Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

johanka.
7. bře 2010

katka 😀 ... "no druhy pad uz prespal" 😀 😀 😀 Mne sa aspon cez den dari uspavat v satke, sic pri tom niekedy skoro skacem, ale nakoniec zaspi 😀 Kamaratka ma taku teoriu o spanku malych deticiek, ze tie maju v hlave taku gulicku, a ta musi poriadne hrkat, aby boli schopne spat 😀

ludmilabb
7. bře 2010

johanka ja cez den uspavam len v satke, ale na pomoc mam aj fitloptu, ty malu potom prekladas do postielky alebo ti spi cely cas v satke?

luvie
7. bře 2010

Zdravím holky,
Tak vidím, že se tu zase řeší zajímavé věci 🙂
Ke spaní: Kačka mi přes den spí taky buď v šátku nebo ležíme obě, ona na mém břichu a přisátá na prsíku. Spí tak asi půl hod. v kuse, víc jen málokdy, většinou jen venku. akorát včera spala v šátku dvě hodiny!!!! - to už jsem byla trochu nervózní 😀
V noci ji uspím u prsa, přenesu do postýlky, spí tak do 2, pak přebalit, nakojit, spí do 5 a pak mi zase spí další 2-3 hod. u prsa. Dnes jsem ji zkoušela nechat v postýlce usnout, ale nedávám to, když pláče... Takže ji asi budu u prsíku uspávat do jejích 5 😀
Říkám si - nic nechce, je jí jedno, co jí obleču, co jím, jestli jsem osprchovaná, kam ji vezmu... je nenáročná. jediné, co potřebuje jsem já (a táta), moje prso, náruč a péče. Takže jí to jsem ochotná dát, ať si kdo chce říká co chce.

S plenkama je to střídavě oblačno: máme teď zase počůrané noci, protože se mi nechce vstávat, takže než se vykopu, už něco pustí... Taky se nám momentálně daří hodně kakat do plenek, příp. jinam, dnes to schytal koberec 😎 (ale držel ji táta 😉 )
No, každopádně, pořád se snaží něco vytlačit, když ji dám.

Johanka, ještě spec. povzbuzení pro tebe - Kačka mi dává často jen velice jemné signály a hodně časujeme. Jstli ji máš v šátku, zkus se soustředit na dobu, kdy se probudí, u kojení, když se začne mrvit (ale třeba chce jen druhé prso). No a na klasické po spánku, když ji přebaluješ. A zbytek neřeš, počty plenek nejsou důležité, důležité je to, že máš miminko v suchu, že jste obě v pohodě a že se máte rády!!! I kdyby to měla být jedna pokakaná plenka, ve které Miška nebude, je to pro ni jistě super!!! I pro tebe. Hodně štěstí a další trpělivosti, já věřím, že i když jsou období, kdy to moc nejde, bude líp.

kveluse
7. bře 2010

Ahojda!

Tak u nás je to se spaním také takové všelijaké. Přes den většinou usne u prsa (furt mám dojem, že jen kojím a stále se nám nedaří nahradit ani jedno kojení příkrmem), večer někdy u prsa (přes den spí někdy 2x 30 minut a nebo 1x 30 -60 minut, takže je večer hotová) a někdy usne sama. V noci si ji někdy dřív někdy až k ránu beru k sobě, kde spí většinou moc krásně. někdy chce napít, ale jen si tak jako cucne a spinká dál, takže to vypadá, že v noci hlad nemá, možná jen žízeň, ale možná taky jen pocumlání. Ale snažím se jí dát to prso max. 2x za noc.
Už se těším, až budeme víc chodit ven, budem uspávat na zahradě v kočárku. Bohužel v pokoji samotná usínat nemůže, protože na to nemám čas a když tam jdu s oběma, tak tam akorát řádí. A nemůžu se tam na hodinu zavřít s jednou a druhou nechat někde dole...

Já už jsem tu bkm pojala úplně jinak než na začátku, kdy jsem se s každou návštěvou stresovala, že nás všichni uvidí, jak malá čůrá do kalhot, a že já to nevychytám atd.... 😠 .

