Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

prsky
15. črc 2010

@johanka. no neviem, pot nejde az na matrac 😀 ale dala som pod nu taky hunaty uterak, na to 2 stvorce, pred spanim standardne cikat, tak uvidime, co z toho bude 😉
mne sa inak tiez parkrat stalo, ze si cikla a potom si sadla na serbel, mam pocit, ze ten klasicky berie skor ako stolicku 😀 ale dnes zacala napadne chodit do kupelky a nacahovat sa za umyvadlom a vzdy aj suhlasila s podrzanim nad cinakom - zeby signal? ale stale je ochotna curat len nad cinakom, ktory spolu s nou drzim nad umyvadlom a pozera sa na seba do zrkadla 😀

kveluse
16. črc 2010

Ahojky,

do postýlky dávám klasické přebalovací podložky. Jdou tu koupit i takový větší rozměr, to už je teď lepší, protože hodně cestuje.
Pokud je nahatá, tak si neříká. To prostě ví, že může čůrat, jak chce - myslím samosebou na zahradě (doma jí musím okamžitě oblékat, jinak by čůrala i doma). O kakání si přijde říct vždy, to na bobku ještě neumí.

Květule taky začala kolem 8. měsíce chodit k nočníku nebo k záchodu, myslím, že je to krásný a jasný signál, ikdyž to ještě neumí asi tak úplně spojit, je to začátet. Květuška už si teď krásně nosí nočník, když se jí chce čůrat.

rampa
16. črc 2010

ahojte, tak nam sa zacalo darit zachytavat aspon cikanie po papani. co povazujem za celkom pekny uspech 🙂 a mam pocit, ze uz zacina chapat, naco ju na ten nocnicek davam. ale dopracovali sme sa ku hnacke, co teda nic moc zazitok. nie, ze by bola nejaka strasliva, zivotohrozujuca (aspon zatial a dufam, ze ani nebude), ale je to dost otrava. niekedy kaka v 5-10 min intervaloch aj tri-styrikrat. prve spravidla zachytime, ostatne nie. niekedy zase nekaka dlho dlho. alebo ma len take prdky, pri ktorych troska vybehne. chuda moje male. dufam, ze jej to coskoro prejde. kedze ju mam zvacsa rozbalenu na podlozke a len pod nu podkladam plienky, tak tymto sposobom mame dost velku spotrebu. a neviem si predstavit, keby sme boli na papierovych. to by sme sa asi nedoplatili....

lmm
16. črc 2010

rampa, v těch vedrech je průjem dost naprd, naleješ do ní dost, aby nebyla dehydrovaná? Malej má angínu a na ATB samozřejmě chytl průjem a nedaří se mi do něj nalít skoro nic, achjo.
Dneska jsme byli na návštěvě a po dlouhé době jsem měla na malou čas. Výsledek: všechna čůrání do misky a naprosto užaslí příbuzní. Tak je mi až líto, že tak lítám od jednoho k druhému a nestíhám ji pořád sledovat, očividně už to krásně umí, akorát maminka neslyší skoro žádné volání.

labutka
17. črc 2010

@prsky vy este fungujete s cinakom? J som nas posunula kamoske, lebo som kupila serblik od tots bots, zozaciatku to fungovalo, ale teraz, ke mikrpec cika a kaka skoro vyhradne klbku, som zacala rozmyslat, ze som si cinak mala nechat..... Mam sa vratit o krok spat k cinaku? Zeby sa chystalo nejake zlomove obdobie (rozpravanie), a preto ten navrat ku klbku?

