Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mirax
11. kvě 2010

Holky, ještě poslední dotaz..co dělá vaše mimi, když chce čůrat ..kakat? Jaké zvuky a pohyby? 😀

sussanah
11. kvě 2010

mirax: to je ruzne, maly nema ani zadny konkretni signal,spis je tak nejak obecne nespokojeny, ale jinak nez normalne. u nas je to spise intuice 😉

kveluse
12. kvě 2010

Ahojky,

dřív to bylo tak, že děti prostě měli u sebe, pracovali a přitom plnily potřeby dětí. Když byly větší, tak jich byla na poli celá parta a vystačily si. Ne, že by se o ně nestarali, ale prostě neřešili tolik. Já jsem ale ráda, že nám dnešní doba dává možnost si dítka víc užít.

Květule dává čůrat panenky a dokonce je navádí čůracím zvukem. Ale o svoje čůrání si takhle neřekne 😉

kveluse
12. kvě 2010

Fuj, v každém slově jiné i/y.

Ještě jsem chtěla dodat, že zase na druhou stranu my tu bezplenkovku řešíme moc. Oni si s tím hlavu nelámali a bylo to daleko přirozenější a šlo jim to určitě lépe.

nis
12. kvě 2010

hezký den, začínáme s BKM kupodivu malý chápe víc než já co po něm vlastně chci. Doma se nám vcelku daří, jednou už jsme zalívali venku travicku 🙂 A chtěla jsem se zeptat jaké jsou vaše zkušenosti s BKM venku na místech veřejných,park, velké betonové náměstí...???

mirax
12. kvě 2010

Ahoj,

tak my dne zkoušíme první den 😉
Dopoledne 1x do nočníku, 3x mimo...plína,. co měla pod sebou, ale už jsem celkem postřehla takový mručivý zvuk, který asi předchází, nebo je souběžný s čůráním🙂)

ale v noci si to neumím představit...Bětuška dá najevo hlad cucáním prstíků, al evcelku pořád tak spí i u kojení...

Jak oblíkáte děti na noc a co pod ně dáte ..nebo jen tu minimální plenku? Pora´dte prosím jak na to.

sussanah
12. kvě 2010

my noci vubec neresime. Uz v noci ani vetsinou nekojim, takze ho normalne nabalim do poradne pliny (mame latkovky) a kdyz se v noci probudi a nemuze usnout a zacne se dozadovat, tak ho prebalim, ze je mokry, nakojim a spi dal (ani ho nedavam na nocnik, to ho vzdycky rozhodi). Davam zase na nocnik az rano a to je vzdycky davka, on tu druhou pulku noci nebo spis brzke rano uz udrzi a pocka. Ale myslim, ze nektere holky davaji na nocnik i v noci, ze postrehnou ty signaly, ale to je asi taky individualni. Nam to vyhovuje takhle, tak to neresime 🙂 A nemam pocit, ze by to melo vliv na nocnikovani behem dne, to je porad nastejno, tj. 2-3 pliny denne (kdyz teda nehlida tatinek, chlapci mi nejak nespolupracuji 😒

sussanah
12. kvě 2010

pridavam se k NIS, curaji vam deti i venku? Ja jsem to s malyt zkousela, ale ho leda tak zajimalata travicka, nez aby se vycural a to mi bylo jasne, ze se mu chce. Byl uz pres hodinu v nositku, po kojeni a plina sucha.. No ale rev, tak jsem ho zabalila, nahodila zpatku do nositka a sli jsme domu. a doma, plina taky sucha, na hrnci hned plna davka a to prosim vydrzel 2h! necurat... Nevim, jak mu ukazat, ze na travicku taky muze curat, nemusi cekat na hrnec 😕

neurologia
12. kvě 2010

ja v noci neprebalujem a nedavam ani nad WC...kojime sa ako kedy niekedy prespi celu noc inokedy je hore co 2 hodky...parkrat sa mi stalo ze plienka bola po celej noci sucha ale ten vodopad do wc stal za to... 😉

