Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

opica
12. kvě 2011

ahojte babule,
vidim, ze BKM-kujete od dusu, super ;)
ja si idem po radu uz od mam starsich deti, kedze si neviem rady.
G bude mat 23 mesiacov a uz je uplne bez plienky cez den (asi 3 mesiace) a v noci sa sem-tam pocika. vsimla som si vsak, ze ked sa vecer vela napije, tak sa mi zvykne okolo 4-5 zobudit a vymysla. ja potom uz jasneze nezaspim a som KO. osobne mam pocit, ze sa zobudi na to, ze mu treba cikat. aj dnes, ked prisiel a vymyslal, poslala som ho do postele, ked to bolo uz asi 5. krat, tak som ho dala vycikat a potom hned zaspal.
myslite si, ze je realne, ked sa ja v noci zobudim, dat ho vycikat nejak polospiaceho? uz som nad tym spekulovala, lebo to iste zacal robit rano, proste sa zobudi skoro, lebo mu viditelne treba cikat, ale potom uz spat jasneze nejde 😎
dnes som totizto vypluta a akurat sme s muzom rozmyslali, co s tym.
vdaka

jasekd
12. kvě 2011

Jaj, tak to nedocitam 😀 Jen chci @mamusia pochvalit fotky, mala je nadherna 😵 A hodi se mi to i jako instruktaz, jak ji chytit. Ja to teda u Vendy nejak vzdala, myslim, ze jsem ji chytala snad dobre, ale ona to klubicko nesnasi 😅 Asi jakblinka, M. v tom taky nechtel byt. Je ten cinak v necem specificky nebo kdyz nechce nad mistickou, nebude ani na nem? A to mimino teda primo na tom nocniku "sedi", dotyka se ho? Nevim, zda ji drzet ve vzduchu nebo ji lehce oprit. A jak dlouho je drzite? Vendy kaka na etapy, furt je priprdnuta a nejak to nejde vypozorovat, ale aspon pri prebalovani bych ji podrzela, jako s Martinkem bych to delala, cili ne uplne BKM, ale aspon neco.
Martinek vcera pri jidle vykrikoval "kakaka", nikdy to nerikal. No vyvadel az tak, ze jsem Vendy odtrhla (kojim a krmim zaroven, mazec nekdy), vyndala ho na prebalovak a fakt se vycural a za chvili vykakal. Asi nahoda, ale znelo to dobre 🙂 Dneska jsem s nima byla bruslit, vyprava hodinova a pakujedu par metru a vriskot, musela jsemkojit a pak jsme chvili jezdili, pak rekl "kakaka", to uz jsme jeli dom, a suchej, vycural se a dala jsem mu jist a pak se i vykadil, kez by si rikal, ale zatim si myslim, ze to byla nahoda 😅 V noci desnej rev, vubec jsem nespala, jak se stridali, manzel nevedel co s M. (rval hodinu nonstop), tak se rozhodl ho zaspat 😠 Musela jsem ho obstarat, byl hrozne mokrej, pak dostal UM a hned spat, necekala jsem na vycurani, protoze zacla Vendy, a aspon rano si pockal na rozbaleni. Proc rval, nevim, asi hlady. Jinak spi celou noc v pohode, ted se trochu zhorsil, mozn as prichodem Vendulky. Takze nejake uspechy mame.

