Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

eldwen
26. led 2013

holky musím lukáška našeho pochválit - dneska v noci poprvé celou noc spal (od osmi do sedmi) - spí s nama, ak vím ze lezl a vsechno, ale nikdy se nevbudil... a byl celou noc suchyyyyyy

prvni vlastvka 🙂

a uz se nevzteka jak ho davame na nocni, uspesnost stridave oblacno az zatazeno, ale i tak pokrok 😉

ssassi
26. led 2013

moje zubařka se mnou hodlá provrtat až do austrálie. objevily se príma sekundární záležitosti jako zánět a otok celé huby. manžel měl zas konferenci, takže jsem byla celý den sama doma se satanem, který posledních pár dní nemá nejlepší náladu... no děs běs, jsem ráda, že je večer. on vycítí, že nejsem v pohodě a stávají se pak nehody.
pozor, zítra odjezd do jeseníků. to se to bude lyžovat. ale aspoň si tu hubu můžu chladit ve sněhu. jedem i s mýma rodičema, tak jsem zabalila pár plínek navíc 😀 držte mi palce 😀 😀

alibeli
27. led 2013

Baru má měsíc, už víc komunikuje. Mám více úspěšných zásahů poslední dny, nicméně když přebaluju, plínka je vždy mokrá. Nepoznám kdy čurá. Znovu čtu knížku Bez plenky. Nemám ambice dělat to dokonale, ale abych něco nezanedbala. Je tam popsáno, jak mohou být dětičky krásně suché, když se rodič naladí. Vy třeba poznáte intuitivně, že právě dítko čurá nebo potřebuje?

karkuliak
27. led 2013

@alibeli intuitivne to poznam tak na 50%. zvysok idem na casovanie. ale i tak mame 4-6 mokrych plienok denne. zalezi i na tom ako mala spi. obcas vydrzi celu noc sucha a cika po zobudeni, obcas celu noc mokra plienka + cika do nocnika. a este ked nechce spat a je unavena, tak mrnci a vtedy je to cisto o intuicii. 😠
zatial najmenej sme mali 2 plienky, ked mala asi 2-3 tyzdne 🙂
teraz je to i o tom, ako vela ju strazi vecer ocinko 😉 ten ju obcas odignoruje 😀

alenavy
28. led 2013

@alibeli Já mám doteď pocit, že to vychytávám víceméně náhodou 😀 Začaly jsme tedy až v 7. týdnu, takže ne hned od narození. Doteď jsem vždycky překvapená, že se to povedlo 😀 Největší úspěch byly 2 plenky, to bylo ale jen jednou, jeden čas jsme se držely na 3-4, a teď je to horší, tak mezi 5-8 plenkama. Ale je fakt, že člověk přebaluje při každým učůrnutí. Mně přijde, že hůř vychytávám od tý doby, co se začala točit na bříško. Nejdřív jsem z toho byla vyplašená, ale pak jsem si řekla, že to není soutěž mezi mnou včera a mnou zítra, neb mám pocit, že jsem se do tohohle stavu pomalu dostávala 😅 Takže já něco časuju, pak docela velká úspěšnost je v případě, že mám malou v náručí nebo nějak u sebe, že ji prostě držím, někdy se mi stane, že si říkám - už dlouho jsi nebyla na nočníku, pojď, uvidíme, a to překvápko, když to tam je. No a pak jsou chvíle, kdy blbneme, já jí čučím do očí, mám ji blízko a plenka je stejně mokrá 😀 A kdy je jistota, že neodchytím všechno - po ranním kojení, kdy odsáváme nosánek, provádíme ranní údržbu, do toho běžím na záchod i já, nebo odstraňuju z nočníku hovňouse a pak si taky dělám snídani. Jo a nebo když malá má problém přes den se pořádně vyspat, tak nám to taky nejde. A já pak začnu na to moc myslet a to je pak konečná 😀

alibeli
28. led 2013

@karkuliak 2 plenky to je dobrý. A jak často si ji dávala? Když je vzhůru a mrčí, přebaluju a zkouším nad miskou co cca hodinu.