mirax
aj joss dava najavo hlad cucanim si prsteka ... 🙂

opica
12. kvě 2010

caute,
u nas uz satka neprichadza do uvahy, vobec v nej nechce byt, takze bud lozi, je v kocku alebo ho nosime v krosnach. ach jaj a to satka je moja srdcovka 🙄
co sa bkm tyka. tak uz sa snazim davat treningove gatuse. dnes zacikal zatial jedny. teda, klasika, rano sa vycikal a vykakal, doobedu vobec nic, robil uplne luk, ked som ho davala cikat, tak som sa na to vykaslala. ale prekvapivo vydrzal. ani vonku (boli sme 2 hodky) nic. az ked sme prisli domov, tak zas cik a kak. ale od obeda uz riadne pocikal tu treningovu. vobec nehlasi,ale to uz ani neriesim, v poslednej dobe na to dost kasle. uvidime, co bude do vecera.
co sa noci tyka, tak ja vobec nic nerobim. rano je sice plienka dostata spravodlivo, ale ked on mi spi tych 12 hodin v kuse, vobec sa nezobudi, tak mu nechcem rusit rezim 😉
tak uvidime, co bude dalej. davam ho 2x na 3 hodiny do tyzdna do jasli, ked som v praci. zatial sa im nepodarilo ho vobec dat na nocnik, ze to nevidia. tak co narobim, snad mu to az tak strasne neuskodi.ale zas su ochotne tie baby, tak sa nemozem stazovat. a uz si aj zacina zvykat, kazdy krat je to lepsie.

nis
12. kvě 2010

opica
to jsem rada ze nejsem jedina matkaktere dite v satku rve, snad jak povyroste... ☹
jinak k nocnimu curani, zkousime cca dva tri tydny a noci mame suche, takze celkove odost uspesnejsi, obcas nad ranem male ucvrknuti (to hlavne proto ze jsem lina vstavat) zatim to mame spis o nacasovani nezo signalech, kdyz se probudi tak cura 😉

opica
12. kvě 2010

nis, radovan je este malicky, on si zvykne. g satku strasne dlho miloval. ale teraz uz je v nej neudrzatelny, v momente su ruky inde, potom sa zacne zaklanat a namiesto pohody riesime, aby nevypadol. tak som ju uz vratila (mali sme dlhodobo pozicanu).
inak, kym bol g maly, tak tiez sme mavali suche plienky rano, ale teraz, no katastrofa.
inak, pred chvilou ma uspesne ocikal a okakal 😀 proste sa vzpieral, ked som ho dala na nocnik a ze ho necham holeho, sadol si na mna a po chvili citim nieco teple a mokre...tak som prezliekala seba, nie jeho tentokrat

luvie
12. kvě 2010

Ahoj holky,
noci momentálně máme počůrané... Nevím, jestli je to tím, že se pozdě vzbudím nebo nedává tak jasně najevo, ale když už se probudím, ona je úplně vzhůru - evidentně jí ta mokrá plenka vadí, řehoní se na mě jako přes den, když je počůraná a čeká. Je to už studené vlhko, takže vím, že musela čůrat už dřív. Kde jsou ty časy, kdy plěnka zůstala suchá až do rána 🙂
Taky si teď Kačka zvykla "vyspávat" po ránu. v 5 se probudí, přebalím, kojím, ona mi usne u prsu a spí do 8.30-9... Vím, že se jí chce čůrat, ale ona ani neotevře oči, takže si beru plenku sebou do postle a pak ji jen mokrou odstraním 😀

Venku se nám daří čůrat celkem dobře. Zrovna v úterý jsem zas "machrovala", dala jsem si ji do šátku na ostro a šly jsme do centra. Potřebovala jsem vyřídit celkem hodně věcí a i s čůráním venku, kojením a obědem nám to celé trvalo 3 hodiny. Bylo to super, až na to, že na cestě domů jsem se zastavila v jednom obchůdku a trochu se zakecla a vytrhlo mě až teplo na břichu - počůrala se na mě 😀 No dala, jsem jí suchou plenku a v mokrém šátku jsme mazaly domů.
Nedělá jí problémy čůrat venku, asi je to tím, že je zvyklá čůrat na různých místech. Doma ji dávám nad nočnk, na WC nebo nad umyvadlo, u známých větš. na WC, venku prostě kde se dá, snažím se ale najít klidnější místo, aby nebyla moc rušená okolím. Známé se mě ptaly: a co na to lidi kolem? Uvědomila jsem si, že ani nevím, protože jsem plně zaneprázdněná Kačkou...