Beru to tak, že jsem ráda, že je stále v suchu, jsem na ní dost napojená, jsme obě spokojené, vidím, že si "uvědomuje", že se jí chce, nebo že je mokrá.... Prostě to není o skóre počůraná - nepočůraná, ale o tom, že jsme prostě spokojené a že to funguje.

luvie
7. bře 2010

Jé, Kveluse, ty umíš o BKM tak krásně mluvit 🙂 ehm, psát 😉

opica
7. bře 2010

baby, nezavidim vam to uspavanie. ja dam do kocika, do postielky a idem prec...pekne sam zaspi..

a co sa tyka bkm..teraz hroza, po tych liekoch sa to zvrhlo, dnes kakal 5-krat, z toho sa tri razy pokakal do plienky, co narobim...asi dostatocne nesledujem, alebo co..
..ale vcera som tu mala kamosov a jedni maju 1,5 rocnu dceru a ta im ani za nic nechce ist na nocnik, boli v soku, ked videli, ako gregora davam...i ked sme az taky uspech, ako ine dni, nemali...teraz sa nejak zacina sustredovat na pohyb tela, tak asi nestiha..ale s tym kakanim ma to stve, uz davno sa nam to nestalo ☹

johanka.
8. bře 2010

ludmila, spi mi cely cas v satke. Ulozenie do postielky stale funguje dost spolahlivo ako zobudenie, aj ked nie hned, tak za niekolko minut. A ako si zavadzala rezim? Ze v rovnakom case krmenie, v rovnakom case ukladanie, bez ohladu ako je unavena? Lebo u nas uz to, ze ju cez den 4-krat uspim, vzdy tak po dvoch hodinach bdenia, je obrovsky uspech. Inak posledne dni niekedy funguje na uspavanie aj to, ze si ju dam do satky a zacnem hrat na klaviri. Ma to tesi, je to fyzicky podstatne menej narocne 😅

luvie, presne ako hovoris, je pri mne spokojna, je to jedine co chce, tak jej to nebudem odopierat. Casovanie sa mi dari ciastocne ako vravis, dam po zobudeni a po kojeni, tak to sa niekedy trafim. Ale nema tie intervaly zdaleka pravidelne. Ale aj ked sa mi zda, ze to nema zmysel, tak si spomeniem, ako zriedka sa mi stava, ze musim prepierat pokakane plienky napriek tomu, ze kaka niekolkokrat denne, takze sa mi oplati v tom pokracovat. Tym, ze kaka a obcas cika do kyblika, si uchova to uvedomovanie vlastnej potreby a to je to podstatne. Tiez pisali, ze ked sa vam zda, ze nic ine nerobite len sledujete vylucovanie svojho dietata, tak to uz prehanate, ako hovori aj kveluse, to nie je o skore. Tak si to vzdy poviem a radsej sa s nou zahram a zaspievam jej (neskutocne vnimava na hudbu je).

martinahor
8. bře 2010

K tomu uspávání: mi ze začátku vadilo, že mě B. k uspávání potřebuje a chodím spát v 8, ale pak jsem si to v hlavě probrala, že je to vlastně přirozené a je to opravdu krátká doba kdy nás ty děti tak intenzivně potřebují (v patnácti mě nebude chtít ani vidět), takže si to teď užívám a beru to jako součást dne.

Co se týče BKM tak poslední dny super, vydrží i 2hod v suchu, i když nespí, takže ty svěrače se opravdu vydrží více, pak je to ovšem dávka🙂

kveluse
8. bře 2010

martino 🙂 , já si taky vždy říkám, že v 15 už nebude to a to 😉 . Například kojit už ji nebudu, že? : 😝 Leda, že bych jí odsříkávala mlíko do kafe 😀 .

