Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ellaell
28. dub 2011

Ahoj holky. Od tří měsíců mého syna zkouším bezplenkovou metodu. Teď mu je půl roku a zajímalo by mě, po jak dlouhé době vaše děti čůrají a jak jsou staré. Syn čůrá nejčastěji po 20-25 minutách. Pokud nemám nic na práci a pokud se opravdu rozhodne čůrat dle režimu, tak to jde, ale někdy jen číhám a číhám a pak se stejně počůrá. Přitom zadržet čůrání určitě umí a udržet delší dobu také, pokud spí třeba i 4 hodiny. Je mi jasné, že naučit ho to nemůžu, jen by mě zajímalo, kde to bude lepší 🙂

luty
28. dub 2011

@luvie Jejda, tak ctu Tvuj prispevek o buzeni se v noci a uspavani a najednou je seda uplne ruzova a kruhy pod ocima vybelely🙂 Jarinek opravdu neni velky spac, ale i tak se budi 1-2x za noc, kojim jen jednou. Spinka Kacka s Tebou, nebo v postylce?

sussanah
28. dub 2011

@ellaell ahoj, tohle je hodne individualni, v tom pulroce to mel maly kolem tech 30-40min, ale jak kdy. ve spanku vydrzel i dele, kdyz se napil nebo ho chytl rapl a rval, tak se klidne pocural driv. Postupne to slo na tech 45-60min kolem 10m, kolem roku jsme byli na 1-1,5h, ted vydrzi klidne i 2-3h, ale zalezi na situaci, pitnem rezimu, casti dne (rano, vecer), na prostredi...
S tim cihanim, no ber to s rezervou, proste bud to odchytnete, nebo ne, prece nebudes cely den jen koukat, jeslti nahodou nechce 😉 Jinak maly mi v tomhle veku delal vylozene naschvaly, jakoze kdyz jsem se mu dostatecne nevenovala (ja sobec chtela treba varit), tak tim tuplem se pocural, jen aby upoutal pozornost 😀

jasekd
28. dub 2011

@luvie No mne to s nasim malym mimi moc nejde, ona se tak nejak krouti furt, kadi zasadne ve spanku a dal spinka, tak ji hned nebudim, pokud to neni vylozene kalamita. Dneska jsme tedy dvakrat chytli curani, ale ne na nejakej signal, proste rozbaleni pred kojenim.
@sussanah Dik za gratulace. Jo a nase mala opet blije 😀 Ja proste nebudu mit miminko krasne nacancane, ale omotane plinama. Ale je to min nez u M. a hlavne jde nam lip kojeni a mala pribira, tak snad bude i nadale a ja jsem v klidu.

sussanah
28. dub 2011

@jasekd s tim blitim, to me mrzi, ver mi, ze s tebou uprimne soucitim.. A kojeni super, jen at se dari dal 🙂
Jinak maly se mi dneska ale totalne zblil v aute 😖 Ale kdyz rikam totalne, myslim tim totalne.. No proste ridim, davam malemu hrozno (po kulickach a postupne, aby to nemel cele v puse najednou) a najednou kasel, kouknu jen tak pres rameno a uz to valilo.. Takze jsem potom zastavila na krajnici dalnice a cca 15min se ho snazila otrit, prevliknout, utrit sedacku.. A to jsme prosim jel na cviceni s detmi 😀 Nastesti jsem pripravena, takze jsem mela komplet nahradni obleceni s sebou 😎 A cestou zpatky se mi ve spanku v sedacce i pocural, takze uz se komplet pere 😀

jasekd
28. dub 2011

@sussanah Hele ja kdyz bude pribejvat, nebudu to prozivat. Martinek ani nepil dobre, tam to byl horor, ale Vendy se hlasi o jidlo hezky, pribejva a zatim teda nehazi vylozene ty savle jako M. Pokud by se tak delo, asi zajdeme na gastro, aby se vyloucila nejaka pylorostenoza apod, ale myslim, ze to bude OK. Tohle uz zname, lepsi nez prdy, na ktery zatim tuk tuk moc netrpi. M. se mi takhle desne poblil po jogurtu s boruvkama, jsem si myslela, jak mu ten bilej jogurt vylepsim, asi tam byla slupka a ta mu uvizla nekde vzadu na patre, a jednou po strouhany hrusce, valilo to nosem, dusil se... Pri rizeni to musi bejt blby, kdyz se ti zacne vzadu davit. Jestli nejzdite daleko, tak bych se asi na jidlo a piti v aute vybodla, ono stavet u te krajnice je hrozne o hubu, aby do vas nenapalil nejakej debil, co povali odstavnym pruhem. My takhle zkysli dvakrat kvuli vymene kola a byla jsem podelana strachy, nektery lidi se na tebe ritej, jak kdyz te nevidej, blinkr nedaji, neprejedou do levyho pruhu, i kdyz maji misto, a ty nevis, zda si vubec vsimli, ze tam stojis. A to jsme meli trojuhelnik i vesty a bylo to ve dne...