katschka
28. led 2013

@zlilly Ahojda, jsme na tom uplně stejně. Nevím, jestli má srajdu z antibiotik nebo ze zubů nebo z mlíka.. i když to už značně eliminuju... Ale kaďákování vůbec nehlásí. Poznám to jen z toho, že tlačí. Dneska, pravda, znakovala na kadákování. A čůrání??? To je jí uplně jedno.. Trošku depku z toho mam... ☹

madlisek
28. led 2013

@alibeli U první dcerky jsem čůrání začala vychytávat až kolem 4m, do té doby to byl pokus omyl. Osvědčilo se mi časování, žádné signály jsem u čůrání nevychytala. S druhou dcerkou bkm zkoušíme sem tam. Kaká u kojení, ale nad kyblíkem nekojím, máme tu dost chladno, tak nechci, aby byla takovou dobu bez gatí. Ale když ji přidržím nad kyblíkem před a nebo po kojení, tak se vyčurá. Takže skončíme asi opět u časování 🙂

karkuliak
29. led 2013

@katschka to sa ti nedivim. ja mam obcas tiez depku, ked mala zvladne ocikat dve plienky za dvadsat minut, place ze chce cikat a do nocnika ani kvapka. nastastie sa nam to nestava casto. 😕
@alibeli no pisala som to myslim na strane 364.
mala ked je hore, cikala 3x do hodiny. teraz je to uz rozne, teraz cika rano 3-4 krat a vecer casto len 1x.
dnes rano ked sa zobudila a bola hodinku hore, tak cikala po prebudeni (dnes mala ale mokru i plienku) ale fakt ze vela vela cikala. potom po 15 minutach znova, potom myslim 32 min, a potom 58 min.
okolo obeda je to tak 2-3x cikanie. ked sa zobudi, potom +- okolo 20-30 min, potom okolo celej. zacina sa ten interval uz natahovat. vcera vecer mi napr cikala kazdu tristvrte hodinu az hodinu a dost malo. pritom papala normalne. ked mala mesiac, tak bola schopna cikat kazdu stvrthodinu, max 20 min. pocas celeho dna, ked bola hore 🙄

no ale potom do toho prichadzaju take tie bezne problemy, mala ak hlasi, hlasi plakanim, tak sa mi obcas stane, ze mala chce cikat a ja si poviem, sak teraz cikala a dam jej prso, no a mala sa pocika. pripadne opacne, a to ma potom zotre jak sirotu, ze co ju davam na nocnik, ked je hladna...

zlilly
29. led 2013

@katschka ja ještě do toho začal špatně spát..... průjem je asi víceméně za náma, kakání je normální, chytáme ho, ale čurací bojkot trvá. ale scény před spaním jsou novinka, to tu ještě nebylo. a já nevím, jestli je to očkováním minulý týden, bolestma bříška (to už asi ne), zubama (nevypadá to), nebo čím jiným. děláme furt všechno stejně, ale jak doteď usínal bezvadně, tak teď máme 2h pláče.....
koukám, nebylo to moc o BKM....

raduga
29. led 2013

baby, malý včera vydržal trinásť hodín v jednej suchej plienke od rána 😵 a pocikal sa do plienky potom len preto, že mamina sa začítala na koňovi 😀

alibeli
29. led 2013

@karkuliak po čtvrt hodině to teda asi nedám 😨

karkuliak
29. led 2013

@alibeli tak skus ako ti vyda ... este je malicka. neskusala si ju mat bez plienky jeden den a pisat si kedy cika? to by ti na casovanie dost pomohlo. teda neviem ako by si to zvladala ked mas dve ratolesti. uz len dufat, ze tvoja mala nepotrebuje tak casto cikat. kamoska ma o 3 tyzdne mladsieho chalana ako my, a ten cika raz za hodinku zvycajne. maly ma za tyzden tri mesiace
😉 drzte sa

