Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

opica
20. únor 2010

sonice, to moze byt..ale minimalne dieta na silu nesedi a nenici si chrbticu. ked si pozries akykolvek odborny clanok, tak sa tam pise, ze dieta nie je pripravene sediet, pokial si same nesadne.
proste v lehatku, resp. v autosedacke sa dostane uz od narodenai do polohy, v ktorej sa samo ocitne vlastnym pricinenim asi v 5. mesiacoch, preto to nie je velmi vhodne. do satky sa teda same nikdy nedostane 😀

ludmilabb
20. únor 2010

moja sa este sama neposadi, iba tak trosku na bok sa dava a doki mi tiez vravela ze ju umelo "pasivne" sediet nemam davat, lebo si tak chrbticu nici a najlepsie je poloha na brusku, si krasne chrbatik posiluje 😉

diduska777
20. únor 2010

Ahojte, no moja mala princeznicka uz par dni štrajkuje 😒 Vačšinou, keď ju dam na nočnik, tak začne staaasne nariekať a tak sa aj vypišká, celá sa naťahuje a šponuje, už aj pár krát pocikala postel ako piškala natiahnutá 😖 Neviem čím to je, predtým sa pekne kludne vypiškala, niekedy aj ked som ju dala trosku skor a nechcela a potom dala ešte raz a vypiškala sa tak bola uplne kludnučká a teraz sa ukludní až ked ju položím a dávam plienku... Neviem či sa jej to chodenie na nočnícek nepáci (aj ked sa hlási) alebo len proste strajkuje 😒 Zato s kakaním nastastie problem nemame, to stichne a vykaka sa, od kedy sme z BKM zacali, nemali sme este ani jednu pokakanu plienku 🙂 klop klop klop 😝 Co sa toho drzania hlavicky tyka, tak to Lauruska od 2 tyzdnov uplne krasne zdvihala (ked mi lezala na hrudi) a ked ju mam v polohe na akoby na odgrgnutie (nevysi vsak cez pleco), tak je vystreta akoby spapala pravitko 😀 Jej sa zase na brušku velmi nepaci aj s cvikmi co su na brusku mame problem, neviem kedy mame cvicit, lebo pred papanim sa neda, to vrieska od hladu a po papani by grckala... Takze sa snazím, pred dalsim kojenim, ale to uz je zase unavena a nervozna 😖

opica
20. únor 2010

diduska..to je strajk, my to mavame bezne, si zvyknes...jeden cas je uzasne a potom prestane, proste vtedy ma nieco ine dolezitejsie na robote a nema cas mysliet na cikanie 😉

k tym cvikom ti poviem len tolko, bud kludna, mne gregor este pred 2 mesiacmi strasne rycal, ked bol na bruchu, ak sa nam podarilo 5 minut, tak sme boli radi, le uplne sa to zmenilo a teraz uz je vacsinu casu na brusku a sam sa tam pretaca, samozrejme aj naopak, cuva, toci sa dokola, sam si vybera hracky z krabice. nesil to, ono to pride, ja som si tiez hovorila, ze to nie je dobre a teraz uz len cakam, kedy zacne lozit aj dopredu...takze v pohode a g tiez vobec nesedi este, takze ho nedavame vobec do tej polohy, skoro stale je na zemi vo svojom kralovstve hraciek 🙂

ludmilabb
20. únor 2010

aj my strajkujeme, skoro sme dosiahli mesiac bez pokakanej plienky a dnes to prislo, zatlacila postojacky, skoda 😒
na vedierku mi reve, nohy spanuje, vobec ani cikat nie to kakat, dnes teda cista katastrofa len co som ju vynervovala a seba tiez ☹

luvie
21. únor 2010

Ahoj holky,
Tak my jsme teď tak trochu v útlumu - možná teda spíš mamka... V noci se budím, když se Kačka začne vrtět - kol. 2, pak až kol. 5 a jdeme čůrat a pak kojit. Celkem se nám daří noci skoro suché, občas jen trochu ucvrknuto v plence. Nad ránem si ji beru do postele na kojení bez plenky, někdy na to doplatím, protože tvrdě usnu a Kačka se nedovolá... Ale s tím se počítá. Přes den, když ji nemám u sebe, nějak nestíhám sledovat, takže máme nekonečné loužičky na podložce, spoustu počůraného oblečení a občas i mamku počůranou - dnes dokonce dvakrát po sobě - prostě nedávám pozor 🙂

Každopádně, dospěla jsem do stádia, kdy mi fakt vadí představa, že je v mokru... Není to nějaká úchylka, nebo to máte taky tak?

kveluse
22. únor 2010

Ahoj,
u nás bylo zase veselo. Převlíkla jsem Květušku z počůraných kalhot. Jen co byla komplet včetně ponožek převlečená (jak už sedí, tak musím vždy převlékat i ponožky), tak vzala ode mne čáru, pak si sedla, otočila se na mne, zachechtala se a pokračovala v lezení. A jak zvedla zadek, tak jsem uviděla tu spousť - prostě se během té chvilky vykakala 😝 .

