Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

wilikiki
12. kvě 2012

@janakkk supeeeer krasne!

kvietok73
13. kvě 2012

ahojte......môžem sa opýtať, odkedy ste vyskúšali normálny nočníček??

janakkk
13. kvě 2012

@kvietok73 já jsem ještě nedávala, malej ještě nesedí....rozhodně bych se o to nepokoušela dřív než se samostaně posadí

majka1981
13. kvě 2012

@kvietok73 ked vedel ako tak sediet 🙂 , moj syn vedel sediet pred tym ako sa sam posadil, takze je to individualne. skus a uvidis...

rebelie
13. kvě 2012

@majka1981 Děti se ale nemají posazovat předtím než se samy posadí, je to docela riskantní z hlediska jejich dalšího (psycho)motorického vývoje.Viz třeba zde https://www.modrykonik.cz/fotoblog/qitecek/clan...

kaja73
14. kvě 2012

@kvietok73 moj si prvy raz sadol na nocnik az cca 22m a to bol odplienkovany v 16m a od 3m kakal do vecka .
On to klbko miloval a tak som to nesilila,dodnes napr stale kaka v klbku aj ked obcas si uz aj sadne na vecko.
Na nocniku celkovo sedi zriedkavo-cika vacsinou postojacky alebo ide na vecko s redukciou.
Vdaka tomu sme nikdy nemali problem aby sa vypisal vonku-to klbko to istilo vzdy a vsade. Teraz ma 28m.

dandelion
14. kvě 2012

včera 100% bobkování vychytnuto 🙂) a dneska zatím dvě 🙂) radost mám 🙂)

daisyr
14. kvě 2012

Ahoj holky, občas sem nakouknu, protože mě toto téma začalo zajímat a chtěla bych u druhého mmi vyzkoušet... nemáte někdo na půjčení nebo na odprodej i tu knížku Bez plenky?, prý to tam je pěkně popsáno...

wilikiki
14. kvě 2012

ahoj, my mame brutus bojkot vcera a dneska! Mam take nervy, cura kde chodi, ked ju dam do klbka tak reve jak keby som ju zabijala a sponuje sa jak luk, ked ju teda dam na zem, v tu ranu je pocurana 🙄 ale plienku nechce ani za svet 😲 😲 chjoooooo

ssassi
14. kvě 2012

@madlisek u nás byl přechod na nočník z důvodu váhy. malej měl v půl roce 9,5kg a už jsem ho vážně neudržela. ale neseděl na něm sám, mám nočník na pultu, kde máme umyvadla - držela jsem ho pod kolínky, ale většinu váhy nesl nočník - takže něco mezi. i když už sedět uměl. teď je to tak, že ráno kadí a čurá do nočníku, přes den preferuje klubko nad sprchovým koutem :o) lokty si opřu o kolena, takže ho unesu :o) s mojí máti ale čurá do nočníku, s manželem nad umyvadlem. prostě se přizpůsobil možnostem lidí, kteří ho někdy dávají čurat :o)
řekla bych, že pravidla nebo předpisy nehledej, spíš zkus, co vám vyhovuje.

ssassi
14. kvě 2012

@kvietok73 viz moje předchozí odpověď. stále to praktikuju tak, že malej sedí jakoby přede mnou na pultě mezi umyvadly. je o mě opřený, někdy mu přitáhnu kolínka k bříšku, když vidím, že to potřebuje. samostatně na nočníku na zemi sice vydrží, ale ještě se tak nevykakal.

ssassi
14. kvě 2012

@daisyr knížka je opravdu docela povedená:o) já ji půjčila a někde koluje :o)

ssassi
14. kvě 2012

jinak u nás další zuby. už má jedničky i dvojky dole, jedničky nahoře (které byly naprosto nejbrutálnější, jsou hezky vylezlé a teď se tlačí ven dvojky nahoře. celkem fungují homeopatika. jenže jsem je o víkendu dávala velmi sporadicky, tak bylo děcko protivné, bojkotovalo jídlo. ale naštěstí ne BKM - jak je mimo domov, funguje na 99% i s rostoucíma zubama :o)

majka1981
14. kvě 2012

@wilikiki treba predychat a vydrzat, urcite sa polepsi. neuci sa nieco nove? stvornozkuje uz? vie stat? zacina chodit?
@ssassi super, ze zaberaju homeopatika na zuby, u nas ked rastli zuby tak bkm bola na par dni na h...o, hlavne ked mal horucky. jedine tu riedku kaku som stihala, ale aj to bolo daco 🙂

Moj syn pokracuje v tom, ze si na vsetko povie "nie", vratane bkm-kovania 😝 😝 . Dufam ze to prejde. Robi uz velke intervaly, aj 2 hodiny, tak je asi aj nasraty na to ze sa ho furt spytujem, ci mu treba. a ked mu akoze "doverujem", tak nepovie nic alebo len ked uz cika alebo ukaze na mokre gate 😝 . Neako to prezijeme... Dnes ma dokonca obcural pri kojeni von na lavicke na ihrisku 😝 😝 , tak to som bola totalne nasrata, ja medzi nohami mokra, jeho som rychlo preobliekla a trielila domov. Toto mi bolo fakt vela. dufam ze sa to polepsi.