mamusia
12. kvě 2011

@jasekd tak to je parada,ked si hovori kakaka! Podla mna to uz je krocik dalej 😉 a on uz chodi,ci este nie? A ako chodite na korcule (brusle),lebo aj ja som akurat minule vravela mm,ze by som si chcela kupit korcule a aspon ako taky relax poveceroch sa ist sama pokorculovat niekde.. No my ju drzime tak,ze ten chrbatik opierame o nase brucho a ruky si podopierame o cinak,bo drzat ju dlho je dost narocne..... no a drzime dokedy sa nevykaka,ona si akoby nasla uz ten ritual,ze vzdy po spanku sa vykaka,popripade vycika do nocnika a potom nic,ani pocas jedenia,ani po,cely cas nekaka,iba sa stane,ze si obcas pukne a urobi sa taka smuha 😀 ale inak caka vzdy na nocnik - asi nejaky instinkt,ako pes caka von 😲 😀 Inak to tak trva asi do 5 minut co je na nom. Vacsinou ostane uplne kludna,alebo zaspava,alebo sa zacne rozculovat,ked tam uz nechce byt,uz to viem rozoznat,ze kedy sa rozculuje ked sa snazi tlacit a kedy ked chce ist dole... Inak ani ja nerobim 100% BKM,bo sa mi ani nechce a ani nemam cas nato,myslim tak,ze cikanie vobec neriesim,vcera napr krasne spala a aj skoro vsetko cikanie sme odchytavali nahodne do nocnika,no ja riesim iba kaku zatial.

jasekd
12. kvě 2011

@mamusia A mam si koupit ten cinak nebo staci jakakoli miska? Vendy se prave vzteka porad, ona ano v tygrikovi se neuvolni, nechce tak byt. Mozna kdybych se poradne oprela, ty ruce o ten nocnik, jak pises, je to narocne ji udrzet, vsak uz ma pres 4 kg 🙂 Martin nechodi, nesedi (teda sam si nesedne), nestoupa si (teda u kresla treba ano, opre se briskem, ale rovne,vzprimene podle steny ne), leze konecne po 4, to zacal na roce. Ja mam sourozenecky kocar Jane powertwin, takze jezdim s tim. Pak mame jeste solo kocar a golfky, ale ty jsou stare a dost hrozne a s tim se jezdit neda, takze i kdyz jdem s manzelem oba, tak jedine s tim dvoukocarem, jde to dobre, navic je to 3kolka s rucni brzdou, stary kocar mam klasiku 4kolku. Ty nemas dvoukocar?

mamusia
12. kvě 2011

@jasekd ja si myslim,ze to je jedno,ci miska,ci cinak....... skus hned po prebudeni ju dat nad misku a opriet si ruky.Aj nasa ma4kg a uz je to fakt citit. A co nasej pomaha,je pritlacit kolienka k brusku co najviac - preot je to lepsie robit aj po prebudeni,bo tak Ti nebude grckat ani,ked ma prazdny zaludok,mozno ze sa rozculovala preto,bo sa jej na plny tlacilo a preto aj vrackala nad miskou.... No tak to mas super teda,tak preto Ti tak krasne hlasi,ta moja beha jak neviem od 9-teho mesiaca,tak jej je vsade a hned z nocnika vyskakuje,Martin nemoze,tak preto to"musi" urobit do neho 😀
Mame dvojkocik http://www.predeti.sk/?c=detail&id=3328 je super,no mam co tlacit veru normalne,tak si neviem predstavit,ze na korculiach tlacit este aj kocik 😅 bo kedze Zoe je tazka,ma 11kg a sedi vpredu,tak sa s tym horsie manipuluje,ako keby sedela v zadu,ale tak sa neda,bo len vzadu sa da dat na lezanie - cize tam musi byt Zara.

mamusia
12. kvě 2011

Ale inak sa mi lepsie ide v satke a mala v trojkolke

jasekd
12. kvě 2011

@mamusia Do satku davas od kdy? Ja to snim neumi, mam doma a prasi se na nej. Pak mam Manducu, no nevim, od kdy ji tam muzu dat, zkouseli jsme doma a nejak se nam to nelibilo, spis se v ni nosi Martin (s manzelem,ja ho tahat nebudu)Ten tvuj kocar prave vypada hur ovladatelnej nez to Jane, a to Jane je i dost lehky. Nejdriv jsem sla s manzelem, abych si to otukala a hned ty decka nekde nezabila, dnes uz v pohode, jeste si zlepsit fyzicku a budem jezdit jak vitr 🙂 Martin ma 9,5 kg. Taky musi sedet vepredu, a moc se mu tam nelibi, radeji by lezel a taky ze na nej fouka. Jo a Vendy blije furt,prebaluju zasadne pred kojenim a stejne. Klubicko nedelam ani zdaleka tak sbaleny jako je Zarinka na tvejch fotkach a stejne se certi. Ale budu to jeste zkouset, nechci, aby byla furt spinava.