prsky
17. črc 2010

@labutka hej, lebo nad nim sa mi vycika najrychlejsie, normalny nocnik ignoruje (teda, skor ho povazuje za detsku stolicku a sada si nanho len tak), ale zacina ju zaujimat zachod - uz sa aj parkrat vykakala a vycikala, ale zvacsa sa nan vypyta, ked na nom sedim ja a chce si citat knizky, takze dufam, ze sa nam podari rovno prejst na zachod. Na tvojom mieste by som sa na cinak uz nevracala...kebyze ho doma nemam, tak som asi nutena viac motivovat na WC, takto ma to az tak netlaci

opica
18. črc 2010

ahojte kocky,
zas po nejakom case sa hlasim. mali sme a este stale mame dost desne obdobie. skoro sa mi zabil muz, uz 3. tyzden je v nemocnici a este nejaku dobu bude, ale snad sa casom vsetko dostane do normalu. takze sa musim priznat,ze pri tych vsetkych problemoch a hladani stale niekoho, kto by gregusa strazil, kym som ja riesila a chodim za nim, tak sme sa dost vyrazne zhorsili.
ako pise kvetluse, tak u nas tiez plati, ked som holy, to znamena,ze mozem cikat kedykolvek (vcera ho strazila moja mama a nechala ho len v tricku, takze sme tri razy utierali dlazku v byte-esteze nemame koberce 😀 )
inak tiez robi to, ze ked mu treba, tak pride k nocniku. dokonca, ked sme vonku v zahrade a zacne mu byt treba, tak sa teperi domov, to ma velmi tesi.
inak, som zvedava, ako sa mi podari splnit moje predsavzatie, ze do konca leta bez plienok minimalne pocas bdenia.
jaj a vcera som prestala kojit, tak aj z toho sa celkom tesim 😉
drzte sa!!!

luvie
18. črc 2010

@opica doufám, že bude všechno v pořádku...

misha_
18. črc 2010

Ahoj, mame pekny vikendovy zazitek. Byli jsme u znamych, kteri maji dvouleteho kluka. Beatka zacala s vrtenim, tak jsme ji zkusili dat na pujceny nocnik a hned se do nej vycurala. Tak mam radost, ze ji to slo i na cizi misku 🙂 Ale zajimavejsi je, ze Matysek, ktery stal vedle, najednou zacal curat, hned jak jsem dala B. signal. Jenze vypadal, ze si toho vubec nevsiml. Na nocnik se uci a pry mu to zatim moc nejde. Myslite, ze mohl reagovat na nas signal?
No, vsichni byli samozrejme uplne nadseni, jak BKM funguje. Asi pet minut na to se B. vykadila do pliny, aniz by aspon knourla 😀 A to mela poprve mimo domov latkovku.

lmm
19. črc 2010

Opica, držím pěsti, ať je u vás všechno brzo OK.
Misho, to spíš reagoval na to, že Beatka čůrala (plus na jeho nočník). I když, zatím to asi nemá spojené, když si toho nevšiml. Tak nevím. Do první látkovky hned kakanec, to ti asi udělala radost, co? 🙂

luvie
19. črc 2010

@misha_ souhlas s Imm 🙂 signálem to určitě nebude

sussanah
19. črc 2010

@opica at je doma vsechno brzo ok!

Jinak u nas je to ted jak na houpacce, jeden den suchy, druhy den nestiham prat slipy. Navic pracka vypovedela sluzbu, takze si hraju na pradlenku. Nevim, co to s malym je, jeslti zkousi, jak to funguje, protoze nekdy hlasi tak ukazkove, ze lip uz ani nemuze, proste ke mne prijde, zacne na me "mluvit", ocividne mi chce neco rict no a jindy se pocura do pliny a ani nefnukne. Ale zase dneska se poprve pustil asi 5sekund urputne zkoumal kolicky na pradlo, nez si vsiml ze stoji a spadl 😀 Takze si namlouvam, ze je to tim, ze se nam blizi chozeni 😀

opica
19. črc 2010

dakujem kocky, pomaly sa to zlepsuje. snad an buduci tyzden ho pustia domov, ale to mi len zacnu galeje ;) starat sa o dve deti, ten starsi snad bude aspon schopny dojst na zachod.
gregor na mna nejak kasle. proste sa mu nechce. davam mu slipy, ale je mu jedno, ked sa docura. teda, mam pocit, ze niekedy sa aj snazi, ale je taky "rozlietany", ze si to nestiha asi uvedomovat...ach jaj, keby uz aspon zacal chodit 😎