majka1981
14. kvě 2012

@rebelie ja som ho neposadzovala, jedine kedy som to robila bolo pri krmeni ( v pololehu to vobec nechcel a neakceptoval), tak vtedy som ho posadila na moje kolena a on uz pekne sedel. potom som pokracovala tak ako pisala @ssassi, ze som ho drzala ja nad nocnikom, on bol oprety o mna.

wilikiki
14. kvě 2012

@majka1981
chodi okolo nBytku uz davnejsie. Neuci sa nic nove. Cez vikend sme mali oslavu, Wiliam mal dva roky tak to bola hektoza. Tak to pripisujem tomu ... Uvidime co zajtra.

zlilly
15. kvě 2012

grrrrrrr. to byl zase den. doma je spolehlivej jako hodinky, počurá se fakt akorát v nestandartních situacích. ale za dopoledne v materskym centru pocural zasobu plinek tak na 3dny. a mimi to čural jeste do nočníku, na všechny zachody co uvidel, na travičku, prostě asi tisíckrát. jakmile jsme se vrátili domů, tak je zase normální.
máte nějakou podobnou zkušenost? jestli je to tím, že tam pořád vidí nočníky nebo že čurá někdo jinej, nebo si chce vyzkoušet, že tam to přece jde taky???

daisyr
15. kvě 2012

@ssassi díky za odpověď, tak třeba se ještě někdo ozve nebo někde seženu

janakkk
15. kvě 2012

@daisyr na MMB jsem našla jednu na prodej za 160,-

daisyr
15. kvě 2012

@janakkk díky za tip, když jsem tam před pár dny koukala, tak tam nic nebylo 😉

ofelieee
15. kvě 2012

ahoj holky, nevím, jestli sem s tímhle dotazem patřím, ale zkusím. Jak se přechází z klubíčka na nočníček opravdovskej? Nebo jak se prostě vyvíjí bezplenkovka dál, když dítě roste? Kuba už je hodně velikej (12 kg) a klubíčko už není ani jemu ani mě příjemný. Chtěla jsem ho začít posazovat na nočník, ale jakoby vůbec nechápe, která bije 🙂 hned z něj vstává, chce si s ním hrát... dlužno říct teda, že poslední asi měsíc se nevy-nic do nočníčku (květináčku) ani jednou, celá naše bezplenkovka je fakt na hlavu postavená, teď čůrá krom do plín vždycky do vany, kam ho dám vždycky, když má pokaděnej zadek, a večer, čili tak 5x denně (rostou zuby a je trochu průjem...)... (takže si jako vyvozuju, že čůrání registruje a ovládá) Nu ale jak teda dál? 🙂 Díky za rady...

sussanah
15. kvě 2012

@ofelieee ja jsem to poresila tvrde, protoze uz jsem byla tehotna, mlady mel 13kg, 14m a fakt pro me tezky. takze jsme koupili nocnik a rekla jsem mu, ze ode dneska se cura tam a hotovo. Kvetinac jsme presunuli jenna nocni curanik posteli a bylo. Do te doby jiny nocnik nechtel, ale byla jsem nekompromisni a jinou volbu mu nedala.
Jestli to ale zabere u vas je otazka.
U nas to klaplo s presunem kvetinac -> nocnik, ale presun nocnik -> zachod jsme nezvladli dodnes 😅

lencak80
16. kvě 2012

moc jsme toho o této metodě zatím nečetla, ale chtěla jsme se zeptat kušených, jaký má smysl tato metoda... v čem je lepší a co z toho plyne, když tuto metodu používáte... fakt se ptám ze zvědavosti a hlavně těch které mají zkušenosti... jinak se k tomu stavím spíše negativně... ale jak říkám, nemám žádnou zkušenost... jaksi si to nedokážu představit... budu ráda za vaše poznatky, díky

lencak80
16. kvě 2012

chtěla jsem ještě dodat, že první syn měl normálně pleny, od roku a půl jsme učili na nočník, na kterém začal prve kakat a pak si začal říkat na čůrání, pleny nemáme od 2 let a na noc od 2,5 roku...takže měl 2,5 roku a od té doby jsme bez plínek...

ssassi
16. kvě 2012

@lencak80 negativně? to je dost škoda. bylo by to na dlouhé povídání... doporučuju knížku http://www.branakdetem.cz/ingrid-bauerova-bez-p...

prvně bych ráda podotkla, že stejně jako krmení, tak spaní s dítětem v posteli, jeho nošení (kočárek je nějaká podivuhodná alternativa?) a uspokojování jeho potřeby vylučovat mimo svoje oblečení je NORMÁLNÍ.

smysl má tato "metoda" ten, že se nechováme jako čunítka a nenutíme děti sedět ve vlastních výkalech. pak jsou bonusy: dítě, které je zvyklé se řádně vyprazdňovat v klubíčku, netrpí tolik na prdíky. prakticky neexistují opruzeniny. klesá spotřeba plen - je to velmi milé k matičce zemi.