Chci se zajít konečně podívat na trénink. kalhotky - nevíte holky, co je máte, z čeho je ta nepromokavá vrstva? Trochu se bojím, že to bude nějaký hnusný plast, tak nechci aby v tom celý den potila a zapařovala...

kofinek
13. kvě 2010

luvie: co keby si vyskusala Tréninkové bavlněné kalhotky Bundles od Bundle of Joy (cca 150Kc), su vlastne celobavlnene a daju sa vypchat, cim chces. Ja davam bud male biofrtoe plineky 30x30cm poskladana, alebo vkladacie plienky. Ja som tiez proti plastu, tiez sa mi to nezda. my mame tieto - 4ks a staci nam to. Ale je to proste, ze ked sa poci´ka, ze to chyti ten napor, ale su mokre. Mne to vyhovuje, lebo to hned vidim a hned prezliekam. Ale niekedy sa stane, ze prezliekam aj teplaky 😉 Takze vzdy mam zasobu tychto gati a potom 1 teplaky, to ked ideme von. Kazdopadne mi pride, ze na avychadzky do mesta je maly vzdy ok a pocka az ho dam vycikat, nie ako doma, akokeby vedel, ze doma ho mozem prezliekat a v meste to je tazsie. 😅 a este maju aj rozne velkosti, tak premeraj a uz konecen dostali aj S. tak snad Ti to pomoze.

lmm
13. kvě 2010

Všimly jste si jedné věci, že když se fakt chcete před někým blýsknout, že BKM opravdu funguje, tak NIKDY nefunguje? 🙂 A když je vám to putna, tak to jde jako po másle? Jestlipak má tento zákon Murphy ve své sbírce...

sussanah
13. kvě 2010

Aoj holky, tak jsme zjistili, ze mame asi problem. Maly je jakoze fakt uzasny, pekne odchytavame i curani, porad si drzime prumer 2-3 pliny na den, nekdy lepe, jindy hur. Teda krome toho, kdyz ho hlida tatinek, to asi zkousi, kolik plinek mame v zasobe.. 😀 No ale dneska jsem byla u kamaradky a jak jsem k ni prijela, tak samo ze maly plina sucha a to jsme pred odjezdem kojili a uz to bylo hodinu a tak ze ho dam vycurat. Jenze jak on nema vlastni nocnik, proste dokud ho neciti na zadku, tak se proste nevycura, poloha nepoloha, signal nesignal ☹ Takze jsem mu potom musela dat plinu a ten to chudak drzel jeste pul hodky a pak se asi 5 min vztekal, nez se konecne vycural do pliny :( A to same s tim curanim venku, nez on by se vycural na travicku, to klidne radeji vydrzi az domu a to to posledne bylo 2h!! Nevim, jak ho to ukazat/naucit 😔

delfi
14. kvě 2010

Ahoj holky, vidím že bojkoty už úspěšně skončily - i u nás naštěstí 😵
ad čůrání venku: já donedávna protože byla zima a čůrali jsme jen uvnitř (restaurace, auto apod.) tak jsem nosila nočník s sebou a dávala ho prostě a nočník. nad wc jsem začala dávat až tak před měsícem co začal ten bojkot a to už dávám i nad travičku a prostě všude - strašně ho teď zajímá jak čůrá - dívá se na pindíka 🙂) ale předtím taky moc nechtěl a chtěl cítit nočník. takže snad přes nějakej bojkot k tomu taky dospějete.
ad tréningové kalhotky - pokud chcete nepropustný tak ty jsou jen s tou PUL vrstvou, jinak existujou i natahovací vlňáky a ty taky nepropustí, ale musí se samo vycpat. jinak ty bavlněné mi přijdou zbytečně drahý když stačí obyč. slipy a ty vycpat - občas to dělám a někdy mu tam přidám i vlněnej obdélník. jde spíš o to co od těch tréning. kalhotek člověk očekává (jako že nepropustě, nebo že propustěj ale většinu zachytěj, nebo snadnost oblékání ve stoje....)
luvie: obdivuju že máš odvahu vyjít do města bez plíny, a co pak děláš když ti počůrá šátek? já bych taky bez plíny šla, ale nechce se mi v případě nehody prát celou manducu 😒

