Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
25. kvě 2010

@lmm nevim sice uplne presne, jak vypada perinka, ale urcite bych sla do vlnaku. Ty jsou nejvic prodysne. Ja si nechavam na leto prave sit kalhotovku, ale jen z upletu a do toho vlozim nalanolinovany vlneny obdelnik a potom uz jen tenkou plinku dovnitr. Prave nam se maly taky dost poti, takze jak uz je tepleji, tak sice nema plinu pocuranou, ale lehce navlhlou od poceni 😅
Nebo mozna jeste flisacky, ale s tim nemam vubec zkusenost

lmm
26. kvě 2010

sussanah, vlňáky myslíš asi na patentky, ne natahovací? Protože používám čč a ty by z nich vypadávaly. Že bych vrazila peníze ještě do jedněch kalhotových? Když nekadí, tak by mohly stačit. Flísáčky právě měla, ale jsou dost tlusté. Ta peřinka je kus umělé hmoty potažené molitanem a nějakou syntetickou látkou. Je v tom pár dírek jakože na odvětrání, ale samozřejmě to neplní účel.

sussanah
26. kvě 2010

@sussanah ja taky pouzivam rovne pliny (vv), takze natahovaci jsou pro nas fakt na nic. Mela jsem spis na mysli ten vlneny obdelnik http://www.zlaticko.cz/index.php?page=detail&ko..., mozna na to uz bys ani nemusela nic davat, zalezi na tom, jak moc je ta perinka na telo, at necha holka zbytecne moc vrstev. Ale nemam s tim zatim zkusenost, mam to akorat objednane a cekam na doruceni a vyzkouseni. Takze kdyz pockas tak 1-2 tydny, tak to potom i poreferuju, jak to funguje a jak to pouzivam 😉 Jinak myslim, ze i vlnacky na patentky nebo suchac by udelaly sluzbu

sussanah
26. kvě 2010

@lmm samozrejme ze to bylo pro tebe, jenom jsem dala spatne "odpovez".. nojo, odpovidat sama sobe, to umim jedine ja 😀 😀

lmm
26. kvě 2010

Sussanah, děkuju, to je dobrý tip, počkám, co na to řekneš. Za 14 dní máme kontrolu, zkusím tam vyškemrat řemínky, tím by problém odpadl (i když, nevím, jak fungují ony, třeba vznikne zase jiný 🙂). A jak jsem včera psala, že je fajn, že aspoň kadíme do kyblíku, tak dneska už neplatí ani to ☹. Už vám někdy dítko bojkotovalo tak dlouho? Opravdu už je to snad měsíc.

johanka.
26. kvě 2010

sussanah, ten vlneny obdlznik ma zaujal, to by mohlo byt pohodlnejsie nez pulky. A to sa ako zavazuje? Na bokoch? Nie je to potom prilis volne? Alebo podobne ako disana, predna cast vzadu a zadna vpredu?

sussanah
26. kvě 2010

@johanka. abych rekla, tak ani poradne nevim, zatim to nemam vyzkousene, jen objednane, takze az to dorazi, tak budu maturovat a potom poreferuju. Jedny mam objednane se snurkama, a druhe jen obdelnik presne do kalhotovek (z upletu), takze tam to drzet bude. Uvidime. Ale uz se na ne tesim 🙂

nesetrilek
26. kvě 2010

Ahoj holky, jsem tu po strasne dlouhe dobe, nam jde BKM uplne do haje, vedeme to od desiti k peti, je to cim dal tim horsi 😠 . Trva to snad uz 2 mesice a zatim to na zlepseni nevypada. Signalizuje minimalne, uz i pres den nekdy rezignuju a dam jednorazovku! ☹ Jsem z toho fakt otravena. Vzdycky kdyz uz to vypada, ze to zase zacina fungovat, tak se to urychlene vrati do nasich jiz zajetych nefungujicich koleji. Zacalo to nocnim bojkotem a kam jsme se dostali... Rosotu nam zoubky, tak to svadim na to, ale predtimm uz jsem to svadela, ze se zacina prekulovat a na to a ono, takze ty zoubky jsou spis alibismus. Kdyz uz si ale reknu, ze ho curat davat nebudu (kdyz jsme nekde, kde se mi to nehodi), tak najednou ozije a zacne signalizivat jak o dusu, div, ze "nevystoupi" z kocaru, takze ho pak davam curat na namesti (predevcirem). A nad nocnikem se prohyba do oblouku, proste bojkot jak hrom. Venku to jde o trochu lepe, ale taky zadna slava.
Vubec nevim, co s tim. Na zlepseni uz cekam dost dlouho...

