Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
13. bře 2011

Holky, nedočítám, jen jsem mrkla na posledních pár příspěvků.
@jitka_ u nás to bylo v tomhle věku úplně to samé. Zase se to zlepší.
@jasekd, náš mladej se začal plazit, lozit i stát během jednoho týdně těsně před prvním rokem. Seděl sám až v 16. A to jsme dělali dlouhodobě Vojtu. Malá se plazila v desátém, lozila v 11, ted je jí 13 měsíců a občas se postaví, jinak furt leze/plazí se, jak se jí chce. Necvičíme. Myslím,že každé dítko chce svůj čas. Pokud tam není něco očividně špatně (to by odhalila pediatrička), nechala bych tomu volný průběh.

jitka_
13. bře 2011

@lmm Díky, já doufám, že se to zlepší, je to fakt na bednu. Už jsem si říkala, jaká je to paráda, že vychytáme to čurání a budeme brzo bez plen a ono houby. My toho vojtu pořád ještě cvičíme, malá se plazí po linu, pěkně po kolínkách lozí jenom na posteli, kde jí to neklouže. A stavět se začala tento týden a už v postýlce stojí skoro pořád. Sama si ještě ani pořádně bez pomoci opory nesedne, ale stát už umí i s držením jenom jedné ruky. Sestra na rehabilitacích nám říkala, že by stát ještě neměla, že by měla hlavně lozit, aby si vytvořila správné návyky. No ale co s ní mám dělat, na zemi ji celý den nemůžu nechat, přeci jen to lino není tak teplé jako koberec. Tento týden udělala hrozně velký skok, je teď úplně jiné miminko. Už umí posílat pusinky a taky paci paci, to ji strašně baví. Tak si říkám, že to kakání do plínek bude asi tímto, že se to snad brzo spraví.

jitka_
14. bře 2011

Tak si představte, že naše malá kadí do plínek ve stoje! Dneska jsem ji při tom chytla. Včera se pokakala do plíny ráno, a pak celý den nic. Tak ji celý den hlídám, dokonce se nám krásně podařilo vychytat většinu čurání, byli jsme u našich. Před chvílí přijedeme domů, vyčurali jsme se do nočníčku, tak jsem dala malou do postýlky do kuchyně a koukám za cvhíli na ni, jak stojí a divně se u toho tváří a ona měla v plíně bobka! 😖

sussanah
14. bře 2011

@jasekd tak to jo, ono z tech nekterych prispecvku fakt vyznelo, ze se budis v noci hruzou z porodu 😀 Je fajn, ze rodice pomuzou s uklidem, o tom ja si muzu leda tak nechat zdat 😖 Ale spoleham alepson na tchyni, ze mi po porodu pomuze s malym-velkym 🙂
@jitka_ j jj to ma taky rada, ty rady typu "ale tohle by jeste nemel delat". Maly byl zase fakt rychlik, postavil se v necelych 7m, asi 2 dny po tom, co zacal lozit po kolinkach (pred 6m se zacal docela aktivne plazit). Vsichni jsme koukali jak hrom, navic mame vsude parkety, ktere klouzou, ale mu to nevadilo, proste k cemukoliv dolezl, hnedka se postavil. Dr mi taky rikala, ze bych ho nemela stavet apod, ale to jsem nikdy nedelala, on si proste pomohl sam a prece kvuli nemu nevystehuju vsechen nabytek, o ktery by se mohl postavit ze ano 🙄

