvedci. S mokomidi skusenost nemam, uplietla som vlneny obdlznik, ze v tych horucavach namiesto puliek, ale nic to nedrzi tak samo, to by musela kludne sediet ci lezat. Ktosi tu pisal (tusim sussanah? nie som si ista), ze sa jej vlneny obdlznik osvedcil, ale dovnutra nejakych nohaviciek, ako dalsia vrstva. Mne sa zda, ze to musi byt teple, predsalen vlna hreje. Takze tolko moje skusenosti. Myslim, ze moja vybava je dost minimalisticka, ale aj tak podla mna, kup len pulky a potom po troche dokupuj, co sa ti bude pozdavat a budes mat pocit, ze by sa ti to siklo. Drzim palce a dufam, ze ta tu privitame ako praktizujucu bkm-karku 😉

labutka
29. črc 2010

@gedren krasny prispevok. Asi si ho vytlacim, aby som ho mala stale na ociach a nebrala si to osobne, ked sa nam nedari. My mame stale bojkot nocniku, maly sa vycika a vykaka jedine klbku. Vidim ale ze je to asi vekom, lebo to zacalo kratko po prvych narodkach a postaveni sa na nohy.

kveluse
30. črc 2010

Ahojky,
všechny vás moc zdravím.
Máme teď stále klidové období, Květule se počůrá průměrně 1-2 x za den. řekne si, nebo to vycítím. Ikdyž se počůrá, hlásí a sahá si mezi nožičky. Už to úplně chápe, o čem to je, že se nečůrá a nekaká do kalhot. Noci máme většinou suché, ale jelikož stále dost pije z prsíčka, čůrá tak 4x za noc. Ráno je toho vždy plný nočník.

Jak píše Gedren, taky měla stydlivé období, kdy zalézala čůrat do stanu, většinou se to dělo v pokoji před spinkáním. To už jsem přesně věděla a mohla jít s hadrem. Jak se zašila do stanu a jen tak na mě vyjukovala, byla to jasná loužička. Běžet za ní a pokoušet se jí dávat vyčůrat nemělo vůbec smysl. Prostě se vzepřela a poté, co jsem ji pustila, namířila si to rovnu zase zpátky do stanu. Tak jsem jen vytírala a komentovala.

Vím, že to není jednoduché, ale opravdu se mi v průběhu času osvědčilo bojkoty nehrotit a nechat ji, aby se z toho dostala sama a prostě uklízet nehody. I já jsem tím sama sebe uklidnila. Vždyť se nemůže stát nic horšího, než že se počůrá nebo pokaká. TAk prostě vyměním kalhoty, uklidím, pračka vypere, sluníčko usuší.....

kveluse
30. črc 2010

@annie003
My jsme u nás doma najeli hned od miminka na bezplenkování opravdu bez plenky. Takže pokud by ses k tomu odhodlala (a opravdu to není o ničem jiném než o odvaze ty plínky odložit - tím nemyslím, že všechny ostatní maminy jsou zbabělé, když používají plínku jako pojistku - při normálním odplenkování plenkového dítěte je to většinou také jenom o tom rozhodnout se a tu plínku prostě už nedat 😉 ), tak pořiď víc jednorázových přebalovacích podložek, nepromokavou podložku do postýlky, obyčejné lehoučké deky menších rozměrů (dávám pod dítko, aby když se počůrá neleželo v noci hned v mokru), víc svrchních kalhot (radím tepláčky, dupačky se nedají dostatečně rychle sundat, když je potřeba), spodní bavlněné kalhotky (spoďárky) a pak ti stačí dvoje svrchní kalhotky na obyč plínku na cestování v autě a na procházky v zimním období. Já jsem i v zimě používala bavlněné trénovací kahotky přes plínku a měla jsem i trénovací jednorázové plínky - jsou stáhnout a natáhnout jako kalhotky - nedávala jsem ji do nich moc ráda,ale většinou jsme se vraceli se suchýma kalhotama domů a když už se počůrala, tak jsem nemusela hrotit přebalování mokré bavlněné plínky v mraze venku.

katcok
30. črc 2010

ja som si kúpila látkové plienky, ktoré vizerajú ako jednorázovky, ale zabalila som ich, lebo malý bol s nich akurát červený ako rak a zdali sa mi zbytočne teplé, bkm praktizujem z obyčajnými štvorcovými plienkami a dávam ich do bodíčkou, pulky nepoužívam vôbec. Niekedy dám malému aj ekologické jednorázovky, lebo večer som zväčša poriadne KO. Ináč keby som nebola KO, tak musím potvrdiť, už sa mi to pár krát podarilo, že večer zachytiť čúranie je jednosuchšie ako cez deň 😉

lmm
31. črc 2010

@kveluse, vzhledem k tomu, že já jsem včera vyměnila rekordních 21 plen, obdivuju Tvou odvahu jet opravdu naostro 🙂. Jste s malou skvělé!
@gedren, díky za odlehčení tématu 🙂. Já už třetí neplánuju, tak holt zůstanu u nedokonalé BKM. U syna se mi počůrávání (když pominu kolečka na slipech) až na jedinou nehodu v posteli a jednu naschálnost v kuchyni úplně vyhnulo, tak říkáš, že tentokrát se mám připravit na jiné kafe, že byl výjimka 🙂.Období stydlivého sraní mě opravdu rozesmálo. Nechceš o tom napsat nějakou stať do časopisu Maminka nebo Miminko nebo jak se tyhle časopisy jmenují? 😀

nesetrilek
31. črc 2010

@gedren tez jsem se pobavila, ale je videt, ze uz jsi ten nadhled, co nam chybi opravdu davno ziskala, ja jsem ze zacatku tez byla uplne silena, kde se stala chyba 😉 ...