Luvie, není to úchylka. Myslím, že je to přirozený vývin tvého souznění s BKM a miminkem. Prostě jak to sleduješ,tak nemůžeš nechat mimi v mokru. Mně v současné době úplně vstávají hrůzou vlasy na hlavě, když vidím dítko v jednorázovce, které plínku táhne u kolen.....

nesetrilek
22. únor 2010

Tak jsem si prave objednala mokomidi, tak jsem zvedava, jak se osvedci 🙂

Luvie: ja mam taky blbej pocit, kdyz vim, ze malej potrebuje curat a ja zrovna nemuzu reagovat, tak to musi udelat do pliny. Snazim se, aby to aspon nebylo moc casto. Uz si to nedovedu predstavit jinak, jako ze by byl od jednoho kojeni k dalsimu celou dobu v jedny mokry pline, jak to delaji ostatni, fuuuj.

kofinek
22. únor 2010

kveluse: mam na teba dotaz, kolko kusov kalhot a kalhotek a ponoziek mas na jednu i na druhu 😉 laka ma ta predstava, ze by som maleho nechala uplne bez, vlastne, ked sme sami, tak beha skoro stale free, ale to nemozem, ked je plny dom. Lebo ked pocurqa mna alebo podlahu, to mne nevadi, len ostatni furt do mna, preco nema plineku a preco mu nesupnem jednorazovku atd, ako pisete, tiez sa mi to prieci, ked by mal byt v plienke po kolena. Ako to mas s napr gaucom? Asi by bol najlepsi kozeny, hehe, ale kvoli bkm kupovat novy gauc nebudem. aj tak ta obdivujem, ze mas 2 deti, nie tak dlho od seba a tak to super zvladas, klobuk dolu.
johanka. kupila som tu knihu na ebay.com, tak som zvedava, kedy dorazi 🙂

kveluse
23. únor 2010

Kofinku, spoďárků mám na každou snad 30, tepláků mám taky docela hodně. Určitě tak 15-20 pro každou. Ponožek asi tolik nemám, ale když mi dojdou Květuščiny, tak jí natáhnu Bělinčiny. Peru každý den, někdy i dvě pračky, když se počůrají v noci. Už se těším na léto, to nebude taková spotřeba. Budou tu běhat v šatičkách.

Na gauči jsem dřív měla přebalovací podložky a přes to přetaženou deku. Ale Bělinka už tam nečůrá a Květuška tam nečůrala nikdy.
Máme teď v obýváku koberec a na tom koberci ještě menší oválný a ten mám potažený frote prostěradlem. Samosebou, bude pročůraný, ale plánuju ho, až bude teplo vytáhnout na zahradu a pořádně vydrbat (to samé udělám s gaučem). Nemyslím, že by nám to tu smrdělo, každou loužičku se snažím likvidovat i z koberce... Tak snad to tu nepáchne. Musím se někoho zeptat, až přijede návštěva, ale třeba moje máma by mi to hned řekla, tak asi ne.

sonice
23. únor 2010

Ahojte dievcata, tak som pridala do albumu jednu fotku bezplienkujuceho sa dietatka 😉 vyzera naramne spokojene, snad nam urobi dobru reklamu 🙂

k tomu, ako ste tu pisali o rezimu. ten nas som musela prekopat - v podstate som presunula vecerne kupanie z 18:30 na 17:00. on ma uz o siedmej spat, ale ked som ho kupala o pol siedmej, akurat sa mi prebral a nie a nie zaspat!!!! vcera som ho prvy raz kupala o piatej a pak zaviedla setriaci rezim 😀- tzn. len chodit, potichu rozpravat, spievat a svete cuduj sa. usnul takmer bez problemov!

Prosim vas, akym sposobom uspavate vecer svoje deti?

