Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

orinek
26. srp 2012

Ahoj holky, s BKM jsme začali v 2.měsíci, celkem se nám dařilo. Je pravda, že používám jednorázové plenky (je to jednodušší), ale vypozorovala jsem, že si malý řekne zabručením (zvláštně zakňourá), ale nyní je mu 8 měsíců, je hodně na bříšku, vše pozoruje a je hodně zaneprázdněný a tak si zapomene říct, nebo řekne až po. Řekne si vždy když se nudí, třeba v autě nebo když leží v kočáru, ale jinak ne. Co s tím? Máme asi 5 plín denně a cca 10x to chytíme. V noci ho nedávám, protože u toho brečí a nechce. 😠

katka_brno
26. srp 2012

@dandelion já ani nevím, 14.8. jsem byla na kurzu v bráně, tam nám to poradila, tak jsme to hned praktikovali a ona to pochopila a už ten den ukazovala, je to šikulka, ale zas lítáme i kvůli prďochům 🙄 no my od pátku večer do dneška máme počůraných asi 12plín a jedun pokaděnou(to jsme nevychytali v kočárku až když máchala rukama 😅 takže super a začla čůrat i v noci bez řevu

katka_brno
26. srp 2012

@maria613 já jen u bkm, celkovo se znakuje až v 8měsících, v 6.měsících už mimča ukazujou znak na záchod, když mu ho od mala ukazuješ (nějaký si prostě vymyslíš) - u chlapečka bys měla mít dva, kakání a čůrání, pro později, na nás nekoukej e nějaká chápavá 😀

dandelion
26. srp 2012

@katka_brno a ještě dotaz.. kdy si začala ukazovat? jako v jakém okamžiku 🙂 já si zatím neumím představit, že bych měla stihnout ještě ukázat znak.. 🙂 proto prosím do detailů jak si postupovala 🙂 my máme většinou v noci plenku suchou 🙂 ;)

katka_brno
26. srp 2012

@dandelion no začla jsem ukazovat hned ten den po kurzu, když malá signalizovala že potřebuje, to dělala vystrčením jazýčku, ukázala jsem znak pro záchod(řekla jsem jdeme na záchod), slíkla, došla nad umyvadlo, řekla čururu, malá se vyčůrá vykaká vyprdí 😀 a je to, když časujeme po spánku tak jak se vzbudí, nechám protáhnout ukážu znak a řeknu jdeme na záchod svlíknu a jdeme, pokud se nevyčůrá tak ji nechám prokopnout a za chviličku ukážu znak a jdeme nebo když během dnemám pocit, že by měla jít, že dlouho nebyla nebo jdeme ven, tak zase ukážu znak řeknu že jdeme na záchod, sklíknu a jdeme...doufám, že je to trochu pochopitelné, třeba tekom, malá se mrcasí na dece a lehce ukazuje, tak jsme ukázali znak, manža šel na záchod a co?, prej jenom prděla 😀 klasika 😀

orinek
26. srp 2012

No já to dělám takto : podle jeho reakcí usoudím, že potřebuje, ukážu znak ( kroutím sevřenou pěstí), řeknu jdeme čůrat a dám ho na nočník (umyvadlo, venku...) a řeknu sssssssssssss, někdy už říkat nemusím. A je to. Ale často mi nechce signalizovat, že potřebuje. Sám mi ručičkou neukáže. Existují nějaké kurzy? Liberecký kraj.

orinek
26. srp 2012

a co mi ještě dělá, dám ho na nočník a vzpírá se jako když vůbec nepotřebuje, položím ho a za minutu čůrá.....
Nevím co s tím.