johanka.
26. kvě 2010

nesetrilek, nevzdavaj to! Ale tiez si to neber tak k srdcu. Proste sa v nom rodi osobnost, ber to tak 😀 My ked sme mali bojkot okolo 3-4 mesiaca, tak na nejaku dobu zabrala zmena prostredia. Jacala, uz ked som ju niesla na prebalovak, tak som kyblik preniesla do izby a pokracovali sme v bkm tam, vzdy som ju rozbalila, kde prave bola. Skusala som aj wc, raz sa tam vycikala, ale potom uz nie. Tak mozno poskusaj viacero noviniek, snad nieco zaberie. A ked nie, tak udrz aspon nejaku predvidatelnu rutinu, davaj vzdy rano po zobudeni (ja davam dvakrat, hned po zobudeni a potom este o desat minut, cika skoro kazde rano, casto je to jediny odchyt za den) a potom cojaviem pri prebalovani alebo nieco ine si zaved. V tomto veku on uz vie pekne pockat, ked chce. Akurat asi vacsinou nechce, ze? Ale ked zase bude chciet, tak aspon bude vediet, kedy bude prilezitost. U nas teraz tiez ziadne signaly, uz peknu dobu. Plazi sa a uz spekuluje nad lozenim (zatial sa len pokusa udrzat na styroch a strasne ju rozculuje, ze sa zakazdym rychlo zvezie na brucho), takze nema o nocnik zaujem, proste chce odo mna neotravovat ju 😀 Tak periem a periem a periem plienky 😝 Teraz to asi nejaku dobu bude aj u vas take rozbite, ako sa uci vela novych veci, obcas sa zadari ale vacsinou nie. Myslim, ze dolezite je nebrat to prilis tragicky, ale s co najvacsim nadhladom.

johanka.
26. kvě 2010

S tymi jednorazovkami to strasne zvadza. Tiez ked idem niekam na pol dna (cestujem k doktorovi alebo nieco take) tak sme na jednorazovkach. A ked sa vratim domov, tak si poviem, ze este nejdem prebalovat, ved ju ma este len hodinu, este pockam, oddychnem si... Skonci to tak, ze do nej nalozi (zaujimave, ze do latky mi nenaklada...zatial) a potom musim v umyvadle umyvat zakadeny zadok. V lavej ruke sa mi zurivo mece osem kilo zivej vahy a ja rozmyslam, ako to peboha robia baby, ked im do plienky nakladaju 2-3 rocne deti.

sussanah
26. kvě 2010

@nesetrilek Johanka ma pravdu, myslim, ze dulezite je i to, jak to vnima mamina. To mimco to proste vyciti a just a just nebude delat, co se po nem chce 😉 Kdyz mel maly kolem 5, tak jsme byli tak akorat na vycurani se po vyspani a max jednou treba po kojeni, zbytek byly pliny. Krome kakani, to mel vzdycky tak nejak nastavene. No a hodne dlouho jsem se snazila vychytavat to curani i kdyz je vzhuru a pak uz sem si pripadala jak magor, jak ho zkousim snad co 10min a pak stejne se vycural, kdyz sem ho zabalila. No a zlepsilo se to, kdyz jsem mu zatrhla separacky pres den na doma a proste ho nechala a davala ve vetsich intervalech. A on asi zjistil, ze ma vazne cenu pockat nez si nacurat do pliny 😀 Proste u nas to bylo tak, ze cim vic jsem se snazila, tim mene to fungovalo. Kdyz se na to moc nesoustredim, ale davam ho spis podle intuice, tak to funguje ukazkove 🙂

luvie
26. kvě 2010

Ahoj holky, tak zase po dlouhé době se ozývám... Kačka je teď na mě zavislák, přes den furt v šátku nebo u prsíka, večer opět usíná u prsa a po přenesení do postýlky k ní ještě párkrát musím 🙂 a v noci se teď budí aspoň jednou, počůraná naprosto probuzená a připravená se přisát 🙂 Ale zatím se mi to pořád líbí 😀
Začala jsem jí dávat první příkrm, přesně jak říkala Delfi, začala kakat častěji, ale daří se mi odchytávat skoro všecko. Až na nějaké nehody, kdy nám třeba vařím oběd, nechám ji v ohrádce s holoou dupkou a ona tam během minuty, co se nedívám věechno pokakoší 😀 Aspoň nevyjdu ze cviku, stává se to malo. Čůrání jak kdy, pořád si tak nějak jenom ucvrkává, zkoušela jsem i kvelusinu metodu nechat nad WC o něco déle, ale když ona už pak nechce, tak co nadělám...
Navíc, už máme doma malou svéhlavičku, příšerně ji nebaví oblékání, zvláště pak oblékání plenky, takže ji často nechávám jen v teplákách. Peru míň plenek ale víc tepláků 🙂

