Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kveluse
7. led 2010

delfi, vyčůrá se většinou v pokleku na všech 4, jen od sebe trošku oddálí nožičky nebo v sedě. Je dost živá, tak přemýšlím nad tím, že ji to zdržuje od hry.... Ona signalizuje fakt krásně, ale pak už to tak nejde.... Zkusím ji nebrat do klubíčka a jen ji pozorovat, případně pod ni strčit složenou plínku. Třeba to za pár dní zase půjde normálně.
Jo, je fakt, že si nechce počůrat postýlku, když je vzhůru, tak tam ječí a počůrá se jen tehdy, když mi to nedojde. Při spaní to někdy nestihnu, vydrží spát tak do 11 12 v noci a pak se budí každou hodinu někdy i půlhodinu na čůrání. Taky čůrá dost často. už jsem řekla, že musíme do obýváku pořídit koberec, ikdyž je nemám moc ráda, ale holky tu pořád lezou a sedí na zemi a přecijen je to studené...

papol
7. led 2010

Zdravím vás všechny vespolek. 🙂 Už dlouho jsem se tu neukázala. Nyní bych chtěla napsat, jak si na tom stojíme v 16 ti měsících. Bezplenkujeme od 5 tého měsíce. Po tom jednom roce jsem prala plenky každý druhý den 😒 a to už předtím jsme měli tak jednu až dvě plenky za den. Pak nám začalo období vzdoru a hošík mi začal do plenek i kadit 😠. Nyní je bez plen úplně. Sice si neříká, ale když se ho zeptám, dokáže mi pravdivě říct, jestli chce. začalo ho bavit ,,čůrat jako tatínek". když chce kakat, poví ,,kaka". Jsou dny, kdy máme třikrát za den mokré prádlo a jindy jsme suší i při spaní.
Přeji hodně trpělivosti a vnímavosti 🙂

johanka.
7. led 2010

kvakulka: ja som tiez tak zacinala, ze mala cikala a niekedy aj kakala na prebalovaku, a zdalo sa mi, ze je to nejak pricasto na to, aby to bola nahoda. A z diskusie tu sa mi zda, ze tak vela bab zacinalo. Potom som ju skusala drzat v klbku nad kyblikom, ale casto mi tam kricala, a ked som ju polozila, tak sa rychlo vycikala. Tak som ju sledovala vzdy este nejaku dobu rozbalenu na prebalovaku, a ked spustila, tak som jej do toho povedala signal. Ten som jej hovorila aj zakazdym, ked som ju drzala nad kyblikom, a teraz sa uz pomerne dobre triafame do toho kyblika, hlavne kakanie.

Inak stale je to u mna hlavne o casovani. Ked sa zobudi, trochu preberie, tak ju dam cikat, a casto sa zadari, takze noci su pomerne dobre. Ale ked je dlho bdela, pripadne spi len tak kazdu chvilu par minut, tak je to horsie. Tak mi to pride, ze sa musim snazit aj o co najlepsi spinkaci rezim, aby sa mi aj bkm darila. Asi vsetko so vsetkym suvisi, jak sa vravi 😅

johanka.
7. led 2010

erinka: postolkove nohavicky, u nas sa predavaju v zdravotnickych potrebach, pouziva sa to, aby babatko drzalo nozicky od seba. A okrem postoliek sa este zvyknu davat zo dve plienky navyse, nech to co najpevnejsie drzi. Ale ak ti ortoped povedal, ze ok, tak to nemusis riesit, U mna ortoped aj videl, ze mame latkovku, aj tak nakazal postolky. Mozno zavisi od doktora, co sa mu zda dostatocne.

johanka.
7. led 2010

papol: tak to je super, ze v 16 mesiacoch ste uz bez plienok. Dufam, ze sa mi to tiez podari, aspon ciastocne. Mne prave pisala kamaratka, ktora balila do latky, ale nerobila bkm. Ze v 16 mesiacoch im na rehabilitacii povedali, ze tak velke dieta by uz nemalo byt balene tak na sirsie, tak musela prejst na jednorazovky, To mi pride dost des nie?