luvie
28. dub 2011

@luty mně to buzení nijak nevadí, jen někdy, když jsem fakt unavená, malá se budí moc často a nechce se jí spát, to jsem pak protiva... naštěstí se to dá. Původně jsem oba prohlásili, že dítě do naší postele nechceme, krásně spala v postýlce. Pak ale přišly horší noci, já jsem řekla, že buď bude uspávat v noci táta, nebo si ji nechám u sebe, takže teď to funguje tak, že ji večer uPRSpím, přeložím do postýlky, rychle něco udělám, pak jdu spát a jak se vzbudí, beru si ji k nám. Uspávaala bych ji u nás, ale ona se budí tak, že se maličko zavrtí a hned vstává, taklže dokud nebude umět krásně slézt z postele, musí spát v postýlce 😀

luvie
28. dub 2011

@jasekd já myslela tu poznámku hlavně na ty "nezkušené" aby je to neodradilo 🙂 A věřím, že se to rozjede hezky i u vás.

luty
28. dub 2011

@luvie Tak to Te obdivuju!!! Ja jsem uspavani u prsu a houpanim zrusila pred par mesici. Uz se to nedalo, musela jsem kojit pres pul hodiny, pak jsem se pohnula a Jarinek byl vzhuru... Hodne brzy se nauzil usinat sam v postylce a postupne s tim vymizelo i caste buzeni (a s tim i kojeni) v noci. Jinak ja bych ho mela rada v posteli u nas celou noc (ten pocit mi bude jednou chybet...chjo), ale budivame se tam navzajem a vysledkem je, ze se nevyspi nikdo. Takze spinka hned vedle nas v postylce a nad ranem putuje k nam a spime a tulime se dohromady 😀

zlilly
29. dub 2011

@luty jeje a jak se naučil usínat sám? ptám se jen tak ze zvědavosti, u nás to nejspíš nehrozí. náš opičák usne JENOM u prsa a JENOM a zasadne u pravého 😀
a spí ve "své" postýlce. je ale hodnej, tak nás do ní pouští taky.

zlilly
29. dub 2011

jinak teda uvědomuju si, že bych to neměla dělat, ale nedá mi to: za poslední 3 dny jenom 6 plínek! z toho 3 v noci a 2 venku. je úžasně šikovnej.

zlilly
29. dub 2011

tak už je to tady, netrvalo to ani tri hodiny. davam ho kakat, nechtel. o ctvrt hodiny pozdej se na me sladce usmal a nadelal si pekelne do gati. a co myslite, ze mel na sobe? ano spravne, ciste vlnacky 😠

susuq
29. dub 2011

Ahojte, nám teraz idú 4 zuby naraz, takže katastrófa, celkom kľudne si nakaká do gatí a pekne si v tom sedí. Ja si hovorím, ako krásne sa to moje dieťa hrá, prídem bližšie a smrad ako neviem čo, decko sedí v kakanici a nič!!!! To už úplne všetko zabudol, alebo, čo? Inak minule, kým som sem písala a chválila sa, tak mladý pán práve kakal do gatí. Tak som dopísala chválu a išla rovno prať nohavice... :-/

