Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
5. srp 2010

Tak jsem objevila dva prořezávající se zoubky (díky Mamusie jsem to zkontrolovala znovu), ale jsou teprve v plenkách, tak to bude ještě trvat. Plus druhý den novinka, vstáváme o půl 4. I uspat v posteli jsem zkusila, nic. Pomooooc! Syn vstával rok a půl o půl páté, bála jsem se, že bude po něm, no nebude, bude vstávat ještě o hodinu dřív ☹.

mamusia
5. srp 2010

@lmm no vidis,tam je to 😉 aj ja uz cakam ze nieco sa prereze,ma ich vyjdene hore,ale prerezanie stale nic ☹ akurat som jej dnes kupila nove papierove plienky (tie pouzivame vonku,v noci a tak)take nohavickove,ze co len stiahnem,ked ju budem davat cikat,bo sa mi tak meta a nie a nie ju naspat zapnut do plienky,tak ze ked bude stat,tak jej to rychlo supnem hore 😉
A Imm skus ju neskor polozit spat vecer,mozno vstane rano neskor 🙂

opica
5. srp 2010

caute babule,
ja uz neviem, u nas nechytame najnovsie nic. len mi hlasi, ked sa docika alebo dokaka. pritom sa snazim, davam ho na nocnik, na velky zachod a furt protestuje. obcas chvilu obsedi, ale inak na mna dlabe. uz periem jak najata. a nebudem hovorit, ze rano ma plienka asi tonu (davam pampersku, inak by som kazdy den prala aj matrac asi) 😎
a jasne, ze ked ho necham pobehovat bez nicoho, tak len utieram mlacky.
takze nula bodov, asi fakt BKM je len o matkach, ci co 😝

lmm
5. srp 2010

@mamusia, později to moc nejde, ona spí přes den jen dvakrát dvacet-třicet minut, naposledy po obědě, takže kolem sedmé padá na hubu. O půl osmé ji dávám do postele, to už bývá fakt vyřízená. Odpolední spánek zrušila asi před týdnem. Fakt nechápu, po kom jsou moje děti, já i partner bychom klidně spali dvanáct hodin denně 🙂. Zkoušela jsi kousátko na prořezávání zubů? Je to z takového tvrdého plastu, syn po tom byl divý a dcera to teď taky nepustí z ruky. Třeba by to Zoe pomohlo.

lmm
5. srp 2010

@opica, co muž, už je doma? Všechno dobrý?

rampa
6. srp 2010

ahojte, tak my sa ideme pochvalit a dufam, ze to nezakriknem. Linda uz, zda sa, definitivne pochopila na co nocnik je a pekne sa do neho vycika, pripadne vykaka, po kazdom kojeni. aj v noci. zatial sa nam tie noci daria, tak, ze vpohode potom zaspi. no mokre plienky mame stale, bo, priznam sa, som prilis leniva ju davat na nocnik pri kazdom zobudeni - davam ju len po kojeni. ale snad si to spoji a casom zadrzi. cez den dokonca obcas hlasi, ked potrebuje kakat. akurat, mama hlupa, nie vzdy to pochopi. zacala s tym asi len pred dvomi dnami, takze zatial sa vzajomne ucime. ale momentalne, ked sa aspon trosku dari, som dost namotana a tym padom aj motivovana 😀 dnes nas caka prve ockovanie (aspon dufam, ze nam to zase neodlozia) a zajtra stahovanie k mame, cize dva velke stresy. uvidime, ci to bude mat nejaky vplyv na nase BKM.

rampa
6. srp 2010

@annie003 ja tiez pouzivam len stvorcove plienky - mam viac druhov - aj co sa tyka velkosti aj hustoty. Doma jej davam skor tensie, na von hrubsie. A tak rozne. Na to prides postupnym pouzivanim. Na noc ich este kombinujem s kikko bambusovymi 30x30. Ja mam oblubene aj viacvrstvove plienky. Najma ked boli tie horucavy, tak som malu nechala na podlozke a pod prdelku jej dala viacvrstvovu plienku. Takze bola nahata a pritom s plienkou, cize sa cela nezacikala. A ja som mala prehlad kedy cika/kaka a ci nieco signalizuje (samozrejme, ze nie 😀 ). ale aspon sme sa v tych horucavach vyhli zapareninam. A viacvrstvove celkom rada pouzivam aj na von, lebo su pomerne save. Vrchne nohavicky mam zatial len PULky.