sussanah, marcik: tu holčičku lituju taky... a přirovnání s vložkama je přesně takové, jaké používám já. Ze stejného důvodu jsem se taky rozhodla pro látkovky, protože si matně vzpomínám, jaké jsem měla problémy s vložkama (a to jsem opravdu neměla jen tři na den...) Jinak my jsme taky zrušili separačky, dávám je už jen na noc, případně, když vím, že dlouho nebudu moci přebalit, ale Kačce je to často jedno. Někdy hned protestuje že má mokro, ale má ted období, kdy všechno zkoumá a přebalování, převlékání, atd ji spíše obtěžuje... takže nevím, jak to zabere u jiných. Se spaním přes den je to tak, že kačka mi spí buď v šátku nebo u prsa, takže u jejího probuzení vždy jsem 🙂

Imm, Nesetrilek, holky, hlavně buďte v klidu a mějte v klidu děti. Nemá cenu se stresovat, třeba to nejde z nějakého důvodu, kterému my vůbec nerozumíme. Taky mám někdy za jeden den nahromaděných asi 30 plenek, což je 2-3x tolik než když byla malá a BKM jsme nepraktikovali, ale zas vím, že je v suchu a raduju se, když se nám pak podaří něco odchytit. Myslím, že je to náročné i pro ty naše děti, tak se jim nedivte, že je to taky někdy nebaví 😝 Hodně štěstí

mamusia
27. kvě 2010

Ahojte.
Chcem sa Vas baby spytat,ze ak ste pouzivali ten obdlznik vlneny,tak ten vpije ten moc a je sucho,alebo ako to funguje? Lebo ja chcem malej asi tak o mesiac kupit gatky (zmensit ich,lebo najmensie ako sa daju kupit je jasne,ze na rok) a chcem jej tam len pre kazdy pripad(aby som nemusela stale vsetko prat)dat tam ten vlneny obbdlznik,ze ci to bude fungovat a zaujima ma aj,ze ci bude citit na tom obdlzniku,ze je moky,ze sa pocikala.........
Nieze by sa nam tak darilo.....ale nie je najhorsie...kaku odchytavame ok a cikanie ako kedy....ale da sa 😉

busni
27. kvě 2010

ahojte, mam 4 mesacnu dceru, pouzivame od narodenia latkove plienky a chcela by som zacat BKM. skusam ju len tak hocikedy rozbalit a dat nad kyblik, ale velmi to nefunguje. poradte mi prosim, ako na to. vdaka 😉

nesetrilek
27. kvě 2010

Ahoj holky, díky moc za podporu. Já jsem s bojkotem pocitala, ze jednou prijde, ale nepocitala jsem, ze se nas bude drzet tak dlouho 😝 . Snazim se to neresit, byt trpeliva a cekat, ale to cekani je nerocne 😉 . Ale je pravda, ze kdyz chce, tak umi signalizovat krasne a umi i vydrzet. Bohuzel to nebyva moc casto... 😖 Kaszdopadne zatnu zuby a budu vyckavat na zlepserni 😉

sussanah
28. kvě 2010

@mamusia ten vlnenz obdelnik ma fungovat spis jako nepropustna vrstva na plince, tj cc k telicku, pres to vlnenz naimpregnovanz obdenlik a melo by to tu vlhkost udrzet do urcite miry. Ale jak uz jsem psala, to je teiorie, praxi si overim az tak za tyden 😉