Kveluse Ta obdivujem - toto som zazila 3x so stenatami - louzicky vsade 😀 bolo to o nervy 🙂

ludmilabb
23. únor 2010

ahojte

kveluse Kvetuska ma krasny usmev no zlate dievcata mas

a sonice super fotky s lavorikom aj ja by som mala sdokumentovat 😀 a satku mas Storcha? ja mam furt pocit ze mam tie uvazy volne 😒

nam sa kakanie nejako zrana presuva na desiatu hodinu, rano sa bud vycika alebo nie, a potomm len nohy sponuje, zaklana hlavu a vresti nechcem ju dlho drzat aj ma ruky bolia a mam pocit ze sa jej zabaram do stehienok, na cinaku velmi byt nechce

sonice
23. únor 2010

Ludmila BB, hej satka je Storchen.. ja to neviem posudit, mam len tuto satku a inu som ani neskusala. ale ten uvaz, ktory mam ja je pevnejsi o tu kapsu, skus ten! aj tam sa daju ucky skryt dnu 🙂 nezda sa mi, ze by bol volny. Este pri tom uvaze s kapsu sa daju pekne dotiahnut vsetky konce satky!

nam sa tiez kakanie presuva. najnovsie o 6 rano, musim rozlepsit oci a prosto vstat, lebo mam hnede v plinke - teda Jurko 😀

Ludka, ta fotka s hnedym Sofinkinym chrbatikom je uzasna 😀 toto sa nam este nepodarilo 😀

johanka.
23. únor 2010

jeej, vam deticky kakaju takto pravidelne? To moja kedykolvek, aj 5-krat denne, takze obcas sa pritrafi aj pokakana plienka, nastastie len zriedka. Jedni znami mojej sestry vraj mali babatko, ktore kakalo raz tyzdenne, v sobotu doobeda - to by sa odchytavalo 😀

Najnovsie na kyblicku mala vykruca hlavu a cumi na mna a keca do toho, pripadne na manzela, ked ju drzi on, ten ma z toho strasnu srandu.

K uspavaniu: ja uspavam vecer pri prsku, takze chodim do postele s nou. Cez den v satke, styrikrat, a ked chcem aby spala dlhsie, tak po 30-40 minutach spanku, ked sa zacina preberat, uspavam znova. Takze uspavam cez den vlastne tak 6-krat, takze vecer uz nevladzem ziadne dalsie uspavanie, zalahnem s nou a je to 😔 Vsak snad do puberty sa jej to zlepsi 😅

kofinek
23. únor 2010

kveluse hmmm, fakt dobre, tolko teda toho nemam, ale mozno by som mohla niekde v sekaci. Lebo ked som mu skusal nechta len spodary, tak to slo prudom na zem a vsetko bolo mokre aj papuce, co ma najviac mrzelo, lebo mam len jedny 😝 Ja mu davam taku tu malu frote plienku, myslim, ze je to 30x30cm S tym gaucom to je dobry napad, ale bohuzial u nas to neprejde, nie su taki zastanci bkm, takze bojujem sama 😉 koberce taktiez hned utieram, ale tiez pocitam s tym, ze pojdu do cistiarne. to mi ani nenapadlo, ze by to mohlo smrdiet, tiez sa musim spytat nezasvatenych 😀

luvie
23. únor 2010

Jéé, holky, to jste mě uklidnily. Zrovna dnes jsem zase přemýšlela nad jednorázovkama... Prostě už asi nikdy nepochopím rodiče, kteří do ní svoje dítě balí... (Ten balík, co máme doma, budu muset někomu darovat...)

Jinak se nám poslední dobou nedaří moc kakání... Mám pocit, že malé rostou zuby, začíná se otáčet na bříško a zjistila, že se dá hlasitě smát. Takže kakání do záchodu ji teď evidentně moc nebere. Ale nevadí, prostě jen víc uklízím (když nemá plenku) nebo přebaluju 😀

Sonice - já musím Kačku většinou uPRSspat = uspat u prsíku 🙂 někdy ji dám do postýlky ještě když nespí, to se buď uspí sama palečkem, nebo znovu nastupuje prso. Přes den spí většinou jen tak max, půl hodiny v kuse, a to buď u prsa nebo v šátku. V noci, když usne spí dlouho.