johanka.
8. bře 2010

kveluse, no, taky Valibuk bol kojeny do 21 ... ak rozpravky neklamu 😀

ludmilabb
8. bře 2010

kveluse he-he 😀 😀 😀

ja kym si nejdem k malej lahnut tak je tisko a ako si ku nej lahnem tak uz sa zacina prehadzovat

johanka rezim som zavadzala po polroku a to sme z troch spankov presli na dva...urcila som si cca cas kedy budem uspavat s ohladom na jej unavu a uz som ju ukladala len vtedy samozrejme kym sme doladili prikrmy, kojenie, BKM a spanie tak to trvalo a hlavne ked mi niekedy spi polhodinu a inokedy hodinu aj pol aj tak ukladam rovnako 😝 obcas sa sice prieci ale nemozem ju ukladat neskor ako po stvrtej, v zime ked bola tma a ona spala tak sa preberala v takom polospanku akoby sa uz na noc ulozila a potom bola zla a vecer sme ju aj hodinu na rukach nosili kym zase zaspala...dost sa orientuje podla slnka, rano uz od siestej buntosi tak neviem ako to bude v lete 🙄

ja tiez chcem hlavne aby bola spokojna ale uz zacina byt priecna ked jej nieco nedovolim....nosit ju od rana do vecera nemozem, teraz sa stavia vsade a nie vsade je to vhodne tak sa jeduje no a s BKM sme museli zmenit metodu na kakanie do zachoda pretoze na lavoriku zacala robila mostiky, vidim ze aj tlaci ale potom si vystrie nohy a koniec tak som ju zobrala do kupelne tak cumakovala vsade naokolo same nove veci (do kupelne okrem kupania totiz casto nechodi) a tlacila uplne v pohode ziadne nervaky tak som z nej normalne prekvapena aka je spekulantka 😀

nesetrilek
8. bře 2010

Ahoj kočky, tak my pomalu kráčíme do změnového období, dnes se Jeníkovi poprvé povedlo otočit se z bříška na záda a poté to 3x zopakoval, tak jsem zvědavá, co to udělá s čůráním 😉

Jinak se nám začíná stávat, že než se vypravíme na procházku, tak se několikrát vracíme vyčůrat, vykakat a následně nakojit, páč nám mezitím vyhládne.Ten náš malý terorista nám začíná dávat dostatečně najevo, že do plíny prostě nic dělat nebude😀. Je to sice fajn, ale ne ve chvílích, kdy už spěcháte pryč. Někdy si říkám, že jsme si na sebe ušili pěkný bič 🙂, máte někdo podobné zkušenosti?

Ohledně usínání jsme teď na tom tak, že od té doby, co máme doma šátek, tak vesměs prospíme celý den, nejvíc akční je hned po ránu po probuzení a večer od osmi do desíti. Usínáme někdy až o půlnoci a nejčastěji u prsu, ale už se nám 2x stalo, že usnul v kolíbce poté, co jsme mu 2x po sobě pustili kolotoč. Noci střídavě mokro suché, podle toho v kolik jdeme spát-jak jsem unavená. Už aby začal usínat dřív 🙂

luvie
8. bře 2010

Ahoj holky,
tak s procházkou to máme malinko podobné jako Nesetrilek - řeším to následovně: dám ji preventivně vyčůrat, obleču, cucne si z prsu, vleze do šátku, dooblečeme se, jdem ven. Pak se někdy vzteká, že se jí chce, ale to jí řeknu, ať se kdyžtak vyčůrá do plenky (nepoužívám ale čůrací zvuk), ona se za chvilku zklidní, časem i usne. Už se mi několikrát stalo, že jsme přišly domů a byla lehce pokakaná (stačilo vyměnit separačku), počůraná už z procházky nebyla dlouho. Jsem až překvapená, protože se mi třeba vzbudí, začne se ošívat, ale jsme ještě celkem daleko (zatím ji z šátku v té zimě nevytáhnu!!!) každopádně to vydrží až domů. V šátku už se mi nepo ani nepamatuju, ale doma to dokážu lépe odchytit. Tak jsem zvědavá, s jakou se vrátíme zítra 🙂

Ještě se chci zeptat: Kačku samozřejmě chci učit čistotě. Od kdy si myslíte, že je dobré začít s umýváním tlapek po čůrání? A jakou formou - myslím, jak na to prakticky? Zatím mám problém umýt si ruce sama 🙂 Díky za názory a poznatky.

