Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
23. lis 2010

@johanka. 😀 Uplne jsem si vzpomnela na nasi kontrolu kycli po 6-ti nedeli. V cekarne bylo asi 20 deti a jen jedno z nich vydrzelo hulakal 30min 😀 😀 Poprve, kdy jsem se odvazila s malym do restaurace mezi lidi, kdyz mu bylo asi 8m 😉 ale co, jak je maly akcni, tak stejne intenzive proziva jak smutek a frustraci, tak radost a lasku, takze to me dobijelo a dobiji 🙂

miarosa
23. lis 2010

@sussanah 😀 No kdyby uměli ještě tohle tak to přbije i tu myčku 😀

johanka.
23. lis 2010

@sussanah 😀 a vidis, @liduska.zap o rok budes takto veselo spominat 😀 tak ziadne vycitky, snaz sa byt co najviac v pohode, to je jedna zo skvelych veci, co mozes pre toho drobceka urobit.

sussanah
23. lis 2010

koukam, ze tady to dneska nejak nespi 😀 Maly mel dneska nejake divoke usinani a porad se budi a uspavam ho znovu, tak to me zase ceka noc ☹ A navic je muz na sluzebce, tak si to uziju v plne davce 😖

mamusia
24. lis 2010

@suik aj moja mala bola taka,ze pri kupani vzdy revala,masaz sme museli zrusit,bo bola az cervena od jedu a s boliekanim mame doteraz problem - proste preferuje byt naha 😀 aj ja co poznam,tak vsetky deticky su fajn,drzia a nas maly zloduch sa proste nechce obliekat......ale akosi som si uz nato zvykla,neriesim. Uvidis casom si zvyknem a dokazes sa vypnut pri tom placi - ja som sa tak naucila,ked moja mala velke koliky (to som este nevedela o BKM) - zacala som ju praktikovat a prestali - je sice pravda,ze uz mala 3 mesiace,no s druhym urcite tiez budem - teda na zaciatku len to kakanie a potom sa uvidi,ako sa to bude vsetko pri dvoch detickach zvladat 😉
@sussanah hej,aspon bude mat zarucene vzdy oslavu narodenin - aj keby nahodou niekto zabudne 🙂

mamusia
24. lis 2010

Musim Vam dat sem link aka som pohorsena 😠 😠 😠 😀 http://baby-web.topky.sk/Clanky/a3192-Ucime-die...

beton
24. lis 2010

@johanka. to by bolo super, keby si mi to vedela preskenovat. ani som nevedela, ze nejaka knizka o bkm existuje :o)) ako sa to vola? my bezplienkujeme s malym (14m), ale len intuitivne. pri dvojickach to budem tiez robil len takto. on ziadne signaly ani nic podobne nevysiela, takze je to len o casovani a odhadovani, kedy papal, kedy pil. takze mokri sme vlastne stale, ale vzdy ide aj do nocnika. kakame takmer vylucne do nocnika skoro od zaciatku. tiez budem zacinat pri dvojickach az okolo 3 mesiacov. aj pri prvom som to tak spravila, bo som si nevedela najst system. dakujem za pomoc. uz len dufam, ze sa nam podari cim skor uplne odplienkovat, bo davat 3 deti na nocnik....hmhmhm

sussanah
24. lis 2010

@mamusia prosim te, co te na tom tak pohorsilo? Uprimne tohle byl jeden z tech mirnejsich clanku, ktere se na tohle tema pisou 😉 Vzdyt veta "Ovládanie konečníka a močového mechúra je vo vývoji dieťaťa veľký pokrok. Nemusíte ho to učiť, rovnako ako ho neučíte chodiť. Musíte mu však poskytnúť oporu a príležitosť uplatniť a rozvinúť schopnosti získané prirodzeným vývojom a dozrievaním " by se dala pouzit i pro bkm, akorat by se to nezacalo praktikovat v 18m jak pisou, ale hned po narozeni 🙂

Jinak holky, dnesni noc byla opet silena. Maly po te nemoci se mi hrozne k ranu budi. Jakoze do 4h spal relativne ok, ve 4 dostal atb a pak se budil co chvila, v podstate jsem ho mela do rana na prsu porad 😲 No o pul 8, ze bude vstava a ja naprosto vyrizena.Ale nastesti jsem ho presvedcila a spali jsem jeste do 10 v kuse 😀