mamusia
6. srp 2010

@lmm jasne,mame hryzatka,no jej ked das do ruky,tak sa mozno len chvilku s tym zahra,pohryzie si a konec,proste ona si uz uplne vybera hracky s ktory sa bude hrat a teraz este lozi,sedi a chodi popri nabytku,najviac sa stava,takze na nic nema cas...samozrejme ako ani na cikanie,snazim sa teda aspon casovat,no velakrat ju dam asi v zlu dobu,no ked sa zas vycika,tak sa velmi tesim a ju chvalim a ona sa tiez tesi 🙂 Teraz sme sa znova vratili k suchym nociam,tak uvidim na ako dlho,aj ja mam zavazok,ze do roka bez plienok ako baby,no ci to vyjde pri tychto bojkotoch 😀 😀
Aj mne Zoinka spi malo,2xpo hodine,no vecer ju dokazem dat spataj neskor,aj ked je unavena uz.....aj tak mi posledny tyzden nechce chodit spat skoro o 18 zje kasicku a potom je este s nami aj do 20-tej...ale zas rano si pospi ak do pol 8 ak ma dobry cas 😉 ja jej davam na masirovanie zubkov take tie slimaky,chrumky nesolen kukuricne,tie lubi a aj si nimi masiruje dasienka. Inak pri prerezavani je dobra citronova stava,len ju treba castejsie potierat....

sussanah
6. srp 2010

@lmm ja jsem si rikala, co tu pises tak brzo rano a vy uz mate novy den 😒 Rada byc poradila, ale jsem sama rada, ze mam s nasim klid, ze spi az tak do te 7-8. ufff.. 😅
Jinak pokud jste nektera z Brna a vcera na namesti jste videla nejakou blaznivou zenskou, jak dava male mimco kakat na kvetinac, tak vezte, ze jsem to byla ja 😀 😀 😀 Maly byl po obede a musel na velkou, ale byla jsem pripravena a dal jsem ho na nas nocniko-kvetinac a maly v pohode si zazpival a vykakal. A kdybyste videly ty pohledy kolemjdoucich, tak byste se smichy potrhali 😀 😀 Chvili jsem uvazovala, jesltli na me nahodou nezavolaji socialku 😀 No proste musela jsem se o tuto prihodu podelit 😉
@mamusia vidim, ze mas taky malo spave ditko. Nam maly spi dvakrat denne po ma hodce od cca 7m a od 9m uz jen jednou denne po obede. Ale zase uz se naucil zarezat na 2h, takze dobry. Koukam, ze se taky snazite o druhe mimco, my jsme se totiz rozhodli, ze druhe mimco bude tiche a spave, tak snad se podari 😎

mamusia
6. srp 2010

@sussanah hej,mala je dost narocna,ale teraz je lepsie,jak sa pohla.....ale preto zas nema cas na nasu BKM,ani ked je pocikana uz nehlasi 😒 uz sa nesnazime o druhe mimi,uz je na ceste 🙂 len to este nemam potvrdene od Dr,nechcem ist moc skoro,chcem aby bolo vsetko vidiet,tak az v sept.pojdem.
To mas super,ze aspon na 2 hodky zalomi,ja som teraz dost unavena,tak si mozem pri nej zdriemnut tak pol hodky a uz je hore...... 😒 ale verim,ze mi to vynahradi v puberte 😀
Uz mam aj cinak pre druhe baby,beriem aj do nemocnicce,dufam,ze sa na mna nebudu pozerat jak na debila....najma tie mile pani sestricky 😅
Tak to musela byt tiez prca,ludia si urcite mysleli,ze co za nevychovanca davat decko do kvetinaca 😀

sussanah
6. srp 2010

@mamusia tak to teda gratulujuuuuuuu 😵 Budete to mit teda rychlovku za sebou. Mas muj obdiv, my jsme se s mm dohodli az ted a to ma maly 10m a rikam si, kdovi jak to bude. Ta unava na zacatku je silena, taky doufam, ze nasemu spanek vydrzi, at muzu nejak prezivat. Uvidime. Tak at v zari je u dr vse jak ma byt 😉
Jinak to si pis, ze na tebe budou v porodnici koukat divne 😀 😀