babiolla
26. srp 2012

ahojte, potrebuejm radu 🙂 bezplienkujeme od 3 tyzdnov, denne tak 2 ocikane plienky (alebo nehody ked je v lete stale holy). v noci ale spi strasne tvrdo. presne viem, kedy potrebuje cikat, prehadzuje sa o sto sest, ale ked ho dam spusti velky plac. to za to nestoji... pouzivam na noc papierove hnusne pleny 😀 a rada by som presla na latkovky aj v noci. cez den mame len pulky a take homemade trojvrstvove vkladacky posite, takze sa v latkovkach moc nevyznam. davate aj stay dry vrstvu? oplati sa, funguje? poradte prosim latkovku na noc, nieco extra save, on je polku noci nasosnuty, takze musi vsiaknut asi pol litra 😀

katka_brno
26. srp 2012

@babiolla já mám toto http://www.pop-in.cz/nocni-plena-pop-in/ do ní dávám obyč čtvercovku a dávám to tím fleesem nahoru takže je sucho na zadečku, ale zbytek bývá mokrý pokud je ta čvercovka hodně durch, ale dávám čůrat a někdy má jen obyč dvě čtvercovky

katka_brno
26. srp 2012

@orinek u nás tohle vzpírán se znamenají zaražený prdík, povolí se, prdne a vyčůrá se, takže já když vím že to dělá a nemůže si prdout, tak jí dám na bříško pod ní plínku ona si tím prdne a rovnou vyčůrá a je klid 😉 a ty máš jeden znak pro čůrání i pro kakání, na kurzu nám radila mít dva znaky u kluků, chvůli tomu že později bude čůrat ve stoje ale kakat v sedě aby se to nepetlo

janakkk
26. srp 2012

@katka_brno teeda, vy jste fakt dobrý 🙂 klobouk dolů 😉

orinek
26. srp 2012

Katko, mám jen jeden znak, protože nevím, zda bude jen čurat nebo i kakat, prostě řeknu signál a on začne tlačit, někdy jde obojí, někdy jen čůrá. To vzpírání není zaražený prdík, on se silou narovná až prohýbá a chce jakoby vystoupit z ruky (když ho držím v klubíčku), pokud ho držím na nočníku, je to stejné, odchází (náklání se) z nočníku. Prostě dává najevo, že nepotřebuje. Škoda, že u nás žádné kurzy nejsou, alespoň o žádném nevím.
Abych pravdu řekla, ne vždy si malý řekne a tak to časuji a dávám ho náhodně podle intuice a už mě trochu unavuje to oblíkání, jen ho dám na záda a chci dát plínku a zapnout bodýčko, je to boj, hned se otočí na břicho, já ho dám na záda a řve a zase se otáčí......potřebovala bych nějaký návod 😀

orinek
26. srp 2012

Měl by prosím někdo kontakt na nějakou poradkyni?
Děkuji

katka_brno
26. srp 2012

@orinek já mám malou přes den bez plenky - doma nebo používám toto http://eko-biorodina.mimishop.cz/detail.php?zbo... , ušila jsem si svoje na knoflík, na obdelník ze čtvercovky, teda má i svrchnáky když je chadněji a taky se při oblíkání točí jak káča 😀 a jinak určo dají kontakt v bráně k dětem přes net nebo knížka bez plenky

janakkk
26. srp 2012

@orinek mě to malej dělá taky, prostě do klubíčka nechce a nechce...a pak se počura do plinky nebo na zem.Řekla bych, že to dělává, když je unavenejnebo prostě nemá náladu, bolí zub nebo něco podobnýho...

orinek
26. srp 2012

@katka_brno A to opravdu drží? Nevypadá to moc věrohodně, ještě když si představím, jak malej pořád cestuje po bříšku.

orinek
26. srp 2012

@janakkk Nevím proč mi to dělá, někdy se vzpírá na nočníku a v klubíčku se pak vyčůrá, asi podle nálady. Někdy se u toho tak vzteká, nechám ho a čůrá bez toho, aniž by dal signál, že potřebuje, vůbec si nechce říkat......jako by se to vytratilo, nebo jen někdy

katka_brno
26. srp 2012

@orinek jo, já vzala obyč gumu do kalhot, ustřihla tunýlek co mám na domácích utěrkách 😅 provlékla, našila knoflík, vystřihla dírku a má to na čtvercovce a drží to, není to nijak festovní, ale jako první záchrana to stačí a když je chladněji, je fakt, že malá je malinká a ještě se ani neplazí, ale když na bříšku rotuje tak plínka drží, uvidíme časem