Johanka, když už mám taky pocit, že mi z BKM hrabe, nechám malou buď nahatou na nepromokavé podložce, nebo si prostě řeknu, že teď má plenku na kakání 🙂 Akorát se pak vzteká, že je v mokru 😀 A jinak, fakt máme nějaké podobné děti - na klavír sice nehraju, ale miluje, když jí zpívám nebo jí pouštím hudbu.

Kveluse, aspoň by nebyly nemocné, holky 🙂

nesetrilek
8. bře 2010

luvie: tak to mas dobre, me se v satku doma nepocura (kdyz si dam pouor 🙂), ale z prochazky se pocurani vracime (vetsinou). :-

Jeste chci reagovat na to, co psala kveluse o jejim pojeti BKM, ja mam ten problem, ze to beru desne vazne. Snazim se za kazdou cenu, aby se mi Jenik nepocural a vysledek? Jsem z toho akorat ve stresu, nic nestiham, nemam rada, když ho někdo chova-aby nam něco neuteklo. Asi bych si měla dat pohov, začinam se bat, abych to nepřenesla na malyho a cely to nepokazila 😠

A ještě mam dotaz? V jakem uvazu / v jake poloze nosite deti v satku? Ve vertikalni poloze celem k sobe nebo od sebe? Mam pocit, ze uz se tady o tom neco psalo. Na polohu tvari ode mne jsem se na kurzu ptala a nebyla mi doporucovana, ale tvari ke mne mi to prijde, ze se mu musi blbe dychat. A vazete nekdo deti na zada?

kveluse
8. bře 2010

nesetrilku, oproti mě jsi teprve na začátku. Květušce už bude 9 měsíců, to znamená 8 měsíců bezplenkování. Takže já už ten nadhled prostě měla čas získat (neboj, taky jsem na tom byla úplně stejně, někdy k tomu mám maličko sklon i teď, když se opravdu nedaří, ale pomůžu si tím, že malou pochválím, že se hurá vyčůrala a jdeme honem převléknout a uděláme si z toho legraci). Za půl roku ho budeš mít taky 😉 . A určitě si dej pohov, ať se klidně do té plenky vyčůrá i vykaká, ať ti klidně pokaká celou podlahu, hezky se tomu zasměj. Důležité je, že si uleví a že ho v tom nenecháš. S každým úspěchem si klíďo dovol obrovskou pýchu, ta je zasloužená, ale s neuspěchem si radši toho moc nedovoluj 😉.

Já každému, kdo Květušku choval, říkala, že nemá plínku. Našli se i lidi, kteří mi ji rychle vrátili, ale většina to bere sportovně, vždyť je to miminkovské čůrání a uschne to, pračka to vypere 😉

Luvie, mýt ruce mě ani nenapadlo. fuj, to jsem ale čuník,co? 😉 Já bych s tím asi začala, až bude dítko chodit. Pěkně ho postavit na stoličku, aby si samo sáhlo do vodičky a byla to zábava.

ludmilabb
9. bře 2010

nesetrilek co sa tyka uvazov na chrbat sa odporuca uvazovat az neskor okolo roka alebo mozno okolo to 8-9 mesiaca kedy dieta uz chce viacej vidiet....ja nosim malu v KSK vo vnutri predtym to bola koliska a dycha v pohode a to ju mam kazdy den v satke takze bat sa nemusis, to viazanie tvarou od seba by som neskusala

