Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

weroni
24. únor 2009

baby tak si predstavte, že Esterka keď sme niekde na návšteve alebo proste mimo domu, kde majú nočník tak sa nikde nechce vyčúrať, iba nad záchodom 😀 proste len doma do svojho alebo mimo domu do záchoda 😀
Aj vaši drobci sú takí "fajnoví"? 😀

kili
24. únor 2009

sonu, tak cez to preši odklápčku a máš Gena Pants

a čo je to sachor?

my máme teda príšernú bránu, žijú tu všeliaké individuá, ale našťastie sa moc nekradne (keď nerátam ukradnuté súčiastky od výťahov, ktoré potom jasné že nešli 🙄 )
teda aspoň nie to, čo máme na poschodí. oba kočíky máme pred dverami a mne sa už stalo xkrát, že som si tam zabudla kapsičku s peňaženkou 😅 . naposledy peňaženku v dvojkočíku v nákupnom košíku som mala asi 2 dní 😅

kili
24. únor 2009

jáj, ak tá diakritika

audreyd
24. únor 2009

ahojte, dávam do pozornosti!!!

stretnutie a beseda BKM v trenčíne bude 19. marca o 17,00h v MC Srdiečko 🙂 😎

sisa.b
24. únor 2009

audreyd, treba nahlasit ucast predom?

audreyd
24. únor 2009

sisa, jasné, že nie 🙂 😵

sisa.b
24. únor 2009

oki, lebo ja som tam bola len raz a teda neviem, ako to tam chodi 😕 v sobotu tam ideme na znakovanie, tak uz sa tesim 😵 😵 😵

lenkakt
24. únor 2009

sonulo, k těm rychloprdkám pár tipů:
1.) nebudou se otvírat, když hodně protáhneš ten sedový šev - bora má střih na svých stránkách někde. prostě se při poskládání bude ta špička sedového švu aspoň o 3 cm překrývat s tou špičkou protilehlé nohy... krucinál, říkám to srozumitelně?
prostě to nejsou jenom kalhoty, kterým se nesešije sedový šev, ale trochu se upraví i střih, aby se to překrývalo
jakoby se to do sebe pak zasune, když se to dobře sešije do gumy
2.) taky máme fleecové. jenže: tuhle jsem stonala a mám z mládí fleecové pyžamo. a zjistila jsem, že fleece přímo na holé tělo je vlastně strašlivě nepříjemný a oni to maj na těch holých nožkách... takže už mám objednanou teplákovinu a další kolo rychloprdek už bude bavlnka.

když se ta teplákovina osvědčí a půjde se špraťouchy šít (plánuju nákup stroje), tak pak budu ochotná nějaké ty rychloprdky i spíchnout pro cizí mimina. i když šprti jako sonička od sue, tam teda nevím, nevím 😀

sonulah
25. únor 2009

jojo, leni, v sekci "šicí stroj" s tebou komunikuju.... 😉 sama 😀

dík za rady, já mam ten sed celkem širokej, spíš jsou fakt nízký a nahoře málo překřížený, ale upravim to všechno - dík za rady!! já mam taky flís - ale neni na holo, má pod tim návleky, páč se plazí po ledový dlažbě 😒
a dostanu nějaký merino hadry z mmb, vesměs s dírama a tak, takže příští (už dokonalý) rychloprdky budou určitě z toho (nebo z mikiny, co jsem nedávno našla takovou bezprizorní v mhd skříni.... 😎 )

sueanek
25. únor 2009

lenkakt: Uz jsem ti rikala, ze Svista se zacala zachodu dozadovat i v noci? Asi ty pleny zahodim uplne 😀 😠 😀

A muze za to SonulaH, paac se to zacalo dit po setkani s ni!! 🙄 Takove to bylo bajecne, kdyz Svista prospala celou noc... Na druhou stranu: muze mi to, ze ted kojim i v noci, zastavit mesicky? (To by byl docela prijatelnej "obchod"...)