mamusia
12. kvě 2011

@jasekd satkujem od prveho dna,ako sme sa vratili z nemocnice. Najprv som nechcela doma,ze len na von,no vecery mame hrozne,kedze ju stale boli brusko a ma tu vodovu stolicu,tak aj doma byvame v satke,ked je treba,alebo odfukuje na balkone,ked nie sme vonku - v postielke spinka iba v noci. Ono si treba na tie uvazy zvyknut,podla mna je to lahke,naucit sa treba iba spravne dotahovat. Moj najoblubenejsi uvaz (zatial) je tento http://www.noseniedeti.sk/menu/navod-kriz-s-kap... da sa dobre dotiahnut a ked aj zaspinka,tak sa ju da lahko aj so satkou prelozit do postielky,aby sa nezobudila,len narozdiel od fotky,ja ju tam dava tak,ze ma nozicky skrcene pod sebou a su zaviazane vo vnutri v satke aj s hlavickou,na ktoru dam vsetky pruhy latky. Najlepsie si to je skusat,ked uz je ospala,ze sa nehybe a nenapina hlavu,ale skus zvyknes si urcite rychlo 😉 Nasej Zoinke sa paci v tomto kociku velmi,je ako vo vlaciku vpredu 😀 a stale sa otaca,ze ci tam je aj babo 😀
To skus dat Vendy ad misku este po prebudeni a daj vediet,ze ako to islo,hadam sa Vam bude darit tiez 😉 alebo neda sa darit s oboma detmi,ja mam u Zoe bojkot,Ty u V endy 😀

johanka.
12. kvě 2011

@opica myslim, ze je to realne, sama sice odplienkovane dieta nemam, ale nasi to tak robili so sestrinym synom, ked bol u nich na navsteve, ze ho okolo polnoci zaviedli na zachod, normalne ho viedli za ruku, tam sa vycural, zaviedli ho naspat do postele, hned spal dalej a rano si nic nepamatal. Vsak vyskusaj. A tiez treba davat pit viac doobeda, kdesi som citala, ze viac ako polovicu tekutin by mal clovek i tak prijat pred obedom. Vecer potom uz nemusi tolko pit a tak ho ani v noci nebude tak tlacit na zachod.

sussanah
12. kvě 2011

@opica ahoj, taky myslim, ze se budi tak brzy na to curani. My prave davame maleho curat nekdy kolem pulnoci a pokud ne, tak se potom zacne vrtet kolem te 2-3h. Jednou spal fakt tvrde, tak jsem ho nebudila a vzbudil se az v 5, hned se vycural, ale potom uz neusnul, protoze je venku svetlo no a museli jsme vstavat. Takze i proto ho davam curat spis v noci, aby potom rano dobre spal (aspon do tech 7). A u nas to teda funguje fakt tak, ze se v polospanku vycura a okamzite je zase tuhy. proste ho to tam viditelne tlaci a kdyz je to venku, tak opet usina hlubokym spankem 🙂 Vsak vyzkousej, za to nic nedas 😉

raa2
12. kvě 2011

tak hlasim zmenu, my cikame na stojaka, matkovi sa nepaci ked ho drzim, ohne sa ako paragraf a cika sa 🙂 dnes videl chlapcekov tak cikat, tak aj on, a sa vobec nepocikal za cele poobedie, prve co bolo som ho doma na nocnik dala a cikal a cikal 🙂 na velky zachod som este neskusala 🙂

luty
12. kvě 2011

@jasekd Ja bych bez satku prvnich par mesicu neprezila! A ted je to vsechno se satkem mnohem jednodussi🙂 Nosili jsme od zacatku, bylo to jedine, co zabiralo na boleni briska. Jarinek nebyl spinaci miminko, ale v satku spinkal krasne. A ja jsem mela chvilku na spocinuti🙂 Vubec se toho neboj a jdi do toho! Odkud jsi? Ucite budete mit v okoli nejake kurzy satkovani, my jsme byli a nauci Te vyvarovat se chyb!