Jinak s malym uz jsme fakt zase v pohode. Sice ho porad jeste tak trochu hlidam, ale opet si rika sam a v klidu. Jen teda prestal chtit curat venku. V zime, kdyz to bylo akutni, tak se v pohode vycural, pak zacaly mrazy, tak jsme curali vzdycky doma a na vychazku na max 1,5h (to vydrzel). No a ted, jak je zase teplo, tak se nechce ani za nic vycurat na travicku, nejaky blok asi 😒 Takze jsme dneska ve meste tahali s sebou v kocaru nocnik 😖

jasekd
14. bře 2011

@jitka_
@sussanah To je sranda, tak vam rikaji, jak by to jeste nemeli delat, a nam zas kazda "chytra" matka rika, jak to, ze to jeste nedela?!? A jinak je zdraveeeej?!? Co neni v tabulkach, je proste divne 😠
V noci se budim na zachod 😀 Nebo me vzbudi malej. Sny o porodu nemam, ale to jsem nemela ani poprvy. Jen me zaujaly ty vase vyroky typu "uzit si porod" atd, takhle to fakt nemam. Ale ja nezazila ani takovej ten naval stesti po porodu, tu bezpodminecnou okamzitou lasku, vsechno postupne. Na 6tinedeli nevzpominam taky nic moc, bylo to tezky. Zato pozdeji byl Martinek zlate dite a jeden cas byla MD pro me skutecne v porovnanim s praci dovolena 🙂 Ted uz je to slabsi, fyzicky, ale jinak je porad zlatej, kez by i holka byla tak hodna.
Jinak Martin dneska vylozene cekal s curanim do pliny, ale byli jsme na navsteve, kde mel hafo jinejch podnetu, a s bobkem pockal az na doma, pekne mimo plinku, jak to ma bejt, takze u nas spokojenost 🙂 Ale nam staci ke spokojenosti asi mene nez vam 😀 Jinak kamosky kluk ma pres dva roky, je hrozne sikovnej na spoustu veci, ale stale plinky, nocnik ani nahodou, nerika si... Takze konecne jsme my s Martinem v necem dobry 😀 I kdyz ona je ta posledni, co by mi cpala, jak ma genialni dite. A podle naseho prikladu sla do latkovek (sice az ted, oni meli predtim od nekoho prakticky zadarmo hafo jednorazovek, jinak by do toho sla i driv), podle nasich HD si nasila ze starejch rucniku a hadru naprosto genialni plenky, fakt zavidim, jak je nekdo sikovnej, ja to musela koupit. Pocitala naklady na jednu a 12,50 Kc 😅

sussanah
14. bře 2011

@jasekd no teda naval bezpodminecne lasky se teda u me taky nekonal 😅 A nevim, jestli jsem to tu psala, ale ja se v podstate "tesim" na porod, ale 6-ti nedeli a cca dalsi pulrok vidim tak, ze se budu snazit prezit a nekoho v okoli nezabit 😔 Kazda holt mame ty dobre zkusenosti v necem jinem 😉
Ad siti, ted jsem akorat dosila cepku na jaro pro mladeho, jsem z ni nadsena 🙂 taky chci dneska udelat konecne objednavku na latky pro plinky a usit mu jeste o cislo vetsi treninkovky a pak pro dvojku nejake nove bmb vv. A uz jsem si vyhradila i par rucniku na styl HD 😉 Miluju muj sici stroj 😀

jasekd
14. bře 2011

@sussanah U nas se to zlepsilo, kdyz jsem poridila vahu a vedela kolik vypije na kojeni, pak v klidu dokrmila Nutrosem, kolik bylo treba, malej konecne pribiral, navic se mu srovnala ta sire pyloru a s AR prece jen blinkal malinko min. Proste jsem se smirila s tim, ze krmime pres hodinu a dalsi pulhodinu krkame, ze skoro nedelam nic jineho. Bylo to jaro - leto, takze v lete jsem chodila s kamoskama k prehrade a zatimco ony s detma se koupaly, tak my jedli 😀 Ale byla jsem venku, ve stinu, pohoda, pak mi ho nekdo pohlidal, vykoupala jsem se i ja. Holky teda zasly, jak muze krmeni zabrat casu, nikdo z mejch kamaradek tohle nezna, mely jiny problemy. Bejt tohle v zime, tak jsem asi hotova, protoze bych se nedostala nikam, navic kdyz si v lete nablil do kocaru, aspon tam nezamrz 😀 Super tyhle jarni deti, akorat me mrzi, ze jsem nemela nikdy nejaky pekny brisko jaro /leto, do satu, abych trochu vypadala, v zime vypadam jak buldozer 😝 Ted se trochu bojim toho, ze kdyby holka byla stejna, nemuzu ji venovat tolik casu jako Martinovi s tim kojenim, jen diky tomu, ze jsem nedelala skoro nic jineho, jsme aspon castecne kojili 4 mesice. Ale svet se s tim nezbori. Proste musi bejt cas na oba, kor kdyz M. je takovej linej, musim ho trochu prohanet. Kamoska dneska rikala, jakej ma chudak dril 😀 Dala mu krupku a ja mu ji vzala a musel si pro ni prelejzat pres moje nohy atd. Jenze on se jinak nerozhejba, sam od sebe je fakt lenoch. S tema plinama jste sikovny, ja ani nemam stroj, mama mela, ale nepujcila. Doted jsem to nepotrebovala, ale na plenky by se siknul. To by me asi i bavilo. A s plinama to neprehanej, jestli budete tak uspesny jako s prvnim klukem, tak druhej (?) jich taky moc potrebovat nebude 🙂