diduska777
9. bře 2010

Ahojte maminky 🙂 Nam uz tiez prisla satka a v nedelu sme boli prvykrat vonku na prechadzke, no bojim sa, ze malinka je chorucka, uz treti den chrchlavo dycha a par krat zakaslala ☹ , dufam, ze este viac neprechladla na tej prechadzke 😒 Aj teraz satkujeme (spinka v satke od 12), ja som na ziadnom kurze nebola, dnes som si ju uvezovala sama, na druhy krat sa to ako tak podarilo, aj ked sa mi zda, ze to nie je ono 😖 No ved snad prax pomoze 😉 Mam iba jeden dotaz, nikdy neviem ako ma ma rucicky v tej satke. Mam ju v uveze typu koliska s krizom a s kapsou vnutri, neviempresne ako sa to vola 😅 a jednu rucicku ma pod sebou a druhu hore... Taktiez si neviem predstavit ako dokazete dieatko odtial rychlo vybrat, ked zacne signalizovat, ze musi... To sa este tiez asi budem musiet naucit 😅 Ale inak je satka uplne perfektná vec a som strasne rada, ze ju mame 😀

Dnes sme mali prvykrat pokakanu plienku (od kedy sme zacali s BKM), vlastne, bol to skor puk, vedela som ze bude kakat ale mala stikutku, tak som jej najprv ponukla didiku a potom sa pekne vypytala aj sa vypiskala aj vykakala 🙂 Ja pocet plienok radsej nepocitam, niekedy vydrzime od rana do 13-14, kym nejdeme von len s 1 a niekedy minieme aj 5 😅 Nas este zubky zatial netrapia, klop klop klop, tak uz sa "tesim" co nas caka, ved uvidime 😕

Stranku annag poznam aj ja, je super sikulka, velmi mi pomohla, mali sme (aj teraz obcas mame) bublinky v kake, no uz je to lepsie, predtym kakala ako kedy a zacala som jej davat probitika BioGaia a od vtedy kakame kazde rano 🙂

johanka.
9. bře 2010

u nas v poslednej dobe je takmer uplny bojkot kyblika. Vzpiera sa, aj ked sa jej da. Myslim, ze ide cikat, utekam ju rozbalit, do toho rev, plienka trochu curnuta, dam na kyblik, rev, vzpieranie sa, polozim naspat na cistu plienku, tak o par sekun ju docika, takze mame vacsiu spotrebu ako keby som sa o bkm nesnazila 😖 Tak ja neviem, kde som urobila chybu ☹ ci to ma len take obdobie alebo si to sprotivila uz navzdy...

johanka.
9. bře 2010

... a tvari sa, ze jej pocikana plienka vobec nevadi, dokonca sa brani, ked jej chcem dat suchu 🙄 jak chce, ja z toho zapareny zadok mat nedudem 🙄

johanka.
9. bře 2010

a ak sa aj necha vylozit na kyblik, robi tam len chujoviny, ako ze si sahuje ponozky a strka do ust, alebo rukami chyti kyblik a taha so sebou, ked ju chcem zlozit, vystiera nohy, aby co najvyssie vyskocila a ma z toho zabavu... ach jaj 😔

nesetrilek
9. bře 2010

diduska: v satku v poloze kolibky by mimi melo mit prerizene nohy i ruce 😉

nesetrilek
9. bře 2010

A obe raminka a obe kycle v jedne ose 🙂

opica
9. bře 2010

k tym uvazom...vraj kriz s kapsou vnutri nie je az taky dobry, casom uvidite, deti sa vam budu zaklanat a nebudete im moct nijak tu hlavu dat tak, aby sa nie (to je velmi nezdrave do buducnosti...bolesti hlavy a tak), idelany je vraj kriz s kapsou vonku, tym padom mate sancu skvrnatu hlavu zakryt tou kapsou (ja pouzivam tiez tento uvaz) 😉

a k bkm...na figu, odkedy mal tie atb, tak kaka hocikedy (aj 6-krat denne), davam biogaiu uz druhy tyzden, snad sa to zlepsi. dnes mal len banan a mrkvu s ryzou...juj, inak sa snazime,ale nestihacka, kedze niekedy nestihne ani dat znat, ze mu treba ☹

ludmilabb
9. bře 2010

johanka toto iste robi Sofia na vedierku, ak jej treba cikat tak to spravi hned ale ak trosku dlhsie cakam ci sa nahodou aj nevykaka tak dostava zachvat hnevu normalne ju drzim vo vzduchu aku strunu napnutu
tak teraz kaka do zachoda, vezmem ju aj trikrat za den na zachod a vzdy nieco vyjde a bez spekulacii som zvedava kedy sa v kupelni okuka tak ze aj to zasne bojkotovat 😝
a skusila si zmenit prostredie?

