Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
12. čer 2012

hm, já myslím, že kdybych nepraktikovala BKM, daleko víc bych se vyspala. ráno se budí proto, že se mu chce. je viditelně ještě unavený a myslím, že by ještě spal. jenže při konání potřeby se probere natolik, že pak už neusne. už třetí den vstávám v pět. masakr. nemluvě o dávání vyčurat ještě v noci.... jsem zase malý zobmieček....

majka1981
12. čer 2012

@ssassi neboj, aj moj vstava o piatej/pol siestej a to skoro kazdy den! nam sa to prelomilo neako okolo 14. mesiaca, vtedy zacal prespavat skoro celu noc (spal do stvrtej a potom este hodinku). velmi pomohlo, ze som ho kojila uz neako o siedmej, potom sa o tej osmej vecer este raz vycural a potom siel spat. takto nemal tolko tekutin v sebe, na spanok som ho samozrejme este raz kojila, ale to uz nebolo take mnostvo. takto vydrzal vela krat az do rana a niekedy som ho dala v noci curat. teraz uz mavame noci, kedy vydrzi az do rana a dokonca sa este aj par minut tulime pri sebe, kojim ho a nemusi ihned cikat. urcite sa to polepsi 😉

dandelion
12. čer 2012

@ssassi no tak z tohodle důvodu poslední týden já ráno nevysazuju :/ potřebuju se vyspat.. :/

madlisek
12. čer 2012

@rozarka65 No ona asi nějak abnormálně spolupracuje, protože nic extra nedělám. Věnuju se průběžně domácnosti (vařím, uklízím, věším prádlo..) a když za mnou přileze nebo když mám pocit, že už dlouho nepřilezla, tak ji dám vyčurat 🙂

rozarka65
12. čer 2012

@madlisek tak to jste šikulky...🙂 závidím...🙂

madlisek
12. čer 2012

@rozarka65 Raději jsem tu neměla nic psát, než jsem ti odepsala, tak se počůrala 😀

rozarka65
12. čer 2012

@madlisek to tu maminky píší...že pochválí a hned je to jinak...nebo že "pomluví" a zas je to jinak....😀 😀 Ale i tak závidím....🙂 😵 Musím na tom zapracovat...ale nejdřív si objednat tréninkové kalhotky, Eli plína strašně rozčiluje...😀

majka1981
12. čer 2012

@rozarka65 treningace som predala, neosvedcili sa mi - pretoze aj tak pretekali, nohavice som tiez musela vymenit, takze naco su... treningace totiz nie su plienky a su vyrobene pre tie deti, ktore uz vedia zadrzat moc ked zbadaju, ze sa idu pocikat, tak aby neboli cele nohavice mokre. pre mna to bol vyhodeny peniaz.
skus radsej neaku inu kombinaciu - ja som dlho davala vlniaciky natahovacie, do toho stvorec na rovno, ked som dala curat tak stiahnut dole, vycikat, vytiahnut hore a pokracovat v hre. takto to akceptoval dobre. ked bola nehoda, tak vlniaciky stiahnut dole, vymenit stvorec (stoji pri tom), vlniaciky hore, hotovo 🙂 . zachytavala som to s bodynkom a super to fungovalo 🙂

ssassi
12. čer 2012

holky, vy, co máte doma dítka už bez plenek, používáte nějaké kalhotky/slipečky/trenýrky? nebo jsou děti "na ostro" jen v tepláčkách? :o)

rozarka65
12. čer 2012

@majka1981 Ani ty co šije Caramilka...to jsou vlastně pul s vkládačkou,to by protékat nemělo...a Eli čůrá sice často,ale spíš jen učůrává...a teď má novinku susan...
Jinak já jsem jela více méně ve vlňáčkách,ale je to malé a zbyli mi jen jedny pulky....A jaké vlňáky na léto doporučuješ...?

majka1981
12. čer 2012

@ssassi na ostro len v teplakoch + gatky (gatky preto, aby nahodou kaka nebola vsade az na nohach 😀 )

