Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
11. srp 2010

@mamusia tak to ja mela sikovna, v takovych jen kalhotkach je? K tomu spani v posteli, no ono kdyby to jen bylo o tom vstat a prebalit atd, tak je to v poho, aleholt kazde dite je jine.. Nas spal v postylce celou noc od asi 6tydnu az do 5-6m a potom zacal cirkus a jeste dalsi mesic jsem se branila ho dat k namdo postele. Musela jsem zacit znovu kojit, to slo v sede a potom uspavani v postylce a pravidleny rev2h v noci. Takze po mesici, kdyz jsem chodila jak smrtka, tak jsem zavedla spani v posteli a uz jsme se i vsichni vyspali 😵 Ted pomalu odnaucuju a je to lehci, nez jsem cekala, horsi bude rusit kojeni, na tom je zavislacek 😉

lmm
11. srp 2010

My jsme malou šoupli k synovi už ve čtyřech měsících. Chvíli to fungovalo krásně, pak to začalo haprovat tam, kde nás to nenapadlo - u syna. Když malá kníkla, že chce nakojit, probudil se a dvě hodiny řval. Prostě ji tam nechtěl. Tak jsme ji zase přestěhovali k nám.
Mám dvě otázky: jak přimět dítě, aby polklo, když nemá v puse prso? A můžu považovat za dostatečné testování alergické reakce na potravinu to, že dítěti nacpu do pusy desetinu lžičky potraviny, ono ji v otevřené puse půl minuty přemílá, aby ji potom úspěšně vyslintalo ven? 😎

johanka.
11. srp 2010

@lmm my sme na om boli s prikrmami presne tak isto, vsetko vypluvala. Neviem, ako prinutit. Jedine, co sa da, je skusat, skusat, skusat. Vyskusat inu potravinu (tu mrkvu, ktora sa odporuca ako idealny zaciatok, neje dodnes), vyskusat iny sposob pripravy (rozmixovane dohladka, uvarene drobne kusky, ktore si dieta same pcha do ust, skusit lyzickou, skusit zriedene vo flasi...), pripadne si dat par dni pauzu, to u nas zabralo, vzdy po pauze sa mi zdalo, ze nieco aj prehltla. Momentalne sme na style papanie s troma lyzickami, jednu drzi ona v pravej ruke, jednu v lavej a tretou ju krmim. Vzdy musim pockat, kym si sama niektory koniec niektorej svojej lyzicky strci do ust, akoze papa sama, a popritom jej supnem susto. Papat ako-tak zacala az ked som jej dala ovocie, dodnes je to so zeleninou dost biedne.

opica
11. srp 2010

no, moje dieta s nami spalo presne 2 tyzdne plus tyzden v nemocnici. kojila som do 13 mesiacov, plne skoro 7, bez problemov. v mojom okoli, co mam kamosky, tak vsetky, co dali takto deti, tak ich maju nejake viac kludne. mame vsak potom jediny problem a to, ked niekam ideme. proste sa v noci navzajom rusime a teda zhaname miesta tak, aby sa dalo spat zvlast 😉
to jedenie vam nezavidim. mozem pozicat gregora, moznzoe sa rozjedia. iste je jendo, on by zjedol aj vsetko, co vypluju 😀

johanka.
11. srp 2010

opica, to ako sa daju porodit take deti? Pekne papaju, pekne spinkaju, ako z prirucky. Nech viem, ako to urobit, aby moje druhe bolo tiez take 😀

mamusia
11. srp 2010

Baby a skusali ste kupovane prikarmy,zeleninku? Mozete striedat s domacom ob den,alebo aj zmiesat spolu....ti ekupovane detom chjutia omnoho viac. 😉