Johanko, vidím, že máme celkem podobné děti 😀 Taky mi spí hlavně v šátku a u prsa, a kakoší si kdy chce - někdy víc, jindy míň, ale hlavně nepravidelně

kveluse
23. únor 2010

Květuška většinou večer usne u prsa - dost málo přes den spí, tak je vyčerpaná. Ale když je rozřáděná, tak jsem u ní a pořád dokola pokládám, když se rozlobí hodně, tak vytáhnu zpostýlky, uklidním a zase šup do pelíšku a pokládám a hladím a tiším, někdy jí poplácávám po zadečku, aby se jakoby houpala, někdy jen hladím po zádech.

Jak vám usínají v noci po tom, co je dáte vyčůrat, ale nekojíte?

Kofinku, já to tak nějak nastřádala - spoustu mi toho nakoupili babičky, většina je toho po Bělince, která je bez plenky cca od 13 měsíců, takže jsem toho dost potřebovala. Mám toho oblečení hodně aˇpři současné situaci jsem za to moc ráda. V sekáči se určitě dá sehnat dost tepláčků pro prcky. Zhruba tak od dvou let výše už je to větší problém. Už to ty děti asi víc likvidují 😉 .

ludmilabb
23. únor 2010

ja uspavam tiez po kojeni, to sa len mala otoci na bok,ale musi mi drzat ruku inak nezaspi...mi ju stiska a recni pritom, niekedy to trva 10 minut minule skoro hodinu to uz ma slak triafal

kveluse ja v noci cikat nedavam, jednoducho po tych hysakoch som sa toho vzdala ☹

delfi
23. únor 2010

holky já nějak nemám čas sem více přispívat 😒 ale čtu si vás poctivě. v pondělí jsme byli na semináři baby signs a budem chodit na kurz, ale je to teda sranda znakovat mu...zatím jen "hotovo, ještě" a pokud si vzpomenu což moc často není tak i "nočník, jíst a bolí" na semináři měl celou dobu suchou plínu a všichni byli paf jak pěkně čůrá do nočníku 😀
jinak tu úchylku na mokrý plíny mám taky. úplně se mi ježí vlasy na hlavě když vidím nebo tuším jiný mimčo s mokrou plínou. u papírovek to třeba ještě jde (jako že malýho nechám v počůraný papírovce třeba na procházce, venku totiž ted nedávám čůrat) ale nechápu když někdo má látkovky jak často přebaluje???
uspávání : ve věku těch 4 měsíců co má sonice tak jsme uspávali buď u prsa nebo na rukou houpáním. cca od 5 měsíců chce usínat na večerní spaní sám v postýlce
kveluse: mě malej když jen čůrá a nekojím usíná sám a v pohodě, někdy to vše proběhne v polospánku, ale většinou bojuju s nandáním plínky, protože se mi furt přetáčí na bok a na břicho a to se probudí. ale dám dudlík a jdu vynést nočník a jak přijdu tak už skoro spí, event. si lehnu k němu a on usne přitulenej.
jinak se musím pochlubit že malej se nám krásně vykakal na pohovku (měsíc nová a látková) - a holky co už přikrmujou si dokážou představit co to je za smrad! ještě teď to smrdí...
jo a malej než jsme začli s příkrmama tak kadil cca 1x za 2 dny, výjimečně 1x za den. teď s příkrmama kadí 1-2 denně.

opica
23. únor 2010

ja sa tiez pridavam do kakaujucich na "vhodne" miesta. dnes sme prisli z vonka (tiez ho vonku nedavam ako delfi), posadila som na nocni ka nic...vravim si, co uz, bud chvilu holy, ja ti zatial zohrejem obed...o chvilu pocujem rev a moj poklad sa vykakal na svoj hraci koberec, tiezaam to potesilo, hlavne to umyvanie z noh 😎

delfi..baby signs je super, ja znakujem uz uplne automaticky (ved 5 mesiacov je 5 mesiacov), len g sa este uplne nechyta az na toho vtaka a mlieko...ono to casom pride 😉

a k uspavaniu, ja som dost drsna v tomto, takze doobedu zaspava sam v kociku, poobede sam v postielke a vecer sam v postielke 😉

ked bol mensi, tak sme chodili von v tej stake pred spanim...ale neviem si predstavit ho stale v nej nosit...po prve, uz je tazky a po druhe, uz viac pozera ako spi...a chce sa hybat a tak...ono sa to pomeni, ale ja som proste taka, ze chcem aj svoj klud a nechcem s nim spat v izbe, toboz nie v jednej posteli 😉 proste s muzom sme sa tak rozhodli, ved aj bkm robim primarne kvoli mojej lenivosti a pohodliu, chcem, aby bol cim skor do co najvyssej miery samostatny 😝

delfi
23. únor 2010

opica: tak hrací koberec (deku) jsme už pokakanou měli taky...s tou pohovkou je blbý, že jí nemůžu vyprat (jako ten potah) bo se nedá sundat, takže to vyčistit ani moc nejde 😝 doufám, že mi brzo začne znakovat aspoň ten nočník nebo hotovo u kakání. a jak si docílila, že ti usíná takhle úplně sám?