luty
29. dub 2011

@zlilly Postupne jsem zkracovala dobu kojeni (tak, aby se napil, ale jeste neusnul), pak jsem zkracovala dobu, kdy jsem byla s nim, nez usne, a zkousela odejit. Fungovalo mi to celkem brzy (asi v 5mesicich). Katastrofa nastala, kdyz zacal v 6m lezt a soucane mu rostly horni 4 rezaky, to pak nespal temer vubec. Pak se to uklidnilo, nicmene okolo 8m byl 3 tydny nemocny, kaslal a nemohl s tim spat, takze jsem uspavala, jak se dalo. Casto jsem kojila i 45min, aby usnul, pak jsem se pohnula a byl vzhuru, v satku jsem houpala hodinu a kdyz jsem se na 3 vteriny zastavila, byl vzhuru. Mela jsem soucasne chripku, manzel pryc, babicky nemohly.. Tak nejak pohar pretekl a rekla jsem si, ze az se uzdravi, zrusim uspavani u prsa a zavedu opet samostane usinani v postylce. Sice se to bez place neobeslo, ale slo asi o 2-3 dny a nebyl to nijak sileny plac, max. 10 min (asi si vzpomnel, ze to uz nekdy umel). V 9m mi uz to neprislo nijak drasticke a J. spinka mnohem lip,kdyz ted usina sam, min se i v noci budi.

jitka_
30. dub 2011

Ahoj, tak jsem to tím svým posledním příspěvkem samozřejmě zakřikla, už dva dny máme zase bojkot!! Ale možná rostou další zuby a navíc strašně prdí, tak ji bolí bříško. Včera všechno kakání do plínek a většina čurání, dnes to samé. Navíc se naučila z nočníku slézt, tak je z něj hned na zemi a kolikrát ho na sebe převrhne a na číňáku se strašně vzpírá. Dneska v noci jsem ji přebalovala dokonce třikrát a pokaždé úplně mokrá plína, přitom pije pořád stejně, tak nechápu, kde se to v ní bere a dokonce se pokakala v noci i ve spánku, což teda vůbec nechápu.

jasekd
1. kvě 2011

@luvie No spis se to pokazi i s Martinem, dneska jsem presne vedela, ze tlaci, jenze holka prisata a ja si nemuzu dovolit ji odtrhnout, blinka, prsa mam dost zniceny, tak jsem proste kojila dal a M. samo posr.. Nejak to nedavam, proste vzdycky jednoho z nich sidim.
@sussanah Uz jsem s tim asi otravna, ale musim si postezovat, Vendula rozjizdi prvni ligu, po poslednim krmeni vsechno vyblila, fakt proudy, moje triko, jeji nove obleceny hadry, pak manzel, podlaha, vsechno, i kdyz si predtim odkrkla, drzeli jsme zvysenou polohu, vecery a noci jsou hrozny, nemuze z toho spat, breci, nechce ani dudlik, kterej M. pomahal, nejak ji do pusiny nesedi. Byla jsem cely odpoledne az doted sama a nic moc teda, M. posranej, takze koupat, do toho ona rvala a blila v korbicce, vecere na sporaku, manzilek rikal, ze jede pryc max. na dve hodinky a bylo z toho skoro 7. Do toho me boli bricho, dost krvacim a celkove toho mam plny zuby, a to mam byt od zitra sama a jeste bezet s M. moci na kontrolu 😠 Spat ani nema cenu chodit, uz tam zase heka a za chvili bude rev.

jasekd
1. kvě 2011

Predchozi prispevek = reklama na deti brzy po sobe 😀 Nejak jsem to s tou depkou prehnala, sorry vsem, co cekate druhy 😉

luty
2. kvě 2011

@jasekd Vubec se neomlouvej, ja si vzpominam, ze mne bylo obcas stejne - a to jsem mam jen jednoho (zato aktivce aktivniho - ma 10m a uz udelal 2 samostatne krucky). Hledala jsem vinu ve vsem, ve vsech... a bylo to jeste horsi...
Takze klidne se vypovidej, snad to aspon malinko pomuze 😉 Ja Te stejne obdivuju, jak jsi vubec mohla zvladnout tehotenstvi a Martinka dohromady. My budeme brzy uvazovat o druhem, ale cim vice se to blizi, tim mam vetsi tendence to jeste odsunout...
Vim, ze se na dalku dobre radi, ale vzdycky si vzpomen, ze s kazdym dnem bude lip a lip. Za par let budes rada, ze jsou decka temer stejne stare a na vsechny tyhle "podruznosti" zapomenes🙂 Drzim pesti!