luvie
9. bře 2010

Dnes reaguju všeobecně všem na všechno 😕

k šátkování: znovu doporučuji odkaz http://www.babysatky.cz/index.php?option=com_co...
my Kačku nosíme v kříži s vnější kapsou - hlavně když jdeme ven - doporučuju důkladné upravení šátku na ramenou, i malé mimčo se pronese a čím líp narovnáte tím míň bolí 🙂
nebo v kolébce v kříži s kapsou (v téhle spí doma a někdy i kojím) tady má Kačka většinou ručičku kolem mého pasu a druhou na svém hrudníku, nožičky už jí začínají čouhat ven...
Chci vyzkoušet taky budhu, to je čelem ven, ale pozor, ten je až od 3 měsíců!!! Na zádech opravdu až později, tak od roku?
Ze šátku jsem v počátcích BKM vytahovala rychlostí blesku, jak o život, ale to se Kačce nelíbilo, teď to zvládáme v klidu a se suchou plenkou. Myslím, že je důležitější aspoň ihned přebalit 🙂
dýchání je v pohodě, nosím ji často ještě zachumlanější než tu
http://pabx.rajce.idnes.cz/Kacenka_a_jeji_prvni...
ráda si zaboří nos do mých prsou a je v pohodě. Kdyby děti nemohly dýchat dají vám to najevo. a jestli se bojíte, zastavte se a vnímejte klidné pohyby hrudníčku 🙂
A jestli chodíte ven v šátku, tak pozor na kritická místa- nožičky, krk!!

k BKM: učíme se být v klidu a v pohodě. Plenek máme zase hromadu i pokakaných, ale Kačka se dnes pořádně prospala - dopoledne nemohla vůbec zabrat, usnula až kol. 1 venku v šátku a spala mi i po návratu domů v šátku do 4, mezitím jsem ji vytáhla a nakojila ve spánku... Nechtěly byste holky vidět tu nacucanou plenku... Ale byla pak spokojená.
Když ji držel táta, pokakala koberec - měl ji bez plenky, hrozně se lekl, ještě se nenaučil pochválit za skvělý výkon vyprázdnění 😀 ale učí se rychle
Doma máme hrozný bordel, protože nic nestíhám přes den a večer už se mi nechce. Ale jsme hrozně spokojená rodinka, doufám, že aspoň to druhé máte taky tak!!!

A ještě jednou otvírám téma hygiena:
Od kdy si myslíte, že je dobré začít s umýváním tlapek po čůrání? A jakou formou - myslím, jak na to prakticky?
Kveluse, diky za odpověď 😉

ludmilabb
9. bře 2010

luvie krasne fotočky 😵 😵 😵
k umývaniu ručičiek nemám nápad 😖

luvie
9. bře 2010

ludmila, děkuji za odpověď i za kompliment, ale ta fotky dělá krásnými to naše Káťátko 🙂

ludmilabb
9. bře 2010

luvie niektoré momentky nemajú chybu, malá je zlatučká a určite sú fotočky vďaka nej také vydarené

nesetrilek
9. bře 2010

luvie: navyk na myti rukou je dulezity, ale myslim ze zatim bohate staci 1x denne. Po curani to budu resit asi az se bude obsluhovat sam 🙂 Zatim mi to prijde zbytecne 😉 Ale vice lidi, vice nazoru 😉

luvie
9. bře 2010

Holky, díky moc a zatím dobrou noc 😔
Mytí rukou zatím ještě řešit nechci, ale myslím, že na to brzy přijde 🙂 když tak slyším, jak si děti ošahávají kyblíky a čůrají na ruce... 😀
tak dobrou noc