@rozarka65 my sme mali imse vimse, moj syn uz cikal poriadne davky, takze vsetko prevlhnute - aj tak trebalo preobliect, tak som si povedala - naco a predala som ich 🙂

rozarka65
12. čer 2012

@majka1981 😀
Tak to jsi měla špatné tréninkové kalhoty....mám doma troje tohoto typu...něco udrží,ale velká nevýhoda je,že je musíš převléct...u těch co jsem měla v plánu koupit, vyměníš jen vkládačku....a ty co mám doma jsem koupila hrozně levně a budou jako záložní...🙂

majka1981
12. čer 2012

@rozarka65 poznam, ktore myslis. tie su urcite lepsie. ja som nase kupila v akcii, tak zato som ich zobrala. ale ako som pisala, nevyuzili sme ich a prechod na teplaky nebol taky strasny 🙂
tie vlniaciky som davala Disana natahovacie, no na leto by boli asi dost teple, my sme ich pouzivali vylucne vzime.

rozarka65
12. čer 2012

@majka1981 a má význam kupovat ty rychloprdky?

majka1981
12. čer 2012

@rozarka65 zabudla som, ake stare mas dieta?
rychloprdky su dobre, ked dieta este nesedi (to je moja osobna mienka, korigujte ma ak to je nespravne). lebo si predstav - ze si sadne, roztiahne sa otvorenie a sedi na holom. to si ja osobne nezelam - aby dieta neprechladlo, aby si nesadlo na daco nebezpecne (aj pri dievcatku, aj u chlapca nebezpecne...).

lumarque
12. čer 2012

@rozarka65
@majka1981
mne sa zase velmi osvedcili, ked uz maly behal po zahrade, ale vnutri som mu ich nedavala,lebo mame studenu dlazbu.

billinka
12. čer 2012

Tak nám se u našeho čtyřměsíčního rychloprdky osvědčily, ale pouze s moko midi, protože nikam netáhne. U staršího dvouleťáka, který si už sám umí dojít na nočník používám už klasické kalhotky a tepláky a zatím mu pomáhám, alespoň se s časem naučí svlékat sám, což mu u rychloprdek odpadá. A taky když jsem mu dala rychloprdky aby se sám obsloužil, tak se mu většinou nějak podařilo je počůrat. Často je ale doma dole bez ničeho, protože se nechce dát obléct, a to máme nějakých 19 stupňů a jemu to neva a venku si sedne nahatej kamkoliv. U holčičky bych možná byla opatrnější, ale u kluka to nějak moc neřeším a nikdy neměl kvůli tomu nějaké problémy. No ale kamarádka má dvouletou holčičku a ta chodí nahá skoro pořád a všude, maximálně má sukni, a taky nikdy neměla potíže. Ono totiž neznamená, že když nám je zima, že děti to cítí stejně o čemž se denně přesvědčuji - já jsem navlečená a mám stejně studené ruce a syn je nahatý a skoro se potí 🙂

rozarka65
12. čer 2012

@majka1981 za chvilku rok....myslela jsem právě na ven...ve dřepu čůrat umí a čůrá tak....ale zas aby nečůrala,kde ji napadne....a aby si tak nemyslela,že tak může čůrat i v obyč tepláčkách....asi bude lepší dojít stranou a slíknout....už si vůbec nepamatuji,jak to bylo s Aninkou...to jsem jela v jednorázovkách a nedělala jsem BKM.....
@lumarque

rebelie
13. čer 2012

@ssassi @dandelion Koukám, že se řešilo ranní a noční vysazování - Bášek teda ráno kadí, takže vysazuju, i kdyby to znamenalo vstávat v 5, pákrát jsem to zaspala a víckrát děkuji, ne. Nicméně jsme s to potom ještě spát dál... ale je to hodně proměnlivé v čase. Jednu dobu jsme vstávali v půl šesté, v šest a hulákal až do osmi, takže se spát nedalo, celá domácnost vstala a ejhle, miminko znavené usnulo. Teď se relativně daří ještě chvilku po ranním kadění spát...

rebelie
13. čer 2012

@ssassi A někdy mám i pocit, že to vyčůrání přinese úlevu, díky které je možno spát dál... Nicméně noční zoimbie chápu, já jsem sova, takže chodím spát pozdě a brzké vstávání mě ničí, nicméně pozoruji, že už si pomalu zvykám...