sussanah
6. srp 2010

@mamusia vlastne tak si rikam, ze mas ted dobrou motivaci na bkm, odplenkovat dite v nejblizsich 9mesicich 😉

mamusia
6. srp 2010

@sussanah hej,hej namaxa by som chcela odplienkovat,bo mozno by sme posledny tyzden pred porodom dali malinku k mojim rodicom (ak by chcela)a aby nemali starosti s nou,co sa tyka nocniku,aj tak ju uz pekne teraz vzdy vysadzuju,hovoria signal 😀 sa im tiez ta metoda zapacila,no ja bkm-kujem od Zoinkinych 3 mesiacov,ale velmi sa tesim,ze s novym budem od zaciatku,aspon keby tu zlu riedku kaku odchytavame 😉
Co sa tyka unavy,to je jasne,vzdy na zaciatku tehu a potom ku kuncu,ked s auz ani hybat neda 😀 ale zvladnem to - musimm,uz nie je vychodisko a moc sa uz tesime,aspon sa spolu zahraju a nasa Zoinka bude mladsieho surodenca motivovat bkm 😀

lmm
6. srp 2010

@mamusia, gratuluju! Snad Ti nebude blbě, můj syn si nějakou dobu hrával na maminku, jak zvrací do záchodu .-). K tomu jsem ještě byla sama na stavbu baráku, syn proseděl půlku dne u krtečka...ale už je to za námi. Dneska jsme poprvé zkoušeli příkrm, na to, jak se třepala pokaždé, když viděla jídlo, nic moc výsledek - dala jsem jí do pusy mrkev, zatvářila se, jako bych jí tam strčila h...o a začala se dávit 🙂. Tak zase zítra. My máme kousátek spoustu, ale frčí ovečka přímo určená na prořezání zoubků. Jen nestíhám měnit bodyčka, jak je malá poslintaná. O manduce ani nemluvím, měla by mít gumové okraje 🙂. Nám se bezplenkovka daří jen venku a v noci, přes den ani boha.

opica
6. srp 2010

no, doma relativne ok. muza mam uz tyzden doma z nemocnice, ale kazdy den ho vozim na rehabilitacie. k tomu jasle (gregor je uplne nadseny), moja robota, dom, zahrada..ale zvladam zatial. uz som pekne schudla 3 kilecka (aspon nejake pozitivum). na kontrolu k ortopedovi ide az v polke septembra, takze dovtedy je urcite PN. no jo, leto ako ma byt.
ale dnes sa mi gregor po tyzdni konecne vykakal do zachodu, som sa isla zblaznit od radosti 😎 uvidime, ci sa vrati do starych kolaji...kocky, drzte sa!

delfi
6. srp 2010

@opica a na jak dlouho a jak často dáváš gregora do jeslí? a do normálních nebo soukr.? a co BKM v jeslích? jinak tě obdivuju jak to všechno jseš schopná zvládnout
mamusia: mooooooooc gratuluju to budeš mít o zábavu postaránu. sranda je, že ačkoli my jsme teda druhý ještě neplánovali, tak jsem včera taky našla 2 čárky na testu 😅 akorát je blbý že jsem v pondělí nastoupila naplno do práce a s malým je doma manža...no takže tam pobudu 8 měsíců a pak zase na mateřskou....mě bude šéfová asi milovat.
k tématu bkm : náš malý na nás úúúúplně prdí. na nočníku moc nechce být, ale potom se za minutu vyčůrá na zem a já jen vytírám a peru 😠 sem zvědavá kdy se to zlomí. jinak většinou nehlásí, a to ani poté .....