evi_
15. bře 2011

Ahojte, hlásím, že u nás žádné velké změny nejsou. Držíme si průměrně kolem 7 plínek za den (včetně noci). Mám spočítáno, že čurá/kaká většinou 21x za den ...takže 66% úspěšnost bych řekla.

Jak se změnila frekvence čurání u vašich dítek? ...asi bych měla očekávat, že frekvence bude nižší a objem vyšší, co 🙂 ...nemáte některá konkrétnější poznatky? 😝

sussanah
15. bře 2011

@jasekd ty jsi normalne matka tyran, takhle to tvoje mladatko trapit 😀 Ale jojo, at si pekne pocvici, kdyz uzho nerozhybe nic jineho nez jidlo 😉
Fakt je, ze v tomhleje asi to letni obdobi na tehotneni lepsi, clovek nevypada v tech vrstvach jako tank, muzes se obout to cukli a neresit uzke boty apod. Ale zas, mohu te ubezpecit, ze 30st s brichem je taky nic moc pocit. A to me ted ceka ten 3trim jeste o fous driv nez i mladeho 😖 A teda jako buldozer ja vypadam bez ohledu na pocet vrstev 😀 Jsem se ted zas koukala na srovnavaci foto a covece, me uz zase roste pupan a to jsem teprve ve 4m 😅
@evi_ tyjo, to je hooodne casto 😕 U nas to bylo v tom bdelem stavu tak co tech 45min-1h, ale ve spanku to vetsinou moc necural.

jitka_
15. bře 2011

@evi_ Zlepší se to, naše malá čurá co 15 minut po jídle asi tak čtyřikrát, pak je to tak po dvaceti minutách až po hodině. Teď už někdy čurá třeba i jenom dvakrát třikrát mezi jídlem.

jitka_
15. bře 2011

@evi_ Teď mi došlo, že píšeš 21x čurání za den, to chodím tak já 😀 Naší malé to teda vychází mnohem víc i teď, když už má deset měsíců. Když to tak počítám, tak naší malé to čurání vychází tak 50x za den 😉

evi_
15. bře 2011

Tyjo, tak to je teda velký rozptyl 🙂 - jedno dítě čůrá po 15 min a druhé po hodině 🙂
@sussanah a to malý takto čůral i když byl menší? ..to asi čůral víckrát, nebo ne?
@jitka_ - tak to se nedá chytnout ani polovina čůrání, ne? 😀 ...tak to je mazec
Naše malá teda ráno chodí po 20 min...odpo tak po 30.

jitka_
15. bře 2011

@evi_ Ale jo dá se něco vychytat, když vím, že čurá tak často, tak ji dávám co čtvrt hodiny, nedá se nic dělat. Ale stejně peru obden plnou pračku, dokonce byla doba, kdy jsem prala každý den.