janakkk
26. srp 2012

@orinek taky nevím, jsou chvile kdy se nenechá ani v tom klubíčku, ani na nočníku, prostě se mu spolupracovat nechce, tak mu budto dám plínku nebo ho nechám tak a popřípadě utřu loužičku.... nic s tím nedělám, někdy jsou lepší dny,někdy jsou i horší.... 🙂

ssassi
27. srp 2012

@lensam ahoj. já používala papírovky. ale jen pampers, páč třeba u babylove plínek jsem nepoznala malé cvrknutí. papírovky mi prostě přišly praktické. často jsme byli na chatě, u rodičů.... navíc se nám vždycky dost dařilo, takže jich nebylo počuraných nikdy moc. zhruba od desátého měsíce je malej bez plínky doma, od 11 měsíce i venku. dávám mu zatím plenku na cestu do auta a na noc. případně na spánek po-o, když hodně vypil a je hodně unavený - jako jistotu. takže já nevidím důvod, proč papírovky nedat, nám to šlo skvěle. ale je třeba zkusit pár značek, aby sis vybrala vhodnou. hodně štěstí

ssassi
27. srp 2012

zuby.... zuby..... zuby...... chudák dítě! (a chudák já 😀 ) čtvrtý den odmítá kadit jinam jak do gatí, čurat chce jen z mostů do rybníka nebo potoka, což jaksi šlo na chatě, nejde v brně v bytě. odmítá kousátka, žere si prsty, kouše mě do ramen. večer chudáček před usnutím tak plakal.... ráno vstával zas moc brzo. dopoledne byl dost nevrlý, tak jsem se s ním šla projít po obchodech, to ho docela baví. před jedním z obchodů jsme čurali, zafoukal silný vítr a počural si nohavici. byli jsme kousek od domu, tak že rychle domů, tam že ho převleču. 10 metrů před barákem vytuhl v těch mokrých kalhotách... hladovej a mokrej, to se mu musí spát. tak jsem ho vynesla nahoru, svlíkla a doufám, že se pořádně vyspinká. du se plácnout vedle něho, dočtu si vás večer :o)

orinek
27. srp 2012

@ssassi Ahoj, no já stále taky používám papírovky, určitě to jde. Záleží na díděti, aby si řeklo (dalo vědět) a to právě jde. Nemyslím, že musí být látková plena. Je pravda, že u plen Babylove taky nepoznám cvrknutí, nebo jestli je to jen spocený. Jen nevím co dělat, když mi přestává dávat vědět, že potřebuje, prostě ho to nebaví a když ho dám (náhodně), vzteká se. Snad to přejde. Měli jsme v 7.měs. cca 5 plínek a 10x jsme to chytli, ale teď je to naopak, neřekne, cvrne si a já dávám čistou plínku, protože nechci, aby byl v tom počuraným.

orinek
27. srp 2012

Jo a to přebalování, teda spíš oblékání mě začíná unavovat, malej se taaaaak vzteká, normálně se s polu perem, než ho zase zabalím, třeba jen do plíny....ani nemusí být bodýčko a kalhoty. Dopoledne mi hodně čůrá, třeba i každou půlhodinu, takže nedělám nic jinýho a jak ho to nebaví, přestal si říkat a bojkotuje to. Nebo já už nevím 😨

79uffo
27. srp 2012

Tak moje mláďátko se téměř po 2 měsících vrací "do normálu" . Poslední 3 dny už nekojím přes den každou hodinu a v noci skoro každé 2 hodiny, kdy jsem ho nemohla nechat vyčurat ani přebalit, páč se u toho šíleně rozčiloval, že chtěl hned pít. Kvůli tomu jsem v noci začla dávat hnusky místo látkovek. 😠 Teď se 1 - 2x v noci vzbudí pěkně v klidu, u kojení se na mě usmívá a pak vytuhne. Je jak vyměněný, zničehonic obrat k lepšímu. Ani jsem tomu nemohla uvěřit. Tak snad je ten maraton za námi a zase ho začnu dávat čurat i v noci.