misha_
24. lis 2010

Tak jsem po dlouhe dobe na netu a zase tu pribylo nekolik stran, ktere asi cist nebudu 🙂
U nas se deji velke veci, mala se zacala pred tydnem plazit a od vcerejska zkousi i lezt. Myslim, ze do tydne ji budu honit po byte. Vypada to, ze na BKM to vliv nema, dokonce je to snad o malinko lepsi. Velky posun je v noci, kdy jsem se rozhodla nekojit (a jde to i bez breku), i kdyz nevim, jestli jsem si pomohla. Misto kojeni ji davam na zachod a kdyz jsem dost rychla, mame rano suchou plinku. Problem je, ze po druhem curani se ji moc spat nechce, to je tak kolem treti, uz je asi dost vyspinkana, takze se mi pak vrti v posteli a ruzne me taha a skrabe. Vydrzi to tak hodinu. Vzdycky si rikam, jestli bych ji nemela radsi uspat kojenim, to funguje hned.
A kdyz se vratim k tem minulym prispevkum - kdyz budeme do roka a pul bez plen, tak budu fakt hoodne spokojena, ale rada bych to zvladla uz v roce. Hlavni slovo v tom bude mit Beatka.

mamusia
24. lis 2010

@sussanah myslela som konkretne to,ze dieta nechat aj 5 min na nocniku a ze dieta si nevie kontrolovat vlucovanie,ze si ho neuvedomuje skor ako 18 mesiacov...... 😠

No tak ked si neuvedomuje,tak moje dieta ma novy znak 🙂 ked sa pocika,tak ako ju prebaliujem,tak sa chce hrat s tou spinavou plienkou,tak jej vzdy vravim,ze be. A teraz cikala (aj som si myslela,no nedala som ju na nocnik)a ona zrazu zacila iba hovoirt,ze be,be,be..... 😀

sussanah
24. lis 2010

@mamusia to je uzasne, jak so tp ty deti spojuji 😀 Ja jsem jako mala (v roce) kdyz jsem chodila na nocnik rikala vzdycky "ejde ejde", protoze mamka kdyz jsem na tom nocniku sedela, tak se me ptala "nejde, nejde?" 😀
S tim clankem, to je fakt jeste v pohode, alespon tam nepisou, jak jsou ty matky nezodpovedne, ze dite nuti sedet na nocniku uz v 8m a ze kdysi, kdyz deti chodily na nocnik v roce, tak to byl jen dril a podobne nesmysly 🙄 Ale fakt je to, ze hlavni duvod, proc jsem delala ja BKM je to, abych se mohla chlubit, ze moje dite chodi na nocnik, o nic jineho mi totiz nikdy neslo a ten clanek me prokoukl 😀 😀

johanka.
24. lis 2010

@beton zabudla som ta upozornit, ze ta knizka, co mam, je po anglicky, odfotim a poslem i tak? Kniziek o bkm existuje viacero, u nas je najpopularnejsia asi "Bez plienky", ta je myslim povodne v nemcine a prelozena do cestiny. Ta, co mam ja, sa vola "Infant potty training", mne sa tak nejak viac pozdavala, ze viac info tam bude.

beton
24. lis 2010

@johanka. jasne. anglictinu aj nemcinu mozeme. dakujem.

misha_
24. lis 2010

@johanka. je v te knizce nejaka informace, kterou by bylo dobre vedet? jak jsem cetla Bez plenky, pripadalo mi, ze je vsechno z toho v par radcich na netu - teda to nejdulezitejsi. Asi je to tim, ze vetsina clanku o BKM vychazi prave z tehle knizky.

nis
24. lis 2010

Zdravim vsechny bezplekujici maminky a jejich deticky, s BKM jsme zacali hned co se syn narodil dnes ma 8 a pul mesice a asi posledni dva tydny zazivame totalni bojkot. Po te co jsme meli suche noci bez plen a nehody pres den uz moc nebyvaly. Dnes kdyz ho davame na nocnik tak se totalne propina, krici za dve minuty je pocurany. Z povzdali to tady sleduju a vim ze stavky jsou bezna zalezitost ani my to nezazivame poprve. Ovsem nikdy nebyl odpor tak veliky snazim se zkouset v jiste casy a i behem dne ale mam pocit ze veskera snaha prichazi vnivec a obavu aby se synacek rozpomenul jak skvele se mu behalo bez plinky......a navic nesnasim prebalovani 😉
Kam mirim? Zazily jste ze dite se z temer rekneme uplneho sucha vratilo do plen?? a jaka byla cesta zpet? jak davat na nocnik naprosto se branici dite, ikdyz vim ze musi??? nejake figle tipy triky??? jsem vdecna za jakoukoli radu....diky moc

jitka_
25. lis 2010

Ahoj! Teda vy jste toho probraly, musím vás dočíst. Já hlásím první kakání po skoro šesti měsícíh úspěchu ☹ Už se nám tak krásně daří i čurání, jenom pár nehod přes den a teď tohle. Tak jsem zvědavá, co bude dál. Stalo se to u našich, tak že by se už začala stydět??