jasekd
15. bře 2011

@sussanah Ja vim, vsechno ma neco, ale neuzila jsem si takovy to pekny brisko treba 6. mesic v nejakejch peknejch satech atd. Nebo klido i v plavkach, ja mam totiz jen to bricho a docela hezky, otoky nemam, tak bych se i ukazovala 😀 Naopak na leto budu mit to hnusny povoleny vytahany, uz ted mam totiz pres bricho 110 cm, holt na moji postavu deti nejake velike, hodne vody atd. Obavam se, ze do leta to do prijatelneho stavu neuvedu 😝 Ale jinak je jarni dite super, fakt asi nejlepsi varianta 🙂

evi_
15. bře 2011

@jasekd to je zajímavé, že nejlepší dítě je na jaro ..já si doteď myslela, že na podzim 🙂
Přes zimu mimčo trochu vyroste a doufám, že už v létě budeme moct podnikat výlety ve vozíku za kolo (aby mimi sedělo). ...a taky kvůli plenkám, doufám, že v létě bude malá cupitat bez plenek po venku a naučí se na nočníček.

jasekd
15. bře 2011

@evi_ Podzim je druha nejlepsi 😀 Ja chtela to druhe ted na podzim, treba rijen. Jinak asi ti dite sedet bude, pokud nebude takova brzda jako Martin, cupitat, no to bych si ja mohla nechat jen zdat 😅 Ja chci taky zkusit bez plenek ted v lete, ale uvidim, jak budu zvladat a jak Martin spolupracovat.

zlilly
15. bře 2011

@evi_ jé, ty máš skoro stejně starý dítko 🙂 já sem zjistila, že dopoledne čurá každých 20-30 min prakticky pravidelně a odpoledne tak asi jednou za hodinu, v noci vydrží i 6h. A jo, určitě se objem zvetšuje. nenám cejchovanou misku, ale řekla bych, že teď dokáže dát tak dvojnásobný množství než v tom druhým měsící, kdy jsme začínali.

sussanah
15. bře 2011

@evi_ taky myslim,z e podzim je lepsi 😉 😀Pres zimu mimco muze spokojene chrupkat v kocaru zabalene, ale jak je jaro, tak uz ma cca pul roku a uz chce videt ven (u nas to bylo snad presne v pul roce). A to uz se da taky nekam jet, a navic, velky bonus, muzes 2x pres leto na dovolenou a dite do 2 let je zdarma 😎
ak byl maly uplne mimi, tak to nevim, jak cural, to jsem ho davala jen pri prebalovani. Na nocnik jsem ho zacala davat az kolem 3-4m, nejprve casteji, ale mezi tim 5-6m uz byl na tech cca 40min - 1h podle toho, co vypil, jakou mel zrovna naladu a tak. Urcite to nebylo co pul hodky pravidelne. Kolem 10m se to zacalo prodluzovat na 1 - 1,5h, kolem 13m 1,5-2h, ted ma tak interval 1,5 - 2,5h.
@jasekd no je fakt, ze na dovci jsem si to brisko v satech uzivala a to jsem byla teprve 5m 😀 Ale prave jak jsem mela predstavy, ze budu chodit v lete si cist do parku pod Spilberk, tak teda ani omylem, jen jsem vytahla paty z domu, tak mi udelalo to vedro tak spatne, ze jsem mela co delat se zase zpatky domu dostat 😝

opica
15. bře 2011

kocky, musim sa pochvalit 😉 a urcite to zarieknem. takze poslednych 24 hodin ziadna mokra plienka, ani nic pocikane, zeby som sa konecne uplne dockala? klop-klop-klop
joj, nech mu to vydrzi. vcera sa pocikal vonku, tak som musela prat aj kocik, ale inak stale fajn. proste sme kukali na lietadla a zrazu...ach jo, ale dnesok ma vyslovene potesil. dokonca ani pocas spanku necikal 🙂