katschka
29. led 2013

@karkuliak To je taky šílenost. Řve nad umyvadlem, že nechce, pak řve, když jí dávám plínu, že chce čůrat a... a tak. 🙂 Snad tohle období brzo přejde. Ještě víc mě to štve, protože minulý víkend krásně dávala vědět a měli jsme 100% úspěšnost. No, ale už to šlo, tak to snad zase půjde.
@zlilly Tak to je taky príma změna. Já to pořád svádím na zuby, i když žádný ještě nevidím. Je hrozný, že člověk nikdy neví, co jim je. A je jedno, kolik dětí má. Vždycky je to uplně jiný. To řvaní máme taky nově. Sice ne před spaním, ale začne řvát "bezdůvodně" během dne několikrát. Doufám, že to budou zoubky. Páč jinak byla usměvavé zlatíčko. Nebo se už možná začíná nudit.. no, uvidímeš. Zkusím různé věci a ono něco zabere.

katschka
29. led 2013

@alibeli Páni, ty kojíš oba? Tak to jsi dobrá. 🙂

alibeli
29. led 2013

@katschka No Marka už jen výjimečně, ale před porodem to vypadalo, že bez koja neusne.

alibeli
29. led 2013

@karkuliak To jsem nezkoušela, nemůžu být jen u ní abych to měla na minuty. Bez plenky byla 2 hodiny. Ale jestli to bez toho nepůjde, budu to muset zkusit. Jsem z toho jakási smutná. Malá teď má asi růstový spurt, což má přednost.

timuss
30. led 2013

ahojte...mala som plány bezplienkovať....ale syn má dosť silný reflux, vracia ostošesť, dá sa aj tak? má niekto skúsenosť? snažím sa s ním manipulovať čo najmenej, aby som v ňom udržala mliečko, aj keď som veľmi chcela neviem si predstaviť, ako by to fungovalo....má niekto skúsenosť?

karkuliak
31. led 2013

@timuss noooo to mas zabavne 😉 ci chytat skor grcku alebo cikanie 😀
no my negrcame az tak vela, kamoska ma chalana co grca viac.
musis skusat cikat pred kojenim, a hlavne skus hladat polohu ked mu moc netlacis brusko. inac sa to da i s grckanim.
maly si zvycajne nasledne doje co vygrcka. dolezite je ci prospievate dobre 🙂
no a este velmi pomaha podbradnik 😀 nemusis tolko prezliekat. pekne to po nom stece do nocnika/umyvadla 😵

karkuliak
31. led 2013

@alibeli no ved prave. ale ja si myslim, ze ked chytite aspon nieco, i to je lepsie ako nic. mozno bude malicka casom viac hlasit viditelnejsie. a +- v troch mesiacoch by sa mohla s tebou zosuladit na tu kazdu hodinu s cikanim. ked sa jej uz budu predlzovat intervaly :-*

alenavy
31. led 2013

@karkuliak Jé, tobě mrně čurá jednou za hodinu? nebo jsem to blbě pochopila? Malá ve 3,5 měsících po kojení čurá 3x do hodiny... Někdy i víc... Byla chvíle, kdy jsem si říkala, že se ty intervaly prodlužují a vzápětí se zas zkrátily😀 Ale mám to teď chaotičtější - předtím jsem věděla, že do 5 minut po kojení, pak do deseti a pak do půl hodiny bude čurat. Teď - někdy je to hned po, jindy třeba až po půl hodině...