sussanah
25. lis 2010

@jitka_ ahoj, tvoji je neco kolem 6m, ne? U nas bylo vzpurne obdobi kakaci mezi 6-7m kdy mi najednou zacal kakat do plinky. Trvalo to asi 14 dni, proste jednou to slo do nocniku, pak do pliny a pak to zase samo preslo. Prislo mi to jako by si chtel vyzkouset, jestli ma cenu, aby se snazil rikat si o nocnik, jestli nebude lepsi to strilet do pliny. No a zjistil, ze v pline je o nic moc a od te doby byly jen 2 nehody kakaci, kdyz mel prujem. Zkus vydrzet, proste jen z toho zacina mit trochu rozum, tak zacne zkouset 🙂

@nis me se taky vzpiral zhurba v tom obdobi mezi 8-9,5m byl to boj, nekdy cural i co 15min a mel z toho hroznou bzundu 😀 Pokud to nebyl extra vztek na nocniku, tak jsem se ho snazila zabavit, knizecka, hracka, pocitala jsem mu prstiky na nohach a podobne. Taky jsem potom zjistila, ze se mi vzteka kvuli tomu, ze jsem ho davla moc casto, trosku jsem prodlouzila intervaly a trochu to pomohlo. Sice to obcas bylo v pline, ale obcsa si i zavolal. U nas se to zase zlomilo pred tim 10m, zase zacal pekne nocnikovat. Ale taky bylo leto, takze ja ho mela ve slipech jen s takovou vlozkou dovnitr, aby nebyly louzicky, ale aby byly mokre teplaky, kdyz se pocura a mam pocit ze to trochu zabralo. U nas jeste perfektne fungovaly vylety mimo domov nebo vikend u prarodicu, to byl dokonale bkm mimco a vetsinou si to doma nejakou dobu drzel 🙂

zuzlina1
25. lis 2010

Ahojte mamicky, prepacte ze vam skacem to dialogu, prosim Vas vobec netusim co je to bkm?? moji synovia mi neulahcuju vediet kedy curaju alebo kakaju, zrazu je to len tam. oni su sice uz starsi 28 a 16 mes, starsi ma plienku len na noc, inak vsetko zvlada uz dlho a mladsi tak vselijak. my nocnikujeme ale ako sa pise ze dieta nema sediet kym si samo nesadne, zacala som s nocnikom ked si sam sadol od6mes. o Vasej metode som nic netusila. aj ked mamina vravela ze sme uz ako rocne boli bez plienok. Viete mna zvedavu nasmerovat spravnym smerom? inak ako tu jedna mamicka pise, aj u nas to bolo ako z literatury,velku potrebu si syn zacal uvedomovat sam od 18 mes a cikanie od 24.vravim, presne ako z knizky🙂
dakujem zuzana

sussanah
25. lis 2010

@zuzlina1 ahoj, neco o bkm najdes na prvni strance tehle diskuze jako uvidni prispevek. Je to tam docela hezky popsane. Kazdopane se to tyka opravdu miminek, zacina se nejpozdeji do 3m veku, dite se na nocnik neposazuje, ale pridrzuje se v klubicku nad nim. Kdyz bys rada vice info o bkm, tak si muzes pocist na http://www.mokosha.info/content/blogcategory/30... ale jak uz jsem psala, pokud neplanujete jeste jedno ditko, tak uz to na tech stavajicich nevyzkousis 😉

zuzlina1
25. lis 2010

jasne, ved ja viem, uz si niekedy prinesie sam svoj nocnik, tak ho miast nicim inym nebudem ani nechcem, ale ano, casom by som chcela este jedno a tych plienok bolo niekedy pre dve deti naraz straaasne vela a tie problem s oducasnim.dakujem

kesurka
25. lis 2010

Ahoj, můžu se k vám přidat? Ráda bych věděla, jak na to..Malý má dnes pět týdnů a když to jde, čurá a kaká bez pleny na podložku a je tak mnohem radši.. v úvodním příspěvku jsem četla něco o klubíčku nad wc...jak mám vypozorovat signály?

sussanah
25. lis 2010

@zuzlina1 no ono by to stejne ani neslo to s tim mladsim zkouset, resp. ono je to v tomto veku uz fakt uceni na nocnik, reflex uz mu nevybudujes 🙂 Ale je fajn, ze se zajimas, osveta co se bkm tyce by byla treba 😀