delfi
20. črc 2010

zdravím všechny po delší odmlce (já už ty krátký asi ani neumím 😅 ) vůbec Vás nestíhám, resp. reagovat, i když Vás poctivě čtu.
Opica: moc držím palce ať je manžel co nejdřív v pořádku
jinak vám závidím ty děti co když se jim chce tak přijdou k nočníku, u nás toto zatím nehrozí, i když chodí už krásně a moc dobře ví na co nočník je. když se mu chce a sundavám mu kalhoty nad nočníkem tak je v klidu, ale běda jestli se mu nechce nebo nemá náladu čůrat do nočníku, tak to už při sundavání kalhot a pohledu na nočník má hysterák.
noci pořád nula bodů, ale nějak mi to nevadí.
jinak gratuluju k úsoěchům zvlášť u malých miminek 😉

misha_
21. črc 2010

@lmm @luvie Určitě to nebylo signálem 😉, ale vypadlo to dost vtipně. V každém případě se nám od té doby moc nedaří. Včera šest počůraných + občas to šlo na podložku, jak je nahatá. Večer jsem už nevydržela a dala jí papírovku. Přemýšlím, jestli jí třeba nebudou růst zuby. Slintá ukrutně, ale čtyři měsíce je ještě málo, ne? A asi 14 dní se přetáčí na bříško. Ale jak jsem pochopila, problémy jsou spíš před tím. Nebo je to u nás obráceně.

misha_
21. črc 2010

Abych Beatce nekřivdila, teď mě dvakrát krásně zavolala a počkala si.

rampa
21. črc 2010

ahojte, tak my sme sa vratili po piatich dnoch u mamy na dome. hnacka zatial trva, ale je to skor take uprdkavanie namokro. cize dehydratacia nehrozi. iba vela vela plienok a neprijemne bolesti bruska. za tych pat dni som v rucnom prani plienok dosiahla takmer dokonalost 😀 a mali sme aj pomerne slusnu bilanciu, co sa zachytavania do nocnicka tyka. takze aspon na nieco je ta hnacka dobra 😀
@misha zuby mozu rast aj v styroch mesiacoch. priemer je sice v siestich, ale mozu sa zjavit aj skor, aj neskor. ja sa toho tiez momentalne dost obavam. mala stale musi mat nieco v ustach a slinta a slinta... tak kazdy den prezeram dasna, ci neobjavim nejaky hrbolcek.

lmm
21. črc 2010

Ahoj, nám se dneska stala hezká příhoda. Byla jsem s malou na kontrole na kyčlích a nesla ji na záchod. V předsíňce byla paní a nabídla se, že mi malou pohlídá. Když jsem jí řekla, že čůrat jde ona, nemohla tomu uvěřit. Počkala na mě přede dveřmi a vyptávala se, jak je to možné, jak to děláme, že má tříměsíční vnučku a vůbec nic na ní nepoznají, ani kakání. Nebýt toho, že jsem pospíchala na autobus, mohla jsem zlanařit jednu BKM babičku 🙂.

misha_
21. črc 2010

@rampa tak to možná máme stejně. Jak může, strká si do pusy moje prsty a už do nich pěkně kouše.

lmm
21. črc 2010

Holky, to nemusí být zuby, děti takhle "osahávají" svět. Malá taky už dlouho slintá, uvažovala jsem, že jí budu dávat bryndáček, aby neměla věčně mokré bodyčko. Zub zatím neočekávám, vzhledem k tomu, že syn měl první kousek až ve 13ti měsících. I když, ona je ve všech ohledech hodně jiné kafe, tak uvidíme.