jasekd
15. bře 2011

@sussanah No Martinek mi lezi v kocarku i ted, zadne velke sceny, posazuju do polosedu jen vyjimecne, kdyz fnuka. Uz je teda ve sportaku, do hlubokyho se s fusakem uz nevesel. Jinak tam byl spokojenej. Takze pocitam, ze akcni bude az tohle leto, kdyby se narodil na podzim, tak leto jeste proflaka 😉 Autosedacku jsem vyresila tak, ze stejne ted nikam nepojedem, a az si pro me pojedou do porodnice, pujci nam kamoska druhe vajicko a pak uz se snad posadi. Ja bych taky chtela ukazovat pupika v satickach 😢 😀 V tom zimnim nemam bejt na co hrda, akorat uz zase posloucham ty reci, jak to, ze jsem jeste neporodila, vypadam jak tank. A ted jsem se snazila oholit, kdyz jdu zitra k Dr., a je to zoufalstvi, kazdej pohyb boli, nikam si nevidim, tyhle konce uz fakt nemusim 😝
@opica Gratulace, jen tak dal.

sussanah
15. bře 2011

@jasekd 😀 ted jsem se na vecer pobavila, vzpomnela jsem si na to, jak jsem se ke konci snazila holit a teda nebyla to hezka vzpominka 😀 😀 nojo, je to fakt o detech, ja s nasim, predstava ze by se narodil na jare, tak me v zime asi odvezou, protoze v kocarku byl jen za trest, chtel se porad nosit v nositku, v kocarku vydrzel tak 30min. Takze jsem jezdili na kratke prochazky a zbytek travili na zahrade na dece. A nesmutni, ja ti nejakou fotku v satickach s pupikem poslu 😉 😀
@opica jen at se tak pekne drzi i nadale 🙂

jasekd
15. bře 2011

@sussanah Martinek je moc hodnej venku a i kdyz celou treba dvouhodinovou prochazku nespi, tak je hodnej 😅 Doma zdaleka tolik trpelivosti nema. A pravidelne se vracime se suchou plinou, zatimco doma cura daleko casteji, dneska se procural az na koberec, nechala jsem ho chvilku nahatyho, aby se mohl volne pohybovat. Byl vycuranej, vykakanej, a stejne za cca 20 minut louze. Pritom i na prochazce dostava napit, asi jak je v klidu, tak to udrzi, zatimco kdyz si hraje, ma jine podnety a navic si tlaci na brisko.

jasekd
16. bře 2011

@sussanah Tak mam zas duvod bat se porodu 😅 Holcicka drahousek se nam z polohy hlavickou otocila zpet KP. Takze mam plan. sekci, prijem 4.4. Hrozne me to zaskocilo, protoze tentokrat jsem si zadneho jejiho manevru nevsimla. Tady v porodnici KP normos nerodi a asi bych do toho stejne nesla, vzhledem k proporcim mym a mych deti, prvni porod taky nesel dobre, i kdyz byl hlavickou. Jsem z toho v pr., kdyz si predstavim se smiklym brichem starat se o dve miminka sama, snad aspon na chvili bude mit manzel volno, jenze asi ne, kdyz si ho vybere na hlidani malyho. Zkusim jeste lezt po 4, kocici hrbety atd, prej vody mam dost, jakasi nadeje tu je, i kdyz mala.
ALE nas mladej me potesil velmi, naprosto jsme mu narusili jeho ranni ritual, 7,30 mliko a pak v klidu se vycura a vykaka. Tentokrat 6,30 a kadit nestihl, musela jsem bezet k Dr., tam se mnou stravil pres hodinu, byl teda s nama manzel, tak ho choval a hrali si, domu jsem prisla pred 9 a on suchej, hned se vycural, asi 3x 😀 a vykakal, proste pockal az na doma. Uz se mi to stalo opakovane, ze vydrzel. Jeste kdyby pri tom hrani chvili vydrzel, ale to cura i po 20 minutach apod. Tak aspon jedno moje dite mi udelalo radost 🙂

evi_
16. bře 2011

@jasekd to je nemilá zpráva o KP ... třeba se ještě otočí..však když se otočila teď dolů, tak může i zpět 😉
Navíc po CS můžeš být v den propuštění z nemocnice skoro fit...

