Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

labutka
24. dub 2010

ja mam tiez dotaz... celkom uspesne bezplienkujeme od 4.mesiacov, maly sa na 98 % rano vykaka do serbla. cca posledny mesiac sa mi ale prestava darit davat ho cikat. co sa zmenilo je, ze sme vymenili cinsky nocnik za normalny (mam tots potty od tots bots), pred dvomi mesiacmi sme sa prestahovali, asi pred mesiacom a pol zacal samostatne chodit.
curanie uspesne odchytim po doobednom spani, poobede chodime von a ked sa mi zobudi po ceste domov, pocura sa; inak cez den nula bodov, sedi na zachode, zaujima ho vsetko naokolo a nic z toho. mozem donho hustit cikacie slovicko, ale nereaguje.
neviem si to cele vysvetlit. este pred vianocami cural okrem do plienky aj do serbla...

delfi
24. dub 2010

Holky koukám, že ti naši mímísové vesele bojkotují. Já jsem z toho mýho už na nervy, už 2. týden bojkotuje čůrání (chytám pouze částečně v noci a pak přes den po spaní, občas i něco mezi) do nočníku. jen s ním jdu na pohovku na místo kde čůráme a posadím si ho (i oblečenýho) na sebe, tak má hysterickej záchvat. samo že když ho i posadím na nočník tak hysterák....dávat ho čůrat jinde, event. jinam (wc, sprcha) zabere tak 1-2x a pak zase hysterák. paradoxně hysteráky nemá venku, to se i vyčůrá. ne že by mě štvali ty plíny nebo podlaha a oblečení, ale spíš to, že on si už plně uvědomuje čůrání a kde se to dělá a naschvál (ano opravdu naschvál) se prostě nevyčůrá. už aby to skončilo.
diocka: já to zatím dělám tak, že chodíme na číňák, ale už ho nedržím v klubku, ale posadím ho na něj. nočník mám ale pořád mezi nohama, takže se o mě malej opírá zádama. pak budu přecházet, že u toho budu sedět na zemi a nočník bude taky na zemi (to už občas děláme) a pak se budu od nočníku pomalu vzdalovat. snad to půjde

diocka
24. dub 2010

delfi, vsak to ze keby som ho od zaciatku drzala nad nocnikom tak by som ho pomaly spustala. ale neviem s tym weckom... ja som skusala aj tak ze som mala nocnik polozeny na wecku ale tam nechcel cikat ☹ joj, dufam ze som nieco nepokazila 😒 ☹

adosh
25. dub 2010

(BEZ) PLENKOVÝ BAZÁREK

Rosa o.p.s. pořádá v letošním ročníku Týdne opravdových plen
Plenkový bazárek

v obchůdku Babyšátky - Kněžská 10, České Budějovice (roh Kněžské a Kanovnické, 1. patro nad "Hladovým voknem")
Máte doma již nepotřebné látkové pleny nebo pomůcky pro bezplenkovku? Či je naopak sháníte za “dobrou” cenu? Přijďte na bazárek

Pro prodávající: své zboží označte cenovkami, které se při manipulaci nesloupnou či nestrhnou, s sebou pak přineste 2x seznam zboží včetně cen.
Pořadateli připadne 5% z tržby za prodané zboží.
Další info obdržíte na tel. 728 889 616 nebo e-mailu adela.chadimova(zavinac)gmail.com

Příjem zboží k prodeji: 26.- 29.4.
Prodej: 3.- 7.5. a 10. - 14.5.
Výdej neprodaného zboží: 17. - 21.5.
vždy 9.15 – 12 a 13 – 16.50 hod.

lmm
26. dub 2010

Tak jsme se vrátili z výletu, babička statečně kyblíčkovala, ale teprve po pěti dnech uvěřila, že to není náhoda, když se dcera vyčůrá. Na zpáteční cestě jsme třikrát stavěli u silnice a malá se krásně vyčůrala - kdyby dávala takové signály pořád, jsme bez plíny. Netěším se na ty bojkoty, o kterých píšete 🙂.

ludmilabb
26. dub 2010

jeej aka super akcia v čechách sa chysta 😉

johanka.
29. dub 2010

lmm, super, aj to aj napriek tej prisernej perinke? Tak to je teda uspech (ikonka palca nahor by sa mi hodila). Na bojkoty nemysli. Vraj kompletne odplienkovanie pride spravidla po nejakom brutalnom bojkote, takze treba to brat pozitivne.