sussanah
22. črc 2010

holky, ja nevim co se to u nas deje, ale my ted nemame bojkot, nas maly na to proste kasle. Z nasich super uspechu jsem dneska na 10!!! pocuranych plinach, alespon ze kakani slo do nocniku 😒 S tim ze navic jeste dneska cural snad po 15-20minutach.. Vubec to nechapu, ale vzpomnela jsem si, jak tady psala jedna mamina, co ma uz starsiho kluka a jeste porad plinkujou s tim, ze kolem roku sla jejich bkm taky do kytek ☹

johanka.
22. črc 2010

@lmm pekna prihoda. Inak zistujem, ze prave take starsie zeny su otvorenejsie kadejakym alternativam. Asi je to tym vekom, ze uz ziskali nadhlad nad vsetkym a nepotrebuju si dokazovat, ze prave ony maju pravdu 🙂

johanka.
22. črc 2010

ja tu nejaku dobu asi len budem kazit moralku. Brutalne ignorovanie nocnika, uz zacinam o celej bkm pochybovat. Zacinam si mysliet, ze po tych (i tak nie velkych) uspechoch v prvych mesiacoch nas caka konvencne ucenie na nocnik. Tak som uz aj zabludila do temy o uceni na nocnik a prave tam spominali, ze ked sa s tym zacina skoro, tak potom tie deti nocnik spravidla zacnu neskor odmietat. Tak neviem, ci to nie je nas pripad 😖 Cikanie aj kakanie uz ide do plienky ci na zem, obcas sa mi podari odchytit ranne cikanie, len cakam, kedy skonci aj toto. Ak je to naozaj len bojkot, ktory casom skonci, aj tak neviem, ako poznam koniec bojkotu. Obcas ju skusam dat na nocnik, ked sa mi zda, ze tlaci, ale vzdy sa vzoprie, tak to nechcem robit casto, nech jej to este viac nesprotivim. A tak neviem, ci sa mi zacne potom sama pytat alebo ako to vlastne poznam, ze bojkot skoncil.

Tak uvazujem, ci bkm nie je len o tych prvych mesiacoch, ked deticky este neprotestuju, ze naozaj to len odpozorovat a dat ich v spravnej chvili na nocnik. Ze to vobec nie je o nejakom skorsom odplienkovani, ale len o tom "tu a teraz" pocas prvych mesiacov. Potom doba temna a potom normalne ucenie na nocnik 😒

lmm
22. črc 2010

@johanka. i kdyby to tak bylo, tak je fajn, že aspoň prvních pár měsíců byla Miška v suchu, ne? Ale doufám, že to tak není 🙂. Každopádně i u nás bylo víc bojkotových dní než dní, kdy se dařilo. Chtělo by to zkušenosti maminek, které provozovaly BKM a už mají děti bez plínek, kdyby napsaly, jak a kdy s plínama skončily.

sussanah
23. črc 2010

@johanka. docela te chapu, taky ted nad tim premyslim. Nekdy tak 2 tydny zpatky si krasne volala skoro pokazde a ted jsme zpatky na casovani po 30min 😲 Sice odpoledni spanky a pulka noci jsou v poho, stejne tak kakani do nocniku, ale to curani je uplne skok zpatky. Uz jsem prave taky uvazovala, jestli ty mimca jak z toho zacinaji mit rozum, tak si rikaji, schvalne a co se stane, kdyz se na to vyprdnu? 😒 No a taky, co je normalni uceni na nocnik? jakoze ve dvou letech zacit?
@lmm jj chtelo by to mamci s vetsima mimcama 🙂

rampa
23. črc 2010

jejej, baby, nekuvikajte. ja mam tiez hadam kazdy den chut skoncit, ale poviem si, ze nie som sama, co to skusa a mnohym sa dari, tak ma to motivuje. ked uz aj vy poviete, ze to nejde, tak neviem neviem... vydrzte!!! 😉