@sussanah neboj,aj tie pocika,ale je mi vpodstate jedno,ci pocika gatky,alebo plienku,iba ked ma toho vela v sebe,tak aj na koberec pretecie 😝 ale bez pocikanej domacnosti to nejde,ze? 😉
No ja viem,ja si myslim,ze tie deticky,ktore sa stale koja a vo vacsom veku,tak su skor zavisle od takeho cuckania,alebo iba tulenia sa k prsu,preto je to tak tazko oducat.....ale citala som niekde,najma co sa tyka nocneho kojenia,ze sa to robim tak,ze treba skracovat intervaly kojenia a predlzovat cas medzi kojeni....zacina sa par minutami a postupne sa to predlzuje. Napr ak sa Ti maly budi v noci o 1 a 4,tak o 1 ho nakoj(ak sa koji 10 minut) tak 8 minut a ak sa zobudi o 4 na dalsie,tak to posun na 4:10 napriklad a koj tiez 8 minut. Dalsiu noc zasa posun cas na 1:10 a koj ho 7 minut a o 4:20 ho tiez koj 7 minut. Ze na konci by to uz malo byt len take 2 minutky kojenia mozno az by sa sam nemal zobudit,lebo sa to neskor posunie iba na jedno kojenie a potom by sa to uplne malo vytratit,ak budes posuvat cas az do ranneho vstavania........neviem ci to funguje,no skusit mozes 😉

johanka.
11. srp 2010

@mamusia mne sa kupovane velmi nezahovaraju. Jednak mam plnu zahradu zeleniny, tak mi pride divne prikrmy kupovat. A tiez oni asi chutia detom viac, lebo su kadejak dochucovane, a ked nemusim, tak s tymi dochucovadlami by som este pockala. Zrejme by sa mi s nimi rozpapkala rychlejsie, ale v podstate to nepotrebujem, kedze mala prospieva pekne, je zdrava a vesela, nemam dovod prikrmovanie urychlovat. O tom odburavani nocneho dojcenia som tiez pocula, ale podla mna zavisi, aky je dovod dojcenia. Ja napriklad velakrat v noci dojcim len kvoli uspatiu, vela nevypije, vybavim to, kym je este v polospanku a lahko zaspi naspat. To keby som cakala 10 minut, ze pozdrzim dojcenie, tak sa mi za tych 10 minut celkom rozoberie, rozreve, zobudi, a najblizsie 2 hodiny nespi, to uz poznam. To iste o skracovani dojcenia, ak vytiahnem prso skor nez sa nim uspi, mam ten isty scenar, 2 hodiny zabavy uprostred noci.

lmm
11. srp 2010

@johanka, takove dítě se mi taky podařilo porodit, ale ne dvakrát za sebou 🙂. Syn první den přikrmování snědl všechno, co jsem přichystala. Kupované příkrmy v těch pár řídkých situacích, kdy jsem mu je nabízela, nechtěl. Máme plnou zahrádku bio zeleniny, dcera vypadala, že lační po lžičce stejně jako on, tak jsme začali týden před půl rokem, ale chyba lávky. Nebudu to zatím ani zdaleka hrotit, jen jsem si chtěla odškrtnout mrkev, cuketu a brambor jako vyzkoušené. Ovšem netuším, jestli můžu, když to nedošlo až to žaludku 🙂.
Myslím, že dneska malá vědomě zkusila vytlačit čůrání. To ovšem neznamená, že bychom byly extra úspěšné 🙄 .

kveluse
11. srp 2010

Ahojky,
koukám, že jste načly téma příkrmů, tak se také přidám. První dcerka byla kyselina, sežrala na co přišla, příkrmy milovala a prso taky 😉 .
Zato ta druhá potvůrka začala pořádně jíst až před měsícem. Takže se dá říct, že jsem ji do roka plně kojila 😉 . A i teď jí kojím průměrně 4x za den a 3x v noci. Ikdyž už konečně přes den je to jen o cucnutí.