@kesurka Ahoj, zkus si precist neco na te strance Mokosha, co jsem dala pred chvili link. Je tam hezky popsano, jak na to. S tak malym mimcem moc neporadim, ja jsem tenkrat signaly neresila, jen dala pri prebalovani v klubicku nad umyvadlo a bylo. Signaly jsem zacala resit az kolem toho 3m (do te doby jen kakani a to neslo prehlednout, kakal jednou za 5-6dni 😀 ). Teorie rika, ze se ma mimco nechat rozbalene na nepromokave podlozce napr cast odpoledne a bedlive sledovat, kdy se jak tvari kdyz cura/kaka, jeslti vudava nejaky signal. Ja to nidky nedelala, ale mozna holky poradi vic. Ja si proste casem vypestovala nejaky 6.smysl, asi nejake signaly vysilal, nevim jake, ale proste jsem to na nem videla 🙂 A hlavne u nas jsem jela spis na casovani v kombinaci se signaly.

kesurka
25. lis 2010

@sussanah díky za odkaz a taky jsi mě potěšila..já to s tou podložkou a nudismem dělám prakticky od jeho narození.. zdá se mi, že se těsně před tím, než to vypustí, hodně hodně uvolní, někdy se i kulišácky usměje, ale to už jsou fakt jenom vteřiny...tak budu zkoumat dál 🙂 🙂

zuzlina1
25. lis 2010

my napriklad sme dlho kakali ked sme jedli, neviem ci som blazon ale verte mi, jedli sme na nocniku. uz ho to preslo a jednoducho viem ze za jogurtom kaka presne do 10 min. ostatne jedla uz mam tiez vychytane (ak neje vela roznych veci naraz) po mliecku tazko povedat.

zuzlina1
25. lis 2010

neviem ci to pomoze ale nikdy im to neslo ak sa hrali alebo boli niecim zaujati, na rukach a tak.mozno ak sa ti podari ho zamestnat vhodnou hrackou a potom skusit to s BKM.mozno ti radim zle, vobec nie som odbornik, len ti pisem postreh ako fungovali moje deti.zuzana

kesurka
25. lis 2010

@zuzlina1 jestli to bylo na mě...tak on na hračky ještě moc nereaguje, ale snad až bude větší, se mi tvá rada osvědčí 🙂

nis
25. lis 2010

@sussanah dnes rano byl za vzornaka veskere curani hezky na nocnicek a ted po ani nevim jak dlouhe dobe bob rozmazany po koberci-ovsem chyba byla na me strane priznavam, zacetla jsem se v kuchynia chlapec byl rychlejsi. Jinak dekuju za odppved tak najak mam najednou vic sil zkouset a zkouset....uz se tesim na 10 mesic 😀

jinak jeste dotaz na vsechny jak dloho mate deti na nocniku nez se zadari??

suik
25. lis 2010

holky používáte nočníček nebo jinou nádobku? Kolik to tak má mít v průměru? Já jsem dneska koupila takovou šlehací misku s oblými okraji, zadeček jí do toho krásně zapluje (má to 12 cm v průměru), ale na moc dlouho to nebude....zatím do něj jen kakala, čůrání se nezadařilo a nejsem si jistá, jestli by nebylo mokrý všechno okolo.....někdy se stane, že počůrá prkénko.

a zadeček dítětě má být v tom nočníčku?

sussanah
25. lis 2010

@suik ja pouzivam kvetinac 😀 Dole prumer 10cm, nahore 19cm a vyska cca 14cm. Zadecek mel v hrnci tak trochu, ale to spis proto, ze je to kluk, takze jsem musela namirit pindika a zaroven tam dat zadek, u holky je to jednodussi 😉 Ze zacatku (tj nas 3m) jsem si jen decentne opirala ruce, kteryma jsem ho drzela za nozicky, ted mi na nem normos sedi, zadek cely v hrnci 🙂
@nis ze zacatku, kdyz se jeste moc nevzpouze, tak jsem pockala cca 5m, potom kdyz uz mel hromady jinych zajmu, tak se nechal ukecat tak na 2min, ale vetsinou to bylo tak, ze bud nechtel vubec a lezl dolu nebo se sprajcoval, ale zaujala jsem ho necim a do 30sec se zacalo neco dit nebo to proste pustil hned. Ted je to vzdycky vlastne okamzite, jak ho dam na nocnik, on kdyz nechce, tak mi utece a nenecha se na nocnik vubec dat. Ale teda kdyz ma nekdy zacpu, tak vydrzi kakat i 5-10min po troskach, ale to nepocitam 😀

suik
25. lis 2010

@sussanah květináč mám keramickej, je docela těžkej.....no zatím se mi nepodařilo tam nic chytit, po dlouhé době zase pustila kadění do plíny....no uvidím, po první nehodě budu hledat něco většího 😀