zlilly
12. kvě 2011

@jasekd pridavam se ke chvale satku. hlavne do mesta zlaty. no vlastne do terenu taky. u nas uz noseni doslo tak daleko, ze posledni asi 2 mesice sem kocar prakticky nepouzila. Jinak kamoska ma taky dve deti, rok a pul po sobe, sourozenecky kocarek sice maji, ale chodi taky s satkem a golfkama.

lmm
13. kvě 2011

@jasekd, to jsi na nošení plně vybavená, já jsem začala rovnou s manducou (šátek je úžasná věc, ale praktičtější se mi zdá manduca - rychlá manipulace, když chce mimino čůrat, netaháš po zemi cípy, my jak furt vymetáme veřejné záchodky nebo čůráme venku, tak to doceňuju, jediné, co jsem shledala jako nevýhodu oproti šátku, že se s ní nedá příkrýt, no a taky to není tak hezounké 🙂 ). Já jsem první měsíce používala kočár (taky Jané), jakmile syn přestal přes oběd spát (byli jsme celé dny venku, tak aby se měl kde natáhnout), zrušili jsme ho úplně, používám ho tak jednou za měsíc. Tak bys mohla mít mimi na břiše a klučíka v kočáře.

jasekd
13. kvě 2011

Kdyz ona Vendy ma furt natazene nozicky a nema rada to klubicko a my ji tam nejak nemuzem nastelovat, ani do Manducy, satek jsme zkouseli tenkrat s Martinem (koupen kvuli tomu blinkani, ze bych ho nosila a ulevila rukam, aneslo nam to) a bylo to to same..
jinak dnes M. prospal opet celou noc a rano sucha plinka 😕

lmm
13. kvě 2011

@jasekd, však v manduce je má v podstatě natažené, jen do stran. Uvidíš, občas to zkus, třeba si zvykne, protože je to fakt úžasná pomoc. Na mě se všude všichni dívali jako na raritu, ale popravdě nechápu, že to tak nedělá víc maminek, protože je to opravdu praktické.
Naše malá taky začala spát celou noc (na druhý pokus to vypadá, že už u bráchy v pokoji zůstane, a když pochopila, že mlíko v noci nedám, tak se rozhodla spát celou noc) a taky suché plíny. Ale jinak je to teď horší, přestala hlásit, hlásí jen kakanec. Nějak nevím, jak ji znovu nastartovat, máte nápad?

luty
13. kvě 2011

@lmm Super! Jak douho trvalo nez pochopila, ze mlicko v noci nebude?

luty
13. kvě 2011

@jasekd Ja bych vazne sla nekam na kurz. Je to otazka 2-4h a par korun a fakt ti poradi, jak tam Vendulku lehce a elegantne vsunout🙂 Ja jsem se ze zacatku taky bala, porad ressila vliv na pater blblabla... A ted si nadavam, ze jsem se tak bala! Opravdu se neda srovnat doba, kdy jsme nemela satek (cca prvni 2 tydny) a doba se satkem!