kveluse
14. kvě 2010

Ahojky,
existují také jednorázové trénovací kalhotky i pro takové prcky. Kupovala jsem je v Tescu, Huggies. Měli jsme je na zimu do kočáru, když se počůrala, nemusela jsem ji vůbec přebalovat a když jsme přišli domů, šly hned do koše. Většinou šla do koše i ta, která nebyla počůraná, protože jak se v tom zapotila nebo co, tak druhý den už jsem ji nemohla dát, protože v ní byly ztvrdlé hrudky.

mirax
14. kvě 2010

ahoj holky,
nám to nějak nejdeee ☹ ...Bětuška vydává nespokojený zvuk buď při nebo až těsně po vyčůrání..takže dnes se mi 1x pokakala a asi 4x počůrala..já asi nevím, jak na to🙂)
Zato včera jsem ji stihla svlíknout na pískovišti a před užaslýma matkama se za hlasitého odchodu vzduchu neskutečně vykadila přímo na trávu..pak jsem tu žlutou louži posypala pískem ať tam nestraší... 😀 ...asi jsem byla za totál magora, ale co...hlavně, že plína nám vydržela až domů 😀
Ale dnes to fakt nejde...jediné, co jsem vypozorovala je, že čůrá těsně po probuzení, takže musím hned reagovat.., což někdy nejde tak rychle, když mě potřebuje zase starší dítě.
Jednoznačné zvuky ale opravdu vydává až po.
Leží mi doma takhle..viz foto, ale mám strach, aby ji nebyla zima...používáte někdo ty rychloprdky? 😀 ..ten název mě fakt baví 😀

ludmilabb
14. kvě 2010

ahojte akosi nestiham, baby co mate pocikane tak 2,3 plienky za den to kolkokrat davate detuchy na serblik? pretoze mne Sofia jednoducho cika casto, cize ziadne take ze vydrzim kym ma mama neda na serbel, niekedy aj kazdu polhodinku to by som jej na to vytvorila averziu takze rasej menej, my sme uz tiez presli bojkotom kakanie odchytavame konecne ako za starych cias, cikanie tiez ale aj tak mame mokre plienky. objednala som si rychloprdky tak som zvedava ako to bude fungovat s nimi 😉

mirax
14. kvě 2010

tak..konečně se mi po dařilo chytit pořádné čůrání.(po probuzení) ..ššššela jsem u toho jak blázen, jen ať si to pořádně spojí se zvukem 😀

ludmilabb
14. kvě 2010

mirax tak uspech 😉

ludmilabb
14. kvě 2010

inak ja sa tiez bojim aby mala neprechladla ked ju nechavam naostro, ona sedi na podlahe plavajucej a ta je dost chladna, ma sice nohavice ale zadocek ma potom ladovy 😒

mirax
14. kvě 2010

my máme taky studenou prdku...dávám jí teď jednu plenu složenou a zasunu to pod bodýčko vepředu i vzadu, ale B. je malá a drží jí to tam, pač se ještě tolik nehýbe..včera jsem to riskla a měla na sobě naholo kaťata a nepočůrala je🙂
koukala jsem na střih na rychloprdky, asi je dám ušít babičce..já nemám stroj, ale na netu je mají i vcelku levné, jen 219 Kč..., ale spoštovným už to bude víc...

mamusia
14. kvě 2010

Ahojte,

ozyvam sa po dlhsej dobe. My s BKM celkom ok, uz sa aj moj otec pomaly zapaja 😀 kaku vychytavame tak na 98% a cikanie ako kedy......musim si kupit este jedny vrchne gatky,lebo tamtie mi pokakcila a vysia zaprane,no este nemam tolko vela plienok,aby som to dala oprat. Takze tiez ficime na plienke zasunutej pod body, no ked sa pocika,tak vacsinou su aj tie vlhke,
bo sa toci o 106 😉
Zacali sme uz s prikrmami a chudatko ju mrkva dooost zapiekla,prvy den aj plakala,ked kakala,ale uz je lepsie 🙂