sonulah
25. únor 2009

soryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy 😉

lenkakt
25. únor 2009

hehe, sue, nepomůže ti ani 100 kojení ani 100 nočníků na zastavení ms. leda další svišť 😀

yancha
25. únor 2009

Ahojky, jakpak se vám všem bezplenkuje? 🙂 Už jsem tu jednou byla před delší dobou. Nějaké věci se změnily, třeba to, že v noci se snažíme čůrat do nočníčku, ale vždycky to jde minimáně aspoň jednou vedle 😝 , tj. na ovčí deku a na matraci, popř. na moje pyžamo, ach jo.Pořád hledám vhodné noční bkm oblečení, tak jsme zatím většinou v overálku rozepnutým dole, popř. bodýčku. Návleky si sundá hned v první části noci, takže pak má nahý nožičky 😖 ,který jí přikrývám při nočníkování peřinou 😒

lenkakt
25. únor 2009

yancho, náš borec spí jen v bodyčku a plíně, nožičky má holé a teplé pod svou dekou, ale on je většinu noci u mne a hřeje si je o moje břicho. dojde-li k tomu, že nechytneme náš "velký čůranec" někdy mezi půlnocí a třetí ranní, tož to provlhne většinou do bodyčka, tedy mu ho servu a spí jen v plíně bez bodyčka až do rána. studený není, to přijde až ráno, když se vykope z deky a začne po mně skákat 🙂

Dřív jsem ho dávala do fusaku, ale on jak se mele, tak se na tom škrtil. Tak spí oblečen stejně jak já, tedy skoro nahý... ale on má přes 10 kg a je velký a vím, že zvládá velké rozmezí teplot.

lenkakt
25. únor 2009

jinak PPL už přivezla teplákovinu, je v balíku, slintám tu jak pavlovův pes, ale já slíbiila adélce, že to vybalíme spolu. a ona už hodinu spí 🙂 poprvé v životě se mi zdá, že spí nějak dlouho 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

papol
25. únor 2009

lenkakt, 😀

sisa.b
25. únor 2009

ahojte 🙂 nam sa dari - vcera vstala slecna sucha, tak som ju vzala, ale vtom mi zvonil mobil, tak som ju nechala len tak na sebe opretu a ona pustila priamo na mna 😀 teraz vstala sucha, na nocniku sa cca 5 minut sponovala, ale nic. tak som ju vzala na ruky. jednou rukou som sa snazila napit a slecna v tom kaka 😀 rovno na zem. ale teda plienka ostala sucha

tara2
25. únor 2009

caves

chcela by som vas poprosit ci nepoznate nejaky link kde najdem postup na zhotovenie babylegs...hladala som, ale nic som nenasla ☹ . Dik

sisa.b
25. únor 2009

tara, mne tu kocky poradili odstrihnut tie farebne pasikove podkolienky 😉 ale ty chces asi postup na strikovane z vlny, vsak?

a aby som nezabudla - dnes davala malu cikat aj svokra 😅 mala sice nic neurobila, ale aj snaha sa ceni

tara2
25. únor 2009

sisa - hej, ja by som nejake chcela ustrikovat...to by som snad zvladla 😅 ...vidis aku mas obetavu svokru to ja by som od mojej nieco take cakat nemohla 😝

sonulah
25. únor 2009

siso, koukám, že už jseš dobře lapená... si ještě vzpomínam, jaks řešila, jestli koupit čč 😉 😀

listicka77
25. únor 2009

se picnu! dítě se rozhodlo, že bude kakat dvakrát denně. výsledkem je, že každý večer přebírám pos... plínu a svrchňáky a meju vzpozející se zes... dítě. achjo. protože nic nehlásí a já to nikdy nechytnu. včera večer dokonce jsem viděla, že tlačí, bobek už byl mezi půlkama, tak jsem ji lupla na nočník, ale nic dalšího nevyrobila. a za půl hodiny jsem našla obr nálož v plíně. dneska se pokakala dokonce i ráno, protože ráno v postýlce bylo příliš mnoho zajímavých podnětů, než aby tlačila na nějakém pitomém nočníku, takže to pak samozřejmě taky pustila do plíny. achjo achjo achjo! jinak začíná být docela rozumná! ale na tohle teda zvysoka!