Květuška už pěkně spolupracuje na nočníku, včera si dokonce sama sedla a vykakala se na něj, aniž by mě volala - byla dole bez před spinkáním. Dneska si zase sama sundala kalhoty, byla moc šťastná, ale ulevila si potom na dlažbu v kuchyni, no, ale co, Bělinka teď dost často v noci jde a potácející se čůrá mimo nočník - "tak mami, třeba tady, jo...."

opica
12. srp 2010

ved toto, ze sa desim, ked bude druhe a bude presny opak, sa nevyspim, bude narocne a nebude chciet jest...asi je to zlozite, ked sa narodi dieta ako gregor a potom druhe presny opak, som teda zvedava, co ma caka 😉
co sa BKM tyka, tak stale nula bodov (aspon nieco) a este jeden zlozvyk, z ktoreho som na nervy a to je prst v papuli. proste cumel nechcel a prst je najlepsi kamarat. aj sa mu to snazim vysvetlit a vyberat ho,ale babo rad ako na to, toto ma jedine tak mrzi, ale skusala som to riesit od kedy to zacal robit a nic. proste asi budem musiet skusit nieco nechutne mu tam natriet, inak neviem 😎

lmm
12. srp 2010

opica, já mám po tom hodném spacím a papajícím dítěti pravý opak ( i když spala taky dlouho hezky), ale dá se to vydržet.
Co se prstu v puse týče, syn měl dudlík do dvou let, pak si stejně začal cumlat prsty, dcera dudlík nechce a tak jede paleček, taky z toho nemám radost, ale asi se s tím nedá nic dělat. Když jsou to savci, tak jsou to savci.

luvie
12. srp 2010

Ahoj holky, tak s Kačkou máme novou zábavu, chodíme po bytě a hledáme nočník a pak do něj zkoušíme čůrat. A přitom si prohlížíme krtka, ty knížky ji teď začaly taky hrozně bavit 🙂 Ne vždy se zadaří, v noci absolutně nic, když ji dám na nočník, řve jak tur, pak se pročůrá v plence při kojení a spkojeně usne, takže ji přebaluju ve spánku 😀 Ráno se občas podaří něco chytit, pak dopoledne pročůrává plenky, až tak po 10 je ochotná sednout si na nočník. Ale nestěžuju si, venku čůrá skvěle, a doma se nám taky občas daří. vůbec jí nevadí, že na nočníku sedí, akorát se ne vždy dobře trefíme, takže ten proud prostě jde ven předem a Kačka ho chytá 😀
Jo a ještě jeden signál, který jsem dnes zachytila: seděla na zemi v šatičkách, najednou koukám, jak si zvedá lem a dívá se mezi nožky, napadlo mě to, ale počkala jsem a ona se fakt dívala jak bude čůrat 😀

@lmm já bych ještě nenutila, neodškrtávala. Zkusila bych něco jiného, až se rozjí, pak se můžeš k mrkvi vrátit 🙂 Já taky doteď skoro plně kojím 🙂 a Kačce nic nechybí.

@kveluse jé, to máte doma veselo 🙂 ale s dětmi je sranda vždycky, že 😀

@opica @lmm Kačka si palec cucala taky, ale pak ji to nějak samotnou přešlo. Dudlík nechtěla, dávala jsem jí víc prso, možná to byl ten fígl, ale nevím... Taky mě to ale dost děsilo, když jsem slyšela různé příšerné histrorky o palečku... ☹

luvie
12. srp 2010
opica
12. srp 2010

uz som citala o tom palci hocico, ale nejak sa mu to nechce prestat robit. ked je unaveny, tak proste si migne prst do ust, necucia ho, skor ho tam ma len vlozeny, ale ma to stve. u nas nepomahalo nic, ani prso, ani hracka, proste nic. od 3 mesiacov si zacal pchat palec do ust a proste ho to neviem odnaucit. uz som mu ho skusala aj zalepit leukoplastom. skoncilo to tak, ze o dva dni som ho nasla na druhom konci 😉 ja sa totizto bojim, ze on to este stale nepochopi, ze to je zle, takze neviem.
jaj a dnes zas 0 bodov BKM, ale najviac sa mi paci, ako hlasi PO. 😎