ofelieee
2. kvě 2011

@jasekd s tím dudlíkem - kamaráů malý Kačence pomohl dudlík z lékárny s přílepkem "pro nedonošený" - je maličkej a byl to jedinej, kterej brala. Můj Kuba normální dudlík taky nijak nemiluje, ale já jsem potají tak trochu ráda, takže další nekupuju a třeba to zvládnem úplně bez něj 🙂

ofelieee
2. kvě 2011

holky jdu sem pro radu - bezplenkujeme trochu jak ponocný, nějak nejsem asi dost svědomitá... ale učíme se a nějaký úspěchy jsou 🙂
Chci se ale zeptat - když zjistíte, že děcko zrovna čůrá, ale není na "nočníčku", uděláte ten váš domluvenej zvuk, nebo ne? U nás je to typicky situace, kdy ho dám na přebalovák, že mu svleču plínu a jdem čůrat a jak mu tu plínu odkryju tak on začne. Tak ho překreju, aby to nebylo všude okolo a nechám ho dočůrat - a nevím, jestli když to naše áááá udělám, jestli ho nematu? Většinou to ze mě vylítne dost automaticky 🙂
Dííík za rady!

jasekd
2. kvě 2011

@ofelieee Ja jsem to chtela zkusit, protoze M. zabiral na ten reflux, asi si automaticky polykal a na rozdil od Vendy ho to tak nedrazdilo, on blinkal jen tak mimochodem, s kamennou tvari 😀 Kdezto na male vidim, ze ji to drazdi... Tak asi pockame a zkusime pozdeji nebo se treba to blinkani zlepsi 😅 Vcera uz trochu dudlala a chvili byl klid. Jinak jako zubar jsem taky proti dudlikum, ale u M. jsem ustoupila a ted ho mame jako lakadlo, neni moc veci, na ktery se da namotivovat k lezeni a jine cinnosti 😅 Ale usne v pohode i bez nej, za to jsem rada, my ho spis mame jako hracku.

jasekd
2. kvě 2011

Jeste jednou dotaz, minule to nejak zapadlo... Jak to delat, kdyz novoroz. kadi ve spanku? Mam ji hned, jak se zacne kroutit a hekat, brat ven, i kdyz pak jeste zaspi? Ono ji to nevzbudi, jen je na ni poznat jistej neklid... Jako treba ted, kroutila se, delo do pliny, a spinka dal, no pujdu ji uz z toho vysvobodit, nez se vzbudi M. a budou vriskat duet. Jak ji kojim, jsem nemozna a M to pozna a reje se, kde nema, treba u zasuvek, kabelu, kolecek od kocarku atd 😠
Jinak bricho mam lepsi, tak na porodnici nepojedu, a na moc jsme se tez vykaslali, ale tenhle tyden to musim zvladnout 😝

ofelieee
2. kvě 2011

@jasekd smekám, tak malej odstup mezi děckama! 😅 Ja teda nejsem vubec zkušená, ale moje intuice mi velí ze spánku nebudit i když vím, že se v plínách něco dělo... že jde o to naučit je to vnímat a ne vychytat každou bombu... spánek je pro mě svatej a tak to tak beru i u nich 🙂

luty
2. kvě 2011

@jasekd Ja bych nebudila! U nas se moc nespalo, takze jsem byla rada za kazdickou prospanou minutu. Myslim, ze ted potrebuje vic ten spanek nez suchou plinu.

mamusia
2. kvě 2011

@jasekd ja to mam take iste, kojim a mala kadi do plienky a potom este 30 minut najmenej v tom tak beha,kym ja malu dokojim a dam odgrgnut a tak,no smrad 😀 A nekrvacas pri kojeni a po kojeni? Lebo tym prisatim sa vyplavuje oxytocin,ktory vyvolava stahy maternice a preto sa pri tom fest krvaca...ja som tiez asi take 2-3 tyzdne vela pri kojeni a po kojeni krvacala...este stale spinim,ale uz je to celkom ok. Inak ja by som na Tvojom mieste tiez malu nebudila,nechaj ju v tom,ked je spokojna,bud rada,ze Ti spi...ta moja spi iba na nas,alebo v satke,alebo v kociku,v postielke len v noci spinka. Inak co sa tyka vecerneho a nocneho budenia sa Tvojej malej,teda,ze vracka,tak vecer a v noci byva najvacsia produkcia mlieka,tak mozno,ze jej mlieko strieka nazaciatku prudom do pusky a ona ako to rychlo glga,tak to nestiha tak stravit a preto vracka...skus ju kojit tak,ze Ty lezis a ona na Tebe,gravitacia Ti znizi prud reflexne spustajuceho sa mliecka 😉
A co sa tyka nasej BKM,tak 0 bodov veru,ani to neriesim,bo ani nemam cas pri malej,takze pojdeme pekne len k oducanou od plienok,ako sa urobi pekne vonku 🙂