luty
13. kvě 2011

Ja jsem dneska zkousela klasicky nocnik. Uz jsem to zkousela asi 2x, ale pokazde tam Jarinek nejak zapadl a mrucel, jen jsem ho na nej posadila. No a dneska 8x curani do nocniku, 2x v klubicku nad nocnikem, 2x v lese do travicky, jednou do travy pred obchodem. Vcera jsme vybirala hovinka sackem z travy v lese...Musim ho na nocniku nejak zabavit, ale staci knizka a do pul minutky se vycural. Zkousela jsem to po spinkani, po kojeni, po jidle... a pak tak nejak, jak jsem si myslela, ze chce. Signaly moc nedava, spise se nekdy zacne najenou bezduvodne chovat jinak, ale nenasla jsem nic konkretnejsiho jako signal, casto to byl jen muj pocit, ze chce, o casovani se mluvit neda, cural v rozmezi 10min-2h. Nicmene mezitim mel casto "ucurnuto" v plince - jen malinko, ale byl mokry. Jak to tak pocitam, tak asi 10 plinek a 13x zachycene curani. Takze cural tak 25x... Casto sel do nocniku a za 10min bylo kolecko v pline, pak za 10 min zase do nocniku. Stava se vam to taky? Mam trochu pocit, ze se vycural do nocniku, jen aby mi udelal radost🙂))

mamusia
13. kvě 2011

Ahojte baby,

ked tu rozoberatu tu satku,tak mi viete poradit,ze odkedy mozem malej viazat tie nozicky von? Bo ja jej ich stale viazem dovnutra take skrcene....ze ked jej ich zaviazem von,ci to nebude este skoro,alebo jej nieco tym neporusim? 😕

Inak so Zoe mame celkom uspechy,cika do nocnika (nie stale),no nepaci sa jej plienka 😀 dnes sa stalo,ze hlasila "kaka" tak som jej povedala,ze nech si ide pre nocnik,isla,priniesla ho,tak som jej povedala,ze nech si tam sadne,sadla si,chvilku sa sustredila a vykakala - ja som vteddy kojila a nemohla som ist za nou...............len hacik bol v tom,ze mala plienku 😀 😀 😀 😀 ale keby ju nema,tak by to pekne urobila sama do nocnika 😵

mamusia
13. kvě 2011

Inak som zabudla,ze mi mame teraz signal na cikanie....ako bola naostro tych par dni,tak ked cikala na zem,tak sa pozerala dole,ze ako to tam tecie....takze,ked ma plienku a ide cikat,tak sa pozera dole a caka =,ze to bude tiect 😀

kaja73
13. kvě 2011

@mamusia mame v podstate rovnako stare deti-1 rok a 4m-,tak sa chcem opytat ako casto ti mala cika-ked nespi.My teraz skusame 3 den bez plienky a neviem v tom najst žiadne pravidlo.Prvy den cural vzorovo každych 40-70min,ani raz sa nepočural,druhy den boli doobeda dve nehody,a dnes ich bolo hadam 6.No ale on cika hrozne casto-ak odratam noc-12h a den 2h-co spi a ma plienku,tak mi zostava 10h bez plienky a to čura hadam 15 krat možno aj viac.Niekedy vydrži takmer 2h nečurat a potom cura v 10-15 min intervaloch aj dva tri krat za sebou.On sa cikat nepyta,kakat viacmenej ano a ked ho podržim nad veckom,alebo travou,tak sa na 90% vycika.Poobede som mu už dala plienku po tych 6 pocikaniach,a už sa až do vecera nepocikal-cikal 5 krat do travy a vecka.Aku mas ty skusenost s tou frekvenciou v cikani?

luty
14. kvě 2011

Holky, ten muj maly lumpik zacal bojkotvat bojkot (po cca 3 mesicich, uz jsem to temer vzdala) a cura do nocniku🙂 Nedelam si iluze, ze uspesnost bude porad tak vysoka, ale mam desnou radost, ze nezapomnel🙂 Celkem 13x do nocniku, 3x do travy, 2x kakani do nocniku a 1 nehoda do plinky (delal hlouposti u obeda a ja jsem nepoznala, ze chce). Musela jsem to tady zdokumentovat, protoze zitra to bude presne opacne 😉 Nejhorsi je, ze neumim popsat, jak jsem poznala, ze chce curat.