neurologia
29. dub 2010

Ahojte...

ohhha aka akcia v cechach ze by som sla navstivit kamosa... 😀

johanka
no teda si mi teraz dala chrobaka do hlavy pretoze my este stale bojkotujeme wc....no aby som jej nekrivdila tak dnes bola sikovna...ale inak je to vymyselnik...zeby sme teda boli zachvilku bez plienok? 😀 😀 😀

ludmilabb
29. dub 2010

do kelu nam sa kazi aj kakanie, beee 😒

luvie
29. dub 2010

No, tak na bazárek bych se podívat jela, kdyby byl do 20 km od nás... Ale přes celou republiku kvůli jedné plence nepojedu 🙂 Jsem na tom stejně jako holky ze Slovenska 😀

Chci se holky zeptat, kdo už máte tu zkušenost - jak vaše bezplenkovací mimi reagovalo v půl roce na příkrmy po výhradním kojení? Myslím tím, jestli se to zase zhoršilo nebo prostě normálka? Díky

delfi
29. dub 2010

luvie: ahoj u nás se teda na nějakou dobu čůrání zhoršilo a změnila se frekvence kakání (dřív kakal 1x za 2 dny pak 1-2 denně), ale to trvalo tak týden dva a pak zase pohoda.
Jinak holky hlásím že ten hnusnej mega bojkot snad už pomalu končí!!!!! hurááááá

lmm
30. dub 2010

Johanko, jo, stíhaly jsme zastavit, vyvléct dítě z autosedačky i peřinky, prostě paráda. Mám pocit, že když chce, tak umí poměrně dlouho počkat. Při pobytu předtím to nebyla žádná sláva, ale cesta zpátky byla ukázková 🙂. A doma se teď taky docela daří. Peřinka mi ale začíná pěkně lézt na nervy, ty suché zipy se neustále na něco přichytávají, mám už zničených několik halenek. Začínám se těšit na třmínky, i kvůli větrání v létě, snad to s nimi půjde.
Jinak všem přeju, ať bojkoty brzo skončí. Taky máte vždycky takový dobrý pocit, když se zadaří?

ludmilabb
2. kvě 2010

lmm no neviem kto sa viac ako my rozplyva nad vytvorom v nocinku 😀 😀 😀

kofinek
2. kvě 2010

http://www.rodina.cz/clanek7694.htm a napisala to withep 😀

lmm
2. kvě 2010

Když jsem psala o bojkotech, netušila jsem, jak brzo nás potká. Včera se nám zadařilo jen dvakrát, dnes už ani jednou ☹ . Dám malou nad kyblík (umyvadlo, záchod), okamžitě se propne, že nechce. Za minutu je počůraná plína. Může takhle malé mimino bojkotovat? V souvislosti s tím mě napadá, že argument pro odpůrce BKM (přirozenost dítěte je vylučovat mimo plenu) asi úplně neplatí. BKM praktikujeme od porodnice a stejně si momentálně dcérenka vybrala mokrou plínu 🙂.
Ludmilo, taky jsem u sebe zpozorovala poněkud větší zaujetí pro kakance, než je v populaci maminek běžné 🙂.

ludmilabb
2. kvě 2010

kofinek stranka sa mi neda zobrazit

lmm nam sa dnes podarilo jedno kakanie odchytit a druhe islo do plienky...ako sa vravi dobre so zlym 😝

delfi
3. kvě 2010

johanko: s tím bojkotem si m aspoň trochu potěšila, protože nám bojkot stále nekončí!!!!!!!! a běží (krom 2 dnů) už cca 3. týden 🙄 děs běs. když je se mnou, tak se tak v 1/2 až v 1/3 případů vyčůrá do nočníku (wc, trávy apod. prostě když nechce do jednoho, zkusím do druhého..) a zbytek mi probojkotuje a jen co ho zabalím tak se vesele vyčůrá, nesignalizuje a libuje si v tom. dokonce už i kakání nad nočníkem moc nechce, do plíny se teda nevykaká, ale s radostí na podlahu jen co ho sundám z nočníku 😠 a to ten bojkot kolem roku je prý ještě horší!!!
lmm: kolem druhého měsíce byl u nás taky bojkot, neboj to je normální. to za pár dnů přejde 😉 ale super si to vychytala s tou peřinkou, to tě obdivuju.