opica
7. srp 2010

@delfi..do sukromnych, tu statne nehrozia. ale chodi len 3 razy do tyzdna na doobedie. BKM tam velmi nehrozi,a le na nocnik ho davaju, to zas musim povedat. v zasade robia to, co im povies 🙂
ale vidim, ze matysek am tiez rok a tiez nejak kasle an nocnik, asi to je normalne v tom veku. a super, blahozelam k dalsiemu tehu...som zvedava, kedy sa dockame my 😎
@mamusia: joj, blahozelam, snad sa ti podari odplienkovat do porodu ;)

delfi
7. srp 2010

opica: a usne jim tam nebo dopoledne už nespí? já jsem uvažovala o jeslích (soukromejch) až tak od 2 let, ale teď možná změním názor.... jojo ty dětičky jsou pěkně vyčůraný, doufám že do porodu v pohodě odplením, ale to mu bude rok a třičtvrtě tak nevím nevím a BKMkovat se 2 dětma to teda nevím nevím. vy se taky snažíte? 😀

ludmilabb
7. srp 2010

ahojte, dlho som tu nebola a nastalo konecne nejake napredovanie v komunikacii teraz sa Sofii spytam ci ideme cikat a ona sama zajde do kupelne a sada si na cinak to ju ale hned chytam lebo by sa prekoprcla pre mna je to strasny krok vpred zo dna na den zrazu pochopila slovne vyjadrenie no zazrak 😀 teraz dost casto cez den kaka ale vsetko odchytavame, dufam ze nam to dlho vydrzi tak drzte palce

sussanah
7. srp 2010

@delfi tady je to sama tehotna, gratuluju!! 🙂 Doufam, ze nam se taky zadari, i kdyz jsem si rikala, ze by bylo lepsi, aby se zadarilo az po dovolene v zari, chceme jet do recka, tak si chci trochu uzit reckeho jidla a vina. Minule tehu jsem prvni 3 mesice jedla jen cornflakes s mlikem, vsechno ostatni letelo okamzite ven 😒
@lmm tak to je ale krasna hra, jak maminka zvraci do zachodu 😀 😀 😀
@ludmilabb mate taky jeste porad cinak? Ja bych chtela maleho naucit na normalni nocnik, ale nechce. On si sedne, posedi, vstane koukne a pak jdeme na nas kvetinaco-nocnik 😒 Sice to ma i vyhody, pekne si ho podrzim a nikam mi z neho neutika, ale precejen, jestli bych nemela trochu zatlacit, at pouziva normalni nocnik, ne?

opica
7. srp 2010

delfi, oni su z neho nadseni (naozaj), lebo on zaspi vzdy, ked je jeho cas a v podstate hocikde. nema cumel, nechce flasu, kolisat, uspavat, takze oni ho daju len do postielky a spi. a hlavne teraz, ked bol moj muz v nemocnici a riesila som furt niekoho, aby ho postrazil (aj ked sme boli v lm), tak proste mu cudzi ludia vobec nevadia a bez problemov k nim ide (predajne dieta).
no, ani neviem, ci sa snazime, nechavam tomu volny priebeh, je to teraz take zvlastne (ze ako po sestonedeli 😀 ) a obcas rozmyslam, ci je ten spravny cas, kedze o rok mu budu vyberat kliny z nohy a to ju bude zas nejaku dobu musiet setrit. ale verim,ze dovtedy bude gregor chodit, rozpravat (pre mna zrozumitelne) a tak, nuz, uvidime.
dnes zas BKM nula bodov, akurat sa mi vykakal na dlazku, ked som ho nechala chvilu behat holeho, klasika 😎
ako som sa tu povodne chvalila, ako anam to ide, tak teraz to fakt ide, ale dolu vodou 😀

johanka.
7. srp 2010

@ludmilabb gratulujem, to je teda super, ze sa to u vas takto rozbehlo, drzim palce, nech to ide uz len k lepsiemu a co najrychlejsie. U nas stale dost bieda, ako som sa tu pochvalila, z konecne sa nam znovu zacina darit, tak v tom momente sme sa dostali kde sme boli: chytam obcas ranne cikanie, to je vsetko.

A blahozelam aj mamusii a delfi k buducim dalsim potomkom. Joj, aj vam zavidim, ja by som tiez rada este jedno dieta, ale pri tom mojom prisavnikovi (den-noc prisata) som este stale nedostala kramy, takze sa mozem snazit... hm...