@kveluse tez obdivuji "jet" od narozeni opravdu bez plenek 😉 , nedovedu si predstavit, resp. ze zacatku si to dovedu predstavit spis jak ted... Curat se proste NEbude, ani plina se prebalovat NEbude, takze ho nenutim, kdyz si v tom chce cvachtat a lebedit 😀 , ale nez jsem si na to zvykla, tak jsem z toho mela desny trauma

V tech nejvetsich vedrech byval doma proste nahaty, tak jsem chodila za nim a utirala louzicky 🙂 , prislo mi to lepsi, nez vymenovat pliny, a ale kdyz ma na sobe obleceni, tak je kazde prevlekani mokreho s ohromnym revem

A v noci, cca ve 4 mes v suche noci a pak ze dne na den, prestal tolerovat nocnik v noci 😠 , zacal v noci curat o sto sest. V knizce Bez plenky pisou, ze za to nejspis muzou potraviny pusobici mocopudne, ale vysledovat to? Neni v mych silach. Takze celou noc v jedne jednorazovce (stale m i to trha srdce kdyz to rano vidim, jak je nacucana), celkem dlouho jsem mela snahu davat curat alespon 1x za noc nebo alespon prebalit, ale uz jsem to davno vzdala. Spanek je prednejsi 😉 a jasne NE se musi respektovat. Jenik hlavne neumi curat v polospanku, vzdycky se uplne vzbudi, v tom je nejspis ten problem. Od te doby, co jeden spurt stridaly rostouci zuby a nasledoval spurt druhy, tak jsem ho mela skoro celou noc pricucnutyho na prsu, bud celou noc pil nebo nekdy proste jen dudal. Momentalne nejsem schopna vysledovat jak casto pije, proste uz to ani nevnimam a zaspim to, ale rekla bych ze tak co 2 hod, nekdy i mene, takze i z tohodle hlediska se pocuranym plinam divit nemuzu... 🙂 Rada bych snizila frekvenci nocniho kojeni, nejspis by to bylo spojene i s minimalizaci nocniho curani (pocurani), ale nejspis tomu musim dat cas, az se J. proste rozhodne sam, ze v noci se spi. Ze zacatku jsem dost nadavala, ale ted uz jsem si v podstate zvykla 😉

nesetrilek
31. črc 2010

Takze holky, nejste v tom bojkotovani samy. Ale nebojte, jednou to prejit musi! 🙂 Ja na to uz nekolik mesicu cekam 😉

johanka.
31. črc 2010

je to presne ako pisu jonas17 a prsky, proste treba dietko cas od casu posadit na ncnik. Najprv vysledovat, kedy asi cika, ako casto, a potom skusit okolo tej doby posadit. Takto sa mi podarilo v poslednych dnoch odchytit zopar cikani. Nejake ohlasovanie z jej strany, to si teda uz nenahovaram, ze by mohla nieco take urobit. Aj si spominam, ze v tej knizke, co mam, jedna zena (titulovala sa ako nejaka ucitelka bkm) tvrdila, ze je to cele v podstate o casovani. U nas to vyzera byt tak.

delfi
31. črc 2010

ahoj holky, čtu tady samé bojkoty , teda až na kvelusi, která vždy vynikala 😉 u nás taktéž začal bojkot, dneska jsem (teda manžel) chytil jedno !!! čůrání, ostatní šlo do kalhot, takže jak jsem si libovala, že odpleníme na doma už teď bez nehod tak ani omylem a počůraná domácnost je trefný název 😀
u nás teda nehlásí ani náhodou a nehlásil (mě) už pěkných pár týdnů. zvláštní že ostatním (babička,děda apod.) občas zahlásí 😒
já se teda s dalším pokusím sebrat odvahu a doma ho mít úplně bez plínek, myslím že jak říkala gerden, je to vlastně osvobození. nemusím každou minutu kontrolovat plínu, když se počůrá prostě to vidím.
snad nás ty bojkoty brzo přejdou a bude vše růžové 😅

delfi
31. črc 2010

jo a holky nevíte kdo by my mohl ušít (teda spíš uplést) takovej prodlužovací nástavec na vak/košilku na spaní http://www.bundles.cz/zbozi/1-merino/82-merino-... . dole se to zahnout a zapnout, ale malýmu je to už krátký.....