opica
3. kvě 2010

caute baby,
uplne nestiham, ako som zacala robit a g sialenym tempom lozit (uz zacal aj po schodoch).
u nas zacal brutal bojkot, ked vidi,ze ho idem dat na nocnik, ci nad zachod tak sa vzpiera ako luk. a ked ho konecne nejak usadim na nocnik, tak bud odstvornozkuje alebo sa ma chyti a postavi...ach jo.
akoze, kakanie sa mi dari celkom, vtedy aj obsedi,ale cikanie jedine po zobudeni, inak nula bodov.
uvidime, kedy sa to upravi.
delfi, takze bojujeme s vami 😎

delfi
3. kvě 2010

opica: koukám že je to úplně to samý. dneska jsem z něj byla na prášky ani kakání nemínil udělat do nočníku. vzepře se a ječí, dám ho dolů, dám plínu bo vím že bude určo čůrat (po jídle) a možná i kadit a čekám kdy milostpán naznačí mokrou plínu (mokrá byla do minuty) a pak už i pokaděnou plínu (do 2 minut od nasazení) - čekám 20 (!!!!!) minut a nic, řehní se jak trdlo a spokojeně si v tý nakaděný plíně hoví 🙄 pak už to začlo lízt ven tak jsem jí musela sundat, vykoupat ho a vyčistit tu plínu (to je mmch fakt síla, nechápu jak to někdo může praktikovat normálně) a mezitím se mi milostpán opět počůral 🙄 dávám ho zase na nočník, nic klasika vzepřese a ječí, posadím ho dolu a v ten moment spustí další dávku!!!! sem myslela že ho přetrhnu jak hada. pomooooc kdy to skončí???

diduska777
4. kvě 2010

Ahojte maminky, akosi nestiham uz ani citat, nie to este pisat... U nas je teraz uplne zle 😒 Slecna vobec nedava najavo ze chce kakat... Od 3. tyzdnov, kedy sme zacali tak sme do troch mesiacov nemali ani jednu pokakanu plienku a teraz ich mame skoro kazde kakanie 😖 Uz neviem co s tym, niekedy ked aj da najavo, ze chce tak to proste nestihnem, predvcerom ma napriklad stihla okakat skor ako som jej stihla podlozit serblik a vcera vecer pri masazi pred vecernym kupanim dokonca pokakala uterak na ktorom ju masirujem 😕 No proste nechapem.... Bojkot na cikanie je tiez strasny, proste len vrieska a akonahle ju dam na plienku a chcem zabalit alebo zabalim, tak len vidim ako sa strase (to ma totiz novinku, do teraz to vobec nerobila) a uz je mokra plienocka, a ked sa jej opytam ci piskala do plienocky tak sa len uskrnie, no proste uzasne 😝 Niekedy mam aj sto chuti ju v tej plienke nechat 😔 , a obcas aj necham, ale vydrzim to tak max 5 minut a potom ju aj tak prebalim 🙂 No idu jej teraz zubky (teda aspon si myslim, lebo straaasne zase zacala slintoskat a ma dolne dasienka take do biela) tak aj to moze byt ze nehlasi, alebo si to len namyslam? No neviem, snad sa to zlepsi a ja budem rychlejsia 😀 Inak vam drzim palceky aby to bolo stale len lepsie a lepsie a hlavne bez tych protestov 😉

neurologia
5. kvě 2010

baby uz aj ja som skusala ju nechat v posratej plienke jej to vooobec nevadi...este sa jej to asi aj paci ze je takom tepluckom... 😠

teraz sa nam celkom dari...ale trochu ju podplacam ona totiz miluje vodu sprchovanie kupanie jednoducho vsetko kde je aj voda....takze som zaviedla ze ked sa vykaka do wc tak ideme do umyvadla umyt zadocek nozicky....vodicku si pochyta...a ked to napali do plienky tak jej ritulu poutieram -kupila som taky vlhceny toaletny papier-akoby tie vlhcene obrusky ale toto sa moze splachnut....hmmm a to uz taka sranda ako vo vodicke nieje...