sisa.b
25. únor 2009

sonu, mas pravdu 😀 😝 cc uz pouzivame pravidelne a teraz som dokonca nakupila aj ine latkove plienky, aby sme sa zbavili tych papierovych 😝 ked jej totizto vrazim papierovu plienku, tak som leniva rozbalovat ju 😝 to by sme s bkm rychlo skoncili...

listi a neskusate znakovat? 😕 ci to som len taka naivna, ze my to v jednom roku odzakujeme a vsetko zvladneme? 😀

elephant
25. únor 2009

Teda, pozerám, ako sa vám tu všetkým darí a ticho závidím! 😔 Ja totiž posledné dni nezvládam. Julianka dosť plače, ale keď ju dám nad misku, tak sa vpiera... Vyciká sa tam stále menej a menej. ☹ Neviem, či to nemám vzdať...

Sisa, pozerám, že sa vám krásne darí, a že sa aj svokra zapája. No, ja si tu zas pripadám ako exot. Svokra malú ani poriadne na ruky nevezme, bojí sa, že by jej spadla. 😒

sisa.b
25. únor 2009

ele, dari sa nam? jedno kako skonci na mojom tricku a teplakoch, dalsie na zemi 😀 dnes zas prekakala hnusku, tak som ju prebalovala v podzemnej garazi v aute a mala to az na pleciach!!! a este stihla natlacit aj doma do klasickeho stvorca a opat to mala vsetko na chrbate. akurat ta jedna dnesna davka skoncila na zemi. parkrat si do nocnika cikla, ale to je nic v porovnani s poctom mokrych plienok. takze ani u nas to nie je uplne idealne 😝 dufam, ze som ta potesila 😉 😀

sisa.b
25. únor 2009

a co sa svokry tyka, tak fakt neviem, co mozem ocakavat 😕 jeden den na to frfle, dalsi ju skusa aj ona dat. akurat skoda, ze sa jej mala nevycikala, mozno by ju to povzbudilo. urcite by sa vsade chvalila 🙂 mame este v rodine dalsie babo - o 2 tyzdne starsie - tak mi pripada, akoby babky sutazili, ktora ma sikovnejsie vnuca 😀 😀 😀

zitaje
25. únor 2009

Ahojte baby, hlasim sa medzi vas. 🙂
Moja Sofuska ma rok a snazime sa kakat do zachodu od pol roka, co nebol ziadny problem, kedze ju prikrmy zapekaju. 😅 Jeden cas to inak ani neslo, chuda strasne tlacila. Ale inak tie zlte mliecne kakance do pol roka - to si neviem predstavit, klobuk dole, kto to zvlada!
Teraz kaka tak v 80% do zachodu / do nocnika, obcas sa pokaka a je potom zlostna. A najnovsie hovori kakaka, takze myslim ze to pojde.
Je tu aj niekto, kto ma starsie dieta a uz bez nehody? Teda ze od akeho veku BKM dieta same hlasi? Diky
z

listicka77
25. únor 2009

zitaje, to je hrozně individuální. johandě se malá odplenila v roce a čtvrt, ale ta byla mimořádně šikovná. většinou tak kolem roka a půl až roka a třičtvtě.

elephant
26. únor 2009

Sisa, to si ma potešila 😀 U nás sa kaká tak raz za dva-tri dni, ale naposledy to tiež stálo za to. Nechala som ju po cikaní rozbalenú na paplóniku v izbe, a ona tam začala kakať. (Špinavý paplónik aj obliečka.) Rýchlo som ju preniesla nad misku, tam nič, tak som ju položila na prebalovák, že ju umyjem. Tam zase začala - špinavá plienka na prebalováku + jej oblečenie. Tak zase nad misku - nič. 🙂