Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

petulka33
22. srp 2011

@hanibani
@majka1981
@jasekd ahoj holky, díky za podporu. no ona Zorka v klubíčku hejká, ale všimla jsem si, že když opravdu chce a já ji položím zpět na přebalovák, tak řev zesílí. aspoň jeden ukazatel, že se nepletu a chce čůrat nebo kakat. holt si u toho prostě musí hejkat.
@rozarka65 taky mám divný pocit, když malou držím v klubíčku před někým cizím a ona bečí. Reaguju stejně a raději to dřív zabalím... nebo jsem ji spíš nechala ležet rozbalenou na plence, ať si uleví tak.
@jasekd Šimonka jsem držela nad nočníkem cca od pátého měsíce na doporučení doktora, to už bylo v pohodě, když držel hlavičku a nemusel být v klubíčku. Tak doufám, že až bude Zorka taky držet, tak to půjde lépe.

luty
23. srp 2011

@petulka33
"Šimonka jsem držela nad nočníkem cca od pátého měsíce na doporučení doktora, to už bylo v pohodě, když držel hlavičku a nemusel být v klubíčku."
Petulko, tomu moc nerozumim - jak jsi ho teda drzela? Ja jsem klubickovala Jarinka do te doby nez si sam sednul.

petulka33
23. srp 2011

@luty no mě doktor řekl, že když nechce být v počůrané plínce, tak ho mám podržet nad nočníkem, ale nenechat ho tam sedět, pochopitelně. A kdybych měla čekat, až si sedne, tak se načekám, ptz on začal sedět teprve někdy ve 14ti měsících. (jak lezl, tak si sednul prdkou na kotníky nebo mezi)
Takže já jsem ho čumáčkem k sobě držela nad nočníkem s tím, že stehýnka měl opřený o nočník, ale tělíčko jsem mu nad dírou nočníku držela já. O nějaké pozici v klubíčku jsem neměla tucha. ono teda by ani prakticky nešlo, aby si na ten nočník mohl sednout, ptz by do té ďoury propadl 😀 má malou prdku 😉

luty
23. srp 2011

@petulka33 Uf, to musela byt poradna zatez na Tva zada, jestli si tu polohu predstavuji spravne 😉 Nedovedla jsem si predstavit, jak jinak jsi ho mohla drzet nez v klubicku 🙂
Jarecek nechtel sedet ani na nocniku, kdyz uz normalne sedel, taky mi prislo, ze mu tam zapadla dupka a moc prijemne to asi nebylo.
Mimochodem k tomu sezeni a nesezeni: jako sezeni je u miminka klasifikovan i sed na kotnicky (spise kleci na kolinkach a dupku si opre bud o kotniky, nebo se posadi mezi ne). Jarecek uz chodil a jeste porad nesedel klasickym sedem s nozickama vepredu. Ten "sedoklek", ktery jsem popisovala, pouzival od 7m.

petulka33
23. srp 2011

@luty jojo, stejně seděl i Šimonek. normálně si sedl až když už dávno chodil a já si z něj dělala srandu, že si poprvé s nohama dopředu sedne snad až s klukama na pivku 😀 Jinak zátěž na záda to sice byla, ale já jsem si pak našla způsob jak si ulevit. seděla jsem na zemi, mezi nohama nočník, nohy v kolenou trochu pokrčený a loktama jsem se o ty kolena opírala, takže to šlo. už si ani nevzpomínám, od kdy si na nočník sednul sám bez přidržování, bylo to ale taky dost dlouho, ptz on je vyžlík a fakt mu ta prdka dolů propadávala 😀 Ale když se mám přiznat, tak ta poloha v klubíčku je pro mý záda taky docela nepohodlný. mám dost velký prsa, takže nemůžu malou držet rovně před sebou, páč by byla úplně zkroucená a hlavču by jí to lámalo moc na bříško, takže ji mám trochu z boku a jsem u toho zkroucená víc já 😅

sulky
24. srp 2011

baby, nemate niektora zaujem o pravy cinsky nocnik? Chcem si ho objednat z Nemecka, len je tam drahsie postovne.
😢

majka1981
25. srp 2011

ahojte
my sme mali teraz 2-3 tyzdne ze nechcel ist na nocnik, tak bol len na wecku alebo v klbku nad vanou. Teraz si tase zmyslel, ze nechce nad weckom, tak je zase nocnik aktualny 😀 . Mne to teraz velmi vyhovuje, aj ked musim umyvat nocnik..., lebo na wecku sa stale hadame, ze on sa chce hrat s vodou v umyvadle a ja jednoducho nemam tolko nervov a tolko casu, aby som mu to cely den dovolila. Takze bol rev, ked sme opustali wecko a kupelku a teraz nie je 😅 . Som zvedava, ako dlho to zase vydrzi 😀 .
Vcera a predvcerom sme boli na kupalisku a tam pekne sa dal udrzat v klbku a cikal do krika 😅 , bola som sama prekvapena ako to tam fungovalo. Mala som zabalene plienky, ktore sme nakoniec nepouzili, iba na cestu domov.