johanka.
28. kvě 2010

busni, standardne sa v bkm odporuca zacat tak, ze nechas jeden-dva dvi babatko vyzlecene a budes sledovat ako sa sprava, presnejsie, ci vycikaniu sa predchadza nejaky signal. Napriklad sa zacne mrvit, alebo zaplace alebo nieco take. A potom ho vzdy pri tomto signale das nad kyblik. Popri cikani/kakani hovoris nejaky zvuk, v podstate si zvol hocijake slovo, aby si to dieta spojilo, ze toto je zvuk, ktorym mu oznamuju, ze moze spustit. Ten zvuk mozes zacat zavadzat, aj ked ti cika nahe na nejakej podlozke, kym ho len pozorujes (ale nerob to prilis dlho, akoze niekolko dni, lebo vraj si deticky mozu zvyknut, ze cika sa poleziacky na podlozke a potom ich treba preucat - ucia sa prekvapivo rychlo). Ja som na mojej malej ziadne signaly nepozorovala, ale mne zase casto cikala na prebalovaku, ked som ju rozbalila, takze ja som sa odrazila od toho. Potom postupne zacala aj oznamovat (niekedy), zaplakanim, mykanim sa, ked ju mam v satke... rozne. A nakoniec dobre je vystriehnut nejake casy, kedy pravidelne cikava. Toto je typicky rano po zobudeni, niekedy u mensich deti aj po kojeni. Ale po tom zobudeni treba dat na nocnik hned. U nas to nie je problem, lebo ja ju mam pri sebe, takze ja sa s nou vzdy zobudim. Vsak skus, daj vediet, ako sa ti dari, a snad nieco este s babami vymyslime, ak to nepojde dobre. Ona uz je vo veku, ked zacina akoby byt sama sebou, takze treba ratat, ze niekedy oznami a niekedy sa bude kybliku branit. Ale aspon na zaciatku, kym je to novinka, by ju to mohlo bavit. Podstatne je byt systematicky, teda nie, ze teraz skusam, potom par dni pauza a potom zase skusam. A tiez neupinat sa prilis na to, babatko vytusi napatie a privelku snahu a zacne sa branit. Nenutit!

mamusia
30. kvě 2010

Diky sussanah,tak daj teda v ediet,ze ako to funguje 😉
Inak chystame sa aj na druhe mimi a rozmyslam,ze druhemu asi nebudem davat ten isty signal pri cikani....bo co ked to bude mala pocut a sa pocika?? 😎 to je len taka filozofia moja 😝

withep
31. kvě 2010

Ahoj holky, potřebovala bych poradit. Dcerka má 4 měsíce a začíná se otáčet. Problém je, že v poloze na bříšku se vyčurá, i kdyby jinak nečurala nebo i když je zrovna vyčuraná. No a teď, když se na bříško dostane kdykoliv sama, nám přestávají "fungovat" takové ty vypozorované intervaly 😒. Měly jstě některá podobný problém? Jak jste to řešily? Předpokládám, že by se to mohlo zlepšit, až to pro ni bude opravdu běžná poloha a bude při ní mít pevnější svaly... Díky za případné rady 🙂.

busni
31. kvě 2010

@johanka. ahoj, dakujem velmi pekne za infosky, zacala som ju davat nad lavorik v casoch kedy viem ze cikava, celkom to ide, aj ked nie vzdy sme uspesne 🙂 ale nevadi, snazim sa velmi ju pochvalit ked sa zadari a tvarit sa normalne, aj ked nic nejde. Kakanie sa mi celkom dari odchytavat, mozno aj preto, ze ked je v klbku, ide jej to lahsie. este mam otazku, ako dlho ju mam drzat nad lavorikom, ked nic nejde? skusala som tak max. 2 az 3 min. ale neviem, ci to nie je malo. Jej to zatial nevadi, celkom sa jej to paci, lbo sa pozera po izbe z inej perspektivy 🙂)))

sussanah
31. kvě 2010

@withep ahoj, ja bych to spis videla na to, ze je to pro ni novinka. Ono kazdy takovy zlom doprovazi "bojkot", u nas teda spis totalni nasazeni na zvladnuti nove cinosti 🙂 Treba dneska rano se rozhodl, ze nam nebude curat a to jako vubec 😀 Ucil se totiz sedet na patickach z kleku a tak mu to davalo zabrat, ze takovy nocnik byl proste zdrzovani... Ale to se stava a jeste bude, jak zacne vic vnimat kolem sebe. Dej ji cas, to se spravi 😉 Jinak cetla jsem tvuj clanek na rodine a moc se mi libil, konecne to nekdo napsal tak, ze nevypadame jako matky ttyranky, co privazuji dite k nocniku 😀 😀

sussanah
31. kvě 2010

@busni ja drzim tak dlouho, dokud mi neda vedet. Ale ja mam doma zivel, takze kdyz nechce, tak se mi hned vzpina a ja vim, ze nema cenu cekat. Myslim, ze ty 2-3min jsou tak akorat. Uvidis, az ji to omrzi ta nova perspektiva 😉