kofinek
5. kvě 2010

ludmilabb: je to clanok na rodina.cz Chci být v suchu, maminko z 29.4.2010
neurologia: ako vypada ten vlhceny toaletak? Ake znacka je to prosim?

neurologia
5. kvě 2010

kofinek

http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/_site...

najdes ich v DM drogerii....sanft & sicher

lmm
5. kvě 2010

Tak já mám dneska poprvé chuť celou BKM vzdát. Čtvrtý den bojkot, od rána 12 plínek, protože nevydržím ji nechat mokrou ani chvíli. Buď čtu blbě signály nebo si dcérenka dělá z maminky srandu, ale prostě ani zaboha. Už mi z toho rozbalování peřinky hrabe, syn už je nepříčetný, když s ní mířím k přebalováku. Asi je jí úplně jedno, kam čůrá, jestli měla od narození nějaký pud čůrat mimo plínu, tak teď už ho nemá.
Pozor na vlhčený toaleťák z DM s (tuším) pomerančovou vůní, malej se mi z něj oprudil (ani se nedivím, je to strašný smrad), pak jsem to darovala švagrové, jejíž dcera je zvyklá na parfémované vlhčené ubrousky, ale osypala se taky, takže to musí být fakt sajrajt.

neurologia
5. kvě 2010

ja pouzivam len neparfemovane...a tu mame aj ine znacky na vyber...na sk viem DM...ine musite pokukat same 😉

lmm
nevzdavaj to....ved bojkotuje "len" 4 dni....takych bojkotov vas caka este vela a budu aj dlhsie...rob s nou tak ako si zvykla...ono sa to napravi...nam trval tento poledny bojkot 3 tyzdne...myslela som ze s nasou BKM je koniec ze mala uz zachod bude ignorovat...a opat sa zacalo darit... 🙂 ale viem je to tazke ked sa clovek snazi ako blb a deti to nejak odignoruju...

lmm
5. kvě 2010

Neurologia, děkuju za podporu, já to jen tak nevzdám, ale pěkně mě to sejří 🙂. Říkám si, co se jí asi děje v hlavince, jestli jí tam něco z těch skoro tří měsíců kyblíčkování zůstalo, nebo už to zapomněla a prostě čůrá, jak se jí zachce...Mám pocit, že nesignalizuje, že nečeká, až ji rozbalím, prostě čůrá, jak to přijde. No uvidíme, jak to půjde dál. Jen mi v tomhle příšerném počasí nestíhají schnout plíny. Mohla bych tu praxi u nás přejmenovat na víceplenková nekomunikační metoda 🙂.

opica
5. kvě 2010

ahojte kocky,
tak u nas po vcerajsku akoby utalo. kazdy krat, co som ho dala na nocnik, tak vobec neprostestoval a vzdy sa vycikal. tak sa idem pochvalit...dnes len 2!!! plienky 😉

dadude
5. kvě 2010

ahojky vespolek,
Jiřík má 6,5 měsíce a bejvalo to docela dobrý, hlavně přes zimu, když byl starší syn doma ze školky nemocnej, tak jsem měla čas ho dávat podle časování čurat a docela to vycházelo. Teď zaprvé znovu vodíme staršího do školky a ze školky, takže ráno nestíhačka a nemůžu dát vyčurat vždy, ptž jinak bysme do školky snad ani neodešli, za druhé jsme začali s příkrmy a vypozorovala jsem, že když ho bolí bříško, tak se mně nevyčurá ani za boha, takže posledních 14 dní docela katastrofa, za celej den chytneme tak 3 až 5 čurání, ach jo ☹((

dadude
5. kvě 2010

a zapomněla jsem dodat, že se často stane, že nad vanou se nevyčurá a jakmile ho donesu na pultík, abych mu dala plinku, tak se mně naschvál počurá na pultíku. Může jít u tak malýho mimi o nějakej bojkot???

kveluse
6. kvě 2010

Ahojky,
dadule, bojkotují už cca od 3 měsíců 😉 .
Jenom jsem vám chtěla poradit, z vlastní zkušenosti, nenechávejte je v mokru nebo bobku. Dítka si na to rychle zvyknou a pak už to ani necítí. TAkže žádné zkoušení a radši 10 x za hodinu přebalovat a převlíkat. A vydržte, ikdyž je to náročné ty bojkoty, tak se to vrátí!!!!