hanibani
27. srp 2011

Teď v létě je to super, zahlásí, vyndám z kočárku nebo šátku a už čuráme do trávy, jen mi není moc jasné jak to budu provádět v zimě. Máte s tím už nějaké zkušenosti holky?

jonki
27. srp 2011

neviete poradit...tiez sme bezplienkovali...do nocnicka kakala od 2-3 tyzdnov a mali sme aj mesiace ked nepokakala ziadnu plienku. Potom kakala pravidelne rano do nocnicka a potom so zavedenim prikrmov sa to uplne "zmrvilo" neviem v tom najst ziadnu pravidelnost. No a E mi nocnik uplne odmieta...snazim sa zaujat ju ked sedi ale vykakat sa jej podari naozaj len zriedkavo. Aj ked vidim ze chce tlacit a dam ju na nocnik tak je velmi nervozna a mam pocit ze drzat ju tam je kontraproduktivne. Nechcem na nu zbytocne tlacit....a tak kaka 1-3x denne snad 95% do plienok. Je to podla vas len docasny strajk sposobeny tym ze lezie stoji a snazi sa chodit...a tak to vnima ako obmedzenie? Skusala som aj ine prostredia (na dovolenke na luke pri lese jej to slo celkom fajn-no ale byvame v meste 😀 ) ale klbko to ju vobec neberie....to zuri este viac....uplne sa prepina v rukach do luku a hrozne krici takze to nie je len hlucne ale este aj nebezpecne ☹ neviem ako s bezplienkovanim dalej

prsky
27. srp 2011

@jonki ja som u dcery nikdy "znamenie" nevidela, proste som davala kazde zo 2h na chvilu nad nocnik, ked potrebovala, vykakala sa, ked nie pockala si na dalsi raz..proste vedela, ze o tie cca 2h ju nad nocnikom podrzim (vzdy, ked som ju podrzala, tak zatlacila a cikla aspon trochu). syn je na to zvyknuty uz tiez, on vsak dava aj znamenie, len zatial je to tak, ze povie "aaa" a o par sekund uz cika, s kakanim vsak uz caka, kym ho podrzim

jonki
27. srp 2011

@prsky nam to vychadza tiez tak ze cca kazde 2-3 hodky sa ju pokusam podrzat...ale ona vyslovene vyjadruje ze sedenie na nocniku sa jej nepaci ☹ som proti natlaku....zaujat ju viem na chvilku ale vacsinou nie je dostatocne dlha na to aby nieco vykonala.

lmm
27. srp 2011

@jonki, podle mě je to bojkot jak vyšitý. Vydrž.

jonki
27. srp 2011

@lmm ok vydrzat...ale mam ju na ten nocnik nadalej davat alebo mam s tym na chvilku prestat...alebo ju tam davat len na tu chvilku ked neprejavuje nevolu?(mne ta posledna moznost pride najlogickejsia)

prsky
27. srp 2011

@jonki sak nepisem, ze nutit a ja som neposadzala, pomaly do 1,5 roka som ju nad nocnikom drzala (alebo nad umyvadlom - ale to len v pripade cikania)... ked sa do pol minuty nevycikala, dala som ju dole a skusila o 15min znova ak sa medzitym nepocikala 😉

lmm
27. srp 2011

@jonki, my jsme kombinovali všechno možné. Několik nočníků, aby si vybrala, na kterém chce sedět. Knížky, maňásky, abychom ji tam zaujali. Redukci na záchod. Držení v klubíčku v tandemu na záchodě. Ale často jsme ji tam stejně po dobrém neudrželi a tak kadila do plíny. Tohle období trvalo jen pár týdnů, tak snad to u vás taky brzo přejde. Moc dobře ví, že kadit se má do nočníku, ale momentálně ji to prostě otravuje.

lmm
27. srp 2011

@jonki, teď mi došlo, že to tím pádem bylo později, protože už seděla. Ale ona v 9 měsících jen ležela, tak to byla BKM ta největší zábava 😀 .

majka1981
27. srp 2011

@jonki nenut ju par dni, aj moj syn my casom odmietal nocnik - ako so m pisala - presli sme na wecko - teraz sme zase na nocniku 😀 . Urcite je to aj tym, ze ju obmedzujes od lozenia a chodenia. S prikrmom sa jemu upravila stolica - ze viem, kedy ju mam ocakavat (bud rano, alebo po ranajkach, vela krat na obed a vecerom uz ani nie...) . Moj syn my uz zacal ukazovat, ze musi kakat tym, ze priliezol k nocniku alebo do zachodu a ked som ho posadila, tak kakal. Takze urcite ste na dobrej ceste, nesil to par dni aby sa upokojila a urcite sa zase zladite 😉 . A ked sa Ti tam neda usadit, tak skus zobrat tu hracku, s ktorou sa akurat hra ked zbadas potrebu a ak ani to neakceptuje, tak si prichystaj daco vynimocne, co este nepozna (neaku beznu vec, co vidi u dospelych a bude sa citit dolezita 😀 u nas to uz bolo vsetko mozne - kremy, zubne pasty, tekute mydlo, krajciarsky meter 😀 proste vsetko mozne 😀 😀 ). Drzim Vam palce 🙂