erinka83
7. led 2010

johanko, tak o tom jsem teda ještě neslyšela, vím, že holky si radí, který plínky jsou štíhlý, aby se v tom mimčám dobře chodilo, ale nenapadlo by mě kvůli tomu přecházet na jednorázovky 🙄

zizkam
7. led 2010

to s těm jednorázovkami se mi zdá taky divý 😖 já mám tedy skoro samý čtvercovky takže si je můžu složit jak chci. Však naše maminky to také tak dělaly a já rozhodně nemám křivý nožičky 😀

johanka.
7. led 2010

ved, tiez mi to pride dost zle, v dobe, ked by sa uz mala "zat uroda" z pouzivania latkoviek, ze dieta sa zacne pytat na nocnik, lebo mu proste ta mokra plienka vadi, tak vtedy prejst na jednorazovky... 😒 Oni pouzivali tie moderne tvarovane, tak neviem, ci tie su take savejsie, ze dieta to mokro tak neciti... 😢 Tak dufam, ze my uz v dvoch rokoch budeme viac-menej bez plienok. Zlate dobre klasicke stvorce.

erinka83
7. led 2010

johanka, já jsem v těhu nasyslila spoustu různých plínek a už po pár týdnech jsem to začla prodávat a teď jedem hlavně na čtvercovkách s vkládačkama 🙂 Kromě BG kapsovek mi žádná kalhotovka zatím nevyhovuje ☹

papol
7. led 2010

Ahoj vespolek, tak koukám, že se tu diskutuje o jednorázovkách pro větší děti, kvůli lékaři. Hm, opravdu divné. Také si myslím, že je to hloupost. Asi by se neměly zvlášť vycpávat, aby nebyly tak mohutné a pak není problém. Asi se musí při normálním plenkování častěji přebalovat.
Také jsem přes den používala čč a skládala je štíhlé mezi nožkami a na zadeček je rozšířila, když mi do nich začal znovu kadit 🙄 .Navrch měl mokomidi šitou doma z flauše, co se z nich dříve hodně šily kabáty a stačilo to. Jen na noc dostává kalhotkovky.

ludmilabb
9. led 2010

ja zatial vsetko len casujem, vzdy po prebudeni, to sa nam dari nejlepsie....nechcem ju davat na lavorik pricasto aby z toho nemala nervy, mna aj jedno, dve odchytenia za den potesia 😀 a najnovsie mi donho zacala aj cikat predtym velmi nechcela

erinka ake su tie plienocky Anavy?

delfi
9. led 2010

ludmila: to se poddá neboj. už ti došel ten číňák? jinak s tím dáváním na nočník příliš často - to jsem původně taky dělala, ale pak jsem zjistila, že se mi rozčiluje spíš že ho nedávám, než že ho dávám moc. zkus jí fakt dát tak co hodinu, hodinu a půl, když má suchou plenu. zpočátku to půjde ztuha, ale když se nevyčůrá do nočníku tak jí nech ještě chvíly rozbalenou a třeba se vyčůrá.

erinka83
10. led 2010

Ludmila, Anavy jsou materiálově úžasné 😵 Ale co se týče savosti, je to spíš denní plínka... Ale jsou měkkoučký, fakt super 🙂
Já teďka trochu rezignuju, dávám na nočníček hlavně po kojení, jinak to moc nechytáme...

johanka.
11. led 2010

U mna je to tiez stale len o casovani, ja proste tie signaly nevidim, ak aj nejake vydava. Ale v noci sa nam celkom dari. Preberiem sa na mrncanie, vezmem ju prebalit, plienka casto sucha, dam nad kyblik, tam sa vacsinou vycika ci vykaka, zabalim, prilozim k prsniku a spime dalej. Tuto noc sme tak prezili s jedinou plienkou 🙂 Cez den ide cikanie spravidla do plienky, kakanie sa mi obcas podari odchytit, ale to si myslim je vdaka tomu, ze uz vie, ze je nad kyblikom a moze potlacit, a ze vie potlacit, nie ze ja by som videla signaly. Inak je sranda, ze ked babatko spi, tak necika, nekaka, kludne aj 4 hodiny.

delfi
11. led 2010

johanka: jste ještě malincíííííí na nějaký signály a čůrání jen do nočníku. u nás se to zlomilo kolem 3 měsíce. do tý doby to bylo opravdu spíš o náhodě a o časování.
jinak hlásím že si mě moje dítě včera skutečně vychutnávalo - 6 mokrých plínek a 2 deky (to když byl nahej). žádný signály nic, prostě jen mokrá plína. snad to dnes bude lepší i když to zatím tak nevypadá 🙄

ivo7814
11. led 2010

delfi: dík za info na setkání bkm v bráně k dětem. Budu se snažit tam dostat.