sussanah
14. kvě 2010

No treba to curani mimo nocnik fakt prijde casem. Zatim to moc nehrotim, spis je mi lito, ze se nevycura a drzi to a pak musi do pliny ☹ Ale co, vsak on na to prijde 😉
Ludmila: no ja maleho davam casto. Nekdy si zavola (resp tak dlouho fnuka, nez to pochopim a vysadim ho). Vzdy po spani, pak podle toho jestli kojim nebo davam vodu a jidlo, tak po 30 - 50min, jak se mi zda a pak v intervalech cca 40min zase podle toho, kolik vypije, jestli nekam jdeme a tak. Ale venku mi vydrzi klido i 2h (pokud ho samozrejme neprolevam vodou, jen normalne si cucne). Takze asi ho davame casto, ale mam pocit, ze nam to tak vyhovuje. On navic, kdyz ho dam a nechce se mu, tak mi jde okamzite do luku a to vim, ze nema cenu cekat, tak ho zabalim a zkusim zas za 20min.
Mirax: jen takova poznamka, pozor az budes malou nekdy suskat, treba u uspavani, at ji taky nedelas ssssssss 😉 My prave radeji delame"curucuru" 🙂
Mamusia: pokud ji mrkev hodne stavi, tak zkus treba jeste chvili s prikrmy pockat. Precejen je jeste mala a treba jeste neni ready. Nebo ji to hoooodne nared mlickem nebo zkus pridat vodu na piti behem dne (to nam proti zacpe docela pomaha)

sussanah
14. kvě 2010

Jo a abych nemela tak genialni dite, tak vcera a dneska mel maly cervenou cocku na obed a bastil az mel boule za usime 🙂 Ale jak je znamo, cocka je dobra na procisteni strev, takze uz dneska mame 3 kakani a to prvni zacal nenapadne do pliny, kdyz mi rano usinal na brichu.. Proste hlava na prsou a tise usina a najednou se napnul a .. prdik 🙂 Tak jsem zpozornela, on se zase napnul a ... usmev 🙂 Tak jsem leteli na hrnec a v pline uz byl zacatek 😀 Tak jsem si zopakovala, jak ze se perou pokakane pliny 😖

mamusia
14. kvě 2010

sussanah: Hej,hej, snazim sa jjej davat co najviac pit, aby sa to zriedilo 😉 ale teraz uz je ok 🙂

mirax
15. kvě 2010

sussanah...taky vařím červenou čočku...polívku nebo kaši s bramborama.
Dnes jsem celkem úspěšná..4x krásné čůrání a 1x megakakanec do nočníku...už jsem myslela, že je po všem, ale bohužel další dávka skončila na koberci. Ale začalo mě to bavit🙂..plín je míň a tak celkově je to zábava, jestli to stihnem do nočníku nebo ne 😀 😀
jo a radši jsem signál změnila na čuručuručurušššš 😀

luvie
15. kvě 2010

kofinek: díky za tip. mám jedny maličké bavlněné kalhotky, ale ty jsem jí vždycky dávala jen bez plenky. Nevadí mi, když se počůrá durch až na teoláky i bodýčko, vše se vypere, jde mi spíš o větší pohodu při oblékání, když někde jsme. Ty kalhotky mi to celkem umožňují, ale zase když už se nám nehoda stane, je to durch až na šátek... 😀

Kveleše, ty jednorázové kalhotky se mi moc nezamlouvají... pro mě prvotní důvod ekologie, ale taky když si vzpomenu na ty gely, co do toho dávají... no nevím, jestli se odhodlám...

Imm. Murphy to tam asi nemá, doporuč 😀

Delfi: když počůrá i šátek, někdy to neřeším (nechám jenom uschnout) používám úvazy, kdy má tu počůranou stranu na spodní straně těla, nikdy kolem obličeje, nedávám ji do šátku nahatou. šátek stejně teď peru dva-3x do měsíce, strašně slintá, já se v něm potím... Uvažuju, že pořídím ještě jeden ať mám s čím střídat, Dnes mi celý den schne, přijela babička, tak voizí v kočárku, ale mně se stýská...