Ale co je dobrý - druhá polovička se to taky naučila a mám kolikrát pocit, že je úspěšnější než já! Ale tak ono to zas může být tím, že když je doma, tak je s malou pořád někdo, když jsem doma sama, tak prostě někdy se najíst taky musím a vykoupat a dojít na záchod, hihi... Teď se snažím si najít chvíli na cvičení.. A tím pádem odchytávám hůř 😒 Ale někdy i za mojí aktivní přítomnosti nechytnu, takže taky někdy depka, když na přebalováku během 10 minut dvě počuraný plenky..

raduga
31. led 2013

baby môj malý sa zásadne dociká iba, keď si ho niekto iný okrem mňa zoberie na chvíľu 😀 a to sa môj drahý snaží tiež odplienkovať, ale už je vždy neskoro 😅 aj vy to tak máte?

karkuliak
31. led 2013

@alenavy he he no my tiez obcas vyrobime dve plienky za 15 minut 😉
my budeme mat za 10 dni 4 mesiace. rano cura 4x za hodinu, potom tak 2-3x za hodinu, no a vecer po stvrtej, piatej cura uz len raz za 45-60 minut 🙂 podla toho ako moc bumbame mliecko 😀
vyzera ze vecer sa uz zacina pripravovat na nocny spanok.
musim sa pochvalit, dnes sme zatial pocikali len jednu plienku 😎
(doteraz vzdy 4 na den) tak som zvedava na vecer, ci o bude chciet mala dohnat 😕

janinek
31. led 2013

@alenavy Vubec nedepkuj, jde ti to skvele fakt. Nase take vecne cura, sundma pocurnaou plinu, 2x cura do umyvadla a pak na dece za chvili take zase klidne 2x. Mytus suche plinky jsme vzdala 😀 ted hlavne at mame nepokakane plinky a jsem spokojena.

A nikdy neodchytim rano. Za a si tam nacure asi behme noci, ze se priprobouzi, a za be kdyz se probudim, ona uz kouka a ma odcurnao, protoze pak do umyvadla nejd enic.

janinek
31. led 2013

@timuss Moc neporadim :( Mne obcas ublinkne prave nad umyvadlem, jak mackam brisko, snazim se ji mit natazenou vic, kdyz je to hned po jidle a vykrici si vysazeni, ale nekdy tomu nezabranim. A so asi reflux nema, takze u vas asi by to litalo vic. Muzes to zkusit a uvidis, treba si ublinkne jen trosku a ne vzdycky.

alenavy
31. led 2013

@timuss Tohle nemáme, tak bohužel neporadím 😒
@raduga Když polovička kouká na TV, zejména hokej a cyklistiku, tak je mokrá plenka vždycky 😝
@janinek Já teď neodchytnu v noci, plína mokrá a do nočníku nic. A ráno je to stejný, ale taky to příkládám tomu, že ona sebou už mele, ale já tak nějak doufám, že to není čuráním a že bude ještě spinkat. A než mi to dojde, než najdu brejle, pak skřipec a než dokážu dát příkaz tělu, že se má zvednout a pohybovat, tak je mokro.

Ale dneska taky hrdost - byly jsme na kontrole na kyčlích, došli jsme tam, malou v čekárně svlíkli, řev jak tur, taťka s ní chvíli chodil po chodbě a nic a tak taťka přišel a on sám pravil - asi chce čurat, máš nočník? To je pokrok - ještě minulý týden by nočník na veřejnosti nevytáhl🙂 A ta krása - vyndali jsme nočník, malou podrželi, řekla jsem čururu a jak na povel proud a malá utichla🙂 Taťka to šel vylít a já se tetelila radostí🙂

katka_brno
31. led 2013

holky nedočítám, stěhovali jsme se, ale normálně totállní bojkot, i kadí do plen, a co že kadí, ale ani to neoznámím a je celá v hovňousu fuj ach jo, snad jí to brzo přejde

dandelion
1. únor 2013

@katka_brno Tak se drž.. u nás jak kdy.. jak který den.. někdy i hlásí, i ke mě doleze, že chce vysadit a jindy jí je to fuk a pak najdu káďo v plíně :/

karkuliak
1. únor 2013

@katka_brno pevne nervy ti prajem, dufam, ze sa to rychlo spravi 😲

alenavy
1. únor 2013

@katka_brno Držíme palce, ať se to rychle srovná! No musím k tomu dodat, že když nám to najednou třeba taky nějak nejde, tak mi to pomáhá tady se vypovídat🙂