lmm
12. srp 2010

@luvie, já nenutím, spíš tak olizuje namočenou lžičku. Jen chci pomalu testovat potraviny, ať se pak můžem rozšoupnout, až se rozjí. Dneska jí pěkně jela okurka, dostala ji na cucání a kus si jí ucucala. A dostala kukuřičnou křupku a po té jela jak po vepřovém 🙂.
Byli jsme celý den v lese, celou dobu s jednou plínou, syn vždycky chtěl taky čůrat, tak jsem spokojeně sledovala, jak děti vedle sebe kropí jehličí. Doma ani ránu, v noci je to teď pro mě záhada, budí se co dvě hodiny, už je počůraná, vzpouzí se, že čůrat nechce, u prsu okamžitě vytuhne a tak furt dokola. Asi se budem muset přestěhovat do lesa.

mamusia
13. srp 2010

Caute baby.

Tak som doma od lekarky,no spravy nie su az take pozitivne.............som 6tt+4,ale plod, ci vajicko,ci co sa trochu odliepa,povedala,ze to este nic neznamena,ze to moze byt vsetko v pohode,ze len preto mi to vravi,aby som sa fyzicky nenamahal,nic nerobila a nic tazke nedvihala,ze Zoinku tiez minimalne a velmi opatrne(a potom rob naplno BKM 😀 ). Dala mi aj hormonalne tabletky a 25-teho idemna krv a asi aj na kontrolny UTZ....takze uvidime.....no ak mam potratit,tak radsej teraz,nez v 5 mesiaci,alebo keby nedajboze si mam odlezat tehu z hore nohami....to by som nezvladla - kvoli Zoinke. Takze asi tak.

opica
13. srp 2010

mmausia...drz sa!!! urcite to zmaknete. kamoska teraz ostala tiez tehu s druhym a ma 15 mesacnu dceru. krvacala, tiez mala stresy. ale vyzera, ze sa to upravilo. ono zas, pokial tam nie je nieco v poriadku, tak sa to zvycajne skonci este v tom prvom trimestri, takze treba byt v klude a urcite sa vsetko na dobre obrati 😉 si iank neviem predstavit, ze akoto,ze ju nemas zdvihat. to sa neda 😎

labutka
13. srp 2010

hura, my mame uz tretiu noc posebe suchu. Po piatej skusime spat bez plienky. 🙂
Ale curame a kakame stale len na zahrade do travy. Serbel sa pouziva len rano, inak na nom sefko nwchce sediet.

luvie
13. srp 2010

Holky, tak dnes jsme byly v centru města, dala jsem Kačku vyčůrat na náměstí, krásně to zvládla, koukaly na nás nějaké maminy a jedna povídá: "Tak to jsem ještě neviděla, aby tak malé mimino takhle čůralo... Vy ani nemáte plenku?" A moje první myšlenka? Co má? Vždyť je to úplně normální, že takhle čůrá... No, pak jsme se chvilinku bavily, tak jsem jí říkala, že prostě jen místo plenek nosím náhr. oblečení a doma jsem připravená, že mi všechno počůrá, jenom zírala 😀
Dnes vydržela celou noc v suchu, až nad ránem tu plenku celou totálně pročůrala... Na nočník prostě nechce. 🙂

lmm
13. srp 2010

@mamusia, držím pěsti, aby to dobře dopadlo. Věřím, že příroda to zařídí co nejlíp. Taky jsem nesměla zvedat, taky jsem zvedala, a všechno bylo v pořádku. Tak se drž 🙂 .

prsky
13. srp 2010

inak baby, ja som sa stretla ale uz aj s takym, ze je nechutne, aby sa obcuravali stromceky a kricky vonku. boli sme s kamoskou na kupku a sme sa tam trochu pochytili s takymi tetami (vysvitlo, ze su ucitelky 😲 ) - ze ony na tej trave lezia, tak preco ma byt ocurana (cikali sme do krickov a na 1 strom) a vsetky drobce, co tam boli, chodili naholo a nejak mi to ani neprislo divne 😀 ale tie tetky pindali a pindali a k tomu hulili jednu o druhej /ale zas mali popolnik, tak sa im spaky po zemi vycitat nedali/. a v UK je uplne nemyslitelne cikanie vonku - tam treba byt pobliz verejnych zachodov alebo nakupakov.