madlisek
14. čer 2012

@ssassi malá je na ostro 🙂 Mám tu nějaké poděděné úplně pidi kalhotečky bavlněné, jednou jsem jí je dala, ale přišlo mi to potom zbytečné, tak je zase bez, jen v teplákách. Spíš řeším, co nahoru. Trička jsou moc krátká, měla by holá záda. A rozepnutý body jí zase všude plandá. Takže budu potřebovat nějaký dlouhý trika s nápletem, co přilnou k tělu a při vysazování na nočník bude stačit vyhrnout 🙂
Jedeme bez pleny na doma sedmý den a za tu dobu tři nehody, dvě z toho v jídelní židličce. Myslela jsem, že když jí, tak nečůrá, ale evidentně to tak není.

majka1981
14. čer 2012

@madlisek dokup dlhsie tricka alebo daj jej body a body zapni na boku. ja som to tak tiez robila, teraz uz body nemavame. ked neocakavas, ze bude kakat a mohlo by to ist do gati, tak male gatky davat nemusis. ja davam pre istotu ak by kakal do gati.
mate super bilanciu, ze 3 nehody 🙂 . tak nasa bilancia bola taka, ze do utorku bol 6 dni len s jednou nehodou, dnes sa to ale pokazilo, mali sme dnes 3 nehody. ale nevadi, dnes bol vzruseny lebo bol mm vecer doma a posledne dni nie, tak ja som nebola stale s nim ale aj mm...

madlisek
14. čer 2012

@majka1981 6 dní s jednou nehodou je úžasný, klobouk dolů!
Mám nějaká body, co jsou jí ještě dlouhá, tak jsem se domluvila s kamarádkou, co má overlock, že mi k nim přišije ten pružný náplet. Myslím, že ty delší trika se nám budou hodit i tak 🙂 Kakání se nám naštěstí daří chytit, ona se vždycky předtím zarazí a hroooozně se soustředí, než k tomu dojde, že by člověk musel být opravdu hodně zabraný do jiné činnosti, aby to promeškal. Jen teda nevím, co s tím čůráním při jídle, asi jí budu do židličky dávat plínu.

majka1981
14. čer 2012

@madlisek skus ju dat vycikat pred jedenim, u nas to dobre zabera. väcsinou, ale nie vzdy. dnes sa tiez tak vycural pri jedle a este sa aj rehotal. sojka jedna 😀
a dakujem, sama som bola prekvapena - ale uplne uvolnena, moj instinkt fungoval na jednotku 🙂

madlisek
14. čer 2012

@majka1981 po té první nehodě dávám před jídlem čůrat, tak nechápu, kde se to tam v ní dneska vzalo. Pila při jídle hodně, ale že by to tak rychle šlo ven 😕

madlisek
15. čer 2012

Tak dnes za jeden den tolik nehod jako za celý předchozí týden dohromady. Tož jsem vyměkla a dala plenu 🙂

majka1981
15. čer 2012

@madlisek neboj, aj take dni byvaju 😅

rozarka65
16. čer 2012

Ahojky, včera Aninka potřebovala venku čůrat...tak Eli říkala taky "čí" a sedala u toho na "bobeček" a opravdu se vyčůrala...a dneska si od rána říká...a i venku si sama řekla...holky,kéž by ji to vydrželo...a to kamarádka,která mne přivedla na látkovky a bkm,říkala,jestli není na tréninkovky ještě brzo...snad jsem to nezakřikla a bude to jen lepší...😀 🙂

rozarka65
17. čer 2012

Tak dneska jsme byly celý den pryč...počůrané dvě plínky a z toho jedna,že se vzbudila ve vlaku...🙂 Takže pořídím tréninkovky a nějakou skládací misku...s Aninkou jsem vozila nočník,ale na tom Eli momentálně nechce sedět...Já bych byla ráda,kdyby se to takhle dařilo....🙂 😵

ssassi
18. čer 2012

ahoj! tak hlásím historický úspěch. byli jsme o víkendu na chatě. v té plíně, ve které dítě v pátek odjíždělo, v té stejné (suché) i v neděli večer přijelo. měl ji jen na spaní. ve stavu bdělém byl jen v kraťáskách bez plenky. stala se jen jedna nehoda - to když mě nenapadlo nic chytřejšího, než ho postavit po kotníky do rybníka - asi jak to bylo studený, tak spustil:o) jinak sucho :o) takže, pokud nepřijde zase nějaký katastrofický růst zubů, jsme bez plenky :o)