zizkam: Už od léta taky používám 2l šlehací misku z Kauflandu, tehdy jsem s bkm začínala a přišlo mně jednodušší zaskočit do Kauflandu, než čekat na originál z internetu. V čem se originál liší? podle obrázku vypadají oba stejně, možná má jen lépe zabroušené hrany, v létě mne trochu tlačily do stehen, ale malá se dotýkala jen hladkého. 🙂

marti: zdravím Semilsko, pocházím z toho kraje 🙂

Jinak k bkm: Já s 10m Klárkou stále jen časuju. Plínkový průměr je 2 plínky denně. Ale to se nesmím pochválit tady na koníkovi, to pak je klidně i 6, i 10. Odplenkování ale nehrozí. Někdy v noci, nebo při odpoledním spaní na balkoně se dokáže počůrat durch. Když jsem ji dala čč + vo jen tak do bodýčka a rychloprdek, tak byla potom úplně mokrá. Není to pravidlo, ale když už, tak je to potopa. Pořád moji jistotou je čč ve svrchních kalhotkách - polyester s PUL zátěrem. Je to moje jistota, ještě z dob klasického plenkování. Ve skříní mám nevyužité vlňáčky, ale ještě jsem jim nepřišla na chuť. Ráda bych je začala používat, přeci jen je to přírodní materiál, ale ačkoli je mám nalanolinované, tak mně při nehodě provlhnou a od nich i svrchní oblečení. Což teď v zimě není nic moc.

☹ Je chyba v lanolinování, nebo provlhnutí nemůžu zabránit? Vím, že pro bezplenkařky je totálně počůrané dítě skoro neznámá věc, takže se možná ptám na špatné adrese. Malá má dost velký držák, takže někdy si to ve spaní nasyslí a pak už to nevydrží. Má to asi holt po mně. Já jsem do těhotenství taky v noci nevstávala, nechtěla jsem si ničit spánek - no a ráno jsem sprintila na záchoooood. Ptám se jen, jestli mám nad těmi vlňáčky zlomit hůl.

martinahor
12. led 2010

ivo: odkuď jsi přesně? Já jsem z Jilemnice. Jinak já používám vlňáky na spaní, lanolinovala jsem je jen 2x a neprovlhnou. Teď ale začínají Báře nějak padat, takže se vzbudím a mám vedle sebe striptérku. Když ale zapnu bodíčko tak je to v poho. Mě se v noci pročůrá skrz na skrz tak 1xtýdně (ale to má ty vlňáky trošku spadené), většinu chytáme nebo jen učůrne. Přes den spí jen v šátku a bez plenky ji tam nedám ani náhodou, vlastně mě v šátku už ani nepočůrá, ale pro ten pocit a teď v zimě. Já už se těším na léto.
Jak skládáte čč? Já na novorozenecký sklad, ale už to moc nedrží.

pajka_ko
13. led 2010

Ahoj holky, moc vás zdravím v bezplenkové diskuzi. Jsem tu prvně, tak se nejdřív trošku uvedu - máme čtyřměsíčního prcka, ještě jako těhotná jsem čirou náhodou (přes látkové plínky🙂) narazila na bezplenkovku. Díky téhle diskuzi jsme se do toho pustili hned 14dní po porodu, nejdřív podle časování, později začal Janík krásně hlásit a fakt se nám dařilo, dlooouho jsme měli suché noci. No ale ten náš drobek se asi před týdnem začal přetáčet sám na bříško, je z toho úplně odvázanej 😀 ovšem ze dne na den přestal hlásit, jakkoliv signalizovzt a čurá do plenek ve dne v noci. Kakání zatím chytáme, protože má mladý pán pravidelnou ranní stolici 😀
Jo, a v šátku teda čurá od vždycky, to se nám nějak nedaří podchytit...
Poradíte prosím někdo, jak dál? Bezplenkovka je fakt návyková, rozhodně to nechci vzdát, ale nějak mi za poslední týden padá morál.
Moc díky!