raa2
14. kvě 2011

@kaja73 nechyta sa predtym ako sa mu da za pipik? nas to tak robi...

moninka1
14. kvě 2011

zienky, prosim poradte 🙂 s BKM som zacala cca od 3 mesiaca a najprv len s kakanim, no malemu sa to dost zapacilo 😀 a tak chytame aj cikanie ... len neviem, co teraz robit, lebo nemam dost plienociek na pranie ani raz za 3 dni 😅 . Poradte, ako ich skladovat ? a este otazocka, ako casto by malo babo cikat 😕 , lebo nasemu sa zacalo stavat, ze aj 3-4 hodinky necika, aj napriek tomu, ze mliecko si kludne cucne aj kazdu polhodinku. Moze to jednoducho vypotit, ked uz je teplejsie? Bojim sa, aby nemal nedostatok tekutin ... dakujem za vsetky odpovede 😉

kaja73
15. kvě 2011

@raa2 Cca v polovici pripadov ano,ale casto už aj vzapati čura.Niekedy,ked mu poviem-nečuraj-tak ozaj prestane a počka kym ho vyzlečiem.Ale niekedy fakt na nom nič nevidim,žiadne chytanie,žiadne zapozeranie sa ,proste nič a napr predtym 10 min cural a už len vidim,že to tečie.Včera sa počural len dva krat a cca 15 krat cural bud do vecka,alebo vonku.Kakat sa nepokakal už vyse 10m a od 12m sa viacmenej pyta.Len ta frekvencia curania,by ma zaujimala,či je aj u inych deti tak casta v tomto veku-ved bez plienok je cca 10-11h z dna a to cura niekedy aj 20 krat. 😝 -nie vela,niekedy len trochu,ale cura.

lmm
15. kvě 2011

@luty, trvalo to asi týden, bylo to celkem bezbolestné, akorát jednou tak úpěnlivě volala ham a pak se rozplakala, když zjstila, že nedám, že jsem se rozplakala i já 🙂. Ale kojím ji ještě ráno, tak to nejhorší nás teprve čeká.
Gratuluju k bojkotu bojkotu, naše malá zase začala ze dne na den kašlat na hlášení, když ji chci dát na nočník náhodně, tak nechce. Takže plíny.

raa2
15. kvě 2011

@kaja73 vies ono vsetci pisu ze az od 18 mesiacov by mali deti vediet tie zvierace ovladat, tak asi musime do vtedy vydrzat. nas celkom dlho vydrzi drzat, je to asi individualne. tento tyzden sme mali 3 nehody, ale som mala inu robotu tak som si to nevsimla. mne bud signalizuje tak ze sa chyti za pipika, alebo donesie nocnik. tazko povedat, ale beriem to tak ze aspon je bez plienok. co sa tyka intervalov, tak som si vsimla ze su castejsie ked vypije pol litra cajiku ako ked vypije 2 deci...my sme teraz 2 tyzden bez plienok, predtym ju mal vacsinou suchu a zacal ju odhadzovat, tak som si povedala ze vyskusam ako to bude fungovat 🙂

raa2
15. kvě 2011

@moninka1 ja by som mu uz aj vodu davala, hlavne ked je tak teplo, aby potom nemal problem sa napit, suseda nedavala nic a teraz jej chlapec nevypije za den ani pol deci, a ma 15 mesiacov... a potom uvidis ze kolko vycika.nas cika casto, ale vie aj vydrzat necikat 3 -4 hodinky, ale ked sa potom vycika, tak vycika aj 3 cm do nocnicka...s tymi plienkami neporadim, my sme boli na pamperskach...

moninka1
15. kvě 2011

@raa2 dakujem za odpoved...pitie z poharika nacvicujeme, ani nie tak kvoli prijmu tekutin, ako prave kvoli tomu, aby to vedel a v buducnosti neodmietal, a velmi ho to bavi 🙂