sonice
23. únor 2010

jj, opica, spravna otazka od Delfi? ako si to spravila? 😕 bol u toho rev? lebo ak ano, tak na to ja nemam, mam totiz silnu slabu volu. neviem ho nechat revat sameho.
kveluse, spime na prsku 🙂 my sme strasni cicmacci 😀

MMCHD, my sme dnes kakali na podlahu, nastastie - plavacka 😀 pohoda. ale tiez som ho dala cikat a nijako sa netvaril, kakal uz dnes 2x tak tom to necakala, z razu kneda kasa na dlazke. este, ze som ho nedrzala nad postelou, lebo by sme spali dnes na karimatke alebo v postielke

kveluse
24. únor 2010

😉 No, nám se poslední dobou docela často daří kakání mimo nočník 😉

Takže jsem pořád v zákleku a drbu a meju atd. Květule se v tom většinou ještě prohrábne ručičkama 😝 .

Ještě jsem vám chtěla poděkovat za pochvalu, ale já zase si myslím, že ikdyž zvládáme BKM v rámci možností docela dobře, tak dobřé jako některé z vás to není.

opica
24. únor 2010

k tomu spaniu...ked mal gregor mesiac, tak sme sa rozhodli, ze o dame do vlastnej izbicky. asi do dvoch mesiacov sme ho este uspavali, t.j. okupali, nakojila som a muz ho nejak ukolisal na nohach. ked mala si 2 mesiace, tak som si povedala, ci som blazon...a skusial som ho dat do postielky...a cuduj sa svete, po asi 2 minutach stazovania sa (nie placu), zrazu ticho v izbe a dieta spalo. odvtedy sme si spravili taky ritual s vecerom. ked bol mensi, tak mi dokazal v podstate zaspat kedykovlek aj pri hre...teraz to uz tak nie je, on proste caka do kupania, vysmeje sa, vyblazni, ja ho nakojim uz skoro v tme (to je podla aan dost dolezite) a dam do postielky. on ju uz ale velky a cez den sa uz aj "pyta" spat. cize uz to viem odhadnut. napr. v postielke mi poobede pospi aj 1,40 hod. v stake horko-tazko prerusovane hodinu. uz je hold velky a vela veci ho rusi.
ale, na obhajobu musim povedat,ze on je velky kludas, cize ani neplace, skor sa stazuje, ked sa mu nieco nepaci...

delfi, k tomu znakovaniu, asi ti skor zacne znakovat hmotne veci...to je normalne 🙂

johanka.
24. únor 2010

Luvie, naozaj celkom podobne. Akurat mne sa este nepretaca na brusko, uz by aj ocividne chcela, ale este nevie, ako sa prevalit cez to pliecko a rucicku, to jej este zavadzia, tak sa pri tom dost rozculuje.

Tiez neviem ako s tymi nocami, ci v tom pokracovat, obcas mam pochybnosti. Zvykne ju to dost rozbit to rozbalovanie a balenie naspat, niekedy si aj pokrici... Najviac ma mrzi, ked vidim, ze sa mrvi a mrvi a zoberiem ju na kyblik, a plienka sucha, ani sa nevycika, akurat som ju zbytocne vyrusila, parkrat sa mi to stalo. Uvazujem uz vazne, ci naozaj neskusit noci bez plienok, ze by sa to vybavilo bezbolestne. Kveluse, ako peries pokakane vecicky? Pokakane plienky ja davam na 90st, mozno by stacilo aj 60, ale ked oblecko obycajne znasa len 30-40.