radushka
13. led 2010

Poraďte mi prosí, jakou plenkovou výbavu pro BKM.Říkali mi, že stačí 2 ks PUL + 1-2 ks vlňáčky, pak samozřejmě čč a cca 3ks AIO. Zdá se mi to nějak málo.Tak hledám rady i jinde 😉 .Dík

johanka.
13. led 2010

raduska: ja mam este skromnejsiu vybavu: 2ks pul a stvoce 😀 Vlniaciky su fajn, ale vraj pri malom babatku sa neoplatia, lebo to sa casto prekaka, stolica u kojenych deti je pomerne riedka, a vlniaciky to zle znasaju. Takze tie az pre starsie babo.

radushka
14. led 2010

johanka: a stačíš vyměňovat, když třeba malá proteče až na ty Pul ? nebo když jdeš na návštěvu, tak ti to fakt stačí? Dík za info 😉

juliakocka
14. led 2010

ahoj, prosím aj ja o radu....veľa čítam o tej BKM ale potrebovala by som presne napísať, že čo si zaobstarať akú výbavičku... a neviem čoho koľko a ani neviem tie skratky čo tu piš taka raduska....neviem co je pul, čč, ani aio, som z toho úplne mimo
dakujem
mne treba napisat presne napriklad: 100 bavlnených plienok, 350 ks daco daco....chapete
diky

ivo7814
14. led 2010

marti- narozena v porod. jilemnici, semilacka, ted v praze. ted jsem bez klavesnice, tak jen kratka odpo. 🙂

betelgeuzz
14. led 2010

Julia, na BKM nic speciálního nepotřebuješ. BKM můžeš provozovat i s jednorázovkama. Ale pokud chceš látkovky, zajdi do diskuze o látkových plenách, na první stránce najdeš i seznam všech těch zkratek.

betelgeuzz
14. led 2010

A dobře shrnuté informace o látkovkách jsou tady http://www.latkovepleny.info/

johanka.
14. led 2010

raduska: je fakt, ze na zaciatku mi pulky niekedy nestihali vyschnut, tak som obcas pouzila vacsie, co mam pripravene na neskor 😔 Ale teraz je to uz v pohode. Oni pri mohutnejsom cikani len trochu navlhnu zvnutra, to je hned suche, horsie bolo prekakanie, ked som ich musela preprat. To sa mi castejsie stavalo uplne prve tyzdne, teraz je to uz zriedka. Navyse vacsinu dna sme teraz v postolkach ☹ takze teraz by aj jedny pulky stacili. Navstevy zatial neriesim, okrem doktora zatial velmi navstevy nezvladam (babatko je dost nespave a nepokojne), a to si so sebou zoberiem zopar jednorazoviek. To je uz na tebe, ako ti to bude vyhovovat.

ludmilabb
15. led 2010

delfi na číňak čakám, neprišiel ešte z brány 😝

juliakocka

cc je čský štvorec, čiže klasická látková plienka
Pul to je skratka vrchných nohavičiek, ktoré dávaš na plienku aby keď sa ti dieťatko pociká nič nevytieklo na oblečenie
tu na MK najdes info od latkarok, teraz je tam dost buducich mamiciek co zhanaju rady
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

ludmilabb
15. led 2010

johanka to poznam (nepokojne a nespave dieta) koliky sme mali do stvrteho mesiaca a v noci k malej este stale vstavam 3-7krat ako sa nam zadari

radushka
15. led 2010

ludmilabb: dík za odpověď za mě 😉
juliakocka: já jsem z toho byla taky ještě nedávno úplně mimo, ale když si zjišťuješ různé věci, tak už to pak naskakuje samo 😉
johanka: tak já si radši ještě pořídím aspoň 1 PUL, ať jsem v klidu 🙂 .
No každopádně jsem holky zvědavá, jestli s tím pak neseknu, když mi to nepůjde.Ale tak snad to nějak zvládnem 😅

rolandik
15. led 2010

Ahoj, s mojou 18 mesačnou Emkou látkujeme a už od narodenia sa snažíme o BKM. V 10 mesiacoch sme boli na tom výborne: cez deň sme na 100% používali nočník alebo trávičku a boli aj suché noci. Potom prišli šialené hnačky pri zúbkoch a všetko bolo v háji!
Teraz dávam plienku už len na noc a cez deň krásne signalizuje. Hovorí minimálne takže znakuje. Ale máme problém v tom, že používa signál aj keď použije toaletu niekto z rodiny. Potom sa v tom neviem vyznať pretože sa mi stáva, že keď si ten signál vysvetlím zle (ciká sestrička) tak máme nehodu a pociká sa na podlahu.
Máte niektorá takúto skúsenosť?
Adriana