@labutka tak to je super, dufam, ze si to neprechvalila predcasne 😉

delfi
13. srp 2010

@mamusia držím mooooc palečky ať se vše upraví do pořádku 😉
@prsky já taky čekám, kdy mě někdo "napomene" že čůrám s malým do travičky či keříku. tuhle jsem malýho dávala na Václaváku (v praze) ke keříku a jeden pán divně koukal ale neřekl nic. horší je to s kakáním....on malej teď kaká celkem často tak nevím co bych dělala, kdyby začal do toho keříku kadit....asi nic, bych vzala pytlík a sebrala to ...asi....ale nechápu, že to těm lidem od miminek vadí a od psů???? to jako neřeknou nic.....

labutka
13. srp 2010

@prsky mne krpec vonku curat nechce, jak keby potreboval domace prostredie. Na kupalisku teraz pobehuje v plienke bez vrchnakov (kamoska mi dala chrobaka o hlavy, ze si ho moze nahateho odfotit kadejaky uchyl).
POdla mna ked pes ocura koleso auta je ovela nechutnejsie, ako ked sa babo vycura do travy. a keby sa vykadil, hovnajz zoberem a vyhodim do smeti.

opica
14. srp 2010

mne sa obcas stane, ze sa vykaka vonku. presne ako pisete, vezmem paierovu vreckvku, pozbieram a zahodim. ved ked to tak robia majitelia psov ;)
inak, ja tiez nenechavam dieta nahe hocikde pobehovat, ako pise labutka 😎 a ani na net nikdy nedavam fotky gregora holeho, pre istotu 😉

labutka
14. srp 2010

mame za sebou 4 suche noci. S manzelom sme sa dohodli, ze po piatej suchej noci dame krpca spat bez plienky. No a teraz, ked to zacina byt realnejsie, sa toho trosku obavam, aj ked prevcerom som hovorila kamoske, ze ved co sa moze stat? Prinajhorsom sa pocura do postielky (tam ma nepremokavu podlozku), tak si ho zobereme do nasej postele a rano prezlecem jeho postielku. Ale co ked pocura tu nasu postel? Bereme si ho rano, okolo stvrtej, davam mu MM a potom uz spi u nas...

delfi
15. srp 2010

@labutka to je právě ten problém, že když má plínu tak jseš víc v pohodě, protože víš, že kdyby něco tak se nic nestane, ale jak tu plínu nemá tak asi budeš mnohem víc nervoznější (ze začátku). Já to mám tak vdycky, když jdem ven bez plíny, tak ho chudáka dávám čůrat mnohem častějš než když má plínu. no a samo že mi čůrat pak nechce 😠

ludmilabb
15. srp 2010

@katka.carska pripajam fotku nasich rychloprdiek z brany

ludmilabb
15. srp 2010

chcem sa vas spytat mamiciek s dcerkami, ja ked necham Sofiu naholo tak ma furt rucky v cikulke, chcela som v tych najvacsich horucavach robit BKM naostro ale takto sa to neda, nadrapuje si ju stale ☹

kofinek
15. srp 2010

@ludmilabb tiez sme mali tento problem, pindik je tak zaujimavy. 😀 Dcerku uz mas celkom velku, nakup male nohavicky, ja som mala asi 15ks, M&S ma celkom male velkosti a ked to pocika, prezlecies. U nas to zabralo... 😉

labutka
15. srp 2010

@delfi ale hlavne ze cez den spava v nasej posteli bez plienky uz dlho, a to nemam stres vobec... 😀
No uvidim co dnes vecer, asi mu dam len plienku bez vkladaciek a bez vrchnakov, a ked prejde aj tymto testom, tak uz sa odvazim...