Annag na svojom blogu radi na noc kvalitne jednorazovky, v zaujme dobreho spanku babatka, neprebalovat, ale ja neviem... sa mi to bridi. Na druhej strane, so spankom je to u nas tazke, ked spi, bolo by dobre ju nerozbijat. Ale mrvi sa nie ked je uz docikana, ale ked jej treba. Zaspi len ukolisanim alebo pri prsku, v postielke nespi ani ked ju tam polozim spiacu. Spala v nej asi dvakrat, ked bola este uplne malicka a mala silnu zltacku a teda bola akoze spava. Tak ja neviem, porozpravajte ako to u vas funguje v noci.

johanka.
24. únor 2010

opica, zavidim ti to spinkanie. Moja sama nezaspi nech je ako unavena - ani ked je unavena tak akurat a ja by som ju lahko uspala, ani ked je unavena velmi, vtedy len strasne place. Ale vsak to sa casom zmeni, dufam.

opica
24. únor 2010

johanka. ja nechcem provokovat...dnes sa zobudil od 20,20 asi (to som ho polozila do postielky) rano no 6,15, to som prebalila a nakojila a spal do 9...
je pravda, ze v noci ho kvoli cikaniu nebudim, rano dam na zachod (nad misu), tak do 3 minut sa vycika a vykaka a mame vybavene..som zvedava ako budem oducat od nocneho cikania, zatial neriesim 😠

luvie
24. únor 2010

Tak holky, dnes k aktuálnímu tématu - čůrání v noci. když Kačku slyším, že se jí chce (a od té doby, co jsme začali s bezplenkováním mě to opravdu budí) vstanu a dám ji. Ne vždycky se mi chce vstávat, ale udělám to - buď vracíme suchou plenku nebo dám čistou. Pak se kojíme, hned mi usne. Takhle se budí větš. mezi 2-3. Pak až kol. 6. NO, ale tatínek mi to trochu vyčítal, že ji pořád budím a tak. Dala jsem jí dnes v noci bambusovou "noční" plenku, když se zas začala tetelit, řekla jsem si - ne, nech ji, má dobrou plenku (v noci si většinou jen ucvrkne, takže by nejspíš byla "celkem v pohodě" i s jinou)
Tak jsem ji tam nechala, jenže ona se další dvě hodiny převracela, spaní nevalné jak její tak moje... Ve 4 jsem vstala, přebalila - ta plenka byla fakt skoro suchá - nakojila a spaly jsme dál v klidu dvě hodiny do 6.

Takže já i za cenu toho, že ji skoro úplně probudím, nejspíš zůstanu u nočního přebaování a čůrání a násldného kojení (před zavedením BKM jsem v noci nekojila). Myslím, že už si zvykla na sucho.

Ale sestra mi přiveze dvě froté prostěradla s teflonovým potahem (nepromokavé), takže pak tp zkusíme bez plenky, je to fakt otrava 😀

Delfi, gratuluju k suchému semináři 🙂

Johanko, doporučuju v noci víc pozorovat - je mrvení a mrvení... Kačka se převaluje skoro furt, ale je rozdíl v tom, když se jí třeba něco zdá, když se jí chce a když se jen potřebuje protáhnout a upravit polohu. Prý, když se dětem ve spánku chce, snaží se dostat ven z postýlky, posunují se jakoby nahoru. Kačka se dřív taky posouvala, teď je to hlavně práce nohou, ale už se tolik neposouvá. Nebo jsem to vychytala a dám ji dřív 😀 A jestli nechceš jednorázovky (já taky ne), doporučuju pořídít něj. dobrou savou plenku na noc - bambusové jsou prý nejlepší.
A když mi něco pokaká, peru to klidně i na 30-40 (plenky normálně na 60, někdy jen na 40 - ne pokakané). Přemáchnu v ruce, příp. žlučové mýdlo na skvrny, pak hodím do pračky. Kačka to naštěstí snáší v pohodě. Myslím, že mimčo přece jen vydrží víc než si myslíme.

ludmilabb
24. únor 2010

no baby kazde dieta je ine, ja v noci cikat nedavam proste je cely cas v plienke...ona sa mi budi aj 4x a vzdy chce len to jedno, prso 😝 uz len ked si ju napravam a neprikladam ju hned tak zacina byt nervozna a place, ked som ju skusala prebalovat to bola cista katastrofa....jednoducho ona neznesie v polospanku ziadnu manipulaciu, neoplatilo sa mi do nej "pichat" iba co som ju uspat nevedela jednoducho za kazdu cenu to nie vzdy ma zmysel

luvie
24. únor 2010

Ludmila, to s tebou souhlasím, BKM je o komunikaci - když se to miminku zrovna nehodí, nenutit 😀