jonki
27. srp 2011

@majka1981 vidis ten krajcirsky meter to ju nesmierne zaujima...na to som uuuuplne zabudla 😀
inak dnes sme kakali do plienky 3x a raz ako bonus sa mi vykadila do vody pri obednajsom kupani na balkone 😒

rozarka65
27. srp 2011

Ahojky,jdu pro radu...🙂 Eli pořád kaká do nočníčku,ale poslední dobou,když ji bolí bříško,tak hodně pláče a brání se a líp se ji tlačí a kaká,když ji mám hozenou přes rameno...ale to jde těžko s nočníkem...nemáte nějakou radu...?🙂

majka1981
27. srp 2011

@jonki aj kalkulacka mala dobry efekt 😉
pri bojkote nam pomohla sa zase vela tulit, vela nosit v satke a chodit na prechadzky a cikat v prirode a hlavne ukludnit sa
viem, ze sa mi teraz lahko hovori... urcite sa Vam to polepsi, madame ma momentalne proste ine veci na robote

majka1981
27. srp 2011

@rozarka65 a ked by si skusila nieco väcsie - na priklad rovno do wecka? do lavora? na ramene ju mas otocenu aby lezala na brusku ci ako si to mame predstavit?

rozarka65
27. srp 2011

@majka1981 jak to myslíš?Do plínky mi nechce kakat,ale teď se mi asi 3x stalo,že když jsem si ji po kojení hodila přes rameno,aby si odkrcla,tak to z ní začalo najednou lítat...🙂 Já měla velkou radost,protože to bylo většinou po celém dni,kdy plakala....Jinak si neumím představit,jak bych ji držela...jednu ruku mám pod zadečkem a druhou držím hlavičku...naštěstí jsou to jen výjimky, jinak čůrá a kaká do nočníčku....Dneska se uspávání protáhlo o hodinu,asi třikrát jsem rozbalovala a na nočník...vždy usne a za minutku oči dokořán...tak snad už bude spinkat,dneska hrozilo,že usnu dřív než ona...🙂

majka1981
28. srp 2011

@rozarka65 aha, tak som pochopila 🙂
a do klbka si skusila?

rozarka65
28. srp 2011

v klubíčku kaká a čůrá do nočníčku...ale když jí hodně bolí bříško,tak se jí ta poloha nelíbí....

majka1981
28. srp 2011

@rozarka65 no tak ine ma nenapada... asi to chce riesit aby nebolelo brusko, aj ked sa mi asi lahko hovori, lebo moj syn to velmi nepoznal.

ofelieee
29. srp 2011

holky tak mám pocit ze máme bojkot :( muze to ale byt jen pres den a rano ne? vetsinou rano se vycura a pokud potrebuje (zhruba obden) i vykaka do nocnicku v pohode, ale pres den kolikrat uz ani jednou... a plinka je treba mokra za 3 minuty pote, co byl neuspecne na nocnicku... nemuzu rict ze by predtim byl nejakej hvezdnej, i ja jsem trochu linejsi na to aby to fungovalo stopro, ale byli jsem tak 50 na 50 uspesni. a ted skoro stopro neuspesni... na co se muzu tesit dal?

zlilly
29. srp 2011

u nás je bojkot nocniku, nikoliv bojkot BKM 😀 dva dny sme byli u babicky, 😀 tam sem ho davala curat na travicku a za za ty dva dny se pocural jenom jednou, kdyz ho hlidala babicka. zato vcera sme se vratili domu a des bes. na nocniku nebude, vzteka se, cura do plinky a kdyz sem ho nechala na chvilinku nahatyho jakoze je cerst 😀ve vycurany i vykakany, tak si vestoje pocural postel a vykakal se pod stolem a vypadal, ze je mu to pro srandu

majka1981
29. srp 2011

@ofelieee musis to rozumiet tak, ze Jakubko teraz jednoducho nema na vylucovanie cas 😀 , prepac - existuje 100 inych veci, co ma na plane a Ty mu ho kazis 😀 😀 . Upokoj sa, povymyslaj co by ste tak mohli zobrat zo sebou na cikanie, skus ine pozicie, ine miesta, zober hracky alebo tuby atd do ruky a bude to 😉
@zlilly to poznam, ze je mu to na srandu... 😝 opice male 😀 😀

lmm
29. srp 2011

@zlilly, tak si pořiďte travičku do velkého květináče 🙂.

petulka33
30. srp 2011

@lmm to je dobrej nápad s tím květináčem, ale asi by tu travičku brzo spálil 😀 😀 😀