jasekd
2. kvě 2011

@mamusia No mame to docela narocny, ale je to hezky 🙂 To kojeni na zadech, to teda nevim, zda zvladnem 😅 Jinak se snazim predtim trochu odsat, aby to neteklo uplne samo, ale stejne blinka, z jednoho prsa mi to tece lip, tak potom blinka pravidelne. To krvaceni a bolesti byly cely odpol. a vecer, nejen pri kojeni, pri kojeni uz to ani nemam, to v porodnici jsem pri kojeni znova rodila 😅
S tim buzenim, nejde mi o zachranu plinky nebo suchou plinu, ale ona furt kaka a hodne, tak kvuli infekci. Martin ma tu vadu ledviny a ta holcicka zas horsi anatomicky pomery, tak ani jedno dite v tom moc nechavat nechci 😅 Nejlepsi na udrzbu je zdravy chlapecek a to doma nemam 😀 S M. jsme dneska aspon kakani a semtam curani chytli 🙂
Asi blbej dotaz, pri druhym diteti, ale nemate nekdo fotku, jak drzite nad nocnickem? Vendy se to moc nelibi, asi dopadnem jako s M., klubicko nesnasel kvuli blinkani. Dneska jsem to zkusila s V. a jednou se povedlo do misticky, jinak kaka rozbalena do plinky, coz me pak prudi prat, jenze klubicko se ji nelibi, mozna ji blbe drzim?

luvie
2. kvě 2011

@luty 😀 Kačka měla taky období, kdy se nenechala přenést do postýlky, už jsem byla natolik zoufalá, že jsem nechala uspávat i tatínka, často s řevem přes celý byt... ale pak se to nějak upravilo a teď je většinou tuhá během chvilky, pak se jen postavím z křesla chvilinku ještě počkám a hopdím do postýlky, většinou se hned neprobudí, až později 😝
@jasekd jéje.... moc si nedokážu představit, jak se budu věnovat oběma dětem, zvláště zpočátku mám pocit, že K. neustále vyžadovala abych byla s ní, ani na záchod jsem nemohla, natož tak něco sníst... Ale holt asi to tak má být....

luvie
2. kvě 2011

@jasekd ke kakání ve spánku - nebudila bych. Jednou, když se pokala těsně před spaním v noci a já to zjistila, až když jsme ji dali do postýlky, přebalili jsem ji ve spánku, ale to bylo všechno, přes den bych nechala, pokud víš, že se vzbudí relativně brzo, kvůli zapaření teď myslím.

jasekd
3. kvě 2011

holky, jdu si zamachrovat 😀 Rano jsme museli s kontrolni moci Martinka, takze jsem ho v 6,30 budila a sucha plina (celou noc, ale v noci nekrmime), poprvy... Vydrzel i sprchu a pak se vycural do sklenicky. Pak jsem mu dala UM, nakojila Vendy, oba obliknout... U nas snezi!!! K doktorce, na nakup, nestihali jsme curat ani cekat na kakani a vydrzel suchej a pockal si na rozbaleni 🙂 Ted jde spat a urcite si to vynahradi 😀

mamusia
3. kvě 2011

@jasekd no teda! Tak ta moja Zoe zato este aj ked kaka,tak kyva hlavou,ze nekaka 😀 ale ked sa uz po kaka a sa spytam,ci urobila kaka tak iba previnilo prikyvne hlavou 😀 Inak ak chces,mozem TI odfotit ako ja drzim malu nad cinakom,ona kaka iba tam,do plienky vobec nechce,obcas len taky maly mazanec tam je,ale to skor,co si pukne asi..... a cikanie neriesim,velakrat sa vycika do nocnika,ale cika normal do papierovky. Ozaj pouzivas pre Vendy papierove,ci latkove plienky? Ja budem latkove,az ked bude starsia bez plienok,teraz nemam cas to riesit nejak 😅 A neskusala si teda kojit po leziacky? Tu je super clanok,teda ak Ti stale grckat,tak skus kojit po tychto radach http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck... 😉