@sussanah Vašemu malému vadila od malička mokrá plínka nebo to nastalo až postupem času (jak píšeš, že se začal v noci budit na čůrání)?
Naší malé mokrá plínka absolutně nevadí 🙄

jasekd
16. bře 2011

@evi_ Muzes a nemusis, bojim se i proto, ze nemam zkusenost, ani s jinou operaci, prvni porod byl prirozeny, nastrih bolel jako das, ale fungovala jsem normalne. Nektere holky jsou uplna reklama na cisare, hned zahojeno, zadnej problem, nektere naopak, jako se vsim. Hlavne musi clovek co nejdriv vstat a snazit se fungovat. A trochu mam divnej pocit jit si pro dite jak do kramu, planovane 😀 Jsem rada, ze jsem si zazila ten prvni porod normalni, sice jsem se ted bala, ale cisare jsem nechtela stejne. Budu lozit po 4 s Martinem na dece, aby si to slecna jeste rozmyslela. Jinak jak jsem psala, ze M. vydrzel krasne celou dobu u Dr. nejen s kakanim, ale i curanim, tak pak se mi zas poucral u jidla behem 5ti minut, je to dite zvlastni, a taky je schopen se pokadit do pliny, mit to az na zadech a bejt happy, nejak extra mu to neva.

mamusia
16. bře 2011

@jasekd ides cisarom? 😅

jasekd
16. bře 2011

@mamusia Uz to tak vypada, pokud se jeste neotoci nazpatek, je to nejaka akrobatka. No co se da delat, nic 😝

zlilly
16. bře 2011

@jasekd s KP je to blbe. a nepremyšleli ste o obratu zevnimi hmaty? když máš dost vody? nebo už je pozdě? Ale třeba se ještě otočí zpátky, prý pomáhá, když ji k tomu přemlouváš 😀

jasekd
16. bře 2011

@zlilly Ja ani nevim, zda je pozde nebo ne, asi neni, kdyz se muze otocit i sama, ale Dr. se o tom nezminila a ani ja nevim, zda je to dobre, nasilim to dite nekam cpat, tomuhle fakt nerozumi. Uvidime, kdyz se nerozmysli sama, tak bude cisar, hlavne at je ona v poradku. Ja se budu muset nejak sebrat. Nemit doma to druhe dite, ktere je fakt jeste malicke a taky ma svoje problemy, tak to tak neresim, takhle se bojim dost.
Jinak clovek ho tu pochvali, a hned se mu to vymsti 😀 Po dlouhe dobe nejen ze ve spani cural, ale provlhla mi latkovka na vcera ciste povlecenou postel 😀 To se mi nestava ani po noci, ze by mel mokry hadry. Neni ta diskuse prokleta?

opica
16. bře 2011

vidim,ze riesit porody a leto atd.
@jasekd ja som rodila gregora klasicky KP, robi to malo porodnic, ale som rada. zvladla som to fakt v pohode, este aj lekarka bola prekvapena. a uz som pocula aj takze (ta lekarka mi vravela), ze sa dieta otocilo na zaciatku porodu, tak uvidis. hlavne sa nestresj. G bol naopak od vzdy a skusala som vsetko mozne a nepomohlo nic.
@sussanah ja sa tak tesim,ze aj druhe bude letne, proste vela vonku, mna to doma ubija ;) a zas vyuzijem satku, ani neriesim kockiky, proste jedno v satke a druhe bud peso alebo hodim do golfaca. ale zas hlavne nech su zdrave

tak momentalne snad pokracujeme v dobrom trende, zajtra ide so skolky, tak mam dilemu, ze im ho supnem len v slipoch a nabalim kopec nahradneho oblecka. len ci pochopia, ked sa bude pytat. on je poklad, proste mu uz plienka vadi, ked mu ju davam, napr. na spanie, tak revy jak tur. na druhej strane ma to tesi, pretoze si to uz zretelne uvedomuje.