busni
31. kvě 2010

@sussanah no som zvedava, lebo ona je dost ziva a svojhlava tiez a to uz od zaciatku 🙂
posli prosim linku na ten clanok, ak mozes, lebo aj na mna sa tu susedky pozeraju ako ze som spadla z mesiaca, najskor latkovky, potom satka a teraz toto 😀

sussanah
31. kvě 2010

@busni http://www.rodina.cz/clanek7694.htm jinak na ty pohledy si zvyknes, ja ted o vikendu byla s manzou a malym u voleb a potom se maly vzbudil, tak jsem ho vyndala z nositka (mel ho manza), dala vycurat na holcicku ke stromecku a pak na lavicce nakojila. To vse na male vesnici, tak si ty pohledy asi dokazes predstavit 😀 😀 😀

withep
31. kvě 2010

Sussanah, díky 🙂. S bojkoty v různých fázích objevování a pokroků počítám, ale tohle bude něco jiného. Možná jsem to špatně popsala - ona na tom bříšku čurala vždycky už od narození, akorát že do teďka jsme ji tam dávali my, kdežto teď už se překulí sama, takže je na bříšku furt. Ale asi se s tím fakt nedá dělat nic, než dát tomu čas 😎 .

marcik2
31. kvě 2010

@withep jezis, zrovna dnes jsem se na to chtela zeptat - zrovna pred hodinou se mi mala v rozmezi 15 minut 2x pocurala, kdyz byla na brisku a taky byla pred tim vycurana.
Hm, u nas to tak ale je uz od te doby, co se otaci na brisko, pres dva mesice a taky si myslim, ze to je tim, ze ji to jakoby tlaci na moc. mechyr... Takze ja zase spoleham na to, ze az bude lozit nebo sedet, tak to prejde 😉

marcik2
31. kvě 2010

Je, ten clanek jsem cetla uz asi pred mesicem a taky diskuzi pod nim, a byla jsem z toho tenkrat celkem spatna. Ale je to takovy obraz ceske povahy, vse "nove" odsoudit, aniz bych se o tom informoval a nejlepe urazlivym tonem ☹

marcik2
31. kvě 2010

Jinak u nas... no vcera a dneska je to celkem v pohode, vetsinu curani odchytavam, ale uplne se bojim to nahlas vyslovit 😀 Minuly tyden jsem z toho byla fakt takova jakasi spatna, odchytla jsem treba jen 2 - 3 curani za den, ale proste nevzdam to, mala je jinak zlata, pekne spinka a papa, furt se smeje, je spokojena (obcas teda zamrci, to je jasny), tak si rikam, ze je stejne skvela, ze kaka do nocniku a obcas i cura, musim byt za to rada.

opica
31. kvě 2010

caute babule,
ach jaj, no nestiham...tak ani neviem moc, co riesite. ale vidim, ze standardne bojkoty ;)

u nas..klop klop klop...super. max 2 plienky denne 😎 teda, normalne mam pocit, ze g si uz zacina uvedomovat cikanie. normalne caka, dam ho na nocnik (niekedy az po 3 hodkach, plienka sucha) a on sa spravodlivo vycika.
myslim,ze BKM zacina prinasat ovocie. teraz, ako bolo teplo, tak bol dost vela uplne bez plienky a celkom fajn. je pravda, ze obcas neodhadnem,ale veru zvacsa caka. doobedu je to o dost lepsie, je oddychnuty. som zvedava na moje predsavzatie byt do konca leta bez plienok, drzte palce 😀

a bojkotov sa nelakajte, ono to prejde a zas bude fajn.

a co sa tyka cikania na brusku, nemyslim ,ze lozenim sa to vyrazne zlepsi. oni vtedy budu este aktivnejsi a menej sa budu pytat, ale vsetko je ako na sinusoide 🙂 raz lepsie, raz horsie, drzim palce a ked stihnem, zas sa dobehnem pochvalit 😀 😝

opica
31. kvě 2010

a este som chcela jednu vec...sme boli cez vikend ma firemnej akcii a vsetci tam na mna kukali, ked videli,ze davam g nad zachod alebo travu. a si predstavte, ze vacsina z tych matiek nechava svoje 2,5 rocne deti normalne kakat a cikat do plienky. ja to nechapem. a povedia mi, ze dieta im inak kakat nechce. podla mna to je len lenivost matiek. a potom sa cuduju, ked vidia niekoho s inym nazorom na "plienkove" veci...