ale jako nejdůležitější bych zmínila komunikaci. mezi tebou a dítětem. já si myslím, že pokud v sobě dokážeš probudit ŽENU a MATKU, musí ti BKM přijít jako naprosto přirozená věc. ale musíš existovat v souznění s přírodou, s dítětem, se sebou samotnou, musíš být empatická a vykašlat se na předsudky a příbuzné 😀

jsem na sebe pyšná, že jsem tohle všechno v sobě našla. že praktikuju kontaktní a přirozené rodičovství je pro mě mnohem důležitější, než profesní a studijní výsledky. proto se každá z nás narodila 😉

wilikiki
16. kvě 2012

@ssassi velmi krasne povedane. A ak toto nikoho nepresvedci, tak dam jedno eso - vies, kolko usetrime za plienky? 😝

majka1981
16. kvě 2012

@lencak80 ssassi to uz krasne napisala, ja len dodam tolkoto:
dieta sa nenauci najprv ignorovat svoje telo, svoju potrebu
pre mna je to nepochopitelne, ako mozu vyrobcovia jednorazoviek robit reklamu na to, ze plienka ostane az 12 hodin sucha. je to neuveritelne, ze sa nahava dieta 12 hodin vo fekaliach (nehovorim ze to robi kazda matka!)
je to zase jedna dalsia vec, naco reklamy navadzaju. v europe je bkm malo znama, vyrabaju sa stale "lepsie" plienky, jednorazovky, vek odplienkovania sa posuva stale dozadu, v niektorych krajinach sa zacina odplienkovanie az po 3. roku. je to strasne smutne, ked sa nad tym zamyslis, ze babätko citi svoju potrebu, vie ju dat najavo, ale rodicia ju ignoruju a tym sa dieta nauci ignorovat svoje telo. a to na par rokov!
ja si myslim, ze my sme vsetci vyrastali s neakou tou bkm-metodou, pokial neprisli jednorazovky. pretoze moja mama nas prebalovala aj kazdych 20 minut, aby sme neboli v mokrej plienke. takze vedela velmi dobre, kedy cikame, vedela rytmus. akonahle sme sedeli, dala nas nad nocnik pri kazdom prebalovani. takze ked si to tak vezmes, bola to uz bezplienkova komunikacna metoda, nie na 100 % ale bola tam komunikacia. A bez plienok sme boli velmi rychlo.

wilikiki
16. kvě 2012

@majka1981 presne, my sme prestali plienky nosit v roku, a preco? Lebo to proste slo!

ssassi
17. kvě 2012

taky jsem bez plen zhruba od roku. ale moje máti například BKM moc nevěřila. opravdu se tvářila strašně skepticky, když jsem lapla 3týdenní mimino a šupla ho nad umyvadlo. ale když viděla několik úspěchů, byl v jejím výrazu vidět zajímavý obrat. vlastně několik. prvně úžas, pak jakési zajímavé štěstí... a po nějaké době i smutek, když zjistila, že to přece mohla dělat se mnou a s bráchou taky. smutek, že o tom nevěděla. i když, jak píše @majka1981 , přebalovala opravdu často. moje matka je v jistých směrem případ sám pro sebe 😀 , ale věřím, že by BKM jistě zkoušela.

@lencak80 jo a ještě jsem zapomněla napsat, že děti se rodí KONTINENTNÍ. tzn zcela jasně ovládají a uvědomují svoje vylučování. zcela jasně dávají svoje potřeby najevo, často se jich dožadují tak silně, že si matka neznalá myslí, že má dítě koliku a já nevím co. pak se postupně tyto prvotní reflexy vymazávají, tím, že nejsou posíleny, mizí. a pak nešťastná česká matka v 18 měsících dítěte stojí nad nočníkem a strašně se diví, že děcko čumí jak puk a absolutně nechápe, co se po něm chce.
zatímco BKM je o UVOLŇOVÁNÍ, "tradiční učení na nočník" je o VYDRŽENÍ. bohužel je také o restrikcích, trestech.... BKM je o porozumění, o pochvale, o komunikaci..... o štěstí na všech stranách

stále se na to díváš negativně?

někdy si připadám jako fanatický agitátor... ale nic by mě nepotěšilo víc, než kdyby se veřejnost - a to odborná (pediatři, sestry v porodnicích) i laická - matky, babičky, ale i tatínkové... dozvěděla o BKM! kdyby bylo normální, že by se učila na předporodních kurzech, že by byla v knížkách o miminech, že by se o ní matky dozvěděly v porodnici... asi pro to něco začnu dělat 😀

zlilly
17. kvě 2012

@lencak80 další věc: moje dítě prakticky neplakalo. prostě proto, že neměl důvod. když začal kňourat, tak to bylo proto, že mu něco nevyhovovalo. chtěl pomazlit, nakrmit nebo vyčurat. takže sme udělali to co chtěl a on byl dál spokojený. žádný koliky, žádný pláče.