prsky
23. črc 2010

baby, nevzdavajte sa. vacsie dojcata maju uz aj ine starosti ako volat maminku na cikanie/kakanie. je tolko veci, co ich rozptyluje, ze si skratka vsimnu neskoro, proste odchytavajte - odkukajte, ako casto vasi drobci cikaju a skuste ich v tych intervaloch nad nocnikom podrzat - u nas to fungovalo. teraz oducam uz uplne, doma beha v nohavickach, obcas sa vypyta, vacsinou vsak zabudne a stale v podstate odchytavam. uspesnost je striedavo oblacno - niekedy utieram kaluz za kaluzou, niekedy ani jednu za den. ale mam pocit, ze si na to zacina davat pozor. a strasne sa jej pacia nohavicky - sama mi ich nosi a chce si ich obliect 🙂 a samozrejme aj skusaju. nasa mi zasadne na otazku, ci potrebuje cikat, odpovie nie. ked naozaj nepotrebuje, nenecha sa podrzat nad nocnikom alebo vysadit na WC. ak potrebuje, chvilu pred odpovedou nie vaha - tak ju v takom pripade vezmem a vacsinou pri podrzani nad nocnikom neprotestuje. dokonca mi uz zacala cikat do travicky vonku, co bol pre nu predtym zasadny problem.

takze vydrzte, ono sa to oplati. ked uz pre nic ine tak preto, ze nebudu mat zvyk kakat/cikat pod seba.

prsky
23. črc 2010

@johanka. chapem, ze si z toho frustrovana. u nas nastastie nebola ziadna doba temna, nikdy nocnik neodmietala, az ked zacala chodit a viac si uvedomovat tak uz nechce ist na nocnik zakazdym a vzpiera sa. ked ale potrebuje, ide na nocnik (teraz uz aj WC) rada. co ma ale od zaciatku tesi najviac je, ze neznesie kakanie do plienky, co by sa asi neudialo, keby som nezacala v 3m s BKM. asi ako vacsina ludi, aj ona ma svoje casy a oblubeny sposob kakania. takze neviem, ci som mala nejake extra stastie, alebo vy ste vynimka ☹ inak 2 baby z novembroviek tiez bkmkovali, jedna z nich len ciastocne a obe baby su uz odplienkovane uplne (nasa este nie, ale vdaka intervalu cikania, ktory ma - raz za 1-5 az 2 hodky, nemam obavy chodit s nou aj von bez pleny)
skusas stale ten isty sposob davania na nocnik? myslim - co tak skusit na WC alebo iny nocnik? rada by som poradila, ale v 8-9 mesiacoch nasa mala nemala s nicim problem, nechala sa bez problemov podrzat, prezliect, vsetko, takze nemam skusenosti, ktore by som mohla predat dalej. protesty zacinaju az teraz, ale to je pochopitelne - zacina sa z nej vyvijat osobnost a vsetko si chce riesit sama po svojom.

jonas17
25. črc 2010

Ahojte!
Nečítala som všetko, čo ste popísali, ale môžem sa s vami podeliť s mojimi skúsenosťami " zaslúžilej" mamy 😀 Mám dvoch synov, ktorých som tiež dávala na nočník od štyroch mesiacov a od roka a pol už nemali plienky, cez deň. Viem, že k tomu treba trpezlivosť, museli sme sadať na nočník aj každých 15 minút, ale dalo sa to zvládnuť.Neskôr sadali na záchod a tiež sme to robili do trávičky. Nepamätám si na nejaké výrazné protestovanie.Určite, že to nešlo stále ľahko, ale myslím, že prirodzene.Teraz som dcéru začala dávať na nočník užp red mesiacom, lebo kakala len raz do týžňa a to teda bola nálož, tak bolo jednoduchšie to chytiť do nočníka. a takzačala aj piškať.Ked sme vonku, je bez plienky, asi po 15 min.ju dávam piškať do trávičky a ide to. Nerobím to násilne, nečakaám, že sa mi už začne pýtať a robím to, len ked máme náladu a čas. Verím, že sa bude tiež skoro pýtať.

lmm
26. črc 2010

johanka, teď mě napadlo, bojkotuje ti i v šátku? tam to bývá většinou jistota (teda u nás ne, ale co vy jste tady psaly). že bys zkusila víc nosit, aby ses mohla ujistit, že to přece jen všechno nezapomněla.
nám se teď daří v noci a venku. doma přes den ani ránu. prostě ji nestíhám sledovat. zato když ji mám u sebe, tak krásně říká, v noci si počká. dneska načůrala snad půl litru. tak jsem se pochlubila a čekám bojkot 🙂.