ludmilabb
7. srp 2010

neviem ci mam kupovat klasicky nocnika abo nie ked cinak nam vyhovuje len je samozrejme vyssi...vonku nam je jedno to cikame do travicky po dlhsom skumani okolia samozrejme 😀
@johanka. neboj my sme toto mali tiez pred par mesiacmi vsak som aj pisala, bude to lepsie 😉 ale s bojkotmi ratam 😝

sussanah
7. srp 2010

@ludmilabb a vase na tom cinaku jakoze normalne sedi? Ja maleho porad drzim v klubku, ale uz je ho precejen docela kus (10kg), tak zvazuju, jak na ten normalni nocnik 😅

delfi
8. srp 2010

@opica tak to je super že je takhle v pohodě i u cizích a zaspí kdekoliv. to u nás nehrozí. i manža má problémy ho uspat (je zvyklej na prso před spaním i přes den). vy už nekojíte? šrouby mu budou vyndavat až za rok jo? tak to by bylo blbý, ty s dvěma malejma dětma a manža v nemocnici a pak doma ....
@johanka. tak to ti závidím, žes ještě MS nedostala, to já bych si to s tebou vyměnila 😎 ten váš bojkot už je nějakej dlouhej ne? já taky dost často musím malýho "uplatit" dudlíkem a hračkama, event. telkou aby mi poseděl na nočníku. ten dudlík je hlavně proto aby se uklidnil a soustředil se na čůrání. ani tohle nepomáhá? asi ne... každopádně držím palce a přeju pevný nervy
@sussanah já když mám občas malýho na číňáku tak mi tam normálně sedí. nejdřív jsem si ruce pokládala na číňák a pak je začala postupně vyndavat, až mi tam nakonec sedí sám, ale opírá se o mně. a to samý vlastně dělám na norm. nočníku, sedím za ním a on se o mně opírá.

sussanah
8. srp 2010

@delfi to postupne pokladani jsem zacala taky, nejprve se zdalo, ze to pujde, ale potom se sekl a jak vidi nocnik, tak s nim zacina hrat.. Momentalne u neho vede hra sedani a vstavani z nocniku, to se mu moc libi. Prkrat se do neho i vycural a vykakal, ale spis jen kdyz opravdu nutne musi, jakoze po probuzeni, to jeste moc nevnima a cura skoro automaticky. Behem dne nebo po jidle, to ne. To si pohraje a pak chce na nas kvetinac.. My jak nemame cinak, tak vlastne na tom kvetinaci ani sedet nemuze. Uvazovala jsem, ze to proste vezmu tvrde a schovam kvetinac a zustane jen klasicky nocnik a proste si zvykne, co myslite?

ludmilabb
8. srp 2010

@sussanah áno sedí sama ja ju len držím trošku za nožičky aby sa pri zdvíhaní neprevrátila
hmm no neviem či je taký radikálny sek dobrý, ťažko radiť každé dieťa inak reaguje na rovnaké veci, škoda že nemáš číňak tam sú oblé okraje by sa mu dobre sedkalo

impka
8. srp 2010

Ahojte žienky, potrebovala by som s niečím poradiť. Máme malé 20 dňové dieťatko a už niekoľko dní sa s ním snažíme bezplienkovať. Cez deň ho máme na nepremokavej podložke na plienkach len tak položeného a zľahka prekrytého. Po kojení a po prebudení ho dávame nad vedierko, občas to funguje, občas nie.. ale trochu sme zmätení s mužom, lebo keď je nad vedierkom v klbku opreté o moje alebo mužove brucho chrbátikom je to ok, ale keď ho berieme z tej pozície už po vyčúraní/vykakaní strašne začne protestovať a revať. Veľmi sa vtedy rozruší. Máte s tým niektorá skúsenosti s takýmto malým dietkom? Ktovie, možno sa mu len nepáči, že ho "rozbaľujeme" z tejto príjemnej starej známej polohy !? 🙂

sussanah
8. srp 2010

@ludmilabb no s cinakem jsem to zkousela u kamosky, kdyz mel maly asi 3 mesice, ale proste se mi tam najednou nevesla jeho dupk a azaroven i pindik, aby bylo vse v cinaku a ne na koberci 😀 😀 Na holku je to asi ok, ale na kluka si to fakt mozna neumim predstavit 😕 Nebo ma maly belkou dupku a ja leve ruce 😉

sussanah
8. srp 2010

@impka bohuzel, s tam malym mimcem nad nocnikem zkusenost nemam, my curali asi do2-3m do umyvadla 🙂 Ja bych to taky tipla na to, ze se mu v te poloze proste libi. Jak dlouho ho takhle drzite? Nemuze to byt jeste tim, ze jeste nema uplne hotovo?