ssassi
27. srp 2012

@orinek co půl hodiny? zlaté dítě? ten můj rarach po čaji i co 10 minut. proto jsem zrušila plínky. nedělala jsem nic jinýho jak sundávala a nandávala plínu. bodýčka jsem nevedla nikdy, měl vždy triko a tepláčky. ale i tyk. bez plenky je vše vyřízeno za pár vteřin. gatě stáhnout ke kotníkům, cvrk, položit/postavit dítě, natáhnout gatě a jede se dál.

mně se osvědčilo ho vyloženě neodtrhávat od nějaké aktivity. dělám to tak, že se jdem podívat, jestli mají psi vodu, kolik je stupňů, jestli nemáme mail..... no a pak čurat. tak nějak to zakecám, pak zas jdem jinam a oklikou ho zas vrátím k té původní činnosti. možná se zlobí proto?

orinek
27. srp 2012

@ssassi Děkuji za radu. Takže v 8-měsících mám myslíš dát jen tepláčky bez plíny (jako že na ostro 😀 )? Takže dáváš čůrat každých třeba 15 min? A co venku?

orinek
27. srp 2012

@ssassi Sassi a jak poznáš, že potřebuje, měl by to přeci dát nějak vědět. Třeba ho dáváš i když nepotřebuje. Mě když nedá vědět, dám ho náhodně a to se pak vzteká.
A jak jste to dělali třeba na návštěvě? Nebo venku? Taky jsi ho dávala tak často, ale to pak jen rozbaluješ a zabaluješ. Já to tak zkouším a manžel je z toho navětvi, nikdy mě v tom nepodpořil a když ho slíkám a dávám čůrat každou půl hodinu nebo hodinu, nadává. No, ať si nadává.... Proto ani nechci malýho dlouho s tatínkem nechávat, protože ho nedá vyčůrat.

ssassi
27. srp 2012

@orinek on venku vydrží dýl. jakoby se na to víc soustředí. doma to dost "fláká". v kočáře se mi ještě nikdy nepočural. v parku stejně jako na chatě stejně jako doma - kombinuju časování se sledováním signálů. na návštěvách bývá hodný. minule sice matce v práci počural její krásnou koženou kabelku - ale to bylo opravdu naschvál. dolezl tam, postavil se, naměřil pindíka a se samolibým úsměvem ji celou počural :o)))
signály - snaží se už konečně znakovat, ale většinou je to tak, že za mnou přijde a jakoby po mně leze nebo mě tahá za gatě.

no zkus to. u druhýho dítěte už se nebudu bát plínku vzít třeba i dřív. je mi milejší hodit do prádla tepláčky a setřít podlahu než vyhazovat plínku :o)

orinek
27. srp 2012

@ssassi No, tak já to zkusím, ale jak říkám : dám ho vyčůrat, vzpírá se a vzteká, že nic, položím ho a za minutku čůrá. A to ještě brečí, když ho pokládám. Takhle mi to dnes udělal 3x za půl hodiny.
Mají to na nás ale vymyšlené, dětičky 😀

rebelie
28. srp 2012

@orinek Nemáš doma moje dítě? Praní se u přebalování a čůrání jen co ho sundám z nočníku... jako bych to viděla u nás... S to bezplenkujeme od 6 týdnů a byli jsme docela dost úspěšní... Někdy 100% vím, že čůrat/kakat potřebuje, ale stejnak se kroutí jak žížala a vyčůrá se minutu po tom, co ho položím na zem... Včera to byl extrém, to kadil 1x do nočníku, 1x do plíny, 2krát na zem a jednou pokadil mě (když se vykrouti, že nočník ne a lezl po mně) 😀 . Tak asi tak... utěšuju se tím, že je to jen období a že snad bude zase brzy lépe...
@ssassi @janakk Tak koukám, že je to veselý na všech frontách...